extra1 koopjes a van de 1 week Niemand gebaat bij oorlog in VS .-Oosten Meer dan voor Israël bijeen BLIK NAAR BUITEN Rassenrellen Amerika UNO-ROL IN M.-OOSTEN MOORDEN OM SLOK WATER IN DE SINAÏ Explosie munitiescMp Werkeloosheid stijgt nog steeds Bloedplasma naar Israël Plundering en brandstichting voor vaderdag IS KBACHTIO EH BEIKT WE" NAVO-CONFERENTIE IN LUXEMBURG KOMT EENSGEZIND TOT CONCLUSIE: De overwinning De vrede Samenwerking VASTSTELLING SNEL TOPGESPREK Uurloon-actie ook onder ambtenaren Opbrengst CNV IN „DE GIDS" Regering Hogere belasting voor Israëli's Al meer dan 1500 vrijwilligers in Israël Brandbom In het noorden voldoende werk maar geen geld VIJF LIJKEN OP VISSERSBOOT Utrechtse Kamer van Koophandel stelt defensie aansprakelijk Steekspel Defensie betaalt ongedekte schade isjes- •aglan 100% uk op Is en afge- ilagen kleur suren. 5-9,75 Moeders van zonen die kans zien hun kleren gauw vies te maken opgelet: een tricotny lon jongenssporthemd (merk^nUo/u.in don ker getinte fantasie- streep. Gauw gewas sen, zo droog. Boord- maten 26-34 2,95 sje in Welke jongen kan niet des- nog een spijkerbroek Het gebruiken voor de va- model kantie? Deze broek met >loem- twee steekzakken voor i zon- en twee achterzakken, Fees- heeft juist diè licht- gs de beige tint die spijker broeken hebben moe^ >0-4,50 ten. M.134-167 7,95-8.95 <antie- Voor de sportieve va- ortieve kantiegangers: anorak yester van dubbele Terlenka, rose In contrastkleuren en aan beide kanten te 6,dragen. Verschillende echte modieuze tinten. Com- van pleet met capuchon, >.a. in steekzakken en tricot- narine. manchetten. 14,Maten 40-50 29,75 vader- Als je vader op Vader- hioned dag 'ns heel erg w' 100 verrassen geef D®"1 geslo- dan zo'n gezellige diende i<arrierjas. Satin feutre 9edra- in diverse kleuren en ovel*~ dessins 1 knc° - Tinneroy o.a. in cognac en marine 18, DAGBLAD DE STEM VAN WOENSPAG 14 JUNI 1967 19 (ADVERTENTIE) CARBQVIT tegen maag- JtTTjTH en darmstoornissen. Ujjfl MüGQliN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. 11 1 (■■■lil llllHilllBII! llsraëls Sinaï-held Moshe Dayan, thans minister van defensie, heeft maandag voor de BBC verklaard dat „de de- militarisering van de Sinaï een mili taire zal zijn; dat wat hem betreft de Arabieren geen stuk door Israël ver. overd grondgebied terugkrijgen en het ten weste van de Jordaan gele gen deel van koning Hoesseins Jor danië onder een bepaalde vorm van zelfbestuur, weliswaar, maar onder controle van Israël moet blijven. Dit is, zo voegde Dayan er aan toe, mijn zeer persoonlijke mening". Als dat al mag worden opgevat als een relativering van zijn eigen woorden dan blijft toch het feit overeind dat Dayan niet alleen minister van de fensie is maar ook een goede kans maakt nog eens het premierschap te verwerven. Dayan is populair onder de jongeren van Israël en de „ha viken" in het parlement. )ok premier Levie Esjkol, die altijd als een gematigd man gold, verze- I kerde gisteren dat Israël „nooit zal instemmen met een terugkeer naar de oude toestand". Het is begrijpelijk dat in Israël de overwinning wordt gevierd, de Israëli's hebben daar waarachtig wel reden en recht toe. Hun overwinning blijkt, nu er meer gegevens ïosko men, nog spectaculairder dan men vorige week al kon aannemen. Toch I beginnen de nogal galmende radio commentaren van bijvoorbeeld een I Salomon Bouman uit Tel Aviv lich- I telijk te irriteren. De problemen zijn te groot om lang te blijven steken in een overwinningsroes. De bliksem- oorlog in de Sinaï, rond Jeruzalem en bij het meer van Tiberias heeft Israël van een dodelijke en agressie ve tangbedreiging verlost en de golf 1 mn Akaba geopend. Maar opgelost is er nog niets in het Midden-Oosten. Integendeel. