Nieuw dolfijn paleis kost milioen Paus Paulus VI gaat vastberaden voort met hervormen van curie WORDEN TOESCHIETELIJKER VI Aantrekkelijk fancy fair te Sluiskil Na jaren van rust en oriëntatie krommenie vinyl Verspreiding van kernwapens Zevibel-reünie in Arnemuiden HEBBEN IE VROEG GEBOREN BABY'S EEN HOGEBE INTELLIGENTIE Auto tegen boom dode en een zwaar gewonde 19 L. Kuypers van De IJpelaar directeur Gregoriusvereniging Slager bij val zwaar gewond Afwachten Ontwikkeling Bevrijden Bezwaren Fransen Onstabiel Radicaal Twee chefs kunnen bereiken, en u vermijdt die qdek dikwijls niet ibbeltje. ir heerlijk rustig.- t die wonderlijke chte wegen meer de Morris 1100, Maquette van het nieuwe Dolfinarium. (Van onze correspondent) HARDERWIJK Eind augus tus wordt in Harderwijk begon nen met de bouw van een nieuw reusachtig Dolfinarium-Stadion onder architectuur van het archi tectenbureau Deelman. Dit stadion met overdekte tri bunes zal plaats bieden aan 3500 toeschouwers, die vanaf hun zit plaatsen een zeezoogdieren-show in Amerikaanse stijl kunnen vol gen. In het bassin, dat een zeer spe ciale vorm heeft, zullen demon straties gegeven worden met tui melaars (beter bekend als flip pers), witzijdedolfijnen, zeeleeu wen en grienden (tandwalvissen met een lengte tot ongeveer 6 me ter en een gewicht tot ca, 1000 kg). Het gehele project (bouw sta dion, zuiveringsinstallaties, aan koop en transport van de giganti sche bewoners) gaat ongeveer 15 miljoen kosten. Het ligt in de bedoeling dit nieuwe stadion volgend jaar mei oificieel open te stellen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Tot zondagnacht twaalf uur zal het In de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil weer een hele drukte zUn. Er staat dan een grote tent, waarin een fancy fair wordt gehouden, die tot nu toe qua opzet heel aantrekkelijk is. 't Doel is deze keer tweeledig. In eerste instantie is er geld nodig voor het missiewerk van pater de Soomer. Hij heeft in een van de nederzettin gen van z'n parochie op het eiland Flo- res in Indonesië (250.000 zielen) een stenen kerk gebouwd. Samen met de mannen van het dorp heeft hij daar de materialen helpen versjouwen. Al les moest n.l. te voet worden opge haald en dan in twaalf uur lopen naar het dorp worden gedragen. De kerk staat er nu, maar er moet nog zo'n kleine vierduizend gulden op worden betaald. Het tweede doel, waaraan de opbrengst zal worden besteed, is de verbetering van het jeugdhuis. Dit 50 jaar oude ge bouw is totaal uitgeleefd en men streeft er dan ook naar om zo spoedig mo gelijk met vernieuwingen en verande ringen te beginnen. Het hoogstnodige blijkt wel te zijn, dat er nieuwe toi letten komen en dat het hele gebouw van binnen en van buiten wordt ge schilderd. Op een later tijdstip zullen er als er geld is nog enkele in- terne verbouwingen worden verricht, die het huis wat aantrekkelijker zullen maken. De fancy fair wordt vrijdagavond om half acht geopend met een adverten tieruilbeurs. Zaterdagmorgen wordt om 9 uur al gestart met een oliebollen actie. 's Middags treedt de drumband aan voor een rondwandeling en om vier urn* is er voor de kinderen een ballonwedstrijd. Zondag, de laatste dag kan men nog eens extra proberen een prijsje in de wacht te slepen bij een van de vele stands. In de tent staat o.m. een schiettent, een enveloppen- sport, een klokkenspel en, in plaats van een rad van avontuur, een elek tronisch lichtnamenspel. Verder een eet- en drinkhuis, waar men de no dige verversingen kan bekomen. Een forse griend bezig met zijn show. (ADVERTENTIE) 1FJ S_NI EU VVS Op DE VLOER? (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BREDA De heer L. Kuypers, mu ziekleraar aan het Gymnasium IJpelaar is met ingang van 1 juni benoemd tot Directeur van de Nederland'se Sint-Gre- goriusvereniging. In verband met deze functie zal hij drie dagen per week gaan wonen op ht adres Plompetorengracht te Utrecht, waar ook het Landelijk Se cretariaat van de Nederlandse Sint-Gre- goriusvereniging gevestigd wordt. De overige dagen blijft hij zijn lessen geven op IJpelaar. