Nog geen bestemming voor seminarie Hoeven KENNEN VISJES EIGEN MOEDER? DENNIS Geld uit boom van Hippocrates tehuis voor gehandicapten? internationale medische stad op grieks eiland rpapier voor .uw -pen Even uitblazen mevrouw Imitatie Celsludie Miljoenen leden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 JUNI 196/ Duits onderzoek naar gedragspatroon Sluitingsfeest 24 en 25 juni Bibliotheek UIT DE KUNST „Aparte" tassen KAPSTER-BABYSITTER KIP MET PERZIKEN VOOR LEKKERBEKKEN Treurzang Gevaarlijk KRO-documentaire over voedselvraagstuk; (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Op zaterdag 24 en zondag 25 juni neemt de gemeen schap van het groot-seminarie Bo vendonk afscheid van Hoeven. Zo als bekend is de opleiding van priesterstudenten overgeplaatst naar het theologisch instituut van de Katholieke Hogeschool te Til burg. Wat de bestemming wordt van het 11 ha. grote Hoevense se minariecomplex is nog niet be kend. Onderhandelingen zijn gaande om het te verhuren als be jaardenoord of als centrum voor gehandicapten. Volgens president drs. W. van der Riet bedraagt de jaarhuur anderhalf a twee ton. Bij een zeer aantrekkelijk bod zou volgens hem, over verkoop van het complex gesproken kunnen worden. De toekomst van de Bovendonk gebouwen, van 1901 tot 1906 gebouwd onder architectuur van Pierre Cuy- pers, is nog duister. Het hoofdgebouw bevat 160 kamers, zalen en een kapel. Binnen de gracht is het eigenlijke se minarieterrein zes ha groot. Daarbui ten liggen 5 ha akker en weiland. Onderhandelingen waren gaande met o.m. de gemeente Hoeven, die er een bejaardenhuis in wilde situeren. De lasten zijn voor deze gemeente te groot. Gespeeld is nog met de gedach te van een streekbej aardencentrum, waarin diverse gemeenten zouden participeren. Men verwacht hiervan echter geen concreet resultaat. De meeste kans heeft een stichting, die al meerdere kloosters en semina ries in huur of eigendom heeft over genomen. De stichting exploiteert te huizen voor o.m. bejaarden en debie le kinderen. Vbor de kostbare bibliotheek heeft o.m. de gemeente Breda belangstel ling getoond. De verzameling bestaat, naast duizenden studieboeken, uit o.m. historisch materiaal van het Wil- helmietenklooster in Huijbergen en het oude bisdom Antwerpen, dat zich vroeger tot in West-Brabant uitstrek te. Deze boekwerken dateren uit de vijftiende eeuw. Ook de broeders van Huijbergen hebben interesse. Zij zijn voornemens een Wilhelmietenmuse- um in te richten. Over verkoop of uit leen is nog niets beslist. De Hoevense seminariegemeenschap bestaat uit zeven professoren, zes zus ters, 25 studenten en enkele leken- werknemers. Voor de professoren ko men volgende maand nieuwe benoe- Een gedeelte van het complex van het groot-seminarie Bovendonk, dat aan het begin van deze eeuw werd gebouwd door architect Pierre Cuy- pers. mingen af; enkele zusters gaan naaf- een rusthuis en twee van hen gaan voor de huishoudelijke dienst mee naar Tilburg. Zoals bekend gaat ook de huidige president drs. Van der Riet naar Tilburg. Zaterdag 24 juni is er voor alle se culiere priesters uit het bisdom Breda een sluitingsbijeenkomst in Hoeven. Professor drs. L. Aerden zal dan een terugblik geven op 150 jaar groot seminarie in Hoeven. Kapittelvicaris mgr. H. Ernst spreekt een afscheids woord. 