STRIJD met onze ;haats- ioenen de ische Eerst aanleg Zoomweg dan Westerscheldetunnel r ES DENNIS Conclusie studiegroep B Volgend jaar ruimtelijk plan middengebied m Tweedaags feest van varen, eten en muziek uitblazen mevrouw Troost voor dikkerdjes Bloedactie gaat door Acht ploegen finale in N UW HAND Brand verwoest ververij in Sas van Gent Z.L.M. vergadert te Goes De Nederlandse landbouw in Europese markt Nieuwe Koningsbrug voor Middelburg Beswaar tegen verbetering Kloetingseweg Goes Eén middel tegen vijf kinderziekten Weer vee en vlees naar Frankrijk Allonsius derde in Noorwegen Vissen in Veerse Meer en N.-Sloe Krediet van Goes voor mavo-experiment Grenspost Wachttijden Groei Reorganisatie op stapel Zeeuwse Korfba] Bond 50 jaai Schieting van „Willem Teil" Premiekeuring van fokvee in de Braakman Tweedaags zangconcours in Middelburg ten einde Minimumprijs voor groene kruisbessen Bollen in Ooslburg Ooggetuige Utrecht: IK BEN ER VERDOMD GOED VANAF GEKOMEN" Drie stukken VISSERIJDAGEN IN YERSEKE 1 frankering: 15 cent) en op één van de tien reizen roostprijzen. Een deskun- er de wedstrijd wordt niet un gezinsleden, van deel* jje, pakje A of B? net louter melkchocolade 5 in te vullen. haard, een inruilwaarde n. Maximaal mogen 2® ■den. Zonder inruil ligt i reeds uiterst laag:. "l'ueerd. 2850.— compleet gemstalieer e materiaal zoals haard. w pomp en expansieva dia. leidingwerk vang lin. dus geen foeüell k„e *d gega- ituren worden uheraard S in zijn geheel verhuisbaar ri aild6T 'oerd, doch ook,®e" nning kan ir in uw bestaande w capaCi- arming is in meer ta„. latie aan verschillende J a warmte le.v®rt tJ°° bereikt. D® alijke stookkosten gevoerd als klassieke vorm ui is i interieur. Ringver yS ngsysteem, uiteraard is e breedte 16-24 c®' a®de ketel •bij, dat één wand van fte ruimtewinst. )gverwarming n.v* euwarden. ,endeil erige documentatie te ning/Ring-ó-hear/c.V; iet van toepassing 1 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 JUNI 1967 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Bij een brand in de ververij Het Spectrum N.V. aan de Driekwartweg te Sas van Gent, is een schade aangericht tussen de vijftigdui zend en honderdduizend gulden. De brandweer, die snel ter plaatse was, slaagde er in het vuur te beperken tot de fabriekshal. De vermoedelijke oor zaak van de brand is oververhitting van een droogmachine. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Vrijdag 23 juni zal in de „Prins van Oranje" te Goes de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij worden gehouden. De bij eenkomst begint 's middags om kwart over twee. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering zal ir. J. A. P. Franke, di recteur-generaal van de voedselvoorzie ning en de visserijen, een inleiding hou den over het onderwerp: „De positie van de Nederlandse landbouw in de ge meenschappelijke Europese markt". Er zal gelegenheid zijn over dit onderwerp te discussiëren. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Als de Middelburg se raad het eens wordt met de voor stellen van b. en w. zal de bijna 100 jaar oude draaibrug tussen de Hout- kaai en de Kousteensedijk worden ver vangen door een nieuwe Koningsbrug. Maandag 19 juni zal de raad worden voorgesteld een krediet van 1-315.000 gulden uit te trekken voor de nieuwe brug. B- en w-, die konden kiezen uit drie plannen stellen voor een brug van eenvoudige constructie te laten bou wen- De uit te voeren werken voor de nieuwe Koningsbru^ bestaan in hoofd zaak uit het vervangen van de be staande brug door een bredere brug en' het aanbrengen van 2 noodbruggen. Verder zal een kademuur moeten wor den vernieuwd en de bestrating en verkeerssituatie in de omgeving van de nieuwe brug verbeterd moeten wor den. In verband met het treffen van verschillende voorzieningen zal de raad tevens worden voorgesteld een krediet van 63.500 gulden uit to trekken. