De Gaulle voorlopig geen bemiddelaar hamolweer vandaag'. Munitieschip de lucht in 2 fabrieken verwoest Driedaags politiek debat over werkloosheid ill Twee doden Weer strijd in geheel CHINA JAHIN <fUfo u M dAuésfr 21 Zeker 140 gewonden Schade ruim miljoen Nederlandse hulp - 36 min - aan Indonesië NIGERIAANSE AANVAL OP BIAFRA? DA Arabische top in Khartoem NAVO achter Israël Boumedsenne in Moskou Hongarije en Polen volgen Rusland TWEE PARIIJEN 1» 1*1 "7>i tA'iik o lat voor élke gezinswasl ^"1 rails folders s >500 3062 i - Roosendaal 01100-5855 99-294-395 ÖmM77 1)1192-333 n 01131^48 01102-335 it 1140—3301 DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG SN WERKGELEGENHEIDZORGENKIND VOOR KABINET EN PARLEMENT HOOG TEMPO TE VOORZICHTIG Nederland behartigt Israëlische belangen engelse snijcaramels VOOr het instappen; wagen- Primatour PRIMATOUR A ,07, JAARGANG No. 25529 Voor God, Koningin en Vaderland zou zeggen: als a ook graag ,n aan ai die was-rompsiomp, net uw man praten.... Ten- CANDY voor 598,—. Een de 7 pluspunten: Iter 2. Ovale buitentrommel m compactheid. 3. Venster an zonder dat er water uit- iet stroom en water 5. Völ- rasbehandeling 6. Onver- king, o.a. met roestvrij sta- nel 7. Verstelbaar pootje n. 4DY bekijken! Elke goede zaak u uitgebreide folders? Vul de op naar: Meiam - Nijverheids- >rt, ta.v.'afd. Publiciteit V jter la:.. 03480-16546 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoefdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen - j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. les, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 13 JUNI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau 41 |l|l Ivl '»nnr~de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 "telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ISRAEL WIL MEER LAND (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAïRO BEIROET/MOSKOU/PARIJS - Vierentwintig uur na beëindiging van de zesdaagse oorlog in 't Midden-Oosten is gisteren de diplomaiteke strijd om een vredesregeling begonnen. De belangrijkste ontwikke lingen in de laatste vierentwintig uur Premier Levi Esjkol van Israël zei in het Knesseth dat niet zal worden teruggekeerd tot de toestand zoals die voor het uitbreken van de vijandelijkheden was. Israël zal zijn levenbelangen bevei ligen, maar is bereid tot samenwerking met zijn buurlanden. De Arabische landen die op steun van de Sovjet-Unie rekenen, trachten tot een topconferentie te komen om een gemeenschappe lijke politiek uit te stippelen tegenover de te verwachten Israë lische aanspraken. De Arabische landen hebben generaal De Gaulle van Frankrijk gevraagd te willen bemiddelen tussen Israël en het Arabische blok. Volgens onze correspondent uit Parijs zal De Gaulle op dit voorstel voorlopig niet ingaan. Verklaringen uit Luxemburg wijzen erop, dat de Navo-landen zich achter Israël hebben geschaard. Dit heeft nogal wat verbazing ge wekt omdat de leiders van de grote mogendheden zich tot dusver zorgvuldig onthouden hebben partij te kiezen in het conflict. Na Rusland hebben nu ook Hongarijë en Polen de betrekkingen met Israël verbroken. Verwacht wordt dat ook Joegoslavië dit voorbeeld snel zal volgen. De Algerijnse premier Boumedienne is in Moskou. Waarnemers zien in hem de mogelijk nieuwe leider van de Arabische wereld. De Veiligheidsraad die gisterenmorgen een resolutie aannam waar bij alle schendingen van de wapenstilstand worden veroordeeld, is gisteravond opnieuw bijeengekomen om zicli over de toestand te beraden. „Er is een nieuwe toestand geschapen die zou