Veel „gele roest" in Zeeuwse tarwevelden kadi Irnlt* Ylissingse jeugdherberg heeft nieuw onderdak Even uitblazen mevrouw Man in arrest wegens poging tot moord Z.L.M.-voorzitter ir. J. Prins: Zentr! Een klinkende reputatie Koffietafel van ruim een kilometer Van en voor de blinden Koffi'e-yoghurt Akkerbouw Tuinbouw Nieuwe rassen gevoeliger Veehouderij Vier maanden geëist voor oplichting bij „Comex1 Vier weken voor rijden onder invloed Leerlingen lieten puntenlijsten in Ulft verdwijnen Tegeltableau verfraait Philippine tiAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 JUNI 1967 (ADVERTENTIES) HORLOGES meesterwerken van z tot fi (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de deze week gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft voorzitter ir. J. Prins gewezen op het op het ogenblik in Zeeland veelvuldig voorkomen van zoge naamde „gele roest" in tarweper- celen. In het algemeen blijken de Longdrinks en cocktails krijgen „klasse", als U Asbach Uralt als basis neemt In achtenvijftig landen, overal in de wereld, vindt Asbach Urait zijn toegewijde bewonderaars. Een goud-fonkelend glas Asbach Uralt is precies wat u, in uw eigen uurtjes, toekomt en waarin u uzelf en uw gasten niet tekort mag doen. Een befaamd merk voor slechts f 17.50. V E R K R IJ G BAAR B IJ UW SLIJTÊR/WIJ N H.AN DELAAR. Publicatie; n.v. Bredasche Wijnhandel Breda „De langste koffietafel ter wereia is één van de meest spectaculaire on derdelen van de viering van het 800- jarig bestaan van de Deense hoofd stad Kopenhagen. Op vrijdag 16 juni zal deze ruim anderhalf kilometer lange en feestelijk versierde tafel in he't stadscentrum staan opgesteld. De Denen kunnen op deze aparte wijze de kennismaking met hun geliefkoosde drank hernieuwen. De „langgerekte tafel" wordt geor ganiseerd door het Deense Koffiepro- paganda Comité, dat de leuze „neem de tijd voor een kopje koffie" uitbun dig ten toon zal stellen. Er zal onge veer 500 kilo koffie verwerkt worden op deze dag. Honderd jonge Deense schonen in eén koffie-kostuum naar de laatste mode zullen in totaal 50.000 kopjes koffie serveren. Dat gebeurt in speciaal ontworpen kopjes, die als ver siering een ode aan Kopenhagen en aan de koffie bevatte* Uit de Consumentengids lichtten wij het volgende bericht: Verkoop aan de deur van borstels, matten en der gelijke, die door blinden of gehandi capten vervaardigd zijn. Met de'mede deling, dat het van een erkende plaats komt. En dat kan inderdaad waai zijn. Maar vaak komt niet alles wat de colporteur aanbiedt daar vandaan Veelal vult hij de door gehandicapten vervaardigde artikelen met gewone fabrieksartikelen aan. Maar ook al zou alles van gehandicapten komen, dan nog vinden we, dat het kopen er. van nauwelijks aan te bevelen is. In de eerste plaats, omdat er bij de vei- koop via een colporteur veel aan de strijkstok blijft hangen. Directe ver koop van de werkplaats aan de winkel levert meer op. In de tweede plaats omdat de meeste werkplaatsen subsi die krijgen, zodat het inkomen van de gehandicapten niet van de opbrengst van wat zij maken, afhankelijk is. En in de derde plaats omdat dit „mede lijden wekken aan de deur" door de gehandicapten zelf bepaald niet wordt gewaardeerd. 1,11 moet ii er tóch „staan? Neo- Aanschaffen, wan, h t Bamv cen u"n °m uw korte kam hypcrm"- met kuusthaor i aan lc vu>- ®%<!11 haardos. I)e "V? k?,eur van uw Mo heeft nok Yc dame op hoef Yar hoofdhaar bel, ?rti <Iie n,et IZ K zo'„ uostlf i,„ - Natuurlijk ep«' V knnt haar 'e laten han- Een lekker drankje, dat het stellig Wfee?i ieest^ zal doen is koffie-yog. hurt. U kunt het maken door yoghurt door een sterk koffie-extract of een lepel oploskolfie te kloppen. U kunt basterdsuiker naar smaak toevoegen. niewere rassen gevoeliger te zijn dan de oudere. De vergadering wees in dit verband op het ge