De dochter van Nina de Nur mag gerust een Arabier trouwen Collega strafbaar volgens „tribunaal der gedetineerden Amsterdam luidt noodklok over zijn universiteit I jeTelUd Joodse vrouw over Midden-Oosten DAGBLAD DB STEM TAN DONDERDAG 13 JUNI 1967 SCHIETPARTIJ IN NIJMEEGSE KERK 55 Vluchtelingen Contact Als een non BUITEN STAD SUBSIDIES Verklaring over brief aan Oost-Duitsland 1 Spelletje Twee Brabantse equipes in Nederlandse Rondvlucht-67 Zuur Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen... zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt Prinses Beatrix: „HET IS EEN GEZELLIG EN GEZOND MANNETJE" Slaap KARD. OTTAVIANI Belangstelling voor seksualiteit is (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) „Ik ben een Sabra - dat wil zeggen een jodin, die in Israël geboren Is. Mijn grootvader was een van de tien mannen, die in 1909 Tel Aviv hebben gesticht. Van hem heb ik het eerst over de Arabieren gehoord, toen ik op zijn knie zat en hij vertelde, hoe zij nacht na nacht door de bende overvallen werden. Het begon ze te vervelen en ze namen de hoofdman in dienst als huisknecht. Toen was het afgelopen met de over vallen. Zo heb ik als een klein meisje geleerd, dat de Arabier hetzelfde is als bloed en dood. „Een andere herinnering is de Ara bische pogrom uit 1929. Ik liep als zevenjarig' meisje op straat, toen ik opeens allemaal mensen de markt af zag rennen. De Arabieren De Arabierenriepen ze. Toen mijn vader s avonds uit het hospitaal thuis kwam, was zijn witte dokters- jas helemaal rood. Weer had het woord Arabier bloed en dood bete kend. Zo ging. het door totdat de wereldoorlog de zaak wezenlijk veranderde. U moet weten, dat ik een van de eerste Israëlische vrou wen was, die werd toegelaten tot het Britse leger. Dat ging heel moeilijk in die dagen. Ik kwam in Egypte terecht in een groot leger kamp in de woestijn. Een zekere dag woedde daar een zandstorm. Ik zag ergens vreemde heuveltjes. Ik liep er op af en ontdekte, dat het Arabische arbeiders waren, die zich tegen de storm probeerden te be schermen door hun boernoesen o- ver zich heen te trekken. Er kwam een oppasser aan, die ze met de„ zweep omhoog joeg, maar ik pakte zijn pols vast en toen durfde hij niet meer. De volgende dag was ik belast met het toezicht op de Arabische arbeiders. Ze kregen per dag van de Britse officier niet meer te eten dan een sneetje brood met een beetje knoflook. Wel kregen ze marihuana om op de been te blijven. En door samen te zingen bleven ze op de been. Prachtige, poëtische liederen. Ik had tranen in de ogen als ik daar in de woestijn met ze mee zong. Met veel moeite kon ik zo nu en dan van de Britse officier toestemming krijgen om een Arabier, die er bij zonder slecht aan toe was, naar de dokter te sturen. Meestal zeiden ze: Oosterse honden, je moet ze niet mensen behandelen, maar als werktuigen. De Britse officieren ranselden de Arabische arbeiders vaak genadeloos af. Er was een Egyptisch jongetje, dat mij stiekem kwam waarschuwen, als er weer zo'n beul bezig was. Dan deed ik snel lipstick en wat extra poeder op en ging erheen. Nu ben ik oud en dik, maar toen was ik nog jong en mooi, begrijp je? Als ik eraan kwam hielden de officieren meteen op met slaan en begonnen ze met mij te praten. Ja, ik de jodin, was goede vrienden met de Arabische arbeiders. Weet u wat ik dacht? Ik wist van de Duitse massamoorden af. Ik dacht: als ik hier goed ben voor de Arabieren is er ginds in Europa misschien wel iemand goed voor een jood. Door samen te zin gen en te werken heb ik