In Sas van Gent: zeventig jaar eigen „muziek JUBILEUM VAN „DE VERENIGDE Zaamslag zendt protest aan kamercommissie V erdachte schopt naar rechter Te weinig jeugdleden Hoofdplaats (ver)bouw- pastoor H. J. Deenen viert 40-jarig priesterfeest Ex-kassier veroordeeld tot vijftien maanden voor verduistering Aardappel-vitaminen papier voor uw ^pen Even uitblazen mevrouw Beneluxtimnel door koningin geopend DENNIS Geklede mini-mode „Hit Lapidus" in Brussel Op tijd overmand Zorgen Feest Piloot zwaar gewond Thunderstreak" Wisky Four '67 neergestort Teruqblil Brandpunt Werkloosheid II Dongense kermis Zwaar Eenzaam Ontwerp nieuwe havenverordening Walsoorden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 JUNI 1967 HHHfl (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De gemeenteraad van Zaamslag is er niet over te spreken dat by het bezoek van de Tweede-Ka mercommissie dat op 30 juni en zo no dig op 1 juli a.s. zal plaatsvinden, niet zal mogen worden gesproken over de herindeling der Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten. Bepaalde „knelpunten" zullen worden bezocht en hierna zal een hea ring plaatsvinden voor gemeentelijke vertegenwoordigers, „maar, wat wij er moeten gaan doen, is mij ook een raad sel", aldus burgemeester J. de Pree. De discussie kwam op gang, naar aan leiding van de uitnodiging voor de hea ring. De raad voelde er niets voor om er en bloc heen te gaan. „De hearing is een formaliteit, de herindeling gaat toch door, laat b. en w. er heen gaan", was de mening van de heer L-F, Florussen (PvdA) en de heer A.J. de Visser (GPV) noemde het uitermate onbevredigend en van weinig referentie tegenover het gemeentebestuur getuigend, dat er in de uitnodiging gezegd werd waar over gezwegen moest worden. „Knelpunten zijn er niet, als de gemeente opgehan gen wordt interesseert het mij niet of er hier of daar ook nog een been afgehakt wordt", was zijn formulering. De heer De Visser kreeg de steun van de gehele raad bij zijn voorstel een protestbrief tegen de redactie van de uitnodiging te zenden. In ieder geval zal het college van b. en w. de hearing bijwonen. Het gemeentebestuur zal voorts het contact met de inwoners trachten te ver stevigen door het laten verschijnen van een mededelingenblad. Het zal eenmaal per maand uitkomen. B. en w. zullen er in schrijven, doch ook de raadsleden mogen er hun hart in luchten, zodat het een aantrekkelijk periodiek kan wor den. Ook in Zaamslag gaat de jeugd zich te buiten aan vandalisme. De heer J. van Hoeve (CHU) klaagde er bij de rondvraag over dat de Zaamslagse lie verdjes vernielingen plegen op het fraaie sportveld: zij tillen de stenen uit het voetpad en gooien deze samen met de uit de grond gerukte verbodsborden in de sloot, zelfs de verlichting vernie len zij. Burgemeester De Pree zei op de hoqgte te zijn: „De jeugd heeft een an der klein sportveld, doch prefereert dit. Er zit niets anders op, dan dat wij een tijdelijk verbod voor schoolkinderen instellen." De politie zal voorts op deze kwestie geattendeerd worden. e Op 17 juli 1904 werd deze foto ge maakt van de toen 7-jarige „Verenig de Vrienden". Het is de oudst be waard gebleven foto van het nu 70 jaar oude muziekgezelschap. ROTTERDAM (ANP) Koningin Juliana heeft gisteravond de Benelux- tunnel, de vierde vaste verbinding tus sen de oevers van de Nieuwe Maas, of ficieel geopend. Op het tolplein aan de zuidelijke oe ver deponeerde de koningin de eerste rijksdaalder in de tolautomaat, waarmee de officiële ingebruikname van Neder lands derde verkeerstunnel een feit was. De Beneluxtunnel (tweemaal twee rij stroken) heeft een lengte van 1300 m, waarvan 800 m onder water. De tunnel is een belangrijk onderdeel van het omvangrijke wegenproject dat bekend staat als de „Ruit rond Rotterdam", maar is vooral een belangrijke schakel in de ontworpen