fcort voor strijd losbarstte: NASSER OVERTUIGD VAN ZEGE ZONDER OORLOG volop smullen!! Corruptie verpest leven in Indonesië mmrform Aaaaaardbeien Mijn Vaderdag is weer goed! Ik geef hem KAREL1 sigaren Er is maar één... KAREL 1 (enmaaréén vader) w JJ&S Vriendelijk ieuwe Wet op fcnW.-Duitsland Aftreden ENORME GELDSCHAARSTE OORZAAK VAN ELLENDE past in de piepkleinste keuken Treiteren DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 JUNI 1967 Zondag klankbeeid I "arig D, „f a if Verdar wordt uit- Overbekend Ambtenarij ATHENE (A.P) De oorlogskoorts, die in Cairo van uur tot uur I heviger werd om tenslotte tot uitbarsting te komen in een openlijke I oorlog, is precies drie weken geleden begonnen, een tijdsruimte, die nu een eeuwigheid schijnt. Het is thans duidelijk, dat president Gamal Abdel Nasser geen oorlog verwachtte en pas werkelijk bezorgd werd, toen op 1 juni werd bekendgemaakt, dat generaal-majoor Mosje Dayan in Israël was benoemd tot minister van landsverdediging. Een Arabisch ambassadeur, die drie dagen voor het uitbreken van de oorlog anderhalf uur bij Nasser had doorgebracht, deelde mee, dat Nasser tot hem had gezegd dat er geen oorlog zou komen. ,,Hij dacht dat hij al gewonnen had en dat Israël geen openlijke strijd zou wagen", vertelde de ambassadeur, die verzocht zijn naam geheim te houden. Terwijl de Egyptische propaganda- I machine oorlogszuchtige verklaringen Iuitbraakte werden dwars over alle latraten enorme spandoeken uitgehan gen'waarop werd opgeroepen tot ver nietiging van Israël en drukten de kranten schreeuwende koppen, die luid- Iden: „Oorlog is onvermijdelijk". I De Egyptische autoriteiten waren, [naarmate de oorlogsgeruchten toena- Inten steeds meer bereid Amerikaanse Icorrespondenten medewerking te ver- llenen. Er werd voor hen een tocht naar I het front door de Sinai georganiseerd [en hun berichten over hetgeen zij ge lzien hadden werden praktisch ongecen sureerd verzonden. I De correspondenten kregen legeraf- Idelingen te zien in El Arisj, de stra tegisch belangrijke stad aan de zeekust I van Sinai, die door de Israëli's op de tweede dag van de oorlog werd m- I genomen, alsmede afdelingen van het Palestijnse bevrijdingsleger (F.L.O.), die oefenden in Gaza. dat eveneens in I het begin van de bliksemoorlog door I de Israëli's werd veroverd. Op zondag 4 juni, aan de vooravond Ivan de oorlog, maakte Nasser bekend, Idat hij twee vice-presidenten naar Was- ihington zou zenden om het Egyptische standpunt in de crisis uiteen te zetten. De beide vice-presidenten, Zakaria Mo- ADVERTENTIE) PöffitU PDTSTILl CD. 17811 bow st dtstlfcicr* ou sun die speciaal met sodawater behouden blijft! WORDEMANN N.V., AMSTERDAM hoeiddin en Mahmoed Fawzy, worden beschouwd als gematigd. Het leek er op dat het hoogtepunt van de crisis voor bij was en het stadium van onderhan delingen zou beginnen, maar zover kwam het niet. Op maandag 5 juni te kwart over negen verschenen de eerste Israëlische vliegtuigen boven Cairo en trad het Egyptische afweergeschut in werking De mensen jubelden en riepen: „He* is gedaan met Israël". (Van onze correspondent) BREDA Binnenkort is bij onze |oosterburen de parlementaire behande- f te verwachten van de Notstands- Igesetze (Wet op de Noodtoestand) In West-Duitsland. -Het parlement in Bonn zal dan al of j niet zijn goedkeuring moeten hechten ■jan een grondwetswijziging, die het de Ipbv?8 m°2eltik maakt in bepaalde Ik u te werken zonder democra- usche controle. De Westduitse grond- I Jnan *949 voorziet niet in een der- lö ar^el, omdat men geen herha- vvsnste van de toestand zoals die Rüaatu--0 wereldoorlogen bestond, IvBoi! ij- toenmalige machthebbers ImS'i ugmisbmik maakten van de I prA !j die artikel 48 van de IW et ,schieP- Adolf Hitier zette de IH °PJdlt misbruik door na de Rijks- ■wgorand wederom een Notstandsge- Ivan it vaardisen ..tot bescherming IvniiftV? 