pol idle telen. ie van JULES DE PALM: ANTILLIAAN WIL VOORAL VEEL LACHEN Zeehaven-overleg tussen Nederland en België op gang Filmweek Arnhem opende boeiend zo sterk als (VT vader UG4 I )e£eiuci Shakespeare-vertaling in Papiamentoe Heimwee naar Nice Ministers Bakker en De Saeger bijeen Met You are a big boy now Algerië geeft Nederlandse bedrijven vrij Peking wijst Indische diplomaat uit Geen post naar O.-Nigerië RHAMRIKKADE 8. TEL 37807 Fijn tropenpak Tranen in ogen Schnabbel Sinterklaas ^zigZ1 je vemier maar endaar dc magereZrie, °eld en mon9°' Subtiel spel Jan de worst DEBUUT Brief van Kiesinger aan Oost-Duits land Antwerpen Gent-Terneuzen Schelde-Rijn Wegen 1 Politie A dam niet in vierdaagse Moeder doodt drie kinderen Het ideaal van alle kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze iichaams- ontwikkeling en levenskracht. Schenk hun de rijkdom aan nutriënten die iedere Liga bevat. Vertrouwde gezondheids-basis voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. de veelzijdige voeding 1 KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND f 15 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 JUNI 1967 .T 1AADPOT 6.95 (Van een onzer verslaggevers) „Jaja, het lijkt zo gemakkelijk. Shakespeares Midzomernachtsdroom vertalen in het Papiamentoe. Je pakt gewoon de Nederlandse tekst van Dolf Verspoor, je legt er het origineel naast en dan begin je maar. Zin voor zin. Nou, vergeet het maar, wan toevallig zijn wij Antillianen, geweldig lollige broeken en als ik alleen de titel van het stuk al letterlijk vertaal, dan loop ik grif de kans, dat ze er straks bij de première in Willemstad één geweldige janboel van maken. In het Papiamentoe is droom Sonjo. Zet ik dat woord op de affiches, dan roept elke Antilliaan: „Sonjo, Konjo", want hij is een geweldig lollige broek dat zei ik u al. En Konjo is een allemachtig vieze vloek, die je op Curacao honderdduizend keer per dag kunt horen. U komt aan in Willemstad en 't moet al heel gek lopen als u zó uit het vliegtuig niet voor de eerste keer iemand Konjo hoort roepen. Aan het woord is drs. Jules de Palm, de man die Shakespeares „Midzomernachtsdroom" voor zijn landgenoten aan het bewerken is. Goed. ik maak van die droom dus maar een illusie. Dat is aanvaard baar. Maar op hetzelfde moment zdt ik alweer tegen die midzomernacht aan te hijgen. In Curagao kennen we geen midzomer we kennen alleen gradaties in hitte. Je kunt lang zaam sterven van de warmte of vlug, dat is het enige verschil. Ik kan na al die jaren dan ook nog steeds niet begrijpen, waarom Bederlamders altijd kankeren op hun klimaat. Man, dat weer in Holland is juist het pret tigst, wat je kunt bedenken. Van de fraters van Tilburg had ik op school in Willemstad al geleerd, dat het in Nederland altijd regent en daar ga ik nog. steeds van uit. Ik word 's mor gens wakker en dan denk ik: Zullen de fraters weer gelijk krijgen?" Ik ga naar het raam en de zon schijnt Er liggen mensen in het gras en een ouwe vrouw zit op een bankje met raar gezicht in de zon. Dat is voor een Antilliaan een ab surd gezicht. Hij heeft de zon; elke dag, van 's morgens zes tot 's avonds zes brandt die ploert keihard op je huid- Je probeert hem dan ook zo veel mogelijk te ontvluchten al was het maar om niet bruiner te worden, dan je ai bent. Wacht even- Nou komt er een An tilliaanse jongen naar Nederland om tè studeren. Weet zo'rt knul veel. Thuis heeft hij alleen maai* Neder landers meegemaakt, die de lakens uitdelen en in een fijn tropenpak ach ter een bureau zitten. Op Schiphol ziet hij opeens een