llaebUS ie Stem Populariteit van ponysport te danken aan koningshuis SMIDJE VERHOLEN Secretaris ponybelangen in Zeeland: 2 Kampioenschap WALCHEREN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 EXAMENS Misviering-bundel voor Kanaalzone Op 17 Juni in Goes Korfbalinterland Nederland-België Snel Geld presenteert GOES Diploma-uitreiking openbare ulo B. en W. eens met Goese Zegam-motie Gezamenlijke kerkdiensten voor Israël SAS VAN GENT TERNEUZEN Sportdiploma voor 641 kinderen HOOCWATFR Vandaag Morgen en de Knap - Mutator OAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JUNI 1967 grandioze breedbeeld kleuren-film Toegangsprijs Haai tijdig Uw kaarten De Honteruiters maken een trektocht over de Zeeuwsch- Vlaamse polderdijken. Dit Jaar nog zullen de Honteruiters een zware dressuurproef moeten afleg gen. Deze zal naar alle waarschijn lijkheid plaatsvinden op de wei van de afdeling Hulst. Het gaat hier om het Zeeuws kampioenschap. Waarom geen individueel kampioen schap? „Dat is", zegt de heer Hokke. „pedagogisch niet verantwoord. Stel je voor dat Jantje Pieters om maar een naam te noemen als allerbeste uit de bus komt, dan voelt dat joch zich huizenhoog boven zijn kamraadjes ver heven en wordt oP die manier zijn ka rakter verpest. Hij doet daarom alles in groepsverband. En niet de wedstrij den staan bij ons voorop. Het belangrijk ste is de gewone sportbeoefening. Het leren op een pony te rijden, maar dan zo goed mogelijk. Het moet geen be taald vo^bal worden". Westkapelle Hengelwedstrijd In de Kreek or ganiseerde de visclub .Westkapelle' een wedstrijd, waaraan 13 leden deelnamen. De prijzen werden gewonnen door: -1. J. Lievense met 3 vissen, 177 punten, 2. C. Minnaard, 1 vis, 106 punten, 3. B. de Nooijer, 1 vis, 91 punten, 4. J. Westerbeke, 1 vis, 73 punten. Leidersvergadering De lei ders van de C.J.V. hielden een leiders- vergadering onder voorzitterschap van de heer D. Huibregtse. Besloten werd op de kermisreis op 8 juli naar België te maken met o.a. een bezoek aan Brussel, een vliegveld en een recrea tiecentrum. Aan deze reis kunnen zo wel jongens als meisjes deelnemen in de leeftijd van 10-16 jaar. De komende clubavonden zullen bestaan uit spel- avonden, kersenhappening, etalagewed strijd, speurtocht, enz. TERNEUZEN Er is een gebeiden- en liederenbundel uitgekomen voor de misviering in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. De bundel zal in de komende weken in de verschillen de parochies van het dekenaat Terneu- zen wonden verkocht. (Van onze sportredactie) GOES Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeeuwse Korf bal Bond zal op zaterdag 17 juni een interland-korfbalwedstrijd worden ge speeld op het gemeentelijk sportveld van Goes. De strijd gaat tussen het Ne derlands zaterdag-twaalftal en het na tionaal Belgisch team „Roode Duivels". De wedstrijd begint 's middags om 3 uur. karwei omvat grond- en straatwerk, rioleringswerkzaamheden en het ver plaatsen van lantaarnpalen. De kosten worden geraamd op f 7500,-. Voorge steld zal worden dit bedrag uit te trekken. 