Gesprek tussen Johnson en Kosygin eind deze week verwacht Rood-China brengt H-bom tot ontploffing Uitbreiding oorlog in Y ietnam P Middelburg landskampioen McNAMARA NIET NAAR VIETNAM vóór 1 juli 1967 1114111 Israëlische diplomaten op Schiphol Ambassade van India in Peking belegerd Coureur dood na ongeluk te Etten Wilson praat in Parijs over het M.-Oosten Sovjet-duikboot neemt Deens jacht op sleeptouw Benzineprijs deze week cent hoger Oud-voorzitter Willem II dood na aanrijding VN-debatten op tv via Early Bird Arabische minister in aan de êrond DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk gepasseerd Belofte Twee kinderen m Frankrijk gewurgd Vliegongeluk Propaganda Premiers Repatriëring Wapens Krij gsge vangenen 107e JAARGANG Ne. 25534 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. G. v. Dongen C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes! mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland .11 blafl MAANDAG 19 JUNI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "dTzêeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) PEKING In de straten van de Chinese hoofdstad Peking hangt een soort kermissfeer na de be kendmaking, dat China zijn eerste waterstofbom tot ontploffing heeft gebracht. Het geluid van trommels en gongs is oorverdo vend en er wordt veel vuurwerk en Bengaals vuur ontstoken. De Chinese waterstofbom, die een kracht had van enkele megaton, werd zaterdag tot ontploffing gebracht in de provincie Singkiang in het westen van het land. Of dit gebeurde vanaf de grond of van uit een vliegtuig is niet bekend. De geslaagde atoomproef kwam enkele jaren eerder dan algemeen werd ver wacht. De Chinezen zijn er uiteraard zeer gelukkig mee. De bevolking ziet de proef als een grote overwinning voor Mao Tse-Toeng en de culturele revolu tie. Radio Peking herhaalde in een specia le uitzending, dat China nooit de eerste zal zijn om kernwapens te gebruiken. Het ontwikkelt zijn kernwapens alleen voor de verdediging. „De ontploffing van onze waterstofbom heeft het mono polie van de V.S. en de Sovjet-Unie ver nietigd en een zware slag toegebracht aan hun politiek van kernwapenchan- iase", aldus de Chinese zender. Partijleider Mao 1 Tse-Toeng heeft overigens zijn belofte uit 1958 wel ge stand gedaan. Toen verklaarde hij na melijk, dat China binnen tien jaar in staat zou zijn atoom- of waterstofbom men te maken. De vorige Chinese a- toomproeven in 1964, in 1965 en vo rig jaar drie betroffen gewone atoom bommen. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. verklaarde de kernexplosie te be treuren. Tsjoe en-Lai zei tegenover journalisten dat het uiteindelijke doel van de Chinese kernproeven 't afschaf fen van kernwapens is. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen commentaar gegeven. Indien de weersomstandigheden boven de Stille Zuidzee beter waren geweest, zou er het afgelopen weekend nog een atoomproef hebben plaatsgevonden. Een Franse explosie boven het koraaleiland Rotorua was bepaald op vrijdag j.L, maar moest door slechte weersomstan digheden tweemaal worden uitgesteld. Ambassadeur Katriel Katz (links) en collega Lewin (zie hiernaast). PEKING/NEW DELHI (AFP) Het zaterdagmiddag begonnen „beleg" van je Indische ambassade in de Chinese hoofdstad duurde gisteren voort. Hon derden rode gardisten bewaakten de Poorten van de ambassade. De zestig diplomaten' en gezinsleden «togen het gebouw niet verlaten, orn aat anders voor hun veiligheid niet kan worden ingestaan, zo deelde de Chi- t ese Jeering mede. Westerse diploma- S- zater dag avond probeerden de uiüiers levensmiddelen te