Zoomweg (rijksweg 19), die beginnend bij Den Haag en ein digend bij Antwerpen, de randstad Hol land met België moet verbinden. De grote wegverbindingen vanaf de tunnel naar de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen en naar België zijn echter voor lopig nog niet gereed. Behoort u ook tot de huisvrouwen, die er tegenop gaan zien de oude en vaak van uitlopers voorziene aardap pelen te schillen om ze straks aan hun gezin voor te zetten? Als u mocht open, dat wij u nu iets aan de hand zullen doen, waardoor u het voorlopig elemaal zonder de piepers kunt doen, Pjoeten wij u teleurstellen. Aardappelen zjn en blyven belangrijk in onze Ne- erlandse voeding. Maar waarom?, zult vragen. Zijn b.v. rijst en macaroni Wet even goed? ^Laten wij de voordelen van de aar dappel nog eens heel in het kort de rev\ie passeren minpapd?PPelen zijn belangrijke vita- heh^n «evJeranciers- 0ok nu *°g! Ze epdeJL fnde de winter wel een brniS Jan hun vitamine C zelf ge- van oan ^a?r een P°rtie aardappelen ditmnrv. ert ons niettemin ook op vitamin! n noJ een vijfde deel van alle «lamme C, d.e wij nodig hebben. géén vitemtae0 C°ni bevatten absoluut Het zijn allebei koolhydraatrijke voe dingsmiddelen. In verband hiermede vraagt vooral het vitamine BI de aan dacht. Het is namelijk zo, dat wij juist voor de opname van koolhydraten in ons lichaam dit vitamine nodig hebben. In de aardappel is'de ideale combinatie van koolhydraten en vitamine BI van nature aanwezig. Eten wij rijst of ma caroni, dan moeten we die combinatie zelf gaan maken. Het is niet zo moeilijk als het mis schien lijkt. Onbewust hebben we het „altijd" al goed gedaan. Als we b.v. macaroni met ham, kaas en sla aten. De ham levert ons, als alle varkens vlees, een behoorlijke hoeveelheid vi tamine BI, dat juist van pas komt bij de macaroni. Rijstgerechten met varkensvlees zijn eveneens een graag geziene combinatie. De Londense modeontwerpster Mau reen Baker vindt, dat de mini-mode eigenlijk wel wat al teveel de nadruk op de benen vestigt, terwijl een van de andere schoonheden van de vrouw, haar boezem, maar nauwelijks meer aan bod komt. Daarom heeft zij een zwart mini-jurkje ontworpen, dat van boven ook flink veel bloot laat. Het libit rijsteiwü doet daarvoor in kwa- decolleté is heel laag en de schouders and ni*et onder- maar macaroni en worden slechts bedekt door heel smal- Dn^r®.tarweprodukten schieten op dit le schouderbandjes met diamant bezet. Dit jurkje ziet er dan ook heel gekleed uit in tegenstelling tot de doorsnee mini-japon. Een andere ontwerpster, van het huis Marrian-McDonnell, maak te een geklede mini-jurk van witte crêpe-stof met een diep decolleté van voren en van achteren. Bij beide mo dellen worden opvallende diamanten oorhangers gedragen. •/ST™ levere" ons wel wel- sm Sn goed eiwit- dat w'l zeg- bijna Zljll ee" samenstelling, die eiwit eenk°mt met ons lichaams- Het i Punt "r^uuutuen is vann!pt?ns tekor^: Het graaneiwit hetgeen vnL minder §oede kwaliteit, maakt doo?LteU leel wordt Soedge" he' voorkomt hoeveelheid waarin 'Wging va!? j r 1S' 0ver de vet" behoeft u 7i„K appelen als eiwitbron w u zich dus geen zorgen te ma- ^scdh?enelmetb maAten' dat wist niet, meer calcium, ïizei, en vitamine B2 dan rijst en vitamine Bi macaroni. ij zei, msnifwllt aardappelen in uw macaroni zult u l?tgen door r«st of vullen met maa' moeten aan- ?ie h«t in alf» 6 .voedm§smiddelent het in alle rm?i nt i n' model: tojnen makenDat wï,".Jol^a?rdi« kopen u°g op het. De Parijse ontwerper Ted Lapidus heeft in Brussel een „shopping center" geopend: „Hit Lapidus". Het is een winkel voor de jonge vrouw, die er modellen van en door Lapidus kan en ook grammofoonplaten. Want -*-»uiasen. Dat bptpk-ont OOK grammoioonpiaten. want maa Ha vitamine C-gehaltó S Skr ,1S een discobar met de nieuwste hits. Khotd at uw«kt- pok