011 staat waarmee hij naar I ten p^ur,arrestaties kon doen verrich- ihui' 0£-ers ontslaan en benoemen, ■toena« gen laten verrichten, censuur wepassen enz. Zins tw.Cjting van de grondwetswijzi- I Ze-p Duitse regering aan de la- I heime w^tfren.Cie organen nu a' 45 g«- >iae 'ocgezonden. die de rege- ian hm .™lmachten zullen geven Jacht tuchzelf ooit heeft toebe- fok dp6 vvan Tom Pauka, 111 uur iiit, zonhagochtend om I Vah dezp 7r,a de inhoud van 19 I bekend USfenaa e hureauladewetten I J'curnmt? 1,6emaakt. In deze radio- ®en van ioort men o.a. de stem- D 5Iak.bondsraan Fritz von Opel, «erkschafc nr Ian de Deutsche Ge- I 46 met .(in i, f JasPers geciteerd, hunter»™,?,:J?°ek -Wohin treibt die I'isiè 0geeflUeen- uiterst sombere 1 Hui island. °P de toekomst van West- Zij bleven vriendelijk tegen de Ame rikanen ondanks de fel anti-Amerikaan se aanplakbiljetten, die overal in de hoofdstad op de muren verschenen en de boosaardige aanvallen op de V.S. in de regeringspers. Op het bureau van The Associated Press kon nog gewerkt worden en er waren geen aanduidingen, dat de werkzaam heden op andere wijze zouden worden beperkt dan door de normale „blinde censuur", die in Cairo altijd voor bui tenlandse correspondenten wordt toege past en hierin bestaat, dat zij hun berichten via overheidsinstanties moe ten verzenden. De radio trompetterde berichten over neergeschoten Israëlische vliegtuigen en beëindigde de dag met de bewe ring, dat Egyptische piloten 86 Israë lische straaljagers hadden neergescho ten. Vanaf het balkon van een centraal gelegen kantoor was duidelijk waar te nemen dat de bewering vals was. Jour nalisten zagen de Israëlische vliegtui gen van drie uur 's middags tot diep in de nacht over de stad scheren. Zij bombardeerden militaire vliegvelden en vernielden het internationale vlieg veld van Cairo. Er was onmiskenbaar iets misgelopen voor Egypte. De radio bleef echter overwinnings- berichten voor de Egyptische strijd krachten spuien, maar militaire com-1 muniqués werden bijna niet verstrekt. Omstreeks dinsdagnacht half drie op 6 juni was de ramp, die de Egyp tische strijdkrachten had getroffen, duidelijk. Volgens Israëlische berich ten had Israël de Egyptische luchtmacht binnen drie uur vernietigd. De meeste Egyptische toestellen kregen niet eens de kans om op te stijgen. Toen kwam de tegenzet van Nasser. Radio Cairo maakte dinsdagmorgen al vroeg bekend, dat de oorlog „een nieuwe wending" had genomen door dat Engeland en de V.S. Israël hadden gesteund. Laat in de middag maakte Egypte bekend, dat het de diplomati-eke be trekkingen met de V.S. zou verbreken. De veiligheidsdienst van het minis terie van binnenlandse zaken riep de Amerikaanse correspondenten bij elk aar en interneerde hen in een klein hotel in het centrum van Cairo. Naarmate de uren verstreken werden ook andere Amerikanen, van wie som migen al lang in Caïro woonden, naar het hotel gebracht. Vrouwen, kinderen, onderwijzers, missionarissen, 'n paar toeristen en personeel van een Ameri kaanse oliemaatschappij voegden zich bij de correspondenten. Drie dagen hebben de Amerikaanse geïnterneerden gewacht in dit hotel dat slechts één ingang en geen uitgang heeft. Het personeel