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville heeft zich aan het begin van de NAVO-conferentie nogal opgewonden over de uitlatingen van secretaris-generaal Brosio inzake het Midden-Oosten. Op de persconferentie aan de vooravond van de conferentie had Brosio immers zeer duidelijk partij getrokken voor Israël. Letterlijk verklaarde hij: „Het volk van Israël heeft de Arabische dreiging moedig doorbroken". pk na de les die Israël Egypte gaf in 1956 is er niets veranderd. De Ara bieren besloten zich opnieuw te wa penen. Aan het vluchtelingenvraag stuk werd opzettelijk niet meege werkt omdat het zo uitstekend paste in de Arabische haatcampagne tegen de joodse staat. Die zat zelf ook niet stil. Behalve dat Israël zich eveneens bewapende, ging men daar ijverig voort aan de opbouw van een orde lijke en welvarende maatschappij. Aldus werd Israël, in Arabische ogen alleen al door z'n bestaan een provo catie, ook nogeens de langgerekte uitstalkast van Westerse welvaart, waarop de Arabische fellah zich al ken maar machteloos en hongerig mocht blindstaren. Cairo en vooral Damascus zorgden er wel voor dat de normale 'menselijke afgunst van de arme man werd omgebogen in haat. Is Israël zich na de overwinning niet Bootmoedig weet te gedragen, als net grote delen nu bezet gebied voor- foed zal opeisen wordt er weer niets opgelost. Dan zal Arabië zich op nieuw bewapenen. De Sovjet-Unie en een aantal Oosteuropese bondgeno- m fu n daarb« belPen, zo blijkt nu al. Het vluchtelingenvraagstuk zal 'teen maar groter worden en Ara- wen zu!1.en n°S meer redenen heb ban ?m Z'ob 'e revancheren en de t tegen Israël levendig te houden. nu eenmaal midden in de miHrlall-f ™ere.!d en bet is een on- ts> Israëlisch belang ervoor met <?at be* temidden van en en .If ,®11 in vte116 kan leven worrten vervoor möet gepraat lineen ij moe'lljke onderhande- Het li vergen, concessies ook. thans er.uVi00r de hand dat Israël nameliit frenseorreeties vraagt, van h»! 1 t 1 doei de veiligheid boet Pr te VPrzekeren Ook den Hi Pen '^'ossing gevonden wor- rammjLeen einde maakt aan de ■kruzalem6 en schadel'ike deling van eindelfflT™ Van bun kant; moeten oplossin !ens ulnst rnaken met de kkem pn Ian vluchtelingenpro- 'erheffjno ,fn ®erken aan de sociale daarvoor por, ,allab Nasser had de uitvoerm» plannen maar Voor tanks Wi„erVan moest wijken kieken raketten n" waardel°os ge- 'andon mn t welvaren- Plan" voor 6e" "Marshall- ianceren een v, 1 Midden-Oosten "gsprogrammn en ontwikke- varende S ?aarm ook het wel- aarbij zuilen j aandeel heeft. door e 6 grote Westerte lan- r een open WeS°eten De Franse minister voelde zich door deze woorden zo geprikkeld, dat toen Brosio aan het begin van de zitting het woord gaf aan de ere-president, de Deen se minister Krag, er zich een klein in cident voordeed. Nog voordat Krag .zijn mond kon openen had Couve de microfoon te pak ken en legde een verklaring af, waar in hij zich duidelijk distancieerde van Brosio's uitlatingen. „Het is wel duide lijk", zo hield hij de vergadering voor, „dat de secretaris-generaal uitsluitend persoonlijke opinies heeft geventileerd, die dan ook geheel en al voor zijn eigen rekening dienen te blijven". Het was een korte en geprikkelde verklaring, voorafgaande aan de vele verklaringen die gisteren door een aantal ministers werden afgelegd over de hui dige wereldsituatie. Zoals te verwachten viel, stond in al deze verklaringen de kwestie Midden- Oosten centraal. Maar de kwestie werd ook door alle bewindslieden aan het woord kwamen op deze eerste dag on dermeer Dean Rusk, Brown, Brandt, Luns en Harmei onmiddelijk gekop peld aan de verhouding tussen oost en west. Zoekt men naar een grootste ge mene deler van de inhoud van deze ver klaringen, dan blijkt dat allen het eens waren over één vaststelling: de Arabisch- Israëlische bliksemoorlog heeft niemand verder