kunnen leiden tot directe H onderhandelingen met de Arabische landen", aldus premier Esjkol. De pre. mier noemde de periode tussen de vestiging van Israël als staat en de oorlog van vorige week een periode waarin de Arabische landen zich louter hebben voorbereid op een aanval om Israël te vernietigen. ,,De Verenigde Naties hebben deze Arabische voorbereiding genegeerd. Laat mij de volkeren ter wereld zeg gen: heb geen illusies, Israël zal nooit instemmen met een terugkeer naar de toestand welke tot een week geleden bestond" Over de rol van Rusland zei premier Esjkol: „Tijdens de Egyptische oorlogsvoorbereidingen was er slechts één grote mogendheid die naliet de Egyptische agressieve politiek af te keuren". Hij zei dat het Midden-Oosten zich thans op een kruising van wegen bevindt. „Eén richting leidt naar vrede en ware samenwerking, steunend op de ernstige verlangens van de volkeren m dat gebied en op hun ware belangen. In de andere richting was het gevaar van voortdurende vijandschap en haat door de afwezigheid van stabiele vrede" Een nieuwe internationale weg door Brabant eerste wens voor Benelux-Middengebied. Pag. 5. V.etnam zet Johnson voor een uiterst zware beslissing. Onze „Blik naar buiten" op pagina 9. Het lot bracht destijds „Dolle Ferdi" (Kübler) en Charley Gaul bii elkaar. Pagina 13. j?r- A. Klein Swormink in Breda kan terugzien op vijftig merkwaardige jaren als arts. 'n 'evensverhaal op pagina 7. ^merikaanse ve,,l<eerservaringen unnen voor ons erg leerzaam Zlln. Pagina 15. eer. Fran? hebben uit de woning van PariiYÏI 'ndustrieel in Neuilly, nabij Juwelen i1 anfikast meegenomen met 'wgeveer 20Mo1>r^gulden,.300 ee{t gisteren op paleis I sisterie van ^taatssecretaris van het mi- 11 J de ïL buitenlandse zaken, de heer IKoster, als zodanig beëdigd 1 ADVERTENTIE i ïMond bruin met: hamol ultra Koel weer het K.N M l"Csèidïïe?g,edeeId d°°r Overwegen^'' lï? g tot vanavond: $er>odes met zonni£e 12.06 °P 4.19 uur. Maan op Frankrijk heeft laten weten, dat het er voorlopig niets voor voelt te bemid delen tussen Israël en Arabische lan den. De hoofden van de Arabische di plomatieke missies in Frankrijk had den De Gaulle gisteren verzocht de rol van bemiddelaar op zich te nemen. Onze correspondent in Parijs meldt: De Franse regering stelt zich op het stand punt, dat voor het benoemen van een scheidsrechter twee partijen nodig zijn. Israël vertoont niet de minste lust om een arbieter te aanvaarden en zeker niet De Gaulle, die zich in het conflict neutraal hield. Bovendien zou De Gaulle als arbiter alleen maar succes kunnen hebben wanneer de twee juper gróten Amerika en Rusland het daar mee eens zouden zijn en ook dat is niet het geval. Amerika en Rusland laten voorlopig geen tussenpersonen toe en dat beseft De Gaulle terdege. In de derde plaats zijn de eisen van Israël en van de Arabische staten momenteel zodanig, dat iedere arbitrage op niets zou uitlopen. Egypte weigert pertinent met Israël te onderhandelen, aangezien dit de erkenning van de Israëlische staat zou betekenen. Van zijn kant bezit Israel waardevolle troeven die het niet uit handen wil geven. Israël wil 4ich aan de conferentietafel niet de militai re overwinning door anderen laten ont futselen. De Gaulle neemt derhalve een afwachtende, houding aan. De premier van Soedan heeft giste ren bekendgemaakt dat president Nas ser van Egypte instemt met een Ara bische topconferentie in Khartoem. Daar zal de Arabische houding bepaald worden ten aanzien van de komende onderhandelingen met Israël. Walt W. Rostow, een assistent van president Johnson, heeft gisteren a< geduid wat de Amerikaanse regering gedachten heeft voor het Midden-" ten. Zij denkt aan een plan voor san werking tussen de verschillende lai: van het Midden-Oosten zoals Europa na de tweede wereldoorlog, legering van de V.S. is ook van p Israel en de Arabische landen hulk verlenen voor de wederopbouw. R a3"!