de Ara- weren leren begrijpen. En andere loden met mij. In 1946 was er in ^•airo een opstand tegen de Engel en. ik heb de Arabieren met eigen ren,horen loepen: Joden help ons 1.11. Britten eruit te gooien, want ?i ÏVljn erhte vrienden. Kunt u zien dit moment nog voorstellen? datwin ,'k Praten over haat- In ripr l l p was een Britse offi- ,L u d cen madonnabeeldje op mnr]lUreau' lk moest hem iedere en .passeren- Ban stond hij op siste in mijn gezicht: „Ik krijg je s ',sl?leri8e jodin", want jij per- Christus aan kruis het iut L paar maal heb ik uitgehouden zonder iets terug schatfrn": Het vvas een wadden- de hL?-ei- een vrmndin. Later bij kamn n van het concentratie- weer5 nnfge" Belsen heb ik hem kamen- tm°et' Ik had Juist de gas- tarnen, gezien m-» 1_ i-i Hij ook 8 wn" en 00 stapels lijden. Teddv',e me nu krijgen, niet alle.'"0e? ik: HÜ lachte,', dat ook hop Z u "maar nu weet Over zulke a het moeten doen"- >™am tot ri g,en denk ie na- Ik Als er een vol8ende conclusie: mand haat ri=nP T?sen is' die ie" jodin, om P..ls et mÜn taak als Moedige"1traditie te doen' De van mij. van mrjn ras eist Onze speciale verslaggever in het Midden-Oosten, Piet Snoeren, bracht in de krant van gisteren verslag uit van een bezoek aan een veldhospitaal. Vervolgens had hij een lang gesprek met Nina de Nur, Israëlische en dochter van de wereldberoemde vrouwenarts prof. Joseph Ascherman. Nina de Nur richtte in 1963 het Israëlische comi té voor Arabisch-joodse samenwer king op en werd daarom door de geheime diensten van Israël ge wantrouwd Dit is een van de re denen dat deze vrouw in de we reld zo weinig publiciteit kreeg. Piet Snoeren was de eerste bui tenlandse journalist aan wie zij haar denkbeelden kon uitleggen. Hieronder volgt het verslag van dit gesprek verdere leven als hij het zou overleven niet anders meer te zullen zijn dan de mens om de boodschap over te brengen die de walm van de crematoria niet uit zijn hoofd had kunnen drijven. De enige wraak is de liefde. Ik heb een half jaar moeten smeken voordat hij mij wilde vertrouwen. U wilde zojuist weten, waar de haat van de Arabieren tegen de jo den uit voortkomt. Wie zal dit zeg gen? Wie weet waar haatmit voort komt? Ze hebben ons klein Israël niet nodig ze hebben lebensraum genoeg. De vluchtelingenkampen? Inderdaad denken veel mensen, dat hun probleem ligt bij de bijna een miljoen Arabieren die na de strijd van 1948 uit Israël zijn verdreven en sindsdien op de terugkeer naar "hun dorpen hebben zitten wachten. Maar ik geloof er niet in. Zoals ik al zei hebben de Arabische landen grond genoeg en daarbij werk krachten te kort. Waarom heeft Nassèr ze dar. niet daar naartoe ge bracht, waar ze nodig en nuttig wa ren?" in plaats daarvan hield hij ze onder de bekende omstandigheden vast in de Gazastrook.' En om fami lieleden in Cairo te mogen bezoe ken hadden ze notabene een spe ciaal visum nodig. lkTver<gchri^<in',in TeI Aviv ben raassamoord van deT1'' 0Ver Z*® zen- Ik will L 21 s §aan le" Wee* ht dat zulk»6! begl'jjPen- Nu ren «.in maar f dlngen te verkla- jong, ik'la. was ik noë van een an het boek Sa" ver- Het oin„ an°nieme schrij ve joodse do hefde van togrond van eet," tegen de acb" J°ncentratielfamt sP°gr°ms en boodschap in rii vA hield een 4e enige wraak b,°odschap luidde: llefde. Een half Zln heeft» is 5r°beera om de «f heb ik ge' de«. Hi, bleek a?s riJver te vin" ven in eJ S.a!s monnik te le- Ik wil er ook op wijzen, dat veel joden hier in Israël vinden, dat de vluchtelingen inderdaad de kans moeten krijgen terug te keren. On