's Middags treedt het Hoeven se studentencabaret op. De volgende dag neemt het groot-seminarie af scheid van Hoeven. In de parochie kerk zullen de professoren een H. Mis concelebreren, waarna een af- j scheidsreceptie wordt gehouden, 's- AfScheid Middags spelen de studenten ten af- J scheid een voetbalwedstrijd tegen een Hoevens selectieteam. mui miumuimuim m ui m ui m ui tri uu m DE HAAGSE stichting „Pro Organo" heeft dit jaar zes concerten gepland, die uitsluitend door buitenlandse or ganisten worden gegeven. De concer ten worden dit jaar alle gegeven in de Evangelisch-Lutherse Kerk te Den Haag op het fraaie uit 1762 stammen de Batz-orgel. Op 22 juni a.s. wordt het eerste concert gegeven door Arno Schönstedt, Kirchenmusikdirektor te Herford (Westfalen). Op donderdag 6 juli zal een Ameri kaanse gast op de orgelbank plaats nemen: Warren Schmidt uit Waverly in de Amerikaanse staat Iowa. Op 20 juli zal prof. Anton Heiller uit Wenen werken van Buxtehude en Bach vertolken. De reeks concerten wordt hierna on- Hebben wij niet altijd geleerd dat de tas moet passen bij schoenen of hand schoenen'' Dat er harmonie moet zijn 'ossen tas en tailleur? Eventueel tus- tas,en leren hoedje? Dat mogen we nu dan wel vergeten want de tas is een geheel eigen onafhankelijk te- j™,pan leiden. Dit nieuwe leven «mm de tas aan de jeugd. Hoe meer tw w access°ires bij elkaar hoe be- wLt CT..tas aangaat, is dit een rastpunt Niets is immers vervelen- te- - n ogenblik je spullen te moe- overpakken van de blauwe in de 7" dan weer in de zwarte. Voort- te ei™ I ;no,"Ja' paat' dan!) gro- karbies die mag pas- 067e "'oeken al naar het uitvalt, bij onze overige uitmonstering. F,-a„'S(namel«!t !*et antwoord van de teel in ^sse, n (die momen- dan eeira? zovee' tassen verkopen jeugd veeieJ?rent ®e'edcn, omdat de - 8 veel meer tassen koopt en ver- slijt) op de desbetreffende vraag. De modellen zijn hoog, laag, vierkant of rond. Ze sluiten met gespen, pompons, ringen, kettingen. Ze hebben gewone beugels, aangesneden beugels, kettin gen of riemen om als schoudertas dienst te doen. Het laatste nieuws is de ,,zelf-verdedigingstas". Ziet er zacht en soepel uit. Heeft dubbel handvat maar ook „dubbele bodem" want in de voering is een groot stuk metaal verwerkt dat even hard aankomt als een tweesnijdend zwaard! Voordat moeder zich naar haar ei gen coiffeur begeeft, brengt zij ha'ar schatje bij de kapster-babysitter. Moe der zit daarna elders onder de kap, maar hier worden de haartjes van de lieveling in model gebracht. Vervol gens kan zij een paar uur boodschap pen doen. Haar peuter is intussen vei lig. Het kost mevrouw een tientje, waarbij natuurlijk nog haar eigen kap persrekening komt. Stoute kinderen worden een tweede maal niet meer ge accepteerd Een beroep waar brood in zit: kapster-babysitter. Dit is een recept voor echte lekker bekken, voor al diegenen die van een aparte ©n goed gekruide maaltijd hou den. De hoofdbestanddelen zijn kip en perziken een langzamerhand ver trouwde combinatie, die tal van moge lijkheden biedt. Zoals deze voor vier personen: 1,5 afgestreken eetlepel bloem; 0,75 afgestreken theelepel kaneel; 0,75 theelepel uiezout; snufje zwarte peper; 1 in vieren ge deelde braadkip van ongeveer 000 gram; 1,5 eetlepel boter of margarine; 1 blik f450 gram) Ca lifornia clingperziken (schijven) 1 afgestreken eetlepel bruine sui ker; ruim 3 theelepels soja; 2 eetlepels azijn; hete, gekookte rijst. Bloem, kaneel uiezout en peper vermengen en de stukjes kip zo door dit mengsel halen dat zij goed bedekt zijn. De kip braden en de goudbruine stukjes op een vuurvaste schotel zet- •enj °verSebteven bloemmengsel in de braadpan roeren. De perziken af- gieten en de siroop in een apart schaal- tje met een klein kopje water vermen- gen. Daaraan bruine suiker, soja en azijn toevoegen en dit geheel bij het mengsel van bloem en vet in de braad pan doen. Roeren en laten doorkoken totdat het een vrij dikke saus is De saus over de kip gieten, afdekken (met b.v. aluminium-folie) en laten sudde- eosemhi- J'y eeö badstoffen Hri-H-u- ren totdat de kip gaar is. De folie 'ver- strandhemd met ritl de.,schijven perziken toevoe- is dlePe zakken. Het witte tak i .er afdekketl en in b.v. de oven °°d afgebiesd. late?staan totdat de perzik-schijven goed heet zijn. Opdienen met hete rijst derbroken door de Haagse Orgelweek 1967, die op zaterdag 5 augustus zal worden ingezet met een concert door René Rakier. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de vio liste Froukje Giltay. Op dinsdag augustus zal Bemhard B artelink een première voor Den Haag verzorgen: de Preludia en Fuga's nrs. 1 t.m. 12 uit „Das Wohltemperierte Klavier" van Joh. Seb. Bach, eveneens op het orgel van de Evang.-Luth. Kerk. Het in de Haagse Orgelweek opgeno men Vierde Nationaal Orgelconcours voor Amateurs in de Haagse Goede Vrijdagkerk, waar dan resp. de halve finale Interpretatie en de beide fina les (Interpretatie en Improvisatie) worden gehouden. Op 17 augustus, 24 augustus en 31 augustus wordt het Haagse orgelsei zoen dan afgesloten met orgelconcer ten door resp. Wolfgang Karner (Augsburg), Marie Dufour (Lausan ne) en prof. Heinz Wunderlich (Ham burg) „VATER, ARMER VATER" heet de Amerikaanse film. waarmee op 23 juni het filmfestival te Berlijn wordt geopend. De hoofdrolspeelster Rosa lind Russel is er zelf bij. Verder staan om. op het programma ,,No- che Térrible" van Rodolfo Kuhn; .,Alle Jahre wieder" van Ulrich Scha- moni en „The Penthouse" van Pe ter Collinson- DAS ALLGEMEINE Deutsche Musik- fest, in 1861 door Franz List in Wei- mar begonnen, wordt dit jaar weer gehouden na een onderbreking sinds 1937. Van 8 tot 16 juli worden in München met zestien concerten veer tig premières gegeven van werken van Duitse componisten. Bekende componisten en uitvoerende ensem bles nemen eraan deel, waaronder het NCRv Vocaal Ensemble, Werner Egk, Mauricio Kagel, Carl Orff, Karlheinz Stockhaussn e.a. VAN 24 JUNI tot 2 juli wordt de 16e internationale orgelweek ,,Musica Sa cra" in Neurenberg gehouden met me dewerking van solisten uit Frankrijk, Nederland, Polen, USA en Duitsland. HET HUIS. waarin de componist Brahms van 1863 tot 1873 te Baden- Baden gewoond heeft, zal als muse um worden ingericht. Het Brahms Huis te Hamburg werd tijdens de laat ste wereldoorlog verwoest- WALTER GROPIUS, stichter van het Bauhaus in Weimar, die in de USA woont en werkt, heeft 82 jaar oud de planning van de Beierse stad Selb op zich genomen. Het plan is goed voor de komende 40 jaar. Men verwacht van deze wereldbe roemde architect een belangrijke bij drage voor een moderne stadsplan ning. UIT TWAALF Europese landen komen 120 auteurs bijeen in Frankfurt. Van 1-12 november wordt daar het twee de internationale forum voor litera tuur gehouden. Ook Nederland is vertegenwoordigd. Minstens de helft der deelnemers zijn nieuw; een springplank voor jonge schrijvers- gel te Essen. BELANGRIJKE ROMEINSE wand schilderingen uit de tweede eeuw rua Christus zijn in de nabijheid van Frankfurt ontdekt in de Romeinse ka zerne Echzol- Weinig schilderingen uit die tijd zijn zo gaaf intact ge bleven als deze. Ze zijn te zien in het Salburgmuseum. DE KILIANS DOM in Würzburg is tweëntwintig jaar na verwoesting weer hersteld en geopend. Als u met vakantie in Würzburg komt is het de moeite waard er even te gaan kijken- KONRAD ADENAUER heeft kort voor zijn dood nog een nieuwe band van zijn memoires voltooid, zodat de ze binnenkort zal verschijnen. Deze band omvat de tijd van 1955 tot 1959. Voor een band over bet tijdvak 1959- 1963 ligt het manuscript ook prak tisch klaar, zodat met het verschij nen van dit deel in 1968 rekening ge houden kan worden. In Duitsland zijn momenteel 500-000 exemplaren van de memoires verkocht- Ze zijn in ver schillende talen vertaald. (Van een correspondent) GöTTINGEN Dr. Peter Künzer van hfet Zoölogisch Instituut van de universiteit van Göttingen heeft een