vaar van het zich eenzijdig rich ten op één bepaald ras. De voorzitter deelde vervolgens me de dat de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland een discus sienota voorbereidt over de ontwikke lingen in de provincie. Deze nota zal op zeer korte termijn uitgebracht wor den aan de provinciale landbouworga nisaties. De vergadering nam voorts met in stemming kennis van een schrijven van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, waarbij toegezegd wordt onder bepaal de voorwaarden ontheffing te verlenen voor het rijden met zware vrachtau to's over de B-wegen op Walcheren. De vergadering sprak haar vreugde uit over de medewerking, welke op dit punt van Gedeputeerde Staten is ontvangen. De heer J. B. Becu gaf een overzicht van de ontwikkelingen in de akker bouwsector. In het kader van de zaai zaad- en plantgoedwet worden momen teel onderhandelingen gevoerd over de vaststelling van de vergoeding voor het vermeerderen voor pootaardappelen. Tussen partijen is nog geen overeen stemming bereikt. Bij deze besprekdn- gen is tevens de positie van de NAK ter sprake gekomen. De vergadering stelde zich op het standpunt, dat de NAK, als zodanig gehandhaafd dient te worden, waarbij met name de zetel verdeling in her bestuur van de NAK van ongeveer 50% voor de kwekers grote waarde wordt gehecht. Dit neemt niet weg, dat volgens de vergadering op bepaalde technische punten enkele wijzigingen mogelijk zijn. Ten aanzien v,an de aardappelenmoe heid stond de vergadering op het stand punt, diat nader onderzocht moet worden in hoeverre het beleid op dit punt af gestemd dient te worden op nieuwe mogelijkheden, waarbij de praktijk zelf moet worden ingeschakeld bij de bestrij ding van de ziekte. Ook werd gedacht aan een vereenvoudiging van de admini stratieve begeleiding. De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de afzet van fruit, oogst 1966, thans achter de rug is. De prijzen zijn de laatste weken niet meer opgelopen. In de groentesector is momenteel een zeer groot aanbod van tomaten en kom kommers. Een nieuw systeem van be- geleide minimumprijzen werkt tot nu toe gunstig bij de afzet van sla en kom kommers. Het verloop bij de tomaten is minder gunstig. De prijzen zijn te laag en niet lonend. De oorzaak hiervoor moet vooral worden gezocht in een sterke uitbreiding van het areaal stook- tomaten in ons land, en tevens in een toenemende concurrentie van achter het IJzeren Gordijn, Engeland, Duitsland en de Kanarische eilanden. De overige groentegewassen gaan weg tegen niet hoge prijzen, die meestal toch nog redelijk genoemd kunnen wor den. Er is hierbij weinig doordraai. De glasaardbeien gaven een hoge produk- tie met bevredigende prijzen. Volgende week zal de aanvoer van aardbeien van de koude grond op gang komen; men verwacht hiervoor goede belangstelling. De vooruitzichten voor de fruitoogst '67 zijn nog niet goed te beoordelen, omdat de juni-rui nog niet is afgelopen. Verwacht moet worden, dat de pruimen- oogst slecht en perenoogst gemiddeld matig zal zijn. De perenoogst loopt per bedrijf nogal eens uiteen; in sommige gevallen is sprake van een vrij goede oogstverwachting, doch in zeer veel gevallen zal de oogst gering zijn. De appfeds slaan er minder gunstig voor; bij niet te sterke rui is er hoop, dat de oogst nog vrij goed zal zijn. De in druk bestaat, dat Zeeland iets boven het landelijk gemiddelde ligt. Tenslotte werd de verwachting uitgesproken, dat de perenoogst in geheel West-Europa matig zal zijn. De vergadering sprak haar verontrus ting uit over de bijzonder moeilijke positie, waarin een groot aantal fruit- bedrijven geleidelijk is gekomen buiten de schuld van de betreffende onder nemers. Vorig jaar waren de resultaten vaak matig tot slecht. Ook dit jaar zul len velen weer een matige oogst heb ben, en dit vooral op