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Tijdens de vis serijfeesten in Arnemuiden (23 en 24 juni) zal de jaarlijkse Zevibel-reünie plaats vinden. De vergadering van de Zeeuwse vissers zal op zaterdagmor gen 24 juni worden gehouden in het verenigingslokaal De Arne. Na de ver gadering zal het gemeentebestuur van Arnemuiden de vissers officieel ont vangen. JNRMWKWli WENNEKER SCHIEDAM (Van onze correspondent) VX.ISSINGEN In de Noordstraat is de 36-jarige slager J. H. van een achttien treden hoge trap gevallen. Een en ander kan een gevolg geweest zijn van een evenwichtstoornis. Hij kwam dusdanig ongelukkig te vallen dat hij naar het Bethesda-Ziekenhuis moest worden overgebracht. Het bleek, dat hij een schedelbasisfractuur plus enke le gebroken ribben had opgelopen. Er bestaat momenteel geen direct levens gevaar meer. (Van onze Romeinse corespondent) riaat, dus naaste medewerkers van de paus persoonlijk, tot kardinaal worden benoemd hetgeen vrijwel zeker een ROMEDe aankondiging van het consistorie is met als een ver- verwijdering zal meebrengen en op het rassing gekomen, maar de lijst van de nieuwe kardinalen wel dege- dadepaus met^hen voorheeft, liik Want afgezien van enkele benoemingen, die geheel volgens curie- Komen er misschien twee kardinalen- traditie berusten op loon naar werken, en afgezien van enkele ande- j^e^nieuwe 'kardinalen opvolgen, of re, die voor de hand lagen omdat het aartsbisschoppen betrof van de^hele ^-tructte^van Jret zetels die sinds onheuglijke tijden door een kardinaal worden mge Deze laatste vraag is van het grootste nomen, kan men voor wat de eigenlijke Romeinse curie betreft wel beiang^omdat^ het sta^secretariaat ongeveer spreken van 'n aardbeving. En laten wij enkele nieuwe kar- maar het eigenjijke bureau van de dinalen binnen de curie buiten beschouwing omdat zij toch maar paus nauwelijks of niet bekend zijn, dan kunnen we ons concentreren op de hand dat een hervorming van dit het feit, dat de paus zijn beide naaste medewerkers op 26 juni de zo mgluhkMdc'bestel van kardinaalswaardigheid gaat verlenen, hetgeen automatisch betekent de Romeinse congregaties, bureaus en dat er grondige wijzigingen op komst zijn aan de top van het pause- ^"instanties verder maar te lijk staatssecretariaat en dus vermoedelijk van de gehele pauselijke zwijgen, politiek, zowel binnen-kerkelijk gezien als internationaal. Het ligt nu voor de hand, dat de maar moest alles wat hij zich ooit had til C IIC 'lg kariHnaal-staatssecre- voorgenomen noodgedwongen uitstellen favif ricnsmani (84) zeer binnen- totdat de wereldvrede voldoende beves- Om al deze redenen is het totale tans, Cico£iani (84), zeer bumen tigd leek. En toen hij dan eindelijk de aantal kardinaieni waaraan geen en- kort met pensioen zal gaan. kans kreeg, was hij te oud, te teleur- keie paus in het vervol? nog een grens geschiedenis heeft voldoende ge- gestéld en" lichamelijk niet meer vol leerd, dat de benoeming van een waardig. En paus Joannes, die oud nieuwe staatssecretaris altijd een gro- was, toen hij zijn ontzaglijke taak op te en belangrijke gebeurtenis is met zich nam, had haast en trok er zich soms" zbeeer dijkende gevolgen. van. aandat ««r, danig voor voldongen feiten plaatste, dat zowel de nieuwe paus als de kerk zelve in 'n positie geraakten, waar wel- Nietemin is het plicht .om er met- ïswaar geen terug meer mogelijk was, een op te wijzen, dat er verscheidene maar waar het verdergaan grenzelo- Vaticaankenners zijn, die beweren dat ze problemen, moeilijkheden en con flicten bleek op te leveren en niet an ders kon dan opleveren. In deze dwangpositie bevond zich paus Paulus, die volledig voorbe stemd was voor het pausschap, maar die het in zulk een totaal onverwachte en onvoorziene situatie op zich moest nemen. Beziet men hem en zijn beleid in dit licht, dan is het duidelijk dat hij inderdaad enkele jaren nodig heeft ge had zowel om enige rust te laten ont staan na het stormachtige pontificaat van Joannes en na het concilie, al