blanke met een koffer sjouwen én als hij hoopvol vraagt, of het een Spanjaard is of een Zuidamerikaan, zeggen ze: „Het is een Nederlander". Zo'n jongen krijgt gelijk een klap op zijn kop. want een Nederlander sjouwt geen koffer- Een Nederlander scheurt ook geen kaartjes af op het station en bestuurt geen tram. Als hij die eerste schok net ver werkt heeft, vraagt zijn hospita, of nij koffie wil. Zo'n jongen zegt niet „neen" want hij wil dat mens niet voor d'r kop stoten. In Nederland Kunnen ze je trouwens een kop kof fie offreren op de triomfantelijke ma nier van een ober, die een fles cham pagne opentrekt. Negen van de tien puihanen hebben een hekel aan Koffie, want in die hitte thuis drinken zei bever een coke. Ze trekken de iJSKast open en slobberen twee fles- ^,achter elkaar reeg, Als ze dat hun hospita flikken, moet ik er als een haas heen om te zeg n, dat het geen slechte jongen is enaat ie alleen heeft gehandeld vol gens de gewoonten van zijn land. Al- tilii e6niPaal anders op de An- de Vprfteï de.N?deriandse vlag en e Verkadebeschuit, die herkennen ze vader". Dat kun je op Curagao nou eenmaal niet vóór zijn Ik heb de elfen uit het stuk ook ri goureus omgebouwd Erwtenbloesem is maisbloem geworden. Flor di Mai- shi- En Pluis is omgedoopt tot een vlinder de Barbulete En mosterdzaad was ook geen haalbare kaart. Dat is maanzaad geworden. Ik moet nu eenmaal rekening houden met wat leeft en groeit in de Antillen. Ik kon ook die fraaie romantische uitwijdingen van Shakespeare niet on verkort handhaven want de Antilliaan brengt het geduld niet op om tien minuten naar een prachtige mono loog te luisteren- Er moet vaart in zitten, hij wil actie. Begrijp me goed, hij is gek op ro mantiek, maai* hij verlangt wel, dat hem uitersten geboden worden. Scha terlach of intens verdriet. Alles wat daartussen ligt, kun je rustig verge ten. Nou komt er een prachtige sce ne in het stuk voor, waarin Helena en Hermia hun vriendschap voor el kaar uitvoerig bezingen. Het is op zich een serene, ragzuivere ontboe zeming, maar als een man van Cu ragao daar vijf miinuten naar luistert, denkt hij, dat het tussen die meisjes niét helemaal zuiver zit en haalt hij zich allerlei verkeerde beelden in de kop. Wat doet de vertaler dus. Weg er mee. De meeste goden, die door het stuk wandelen, heb ik ook over boord moeten zetten, want die hele Griek se mythologie is ons door de fraters onthoudem Ik heb alleen Cupido gc- hdnhaafd, want een liefdesgodje met pijltjes valt nog wel te verkopen. daar zegt: „Haal hij eens een glas water" dan degradeer je zo'n knul tot een slaaf en dan loop je mooi de kans, dat zijn. vader de volgende dag verhaal komt halen- Ik roep dus in de Linnaeusschool ook: „ik heb dorst" en gelijk zegt er één: „Loop naar Jan de Worst, die heeft een hondje, die doet wat in je mondje". En op de speelplaats zei den ze: „Wij hebben een bruine, die is helemaal knots". Diezelfde kloof gaapt nu ook tus sen Shakespeare en de Antilliaan. Wij willen op de eerste plaats lachen en Drs. Jules de Palm: ,Je hebt nog nooit zo'n lachend eiland ge zien als Curagao daarom was ik zo blij, dat Antilliaan se studenten bij de eerste lezing van de vertaling tranen ut hun ogen wis ten. Toen wist ik tenminste, dat ik op de goede weg zat. Ofschoon: bij de op voering van Marieke van Nimwe- gen in Willemstad heb ik ze ook zien snikken van het lachen. Dat kwam echt niet door Marieke, maar door het karakter van de Antilliaan- „Je hebt nog nooit zo'n lachend eiland gezien als Curagao". heM°U rS z0'n lwsPita m d'r 8°ed- kéti,,.: ff lonSen. wat ben jij lek- -1, I?!