een Juice en Sandwich-bar be- die -"urei verse.ou en macaroni- ®*'r> Portie tjnra m2et gaan van ee" °f van eon S Smookte groente citrusvrucht groentesoep of een Ook een hoort tot het interieur. Hier wordt aan de vrouwelijke klanten een niet alco holisch drankje en een sandwich aan geboden. En tenslotte is er een Beauty Service, waar de klanten met raad en daad worden bijgestaan. In een omge ving a la 1900 kunnen de dames de mSronf In, h°k al ?eaen' dat rijst en ijzer, vitamioo n, gehaüe aa<> calcium, lllIB ia ïauu Kunnen de dames de m®t de aardanrfi h" betreft, niet modernste modellen anno 1967 uitzoe- PPei kunnen wedijveren, ken getekend Ted Lapidus. BREDA „De ben onschuldig. Wacht nog even met de uitspraak," schreeuwde Tilburger J.K. (37) giste ren uit voor de Bredase rechtbank, even voordat rechtbankpresident nir. A. Stemfoort het vonnis over hem wil de uitspreken. De Tilburger, door span ning overmeesterd, werd door een van de parketwachters bij zijn arm gegre pen. Hü drong zich echter voor het hekje en begon nog harder te schreeu- wn. Parketwachters schoten toe omdat K. handtastelijk dreigde te worden. Door vier parketwachters en een rijks politieman die voor een volgende zaak in de getuigenbank zat, werd hij over het hekje getrokken. Zij konden niet voorkomen dat de totaal ovespannen b nog even in de richting van de rechters kon trappen. Stapels stukken en een fles „spreekwater" vielen om. De Tilburger werd de rechtszaal uit gedragen terug naar het huis van be waring, waar hij even bewusteloos raakte. Veertien dagen geleden stond J.K. terecht wegens een grote serie dief stallen in Baarle Nassau, Tilburg. Dongen en Den Bosch, waarbij nog twee andere verdachten betrokken wa ren. Deze zijn reeds veroordeeld. Mr. A. Kalthoff eiste tegen K. tweeëneen half jaar gevangenisstraf. Hij zei dat K. een straf moest krijgen d e een beroepsinbreker toekomt. De Tilbur ger had volgens hem nooit medewer king verleend aan reclasseringspoging- en van allerlei instanties en psychia trische behandelingen. De rechtbank deed gisteren uitspraak even nadat K. uit de rechtszaal was gedragen. Het vonnis luidde drie jaar onvoorwaarde lijk. K. die alles bij elkaar reeds onge veer tien jaar heeft vastgezeten voor soortgelijke vergrijpen als waarvoor hij gisteren werd veroordeeld, deed vorig jaar zomer van zich spreken toen hij samen met de Tilburger P.L. UIT HÈT Bredase Huis van Bewaring ontsnapte. De jacht op L. heeft maan den geduurd, maar K. meldde zich kort na de ontsnapping bij de politie te Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. Het begon allemaal in 1897. In Sas van Gent wilde men nu ook wel eens een eigen muziek" hebben. Een col lecte onder de bevolking bracht f 463,55 op en de toezegging van velen een jaarlijkse contributie bij te dragen. Burgemeester Joh. Ver- schaffel werd erevoorzitter, een achttal notabele Sassenaren vorm de het bestuur: het muziekgezel schap De Verenigde Vrienden was geboren. Op zaterdag en zondag 17 en 18 juni gaat men in Sas het zeventigjarig be staan van „De Muziek" vieren en daar aan doen negen muziekverenigingen mee, waarvan drie uit naburige ge meenten in België. De gezelschappen van Wachtebeke, Zelzate en Stekene zullen 's zondags acte de présence ge ven, samen met hun Nederlandse vrien den en Sas van Gent zelf. Kloosterzan- de, Clinge, Koewacht en Philippine Het wordt geen muziekconcours. Na dat de gezelschappen ontvangen zijn op het' gemeentehuis, zullen zij ieder in een wijk van Sas muziek maken om daar na beurtelings op te treden in de kiosk. Het feest wordt 's zaterdagsavonds ge opend met' een concert door de muziek vereniging van Heinkenszand. Maar ook daarvoor heeft men in Sas al een voor proefje van het feest gekregen, want op 14 juni geeft „De Verenigde Vrienden" een jubileumconcert in het bejaarden