brengen, wer- W gardisten teruggestuurd. De vAiÜ ,are v°orraad levensmiddelen is l.S?e. voor enkele dagen. India voSS lrm}*ddels in een nota aan China haw 5ar& dat het beleg van de am- Poh binnen 24 uur moet worden op- fj- even' anders zal India genoodzaakt ^„passende tegenmaatregelen" te ne- k0*eg yan de Indische ambassade van jeactie op de ongeregeldheden in rjljdag rond de Chinese ambassade f™ D,elhi' Daar werden zeven le- diSrc ambassade door jonge In- dat 7 aangevaUon en zodanig gewond, don JLü1 een ziekonhuis moesten wor- zourlon °nder de gewonden die fWlCT ?0 tW0e Chinezen bevinden, zullen nu a uitgewezen waren. Zij nu vertrekken, zodra hun toe- dat toelaat bl^ETSimdaiaar r Ude .Britse zondags- bet laatst ^Citizen is gisteren voor georiéntelrH *Ski jnen' Het sterk hnks- iSwas al lang in fi laatste tito hu er! en verloor de exemplarln l 00,1 oplaa'2 va" 220 000 Per week ongeveer 30.000 gulden Dolle vreugde op het Middelburg terrein nadat Middelburg door met 21 van AFC te winnen kampioen van Nederland bij de amateurs was geworden. Verder op onze sportpagina's: Middelburg zal geen toestemming vragen om in het betaalde voetbal te mogen spelen. „We hebben het best by de amateurs", zei voorzitter Simonse. Op wielergcbied viel er ook het een en ander te beleven in Zee land. Leen de Groot uit Utrecht won zaterdag de achtste Ronde van Midden-Zeeland voor Wim Dubois, die zich uitstekend hersteld heeft van een enorme inzinking. De nationale motorraces in Etten. ETTEN-LEUR Zaterdagmiddag deed zich tydens de training voor de motorraces te Etten een dodelyk on geluk voor. H. de Groot uit Vleuten, winnaar van de 350 cc-klasse in Tub- bergen, vloog met zijn 250 cc Aermacchi uit de bocht. De onfortuinlijke coureur werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij anderhalf uur later >verleed. In verband met dit ongeval werden aterdag alle feestelijkheden, die aan de vooravond van de races gepland wa ren, afgelast. A. Everts uit Alkmaar raak'te gisteren tijdens de finale bij de kwartliters de strobalen en sloeg over de kop. Ernstig gewond viel de ren ner op het wegdek. Hij werd direct naar het ziekenhuis overgebracht. CHATEAU-THIERRY Twee kin- deren, een meisje en een jongen van 10 en 11 jaar, die sinds zaterdagavond vermist werden, zijn in een bos in de omgeving van Chateau-Thierry in het Frans department Aiisre gewurgd aan getroffen. PARIJS (REUTER) De Britse pre. mier Harold Wilson is gisteravond in Parys aangekomen voor besprekingen met president De Gaulle. De ontmoeting was enkele weken geleden- vastgesteld met het doel, van gedachten te wisselen over de Britse aanvrage van het lidmaatschap van de E.E.G., maar het Midden-Oosten zal nu een minstens even belangrijk on derwerp van gesprek vormen. Volgens welingelichte kringen wil Wilson weten hoe de kansen staan met betrekking tot een spoedig topgesprek van de „Grote Vier" alvorens hij een besluit neemt over het al dan niet bijwonen van de buitengewone zitting 'van de VN-assemblée over het Midden-Oos ten. President De Gaulle, die vrijdag een gesprek had het Sovjetpremier Kosy- gin, die zijn reis naar New York daar voor onderbrak, zal de Britse premier daarover waarschijnlijk kunnen inlich ten. De besprekingen worden vandaag in Versailles gehouden. Hogere temperatuur doorWhetïKlTMCTltlngijIneegedeeld avond: K"N M I- geldig tot van- Swakki"?