om zich volledig te oriënteren binne. een kerk, die volkomen in beweging is en binnen een wereld, die ook al ge heel aan het veranderen is. paus Paulus naar het voorbeeld van Pius 12 het nu voorlopig zonder staats secretaris zal willen stellen. En dit te meer omdat hij persoonlijk deze func tie. zij het niet de eigenlijke waardig heid, zo vele jaren heeft vervuld. An deren daarentegen wijzen erop, dat juist zijn persoonlijke ervaringen on der Pacelli iets dergelijks volkomen on waarschijnlijk maken. Wij zullen dus het consistorie moe ten afwachten bij welke gelegenheid de paus ongetwijfeld niet alleen een motivering zal geven van zijn nieuwe benoemingen, zoals gebruikelijk is, maar waar hij bovendien met grote waarschijnlijkheid zijn steeds verder gaande nieuwe koers weer voor een stuk nader zal aankondigen en belich- ten. En wat men nu juist met zulk een belangstelling tegemoet ziet, is de door hem zelf al zo lang geleden aangekon digde hervorming van de Romeinse curie. Er is geen mens meer, die een simpele internationalisering van de cu rie als een hervorming wil of kan be schouwen. Men verwacht geheel ande re ontwikkelingen en het veranderen van de belangrijkste topfuncties, die nu door deze kardinaalsbenoemingen zijn open gevallen en binnenkort zul len vrijkomen, kan daarvan een uit stekend voorteken gaan leveren. Steeds duidelijker begint de figuur van paus Paulus zich te ontwikkelen. Al diegenen die in hem eigenlijk al leen maar een produkt en een navol ger van Pius 12 zagen, zijn al lang be drogen uitgekomen. En datzelfde geldt voor hen, die van papa Montini een soort voortzetter van de geheel eigen spontane en altijd weer verrassende koers van paus Joannes wilden zien. Op zijn hoogst kan men stellen, dat Montini aan de ene kant de voorzich tigheid en het geduld van papa Pa celli in zich verenigt, maar dan ont daan van het scrupuleuze en daardoor vaak twijfelachtige dat hem zo sterk kenmerkte, met aan de andere kant de moderniteit van paus Joannes, maar dan ontdaan van het impulsie ve, dat zo dikwijls aanleiding gaf tot misverstanden en moeilijkheden. Papa Montini heeft eens van zich zelf gezegd, dat hij „langzaam maar zeker" te werk pleegt te gaan. En de genen die hem van vroeger kennen voegen daaraan toe, dat het langza me een gevolg is van zijn voorzichtig heid en het zekere de vrucht is van zijn zeldzame ervaringen aan de top van het kerkbestuur, waardoor men ge rust van een „kalme vastberadenheid" kan spreken. paus zal stellen, allang niet meer van be lang. Maar de aardbeving binnen het staatssecretariaat is van het groot ste belang! En ook het feit dat er zich onder de nieuw benoemden enkele hoogbejaarden zitten, is niet van be lang (en hun hoge leeftijd brengt bovendien de zo zeer gevreesde Itali aanse invloed tot zeer matige propor ties terug), maar het feit dat een aan tal vooraanstaande diplomaten nu kar dinaal wordt en aldus vrijkomt voor logischer wijze topfuncties, binnen of wie weet buiten Rome is wel van be lang. We willen maar zeggen dat deze nieuwe kardinaals-benoemingen zeer wijde vergezichten openen, juist en vooral binnen het kader van de curie hervorming, die wordt doorgevoerd met die rustige nauwelijks opvallende hardnekkigheid, die steeds duidelijker een uitgesproken karakteristiek van paus Paulus begint te worden. Beide, kerk en wereld, worstelen om zich te bevrijden van een oud en defi nitief afgedaan tijdperk, terwijl het aan niemand gegeven is te voorzien hoe het nieuwe tijdperk zich zal ontwikke len. Midden in deze snelle, kritieke ontwikkeling staat de paus tegenover omstandigheden, problemen en wijzi gingen die in aard en omvang eigen lijk toch geen precedent kennen. En in zulk een weinig benijdenswaar dige positie kan het daarom niet an ders dan dat zijn beleid in vele aspec ten onbegrijpelijk lijkt en dat vele van zijn besluiten aan overhaaste kritiek blootstaan. Dat daarbij gemakkelijk verkeerde conclusies worden getrok ken en dat (meer of minder bewust) persoonlijke wensen als verwachtingen en zelfs voorspellingen