™1 En dan verbaast ze zich <üchtaintnwn °P.hetzelfde moment Meur vfi'J 1 Z1J lmmers. dat de Antilliaan he U d,5 status van een tiid w bepaalt. Door die slaven- koffilh? e.Meur Vdn ons volk van met d.1™" wit en de man siipericnr M voelt zich altiid od]e.,ze zien vechten Maas tf december de rol van Sinter- kiel» in hrf°gei1 :pelen' Da" mogen ze DipLm openbaar wit schminken. Am in- hosP*ta zegt tegen een kW™!15 meisk„Lek/cere krul- i. terwijl dat kind zes jaar mt Jit?eWeest om dat kroeshaar 1). JÏJP te krijgen. Begrijp je? hoon rf ^grijpt gewoon een der- nl,n#e j "let' omdat hij het an- fcii mot >s' Een nacht, daar kan midrntZlJn verstand b'j, maar die w!Phal<?n mZeT- Zfgt hem ook niks' appel en K.at°entjes voor een ten weven TSf Jn let zweet zit" eer, dat o gezocht naar en ikVb LPfra5ao.wcl POPulair de Visser omgedoopt in Trai z°mlnachMUe figuren uit de md' rioeten eén v00r één vr"eg ik me1I' en achteraS "'et allerlei TPu J 0ze er straks gaan zoeken J?hedoe}tn0en achter ee'imaat heét ^ntdliaan wil nu ^Zinde hnlen- '"i leef* zich da" ook het, - 19 in- Het kan £e«kL2,JB' dat s^ks bij por zengen n" Vaf Boko' d" endie mé»Tl heeft De Palm «Pi iet is natuurlijk mijn Achteraf zeggen ze ook: ,,dat is een leuke schnabbel De Palm" en dan bedoelen ze, dat ik voorlopig vooruit kan, want Shakespeare heeft im mers nog meer geschreven. Maar ik zie die andere stukken niet zo vlug in het Papiemento vertaald. Neem Romeo en Julia. Een prachtig stuk. Mannelijk, krijgshafti r, noem maar op. maar er wordt aan één stuk in geouwebet en zelfs ik betrap me er op, dat ik denk: ,,man. doe eens wat". Neen, Henk van Ulsen heeft het goed gezien. De Midzomernachtdroom is in feite het enige stuk, dat in Cu ragao een kans tot slagen heeft, om dat het alle elementen bevat, die leven in ons volk. Het is boertig, erotisch en romantisch. Dat spreekt de Antilliaan aan. Het struikelblok vooi elke An.til-è liaan, die naar Nederland komt is zijn emotdonaliteit,die hij niet of nauwe lijks scheidt van de zakelijkheid, nooit „neen". Hij zegt: „ik zal eens zien" en dan bedoelt hij ook neen. Hij wil alleen niet, dat de ander openlijk zijn kop stoot. Daarom houdt hij de deur op een kier, totdat de ander merkt, dat hij allang id 'dicht gevallen. Het is een subtiel spel. waarbij men alles doet om eikaars gevoelens te sparen. In Nederland is dat an ders. Ze zeggen gelijk, waar het op staat en daar is de kous meé af. Ik heb ook tegen Van itLsen gezegd: ,»als je straks in Willemstad auditie af en zej bijvoorbeeld niet: juffrouw u bent totaal ongeschJk voor die rol van Helena", want daarmee ver liest zo'n kind naar gezicht en dat pikt de gemeenschap niet. Zeg: „het was voortreffelijk, maar helaas is de jurk, die we voor Helena hebben te groot voor u"- Zo graat dat bij ons. Ik kwam als onderwijzer op de Linnaeus school in Den Haag en op een gege ven dag ligt de helc klas vol met proppenNou had ik dat ook al eens meegemaakt in een derde klas op Curagao en ik mist dus, wat ik moest doen. Ik keek de klas rond en zei: „Hè, allemaal proppen, nou dat zal ik dan wel gedaan hebbenen Curagao had het een verpletterende ik raapte ze één voor één op. Op uitwerking. De klas zal volkomen teneergeslagen en er waren zelfs jongens, die huilden. Ze vonden het ploertig van zichzelf om zo'n ouwe man hun eigen rommel te laten op ruimen. En nou hetzelfde tafereel in Ne derland. Toen ik klaar was met ra pen, nep één knul: „Meester, hier ligt er ook nog één". Ik had het ge voel alsof ze tegen God de Vader aan spuwden. Ik riep in