interessant onderzoek ingesteld naar het gedrag van jonge visjes. De vraag was waarom pas uitgekomen visjes van soorten die hun kroost plegen te ver zorgen, hun ouders nazwemmen. Op een of andere manier moeten ze de ouders dan toch herkennen. Künzer gebruikte bij zijn onderzoe kingen de nabootsingsmethode. Hij nam als proefdieren nannacara's uit de fa milie der cichliden, die in Zuid-Ameri- ka en Afrika veel voorkomen. Zodra de visjes van deze soort uitgebroed zijn, volgen ze hun moeder overal door het aquarium. De vissenmoeders hebben in deze periode een speciale tekening: op de zijkant dragen ze een lengtelijn van grote witte stippels met daarboven en eronder een soortgelijke lijn van kleine witte vlekjes. Dit alles op een zwarte ondergrond. Bovendien bewegen ze zich tijdens deze verzorgende periode schoksgewijs voorwaarts. Dergelijke signalen wijzen op optisch herkennen. Schakelt men nu door middel van een glazen scheidingswand andere factoren zoals stromingen of geuren uit, dan zwemmen de jongen aan de andere kant van het glas achter hun moeder aan. Dr. Künzer voorzag toen een kar tonnen vis met de tekening van de moeder, bewoog de imitatiemoeder op dezelfde schokkende manier en in het zelfde ritme en de jongen volgden het stuk karton alsof het hun lijfelijke moeder was. Het bleek dat het niet eens nodig was het karton visvormig te maken. Een rechthoekig stuk bleek de zelfde werking te hebben. Het aller best reageerden de jongen echter op elliptische en ronde vormen. Die pre fereerden ze zelfs nog boven geheel en al visachtige vormen. De vinloze moe- dervis de vinnen zijn doorzichtig en de jongen zien ze nauwelijks heeft het silhouet van een ellips. Voor zijn proeven gebruikte Künzer nannacaravisje van 4 tot 8 dagen oud. Ze waren uitgebroed uit eieren die volkomen geïsoleerd waren van de moeder. De verzorging tijdens de eer ste dagen was geheel en al kunstmatig, de kleintjes hadden dus nog nooit een volwassen vis gezien en hadden dus ook geen enkele ervaring. Hun gedrag kon alleen door aangeboren factoren ge dicteerd zijn. De jonge visjes kregen nu verscheidende namaakmoeders aan geboden, zodat kon worden vastgesteld op welke kenmerken ze zouden reage ren. Telkens twee imitatiemoeders wer den in een bak geplaatst en vervolgens langs mechanische weg in schokkende beweging gebracht. Tien visjes wacht ten achter een doorzichtige wand die vervolgens weggetrokken werd. Ze zwommen onmiddellijk naar de imi tatiemoeder. De waarnemer noteerde welke imitatie het meest in trek was en hoe lang de aanzwemtijd was. De vissen kregen dertig maal de keus, maar op zijn hoogst vijf maal bij de zelfde combinatie van imitatiemoe ders. Ze reageerden vrijwel elke keer als groep. Deze ook voor de onderzoekers ple zierige proeven leverden opmerkelijke resultaten op. In de eerste plaats bleek dat de jonge visjes op een veelvuldig' en snel schokkende imitatiemoeder beter reageerden dan op een die wei nig en langzaam bewoog. Bij de ver dere proeven werden dan ook snel en vaak bewegende imitatiemoeders ge bruikt. Behalve op de manier van be wegen reageerden de jongen alleen op het optische effect van de imitaties. Ze hadden volstrekt ndet in de gaten dat het een stuk karton was en geen moederlijke moedervis. Om vast te stellen of het helder heidscontrast tussen de zwarte en de witte elementen van 'de tekening van het moederlichaam essentieel is, liet dr. Künzer de vissen kiezen tussen een visachtige imitatiemoeder en een rechthoekig stuk karton met een schaakbordachtig zwart-wit-patroon. De vissen kozen de imitatiemoeder vier maal vaker dan het schaakbordpa troon, dat ook net zo goed een geheel en al zwarte rechthoek had kunnen zijn, zoals uit een controleproef bleek, Het contrast in