worden gekop peld aan uitspraken, waarvan men zo snel de draagwijdte en betekenis niet kan overzien, ligt voor de hand Iets anders is dan nog de haast-fac- tor. In brede kringen heerst ongeduld, dat weer tot ontevredenheid voert. Zo is men al sinds geruime tijd aan het „eisen" maar dan in de zin van haast, overijld en zo dikwijls ondoordacht. Zo komt 't waarschijnlijk ook dat de nuch tere, maar openlijke en officiële aan kondiging van de paus persoonlijk, dat de curie hervormd zal worden, met een tot een eis leidt. Dat zulk een hervorming onmoge lijk snel kan worden doorgevoerd, om dat zoiets een oneindigheid aan proble men van vaak zeer delicate aard met zich meebrengt, ligt toch voor de hand. Dat er niet zo maar in kort tijdsbestek binnen een in eeuwen gegroeid en traag werkend apparaat van alles kan worden opgeruimd, afgeschaft, veran derd en vernieuwd worden, moge dui delijk zijn. Zo ook, dat op vele posten oudere of zelfs zeer oude mannen onmogelijk op 'Om no. eenmaal terug te keren tot stel en sprong kunnen worden vervan- ..„uj.iisv. ..nr....».' een door lonee. kramee maar onerva- zijn beide onmiddellijke voorgangers Pius 12 was jong bij zijn uitverkiezing. (Van onze correspondent in Luxemburg) rt-Pu Soviet-Unlc heeft ongetwijfeld onder ■vrij van ('c recen'c gebeurtenissen in het uiuden-Oosten plotseling weer belangstel- S gekregen voor '11 event, verdrag tegen JsP'ei.din?. van kernwapens. Zij zouden en- .„l;. tlui(lelijkc eisen willen laten vallen en '!n?.n, bereid op enkele punten aan het elijk standpunt tegemoet te komen, to de wandelgangen van de NAVO-conferentie ""niddels geëindigd is achtte men de le a yaarscbijnlijke verklaring voor de soepe rig tJf ^Y3!1 de Russen gelegen in het feit, dat land JPeT zictl heeft gerealiseerd, dat een wanJr8 Faal eventueel een volgend keer kern- gebruiken. Rusland zal dan voor de km°rt»aai'5 tornen te staan ook aan de Arabische 'ttden kernwapens te verschaffen. Ter gevaar™ versclpikkelijke dilemma en het vermij- gevaar -A ulluhihici en uci oorlo? dltbreidtog van een eventuele kern- Beroa.„'S 20 hebben de Russen kennelijk vÏÏS.4 0eter nu een verdra8 tot die dan oni, j"8 van kernwapens af te sluiten, dat aan ook door Israël getekend kan worden. tomati^8^!6^ V-an Moskou betekenen niet au- tegen hm 'Duitsland en Italië hun bezwaren niet dat ,70^ 8- Zl^len laten vallen. Zij wensen sen landprf alscrimkiatie dtie thans bestaat tus- landen di i*2 °Ver kernwapens beschikken en meer letteruil?6 wapens niet hebben, zonder legd Dn en voor altijd worden vastge legd elkeen ioGUrt heGft minister Brandt toe- len bestudPrnn J6 -Weg met grote zorg te zul" n- ^mister Luns deed een beroep op zijn Duitse collega om positief te reageren. De NAVO-conferentie eindigde woensdagavond rond acht uur, toen vele ministers die gehoopt hadden, dat het slot vele uren vroeger zou lig gen. al naar hun hoofdsteden waren terugge keerd. Zij hadden aan hun vertegenwoordigers zeer strakke instructies gegeven om te zorgen, dat dit wel en dat niet in het slotcommuniqué vermeld zou worden. Bijna vier uur heeft men zitten touwtrexken over de tekst van het com muniqué. De instructies waarmee gewerkt moest worden bleken moeilijk te voldoen. De vertegenwoordigers van meneer Couve de Murville gingen zelfs ongehdbrd ver door te verklaren, dat bepaalde zinnen over het Mid den-Oosten die in het ontwerp-communiqué wa ren opgenomen, moesten verdwijnen. Zo niet dan zou geen communiqué verschijnen. Wat al aan het begin van deze conferentie was gevreesd, werd nu realiteit: de passage over het Midden- Oosten m een slot-commumqué is uiterst ma ger, niettegenstaande het feit, dat de ministers anderhalve dag lang over bijna niets anders gepraat hebben. De permanente vertegenwoordigers bij de NA VO hebben opdracht gekregen de ontwikkeling van de toestand in het Midden-Oosten op de voet te volgen. Maar dat staat niet in het communi qué De Fransen wensten dat niet, omdat zij eigenlijk van mening zijn, dat de NAVO als or ganisatie zich niet met het Midden-Oosten