tehuis, waar men gelijktijdig een gouden bruiloft' viert. De vereniging, die in 1897 startte met een twintigtal werkende leden, telt er op het ogenblik 42. „Maar", zegt voorzit ter R. Verhelst (die dit jaar tevens zijn 20-jarig voorzitterschap herdenkt), „ik maak me toch zorgen voor de toekomst. We hebben te weinig jeugdleden". Tot zijn spijt is Sas van, Gent niet aangesloten bij de Zeeuwse muziek school. Daardoor komen alle zorgen van de opleiding van jonge muzikanten op de schouders te rusten van de 65-jarige heer Bram Ranschaert. „Ik geloof in tussen dat hij half Sas van Gent noten heeft leren lezen", zegt de voorzitter met bewondering. „Als we echter hier een afdeling zouden hebben van de mu ziekschool, dan zou de muzikale belang stelling in het algemeen worden ver breed en daar zouden wij tenminste in direct van profiteren". Vorig jaar heeft overigens een 46- jarige (de heer Jan Donze) het nog aangedurfd om met een instrument te beginnen, een bariton. „En nu is hij al een volledig muzikant. Een uniek ge val", vindt de heer Verhelst, die overi gens meer zorgen heeft dan alleen die van het gebrek aan jeugdleden. „Dat feest gaat veel geld kosten", zegt hij, „en voor wat de gemeente op alle mogelijke manieren voor ons doet. neb ben we alle respect. We hopen echter, dat' ook de bevolking zal willen mee helpen om ons uit de financiële zorgen rond de festiviteiten te helpen". Het jaar 1967 brengt voor „De Ver enigde Vrienden" nog een derde reden om feest te vieren. Dirigent J. Mannaert uit Hulst is dit jaar twintig jaar dirigent van „De Verenigde Vrienden". Feest vieren heeft men in de zeventigjarige historie van de vereniging trouwens wel vaker gedaan. Inleen geschiedkundig overzicht bij het zilveren jubileum opgesteld (in 1922) staat het allemaal netjes vermeld. In 1901 maakte men met z'n allen een uitstapje naar Antwerpen, een ander jaar is Brussel aan de beurt en verschil lende malen Oostende. Dat men daar in 1905 een vergoeding kreeg van honderd frank, zal voor de toen 27 leden toch wel niet het bedrag zijn geweest dat zij in totaal mochten verteren. Het aantal festivals, concoursen en concerten loopt in de vele tientallen. Middelburg en Vlissingen komen er nog al eens aan te pas, maar meestal bliezen de Sassenaren bij de zuiderburen. Dat men echter ook aanwezig was oij de opening van het kanaal in Philippine zal men in de 'buurgemeente nauwelijks meer weten. Dat was dan ook op 17 juni 1900. HOOFDPLAAT Toen de pa rochie vand e H. Eligius te Hoofd plaat vorig jaar nog feest vierde omdat haar pastoor H. J. Deenen twaalf en een half jaar de paro chie had geleid, stond er wellicht niemand van de gasten bij stil dat er binnen afzienbare tijd weer 'n jubileum in het verschiet lag: zon dag a.s. viert hij zijn 40-jarig priesterjubileum. De nu 65-jarige pastoor werd geboren onder de rook van Zevenaar uit een progressieve onderwijzersfamilie, die spoedig Bergen op Zoom verkoos boven Montferland. Pastoor Deenen begon zijn priester opleiding op het klein-seminarie Ypelaar en voltooide zijn studie te Hoeven waar hij op 11 juni 1927 door Mgr. P. Hop mans tot priester werd gewijd. Achter eenvolgens was hij in de zielzorg als kapelaan werkzaam in het Zeeuwsch- Vlaamse Graauw, in Halsteren, in de St- Laurentiusparochie te Dongen onder lei ding van de latere Mgr. Baeten en in de St.