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Bij Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn drie bezwaarschriften bin nen gekomen tegen het verbeteringsplan voor de Kloetingseweg in Goes. De bezwaren zijn ingediend door be woners van de Kloetingseweg, en heb ben vooral betrekking op de breedte die de^ weg volgens de plannen zal krijgen. Eén bezwaarschrift is door verschillen de straatbewoners ondertekend. Wordt de weg mettertijd verbreed, dan zullen enkele bomen het veld moeten ruimen. Verschillende bewoners van de Kloetingseweg vrezen dat daardoor het landelijke beeld van de weg zal vei- dwijnen. Een Franse actrice die in haar va- jterland grote bekendheid geniet, is JJfem en heeft zeker maat 46- „Ik draag jut verdriet met een lach, maar het J een verdriet," verklaart X-Marie Carrière in de Figaro, of- mii n mdereen mij verzekert dat het 7oii v° is' een ë°ede fee mij is da a®en m^n allerliefste wens slanlj- ,;;Z(>UT,ik onmiddellijk zeggen: dat nv? il tock het een troost won algemeen de 'forse vrou- w-f-Wci en ze^s stralend zijn- Zij toneel syrnPathie, ik voel het op het tii?lh^-van Plagen van onze Wen ril* k ve.rb°den is. De vrou- dan not- z,1Jn en blijven, komen Sm r,Z°°r aU?rtó Problemen te houdt rctS? enkele mode-ontwerper wenml mg met. '.vol"-wassen vrou- dikwiil. .rom zbn 6c maten boven hen die ju Saai' confectiefabrie- le deze vrouwen willen bedienen, o'et° meer "odSg moeten aan de modellen (die ontwor pen zijn voor twijgdunne mannequins) zoveel vertimmeren, dat er van de oor spronkelijke charme weinig overblijft, In Parijs bestaan winkels, die zich uitsluitend specialiseren op de grote maat- Het binnengaan in zo'n winkel is al een geruststelling. Je bent niet de enige die met dit probleem rondloopt- Je kunt hier ook niet vergelijken met modellen voor slanke figuurtjes, want die zijn hier niet tie vinden. Deze zaken adverteren zonder omwegen ,,voor de zware vrouw". En zij hebben bijzon der aangename klanten, niet alleen om dat de dikkerd een gezellig mens is maar ook omdat zij zo dankbaar is hier alles te vinden wat speciaal voor haar gemaakt is en met smaak ont worpen- Deze winkels hebben de moeilijkheid namelijk zeer serieus aangepakt- Dik- zijn betekent helemaal niet dik-zijn op alle punten. De een heeft zware heu pen, maar weinig boezem. De ander heeft een forse buste maar is slank onder het middel. Een derde tobt met dikke armen en benen, maar een dun middel. Men kan tenslotte nog klein zijn en dik aan alle kanten- Met al deze mogelijkheden is hier re kening gehouden. De mannequins, die de modellen tonen hebben zelf verre van een ideaal mannequin figuur. In deze zaken gaan de maten van 46 tot 60. Het meest gevraagd is 50-54. Een enkele zaak heeft zelfs nog maat 62. De meeste klanten zijn ouder dan 44 jaar Zolang wij in ons land voor for se vrouwen geen speciaalzaken kennen, kunnen we alleen maar deze Franse vrouwen benijden. Maar we moeten ons ook getroost voelen. Het is hele maal niet waar dat de Franse vrouw zo slank en elegant is. Zij is wel klei ner en tenger gebouwd. De jonge Fran se vrouw kan het dus van ons winnen, e \*Ten mee spreken wordt zij vaak een „tonnetje". Vijf gevreesde kinderziekten kunnen thans worden bestreden met één vac- heeft een bekende ?cke onderneming een nieuw produkt ontwikkeld, dat zij Quinto Vi ndon heeft