diezelfde klas ook eens: „Ik heb dorst". Dat deed ik ook in Willemstad, want als je ARNHEM De Gelderse hoofdstad kan zich weer voor zes dagen het film- Mekka van Nederland noemen. Ieder een die al is het maar zijdelings iets met de filmindustrie te maken heeft, zal zich deze dagen toch minstens enkele uren naar het hartje van Arn hem begeven om er acte de présence te geven. Er is van de eerste dag af alweer sfeer, maar het echte vuurwerk Iaat nog op zich wachten. De officiële opening in het eivolle Rembrandttheater moest het dit jaar zonder drumband en zonder minister C.R.M. doen. Na het openingswoord van burgemeester Ch. G. Matser zorgde Ramses Shaff.y voor enkele chansons en trachtte John Fernhout ons nog maals te overdonderen met zijn in Can nes bekroonde „Sky over Holland". „Sky over Holland" blijft ook bij een tweede keer zien een film met prach tige beelden, maar toch wel erg ge makzuchtig gemonteerd. Een film ove rigens, die het in het buitenland ge weldig zal doen, omdat het appelleert aan het beeld dat men zich nu een maal in den vreemde van ons heeft ge vormd. De openingsfilm na de pauze was de Amerikaanse komedie „You are a big boy now" van Francis Ford Coppola. Voor de 27-jarige Coppola, die onder andere aan het scenario van „Brandt Parijs?" meewerkte, was dit een regie debuut. Een debuut, dat er mag zijn ai weet hij na een ijzersterk begin vol geweldige visuele grappen, die herin neringen oproepen aan Richard Lestei en aan Karei Reisz (Morgan), het tem po toch niet vol te houden en vervalt hij tenslotte in herhalingen. Peter Kastner is geweldig als ae thuis steeds zeer kort gehouden en on ervaren leeszaal-assistent Bernard, die hals over kop verliefd wordt op het krengetje Barbara Darling, artieste in een beattent. Het meisje speelt een wreed spelletje met het onnozele jochie, dat tenslotte rijp geworden en gene zen van zijn bevlieging werkelijk ge luk vindt bij een meisje, dat hem al een tijd vergeefs achterna liep. Coppola heeft het allemaal met een flinke dosis ironie heel luchtig ver teld, zich uitlevend in de wilde show, die Elisabeth Hartman in haar beat- nummer weggeeft, in de uitbundige rit per rolschaats door New York en de jacht op de Okkenberg-bijbel aan het slot. Darlyn Page en Julie Harris zetten en passant een paar schitterend gefrus treerde vrouwen van tegen de middel bare leeftijd op het doek. ALGIERS (Reuter) Bfl twee In meerderheid Nederlandse maatschap pijen Unilever Algerie en Compagnie des Petroles d'Algerie is het werk dinsdag na een grondige inspectie her vat. Over de toekomstige rol van Shell Algerie, die voor 60 procent Nederlands en 40 procent Brits is, zouden echter nog onderhandelingen gaande zijn. Unilever (95 procent Nederlands, procent Zwitsers) en CPA (65 procent Nederlands, 35 procent Frans) zijn ech ter vrijgegeven nadat hun boeken wa ren gecontroleerd en het hogere perso neel was ondervraagd. Van staatsbeheer was op het ogenblik geen sprake, zo zeiden ondernemingskringen. BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier, Kiesinger, heeft dinsdag een brief van twee kantjes gezonden naar de Oostduitse premier, Willi Stöph, in antwoord op diens schrijven van 10 mei van dit jaar. Het is de eerste maal dat een West duitse bondskanselier aan een Oostduit se premier schrijft. Stöph had de oude eisen van erkenning van Oost-Duitsland en de Oder-Neissegrens herhaald en was niet ingegaan op de voorstellen voor betere menselijke voorzieningen van West-Duitsland. IIONG KONG (Reuter) De Indi sche diplomaat Krisjnan Ragoenath heeft gisteren