-Josefparochie te Roosendaal. Deze laatste funktie bracht de inleiding voor een zeer merkwaardige periode in zijn leven. Als zielzorger werd hij in die dagen, eind van de Tweede Wereldoorlog, ge confronteerd met allerlei vraagstukken rond interneringskampen, politieke de linquenten e.d. Deze problematiek heeft hem dermate aangegrepen dat hij al spoedig aalmoezenier werd van een in terneringskamp. Het duurde niet lang of het episcopaat stelde de jonge priester vrij voor dit tijdrovende werk, waarna hij spoedig inspecteur werd van alle interneringskampen in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. In deze periode had hij ook de leiding van een overvol kledingmagazijn ten be hoeve van de arrestanten, die elders veelal geweerd werden. Bovendien was hij leider van het jeugdwerk onder de kinderen van politieke delinquenten, die in kampen verbleven. Deze periode, waarover pastoor Dee nen met ontroering spreekt, vulde ruim drie jaar van zijn leven. In 1947 werd hij als kapelaan naar Ginneken geroepen, waar hij een groot aandeel heeft gehad in de Katholieke Actie. Uit deze tijd stamt wel de grote bekendheid die pastoor Deenen heeft ge kregen door de vele lezingen en spreek beurten die hij voor de verenigingen in het bisdom hield. Ook werd hij veel ge vraagd voor gastpredikaties. In 1954 volgde de benoeming als pas toor van Hoofdplaat, waar hij pastoor Van Mierloo opvolgde. Ook in Hoofd plaat was hij bijzonder actief, oaaa bij bouw en verbouwingen. Naast het enthousiasme, waarmee pas toor Deenen zich aan de zielzorg wijdt, is hij een verwoed knutselaar, hoewel deze hobby vaak voortspruit uit bittere noodzaak. Ook het organiseren trekt hem aan en hieruit valt dan ook wel voor een belangrijk deel de reorganisa tie van het Wit-Gele Kruis te verklaren. Twee hobby's die pastoor Deenen ver woed beoefent, zijn fotografie en elek trotechniek. Ter ere van de jubilaris wordt door het plaatselijk comité, bestaande uit kerk- en charitasbestuur en onderwij zend personeel onder leiding van de heer Visser, een persoonlijke vriend van de pastoor, een meerdaags feest georga niseerd waarbij vele autoriteiten geno digd zijn. Om de feestgangers een pas send onderdak te verschaffen zal in de tuin van de pastorie een grote tent wor den opgezet. Naast het familiefeest is er een feest- 55 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. Boven de vliegbasis Eindhoven is gistermiddag rond drie uur een „Thunderstreak" neergestort, die deel uitmaakte van de nieuwe for matie Wisky Four 1967. De piloot, de eerste luitenant P. Schuur uit Putten (Gld.)), werd ernstig gewond in een zie kenhuis in Eindhoven opgenomen. Het toestel stortte neer na een split- up, die op de voorgeschreven hoogte werd uitgevoerd. De drie andere toe stellen kwamen normaal uit de split-up op 1509 voet hoogte. Het vierde toestel vloog echter door naar de grond en stortte neer. De oefeningen van Wisky Four 1967 j worden voorlopig gestaakt. „Wij kopen kleurentelevisie. Mama moet wat doen om een babysit te krijgen middag voor de schoolgaande jeugd. Ook de bejaarden, zieken en collega's uit de omgeving en velerlei mensen uit het verenigingsleven zullen door de pastoor bedacht worden. De kerkelijke viering van het veer tigjarig priesterjubileum heeft plaats op zondag 11 juni a.s. Om 10.30 uur is in de kerk van de H. Eligius te Hoofdplaat een eucharistieviering. Tijdens de vie ring zal de heer J. van Mechelen van Terneuzen een feestpredikatie houden. Namens de parochie zal een woord van dank worden gesproken door de heer F. Thomas, voorzitter van het kerkbe stuur; tevens zal het parochiegeschenk worden aangeboden. Na afloop van de plechtigheid wordt eenieder in de gele genheid gesteld persoonlijk zijn blijken van dank en gelukwensen aan te bie den. Daartoe zal pastoor H. J. Deenen van 12.00 uur tot 14.00 uur recipiëren op de pastorie. De nieuwsflashes van gisteravond maakten de toestand duidelijk. In tegen stelling met de trawanten van Egypte, verklaarde de ene westelijke groot macht na de andere zich neutraal ten opzichte van de nu regelrechte oorlog in het Nabije Oosten. Het lot van de twee en een half miljoen inwoners van het langs alle zijden besprongen Israel lijkt daardoor wel bezegeld. Het trio V.P.R.O. VARA en KRO had de handen ineen geslagen en beheerste met een op de