- 1 verklaard, dat het alleen Arabische landen zal helpen om agressie af te slaan". aan- ing in i-Oos- r samen- inden voor De plan Jlp te Rus- de de \"7 V.A-'M „X Een aantal granaten lieten niet zoveel heel van deze wagen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met een oorver dovende klap is gisterenmiddag een legerschip van 176 ton, gela den met kruit en munitie in de lucht gevlogen. Het schip dat ge meerd lag in de Utrechtse kern haven is als een verwrongen hoop staal op de oever gesmakt. Ili da enorme ravage heeft de politie, marechaussee en GGD gister avond balans opgemaakt: twee doden (over een mogelijk derde slachtoffer bestond gisteravond nog geen zekerheid) en 140 licht en zwaargewonden. Van de ge wonden verkeerde gisteravond niemand meer in levensgevaar. De fabrieken in de omtrek van de ontploffing werden zeer zwaar be schadigd. Van de Mercedes-Benz fa briek werd liet dak afgerukt. Tien tallen auto's werden vernield. Ook de lasstavenfabriek van Philips is gro tendeels verwoest. Van het labora torium stonden alleen nog de muren overeind. De schade zou zeker een miljoen gulden bedragen. De explosie is waarschijnlijk veroor zaakt door een brand in een van de vele kisten munitie, die in het schip waren geladen. Op dat moment waren elf dienstplichtige militairen met dit werk bezig. Het kruitschip zelf had een driekoppige bemanning, bestaande uit de 51-jarige adjudant L. van der Kooi en de sergeant R. Losser, beiden uit Dordrecht en de 20-jarige dienstplichti ge soldaat eerste klasse J. van der Geer uit Rotterdam. Veertig ton munitie zat toen al in de ruimen, terwijl daar nog eens veertig ton bij moest komen. Om één uur gisterenmiddag werd de brand in het ruim ontdekt. Men heeft nog getracht de zaak te blussen, maar de bemanning heelt toen snel de vlucht genomen. Ook de schipper, die zich op het moment van de brand op het ach terdek bevond, kon door geschreeuw nog worden gewaarschuwd. Tussen het ontdekken van de brand en de latere explosie lagen amper twee minuten. De explosie zélf bestond uit twee kort achter elkaar volgende hevige knallen. Het schip brak in drieën en werd tien tallen' meters weggeslingerd. Stukken munitie werden honderden meters ver weg geworpen en in de wijde omtrek zette zich een zwarte olieaanslag vast op de grond en alles wat zich daarop bevond. Geen der militairen werd ge wond. Het Iaden geschiedde in de industrie haven van Utrecht. Duizenden ruiten sneuvelden als gevolg van de enorme knal en vele gewonden moesten direct uit tal van bedrijv.en naar ziekenhuizen worden vervoerd. Tijdens de brand deed zich een grote rookontwikkeling voor die de situatie nog onoverzichtelij ker maakte. Volgens de marechaussee worden op De kracht van de explosie op bet munitleschip was zo groot, dat oen groot deel van de gevaarlijke lading, granaten en ander oorlogs tuig ill de straten terechtkwam. deze plaats regelmatig grote hoeveel heden afgedankt^ munitie met militaire wagens aangevoerd om bij Zierikzee in zee te worden gegooid. Het is dump- materiaal, voor iiet grootste deel af komstig uit het fort Rhijnauwen bij Utrecht. Vast staat, dat bij het laden van deze grote hoeveelheden munitie geen bijzondere veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Op