geholpen. De situatie waarin de wereld verkeert, is er niet duidelijker op geworden. Het meest direkt werd dat onder woorden gebracht door de Amerikaan se staatssecretaris Rusk. „Niemand is er beter van geworden. Israël niet, dat op langer zicht een definitieve oplossing moet vinden voor de samenleving in dit gebied, hetgeen nu nog moeilijker is dan voorheen. Ook Nasser niet. Rusland evenmin, want de verhoudingen van dit land met de Arabische staten heb ben een ernstige knauw gekregen. De gematigde Arabische landen zijn in ex treme posities gedrongen. Ook Ameri ka heeft onder de crisis geleden, om dat in de Arabische staten de mening heeft postgevat, dat de V.S. actief aan de strijd hebben deelgenomen". Politiek de R»«rS en va8tberaden «I moeten SSche poütiek da Paa ?eer dat de W.ant nu al blijkt met én ""■'""■""'■■■■■iiiiBüiiiminn, L heil en on- Eien grote mate van eensgezindheid bestond er ook over de naaste toekomst. Nu de wapens rusten, zal er snel en effectief naar een definitieve regeling gezocht moeten worden. Dat is een taak van de Verenigde Naties en van de Arabische landen en Israël. De NAVO als organisatie is dar bij niet direct betrokken. Maar het is wel bitter noodzakelijk, dat de NAVO-partners in dezelfde rich ting werken. Minister Luns zei daar over: Hoewel de alliantie zich tot nu toe onthouden heeft van openlijk partij kiezen, moeten we het er wel over eens zijn waar de verantwoordelijkheid ligt. De gevolgen van de crisis in het Midden-Oosten wijzen erop hoe noodza kelijk het is, dat wij in het verband van de NAVO aan een systematische plan ning van onze politiek moeten doen. Voor een oplossing van de crisis zijn twee elementen van essentieel belang de Arabische landen dienen de souve- reiniteit van Israël te erkennen en aan Israël moet vrije vaart door de Golf van Akaba en het Suez-kanaal verze kerd worden". Minister Luns pleitte ervoor, dat aan Israël specifieke en duidelijke garanties gegeven zullen worden die automatisch in werking zullen treden in bepaalde situaties, die de veiligheid en souvereini- teit van Israël aantasten. Over een topconferentie van de grote vier over de kwestie Midden-Oosten liet Dean Rusk zich niet uit. Dé Britse mi. nister Brown zei in een zin die hij ken nelijk tijdens het uitspreken van zijn op schrift gestelde rede. inlaste, veel nut te zien ir. een consultatie van de grote vier. Mogelijk had hij hiermede de be doeling zijn Franse collega die ove rigens vandaag pas aan het woord komt uit de tent te lokken. Er zat in diverse redevoeringen trou wens toch voldoende voer voor Couve de Murville. Met name aan de diuide- delijke uitspraken van Rusk, Brown, Harmei en Luns, dat het noodzakelijk is dat de partners hun activiteiten, ge richt op het verbeteren van de betrek kingen met het oostblok, coördineren, zal de Franse minister niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Die coördinatie is volgens minister Luns daarom zo belangrijk omdat ver wacht moet worden, dat de Sovjet-Unie het verloren prestige in de Arabische wereld zal proberen terug te winnen via een hard diplomatiek offensief. Nog in verband met het Midden-Oos ten was er veel kritiek op het optreden van V N.-secretaris-generaal Oe Thant. Het op verzoek van Naser terugtrekken van de V.N. vredesmacht uit de strook van Gaza betekende volgens Rusk het beslissende keerpunt in de situatie daar De meest harde kritiek op Oe Thant werd geformuleerd door de Canadese (ADVERTENTIE) minister Martin: ,,Wat eir met de vre desmacht gebeurd is was een caricatuur van vrede bewaren". Vandaag zullen de ministers in be sloten zitting de kwestie van de niet verspreiding van kernwapens weer op nemen. Over het ontwerp-verdrag zijn de meningen- nog steeds zeer verdeeld. Minister Rusk wil graag beproeven of hij in een