gedoopt en dat bescher- rrnng moet bieden tegen besmetting met mazelen, polio, difteritis, kink- P-L^^r^rS^itn?aifmgd^ (Van een onzer verslaggevers) HASSELT Voor het internationale wegvervoer is de lanleg van een rechtstreekse wegverbinding tussen Rotterdam en Antwerpen (Zoomweg) urgenter dan die van een recht, streekse verbinding tussen Rotterdam en Vlaanderen (Wester, sclieldetunnel). Deze conclusie trekt de Studiegroep voor het B'eneltix-middengebied, de zogenaamde Hasseltse Studiegroep, uit verkeerstellingen die de Belgische Interkommunale voor de E-3 van 15 juni tot 12 juli 1964 aan de Nederlands-Belgi. sche grens heeft laten houden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Frankrijk beeft giste ren na België en Duitsland de import beperkingen op Nederlands vee en vlees ingetrokken. Zoals bekend wer den de beperkingen ingesteld na het uitbreken van mond- en klauwzeer in ons land. (Van een onzer verslaggevers^ GOES In tegenstelling tot berichten die hier en daar verschenen zijn kan het centraal bureau voor de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis wel de gelijk bloed gebruiken ter aanvulling van de geslonken voorraden bloedplas ma. De bioedgeef-actie, die het Rode Krul» vanavond in het Schuttershof te Goes voor de bevolking van de Bevelander: had aangekondigd, gaat dan ook door. De actie begint om half zeven. Er staan 250 flessen ter vulling gereed. OSLO (AP) Eugène Allonsius is vanavond derde geworden op de 1500 meter tijdens internationale atletiek wedstrijden in het Bislet stadion, Zijn tijd was 3.47.8. De Noor Arne Kvalheim won in 3.45.8, gevolgd door zijn land genoot Schroeder-Nilesen in 3.47.4. Tot 250 meter voor de finish had Al lonsius de leiding. Kvalheim spurtte toen naar voren en won met gemak. Allonsius werd vlak voor de eindstreep door Schroeder-Nielsen geslagen. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK Er blijken nogal uiteenlopende meningen te be staan over de mogelijkheid van vissen in het Noord-Sloe en het Veerse Meer. Van de zijde van de Postcommandant der Rijkspolitie te Wolphaartsdijk ver nemen wij dat het vissen in deze wa teren niet is toegestaan, tenzij men voorzien is van het daarvoor bestemde bijdrage-bewijs of 'n akte en daarnaast van een schriftelijke vergunning van de rechthebbende op het visrecht. Deze schriftelijke vergunningen zijn verkrijgbaar op de gemeentehuizen van de aan het Veerse Meer glegen gemeen ten. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Met ingang van het school jaar 1967-68 zal de openbare ulo Bur gemeester van Dus seldorpschool in Goes, deelnemen aan het mavo-expe riment, te beginnen bij het eerste leer jaar. Duidelijk is, dat, wil deze brug klas aian haar functie voldoen en lei den tot 'een juiste determinatie van de leerlingen, aan het eind van dit school jaar, er objectieve gegevens moeten zijn om de bevindingen te ondersteu nen. In vorige mavo-experimenten zijn deze gegevens verkregen door de leer lingen aan het begin van het brugjaar te onderwerpen aan een zogenaamde ISI-test, een test wat betreft intelli gentie, schoolvorderingen en interesse. De kosten van een dergelijke test bedragen 14,25 gulden per leerling. Ge rekend wordt dat straks ongeveer 100 kinderen op de Dusseldorpschool voor zo'n test in aanmerking komen. De ^ale kosten worden dus geraamd op 1425 gulden. Deze kosten komen voor rekening van de gemeente- Het rijk verleent wat betreft mavo-experi menten alleen financiële medewerking in de per son eelssector Burgemeester en wethouders van Goes zullen de raad daarom tijdens de vergadering van woensdag 21 juni voorstellen