™mpe°VeraJ dro°g weer. lot oost Hoeprp .6 mI uit "oord gisteren. temperaturen dan JM8J4 uur"znn 41| uur' Maan Maan onder ala uur 21'03 uur' KOPENHAGEN (AFP) Een Russische onderzeeboot is zaterdag een Deens plezierbootje te hulp gekomen, dat motorpech had in het Kattegat, ten noorden van het eiland Seeland. Aldus een bericht van het blad „Frederiksborg Amts Avis". De beide opvarenden van het Deense vaartuig hadden 12 uur rondgedreven toen zy plotseling de duikboot vlakbij aan de oppervlakte zagen komen. Zy kre gen eten van de Russen, die het bootje naar Elseneur sleepten. Een Deens jacht bracht het bootje naar de haven. Uit dankbaarheid schonk een van de geredde Denen de Russen zyn gas- aansteker. WASHINGTON/SAIGON (AFP/AP) In bevoegde kringen in Washington is men van mening, dat een nieuwe uit breiding' van de oorlog in Vietnam niet uitgesloten is. Dezer dagen vertrekt een delegatie naar Zuid-Vietnam. Tot de leden behoren onder meer onder minister van buitenlandse zaken Kat- zenbach, de minister van marine Mc- Naughton en generaal Wheeler, chef van de commissie van stafchefs. Generaal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Vietnam, heeft president Jonhson reeds in april medegedeeld, dat hij 'de voor eind 1967 voorziene troepensterkte van 470.000 man onvoldoende acht. Premier Ky van Zuid-Vietnam is van mening, dat er 600.000 Amerikaanse militairen nodig zijn om. de overwinning te behalen. De voorzitter van de Democratische fractie in de Senaat, Mike Mansfield, erkend tegenstander van de Vietnampo- litiek van president Johnson, heeft gis teren voorgesteld, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de kwestie- Vietnam zal behandelen, terwijl de Al. gemene Vergadering bezig is met het Midden-Oosten-debat. Hij drong aan op overleg tussen de belangrijkste politici, die thans in New York zijn, om te pro beren vredesonderhandelingen over Vietnam op gang te krijgen. Zaterdagavond is op een vliegveld in Zuid-Vietnam een Amerikaans tran sportvliegtuig neergestort. Daarbij kwa men 34 personen om het leven. Bij gevechten in het oerwoud, 80 km ten noorden van Saigon, zijn zaterdag 31 Amerikanen gesneuveld. Er zouden 196 Vietcong-leden gedood zijn. Amerikaanse vliegtuigen hebben za terdag diep in Noord-Vietnam acht spoorwegemplacementen gebombar deerd. Radio-Hanoi heeft vrijdag be kendgemaakt, dat de Vietcong Ameri kaanse krijgsgevangenen ter dood zal brengen, als drie Vietcongleden, die in Zuid-Vietnam ter dood veroordeeld zijn, worden geëxecuteerd. Amerika is over dit dreigement zeer verontwaardigd. „Dit zou een grove overtreding bete kenen van de Conventie van Genève met betrekking tot de behandeling van krijgsgevangenen", aldus een woord voerder van buitenlandse zaken. NEW YORK Reuter /AP/AFP) Politieke waarnemers blijven ernstig rekening houden inet een ontmoeting tussen Johnson en Kosygin, wellicht tegen het einde van de week. Van veel betekenis acht men het feit dat minister van defensie McNamara zijn reis naar Zuid-Vietnam heeft uitgesteld. Men maakt er uit op dat Russische en Amerikaanse diplomaten hét eens geworden zijn over de regeling van een ontmoeting tus sen de president en de premier. President Johnson bracht het weekend door in het presidentiële buitenverblijf Camp David in de bergen van Maryland. Hier riepen destijds president Eisenhower en premier Nikita Kroestjef ,,de geest.van Camp David" op. Johnson is in gezelschap van de Austra lische premier Holt. Hoewel de vreedzame coëxistentie eens welig opbloeide in Camp David verwachtte men niet dat Sovjet-pre mier Kosygin erheen zou gaan, zoals hier en daar is gesuggereerd. Van daag is de Amerikaanse president te rug in Washington, waar hij een toe spraak houdt. Een ontmoeting tussen beide staatslie den zou de bijeenkomst van de Alge mene Vergadering vandaag in New York volkomen in de schaduw stel len. Zo'n