van het hotel was ge schokt als het via de transistorradio's van de correspondenten nieuwsberich ten van de B.B.C. hoorde. f De minister van binnenlandsè zaken stemde er in samenwerking met de Amerikaanse ambassade in toe, dat de Amerikanen zouden vertrekken met een gecharterd Grieks schip, dat za terdag uit Alexandrië naar Pireaus zou vertrekken. Vrijdag hield Nasser zijn langverwach te rede tot het volk, zijn eerste sinds het uitbreken van de oorlog. Hij maak te zijn aftreden bekend. Enkele minuten daarna waren de straten van Cairo vol schreeuwende benden De demonstraties waren goed gecoördineerd. Een deel der demon stranten verscheen op het Tahrirplein, het voornaamste van Cairo, in vracht auto's van de regering en bussen en begon weidra door de stad te trekken. Er klonk luchtalarm, de straten wer den verduisterd maar de menigte groei de aan. Een bende viel het hotel aan, waar de Amerikanen waren geïnterneerd. Al le 250 Amerikanen in het hotel wer den in een kelder gepropt. Men kon horen, dat buiten op straat handgra naten ontploften en met machinepisto len werd geschoten. Ook hoorde men slagen op een zwaar gegrendelde deur van de keider naar de straat. De in de kelder opeengehoopte Ame- (ADVERTENTIE) Naweeën van lie ooilog in het Midden-Oosten. Een Palestijnse vluchteling in gescheurde kleren trekt de rivier de Jordaan over, met een kind op zijn rug, Veie vluchtelingen trekken dagelijks nog de rivier over in heide richtingen. (Van onze speciale verslaggever) DJAKARTA De nieuwe machthebbers van Indonesië heb ben het niet gemakkelijk. Beter is trouwens te zeggen dat ze 't bij zonder moeilijk hebben. Hardnekkige gezwellen als corruptie en bureaucratie zijn niet van de dag op de nacht weg te snijden, want de staatshuishou ding is door en door verziekt. Van hoog tot laag is er van alles en nog wat „georganiseerd" om rijk te worden of in leven te blijven. Het laatste is nog steeds het grondprinci pe van elk bestaan. Ergo: er zal cor ruptie blijven zolang er te weinig wordt verdiend om rond te komen- Mensen, die jarenlang illegale we gen hebben bewandeld om zichzelf zo veel mogelijk te bevoordelen bijna elke Indonesiër kan hiervan meepra ten worden bij een wisseling van regime niet plotseling bekeerd. Het gevangen zetten en zelfs ter dood veroordelen van enkele hoge staats- funotiionariSiSen, die zich ten koste van het volk rijk gestolen hebben hen treft thans alle blaam van het schan delijke financieel-economische beleid van de afgelopen jaren verhindert anderen niet zich op welke schaal of op welk vlak ook aan hetzelfde euvel schuldig te maken. „Als generaal Soeharto werkelijk al le corruptie zou willen uitbannen", zo verklaarde een Indonesiër, die niet aan de goede bedoelingen van de waarne mend president twijfelde, „zou bij ten minste de helft van het volk achter slot en grendel moeten zetten. Voor het leger en de politie behoeft geen uitzondering te worden gemaakt. Uni formen en wapens oefenen op zichzelf reeds een zekere druk uit. Men is er bang voor. De ervaring heeft bovendien geleerd dat een mensenleven niet telt. Veel grove overtredingen door gezags dragers worden niet eens gemeld. Van de verkeerspolitie is bijvoorbeeld be kend dat ze het grootste' deel van de vaak ten onrechte opgelegde boeten in eigen zak laat verdwijnen". Een andere Indonesiër zei: „Hoe kan je orde op zaken stellen bij een volk, dat onder het mom van nationalisme de bitterste armoede heeft moeten slik ken? De afleidingsmanoeuvres van Soekarno zijn overbekend- Denk maar eens aan de