Kamer vraagt: Regering zegt toe: Rusland probeert Israël te dwingen tot terugtocht via Assemblee hanolweer vandaag'. JEUGDIGE WERKNEMERS KRIJGEN HET MOEILIJK Bouwbeleid wordt weer verruimd Debat over de werk gelegenheid JMSLAVII BREEKT MET TEL AVIV GERICHT OP STREKEN VICTOR Korter werken voor 55 man in Breda VERLIEZEN VAN ISRAEL HOGER DAN OFFICIËLE OPGAVEN MASSA-HUWELIJK IN LISSABON AMDAAG SN After Shaves Hair Tonics Eaux de Toilette 3,95 - 45,00 PER I .11 LI: Beatrix vanavond op radio en t.v. Ter. DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr°0§ en zonnig S "0gere WAPENS Indonesische juristen Soekarno moet terechtstaan In 1980 200 miljoen mensen in EEG NEDERLANDER IN RAVIJN GESTORT engelse snljcskramels Milano tsWjl Italy Soort Bloed Wantrouwen Nieuw Rhodesisch Engels overleg ,07e JAARGANG No. 25530 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 14 JUNI 1967 ;&a Uitgave: n.V. Uitg. Mij. Neerlandia acteur: Dr. W. A. J. M. Harkx f)ooM'et,acteur: L Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen - j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ;s; mr. H. M. L de Rechter, P V. M. Vercauteren L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigersfraat 16 lel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: t 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek). de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 leleloon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). HALF MILJARD 104 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met liet oog op de aanhoudende werkeloosheid liggen thans plannen klaar tot een bedrag van 104 miljoen gulden. Blijkt dat de werkeloos heidscijfers over juni niet merkbaar gedaald zijn dan kunnen de daarbij betrokken provincies onmiddellijk aan deze plannen beginnen. Overijssel krijgt dan de beschikking over 12,4 miljoen gulden aan werken, Noord-Brabant over 29.99 miljoen gulden en Limburg over 19,3 miljoen gulden. Voor Limburg en Noord-Brabant is dit een veel groter bedrag dan uit de eerste honderd miljoen aan werken gekomen is, die op 1 januari ter beschikking kwam. De plannen hebben betrekking op woningwetwoningen, werkzaamheden voor an dere bouwwerken, werken binnen de infrastructuur cultuur-technische werken en aanvullende werken. Dit deelde minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid gisteravond mee, nadat de Tweede Kamer gistermiddag de regering dringend verzocht had meer geld beschikbaar te stellen in haar strijd tegen de werkeloosheid. De door minister Roolvink uiteen gezette plannen kunnen onmiddellijk ai sluiten op de werken, die nog gaande zijn uit de eerste honderd miljoen gulden welke de regering in januari voor dit doel uitgetrokken heeft. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/WASHINGTON/MOSKOU TEL AVIV Nicolas Fedorenko, de permanente Russische afgevaardigde bij de VN heeft secretaris-generaal Oe Thant gisteren verzocht de algemene vergade- ring in een buitengewone spoedzitting bijeen te roepen. Als de meerderheid (62 landen) ermee instemt zal de toestand in het Midden-Oosten in de Assemblée besproken worden. ÖCLfc Russische' diplomatieke manoeuvre moet gezien worden als een stap om via de VN Israël te dwingen de bezette Arabische gebieden op te geven. Nu ge bleken is, dat mede als gevolg van het recht van veto van de permanente leden Van de Veiligheidsraad, van dit orgaan geen besluit te verwachten is dat Israël zonder meer achter de oude grenzen moet terugtrekken, heeft Rusland deze j niet geheel onverwachte stap gedaan. I in^pm ieclen_laiKten met het verzoek irii-rf umen kan de algemene vergade- I flTT 24 uur bijeenkomen. tiiiivJr °.maten over de gehele wereld va i-riH In uss^l druk bezig een aan- Mi.