helderheid van het patroon bleek dus niet het criterium te zijn. Werd echter naast de imita tiemoeder een egaal grijze rechthoek gepresenteerd, dan zwommen de vis jes even vaak naar bepaalde grijze gradaties als naar de moedervorm. De vorm, de Gestalt, als zodanig was dus niet essentieel, ongeacht de in de an dere proeven geconstateerde neiging van de visjes tot de ellips. Wat de doorslag gaf was de grijze kleur. Het moest wel een speciaal grijs zijn: hel der middelgrijs. Zeer licht grijs werd evenzeer afgewezen als de imitatie moeder. Verandering van de kleur van de achtergrond, maakte de visjes onze ker. Voor een groene achtergrond ble ken alle soorten grijs in eenzelfde ma te aantrekkelijk te zijn. De conclusie was dat de jonge vis sen door iedere niet-bonte imitatie wor den aangelokt, mits zij donkerder is dan de achtergrond, maar lichter dan zwart. De donkerheidsprikkel levert het zwarte, het helderheidsverschil het wit te deel van het moederlijk broedpa- troon. Het herkennen van de grijze tin ten is gebonden aan de omgeving, de imitatiemoeder wordt echter ook tegen een bonte achtergrond herkend. De de tails van het patroon spelen nauwe lijks een rol, zoals uit verdere proe ven bleek. Van de kleurige imitatiemoe ders waren het de rode en gele waar voor de jongen geen belangstelling toonden, groene en blauwe hadden het zelfde effect' als grijze. De informatie „donkere tekening los van de achter grond" hangt dus af van wit licht met korte golflengte, rood en geel licht, die langere golven hebben, leveren deze In formatie niet. Het herkennen van groen en blauw heeft'een biologische beteke nis, want ook de nannacara-mannetjes nemen deel aan de verzorging van de jongen en zij zijn groenachtig blauw van kleur. Bij de rode cichliden (he- michromis bimaculatus) tonen de jon gen een voorkeur voor een rode imi tatiemoeder die zij prefereren boven alle soorten grijs. Bij een soort met geel-zwarte tekening (apostprogramma borelli) kon dr. Künzer de jongen al leen lokken met een geel-zwarte imi- tatiemeoder. Op egaal gekleurde rea geerden ze dus niet. De gevoeligheid voor kleur en hel derheid wijst op het eenvoudige me chanisme van een selectieve ontvan ger in de zintuigen, in welke richting ook sommige fysiologische resultaten wijzen. Maar dat de vissen de ver schillende held erheid s gewa ar word ingen als het ware met elkaar verrekenen en dat ook de vorm van dat wat de prik kel opwekt een rol speelt, doet ver moeden dat de ontvangen informatie in de hersenen verder verwerkt wordt. Het mechanisme in zijn geheel is in elk geval aangeboren. Als het weer woensdagavond is ge worden hopen we er altijd op dat de NTS in de loop van de dag ergens een al of niet brandend actualiteitje heeft ontdekt, en dit om zeven uur uitzendt. Dan hoeven wij tenminste niet tegen de „Vakantie in Lipizza" aan te gaan zitten kijken. Gisteren zat die kans ei in, want de kranten hadden gemeld dat op genoemd tijdstip het prinselijk paar een dankwoord zou uitspreken voor de getoonde belangstelling ter gelegenheid van de geboorte van hun zoon. Onze verwachting werd echter de bodem in geslagen toen Beatrix na twee en een halve minuut uitgesproken was Zaten we nog met Lipizza, dat ondanks de ex in verwerkte hippische lichtvoetigheid even zwaarlijvig blijft als sommigen der medespelenden. Negen jaar geleden vonden we Les Tricheurs bij vlagen enorm. Toen we dit werk van Marcel Carné gisteren op nieuw onder ogen kregen hebben we ons behalve met de Nederlandse titel- vertaling het meest vermaakt met de scène waarin de Parijse blousons noirs en aanhang zich dubbel brulden bij het aanschouwen van stokoude films. N.R. Mijn nagels zijn wel wat lang. Ik mag er van mijn man niet meer op bijten Treurzang van