dit krediet voor het expe riment uit te trekken. Verder deelt het college mee, dat de raad op meer kredietaanvragen moet rekenen in ver band met het experiment. Er zullen o-a. nieuwe methoden voor wiskunde, moderne talen en muziek moeten wor den aangeschaft. De resultaten ervan zijn neergelegd in een nota over „het grensoverschrij dend vrachtautoverkeer aian de Belgisch- Noord-Brabantse grens", de vierde pu- blikatie van de groep. De nota is gis teren openbaar gemaakt op een pers conferentie in het Belgisch-Limburgse Hasselt. Voorziter dr. R. de Feyter kondigde daar ook aan dat de groep (tien jaar geleden opgericht, deze maand aan haar vijftigste werkvergadering toe, en tot nog toe bezig met een ontleding van het Benelux-middengebied) in ok tober het eerste deel van een toekomst visie zal publiceren. Het zal handelen over de arbeidsmarkt tot 1980. In de loop van volgend jaar zal de groep een ruimtelijk plan voor het middengebied op tafel leggen. De verkeers stellingen die aan de thans gepubliceerde nota ten grondslag liggen, zijn gehouden in Nispen-Essen, Wernhout-Wuustwezel, Goirle-Poppel, Reusel-Arendonk, Bergeyk-Lommel en Ittervoort-Kessenich. Over de eerstge noemde vijf Brabantse grensovergan gen ging 85 procent van het vrachtver keer dat via deze provincie de grens passeert. Niet geteld werd in Putte, Strijbeek-Meerle en Baarle Nassau-Weel- de. Het vrachtwagenverkeer vormt on geveer 20 procent van het totale grens overschrijdende motorvoertuigenverkeer. Vastgesteld is dat ongeveer 37 pro cent van het verkeer uit de Randstad Holland naar de provincie Antwerpen gaat en ongeveer 20 procent naar de Belgische provincie Brabant. Naar Vlaanderen gaat slechts 12 tot 13 procent van het uit de Randstad afkomstige vrachtautoverkeer. Uit deze gegevens trekt de studiegroep haar in de aanhef vermelde conclusie: voorrang voor de Zoomweg op de Wes- terschelde tunnel. Zij pleit nliet alleen voor een spoedige algehele aanleg van de Zoomweg, maar betoogt ook dat op deze weg een grenspost met alle fa ciliteiten ingericht moet worden. Alle grensovergangen In Noord-Bra bant werken volgens de groep op top capaciteit. De wachttijden zijn „bepaald miet gering". De groep pleit dan ook voor uitbreiding van het grenspersoneel, een betere werkverdeling tussen Neder landse en Belgische douar.e en vereen voudiging van de formaliteiten die vaak alleen maar een statistisch doel dienen. Zij vraagt zich ook af of de verwer king van de gegevens niet gemechani seerd zou kunnen worden. Zij vreest dat de grenscontrole nog lang rJet de (Benelux-) wereld uit zal zijn Verreweg de drukste grenspost ls Wernhout-Wuustwezel, waar bijzonder lange wachttijden normaal zijn. Hier passeerden in 1964 al 4500 tot 5000 vracht auto's per week. De E-3 (wanneer klaar?) zal deze post moeten ontlasten. Aangezien ongeveer 80 procent van het verkeer naar en uit Oost- en Noord- Nederland via Wernhout gaat, acht de groep het van groot belang dat de toekomstige E13 vanaf Eindhoven ook verhindmgen krijgt met deze landsde len. In betekenis de tweede grenspost is Nispen-Essen (1300 vrachtwagens per we^), gevolgd door Bergeijk-Lommel met 1100 vrachtauto's. Dan volgen Goir- le-Poppel met 900 vrachtwagens per week, en Rüusel-Arend onk met circa 600 vrachtauto's. Wernhout en Nispen be horen tot de grensposten waarvan veel langeafstandsverkeer gebruik maakt. De studiegroep stelt ook weer de vraag aan de orde of niet meer grens posten volledig opengesteld kunnen wor den voor TIR- en handelsverkeer. In totaal passeerden via de genoemde vijf Brabantse grensposten in 1964 niet mm- der dan 3000 