ontmoeting wordt door de Arabische wereld gevreesd.. Men is daar zelfs al niet enthousiast meer over het Russische plan om de „Israëlische ag ressie" voor de Algemene Vergade ring te brengen toen een veroordeling van Tel Aviv door de Veiligheidsraad niet haalbaar bleek. De Arabieren en met name de Egyptenaren vrezen, naar verluidt, dat de Sovjets in de Algeme ne Vergadering te gematigd zullen op treden. Intussen zijn politieke waarnemers en vrijwel de gehele pers in West-Europa en de Verenigde Staten van oordeel dat de vergadering van vandaag één grote propaganda-vertoning zal worden. Vooral uit Oost-Europa zijn veel top- staatslieden naar New York getrokken, ondermeer de premiers van de Sovjet- Unie, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Mongolië, Polen, Oekraine en Roemenië. Voor Egypte is er vice-premier Fawzy. Ook de Deense premier is naar New York. Inmiddels heeft Israël, door middel van een vraaggesprek van de Jerusalem Post met minister van buitenlandse za ken Ebban, laten weten dat het zal wei geren gehoor te geven aan elke resolu tie van de Veiligheidsraad, waarin ge vraagd wordt om terugtrekking van de strijdkrachten tot hun voormalige gren zen. Het voltallige personeel van de Israë lische ambassade in Moskou is gister middag op Schiphol aangekomen. De ambassade moest worden gesloten om dat Rusland vorige week de diploma tieke betrekkingen met Israël verbrak. De uit 32 personen bestaande staf zal naar verwachting reeds vandaag naar Israël doorvliegen. De uitgewezen am bassadeur, de heer Katriel Katz, deelde mee, dat de Russen hen goed en correct hadden behandeld. (Zie ook foto hier naast) De ministers van buitenlandse zaken van de 13 landen, die deel uitmaken van de Arabische Liga, hebben besloten de conferentie, waarmee zij zaterdag in Koeweit begonnen zijn, in New York voort te zetten. Koning Hoessein van Jordanië heeft voorgesteld om vóór za terdag aanstaande een Arabische top' conferentie te houden in Khartoem, de hoofdstad van Soedan. Op de conferenie in Koeweit is be sloten, dat de olieproducerende landen geen olie zullen uitvoeren naar landen, die Israël gesteund hebben. Naar men aanneemt zijn dat alleen Amerika, En geland en West-Duitsland. Van Algerijnse zijde is in Koeweit medegedeeld, dat Rusland toegezegd heeft het verloren Arabische oorlogs- materieel te zullen compenseren. In Al gerije zijn dezer dagen al Russische vliegtuigen aangekomen, zo is uit Al giers vernomen. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft in Koeweit meege deeld, dat het Suezkanaal niet heropend zal worden „voordat de agressors de bezette gebieden hebben ontruimd". Volgens generaal Weitzman, de chef van de Israëlische generale staf zijn thans bijna alle Egyptische militairen in de Sinaiwoestijn gevonden en naar Egypte gerepatrieerd. Israël heeft in to taal 11.000 militairen, vrijwel alle ge vangenen, naar Egypte teruggezonden. Dit is een van de weinige oorlogen, waarin krijgsgevangenen zonder onder handelingen teruggezonden zijn. Rond Gaza hebben Israëlische troepen zaterdag meer dan 100 Amerikaanse tanks gevonden. Volgens het Israëlische blad „Maariv" heeft de Israëlische rege ring besloten een hoge commissie in te stellen, die een vredesplan moet uit werken. De samenstelling van de com missie is nog niet definitief bekendge maakt, maar zij zou in ieder geval als leden tellen premier Esjkol, minister van defensie Dayan en minister van buitenlandse zaken Ebban. DEN HAAG (A.N.P.) De kosten stijging, die een gevolg is van het feit dat de olietankers geen gebruik kun nen maken van het Suezkanaal en de olie uit