bedrijven, waar in ruimere mate pruimen en peren ge teeld worden. Mede omdat er de laat ste jaren geen gelegenheid bestond om te reserveren wordt de situatie voor menig teler, grotere en kleinere, uiterst "moeilijk. De heer de Buck deelde mede, dat de gunstige grasgroei in het voorjaar en vooral in mei de melkproduktie en ook de groei en 'de vleesaanzet bij het weidevee gunstig heeft beïnvloed. In het eerste kwartaal van 1967 wer den 25.000 stuks rundvee meer geslacht dan in het zelfde kwartaal van 1966; bij de varkens beliep dit zelfs een aan tal van 140.000 stuks meer. In de run veesector blijven er nog enkele moeilijkheden bij de uitvoer van kalfsvlees, zodat er minder nuchtere kalveren zijn aangekocht voor d«e mes- terij. De uitvoer van kalfsvlees naar Duitsland is weer toegenomen. De invoer uit derde landen van rund vee en rundvlees is thans enige weken zonder heffing, met als gevolg een in voer van 571 ton rundvlees en 2210 stuks levende dieren uit Denemarken en Engeland. De prijs van het rund vlees golft op en neer en is voor de tijd van het jaar flauw. De prijzen voor slachtstieren zijn belangrijk lager dan in mei 1966. Wat de varkens betreft werd mede gedeeld, dat de markten weer zijn open gesteld. De handel en het aanbod zijn redelijk goed. Voor onderdelen zoals hammen is er vraag uit Frankrijk en voor buikspek uit Duitsland. Het wolvee blijft een goede prijs doen; de zuiglammeren, waarvan veel aanbod is, zijn duur. De slachtpaarden zijn zeer duur; de Belgen besteden hoge prijzen. 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG ,jEen echt gemene oplichting7' typeerde de officier van justitie, mr. N. van Raalte, de activi teiten die T. G. B. (33) enkele maan den geleden in Hansweert heeft ont plooid. De uit Rotterdam afkomstige ex-loods, die nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van een zaakje te Rot terdam tegoed heeft, heeft bij Comex twee mensen opgelicht met als reultaat dat hij 300 rijker werd, maar enige tijd later ook een procesverbaal. B. ging bij zijn oplichtingspogingen handig te werk. Hij maakte hierbij ge bruik van de (legaal verworven) weten schap dat het Hansweertse bedrijf wel eens meer voorschotten verstrekt aan gezagvoerders. Eerst belde hij, zich uit-i gevend voor kantoorbediende van een bepaalde rederij, een „collega" bij de Comex op met de mededeling dat aan de gezagvoerder van de Maria Pia een voorschot van 300 kon worden uit gekeerd. Hij voorkwam althans voor lopig moeilijkheden door de imagi naire gezagvoerder (van het overigens bestaande schip) zijn eigen naam te geven. Na zijn telefoontje stapte hij het Comex-kantoor binnen, inde het afge sproken bedrag en verdween spoor loos. Enkele dagen later dook hij op in het Rotterdamse politiebureau. „Het geld is op", zei hij. „Ik kom me aangeven". Het geld was inderdaad tot de laatste cent op, want het hele kapitaaltje had hij „belegd" in forse hoeveelheden drank. Raadsman W. K. H. Dieleman, noem de de drank ook als oorzaak van alle moeilijkheden en hij achtte toezicht door een consultatiebureau voor' alco- hölisme wel gewenst. Alleen rees zowel bij hem als bij politierechter mr. B. Sieperda de vraag bij welk consultatie bureau: dat in Middelburg of dat in Rotterdam. Dit probleem was er de oorzaak van dat mr. Sieperda besloot de zaak een week aan te houden. De officier had een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist van vier maanden met aftrek. (Van omz© rechtbankverslaggever) BREDA De Tilburger H. de J- die in de ochtend van 19 maart jl. op yft Moleneind in Tilburg uit de bocht vloog en driemaal overkop ging, ves tigde een record. De bloedproef die op hem werd genomen, kwam uit op drie promille. Goed voor zo'n vijfentwintig glazen bier. Een promillage van 0,80 is al voldoende om een bestuurder uit zijn evenwicht" te brengen. De Breda se rechtbank strafte hem met vier we ken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van jus titie had vier weken geëist en twee jaar intrekking van het rijbewijs. ULFT (A.N.P.) Van zeven klassen van de r.