vrachtauto's per dag. m I960 waren er dat nog maar 1636 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. -— Met bloemen, cadeaus en toe spraken hebben Zeeuwse korfballers het vijftigjarig bestaan van hun bond gevierd. De feestelijke bijeenkomst werd gehouden in hotel Terminus te Goes. De receptie van het bondsbestuur wera o.m. bezocht door vertegenwoor digers van de verenigingen in de pro. vincie en van de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond. Namens het Goese gemeentebestuur en de stichting sport- belangen kwamen gelukwensen van de heer J. H. Roose. Tijdens een van de toespraken kwam aan de orde, dat de Zeeuwse Korfba) Bond, net als andere regionale bonden, gedoemd is te verdwijnen. Bij de KNKB bestaan grote reorganisatieplan nen, die Inhouden dat de Nederlandse korfbalwereld vanuit districten be stuurd zal worden. De provinciale bon den zullen dan moeten verdwijnen. Het zal echter nog wel een paar Jaar duren, voordat deze vernieuwingen worden doorgevoerd. (Van onze correspondent KWADENDAMME. De handboog vereniging Willem Teil van Kapelle nteld haar schieting op de staande wip pen van Victoria. Er waren 64 schut ters van 14 verenigingen aanwezig. De uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: Niet afgeschoten. 1ste zijvogel: L. Meyaard van Edele Handboog te Oude- lande. 2de zijvogel: P. Rentmeester van ADLM te Kwadendamme. le bovenkal: F. Claeys van Edelele Handboog te Oudelande. 2e bovenkal: D. Minnaard van Diana te Yerseke. le onderkal: P. Driedijk van Soranus te Heinkenszand, 2e onderkal: P. Peeters van Victoria te Kwadendamme. le klep: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande. 2e klep: W. de Jonge van ADLM te Kwadendam me. 3e klep: J. A. Rijk van ADLM te Kwadendamme, 4e klep: Jac Doene van Victoria te Kwadendamme. Meeste klei ne vogels: A. v. 't Westeinde van Wil lem-Teil te Ovezande, 6 stuks. Uitslag van de tweede wip. le hoofd vogel: L. Meyaard van Edele Handboog te Oudelande, 2e hoofdvogel P. Daal- man van ADLM te Kwadendamme. le zijvogel: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande, 2e zij vogel: F. Claaeys van Edele Handboog te Oudelande, 4e zij vogel: C. Lous van Edele Handboog te Oudelande. le kal: P. Peeters van Vic toria te Kwadendamme; 2e kal: C. Baas van Juliana te Oudelande, 3e kal: C. Baart van Juliana te Oudelande, 4e kal: J Goetheer van Juliana te Oudelande. Meest kleine vogels: C. Steenkamer van Victoria te Kwadendamme, 5 stuks. (Van onze correspondent) BIERVLIET Voor de jaarlijkse pre miekeuring van vrouwelijk fokvee, die werd gehouden op het bedrijf van de heer G. Cuelenaere in de Braakman, bestond een goede aanvoer. In totaal werden 54 dieren ter keuring voorge leid. De uitslag was: Pinken geboren 1966: la Mirza 4 eig. G. Cuelenaere; lb Celina 2 eig. G. In- gels: lc Friso Juweeltje 171 eig. G. In- gels: 2a. Mirza's Bonte 3 eig. G. Cue lenaere: 2b. Aagje 22 eig. K. Tolle- naere; 2c. Beatrix eig. A. de Dobbe- laere. Drachtige vaarzen geboren 1965: la. Mirza 3 eig. G. Cuelenaere; lb Jennie 6 eig G Cuelenaere; lc. Dina 26 eig. G. Ingels; ld. Dina 27 eig. G. Ingels; le Aagje 2 eig. K. Tollenaere; 2a. Olga eig. A. de Dobbelaere; 2b. Friso Ju weeltje 170 eig. G. Cuelenaere; 2 eig, Ed. Buijsse. Eerste kalfskoeien geboren 1965: la. Adèle 19 eig. K. Tollenaere; lb. Adèle 20 eig. K. Tollenaere; lc. Maaike 7 eig. Ed. Buijsse; 2a. Velvet eig. Ed. Buijsse; 2b. Friso Evertje 113 eig. G. Cuelenaere. Eerste kalfskoeien geboren 1964: la. Harmke 4 eig. K. Tollenaere: lb. Thea eig. A. de Dobbelaere; lc. Mirza's Bon te 2 eig. G. Cuelenaere; ld. Olga 3; 2a. Jennie 3; 