ze organisatie vindt' dat ook. De Egyptenaren weten daar vanaf. Waarom-heeft men dan nooit een poging gedaan'om met ons in con tact te komen Op grond van al deze argumenten meende ik, dat de vluchtelingenkampen niet de bron zijn van de haat, maar slechts een handig uitgespeeld onderdeel van de algehele haatcampagne. Nu hebben we er dus een stuk van Jordanië vol Arabieren bij. Ik weet niet hoe dat moet. Ik vind: deze oorlog is een shocktherapie geweest, die ook in ziekenhuizen wordt toegepast. Ik help hen. In ieder geval is dit voor het eerst in de geschiedenis, dat joden de kans krijgen, direct met de Arabieren te praten. Die kans hebben wij nog nooit gehad. Ik geloof heilig in de dialoog. Ik geloof ook» dat het lang zal duren, want de situatie hier in het Midden-Oosten is geen levende situatie, maar een eeuwenood fos siel. Wij kennen elkaar gewoonweg niet meer. Maar, toen ik in 1963 in verband met een kookwedstrijd voor net eerst door een Arabische vrouw werd uitgenodigd, was ik als een kind zo opgewonden. Toen ik naar haar toe ging, voelde ik mij als een dorp vol zonlicht. Ik vroeg mij af: hoe kun je zolang in het zelfde land gewoond hebben en elk aar met eens eerder hebben ge zien. het was een heel mystieke ervaring. Ik zag, hoe eenzaam zij waren de Arabieren in Israël. De volgende dag heb ik er over de ra dio over gesproken. en m een monni* te le- m Auschwitz 2? i kcelder- HiJ had ltz de «'ofte gedaan zijn Zo is het begonnen. Zo was ik in Praag waar ik een Arabische stu dent ontmoette. Hij vroeg, of ik uit Cairo kwam, want ik spreek de taal vloeiend. Ik zei: „Nee, ik ben een jodin uit Israël." Wacht maar zei hij wij hebben een atoombom voor jullie klaar liggen. Ik zei: „Maar jongen toch, wij zijn hier samen in een vreemde stad, kunnen wij die paar minuten niet beter besteden door erover te praten hoe wij con tact met elkaar kunnen krijgen?" Daar had ik het wachtwoord. Con tact. Terug m Tel Aviv heb ik mijn huis opengesteld als ontmoetings punt tussen joden en Arabieren. Het was afschuwelijk moeilijk, het ijs te breken, maar het lukt. Nu zijn er verschillende van die gespreks groepen, tot in de Negevwoestijn toe met de Bedoeïenen Dit houdt in Hier in Israël zijn huizen waar Ara bieren en joden samen lachen en samen huilen. De Arabieren huilen wanneer ze een film over de con centratiekampen zien, en het was een Arabier, die onlangs tegen mij zei: ik dank Allah dat wij ver schillend zijn, want verschillen ma ken het tapijt van de wereld zo wonderschoon." Tot zover het verhaal van Nina de Neur. Zij noemt de huizen in Israël, waar joden en Arabieren elkaar proberen te begrijpen, labo ratoria van liefde. Het serum dat het Midden-Oosten kan genezen. Zij wordt wel eens uitgescholden om het werk wat zij doet. Zeker in de ze oorlogsdagen. Dan zegt ze schou derophalend: „Het land heeft een Rode-Kruispost waar alles wit en zuiver is. Wij zijn een Rode-Kruis post voor de geest". Het werk is inmiddels al veel ver der dan de huiselijke bijeenkom sten. Er zijn krachten gemobiliseerd voor wederzijdse uitwisseling op alle denkbare maatschappelijke ter reinen. De joodse academici maken zich op voor taken in onderontwik kelde Arabische gebieden en visa versa. Er komt een onderzoekinsti tuut, dat het probleem wetenschap pelijk gaat aanpakken. Godsdien stige en politieke overtuigingen spelen bij dit alles geen rol. Nina de Nur heeft in de heksenketel van het Midden-Oosten genoeg meege maakt, om zulke elementen buiten de deur te houden. Zij heeft een dochter van zestien jaar. Ik