het Midden-Oosten om Kaap De Goede Hoop naar Nederland moet worden gebracht, zal waarschijnlijk ten gevolge hebben dat de benzineprijs in Nederland een cent per liter omhoog gaat. Een woordvoerder van het minis terie van Economische Zaken deelde zaterdag mee dat de minister een ver zoek van de oliemaatschappijen om toestemming voor verhoging van de prijzen van benzine en andere aard- olieprodukten bestudeert. De minister zal naar verwachting in het begin van deze week een beslissing nemen. OISTERWIJK (ANP) In Tilburg overleed zaterdagavond de 71-jarige fa brikant Fred Mutsaerts uit Oisterwijk. Als bestuurder van een personenauto was hy eerder op de avond op het kruis punt Heisteeg-Beerdijk te Oisterwijk in botsing gekomen met een bestelauto. Het slachtoffer, schoonvader van drs. W. K. N. Schmelzer is oud-voorzitter van de voetbalvereniging Willem II en de VVV in zijn woonplaats. Ook is hij lid geweest van de gemeenteraad van Oisterwijk. Op de Tholenseweg onder Halsteren is zaterdagmiddag de 51-jarige bromfiet ser F. van Loon uit Lepelstraat aan gereden door een Belgische personenau to. Hij werd op slag gedood. Het onge luk gebeurde, toen de heer Van Loon plotseling de weg overstak. Het slacht offer laat een vrouw en elf kinderen achter. De bromfietser H. E. uit Wouw kwam gisteravond op de weg Etten-Roosen- daal in botsing met een andere brom fietser. E. kwam tegen een lichtmast. In het ziekenhuis in Tilburg overleed hij. Elders in het land kwamen nog zeker tien mensen bij verkeersongelukken om het leven. DOOR een korte felle uitslaande brand is het zeventiende-eeuwse res taurant „Allemansgeest" te Voorscho ten zaterdag voor een groot deel ver woest. De inboedel waaronder zeer veel antieke voorwerpen werd gered, mede doordat een groep bruiloftsgasten ex tra hulp verleende De schade was ge taxeerd op ongeveer f 200 000,- BALAKISJI en Amina Oroedjev in Azerbeidzjan zijn honderd jaar ge trouwd, meldt het Russische persbu reau Tass. Hun leeftijden worden niet genoemd. ,,In al deze honderd jaar heb ben wij geen kwaad woord tegen elkaar gezegd", zei de man. HILVERSUM (A.N.P.) Het debat over het Midden-Oosten, dat vandaag in de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties wordt ge houden en waarbij naar verwacht wordt zowel een Russische als Amerikaanse vertegenwoordiger het woord zal voeren, wordt door de N.T.S. direct uitgezonden. De uitzending, via de Early Bird zal om 15.40 uur beginnen. De uit zending geschiedt tegelijkertijd over beide netten. Op Nederland 1 zal de reportage begeleid worden door een Nederlandse vertaling, op Nederland 2 wordt de uitzending doorgezonden zoals deze wordt ont vangen. De N.T.S. verwacht in deze laatste uitzending de officiële Engelse simultaan vertaling van de Ver. Naties te kunnen overnemen. ANKARA (REUTER) Turkse straal jagers hebben zondag een vliegtuig met aan boord Arabische ministers van bui tenlandse zaken, gedwongen te landen op het vliegveld Esenboga by Ankara, De Turkse autoriteiten waren er tevo ren niet van op de hoogte g.esteld, dat het speciale vliegtuig over Turks grond gebied zou vliegen. De ministers waren na een twee-daagse conferentie in Koe weit op weg naar New York, waar van daag het debat in de Algemene Verga dering over het Midden-Oosten begint. Het toestel mocht later doorvliegen. Aan boord bevonden zich volgens be richten uit Koeweit delegaties van Li banon, Syrië, Koeweit, Marokko, Soe dan, Libië en Algerië* (ADVERTENTIES) U/tTRAVtiX Zwitserse dicteermachines Kerksfr. 16 a 's-Herfogenbosch Wilhelminasfraaf 1 Breda Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1