persoonlijk gesprek met zijn NAVO-partners enig schot in deze zaak kan brengen. In de zuidelijke staten van de Ver enigde Staten is het weer tot bot singen gekomen tussen negers en po litie. Een tweetal negers wordt hier weggeleid, nadat zy-gedurende en kele uren vanuit enige huizen op de politie hadden geschoten. AMSTERDAM. De Collectieve Is- raël-Actie (C.I.A.) heeft al tien en een half miljoen gulden voor Israël inge zameld. Hiervan heeft zes en een half miljoen gulden reeds een bestemming gekregen, de overige vier miljoen gul den aan toezeggingen moeten nog bin nenkomen. Bij deze tien en een half miljoen is het bedrag van de stembus actie van maandagavond niet inbegre pen. Dit vertelde de heer I. L. Palache, directeur van de CIA, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Verder werden bijzonderheden be kendgemaakt over de uurloonactie die voor Israël gevoerd gaat worden op initiatief van de organisaties van werk gevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Deze uurloonactie wordt georganiseerd door het Comité landelij ke economische en sociale hulpactie Nederland—Israël". De bedoeling is dat de Nederlandse werknemers in de ko mende weken en maanden vrijwillig een aantal uurlonen gedacht wordt aan drie uurlonen voor Israël afstaan. De totale opbrengst hiervan zal door de werkgevers worden verdubbeld. De overheid verleent fiscale faciliteiten. De hulp zal in geen geval militaire doel einden steunen. De uurloon-actie zal binnen de ondernemingen zelf georga niseerd moeten worden. Verwacht wordt dat tegen het eind van de maand de eerste inhoudingen zullen worden verricht. Men kan dan naar eigen keuze een of meer uurlonen afstaan. De ambtenaren-organisaties, die bij een vakcentrale aangesloten zijn, en een aantal categorale organisaties hebben toegezegd hun leden aan te bevelen ge durende drie maanden een half procent van het salaris af te staan. Becijferd is dat een uurloon in totaal een bedrag van 15 a 20 miljoen gulden op zal leveren. Koningin Juliana zal vrijdag 16 juni een delegatie van medewerkers aan de Collectieve Israëlactie op paleis Soest- dijk ontvangen om zich op de hoogte te stellen van de aard en de omvang van de in het gehele land geboden hulp aan Israël. UTRECHT (ANP) De stryd tegen de werkloosheid moet veel krachtiger worden aangepakt dan tot nu toe is ge beurd. De werkloosheidscijfers zijn alarmerend, vooral nu de werkloosheid zo eenzijdig op de provincies buiten de Randstad drukt. Dit schrijft het CNV in een hoofd artikel in zijn blad „De Gids". Vergele ken met eind april is het aantal werk lozen weliswaar met 10.000 gedaald tot 61.000 man, maar die daling is alleen veroorzaakt doordat er in deze tijd van het jaar veel seizoenarbeid wordt ver richt. Wanneer wij dat buiten beschou wing laten, zien wij dat de werkelijke werkloosheid nog steeds snel blijft stij gen. In deze tijd van het jaar had het aan tal werklozen zeker 40.000 lager moeten liggen. Wanneer de ontwikkeling van het laatste half jaar zo doorgaat, zitten we in de herfst al weer in de buurt van de 100.000 werklozen. En dan dreigt het gevaar dat het cijfer in de winter zelfs nog oploopt tot 150.000 man. Er is wel iets gedaan en natuurlijk zijn wij aldus het CNV-blad daar dankbaar voor. De regering heeft grote bedragen be schikbaar gesteld, maar men moet zich daar volgens het CNV-blad niet op yer- kijken. Die 300 miljoen is voldoende om ongeveer 10.000 man een jaar lang aan werk te helpen. Tegenover de 64.000 werkloze mannen van dit ogenblik i6 dat veel te weinig, aldus het artikel in »,De Gids". NEW YORK (AP) De Israëlische minister van financiën Pinchas Sapir heeft gezegd dat de Israëlische inkom stenbelasting met 10 procent zal worden verhoogd ter bestrijding van de oor logskosten. Hij verwacht van de