heeft bezig te houden. Daarom luidt de zin in het communiqué: „De ministers hebben een uit zicht van gezichtspunten gehad over het Mid den-Oosten in overeenstemming met de praktijk van de onderlinge consultatie". De andere part ners konden het daarmee eens zijn, omdat zij deze zin zodanig interpreteren, dat die con sultatie niet is afgesloten. Nederland heeft zich met vele andere partners op het" standpunt ge steld, dat niemand de NAVO kan tricheren als de organisatie zich actief bezighoudt met de be vordering van de vrede in het Midden-Oosten, de beveiliging van de wezenlijke belangen van het westen wat betreft vrije doorvaart door de Golf van Akaba en het Suez-kanaal, en het ver- Lichten van de geweldige vluchtelingennood, die in dat gebied is opgeroepen. Ook andere lan den dan Frankrijk waren van mening, dat het beter is de consultatie in het geheim voort te zetten zonder daarvan in een communiqué mel ding te maken. Evenmin treft men in het com muniqué de zin aan, dlie wel in het ontwerp stond, dat de leden van de alliantie goede re laties onderhouden met alle landen van het Midden-Oosten. Ook die zin verdween door de ultimatieve houding van Frankrijk. Over de po litiek van ontspanning die de NAVO wenst te voeren, staat in het communiqué te lezen, dat deze politiek zich niet uitstrekt ten gunste van alle bondgenoten; een formulering waarmee de Duitsers niet zo gelukkig zijn. Brandt had liever gezien dat er stond: een politiek die niet discri mineert ten opzichte van de bondgenoten. Het slotcommuniqué begint met de vaststelling dat de toestand in de wereld nog steeds in hoge mate onstabiel en onzeker is. Men vindt er ook weer de jaarlijks terugkerende verklaring over de Duitse kwestie in terug. Door het optreden van de regering Kiesinger-Brandt is er voor het eerst een nieuw element in deze verklaring te ontdekken. De ministers juichen de pogingen van de Bondsregering om tot goede menselijke, economische en culturele contacten tussen beide delen van Duitsland te komen toe. En het com muniqué is een uitvoerige resolutie over de in ternationale technologische samenwerking. Als het belangrijkste uit de conferentie is nog te vermelden de gunstige reacties op de uiteenzettingen van minister Brown over een eventuele toetreding Van Engeland in de Eu ropese Gemeenschap. Minister Luns zei uit wandelganggesprekken de indruk te hebben ge kregen, dat het niet uitgesloten is, dat begin juli de eerste hearing van de EEG-ministerraad met Engeland plaats gaat hebben. En tenslotte de vaststelling dat een conferen tie van de grote vier over het Midden-Oosten niet te verwachten is, omdat alle partijen er van overtuigd schijnen, dat een dergelijke con ferentie niet zal kunnen bijdragen tot een op lossing van de problemen. Datzelfde was door de meeste NAVO-partners gedacht over de door de Russen gewenste bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Vermoe delijk verwachten de Russen daar zelf ook niet veel van, maar de indruk bestaat, dat zij de bijeenroeping van de Assemblé eisen om een geste te doen tegenover de Arabische landen. Een geste die hen zelf niets kost. Minister Luns heeft de vrees uitgesproken, dat de vergadering een demonstratie wordt van de onmacht van de Assemblé in deze kwestie. Maar vermoedelijk zal de Assemblé toch wel bijeenkomen omdat de meerderheid van 62 leden die vereist is voor de bijeenroeping, wel haalbaar is. gen door jonge, kranige maar onerva ren krachten. Zo ook al het verande ren van werkmethoden, stijl, gewoon ten en zelfs sfeer. Niettemin is dit alles al sinds jaren in volle gang, ook al is het zo dat de ze steeds verder gaande hervormingen lang niet allemaal naar buiten zicht baar zijn of wel, en dat is wel degelijk ook gebeurd, niet op hun eigen waarde worden geschat. Wij noemen als sprekend voorbeeld de radicale hervorming van het voor malig Heilig Office. Verder is de tien maanden geleden nog ondenkbare uit breiding van het kardinalencollege nu al lang een normaal feit: op 26 juli zullen er maar liefst 120 kardinalen