-idiS?n Politieke regeling voor het I ïiil-sfo V vinden. De belang- I uur: twikkelingen in de laatste 24 I vnnriVeili^leidsraad kwam gistera- hljeen°PnieUW °p ^ussisc^ verzoek treS«Vië verbrak gisteren de be- van mel Isra& in navolging Roem™,"6, c0™munistische lander.. met iwaS .'i laten büjiten nief Israel te willen breken. »JVVN overwegen het zenden van 'ADVERTENTIE! aezond brui" met: hamol ultra 'net KN M inÏL'neTgedeeld door ,vtr Let akreim.1'» iot vanavond: »'S weer jiali droog en zon- dc'iike rkhti 'f w,ml «H noor- z°n onder uur. een hoge functionaris om te bemid delen, en het bestandsmechanisme op gang te brengen. Ook wordt er in VN-kringen aan gedacht weer bufferzonen in te stel len. President Boumedienne van Algerije heeft volgens goed ingelichte krin gen steun van Rusland gekregen op politiek en diplomatiek gebied. Tito zou Boumedienne inmiddels steun toegezegd hebben. President Johnson verklaarde dat hij vasthoudt aar. zijn eerdere verkla ring, waarin hij zei dat de VS voor standers zijn van de territoriale on schendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten. Hoe deze tot stand gebracht kan worden zal door de ge beurtenissen in de komende dagen worden bepaald, aldus Johnson. Israël ontkende gisteren dat zich Russische officieren in Israëlische krijgsgevangenschap bevinden. Amerikaanse functionarissen in Mos kou zeiden gisteren dat reserveonderde len voor Egyptisdhe vliegtuigen en tanks, die onbeschadigd of licht bescha digd uit de oorlog met Israël zijn geko men, per vliegtuig door Rusland naar Cairo worden gevlogen. Men voegde er aan toe dat totnutoe niet is waargeno men dat de Sovjet-Unie nieuwe wapens levert. De leverantie van reserveonder delen wordt normaal geacht. De Amerikaanse functionarissen me nen dat de Russen voorzichtig zullen blijven op het gebied van de levering van wapens aan de Arabische landen ondanks hun morele steun aan de Ara bieren en het feit dat de Israëlische bliksem veldtocht Egypte en Syrië naar schatting drie miljard dollar aan .wapens gekost heeft. Er bestohd in de Tweede Kamer grote belangstelling voor het debat over de werkgelegenheid. Op de voorste ry van de publieke tribune v.Ln.r. burgemeester J. A. Yleer van Enschede, daarachter tweede van links burgemeester F. Crommelen van Hellendoorn, daarnaast burge meester L. Fesenne van Hengelo met naast hem burgemeester H. Rijpstra van Almelo. (Van onze. redactie buitenland) TOKIO - Oud-president Soeka«rno van Indonesië zal spoedig terecht moeten staan. Dit hebben drie Indonesische ju- ristisclie deskundigen gisteren in Tokio verklaard. Ze zeiden dat Soekarno zal terecht staan op basis van de bevindingen bij een onderzoek naar zijn betrekkingen met de communistische poging tot de staatsgreep van september 1965. DEN HAAG (ANP) Het bureau voor de statistiek van de Europese ge meenschappen voorziet een totale be volking van 200 miljoen mensen in 1980 in de zes landen die nu de EEG vor men. Voor Nederland wordt een bevolkings tal van 15.258.000 verwacht op 1 nuari 1980. Dit is de vermoedelijke tuatie bij de meest waarschijnlijke hy pothese. Volgens de Tweede Kamer is een dergelijk bedrag veel te weinig. De Partij van de Arbeid had 's middags bij monde van drs. Roemers, oud-voorzitter van het N.V.V., alleen al voor de in frastructuur 500 miljoen gulden ge vraagd, anders zou er een motie komen. De A.R. liet drs. Boersma een bedrag van 450 miljoen gulden noemen voor bouwobjecten en andere werken. De heer J. Maenen van de K.V.P. sprak over 2 miljoen extra-premie al leen al voor de A- en B-woningen, ver der over fiscale faciliteiten voor be drijven die zich in de probleemgebieden willen vestigen, over investeringsaftrek en over de noodzakelijke zeer snelle aanleg van wegen als de E-3, de E-8 en de E-10. Het cijfer van minister