verhoging een opbrengst van 80 miljoen dollar. Een even groot bedrag zal uit leningen moe ten worden verkregen. SCHIPHOL (ANP) Gisteren is een chartervliegtuig van Trans-Avia, in op dracht van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al, met 12 ton bloed plasma, verbandmiddelen, operatie- schorten, geneesmiddelen e.d. van Schip hol naar Israël vertrokken. Het ligt in de bedoeling dat hetzelfde vliegtuig donderdag opnieuw naar Tel Aviv vliegt met nog eens 12 ton hospi taalgoederen aan boord. Het is een zending van het medisch hulpcomité Israël van dr. B< H. Sajet, waarvan het grootste deel bestaat uit een schenking van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. JERUZALEM (AFP) Meer dan vijftienhonderd vrijwilligers zijn inmid dels in Israël aangekomen en aan het' werk geslagen. Onder hen bevinden zich 114 artsen. Zondag verwacht men in Tel Aviv een volgend contingent, be staande uit 962 vrijwilligers. Vijfender tighonderd anderen staan in hun res pectieve landen gereed om te vertrek ken. Onder de vrijwilligers is een groot aantal niet-joden. DR. J. E. DE QUAY is gisteren als lid van de Eerste Kamer geïnstalleerd. Hij volgt de katholieke afgevaardigde mr. P. C. M. van Campen op. TAMP A (Florida (AFP) Ondanks de aanwezigheid van vijfhonderd leden van de Nationale Garde en enkele hon derden politiemannen is het maandag avond in Tampa opnieuw tot ongere geldheden gekomen. In de afgegrendel de negerwijk was het betrekkelijk rus tig, maar in de rest van de stad trok ken groepen negers door de straten, plunderend, schietend en brandstich tend. Zij gooiden Molotov-cocktails naar de politie terwijl geparkeerde auto's het moesten ontgelden. De brandweer, die vele in brand gestoken huizen trachtte te redden, werd door sluipschutters be schoten. De politie heeft een groot aan tal arrestaties verricht. De ongeregeldheden begonnen zon dagavond nadat een politieman een op inbraak betrapte neger, die zich tegen arrestatie verzette, had doodgeschoten. Behalve in de stad Tampa in Florida hebben zich ook in Los Angeles en Cin cinnati rassenrelletjes voorgedaan. Te Los Angeles begonnen maandag avond in de negerwijk Watts ongeveer 500 bewoners de politie en de brand weer met stenen te bekogelen toen deze waren gealarmeerd voor een brand. In Cincinnati zette de politie de ne gerwijk af. nadat drie blanken waren aangevallen en een brandbom was ge gooid in een winkelstraat. De oorzaak van deze incidenten is niet bekend. De drie blanken, onder wie twee plaatse lijke journalisten, werden niet ernstig gewond. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN In de drie noorde lijke provincies is 367,8 miljoen gulden nodig om de werken die zo ver voor bereid zijn, dat zij theoretisch voor 1 september zouden kunnen worden aan besteed te realiseren. Het totaal der werken waarvoor slechts financieringsmiddelen nodig zijn be loopt 68,2 miljoen en de werken waaraan budgettaire moeilijkheden verbonden zijn belopen 299,6 miljoen gulden. Dit blijkt uit een overzicht' dat dooi de provincies is gemaakt en onlangs met de vaste kamercommissie voor Eco nomische Zaken is besproken. Het betreffen hoofdzakelijk gemeente lijke werken. Een deel van de werken zou zonder meer tot stand kunnen wor den gebracht wanneer de gemeenten de beschikking kregen over de nodige financieringsmiddelen. Het aantal man- weken dat met de uitvoering van de werken is gemoeid, wordt geraamd op 280.000. rjoor het leveren van het appa raat om een einde te maken aan de oorlog in het Midden-Oos ten heeft de UNO eens te meer be wezen, dat zij ondanks haar gebre ken nu en dan van nut kan zijn om een brand te blussen. Dit was de derde keer dat de UNO heeft bijgedragen tot beëin diging van een belangrijk conflict in het Midden-Oosten. In 1949 heeft zij geholpen