actualiteit gebouwd programma de beide netten. Op kanaal vier werd met kersvers materiaal een overzicht ge- improviseerd van de gebeurtenissen van de afgelopen zwarte maandag. Dr. L. de Jong becijferde de militaire overmacht waartegenover Israel zich geplaatst ziet en daarna zagen en hoorden we de af gevaardigden van Palestina en Egypte in de Veiligheidsraad verklaringen af leggen. Vanuit Londen kwam een nog ondertitelloos interview met de Is raëlische minister van buitenlandse za ken Abban Eban die met impeccabel Engels de toestand in en het standpunt van zijn land beschreef. Bas Roodnat las in een BBC-studio de commentaren voor van Engelse kranten redacties, en vervolgens wéren we tele fonisch verbonden met Washington en Moskou. Na tienen werd de samenwer king op het tweede net voortgezet en zaten we o.a. oog in oog met de heer Nasser, een Hitier après la lettré, zoals gisteren bewezen is. De andere kijkonderdelen van maan dag: Omsingeld, Aaah Dèle en het kletspraatje over sport door Leo Horn waren aan de lollige kant en vormden als zodanig een weerzinwekkend con trast met de wanhopige strijd om al len maar lijfsbehoud die op hetzelfde moment door een klein volk op raket afstand gevoerd werd. N.R. Het wordt nu wel hoog tijd, dat de KRO zich gaat beraden over vorm en strekking van haar actualiteitenpro gramma: Brandpunt. Ik en velen met mij heb me dinsdagavond weer ge- ergerd aan het „spitse" interview van de heer Van de Poel met de KVP-frac- tieleider Schmelzer over de progressi viteit van de KVP met betrekking tot de anti-Amerikaanse betogingen. Als de heer Schmelzer zeer terecht ook de andere facetten belicht en hierdoor de mening van veel Nederlanders weer geeft, dan mag van deze omroep ver wacht worden dat deze mening geëer biedigd wordt en niet op een kwajon gensachtige manier belachelijk wordt gemaakt. En laat de interviewer zich eerst volledig informeren over de tekst van een verklaring als door de Paus uitgesproken: dan kunnen zulke sug gestieve vragen, die een totaal verte kend beeld geven achterwege blijven, BREDA A.B. N.a.v. hetgeen door J. M. te Breda in uw blad van 3-7-'67 met betrekking tot de werkloosheid wordt beweerd zij het volgende overwogen: De heer J. M. te Breda verwart n.L (te goeder trouw) A. laatst verdiend loon mét alle versie ringen èn B. laatste basisloon. De kloof tussen deze beide is n.l. zéér groot, hetgeen resulteert in een abrupte lage uitkering (dus geen 80 procent de facto). De wet bepaalt verder uitdruk kelijk en zeer dwingend dat de werkloze werknemer verplicht is passende arbeid te aanvaarden. Een werkloze horlogemaker, timmerman of metselaar zal bij gevolg niet naar een eoenserven- fabriek of bierbrouwerij worden verwe zen, terwijl omgekeerd mensen uit laatstgenoemde bedrijfstakken niet naar een bouwplaats of juweliersbedrijf gaan. Dit is toch niet meer dan logisch? De verhalein over klandestien bij werk tijdens werkloosheid berusten over het algemeen op grootspraak van een werkloze en-of op verdachtmaking van mensen die zelfs een werkloze nog be nijden. Er zijn strenge beperkende be palingen hiertegen èn er vindt intensieve controle plaats van de zijde der bedrijfs verenigingen. Het aantal aan het licht gekomen gevallen is desondanks zo goed als nihil. Indien een geval aan het licht komt vindt terugvordering van ten on rechte verkregen geld plaats, terwijl de betrokkene nog strafrechterlijk wordt vervolgd hetgeen dan kan uitlopen op celstraf. In het arrondissement Breda (waar de werkloosheid toch een piek vertoont) hebben we in deze recessie periode nog niet van één geval gehoord of gelezen. Als een werkloze (als mens die zijn ellende wil wegpraten) vertelt „dat hij het ,goed' maakt" moet dit met befaam de korreltje zout worden genomen. ROOSENDAAL J. VAN H. De Dongense kermis zit er weer op en ik kan niet