opdracht gekregen China onmiddellijk te verlaten, zo meldt radio Peking. Ragoenath, tweede ambassadesecretn- rls, was bij verstek door het opperste volksgerechtshof berecht en schuldig bevonden aan spionageactiviteit. Hij werd beschuldigd van het fotograferen van een „verboden militair terrein" aan de rand van Peking. India heeft dit een „verzinsel" genoemd. BRUSSEL (ANP) Nederland en België zullen op regerings niveau overleg te plegen over een gezonde zeehavenontwikkeling in beide landen. De Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, en zijn eBlgische collega's De Saeger (openbare werken) en Van Elslande (Europese zaken) hebben dit gisteren verklaard in een gezamenlijk commu niqué, dat ze hebben uitgegeven na twee dagen van uitgebreide bespre kingen over de ontwikkeling van de waterwegen en wegverbindingen tus sen Nederland en België. Op deze conferentie is ook van ge dachten gewisseld over verschillende problemen die de zeehavens betref fen, waarbij de wenselijkheid van een gezonde zeehavenontwikkeling in bei de landen in de meest algemene zin werd belicht, aldus het communiqué. Een doelgericht nader overleg hier over op regeringsniveau achten de bewindslieden zeer gewenst. In dit kader zal dan een van Belgische zijde gewenste uitbreiding van het Ant werpse havengebied op de linker Scheldeoever en de verbinding ervan met de Schelde in breed verband na der kunnen worden bezien. Minister Bakker verklaarde na de conferentie, dat hij het overleg zeer nuttig had gevonden en dat hij hoop te op een voortzetting over een half jaar, in Den Haag. De ministers hebben kunnen vast stellen dat de werken aan het kanaal Gent-Terneuzen goede voortgang ma ken. Het kanaal zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, eind 1968 voor grote zeeschepen toegan kelijk zijn. De ministers bereikten voorts in beginsel overeenstemming over een door België gewenste ver dieping van het kanaal met een meter ('tot 13,5 meter beneden N.A.P.). Eerst zullen echter dedaarmee sa menhangende verziltingsproblemen - van belang voor de Nederlandse be drijven in de buurt van het kanaal - moeten worden bestudeerd. Als da modaliteiten hiervan zijn vastgelegd, zal op Nederlands gebied met de ver dieping van het kanaal begonnen kunnen worden. De ministers hebben met voldoe ning vastgesteld dat met de uitvoe ring van de Schelde-Rijnverbinding een feitelijk begin is gemaakt door de aanleg van de bouwput voor de Kreekraksluizen. Er wordt op gere kend dat in 1969 met het betonwerk van deze sluizen kan worden begon nen. De bouw van de sluizen zal naar verwachting vijf jaar in beslag ne men. Het aanbrengen van de electro- mechanische installatie en de afbouw van de voorhaven zal daarna nog on geveer een jaar vergen. Alle overige werken van de Schelde-Rijnverbin ding zullen dan voldoende gevorderd zijn om deze verbinding in dienst te kunnen stellen. Wat de wegen betreft hebben de ministers het financiële schema en andere technische kwesties bespro ken van de E-10 weg (Antwerpen- Eindhoven-Venlo), die eind 1971 ge reed kan zijn, evenals de E-3 (van Roosendaal over Antwerpen naar Brussel). Eind 1971 zal ook de Zoom- weg (Hellegatsplein-Bergen op Zoom- Antwerpen) op Nederlands gebied gereed kunnen zijn tot Steenbergen. Overwogen wordt om tegen die tijd ook ten Zuiden van Bergen op Zoom een gedeelte gereed te hebben ten be hoeve van het verkeer van Zeeland naar Antwerpen. SCHIPHOL ANP) Een 21- jarige jongeman uit Abcoude, die volgens zijn ouders maandagavond in een wal overspannen stemming met de auto van zijn vader