2b. Mollie 2 allen eig. G. Cuelenaere; 3a. Mina 2 eig. F'. Haak; 3b. Truus eig. A. de Dobbelaere. Tweede kalfskoeien: la. Mona Llza 2 eig. K. Tollenaere; lb. Eina 25 eig. G. Ingels; lc. Aagje 16 eig. K. Tollenaere; 2a. Olga eig. G. Cuelenaere; 2b. Jen nie 4 eig. G. Cuelenaere; 2c. Lidie eig. G. Ingels; 3a. Celina 2 eig. G. Ingels; 3b. Grietje eig. F. Haak; 3c. Stien eig. B. de Groote; 3d. Jennie eig. Ed, Buijsse. Derde kalfskoeien: la. Dora eig. A. de Dobbelaere; lb. Rika 3 eig. G. Cuele naere; lc. Rika eig. Ed Buijsse; 2a. Maartje eig. Ed. Buijsse; 2b. Folker- tje eig. G. Cuelenaere. Vierde kalfskoeien; la. Mollie eig. .G Cuelenaere; lb. Mona Lisa eig. K. Tol lenaere: 2a. Ria eig. B. de Grootej 2b. Mina eig. B. de Groote; 2c. Mirza eig. G. Cuelenaere. Oudere koeien: la. Dina 11 eig. G. in gels; lb. Olga eig. G. Cuelenaere; lc. Tiierike 7 eig. G. Ingels; ld. Adèle 14 eig. K. Tollenaere; le. Dina 15 eig. G. Ingels: lf. Mina eig. G. Ingels; 2a, Nellie eig. A. de Dobbelaere; 2b. Bon te eig. G. Cueienaere; 2c. Jennie lg. G. Cuelenaere; 2d. Marianne eig. B. de Groot; 2e. Bonte eig. F. Haak; 2f. Witje Ed. Buijsse. De eerste prijs voor de groepen inet 3 vaarzen van één eigenaar was voor G. Ingels; 2. G. Cuelenaere. Bedrijfsgroepen 5 dieren van één stat: 1. G. Ingels; 2. K. Tollenaere; 3. G. Cuelenaere. Eedrijfsgroepen, 3 stuks 1. A. de Dobbelaere; 2. B. de Groote. Kampioen bij de vaarzen: Mirza 3 eig. G. Cuelenaere; Res. kampioen Mir za 4 eig. G. Cuelenaere. Kampioen koeien; Olga eig. G. Cueie naere; Reserve kampioen Trienke 7 eig. G. Ingeia. Als keurmeesters waren aanwezig ue heren J. Vos, H-armsen en J. de Rijcke. De beker die door de Coöp. zuivelfa briek te IJzendijke beschikbaar was ge steld voor de koe met de beste melk- produktie kwam in handen van eige naar G. Ingels voor Dina 11. In de concert- en gehoorzaal te Mid delburg is het zangconcours van de Kon. Bond van Christelijke zangvereni gingen in Nederland, afdeling Zeeland voortgezet. Ook nu weer kregen de leden een kort kritisch verslag van de juryleden, de heren A. Kousemaker en G. W. Berg man, die de zangverenigingen beluis terden in een verplicht en een vrij werk. Het succes voor dirigent J. Suurmond, die de week daarvoor ook al van zich had doen spreken, door met een aantal verenigingen opmerkelijke prestaties te leveren, werd bestendigd door het succes dat Sursum Corda uit Oostkapel- le behaalde. Dit koor behaalde uitein- delijk het hoogste aantal punten op dit concours, waaraan vast zat een enve loppe met inhoud, die door voorzitter P. van der Wiele werd uitgereikt. Er werden verder nog een paar op merkelijke prestaties geleverd, waar onder door het Hervormd kgrkkoor uit Kloetinge. Een derde prijs werd bereikt vanaf een puntentotaal van 168 of hoger; een tweede prijs vanaf 196 punten en een eerste prijs bij 224 punten of hoger. De uitslagen zijn: Afd. Superieur. Herv. kerkkoor, Kloetinge 215 p. Ere afd. Nieuwlands dameskoor 164 p; Soil Deo Gloria Kamperland 217 p; Hosanna Vlissingen 217 p; Sursum Corda Oost- kapelle 243 p. Tweede afd. De Lofstem Sint-Laurens 183 p; Jubilate Deo Goes 189 p. Derde afd. Zang Veredelt Kapeile 168 p. Dit tweedaagse concours is nu ten einde. 5J (Van onze correspondent) GOES Tot 22 juli geldt een mi nimumprijsregeling voor groene kruis bessen, zo heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen besloten. Beneden 35 cent per kg zal dit pro dukt niet verkocht mogen worden- Bij eventuele doordraai bedraagt de vergoeding voor de kwaliteitsklasse I 28 cent per kg en voor de kwaliteits klasse II 21 cent. Voor afwijkende kruisbessen is geen vergoeding bij doordraai. Heffing is dit seizoen niet verschuldigd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Acht ploegen kwa men tydens de clubkampioenschappen bollen in Oostburg in de finale. Een ploeg uit Aardenburg, een uit St.