het schip waren wel brandblussers aanwezig, maar ver der is van een bewaking op de kade geen sprake. De mijnopruimingsdienst uit Culem- borg en Oldebroek heeft op het terrein, dat buiten de aanwezige weg levensge vaarlijk wordt 'geacht, van blindgan gers, zoals brisant-, hand- en artillerie granaten gezuiverd. De minister van Defensie, de heer W. den Toom, heeft, zodra hem berichten over de ontploffing bereikt hadden en een indruk was verkregen over de ernst, staatssecretaris Haex naar de plaats van het ongeluk gezonden. De min'ster heeft gisteravond de plaats van de ramp bezocht. (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De moeilijkheden in de textiel-industrie, in de Zuid-Lim burgse mijnstreek, in de bouwsector, voor jonge ambachtslieden en voor tal van andere bedrijven komen drie dagen lang ter sprake in de Tweede Kamer. Doet het kabinet-De Jong voldoende om de werkgelegenheid op gang te hou den? Is er genoeg samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven? Gaat het de verkeerde kant op met de pas geslaagden van de lagere en uitgebreid technische scholen? Wordt het niet hoog tijd, dat regering en parlement een nieuwe visie geven op de industrialisatie in Nederland? Waar blijft het recht van onverwachts ontslagen werknemers? Moet er geen raad voor de werk gelegenheid komen? Vragen, waarmee de Tweede Kamer zich in de komende drie dagen tot het kabinet zal richten. Men verwacht, dat er verschillende moties zullen komen. Men verwacht ook, dat de regering dui delijke uitspraken doet over zeer actue le zaken, zoals de bescherming van de werknemers, de medezeggenschap, de herziening van het ondernemers- en en ondernemingsrecht. Maar vooral ook over de noodzaak voor oudere en jeug dige werknemers de toekomst veilig, te stellen. Dit enorme pakket van sociaal-eco nomische vraagstukken houdt kabinet en parlement al geruime tijd bezig. De laatste regeringen zijn gekomen met steunmaatregelen voor de mijnstreek van Zuid-Limburg, voor de scheeps bouw, voor de katoen-, rayon- en garen industrie. Deze maatregelen komen dingsdag. woensdag en donderdag even eens in discussie. Dezelfde maatregelen blijken namelijk ook noodzakelijk te worden voor bijvoorbeeld de wolindu strie waarover binnenkort een uitge breid rapport van de commissie-Gold- schmidt verwacht wordt. Nederland heeft de laatste vijftien jaren in hoog tempo geïndustrialiseerd. De befaamde industrialisatienota van de toen zeer jonge minister van Economi sche Zaken professor dr. J. van den Brink, veroorzaakte in de vijftiger ja ren een soort industriële revolutie in Nederland. In hoog tempo werden be drijven opgericht, andere bedrijven breidden zich uit, overal werden lagere technische scholen gebouwd, want de industrie zou Nederland een nieuwe toekomst geven. Men kon toen echter nog geen rekening houden met wat la ter de Europese Economische Gemeen schap zou worden: een groot econo misch lichaam van zes landen, waarin ieder land voor zich ervoor moest zor gen, dat het op de Europese en de we reldmarkt kon blijven concurreren. Daarnaast groeide de overeenstemming, dat ook de zogenaamde ontwikkelings gebieden gelijke kansen moesten krij gen in deze nieuwe wereld. Heeft Ne derland zich voldoende aan deze nieu we wereld aangepast? De Tweede Kamer zal daar maar ten dele bevestigend op kunnen antwoor den. Bedrijven met te weinig kapitaal, met een te kleine kijk op de toekomst, met te geringe mogelijkheden zich aan te passen en dikwijls ook met de onwil samen te werken met andere gelijk soortige bedrijven hebben niet alle maar wel