naar zijn oudere broer in Amsterdam trok, heeft gisterochtend vroeg op het nieuwe Schiphol opschudding veroorzaakt door zich met de auto op het voor het publiek streng verboden platform te begeven en zich te verschuilen in een Dakota van Martin Air. Personeel van deze chartermaat schappij trof hem daar vanochtend tussen 5 én 6 uur aan. Na zijn ont dekking nam hij de benen. Ver bluft oogde het personeel de jon geman na. die in de auto sprong en daarin met gevaar voor het luchtverkeer dwars over het vlieg veld via taxi- en landingsbanen in de richting van het oude Schip- hol-Oost verdween. Naar later bleek had hij ver moedelijk de hele nacht op Schip hol rondgezworven uit heimwee naar Nice, waar hij juist een va kantie van twee weken, had door gebracht. Hij bleek een wat on evenwichtig mens te zijn met on gebreidelde fantasie en met een onbegrensde belangstelling voor vliegtuigen. Na enkele uren zoeken werd de jongen op het oude Schiphol aan getroffen in een Convair-machine, die in hangar 6 stond. De jongen had zich in het toilet verschanst en riep de monteur, die aan de deur morrelde toe dat het vlieg tuig van hem was. Men moest de deur met een steeksleutel openen om hem er uit te krijgen. Vreemde bezoekers als deze zijn voor Schiphol geenszins een uit zondering, zo verzekeren de orde bewaarders op de luchthaven. „Schiphol is altijd een trekpleister geweest voor geestelijk oneven wichtige lieden", zo zeggen zij. AMSTERDAM (ANP) In de vier daagse van Nijmegen zal deze zomer geen officiële vertegenwoordiging van het Amsterdamse politiekorps meelo pen. De reden van dit besluit" is, dat de korpsleiding het minder juist acht hier voor mensen beschikbaar te stellen, zo lang nog ean beroep op bijstand van andere politiekorpsen moet worden ge daan. Wel zal een beperkt aantal Am sterdamse politiemannen individueel en in hun vrije tijd aan de afstandsmar sen deelnemen. (ADVERTENTIE) ARMENTIERES, Frankrijk (AP) - De 28-jarige mevrouw Nicole Leviet heeft de politie meegedeeld, dat ze maandagavond haar drie kinderen (van 2, 5 en 9 jaar) heeft vermoord door hun hoofd onder water te houden in de badkuip. Ze is de echtgenote van een arts die verbonden is aan een psychla trische inrichting. De politie heeft meegedeeld dat me vrouw Leviet onder behandeling is ge weest yoor neerslachtigheid. Simon Carmiggelt, die (zoals u waarschijnlijk weet) onder het pseu doniem „Kronkel" elke dag een „column" in Het arool schrijft, heeft 'dat ook de vorige week gedaan, toen de hele krant trilde van het oorlogs geweld in het Midden-Oosten. In zulke dagen houdt Simon zijn stukjes bij voorkeur vrolijk. Dezer dagen onthulde hij, als antwoord op een lezeres, waarom: „Mevrouw, zolang ik dit werk doe, en dut is al heel erg lang, hoor heb ik nog nooit één dag beleefd, waarop de toestand in de wereld aanleiding gaf tot vro lijkheid en ik heb niet de illusie, dat ik in de toekomst aangenomen dat we die hebben ooit zo'n dag be leven zal. Maar ik ben net de bakker: ik bak door. Als de voorpagina al te wrang is. smaken mijn broodjes een beetje zoet." „Het klassieke verhaal van de luie ambtenaar is beslist een sprookje, maar dergelijke fabeltjes hebben dik wijls een lang en taai leven." Dit is een hartekreet van de heer J. ten Heuvelhof, de voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Van het publiek en de „beroepsgrapjesmakers" mag verwacht worden, zei hij, dat ze be grijpen, dat ambtenaren een nood zakelijke taak verrichten. Ze zullen nooit populair worden, maar de heer Ten Heuvelhof weet uit eigen erva ring, dat er