nalaten hierover een stukje te schrijven. Voor het tweede jaar is deze kermis gezet op de le zondag in juni en ik kan zo uit de opinie van de Dongense inwoners mer ken dat dit in het geheel niet bevalt. Er moet kermis gehouden worden, akkoord, maar daar moeten ook centen voor zijn. Vroeger viel de kermis te gelijk met de vakantie en dan hadden de mensen extra geld om eens ge zellig uit te gaan, maar nu staat de vakantie nog voor d* deur en ook dat kost geld, dus gaan de mensen het uitzuinigen om straks niet zonder geld te zitten. Ook voor de zakenmensen en dansgelegenheden is dit een strop. Op vrijdag was er van een echte ker- misdrukte helaas niets te merken en er waren dansgelegenheden waar 10 tot 20 mensen aanwezig waren. Verzet dus de kermis naar een later tijdstip, liefst tegelijk met de vakanties, en men zal zien dat we weer een ouwerwet- se kermis hebben. DONGEN, J.S. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase ex-kassier van de gemeente-ontvanger, de 45-jarige P. v.d. YV., ging niet op de plaats zitten waar even tevoren een zware jongen in de beklaagdenbank had gezeten. Hü is geen misdadiger. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank mr. E. Bauwens eiste tegen hem echter een zware straf: anderhalf jaar voor verduistering van gemeentegelden. Dat Van de W. het in zyn leven moeilijk had gehad, wilde hü niet ontkennen, „maar", zei hij, „dui zenden mensen blüven onder de moeilüke omstandigheden onkreukbaar". „In maart 1958 heb ik voor het eerst geld uit de gemeentekas gehaald" biecht V. de W. op. Tot 1966 heeft hij deze bron regelmatig aangesproken. In totaal voor ongeveer 41.000 gld. ,,Op tweehonderd gulden na", verbeterde hij rechtbank president mr. A. Stemfoort. Het is niet vast komen staan of hij de gelden eventueel gebruikt heeft om gaten in verenigingskassen die V. d. W. als penningmeester onder zijn beheer had, op te vullen. De officier wist het niet precies. tige gezinsomstandigheden waren er oorzaak van dat hij 's avonds naar vere nigingsavonden vluchtte, waar hij zijn zorgen probeerde te vergeten. Om een gevoel van minderwaardigheid te on derdrukken wierp hij er zich op als de grote organisator, die hij zo graag had willen zijn. De raadsman vond dat zijn cliënt zijn straf al volledig had gehad. Hij verzocht de rechtbank het bij vier maanden te laten die V. d. W. al in voorarrest heeft uitgezeten. De rechtbank deed na de zitting uit spraak: 15 maanden onvoorwaardelyke gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Raadsman mr. H. Maeljer vond de ge vorderde straf veel te zwaar. „Gerech tigheid is hier al geschied", zei hij. „Mijn cliënt is door zijn ontslag al de weg afgesneden naar een veilig ambte- narenbestaan en hij heeft voor zijn fa milie en omgeving zijn gezicht totaal verloren". Ook zal bij het bepalen van het vonnis rekening gehouden moe ten worden met diens blanco strafblad", zei de raadsman. Hoe kwam V. d. W. ertoe? Hij werd kort voor zijn arrestatie nog gehuldigd in verband met zijn zilveren dienstju- bileum als gemeente-ambtenaar, waar hem van alle kanten lof werd toege zwaaid. Met de extraatjes uit de ge meentekas wilde hij vrienden en waar dering kopen. Door royaal rondjes te geven op de vele bestuursvergaderingen die hü had. „V. de W. was een eenzaam mens, een verlaten ziel", zeide raadsman. Verdrie- (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In verband met de ingebruikneming van de nieuwe haven te Waalsoorden in de loop van dit jaar. is het noodzakelijk gebleken, dat de ver ordering tot instandhouding van ha vens en kaaien in de gem/ente aan de nieuwe situatie wordt aangepast. In overleg met de havencommissie, havenmeester, Provinciale Waterstaat en directeur van de Centrale Dienst is een ontwerp tot stand gekomen van een nieuwe verordening.

de Stem | 1967 | | pagina 5