-k. u.l.o.-schoo! te Ulft zijn de puntenlijsten ontvreemd en in de Oude IJsel geworpen. Drie leerlingen, va riërend van veertien tot zestien jaar, hebben zich via een raam toegang we ten te verschaffen tot de plaats waar de puntenlijsten met cijfers, die in het gehele schooljaar zijn gegeven, zich be vonden en hebben ze daarna in de Oude IJsel, die achter de school langs loopt, geworpen. Zij schijnen op een niet al te beste voet met een aantal leraren te hebben gestaan en daardoor tot hun daad te zijn gekomen. Voor het geval de lijsten niet mochten worden terugge vonden (men heeft ze echter weer we ten op te vissen), was reeds overwogen de leerlingen veertien dagen langer op school te houden om de prestaties nog eens na te gaan en te kunnen beoor delen wie er wel of niet bevorderd zou kunnen worden. De rijkspolitie, die bij het onderzoek werd ingeschakeld, kon de daders snel achterhalen, én maakte tegen het drietal, dat nog meer op zijn kerfstok schijnt te hebben, proces-ver baal op. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Na een onderdak van ongeveer 30 jaar in een kazerne is de Vlissingse jeugdherberg verhuisd naar een internaatsgebouw aan de Bree- waterstraat, dat vroeger het tehuis was voor zeevaartschoolleerlingen. Ondanks het feit, dat het „nieuwe" onderkomen voor de jeugdherberg een pand is dat stamt uit 1858, betekbnt de verhuizing toch een hele verbetering. Het pand is verschillende malen ver bouwd, wat, volgens de jeugdherberg- vader B. Kossen, altijd heel degelijk is gebeurd. Op het ogenblik wordt het gebouw weer in beslag genomen door allerlei werklieden. Er wordt geschil derd, schoongemaakt, kortom, geploe terd om de zaak voor a.s. zaterdag net jes voor elkaar te hebben. Die dag zal burgemeester mr. B. Kolff 's morgens om 11 uur de jeugdherberg Schelde- stroom officieel openen. De nieuwe jeugdherberg is overigens als sinds oktober vorig jaar in gebruik. In maart van dit jaar is men begon nen met de verbouwing en het opknap pen. Was er in de oude jeugdherberg in de Willem UE-kazerne plaats voor 100 bedden, het nieuwe huis heeft een ca paciteit van 136 bedden. Deze zijn ver deeld over één grote en vier kleine slaapzalen en vier leiderskamers. Ver der zijn er in het gebouw een grote en twee kleine dagverblijven en een keu ken. De Scheldestroom is in eerste instan tie jeugdherberg. De mogelijkheid is er echter wel dat het gebouw 's winters door jeugdgroepen of verenigingen kan worden gebruikt. „Het is nl. een ty pische seizoen jeugdherberg", aldus de heer Kossen. Onder de gasten behoren 's zomers grote groepen scholieren, trekkers en jongeren, die zo eens een paar dagen in Vlissingen komen doorbrengen. De oude jeugdherberg was in het zomerseizoen dan ook meer dan bezet, vertelde „va der" Kossen. De Willem Ill-kazerne wordt inmid dels nog gebruikt door o.a. een volks dansvereniging. Foto boven: e Er wordt met man en macht ge werkt om de nieuwe jeugdherberg zaterdag gereed te hebben. Het verwijt, dat de heer J. M. (De Stem van 3 juli j.l.) richt tot alle die buiten hun schuld zonder werk geko men zijn is cru en absurd. Uit alle woor den die hij gebruikt komt wel zeer duidelijk afgunst tot uiting, terwijl hier toch medeleven of medelijden, beter op zijn plaats is Want, in vele gevallen, is het moeten aanvaarden, van, zonder passend werk te zijn een droevige zaak. Wanneer men o.a. in bouwvakken, tex tiel, konfektie of schoenindustrie werk zaam is en na jarenlange praktijk vol doende vakkennis en een zekere be staansmogelijkheid verworven heeft, maar dit door economisch wanbeleid of andere oorzaken in één klap te niet