stel de klassieke vraag: „Mag zij van u met een Arabier trouwen?" Nina de Na de oorlog: „'Voor het eerst krijgen nu de joden de kans direct met de Arabieren te praen" Nur barst in lachen uit en de doch ter ook. „Ze mag alles, wat haar gelukkig maakt. Dat is iets vanzelf sprekends in dit huis. Ik wens haar een man toe, die haar gelukkig kan maken en 'als dat toevallig een Ara bier is, of een neger, zou het mij niets kunnen schelen." Zij zegt, nu ernstig: „Ik ben ervan overtuigd, dat in Nederland, in Frankrijk, overal ter wereld joden en Arabie ren op dezelfde universiteiten stu deren. Maar praten doen ze niet met elkaar. Ze gaan elkaay uit de weg. Overal ter wereld moeten co mités voor joods-Arabische samen werking komen. De studenten van vandaag zijn de heersers van mor gen. Wilt u het idee doorgeven naar Nederland?" Ik beloof het en ik heb dit bij deze gedaan. Niet, omdat ik veel hoop heb, dat haar liefdesbood schap het aanschijn van het Mid den-Oosten snel en ingrijpend zal veranderen. De boodschap van Christus luidde nauwelijks anders, dacht ik zo en hoe ver zijn wij in 2000 jhar gekomen? Wel vind ik het verhaal van Nina de Nur sinds nu erg belangrijk. En ik laat haar zelf zeggen, waarom. Het is een heel merkwaardig citaat uit de mond van een Sabra - een jodin, die in Israël geboren is. Zij zegt namelijk, met haar bijbelse voorliefde voor vergelijkingen: „De toestand in het Midden-Oosten is als een dal vol melaatsheid, je moet er binnen gaan als een non, wie er niet bin nen gaat als een non, heeft er niets te maken". Ik vind dit een citaat, dat met vuurrode, vlammende let ters op een óf andere muur in het gebouw van de V.N. zou moeten staan. AMSTERDAM (ANP) Het college van curatoren van de Universiteit van Amsterdam heeft een telegram aan de minister van onderwijs en wetenschap pen gestuurd, waarin met klem ver zocht wordt voor 24 juni a.s. gunstig te beschikken over een eerder ingediend verzoek inzake de huur van een nieuw te bouwen pand aan het Weesperplein te Amsterdam en een oud pand aan de Herengracht voor de huisvesting van de a-faculteit, die thans met een groot ruimtegebrek te kampen heeft. „Wanneer dit verzoek wordt afge wezen, betekent dit een ramp voor de Universiteit van Amsterdam", zei rec tor magnificus, mr. J. van der Hoeven. Volgens de rector waren er aanwijzin gen, dat het departement afwijzend zou beschikken over het verzoek. Welke stappen zouden worden ondernomen, wanneer het antwoord negatief uitvalt, kon hij nog niet mededelen. Evenmin kon hij iets zeggen over de achter gronden van een eventuele weigering van het ministerie. Uit het enkele maanden geleden uit gebrachte rapport van de „senaatscom missie voor planning op lange termijn" o.l.v. prof. Enschede kortweg ge noemd „commissie vormgeving" is duidelijk gebleken, dat het oude drie- kernenplan van de Universiteit van Am sterdam niet langer houdbaar was. De conclusie luidde, dat de universiteit zich elders buiten de stad zal moeten con centreren. De verwezenlijking van een derge lijke concentratie zal echter een periode vergen van enkele tientallen jaren. In middels moet er een oplossing gevonden worden voor de niet te stuiten groei van het wetenschappelijk instituut, dat thans is gehuisvest in 150 kleinere en grotere gebouwen, verspreid over de gehele stad. De a-faculteiten zijn bijzonder slecht gehuisvest. De nood voor deze groep .studenten is thans het hoogst. In het telegram aan de minister van onderwijs en wetenschappen wordt nadrukkelijk gewezen op de te verwachten aantallen studenten