Roolvink stond bij de Kamer dus in geen ver houding tot het probleem van de bijna 110.000 werkelozen van thans. Nederland staat voor het omvangrij ke probleem van de werkgelegenheid Met de aparte werktijden erbij voor 27.000 werknemers in 400 bedrijven zijn er al bijna 110.000 werklozen. Voor éen groot deel bouwvakarbeiders (30.000), voor een groot deel ook jeug dige werklozen. Zijn zij het slachtof fer van de tijdelijke werkloosheid de conjuncturele terugslag dan zijn direct gerichte maatregelen noodzake lijk. De kamer vroeg hiervoor gister middag enige bonderden miljoenen gul dens extra, boven de financiën die de regering hiervoor al uitgetrokken hc Jt. Deze maatregelen moeten be stemd worden voor de totale infra structuur in de streken waar de werk loosheid heerst, aldus drs. Roemers van de P.v.d.A., (die 500 miljoen gulden vroeg), voor de bouwnijverheid, waar voor de heren Maenen (K.V.P.) (2 mil joen extrapremie voor A- en B-wo ningen) en de A.R.-woordvoerder drs. Boersma (3000 woningwetwoningen extra) pleitten. Maar ook voor de di recte aanleg van verbindingswegen zuid-west (E 3), oost-west (E 8) en noord-west (E 3), waardoor, aldus de heer Maenen, een groot aantal mensen aan het werk kunnen blijven. Verder zijn fiscale faciliteiten noodzakelijk voor het vestigen van bedrijven in bij voorbeeld Zuid-Limburg, komt investe ringsaftrek in aanmerking en wordt vooral extrabijstand aan jeugdige werklozen onvermijdelijk. Het moeten maatregelen zijn direct gericht op de streken waar de werk' loosheid zorgelijk wordt, zoals in Dren the (10 procent), Twente, Limburg en grote delen van Noord-Brabant, „waai de situatie niet veel beter is dan in het noorden". De gemeenten moeten daar bij over voldoende geld kunnen be schikken over aanvullende werken: daarom dient de regering met spoed een overzicht te geven wat er al m deze gemeenten gebeurt en wat zij nog meer kunnen doen, wanneer zij ten minste voldoende financiële steun van het rijk ontvangen. Gemeenten noch bouwnijverheid zijn financieel al ver zadigd; er kan nog heel wat gebeuren, aldus de P.v.d.A.-woordvoerder drs. Roemers, oud-voorzitter van het N.V.V, Desnoods moet de regering de 500 mil joen dan maar inflatoir uittrekken. Of de 450 miljoen die de A.R. nodig vindt voor aanvullende werken en voor de extrabouw van woningwetwoningen uit belastingheffing halen. Hoe dan ook, de fracties vonden elkaar in het besef, dat meer geld onherroepelijk beschik baar moet komen voor deze conjunctu rele werkloosheid. (VERVOLG OP PAGINA 5) PRESIDENT JOHNSON heeft gisteren de negerjurist Thurgood Marshall be noemd tot lid van het hooggerechtshof van de V.S. Marshall is 58 jaar oud, en de eerste neger die zitting krijgt in het hooggerechtshof. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Zestig- Portugese paartjes zijn gisteren tijdens een massale plechtigheid in de zeven eeuwen oude kathedraal van Lissabon in de echt verbonden. Het massa-huwelijk vond plaats ter ere van de naamdag van St.-Antonius, schutspatroon van geliefden en de stad Lissabon. De bruidsparen die waren uitgezocht uit de minstvermogenden door een groot dagblad, hebben de afgelopen dagen in liet middelpunt van de belang stelling gestaan. Er werden feestjes voor hen georganiseert en ze kregen veel geschenken. Een monnik op een flatje: geen alledaags gezicht, behalve in Oosterhout. Pagina 3. Weet u hoeveel auto's er vorig jaqr in de E.E.G. uit de produk- tiestraat reden? Cijfers hierover en vergelijkende cijfers op pagina 17. Drs. Jules de Palm (Micfzomer- nachtsdroom in 't papiamentoe) kent de diepte van de 'kloof tussen Shakespeare en een An tilliaan. Hij vertelt erover op pagina 7. Wat heeft de UNO betekend in het drama in het Midden-Oos ten? Pagina 9. Pief Rentmeester