wordt gedaan dan komt de klap harder aan. Iemand, die in een dergelijke situ atie komt te verkeren, is voor mij fi nancieel gedupeerd. Ook is mij niet dui delijk, wat de heer J. M. verstaat onder stelen. Wanneer de regering een wet voorschrift, m.n. de W.W. die al jaren lang bestaat en waaraan een iedier zijn bijdrage levert, zolang hij werk heeft dan heeft men recht op een uitkering als men buiten schuld zonder werk komt. Een simpele berekening, wijst uit, dat deze werkloze, zijn eigen geld, dat hij jarenlang heeft afgestaan van zijn salaris, terug ontvangt. Hier is dus geen sprake van stelen, noch van krijgen, maar van een sociale verzekering. Ook iemand die zondier werk loopt, is een mens en geen individu, dat je naar alle kanten kunt transporteren. Alle werklozen, die passend werk met een redebjk salaris kunnen vinden of aangeboden krijgen zullen dit met beide handen aangrijpen. Breda, A. V. (Van een onzer verslaggevers? PHILIPPINE „Als gemeentebe stuur zijn wij er trots op, dat u het toerisme in Philippine hebt weten te bevorderen", aldus burgemeester van Hooteghem by de onthulling van een tegeltableau boven de ingang van het alom bekende mosselrestaurant tot de eigenaar, de heer G. Wiskerke. Het tableau werd vervaardigd door de Philippiense restaurateur en ama teur-kunstschilder Joh. de Krijger, met medewerking van prof. Joost Maréchal van het Hoger Instituut voor architec tuur en Sierkunst te Gent. Het grote tableau (keramische onderglazuur techniek op tegels) stelt de vader van de huidige eigenaar van het restau rant voor als mossel-fijnproever. Het werd gemaakt naar een schil derij en is onthuld door de burge meester, samen met de jongste zoon van de heer Wiskerke, de tienjarige Frank. In een dankwoord tot de makers en dede aannemer van het werk, de heer Van Steenbergen, herinnerde de heer Wiskerke eraan, dat hij „dit visite kaartje" van het restaurant bedoelde als een persoonlijk aandenken aan zijn vader, voor wiens nagedachtenis hij de aanwezigen verzocht, een mi nuut stilte in acht te nemen. (ADVERTENTIE) AMERSFOORT (A.N.P.) De politie in Amersfoort heeft de 47-jarige Amers- foorter W. B. aangehouden ln verband met de dood van zijn 46-Jarige echtge note. De vrouw heeft zondagavond een te grote hoeveelheid slaapmiddelen inge nomen in een poging zichzelf van het le ven te beroven. De volgende ochtend bleek zij bewusteloos te zijn. Haar man heeft toen verzuimd een dokter of iemand anders te waarschuwen. Dat deed hij pas dinsdagmiddag, maar toen was het te laat. De man heeft tegenover de politie verklaard dat hij zelf heeft geprobeerd zijn vrouw te helpen. Om geruchten te voorkomen had hij niemand gewaar schuwd. Na overleg met de officier van justi tie in Utrecht heeft de politie de man in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt van dood door schuld verdacht. Het echtpaar had drie kinderen, resp. zes, negen en zestien jaar oud. Beide echtelieden waren zenuwpa tiënt. In verband daarmee werd de oud ste zoon in een inrichting opgevoed. De twee andere kinderen zijn bij buren on dergebracht. IN AMSTERDAM is de 27-jarige Turkse kleermaker J. S. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht zondagnacht de 22-jarige Minke Hoek voor haar woning in de Amsterdamse Cillierstraat met een mes in de buik te hebben gestoken Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alle Tabac Original creaties eigen is, berust op het volgende principe: van het beste hebben ■wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt 'n onmiskenbare bijdrage tot versterking van uw strikt persoonlijke accent. Alleen onze creaties mogen dit teken yj .dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit. »f«i shave, pre shave, Ktecnciso en .ucmts, dtoaoiiuiB, laUpocder, mu dc haamêmc, tails luw, Luk «ma f...

de Stem | 1967 | | pagina 5