-Kruis, Eede en Oostburg en vier Belgische ploegen. Op 9 juli a.s- zal de strijd om het kampioenschap plaatsvinden in Sieme (België) In totaal namen 28 ploegen (84 bol ders) aan de wedstrijden deel. Er werd op drie banen gebold bij café De Wilde en café Van de Broecke- Oost burg was met acht ploegen gekomen, Aardeniburg met vijf, Eede met vier, St.-Kruis met twee- De Belgische plaatsen Rieme, Ertvelde en Katte hadden een afvaardiging van acht ploegen naar Oostburg gestuurd. De prijzen werden in café De Wilde dooi de heren O. Hollenbossche uit Rieme en M- A. Aalbregtse uitgereikt. Om' dat de wisselbekers en medailles be stemd zijn voor het kampioenschap in Rieme, moesten de winnende ploe gen genoegen nemen met geldprijzen. (Vervolg van pagina 1) In de omliggende bedrijven werd gis teren niet gewerkt. Met man en macht was men overal bezig de grote hoeveel heden glassplinters te verwijderen. Tus sen de bevelen door hoorde men gerin kel van glas, dat in emmers uit de ra men werd gegooi. Zeker 600 ruiten sneuvelden bij het Utrechtse elektrici teitsbedrijf Pegus. De ontploffing was bijzonder hevig, betgeen ook valt op te maken uit het relaas van een toevallig voorbijfietsende man overigens niet gewond die dacht dat er een luchtaanval werd ge daan. Gisteravond laat heerste er rondom de plek des onheils nog altijd een grote bedrijvigheid. Tussen de militairen, ver plegers en politie zag men bepleisterde en'beblakerde mensen lopen. Bij de marechaussee kwamen met re gelmatige tussenpozen de schadeclaims van de verschillende bedrijven binnen. Tot ver in de omtrek was gevaarlijk materiaal terechtgekomen. Bij het weg restaurant Albert's Corner aan de snel weg AmsterdamUtrecht vond men zelfs stukken van granaten. Ook hier hadden vele ruiten het begeven. Ook leden van de vaar- en duikers- school in Utrecht spoedden zich naar de onheilsplek. Het is mogelijk dat enkele bootjes in de haven door de ex plosie zijn omgeslagen. Men zocht gis teravond de haven af. Een ooggetuige van de ramp !n Utrecht de plaatwerker C. Tomassem zat in de kernhaven te vissen, toen hjj plotseling paniek ontdekte aan boord van het legervaartuig, dat precies te genover hem in de haven lag. Deze boot lag hier al enkele dagen, terwijl militairen van de technische dienst aan boord werkten aan een ui terst explosieve lading voor een be langrijk deel bestaande uit granaten. „Misschien hebben ze een van die granaten laten vallen, maar ik zag plotseling rennende soldaten, hoorde geschreeuw en het leegspuiten van snelblusapparaten. Mijn zwager die juist een brasem had gevangen en ik stonden op en liepen weg van het water omdat we het niet vertrouwden. Toen we 20 meter van de kade waren hoorden we achter ons steeds sneller getik van ijzer op ijzer en toen kwam de klap. Ik werd opgetild en een eind weg gesmeten. Maar ik ben er verdomd goed afgekomen", aldus de heer Tomassen, die inderdaad een van de weinigen in de verre omtrek van de boot is ge weest die ongedeerd is gebleven. Overal vlogen grote stukken staal door de lucht van het kruitschip, dat op de achterste helft na volkomen is versplinterd. In het hoge gras bij de kernhaven steeg het gekreun op van gewonden. De reddingsactie voor de gewonden werd bemoeilijkt doordat nog tiental len niet ontplofte granaten in de verre omtrek lagen verspreid. De klap van de explosie was zo krachtig geweest, dat tot