de randgemeenten aan de Hero-klaagmuur: Merkx toch, hoe sterk zich in 't werk nu al stelt Die fallen tijd zo ons vrijheid heeft bestreden: Ziet, hoe hij graaft, draaft en slaaft bij G.S. Om ons onroerend goed en onze steden! Hoort de Bosse koektrommels slaan. Hoort Kortmann's trompetten! Ziet, hoe komt hij trekken aan, Breda uit te zetten! Breda's zoom, houdt U vroom, Stut de Staatse scharen: Dat Elk zijn Huizen fijn Trouwe toch beware! Gedeputeerde Staten, het College, dat in Brabant de (met onvoldoende Rijksmiddelen geappreteerde) lakens uitdeelt. BREDA MR. H. J. THEULINGS Als het niet zo diep treurig en hoogst ernstig was, zouden wij er. wat je noemt, een lachertje van kunnen ma ken. Aan de Mr. Bierensweg te Prinsen beek is geen riolering en ontbreken ook de brandkranen. Zo lezen wij in „De Stem" van 14 juni j.l. Over de riolering is al het nodige geschreven en is het laatste woord nog niet gesproken. B. en W. zijn eerst nu pas achter het ontbreken van brand kranen gekomen Een prettig en veilig gevoel voor de bewoners en de verschillende verzeke ringsmaatschappijen! Mocht er inderdaad aan deze weg eens brand uitbreken, dan rust er op B. en W. een enorme verantwoordelijk heid. Ik hoop, dat ze zich daarvan be wust zijn. Iedere dag uitstel tot aanleg van de ze kranen is hoogst gevaarlijk. PRINSENBEEK H. HOOFT (Van onze zrtv-redactie) BUSSUM In het jaar 2000 zullen naar schatting; ruim zes miljard men= sen de wereld bevolken. Wil iedereen voldoende te eten krijgen, dan zal de voedselproduktie by de eeuwwisseling minstens drie tot vijfmaal zo groot die nen te zyn als thans het geval is. De K.RO. hoopt woensdagavond 21 juni in een t.v-programma op Neder land 2 dit voedselvraagstuk voor de kijkers in de ruimste zin van het woord aan de orde te stellen. De K.R.O. heeft voor dit programma o.a. opnamen gemaakt bij de Staatsmijnen naar aanleiding van de aanstaande pro* duktie op grote schaal van lysine, een eiwitbouwstof, welke men in Heerlen h bereidt. Voorts zijn gesprek-ken mo eiwitbouwstof, welke men in Heerlen, synthetisch bereidt. Voorts zijn gesprek ken mopgenomen met dr. Engel van het centraal instituut voor voedings onderzoek T-N-O-, met prof. Rietema van de Technische Hogeschool in Eind hoven en met prof. dr Oswald von Nell Breuning s.j- in Frankfort, die mede de encycliek Quadragesimo an no" heeft opgesteld. De titel van de K.R.O.-documentaire luidt: ,.Eten in overvloed". ATHENE (AP) De naaste toekomst van wat wellicht de eer ste internationale medische stad ter wereld zal worden, verbergt zich in de takken van een 2500 jaar oude boom, waaronder in de oudheid een Griek zijn leerlingen de eerste beginselen van de ge neeskunde zou hebben bijge bracht. De boom is de plataan van Hip pocrates op het schilderachtige eiland Kos, dat tot de Dodekane- sos behoort. De hulp van deze boom is inge roepen voor de bouw op het eiland van een „Paleis der ge neeskunde" voor de arts van de gehele wereld. Het zal het eerste gebouw zijn van een internationale medische stad met een onderwijsinstelling, waar jonge dokters zullen worden opgeleid en een brevet zullen kunnen behalen dat hun het recht geeft in elk land van de we reld praktijk uiJ te oefenen. Toen de bouw van het „Paleis der geneeskunde" van de internationale hippocratisch stichting van Kos, waar mee in november 1962 is begonnen, dit jaar tot stilstand was gekomen door ge brek aan geldmiddelen, is de hulp van de boom ingertoepen. Zijn zaden zijn voor twintig gulden per stuk te koop aangeboden .De be stellingen zijn binnengestroomd en als de boom zo vriendelijk wil zijn dit jaar goed te dragen zou hij ongeveer 200.000 gulden op kunnen brengen. Op Kos is in 460 v. Chr. Hippocrates geboren, de Griek die als de vader