in deze studierichting in de komende jaren. Thans bedraagt dit aan tal 9.900, in 1970 13.000 en in 1975 15.600. Het totaal aantal studenten van de ge hele universiteit bedraagt thans 14.196, In 1973 zullen dit er 19.956 zijn. In verband met de rijkssubsidies voor de wetenschappelijke instituten in Ne derland zei de rector magnificus, dat het college van curatoren van mening is dat de door de overheid aan de Uni versiteit van Amsterdam beschikbaar gestelde gelden voor nieuwe investerin gen in geen verhouding stonden in ver gelijk met de andere universiteiten in Nederland. De Amsterdamse universi teit, die de grootste is in Nederland, groeit sneller dan elke andere weten schappelijke instelling. De subsidies voor nieuwe investeringen zijn voor alle gelijk. ARNHEM (ANP) Voor de tweede maal heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren in hoger beroep de zaak behan deld tegen de 48-jarige Amsterdammer A. D., die wordt verdacht van het los sen van een aantal schoten tijdens een dienst in de apostolische kerk in Nij megen op 27 februari van het vorige jaar. Daarbij werd een bezoekster van de kerk, een zuster van het meisje waaróp de Amsterdammer zou hebben geschoten, geyvond. De rechtbank te Arnhem had de Am sterdammer vrijgesproken, nadat de of ficier van justitie acht jaar gevangenis straf had geëist. De rechtbank overwoog daarbij, dat verdachte in de veronder stelling kan zijn geweest een alarmpis tool te hebben gehanteerd. Hij zou geen verstand hebben van schietwapens. In de eerste zitting in hoger beroep eiste de proc.-generaal, mr. G. W. C. Bij voet, vier jaar gevangenisstraf met af trek* Het gerechtshof gelastte toen ech ter een onderzoek door de rechter commissaris naar de eventuele kennis omtrent wapens van de Amsterdammer. Volgens de chef-kok van het huis van bewaring in Arnhem zou verdachte in de keuken, waar hij te werk gesteld was. gezegd hebben tegen andere gede tineerden, toen het alarmpistool ter sprake kwam: „Ik ben niet achterlijk". Er werden elf getuigen gehoord, van wie het grootste gedeelte gedetineerden of ex-gedetineerden waren. De meesten zeiden zich vaag iets te herinneren: er werd zoveel gepraat over het schot in de kerk. Behalve de chef-kok was slechts één van de gedetineerden uitge sproken positief. Deze, een zekere J.K., zei te hebben gehoord: „Ik ben niet gek" of „niet achterlijk" en bovendien: „ik heb nu eenmaal a gezegd en moet nu ook b zeggen". BONN (AFP) De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft gisteren in het parlement naar aanleiding van een brief aan de Oostduitse premier, Stöph verklaard, dat erkenning van het andere deel van Duitsland als tweede Duitse soevereine staat niet in over weging genomen kan worden. In de maandag verzonden brief.stelt Kiesinger Stöph voor, dat afgevaardig den zonder politieke voorwaarden be sprekingen gaan voeren over prakti sche vraagstukken zoals die welke ge noemd zijn in Kiesingers regeringsver klaring over het Duitse vraagstuk van 12 april. In deze verklaring heeft de Westduitse bondskanselier alle moge lijkheden voor een vergemakkelijking van het leven in het gedeelde Duitsland opgesomd. Daartoe behoren een grotere economische en verkeerspolitieke sa menwerking met Oost-Berlijn, alsmede overeenkomsten over een wetenschap pelijke, technische en culturele uitwis seling. Mr. Bijvoet memoreerde in zijn requi sitoir, dat uit acht verklaringen van ge tuigen wel is gebleken dat verdachte in liet huis van bewaring woorden heeft gebruikt, waaruit kan worden gecon cludeerd, d§t