een wapenstilstand tot stand te bren gen, toen Israëli's en Arabieren strijd voerden over het plan tot verdeling van Palestina en in 1956 kwam zij tussenbeide om de strijd bij Suez te helpen beëindigen. In de beide eerste conflicten be stond de rol van de UNO evenals in de oorlog van de vorige week in het verschaffen van een uitweg zonder gezichtsverlies aan de over wonnenen en het uitoefenen van druk op de overwinnaars door een bestand te gelasten. Een bestand zal evenwel geen uitwerking hebben, tenzij een of meer van de oorlogvoerenden ge noeg heeft (hebben) van de strijd. Zolang beide partijen nog op de overwinning hopen, zullen dege nen, die hen in de veiligheidsraad steunen, zich verzetten tegen een wapenstilstand of een vertragings- politiek voeren. Dat is wat de vorige week is gebeurd bij het debat in de Veilig heidsraad tot de Arabieren begon nen te verliezen. De Sovjet-Unie en anderen, die de Arabieren steunden, drongen erop aan, dat de Israëli's zich zouden terugtrekken op de stellingen, welke zij op 4 juni, de dag voor de strijd begon, bezetten. Dit vertraagde het eer ste wapenstilstandsdebat met twee dagen. Het bleek ook nuttig, toen Israël en Syrië op elkaar stieten, dat de UNO een wapenstilstandscom missie bij de hand had, die zich snel naar het toneel van de strijd kon begeven en waarnemers kon stati oneren aan beide zijden van de lijn om te helpen de wapenstilstand uit te voeren. Maar lang voor de bestanden werd in vele kringen kritiek op de UNO vernomen. Een deel ervan was gerechtvaar digd, maar andere critici schenen teleurgesteld te zijn, omdat de UNO niet de macht had van een we reldregering en haar besluiten niet aan haar leden kon opleggen. De debatten in de Veiligheids raad gaven het publiek de indruk van eindeloos gekrakeel, niet ter zake dienende polemieken en ver lamming, maar in een conflict dat dreigde zich te ontwikkelen to.t een derde wereldoorlog, wordt een week door diplomaten niet be schouwd als een onredelijk lange tijd voor debat en onderhandelin gen om resultaten op te leveren. De meeste UNO-diplomaten waren verheugd over hef resultaat van hun pogingen. Sommige critici van de UNO zijn van oordeel, dat, in dien de wereldorganisatie had ge werkt zoals haar stichters hebben verwacht, de oorlog tussen Israël en de Arabieren om te beginnen niet zou zijn uitgebroken. Na 20 jaar UNO stellen zij de vraag, waarom de UNO geen sta biele vrede heeft bewerkt ter ver vanging van de wankele wapenstil stand, die berucht was om haar vele schendingen. De reden, die gewponlijk wordt opgegeven, is, dat de Arabieren weigerden te onderhandelen, be sprekingen te voeren of enige be langstelling in een regeling te to nen. maar vele critici geloven, dat de oorlog nooit zou zijn begonnen, als niet een groot aantal misreke ningen en fouten waren gemaakt. Een van de misrekeningen was, zo zeggen zij, het besluit van pres. Nasser zich te ontdoen van de UNO-troepen en een blokkade van de Golf van Akaba af te kondigen. Een andere misrekening, die veel wordt genoemd, was de haast van secretaris-generaal Oe Thant om te voldoen aan het verzoek van Nas ser, de UNO-troepen terug te trek ken. Sommigen zijn van oordeel, dat hij had kunnen talmen en pro beren Nasser van gedachte te doen veranderen. gommige waarnemers zijn van mening, dat het grootste fiasco van de Veiligheidsraad is geweest, dat hij niet in staat is geweest, de oorlog de pas af te snijden. De raad begon op 24 mei, elf da gen voor de ■strijd begon, over de dreigende uitbarsting te debatte ren, maar de Russen hielden gedu rende de hele discussie vol, dat er geen echte crisis was en dat de V.S. loos alarm maakten. Het Sovjet-standpunt bleek een onderdeel te zijn van een omvang rijker flater van de Sovjets, nl. dat Moskou zijn steun beloofde aan