's-Heerenhoek Vissen voor dc jeugd Zaterdag 10 juni zal de jeugd weer eens de ge legenheid krijgen om te vissen in de dorpsvijver, van 14 tot 17 uur. Vanaf 14 uur kan men zich opgeven aan het koetshuis en dan meteen aan de slag gaan. Er mag alleen gevist worden vanaf de paden iangs de vijver en ach ter de draad zal dit niet worden toe gestaan, dit in verband met de jonge zwanten. Tegen betaling van 25 cent per persoon kan een ieder in de leef tijd van 8 tot en met 15 vissen met één gewone hengel. Werphengels wor den niet toegestaan. Gezien er nogal veel paling in de vijver blijkt te zitten, wordt op het vissen hierop de aandacht gevestigd. Goudvissen, die gevangen worden, moeten meteen weer in het water worden teruggezet. De overige vis mag men behouden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE ,,Een jaar of drie geleden hebben we hier in Kloosterzande een verga dering gehouden met mensen die veel voelden voor de ponysport. We hebben eens bekeken hoe er in deze streek Iets gedaan kon worden op dit gebied. Het waren allemaal mensen die zelf geen paarden hadden. Later is er een bijgekomen die er wel een had, een hoefsmid die de adressen wist van paardenfokkers". De heer J. J. Hokke In Klooster zande was toen een leek in het vak. Nn Is h(j secretaris van de landelijke rijvereniging De Honteruiters (met een afdeling in Hulst) en secretaris, be last met alle ponyaangelegcnheden in de provincie Zeeland. Hij is geen Zeeuw. In Amsterdam werd h(j gebo ren. Hij heeft in Den Haag en Rotter dam gewerkt en gewoond en is mouter en bierbrouwer van beroep. „Ik heb altijd heel veel belangstel ling gehad voor alles wat met paarden te maken had", zegt hij, „maar ni de stad zijn er weinig mogelijkheden de paardesport te beoefenen. Pas toen ik vijf jaar geleden in Kloosterzande kwam wonen en hoorde, dat er stem men opgingen om een landelijke ver eniging op te richten was ik er als de kippen bij". De Honteruiters is nu een vereniging met ongeveer veertig leden. De op richtingsvergadering had plaats op 27 januari dit jaar. Er is eertijds in Kloosterzando ai eens een ponyclub geweest. Door mechanisatie in het boe renbedrijf echter ging deze ter ziele. Elders in Zeeland bestonden en be staan nog verenigingen in Axel en Bier vliet „Het Is allemaal heel snel gegaan. Met een paar boeren en burgers zijn we begonnen. Je moet eens kijken hoe ver we het nu hebben geschopt. Hulst was al eerder begonnen. Mevrouw Loc- kefeer had daar de touwtjes in handen. We hebben haar aangezocht als instruc- trice". Zeeland is, meent de heer Hokke, nog een beginneling in de ponysport. Cijfer» in het jaarverslag over 1966 tonen dit duidelijk aan. In Groningen zijn twee clubs, in Drente drie, Over ijssel heeft er veertien, Gelderland spant de kroon met 31, Utrecht heeft er veertien, In Nood-Holland zijn er twaalf, in Zuid-Holland zestien, in Noord-Brabant vier. Zeeland heeft er ook vier. Limburg komt niet voor in de administratie van de federatie. „Het koningshuis heeft", aldus de heer Hokke, „de grote stoot gegeven tot uitbreiding van de ponysport. Er wordt straks nog een schepje boven op gedaan als prins Willem-Alexander van de federatie een pony krijgt aan geboden. Men heeft prins Claus reeds om toestemming gevraagd. Bovendien is prinses Beatrix beschermvrouwen van de federatie. Een speciale delega tie van ponyruitertjes was daarom ook aanwezig bij het huwelijk van Beatrix en Claus". Waarvandaan nu die plotselinge be langstelling voor de pony's na de oor log? „Voor de oorlog", zegt hij, „had Je bijna geen pony's. Ongeveer veer tig jaar geleden zijn uit Engeland wat Shettlanders naar ons land gehaald door de kleine neringdoenden