hij een spelletje speelde wat betreft het alarmpistool. De andere gedetineerden maakten er zich vrolijk om ze vonden het absurd, dat iemand met een pistool ging schieten, terwijl hij in de mening zou verkeren dat het een alarmpistool was. Er is zelfs een soort rechtbankzitting gehouden over het geval. Dit „tribunaal (Van onze luchtvaartredacteur) ROTTERDAM Vandaag klinkt op verschillende Nederlandse, Duitse, Bel gische, Franse, Deense, Oostenrijkse en Zwitserse vliegvelden het startschot voor Nederlands grootste luchtsport feest, de jaarlijkse Rondvlucht. De wedstrijd, waaraan dit jaar ruim veer tig sportvliegtuigen uit bovengenoemde landen deelnemen, begint met een ster- vlucht naar Rotterdam. Morgen beginnen de vliegers en na vigators aan het eerste van drie moei lijke trajecten. Het voert hen. mits goed gevlogen, naar het vliegveldje van Ameland, dat voor het eerst is opge nomen in een Rondvluchtroute. Het middagtraject is getrokken tussen Ame land en de vliegbasis Twente. De tra ditie wil dat het vrijdagmiddagtraject verreweg het moeilijkste van de hele luchtrally is. Zaterdagmorgen voert het laatste traject de vliegers in een wijde boog over de zuidelijke provin cies naar Zestienhoven bij Rotterdam. De laatste Rondvluchten gaven telkens een Duitse hegemonie te zien. ma&i Nederlandse sportvliegers zijn duidelijk in opmars, zoals ir. Odink die vorig jaar als tweede eindigde. Goede kanshebber, hóewei dit jaar gehandicapt doordat hij met een twee- motorig en daardoor voor dit soort ral ly's wat te snel vliegtuig (Piper Twin- comanche) deelneemt is de Oosterhou- ter J. Thüring (vorig jaar derde) die wordt bijgestaan door majoor-vliegei A. v. d. Mortel, oude rot in de grond- navigatie. Voor het eerst neemt een tweede Brabantse equipe aan de rally deel. Deze wordt gevormd door de Breda- naar H. Hartkoorn met als tweede man H. Nimbergen uit Oosterhout. Zij vlie gen in een Piper Supercup. der gedetineerden" kwam tot de conclu sie. dat hun medegedetineerde strafbaar moest worden geacht. De proc.-generaal handhaafde zijn els van vier jaar met aftrek en vroeg on middellijke gevangenneming van ver dachte. Het gerechtshof willigde dit ver zoek niet in. Mr. H. van der Bij wilde op de kwa liteit van de getuigen niets afdingen, maar wel wenste hij in twijfel te trek ken de verklaring van J.K.: iemand met een zeer respectabel strafblad. Hij meen de dat zijn cliënt met deze man nauwe lijks contact kon hebben gehad. Volgens pleiter is het best mogelijk, dat verdachte wel eens iets heeft ge zegd als: „Ik ben niet achterlijk". Maar we mogen niet vergeten dat hem het le ven in het huis van bewaring bijzonder zuur werd gemaakt'. De anderen twijfe len aan zijn gezond verstand en het is best mogelijk dat hij na maanden van harde pressie en geestelijke druk zich heeft willen rehabiliteren. De raadsman vroeg bevestiging van het vrijsprekende vonnis van de rechtbank. Arrest over 14 dagen. (ADVERTENTIE) NEW YORK Het „Anti-Tabacco- Propaganda Center" deelt mede 88.648 verstokte rokers (waaronder tal rijke artsen) hebben het roken definitief opgegeven, dank zij een nieuwe metho de, die geleidelijk de behoefte aan ni cotine en bijgevolg de drang tot roken doet verdwijnen. In 92,8 pet. van de gevallen worden deze resultaten bereikt in 6 tot 22 dagen. Rokers, die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich recht streeks wenden tot het Anti-Tabak Pro paganda Centrum (afd. 260 (u), Brug straat 44. Postbus 123. Roosendaal. Zij behoeven slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. DEN