de Arabische landen. Veie waarne mers bij de UNO zijn van mening, dat dit de voornaamste factor is geweest die de crisis heeft doen ontstaan. Zij redeneren, dat de Arabieren op grond van de verze keringen van de Sovjets een hard nekkig standpunt hebben ingeno men. En de Russen hebben blijk baar de militaire macht van de Arabieren sterk overschat en de Israëli's onderschat. De UNO gaat nog een langdurig en verbitterd debat tegemoet over de eisen van de Sovjets en de Ara bieren, dat Israël zijn strijdkrach ten moet terugtrekken op de linies, vastgesteld in de wapenstilstands overeenkomst van 1949. Er zal bo vendien voortdurend op warden 'aangedrongen. dat de UNO gaat werken aan schikkingen op lange termijn ten behoeve van vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten. Ten aanzien van geen van beide problemen zijn de vooruitzichten goed. TOKIO (Reuter) Op een vissers boot in de Japanse havenstad Koere ijn de lijken van vijf jongens gevonden. Volgens de politie zijn zij klaarblijkelijk door verstikking omgekomen. (ADVERTENTIE) GAZA (AFP) „Wat zich op het ogenlblik in de Sinaï afspeelt is een drama zonder weerga.... Wanneer je je te ver de woestijn in waagt loop je het gevaar voor een slok water vermoord te worden". Met deze woorden waarschuwde de militaire gouverneur van Gaza, gene raal Mosje Goren, gisteren een groep journalisten die op het punt stond naar het zuiden te vertrekken. Tienduizenden Egyptische militairen, over levenden van de slag in de Sinaï, zwerven uitgedroogd door de woestijn. Maandag nog werden twee Israëlische soldaten door deze naar water smach tende mensen gedood. Beiden werden van hun veldflessen beroofd. Krijgsgevangenen vertellen van verbitterde onderlinge gevechten om een beetje water. Bij een stinkende poel hadden de wapenmakkers van vorige week zelfs een waar gevecht ontketend met pistoolmitrailleurs en messen. „De dorst heeft ze gek gemaakt", zei generaal Goren. UTRECHT (ANP) De Kamer van Koophandel voor Utrecht en om streken heeft gisteren een telegram aan de minister van Defensie gezon den, waarin er met de meeste nadruk op wordt aangedrongen het overla den van munitie in de onmiddellijke nabijheid van bevoikings- en bedrijfs- eoncentraties onmiddellijk stop te zetten. Nu de grootste schade aan de om liggende bedrijven op het Utrechtse industrieterrein, waar gisteren een munitieschip in de lucht invloog, weer is opgeruimd en de bedrijven voorzichtig balans opmaken, rijst de vraag wie voor het gebeurde verant woordelijk moet worden gesteld. De secretaris van de Kamer van Koophandel voor Utrecht, drs. E. H. Scherks, zei, dat gisteren alle verte genwoordigers van de gedupeerde in dustriële bedrijven bij elkaar zijn ge komen. De schade, aldus drs. Scherks, loopt in de vele miljoenen, maar wat voor mij het belangrijkste is, zo zei hij, is dat er integraal wordt vergoed, wie dat dan ook is. Volgens de secretaris moet primair defensie voor het ge beurde aansprakelijk worden gesteld. Hij is overigens wel van mening, dat indien defensie de aansprakelijkheid niet op zich neemt, een langdurig ju ridisch steekspel zal kunnen volgen. rfite-rrosas?» «e. fensie zal voorshands de schade betalen die door de ontploffing van het legee schip maandagmiddag in de Kernhaven in Utrecht is aangericht en niet door de verzekering wordt gedekt. Utrechts loco-burgemeester dr. J. de Nooy maakte dat gieteravond na een vergadering bekend. De beslissing over de uiteindelijke aansprakelijkheid zal eerst kunnen worden genomen zodra de resultaten van het onderzoek bekend zijn. De commissie van onderzoek staat onder leiding van brigadegeneraal ir. F. T. Segers en bestaat uit zes militaire experts en dr. E. W. Lindeyer, direc teur van het technologisch laboratorium van de T.N.O.

de Stem | 1967 | | pagina 9