die ze voor hun wagentje laten lopen. De kleine boer wilde de pony gebruiken voor lichte werkzaamheden op zijn be drijf. Toen het verbod kwam op het houden van trekhonden, is men gaan zoeken naar 'n ander trekdier. De pony bleek het meest geschikt. Langzamer hand is de mechanisatie doorgedron gen op de boerenbedrijven en de ne ringdoenden gingen ook over tot het aanschaffen van motorvoertuigen. De pony had zodoende geen nut meer. En kele mensen vonden het leuk om het dier als paard voor de kinderén te ge bruiken en zo zijn geleidelijk aan clubjes ontstaan. De landelijke rijverenigingen hebben er lange tijd zeer kritisch te genover gestaan". Als voorname factor in de opkomst van deze sportbeoefening noemt hij ook de portemonnee van, de liefheb ber. De grote paardesporten kosten veel geld Pony's zijn in verhouding veel goedkoper, omdat het onderhoud en de voeding minder vergen. Bovendien wor den aan de pony heel andere eisen ge steld daan aan het „grote" paard. De burger voelt zich steeds meer aan getrokken tot de pony, omdat de po nysport voor de kinderen ook een bij zonder pedagogische waarde heeft. Ze leren discipline, verdraagzaamheid, teamwerk en krijgen liefde voor die ren. De kinderen die lid zijn van De Hon teruiters voelen zich direct betrokken bij het leven van hun pony. „Er is een soort contact tussen het kind en de pony. dat niet te definiëren valt", zegt de heer Hokke. „Wij volwassenen heb ben dat niet. Het kind begrijpt het dier. Daarom zijn die twee zo vlug op elkaar afgestemd en leren de kinderen snel de fijne dressuurkneepjes". (Van onze correspondent) Tn het gebouw van de Openbare ULO werden de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de 3- jarige Middelbare Handelsavondschool De heer L. Velthuizen, directeur van de Handelsavondschool, feliciteerde alle leerlingen met het behaalde succes. Hij prees de leerlingen voor het door zettingsvermogen om naast een volle dige dagtaak in de maatschappij ook nog eens 3 avonden naar school te ko men. Ook richtte de heer Velthui zen het woord tot de heer B. Meijers, voorzitter van de gecommitteerden. In een toespraak bedankte Wim Bitter na mens de leerlingen alle leraren voor hetgeen zij in de afgelopen jaren had den geleerd hij bood als blijk van waar dering de leraren een boekenbon aan. 's-Heer Arendskerke (Van een onzer verslagveefsters) Het college van b. en w. kan het volledig eens zijn met de inhoud van de Goese Zegam-motie. Het college zal de raad tijdens de vergadering van donderdag 15 juni voorstellen adhesie aan deze motie te betuigen. Zoals be kend is het een motie tegen de over plaatsing van het hoofdkantoor van de Zegam van Goes naar Middelburg. Voorts wordt in de motie gesproken over de noodzaak dat de betreffende gemeenteraden mede beslissen over 'n eventuele fusie van Zegam en PZEM. De raadsvergadering begint 's avonds om half acht. Aan de orde komt o.a. ook een voorstel om f 1250,- uit te trekken voor het vrrichten van metin gen op het gebied van de luchtveront reiniging in het Sloe. Dit bedrag komt neer op een kwartje per inwoner. Om het Oranjeplein in Nieuwdorp verder te kunnen bestraten is een bedrag van f 22.000,- nodig. B. en w. stellen voor* dit krediet uit te trekken. De bedoeling is om eveneens in Nieuwdorp een parkeerplaats aan te leggen aan de Nieuwe West Kraaijertseweg. Het Aanvang dagelijks 13.30,15.30,17.30, 