van d^ geneeskunde wordt geschouwd. Men zegt dat hij 90 jaar is geworden en dat zijn theorieën de weg gebaand hebben voor d^ moderne geneeskunde. Nog steeds leggen doktoren, alvorens de praktijk in te gaan, de naar hem genoemde „eed van Hippocrates" af. Volgens geschiedkundigen gaf Hip pocrates zijn lessen onder de grote plataan, die thans met zijn takken het grootste gedeelte van een plein over schaduwt. De staim heeft een omtrek van ruim 15 meter. De boom en de bouwvallen van het Asclepion, een van de eerste zieken huizen ter wereld, hebben Kos tot een pelgrimsoord voor de dotkoren der wereld gemaakt. Bezoekers zeggen vaak, dat de naakte takken van de boom in de winter lijken op het vaat stelsel van een nier. Het plan voor de oprichting van de internationale Hippocratische stich ting werd voor het eerst bekendge maakt in 1955, maar de stichting kwam pas in 1960 tot stand onder voorzitterschap van de 81-jarige Atheense chirurg, prof. Spyridon Eco- nomos. Op Kos werd een terrein van 180.000 vierkante meter aangekocht en in november 1962 legde koning Con- stantijn toen nog kroonprins de eer ste steen. De eerste faze van het project is een gebouw van twee verdiepingen, opgetrokken uit wit marmer en glas. met een conferentiezaal met 1200 zit plaatsen, zes andere vergaderzalen, een bibliotheek, laboratoria, een mu seum en een restaurant. Prof. Econo- mos schat de kosten van het gehele project op 80 miljoen gulden. Het „paleis" zal onderdak verlenen aan een internationaal instituut voor wetenschappelijk onderzoek naar de evolutie van cellen, verdeeld in twee secties, een voor de bestudering van de ouderdom en de andere voor kan keronderzoek. Het 'was aanvankelijk de bedoeling dat het „Paleis der geneeskunde" in 1965 gereed zou zijn maar tot dusverre is alleen het onderste gedeelte klaar. Voor de voltooiing van het gebouw is volgens prof. Economos een bedrag van twintig miljoen gulden nodig. De re gering heeft hem zestien miljoen gul den beloofd en hij hoopt dat het ge bouw omstreeks 1968 gereed zal zijn. Er zal een internationaal medisch congres worden gehouden om de stich ting op internationale schaal van stapel te laten lopen. Prof. Economos hoopt dat later een medische faculteit zal worden opge richt, dat andere landen „nationale huizen" zullen bouwen en dat Kos ten slotte „een hele internationale medische stad" zal bezitten. Iedere arts, waar ter wereld ook, kan voor zijn leven lid van de Hippo cratische stichting worden tegen een eenmalige bijdrage van een Amerikaan se dollar. Prof. Economos deelde mee, dat tot dusverre ongeveer 40.000 artsen uit landen in het oosten en in het westen zich hebben aangesloten. „Ik denk aan een uiteindelijk aantal leden van drie miljoen artsen en hoop dat de rente van het totaal bedrag dei- lidmaatschapsbijdragen een bedrag van 100.000 gulden zal opleveren om elke vijf jaar een „Hippocratesprijs" te kun nen toekennen zo iets als de Nobel prijs voor geneeskunde", zei prof. Eco nomos. Hij liet hierop volgen: „Maar onze hoop is nog gevestigd op de boom. Tot dusverre hebben we voor 20.000 gul den zaden verkocht en we hebben er nog 25.000 te koop". Hij onderhandelt op het ogenblik met een Amerikaanse geneesmiddelenfabrikant die ze wil kopen ter verspreiding in de V.S. Het denkbeeld de zaden te verko pen is het eerst geopperd door prof. C. Gibson van de universiteit van Brits Columbia, toen deze een bezoek aan Kos bracht. Het werd gelanceerd door het „Journal of the American Medical association" (Jama) in zijn nummer van 22 augustus 1966 onder de leuze: „kweek uw eigen Hippocratesboom". Prof. Economos deelt mede. dat door middel van een speciaal procés met ge bruikmaking van „zachte x-stralen" ge selecteerde zaden op de universiteit