confronta tiepolitiek ten opzichte van Maleisië, waaraan Soeharto en de zijnen het vorig jaar een einde maakten- Men ge looft niet meer in kreten, maar alleen nog in zichzelf. Het bevorderen van eerlijkheid en ijver zal een van de grootste problemen van het nieuwe be wind zijn. Noch het een, noch het an der zal kunnen worden bereikt als de koopkracht niet kan worden vergroot en als de welvaart van enkelen niet gemeengoed voor velen wordt". Het moeilijke van de huidige situa tie is dat de noodzakelijke monetaire maatregelen, die getroffen zijn. het leven eerder duurder dan goedkoper hebben gemaakt. De schaarste aan geld is zo groot dat vele zaken hun deuren gesloten hebben, \yat de werk gelegenheid nog geringer heeft gemaakt (De constante Nederlandse steun dit jaar 36 miljoen gulden betekent hier toch wel een belangrijke hulp) Een groot deel van de batikbedrij ven is hierbij, doch, erger: ook enkele exporthuizen zijn het slachtoffer van de krappe geldmarkt geworden. ij zijn niet langer tot voorfinanciering in staat, terwijl kredieten onmogelijk aan getrokken kunnen worden. De export van levensbelang voor Indonesië en toch al tot een beden kelijk niveau gedaald wordt, even als trouwens de import, nog door de rompslomp van de bureaucratie be dreigd- Een kritische geest heeft dit onlangs in het dagblad Djakarta Times aan de kaak gesteld. Een exportvergunning zo werd gesteld, heeft 39 verschillen de handtekeningen of stempels nodig, een importvergunning kan het met 19 af. Als het toppunt van ambtenarij werd gesignaleerd dat het ontbreken van een signatuur er oorzaak van kan zijn dat de voor verscheping gereedgemaakte goederen op de kade blijven liggen. De komst van een volgend schip moet dan worden afgewacht dikwijls we ken en soms maanden later alvo rens een begin kan worden gemaakt met het verdienen van de zo broodno dige deviezen. „We zijn er al zo slecht aan toe", bracht 'een zakenman naar voren. „On ze produktie ligt ver tien achter bij vroeger als gevolg van het ontbreken van transportmiddelen, machine-onder delen, kunstmest, enz- Traditionele ex portgoederen als rijst en suiker moe ten thans tegen betaling van buiten landse valuta worden geïmporteerd. O lie, kopra, thee, tin, koffie, tabak, al les is achteruitgegaan. Moet de bu reaucratie ons nu ook nog eens de das omdoen?" Tegen de smokkelhandel, die in het rijk van de duizenden eilanden welig tieren kan, gaat de marine thans krachtdadig optreden. Speciale com mando's zijn in oprichting, die door schout-bij-nacht Sjaaf zullen worden ge^ dirigeerd. De laatste heeft in de maand mei een lange inspectietocht gemaakt- Hij heeft al gerapporteerd dat hij in ver schillende delen van Indonesië niet nin- dier dan vijftig notoire smokkelhavens heeft ontmaskerd, welke van nu af aan extra-aandiacht zullen krijgen- De vraag blijft natuurlijk of de Slechts 12 cm hoog, past op het kleinste model koelkast Maar dit minimum formaat biedt maximaal kook-, bak- en braadcomfort: 4 grot® branders en een rechaudbrander, tevens centrale aansteekr Bovendien een prachtig mode?, een sieraad in de keuken! Nu kopen be* tekent: er direct plezier van hebben! Doe mee aan onze prijsvraag en win een BIJZETFORNUIS. Het is heel gemakkelijk. - Uw handelaar vertstrekt U alle inlicht tingen. smokkel van grondstoffen en goederen naar havens op het Aziatische conti nent effectief kan worden bestreden- Men heeft er niet alleen een vloot van snelle schepen voor nodig, maar ook een legertje van smetteloze ambtena ren- De laatsten zullen zich moeten me ten