HAAG (A.N.P.) Prinses Beatrix en prins Claus hebben gis teravond om zeven uur voor radio en televisie een dankwoord uitge sproken voor de blijken van mede leven by de geboorte van hun zoon. De tekst van de toespraak van prinses Beatrix luidde: •„Onze zoon is morgen zeven we ken oud. Wij zijn blij u te kunnen zeggen dat hij het uitstekend maakt en hard groeit. Het is een gezellig en gezond klein mannetje met vrij veel haar en grijsblauwe ogen. Ik zelf ben, zoals u ziet, weer helemaal hersteld en zal mijn werkzaamheden nu weer hervat ten. Maar voordat ik dat doe, wil ik in aansluiting op wat mijn man gezegd heeft de dag na de ge boorte van Willem-Alexander, nog eens onze hartelijke dank uitspre ken voor de warme sympathie, die wij in woord en daad mochten on dervinden van zovelen, zowel in Nederland als in Suriname en de Nederlandse Antillen. Wij zijn heel blij met alle gelukwensen, met de bloemen, met de veelal zelfge maakte cadeaus en ook met de prachtige tekeningen en werk stukjes, die zoveel kinderen ons gezonden hebben. Uw spontane meeleven en hartelijkheid heeft al leen een groot probleem doen rij zen en dat is dat wij tot onze grote spijt niet allen persoonlijk zullen kunnen bedanken. Daarom hoop ik dat u er begrip voor zult heb ben als wij u langs deze weg ver zekeren dat uw hartelijkheid ons zeer heeft verheugd. Wij zijn ge lukkig met de gedachte dat zove len van u met onze vreugde over de geboorte van onze zoon mee leven". Prins Claus voegde nier aan toe. „Gaarne wil ik mij aansluiten bij deze woorden van dank van mijn vrouw en misschien nog even aanvullend zeggen dat als zij zegt „wij", wij natuurlijk bedoelen dat ook onze zoon Alexander voor al les wat hij heeft ontvangen aan gelukwensen, aan kaartjes, aan te keningen, zeer hartelijk wil be danken". Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijn de studiocomplex van de N.T.S. In Hilversum na de opname van het bovenstaande dankwoord. Onverwacht kwam men binnen bij de opnamen van enkele televi siespelen, waardoor op speelvloer en schminkkamers acteurs en ac trices plotseling met de gasten vverden geconfronteerd. Zo werd Enny Mols-De Leeuwe in haar slaap verrast, toen zij na haar schouwburgoptreden in „Anatev- ka" van de vorige avond in een van de decors op een divan lag te rusten. In „De Soldatencourant" van vrij dag 27 november 1914, enkele maan den nadat de eerste wereldoorlog uit gebroken was, stond een advertentie, die aantoont, dat er niets nieuws on der de zon is. Lees maar: ,.In den loop van de maand Januari 1915 kunnen bij de politie te Amsterdam worden geplaatst een twintigtal agenten. Ten gerieve van hen die thans in militaire dienst zijn wordt vanaf heden de ge legenheid opengesteld zich ELKEN DAG tusschen 9 ure voormiddag en 3 ure namiddag als sollicitant aan te melden aan het Hoofdbureau van Po litie. Vereischten zijn: Leeftijd van 21 tot 30 jaar, gezond lichaamsgestel lengte minstens 1.75 Meter, goed ge drag en voldoende kennis van gewoor lager onderwijs. Eventueele reis. er verblijfkosten zijn voor rekening var den sollicitant." Dat laatste hoeven zt nu niet meer te proheren. Max Tailleur, Mieke Telkamp er pianist Leslie Davis zijn gisteren oj Schiphol aangekomen na een tourne door het Verre-Oosten. Max begoi zijn verhaal aan de journalisten me een mopje. Als volgt: „We kwamer tegen middernacht in ons hotel ir Christchurch op Nieuw-Zeeland aan net aan de andere kant van de aard bol. Toen was het in Amsterdam duf half één 's middags. Ik dacht: ik be mijn vrouw eens