19.30 en 21.30 uur. Gezien de te verwachten enorme belangstelling op de avond moeten wij u adviseren, indien mogelijk de middagvoorstellingen te bezoeken VOORVERKOOP: KANTOOR DAGBLAD DE STEM, STEENSTRAAT 14, HULST en aan de kassa van het theater. Scjhieting De uitslag van de schie ting in Ofé Den roeien Oedt luidt: L. de Maayer, een hoogvogel en kalle; H. v.d. Bossche zij vogel en 3 kleine vo gels; R. Krieckaert: zijvogel en 1 klei ne vogel; W. Lammens: kalle en 1 kleine vogel; W. Goossens: 3 kleine vogels en O. Saey 2 kleine vogels; E. Martens M. Goethals, A. Schatteman en L Vlasveld schoten elk een vogel. Waterpolo De waterpolowedstrijd tussen Bruinvis I en SZV I in het Sasse Zwembad werd met 42 gewon nen door de gastheren. In de eerste speelhelft scoorde Bruinvis eenmaal evenals in de 2e speelhelft, zod-at hal verwege de wedstrijd de stand 20 was. In de derde speeltijd scoorde SZV uit Souburg uit een strafworp en even later werd door een goed gemikte worp van SCZ de gelijkmaker gemaakt. In de vierde en laatste speeltijd kwam Bruinvis uit Sas van Gent nog even opzetten en hoewel vele schoten zon der resultaat bleven wist men toch nog tweemaal te scoren. Bromfietsenrally De buurtvereni ging De Marollen organiseert zater dag a.s. een grote bromfietsen rally, waarbij een afstand moet worden af gelegd van ongeveer dertig kilometer. Men start om 14.00 uur in het bolwerk. In Terneuzen werden de jaarlijkse schoolsportwedstrijden gehouden voor de kinderen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Aan het eind van de dag werd aan 641 kinderen het diploma toegekend. Ze zullen, na het afwerken van de administratieve noodzakelijk heden, op de scholen worden uitgereikt. Wethouder van onderwijs, de heer D. Binnenkamp, die de schoolsportdag opende, reikte aan het einde ook de prijzen uit. In de voormiddag werden individuele wedstrijden gehouden, waarbij behendigheid en snelheid van pas kwamen. In de namiddag werd een slagbalcompetitie gehouden. De uitslagen: estafette meisjes 10-11 jaar: 1 H. Familieschool, 2. Hervormde school. Meisjes 12-15: 1 Zuidlandschool, 2. Hervormde school. Estafette jongens 10-11 jaar: 1 Hervormde school, 2. St.- Willibrordschool. Jongens 12-15: 1 Her vormde school, 2 St.-Willibrordschool. Slagbal meisjes: 1 St.-Antoniusschool, 2 Hervormde school, 3 H. Familieschool. Slagbal Jongens: 1 St.-Antoniusschool, 2 St.-Willlbrordschool, 3 Hervormde school. Slagbal gemengde ploegen: 1 Openbare school, 2 O.L.S. Vrije Vlucht te Sluiskil, 3 Chr. Nat. School Sluiskil. godsdienstoefening voor Israël gehou den, uitgaande van de Nederlands hervormde, de gereformeerde en de rooms-katholieke kerken te Terneuzen. De gereformeerde predikant, dominee L. Berger verzorgt een korte preek. Dominee P. v. d. Vlugt, hervormd pre dikant. gaat voor in de dienst der ge beden en kapelaan J. Adriaansen leidt de liturgie. Aan het einde van de dienst zal een inzameling voor Israël wor den gehouden. De opbrengst hiervan zal worden afgedragen aan het co mité „Zeeland voor Israël" te Middel burg. Gewijzigd verkeer In verband met de te houden braderie van 7 tot en met 10 juni a.s. in de Noordstraat en omge ving tc Terneuzen zullen enkele straten in de binnenstad, waar normaal slecnts verkeer in één richting is toegeiat'en. opengesteld worden voor verkeer in beide richtingen. Breskens Botsing Op de provinciale wé& Schoondijke - IJzendijke op het kruis punt Parkzicht, kwam T. W- uit Ter neuzen in botsing met de auto van de heer A. v. H, uit Antwerpen, doordat de laatste te veel naar links uitweek. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. Hoofdplaat Vanavond (woensdag 7 juni) om ze ven uur wordt in de Sint-Willibrordus- kerk te Terneuzen een gezamenlijke Paard in de sloot Op onverklaar bare wijze is een paard van de heei P. J. Temmerman in een diep sloot geraakt, waar het niet zelf uit kon ko» men. De vader van de heer Temmer» man, J. F. C. Temmerman, oudburge meester van Hoofdplaat, kwam langs de Hogewegdijk gereden, waarbij hij in de wei keek en ontdekte, dat er een paard ontbrak. Hij hoorde het paard hinniken en naderbij gekomen zag hij dat het paard in de sloot lag, Hij reed snel naar de hofstede van zijn zoon en vertelde wat er aan de hand was, waarna een kraanwagen ge beld werd, die snel ter plaatse was en het paard aan alle vier de poten weer op de kant haalde. K.W.J.-voetbaltoernooi Hier wera een voetbaltoernooi gehouden waarbij de leden van de Hoofdplaatse K.W.J (Katholieke Werkende Jongeren) uit moesten komen tegen de leden van de K.W.J. uit Clinge, Boschkapelle en Groenendijk voor de halve competitie, waarbij Boschkapelle winnaar werd. IJzendijke GOES Middelbare handelsavond school. Nelleke Bakker, Yerseke, Wim Bitter, Goes, Piet Bouwman, Kruinin- gen, Jan Dekker, Wemeldinge, Ad van den Dool, Goes, Rinus Eversdijk, Ka- pelle-Biezelinge. Arjan van Gilst, Goes Janneke Hamelink, Kloetinge, Hans Heyboer, Geersdijk, Jaap Hoekman, 's-Gravenpolder, Hans Korstaoje, Goes, Lex de Kramer, Goes, Ko de Looff, Wissenkerke, Jannie Marijs, Kapelle, Wim Meulenberg, Wissenkerike, Hans Mosselman, Kruiningen, Jaap Pikaar, Yerseke, Engel Reinhoudt, Wolphaarts- dijk, Jeanna van Schaik, Goes, Matty van de Slikke, Goes, Piet Sonke, Kloe tinge. Simon van Strien, Goes, Rinus Veerhoek, 's-Gravenpolder, Dies Vleu gel, Wemeldinge, Gerda Vogelaar, We meldinge, Corrie de Vrieze, Baarland, Diana van Welbergen, Goes, Elly Won' dergem, 's-Heer Hendrikskinderen. Er werden drie kandidaten afgewezen. GOES Vakschool voor meisje». Tweede gedeelte van de akte Na (Naaldwakken). D. van Dalen, Tholen, C. Dekker, te Zaamslag, P. Deij, Kattendijke, L. de Feijter, Breskens, A. van Herwijnen, Middelburg, A. v. Oosten, Nieuwdorp, E. Versprille, Oostburg, S. Wirtz, Heinl kenszand. MIDDELBURG RijksopleidingS' school. Akte hoofdleidster:de dames A. v. Nieuwenhuyzen, 's-H. Arendskerke, A. Nolden, Vlissingen, S. Penne, Krui ningen, A. Petiet, Middelburg, H. de Pon, Koudekerke, J. v. d. Reest, Sou burg, J. Roodenburg, Vlissingen, I. Tamminga, M. de Vos, beiden M'burg. Van de 40 kandidaten slaagden 36 da mes: 3 kandidaten moesten worden af gewezen. Eén kandidaat kreeg uitge steld examen lich. oefening. TERNEUZEN Voor het eindexamen h.b.s. A aan het Petrus Hondiuslyceum slaagden de volgende kandidaten: E. Cornelis, IJzendijke, H. de Feyter, Axel, J. Gunter, Sas van Gent, H. Haak. Hoek; C. den Hamer, Zaamslag, F. Hanny, Axel, J. van de Hooft, Terneuzen, P. van de Klooster, Terneuzen, D. Meeu- sen. Hoek, D. Overdulve, Axel, E. van Pienbroek, -Terneuzen, E. Sluimer, Ter neuzen, F. Tollenaar, Hoek. J. Wieles, Axel. Geen van de kandidaten werd af gewezen. Morgen, donderdag 8 juni. Hansweert: 2.56 en 15-21 uur. Ter neuzen: 2.19 