van Brits Columbia met succes tot ontkie men zijn gebracht en dat de bomen daar nu na vier maanden in een broei kas ruim 30 cm hoog zijn geworden. Kort na het artikel in Jama stroom den uit vele landen verzoeken om za den binnen. M. KNOOP: LEREN STUDEREN (uitg. Prisma boeken - 1245 - Utrecht). „Het is jammer dat er nog zoveel ener gie en zoveel tijd onjuist wordt gebruikt en zoveel verwachtingen op teleurstel lingen uitlopen, omdat men de techniek van leren en studeren niet kent". Zo wel studerenden als ouders, die in hun gezin met studerende kinderen te ma ken hebben, zullen dit onderstrepen. Maar ook zij, die gedoken in de boe ken denken dat ze het nog niet zo slecht doen, zullen waarschijnlijk tot zelf-eorrectie kunnen komen aan de hand van de uiteenzetting van Knoop-, Goed theoreticus en practicus tegelijk is hij een deskundig pedagoog. Over het wat en hoe van het studeren in verband met de totale mens zegt hij verhelderende zaken. Ook het precaire examen komt aan de orde. Hoewel er hier en daar kanttekeningen te plaatsen zijn (dat is goed voor vakkringen) zal dit boekje diensten kunnen bewijzen aan velen op school en thuis. ENGELP ',RD BE WITT: BUITEN BIJ DE VOGELS, t uitg. Schoonder- beek). Deze derde (en enigszins her ziene) druk zal bij velen bekend zijn. Voor wie het boek nog niet kent: au. teur De Witt loodst de lezer speels door de wereld van de vogel. Hij be schrijft de bekendste soorten. Zo nu en dan gaat de auteur zich te buiten aan overdreven uitweidingen, maar niettemin bevat het boek leuke gege vens. HANS HELMER C.S.S.R.: WIE IS. BANG VOOR DE BLIJDE BOOD SCHAP?", Nelissen, Bilthoven. De auteur, bekend als jeugdzielzorger en volkspredikant, probeert in diit boek je de katholieken, die verontrust zijn over datgene wat er in de kerk alle maal gebeurt, een geruststellend ant woord te geven op enkele veelomstre den punten. Het boekje is progressief zonder uitdagend te worden. Het kan dienen om de kloof tussen voorhoede en achterhoede te overbruggen. W.K. ERNST VAN ALTENA: RANDFI GUREN (uitg. Van Ditmar, Amster dam). ,,Het idee was eigenlijk uit er gernis geboren. Ergernis over de goedvaderlandse gewoonte dichters en schrijvers als kistkalveren in kleine hokjes op te sluiten". Deze ergernis van Ernst van Altena heeft indertijd geleid tot een serie aardige tv-pro- gramma's: Randfiguren. Wie deze pro gramma's gezien heeft zal gelukkig zijn met de uitgave ervan in boek vorm. Wie ze niet gezien heeft zal even gelukkig kunnen zijn met. deze interessante documentaires. De rand figuren zijn: Ringeinatz, Tucholsky, Hughes, Brederode, Brassens. Prévert en Vian- Korte schetsen geven dikwijls rake typeringen van de meestal bewogen levens, die geinspireerd hebben tot op zijn minst lezenswaardige produkten. In de talrijk opgenomen verzen, liede ren, proza e-d. proeft men bovendien een stuk politieke en sociale geschie denis, die dikwijls aan het denken zet. Maar het is niet allemaal denkstof. We zouden bijna zeggen: je leest het ,,met een lach en een traan", als deze uitdrukking geen negatieve bijklank had. De beginselverklaring van Emst van Altena („vertaal poëzie niet let- terlijk, maar het klimaat ervan"), neemt men dan niet alleen voor lief, maar men zal deze zelfs kunnen on derstrepen. Tn deze tijd van het merkwaardige contrast tussen de zich toespitsende specialisaties en de hang naar de veel zijdige homo ludens (spelende mens) is het gewoon fijn kennis te nemen van deze omvangrijke" figuren. Van Al tena brengt ons op een boeiende wijze daarmee in contact. Het boek bevat bovendien zestien auteursportretten en andere illustraties. De wat geforceerde plaats voor Brederode nemen we daar bij graag op de koop toe. Een fijn boek.

de Stem | 1967 | | pagina 5