op en zowaar, bin nen enkele minuten ratelde de bel Met mevrouw Tailleur hoorde ik mijn vrouw glashelder zeggen en ik zeg Ja, met Tailleur. Niet waar, zegt zij, dat geloof ik niet. Wacht even, Max. er wordt gebeld en ze legt de haak neer. Laat ze me drie minuten wach ten, komt terug en zegt: het was dc melkboer. Heeft me die melk f 60,- gekost. Max zal met Mieke Telkamp een show beginnen. De show heet „Of- Het Bulletin van de Europese Eco nomische Gemeenschap bevat meestal enige interessante passages. Wat vindt u van deze: „Aangezien de prijzen van bepaal de produkten van oorsprong uit Hon garije geregeld aanzienlijk beneden de sluisprijzen lagen, besloot de com. missie tot vaststelling van de volgen de extrabedragen: 0,300 rekeneenheden/kg voor de in voer van borsten en delen van bor sten van pluimvee, andere dan van kalkoenen, van oorsprong uit Hon garije; 0,150 rekeneenheden/kg voor de invoer van dijen en delen van dijen van pluimvee, andere dan van onder- dijen van kalkoenen, van oorsprong uit Hongarije". President Johnson heeft gene raal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Viet nam, persoonlijk een zwart lapje gestuurd, zo meldt het Ameri kaanse weekblad „Time". „Het is een in de grote steden welig tierende misvatting, dat provinciale dagbladen op een veel lager peil zou den staan dan de landelijk verspreide kranten". (H. Faas, parlementair re dacteur van De Volkskrant in zijn zo juist verschenen boek: „God, Neder land en de Franje"). „Straatscène in Vietnam" staat er boven een advertentie in het Ameri kaanse weekblad voor luchtvaart „Aviation Week". Daaronder een aan grijpende foto van een gewone Viet namees en een vrouw, die zich be zorgd over hem heen buigt. De tekst van de advertentie luidt als volgt: „Toen de Vietcong bij de Operatie Macon het dorp Xuan Dia met de grond gelijk maakte, werden er ge wone mensen getroffen. Zoals de ge wone mensen in Shanghai, Londen, Lidice of Waterloo bemoeiden deze mensen zich met hun eigen zaken. Maar ze liepen in de weg. In de weg van een agressor, deze keer de Viet cong. De Amerikanen zien zulke ta ferelen in Boston en Beloit te voor komen. Wij willen hen laten weten, dat ze niet alleen vechten. Kaman Corporation, Bloomfield, Connecticut, leveranciers van opsporings. en red dingshelikopters aan onze strijd krachten Je moet maar durven. De heer Samkalden wordt vrijwel zeker burgemeester van Amsterdam. Hopelijk redt hij het. Anders voor spel ik een nieuwe plaats op de hit parade voor Ramses Shaffy's hit. „Sammy, loopt niet zo gebogen MERIJF 5J VATICAANSTAD (AP) Alfredo kardinaal Ottaviani heeft in een inter view met het Vaticaanse weekblad Os- servatore della Domenica verklaard, dat tijdschriften, films en toneelstukken in toenemende mate een ziekelijke belang stelling voor de seksualiteit ten toon spreiden. De 76-jarige kardinaal is hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. Hij gaf ais zijn mening dat het probleem van de sexualiteit de laatste tientallen jaren veel ernstiger is geworden. Hij was ook van mening dat de twee wereldoorlogen een nadelige invloed nebben gehad op de levensbeschouwing an de huidige generatie. ..De pers en 'net name de tijdschriften hebben in dit erband een grote verantwoordelijk- beid. die helaas negatief is „De film en het theater, dat in Italië niet aan censuur onderhevig is. dragen naast het goede dat zij kunnen doen en ook werkelijk doen. bij tot een kunst matig vergroten van de belangrijkheid van het probleem van de seksualiteit".

de Stem | 1967 | | pagina 7