met minder scrupuleuze collega's. Het is in Indonesië een publiek ge heim dat geüniformeerde en niet-gé- uniformeerde staatsfunctionarissen het weglekken van kostbare deviezen oog luikend toestaan omdat ze van de smokkelhandel meeprofiteren. rikanen baanden zich een weg langs mannen van de veiligheidsdienst om de hal te bereiken, waar zij tenminste een betere kans hadden zich te ver weren als de bende zou binnendringen. Na 2,5 uur werd de bende, die pro beerde het hotel binnen te komen, door speciale met machinegeweren en hand granaten bewapende mannen van de veiligheidsdienst teruggedreven. In de verte kon men nog het gehuil van an dere benden horen. In het naburige Hiltonhotel vielen le den van het personeel een Britse be zoeker aan, die zij beschuldigden van pogingen om vanuit zijn kamer met een sigaret seinen te geven aan vlieg tuigen. Een Amerikaanse werknemer van 'n oliemaatschappij snelde hem te hulp, maar werd in zijn gezicht geslagen en geschopt. Een groep hoger personeel van het hotel slaagde erin. beide man nen te bevrijden. Plotseling, te middernacht, maakte het ministerie van binnenlandse zaken bekend, dat alle Amerikanen 's nachts om twee uur per trein naar Alexan drië zouden worden gebracht. Op dat tijdstip werden de geïnterneerde Ame rikanen in houten vrachtauto's van de politie geladen en door verduisterde straten naar het spoorwegstation van Cairo gereden. Daar ontmoetten zij meer dan 300 andere Amerikanen die in 'andere hotel van Cairo geïnterneerd waren geweest. De trein reed zonder te stoppen naar Alexandrië. Toen hij zaterdag het marinestation binnenreed om de passagiers te laten uitstappen, schreeuwden spoorweg- en havenarbeiders beledigingen en spuw den tegen de trein. Kruiers weigerden Amerikaanse ba gage te dragen en een peloton Egypti sche soldaten stond toe te zien, toen de 577 Amerikanen uit de trein stap ten en naar de douanesectie van het station gingen. Daar werden zij getreiterd door amb tenaren, die alle bagage openmaakten, persoonlijke brieven lazen, persoonlijke kiekjes en grammofoonplatsn op de grond wierpen en een aantal Ameri kanen, waaronder vrouwen, fouilleer den. De douaneformaliteiten duurden ze ven uur en al die tijd mocht niet wor den gegeten of gedronken. Zaterdag om vijf uur 's middags gingen de laatste Amerikanen aan boord van het Griekse lijnschip „Ca rina". Anderen vormden een keten om alle bagage aan boord te brengen. Om half zes voer het schip af. Aan boord waren het personeel van de A- merikaanse ambassade te Cairo en alle andere Amerikanen, die waren uitge wezen. Een functionaris van de Amerikaanse hulpverlening bleef achter. Hij verloor op het eindstation het bewustzijn ten gevolge van een opengebroken maag zweer. Hij werd naar een ziekenhuis te A- lexandrië gebracht, waar hij, naar de functionarissen van de Amerikaanse ambassade later meedeelden, kort na het vertrek van de „Carina" overleed Ook bleven in Cairo achter 100 Ame rikanen in dienst van de Pan Ameri- can Oil Company, die evenals twee A- merikaanse correspondenten van de Egyptenaren mochten blijven. Van deze uitzonderingen is geen offi ciële verklaiüng gegeven. In Cairo verdween de gehele joodse gemeenschap van 2.200 personen kort na het uitbreken van de oorlog. Ook andere Egyptenaren, van wie velen nauw bevriend waren met Amerikanen, verdwenen. Toen de „Carina" de Egyptische 12 mijlszone was gepasseerd, kwam een torpedobootjager van de Amerikaanse vloot haar begeleiden voor geval van nood. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 13