op een kilometer in de omtrek nauwelijks een ruit is heel gebleven. R. L. F. Molendijk (17) zei: „Ik liep te wandelen op de Hoge Brug, toen ik opeens een ontzettende klap hoorde. Het leek wel of de lucht uit elkaar spatte. Een enorm gesuis volgde direct daarop en een grote rookwolk zag ik opstijgen boven de lage weide. Het eni ge wat ik besefte was, de railing vast grijpen, anders ga ik ook de lucht in. Voor mij zag ik uit de haven het schip in drie stukken omhoog komen. Het volgende moment keek ik achterom, want ik hoorde een klap. Een auto bleek door de luchtdruk te gen de brugwand geslagen te zijn. Ik werd ontzettend bang en begon hard te rennen." (Van een onzer verslaggeefsters) YERSEKE Yerseke heeft twee drukke feestdagen voor de boeg. Ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen begint op vrijdag 7 juli een Zeeuwse visserij-manifestatie, die wordt aangekondigd als „Zeeland-Pre senteert". Het wordt een feest voor iedereen, die het mee wil vieren. Om 2 uur die middag begint er een groot opgezette vlootschouw, die ongeveer 2 uur duurt. Niet alleen vissersvloten uit Zeeuwse visserij-gemeenten doen hier aan mee. Er is ook een plaatsje ingeruimd voor plezierboten. Het comité „Zeeland-Presnteert" wil hiermee duidelijk maken dat in Yer seke verleden, heden en toekomst heel goed hand in hand kunnen gaan. Tijdens de vlootschouw zal ieder, die „He, Jopie kom je naar spelletje niet buiten. We willen een je spelen,'. daiar zin in heeft, mee kunnen varen aan boord van een van de vissersche pen om de tocht over de Oosterschel- de mee te maken. Bovendien kunnen zij dan zien hoe de eerste mosselen van het nieuwe seizoen worden opge vist- Na de vlootschouw worden de vissers haven en de nieuwe jachthaven „ge doopt". Vervolgens kan men zich te goed doen aan verse mosselen. De hele dag is er muziek. Daarvoor zorgt oa- de Rijkspolitiekapel- Eerder op de diag is er een speciaal kinderfeest, terwijl er 's avonds con certen worden gegeven. Zaterdag gaat het feest door, zij het dan niet onder auspiciën van het co mité „Zeeland-Presenteert". Voor die dag worden o a- een óuivenwedvlucht georganiseerd, een wielerronde voor professionals, een waterstertocht voor jachten en een vuurwerk. De woonwagen van Pipo de Clown was volgens goed vaderlandse kinder- televisietradities bevolkt door rijke, dit maal grandioos verknipte figuren. Men heeft de kar en bewoners voor enkele maanden op stal gezet en nu moeten onze kleuters het droomland zien te bereiken zonder de taartjes verslindende Dikke Deur, het kostelijk kromme taal tje van KlukkluK en de onwaarschijn lijk gehoorzame Petra. We hebben er een hard hoofd in dat het t.v.-slaap- mutsje: De Minimolen, dat Pipo moet vervangen, een succes zal blijken. Ge lukkig zullen de reclamespots zo gauw niet verdwijnen en blijft er dus voor de kleintjes toch nog een heleboel te genieten. Voordat de NCRV gisteravond met haar programma's begon werd eerst nog even een VAR A-filmpje getoond dat de mentaliteit weergaf van een aantal Israëlische kibboetsbewoners, die vijf dagen onder vuur gelegen had den. Het gesproken woord in de docu mentaire: Lege Handen, voerde ons te rug naar de crisisjaren van 1930. De beelden, die parallel aan de tekst lie pen, toonden veelal de bijverschijnse len van de huidige welvaart: te korte rokken, gemotoriseerd blik en niets- doende mensen. Door deze truc werd zowel het verleden als het heden ge relativeerd. Vervolgens was er „Pick-up", een pro gramma waarin Dick Passchier en Re- gine Clouwaert de charmes van de grammofoonplaat visueel trachtten te accentueren.

de Stem | 1967 | | pagina 5