fungeert tij dens de Ronde van Midden- Zeeland voor het eerst als leider van een eigen ploeg amateurs. Pagina 15. Het Lurelei-cabaret weet waar 's zomers de centen zitten. Zie pagina 11. INNSBRUCK (AP) De Nederlan der Pieter Peteroff uit Hoogvliet, oud 37 jaar, is om het leven gekomen bij een ongeluk in de bergen van Tirol. Zijn zesjarig zoontje Rudolf is op het laatste ogenblik gered door een zwager. De politie heeft meegedeeld dat het drietal op een bergtocht was op de Untersberg in het Wilder Kaiser-gebied, toen Peteroff, die zijn zoontje aan de hand had, uitgleed. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Binnenkort is een beschikking van minister Schut (Volks huisvesting en ruimtelijke ordening) te verwachten, die bepaalt dat er met in gang van 1 juli a.s. geen rijksgoedkeu ring meer nodig zal zijn voor de bouw, de uitbreiding, etc. van: ongesubsidieerde woningen, boerderijen en andere agrarische gebouwen, kerken, uitvoering van werken tot en met f 10.000,aan andere gebouwen. Deze maatregel geldt voor het gehele land. Verder worden in de provincies Noord- en Zuid-Holland. Utrecht, Gel derland en Overijssel de bestaande grenzen verruimd voor het verlenen van rijksgoedkeuring voor die bouw werken, waarvoor een rijksgoedkeuring nog vereist blijft. In deze provincies zullen vanaf 1 Juli: de gemeentebesturen bevoegd zijn rijksgoedkeuring te verlenen voor werken tot en met f 50.000,(thans f 25.000,—); dè hoofdingenieurs-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid respectievelijk de gemeentebe sturen van Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam werken tot en met f 500.000,kunnen goedkeuren (thans f 300.000,—). In de niet genoemde provincies geldt reeds sinds december 1966 een vrijer bouwbeleid. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. By de N.V. Machinefa briek Schuurink in Breda, zal met in gang van vandaag voor de helft van het personeel werktijdverkorting wor den ingevoerd. Het betreft vijfenvijftig personen uit de produktieafdeling, die in plaats van de normale vijfenveertig uur, 22,5 uur zullen gaan werken. Deze werktijdverkorting zal ongeveer vijf weken duren. De directie van de N.V. Schuurink, een industrie die apparaten op wasma- chinegebied maakt, is tot het nemen van deze maatregel overgegaan, omdat de voorraad een bepaalde grootte heeft bereikt. Normaal loopt de voorraad in de zomermaanden altijd enigszins op, maar dat gebeurt dan zo geleidelijk dat de verkoop geen moeilijkheden ople vert. Mede ten gevolge van conjunctu rele verschijnselen is de maximumvoor- raad evenwel nu al bereikt. De produk- tie zal dientengevolge enige tijd gestopt moeten worden. Naar men van de zijde van de N.V. Schuurink meedeelde zal deze werktijd verkorting geen ontslagen tot gevolg hebben. Men verwacht na ongeveer 15 juli weer normaal te zullen kunnen werken. (Van onze radio-tv-redactie) HILVERSUM Prinses Beatrix en prins Claus zullen vanavond via radio en televisie al diegenen bedanken, die persoonlijk hebben blijk gegeven van hun medeleven met de geboorte van prins Willem-AIexander. Prinses Beatrix houdt een toespraak die om 19.00 uur via de t.v.-zender Ne derland I en de radiozenders Hilversum I en H zal worden uitgezonden. Om' 20.00 uur volgt op de t.v. een herhaling via Nederland II. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) TEL AVIV -— Ze zitten op het ui terste puntje van liun bed, omdat hun lichamen geen enkel contact kunnen verdragen. Ze houden zelfs hun armen ver van hun lichamen vandaan. Ze lijken op marionetten, zoals ze daar houterig en in keurige rijen, op liun bedden belanceren. Ze zyn naakt. De huid is zwart. Ze zijn verkoold door de vlammen van de tankslag. Alleen de ogen zijn wit. Ze volgen je, waar je ook gaat, die ogen. Het enige dat nog leeft in Nassers pantsertroepen, zyn de ogen. Hoe moet dat in hemelsnaam, denk je tijdens de rondgang doo-r zo'n Arabisch veldhospitaal. De machteloosheid dit te moeten aan zien, slaat niet alleen bij mij als een vuist op een dichte muur. Hoe kunnen Arabieren en Joden na deze oorlog ooit vreedzaam sa menleven in het opkamertje tussen de Jordaan en de Middellandse Zee? En dat zal toch moeten, wanneer Israël, zoals het heeft gezegd, in derdaad de "territoriale oorlogsbuit wil behouden, die het op koning Hoessein heeft behaald. Ik zou het nog concreter stellen: ,,Ik heb aan een sjeik in een veroverd Arabisch dorp gevraagd, wat hij ervan vindt. Er zijn vier gewapende Israëlische officieren bij. Desondanks zegt hij beleefd en zonder aarzeling: „Mijn onderdanen zullen ongetwijfeld lie- per geregeerd worden door Jor danië. want in Jordanië wonen hun broeders". Soort bij soort ik weet dat het een middeleeuwse opvatting is. Maar deze oorlog is evenals die van Hitier een middeleeuwse oorlog niet natuurlijk wat wa pens eri. strategie betreft, maar wat betreft de ideologie, die straalja gers, raketten, tanks en vlammen werpers hun moordende werk heeft laten doen. En iaat niemand zich misleiden door het officiële dodencijfer van Israël, want het zijn er veel meer, maar het wordt verzwegen, want wat koopt men voor neerslachtigheid? Soort bij soort en nu willen de Israëliërs op dit kleine stukje grond met de Arabieren samenle ven. Hoe moet dat? Het antwoord wordt mij gegeven door de wijze, meest realistische. menseliike vrouw, die ik in Israël heb ont moet. Zij heet Nina de Nur en ia een dochter van de wereldberoem de vrouwenarts prof. Joseph Ascherman. Nlna de Nur heeft ïn 1903 het Israëlisch comité voor Arabisch— joodse samenwerking opgericht. Aan haar is het te danken geweest, dat ik tegenover de verkoolde mannen van Nassers tankleger an dere, misschien hoopgevender beel den kan stellen. Zo hebben Israëlische Arabieren mij een blauwe plek in hun arm laten zien, waar zij bloed hebben laten aftappen voor joodse solda ten. Israëlische Arabieren er zijn er een kwart miljoen in Israël hebben zich als vrijwilligers voor het joodse leger gemeld, hoe wel velen in het hart geloofden, dat Nasser de oorlog zou winnen. Het werk van Nine de Nur is uiteraard door de geheime dienst van Israël zeer gewantrouwd uit vrees voor de vorming van een derde kolonne. Daarom heeft de wereld nooit van haar gehoord ze moest publiciteit mijden. Zo be reikte zij, dat Shmuel Toledano de adviseur van premier Esjkol in zake Arabische kwesties de Ara bieren niet heeft laten interneren, toen de oorlog uitbrak, maar inte gendeel de politie opdracht heeft gegeven, er speciaal op toe te ziet* dat nog met geen zandkorrel naar een mohammedaan mocht worden gegooid. Nina de Nur zei mij (het was de eerste keer dat zij met een buitenlandse journalist sprak), dat de problematiek van het Midden- Oosten wel degelijk kan worden opgelost, mits men maar handelt naar het woord van de oude jood se schriftgeleerde Hillet de Ver draagzame. die de hele ingewik kelde leer van de Thora eens heeft samengevat in deze zin: „Doe an deren niet aan, wat gij zelf niet aangedaan wil zijn". OROST-VERF.VENl.Oi LONDEN (RTR) Premier Wilson ven Engeland heeft een afgezant naar Salisbury gezonden om vast te stellen wat er waar is van de berichten dat premier Smith van Rliodesië bereid is tot overleg, gericht op heling van de breuk met Engeland, Dit is in welingelichte kringen in Londen vernomen. Men wees er echter op dat Salisbury tot nu toe alleen nog maar negatief gereageerd heeft op deze berichten dat men daarom geen grote verwachtingen moet hebben van het re sultaat van de nieuwe peiling. I

de Stem | 1967 | | pagina 1