zijn. Nemen we verder het enorm geste gen aantal bisschoppen en hun geheel nieuwe posities in de kerk! De diplo matie van de Heilige Stoel is, 'ook al nauwelijks opgemerkt door velen, zo veranderd als men het tien jaar gele den niet voor mogelijk had gehouden Ja„ onder paus Paulus is de positie zelf van het. pausschap totaal gewij zigd. Een paus, die buitenlandse reizen maakt, was zelfs onder paus Joannes nog rondweg ondenkbaar. Nu is het in slechts enkele jaren eigenlijk al ge woon geworden. Binnenkort zal de pausreis naar bijvoorbeeld Zuid-Ameri- ka nog geen tiende deel van de we- reldbelangstelling trekken, die de een- dagstocht van Paus Joannes genoot naar Loreto en Assisië, aan de voor avond van de opening van het con cilie. Ook de positie van de pauselijke ver tegenwoordigingen in het buitenland is. in luttele jaren volkomen gewijzigd. In de nieuwe politiek is het mogelijk ge worden, dat ministers van buitenland se zaken er zelf op uit trekken, maar dat paus Paulus een aantal eigen rei zende ambassadeurs heeft aangesteld, wordt door niemand gezien als een van de vele ingrijpende hervormingen. (Van onze correspondent) BREDA Een huisarts in Stafford shire (Midlands) heeft de theorie op geworpen dat kinderen die drie weke® binnen de datum waarop hun geboorte wordt verwacht ter wereld komen waarschijnlijk een hogere dan gemid delde intelligentie bezitten dan kinde ren die tot maximaal drie weken na de datum waarop zy werden verwacht worden geboren. De arts heeft een onderzoek verricht onder leerlingen van een z.g. „com prehensive" school. Toen hij zijn ge gevens over 85 kinderen naging kwam hij tot de ontdekking dat 62 procent van de kinderen die drie weken te vroeg werden geboren voor een onderwijs- richting werden geselecteerd waarvoor een hogere intelligentie vereist is, tegen slechts 28.1 procent van hen die maxi maal drie weken te laat waren geboren. Het resultaat van dit onderzoek, dat on langs in The Practitioner is gepubli ceerd, stemt overeen met het onderzoek van de arts dat vorig jaar in hetzelfde blad verscheen waarin de vaststelling van het intelligentiepeil verricht werd door het hoofd van de lagere school dat het kind bezocht, of had bezocht. Bij die gelegenheid was het gemiddelde plaat selijke intelligentiepeil ook vastgesteld door de plaatselijke hoofdonderwijzer en bevestigd door de onder wijsdirecteur. De resultaten toonden aan dat 24.7 pro cent van de kinderen die maximaal drie weken te vroeg waren geboren het hoogst werden geclassificeerd, met een IQ van 120 plus, tegen 9,8 procent van de kinderen die maximaal drie weken te laat waren geboren. Deze bevindingen hebben aanleiding gegeven tot de theoretische verklaring dat „de potentiële intelligentie zijn hoog tepunt in de foetus bereikt voor of op de geschatte dag van de bevalling en dat door een voortschrijdende onvolko menheid van de placenta met een be trekkelijk zuurstof tekort in de foetus, een teruggang in de potentiële intelli gentie in het pasgeboren kind wordt veroorzaakt door schade aan dat deel van het lichaam .dat het gevoeligst is voor zuurstofgebrek - de hersenschors", schors". En zo keren we terug tot het feit, dat de beide chefs van het staatssecreta- AMERSFOORT (ANP) Bij een ver keersongeval in Amersfoort is gister nacht de 33-jarige mevr. Van Kooij, moeder van drie kinderen, uit Wouden berg om het leven gekomen. Haar 36- jarige echtgenoot werd zwaar gewond. Als bestuurder van een personenauto heeft hij waarschijnlijk met grote snel heid gereden en is hij op een gegeven moment de macht over het stuur kwijt geraakt en toen tegen een boom gebotst. De brandweer heeft de beide inzitten den uit de auto moeten zagen. Mevr. Van Kooij was op dat moment reeds overleden. Getuigen hebben verklaard dat de auto met een snelheid van on geveer 100 a 110 km/u, eerder slinge rend over de rijksweg 23 naar Amers foort had gereden. De gewaarschuwde rijkspolitie, die de achtervolging had in gezet, kwam net te laat en vond de auto reeds tegen een boom. I

de Stem | 1967 | | pagina 19