veel economische problemen losgewoeld, met als direct gevolg socia le moeilijkheden voor duizenden werk nemers en toekomstige werkkrachten. Dit geldt overigens ook voor de over heid, voor werkgevers- en werknemers organisaties, die uit angst voor een werkloosheidspaniek, uit zorg voor het behouden van leden of wat ook te voorzichtig geweest zijn. Medio vorig jaar nog lieten verschil lende vooraanstaande figuren uit het financieel-economisch-sociale leven na drukkelijk weten, dat men zich geen zorgen behoefde te maken en dat ver schillende gebeurtenissen op de arbeids markt alleen maar gunstig werkten op de ontspanning van deze arbeidsmarkt. Nog geen jaar later moet het parle ment constateren, dat een politiek debat van drie dagen in feite nog onvoldoen de? is om de sociaal-economische situatie in Nederland te kunnen ontwarren, laat staan te kunnen verbeteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland zal voor de hulpverlening aan Indonesië dit jaar een bedrag van tenminste 36 miljoen be schikbaar stellen, waarvan ongeveer 26 miljoen als schenking en de overige 10 miljoen als lening tegen èen lage rente van 3 procent. Naar wij vernemen zal dit door minis ter Udink (ontwikkelingshulp) volgende week officieel bekend worden gemaakt op een internationale conferentie in Den Haag van landen, die Indonesië finan cieel steunen bij zijn wederopbouw en financiële gezondmaking. (vervolg op pag. 6) (Van onize redactie buitenland) PEKING Berichten in de muur kranten wyzen erop, dat de gevechten tussen vóór- en tegenstanders van Mao Tse Toeng in China's provincies toe nemen. Berichten over gevechten komen bin nen uit de provincie Tsjinghai, Hei- loengkiang, de noordoostelijke provin cies die aan de Sovjet-Unie grenst en uiit de stad Kiaonoesze, waar een veld slag geleverd zou zijn tussen 20.000 mensen. Ook wordt meMiing gemaakt van strijd in Hoenan, waar na een ge vecht in de hoofdstad Tsjangsja 165 ge wonden waren gesteld en Tsjekiang waar in het weekeinde 800 doden en gewonden vielen en enkele dagen te voren honderd mensen waren „ont voerd." (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De Israëlische belan gen in de Sovjet-Unie zullen door de Nederlandse ambassade in Mos kou behartigd worden. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde men dat dit gebeurt op verzoek van Israël. De regreing van de Sovjet- Unie heeft met deze belangenbeharti ging door Nederland ingestemd. De di. plomatieke betrekkingen met Israël werden tijdens het conflict in het Mid den-Oosten door Rusland verbroken. (Van onze redactie buitenland) DOUALA De Oostnigeriaanse ra dio-omroep heeft een beroep gedaan op de bevolking, de wapenen op te nemen en waakzaam te zijn. Volgens de radio van Oost-Nigerië, dat zichzelf enige we ken geleden tot de republiek Biafra heeft uitgeroepen, heeft Nigerië in feite Biafra de oorlog verklaard. Noordelijke troepen hadden langs de grens tussen* Oost- en Noord-Nigerië aanvallen gedaan maar waren met zwa re verliezen teruggeslagen. Inmiddels heeft het Nigeriaanse mili taire staatshoofd, generaal-majoor Go- won gisteren elf burgers in zijn rege ring opgenomen, de eersten sinds de militaire coups van vorig jaar, en be kendgemaakt dat het verdeelde land nu terugkeert naar volledig burgerbestuur. Op de beëdigingsplechtigheid verklaar de hij voorts, „het onherroepelijke be sluit" genomen te hebben om de re bellie in Oost-Nigeria neer te slaan. (ADVERTENTIE) niet duur wet heerlijk Elke dag vóór en u hebt Ziekte? een fijne reis. I werken snel èn langdurig CC Fi

de Stem | 1967 | | pagina 1