en 14.43 uur. Vlissingen: 1.47 en 14.11 uur. Wemeldinge: 3-41 en 16.06 uur. Geen voorrang verleend Doordat mej. C. D. uit Heerle met haar auxo op de voorrangskruising Tramstraat Koninginnestraat geen voorrang ver leende aan de personenauto, bestuurd door W- G. uit Vlaardingen. ontstond een botsing. Beide voertuigen werden beschadigd, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Koewacht Schieting Aan de schieting bij R. Clapdorp namen 57 schutters deel. Uit slag: Hoogvogel en e zijvogel: M. v. d. Steene St. Kruis-Winkel (België). 2e zijvogel: G- .yan Daele, Koewacht. Sint-Jansteen Openluchtbal De instuif zal zon dag a.s- voor het eerst een openlucht bal geven. Dit bal zal worden gehou den op het plein dat gelegen is achter het Verenigingsgebouw in de Wilhel- minastraat- Bij eventueel slecht weer wordt het bal gehouden in het Ver enigingsgebouw. Als orkest zal „The Everly Stars" optreden. MIDDFXBURG Molenwater 918 uur Miniatuur Walcheren terneuzen La Belle Vue 13-21 uur Tentoonstelling Oud-Terneuzen Galerie J 34 14-17 uur Expositie werken Kathe Kollwitz VEERE Kunstzaal van Lier 1017 uur Werken van H. Bieling MIDDELBURG Molenwater Miniatuur Walcheren geopend van 918 uur terneuzen La Belle Vue 13-21 uur Tentoonstelling Oud-Temeuzen Galerie J 34 14-17 uur Expositie werken Kathe Kollwitz Ulo Walstraat 20 uur Sex is overal veere Kunstzaal van Lier 10-17 uur Werken van H. Bieling 1160. Konin Antonyc II was gereedgekomen met zijn bad en kwam nu ook Bravhenky's kamer binnen, keu rig gekleed in een van diie gedistingeerde costuums, die koningen zo graag dragen. „U ziet het, heren" sprak hij wijs. „Aan ons vorstelijke lijf geen unifor men meer. Wij hebben zo het idee, dat die bevolking van Nicolagonië het zien van al die uniformen lang zamerhand beu is. Maar eh.... hoe ver zijt ge intussen al gevorderd met het herstellen van de monarchie? Kan de bevolking reeds ingelicht worden omtrent de ze gelukkige gebeurtenis?" ,,U zult nog even geduld moeten hebben, Majesteit", sprak smidje Verholen. „Eerst moeten we de gevaarlijkste raddraaier in han den krijgen. Ik heb echter met hem afgesproken, dat bij precies om drie uur hierkomt. Ik heb hem het Ko ningschap en het paleis verkocht voor twee miljoen dnycs". „Het Koningschap. voor twee miljoen dnycs Fi done!" lachte de Koning geamuseerd. „Dat is veel te hoog geprijsd, zeg! Het is echt een baantje, waar geld bijmoet, hoor! Voor je plezier hoef je vandaag de dag warempel geen Koning meer te zijn! Trouwenswij zouden wel eens willen weten hoe die snaak aan twee mlljoein dnycs komt?" „Die stal hij uit de staatskas", antwoordde smidje Verholen. „Maar het loopt nu tegen drieën. Ik heb zo het idee, dat de heer Polnyck elk ogenblik hier kan zijn. En zoals altijd, had de sinid ook nu gelijk. De heer Pol nyck naderde op dit moment in een taxi de bewaakte toegang tot het voormalige Koninklijke Paleis. En het was de overste von Msklraftn zélf, die op wacht stond. ,,HALT!" zei de overste en stak bevelend een gespierde arm omhoog op maandag 12 en dinsdag 13 juni in theater „De Koning van Engeland" te Hulst De heer J. Hokke uit Kloos terzande, secretaris voor pony- belangen in Zeeland en de in- structrice van de Honteruiters, meurouu) Lockejeer uit Hulst in de wel te Kloosterzande bij de lieveling van de heer Hokke „Ra- mona" (een Haflinger).

de Stem | 1967 | | pagina 2