heel veel ambtenaren zijn, die hard werken. Tja, er kun nen ook best „heel veel" ambtenaren zijn, die niet zo hard werken. Ik wil best geloven, mijnheer Ten Heuvel hof, dat luie ambtenaren niet be staan, maar dan zult u toch met andere argumenten moeten komen dan uw eigen ervaring en begrippen als „heel veel". Overigens: ik heb niets tegen ambtenaren. Ik glimlach bv. elk jaar, als ik mijn belasting ga betalen. Beetje bitter mopje uit het Mid den-Oosten: een Egyptische politie agent gaf een Israëlische tank in de Sinaï-woestyn een bekeuring wegens te hard rijden. Over ambtenaren gesproken: in Duitsland weten ze ook van over heidsvoorschriften. Dat gaat daar gründlich. In Aken zullen de rij paarden binnenkort nummerbordjes moeten dragen, net als brommers en auto's. En de ruiters moeten een soort paardrijbewijs hebben. Prins Bernhard heeft in Wa.dd.inx- veen paniek en gelach veroorzaakt. Hij zou twaalf uit 1878 daterende krotten opblazen. Toen hij het ont- stekingsapparaat in werking had ge steld, volgde er een geweldige klap en er ontstond een enorme rook kolom. Toen die een beetje was op getrokken, bleken de krotwoningen nog stoer overeind te staan. In de omgeving waren tientallen ruiten ge sneuveld. Die krotwoningen zijn blijkbaar van betere kwaliteit dan naoorlogse woningen. De stroperij, vooral met auto's, neemt in sommige streken van ons land ongekende vormen aan, heeft mr. J. O. Thate gezegd. Hij is behalve burgemeester van Gorssel ook voor zitter van de Koninklijke Nederland, se Jagersvereniging. Als jager en natuurminnaar vindt hij stroperij verfoeilijk. Hij gebruikte een prach tig, bijna vergeten woord uit het jaehtjargon: weidelijkheid. „Weide lijkheid is het specifieke geweten van de jager, waarin onder meer begre pen is de verantwoordelijkheid te genover de medemens en in hoge mate tegenover de natuur." En dat is heel wat anders dan stropen. Onlangs gewaagde ik op deze plaats van de aanval op de nieuwe spelling en liet antmoord daarop van de spel lingscommissies, die de tegenstanders (onder wie mensen als Godfried Bo- mans) behoorlijk voor de broek gaf. Er is weer een nieuw protest gerezen van zeer veel hoogleraren, onder lei ding van de Leidse neerlandicus dr. C. Kruyskampdie zeggen, dat de nieuwe spelling de wetenschappelijke communicatie ten zeerste zou bemoei lijken. „Taal is voor velen het dage lijks brood" zei dr. Kruyskamp. „Wat de regering nu wil doen is ons alleen bruin brood voorschrijven." Dr. Hans Fischböck is overleden. In de oorlog was hij een van de nazi's die het hardst hun best gedaan hebben om Nederland leeg te roven. En hij heeft een leidende rol gespeeld bij de voorbereiding van maatregelen tot vervolging van de Nederlandse joden. Twee jaar geleden was hij in het nieuws. Simon Wiesenthal ont dekte, dat hij in Wenen woonde. Toen Nederlandse kranten dit publiceer den, nam hij als een haas de benen. Nu is hij in Argentinië overleden, blijkens een overlijdensadvertentie, door .Seine Freunde" in het dagblad Die Welt geplaatst. De tekst van de advertentie luidt gedeeltelijk: „Allen, die hem goed mochten kennen, we ten. welk een voortreffelijk mens van onberispelijk karakter van ons is heengegaan. Wij hebben hem zeer geacht en bemind. In onze harten zal hij voortleven, zoals hij in wer kelijkheid was." Ook in onze harten liebe Freunde. MERIJN DEN HAAG (ANP) De Nigeriaan- se postadministratie heeft de P.T.T. meegedeeld, dat vanaf heden de 'vér: zending van post, alsmede het telegraaf- en telefoonverkeer naar Oost-Nigerië is gestaakt.

de Stem | 1967 | | pagina 7