dikke Tilburgse politie: snelheid schatten met „blote oog" Structuurplan Eindhoven dikke BKnv. Tarieven vereniging ziekenhuisverpleging moeten weer omhoog I KOZEN 1 I 175 I I I I 1 Saugurken ot 179 i §f aze afdeling TE en FRUIT 39 HOOP OP UITSPRAAK HOGE RAAD 1 1 I i I I! I E I 1 1 I I I Ledermarkt in zijn geheel erg in mineur Beroepskeuze advies niet bepaald door arbeidsmarkt Pioniersters vierden twintigjarig bestaan papier voor uw pen arntech. I JUTEN REPEN B 'af/s 20 zegels EDOEKEN N DELICIOUS 119 enVERSE SLA INKELS uitblazen mevrouw Hl'jf slank door lekker te eten DENNIS BA6BLAB BE STEM VAN DINSDAG 30 MEI 1967 s l IV» ;ent per stuk) naken 100 atis 15 zegels ;waliteit DDDDD stuks 350 LSAPPELEN 100 •SB Drs. P. Vis (Breda) rector lyceum te Zierikzee SANERING HULST Vismarkt wordt voorlopig parkeerplaats In Temeusen Kleine dief stal grote herenpakken De pan op tafel Kleuters zwemmen leren teram en pyro- Jap igheden anse nieuwi DOORGAAN LANDELIJK AR. -bestuurders vergadering Crisis jeugd en gezag niet overal erg Theaterfeest voor jongeren Eindhoven Adviseurs hanteren norm: Opleiding theologie M.O. in Tilburg Tweede rit M.A.C. „St.-Philipsland" Zeeland Sport kwam tot 7391 pnt. Waarom geen protest Meer veiligheid Leeggerederi D 66 IN ADRES: Stem vervolgings beleid in Amsterdam af op ontspanning Overleg atis 20 zegels •atis 40 zegels 3r rinata' Bank. 'onisch. iet redelijke i kosten, terugbetalen, iverlijden ïg wordt haakjes: de voor u klaar. t BREDA Met ingang van 1 augus tus is tot recfor van het Prof. Zeeman- 'tyceum te Zierikzee benoemd drs. P. Vis uit Breda. Drs. Vis, 45 jaar oud, ■was van 1963 tot aan de verkiezingen van cüt jaar lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Ook is hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en sedert 1960 socialis tisch fractievoorzitter in de Bredase Drs. P. Vis werd in 1922 te Zaandijk 'geboren, studeerde aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam socia le geografie en deed in 1946 doctoraal examen Na 2.5 jaar werkzaam te zijn geweest bij de Stichting Landverhui- ïing te Den Haag, werd hij in 1950 benoemd tot leraar aardrijkskunde aan de Rijks H.B.S. te Breda. In 1958 werd hij lid van de Bredase gemeenteraad, in Svelke raad hij twee jaar later fractie voorzitter van de P.v.d.A. werd. Hij bleef in het onderwijs werkzaam tot aan zijn verkiezing in de Tweede Kamer in 1963. Drs. Vis, die vele open bare functies in Breda vervult, is te vens hoofdbestuurslid van de Vereni ging voor Volksonderwijs. (Van een onzer verslaggevers) HULST Nu de parkeerge legenheid in het 's-Graven- hof binnen afzienbare tijd gereed zal z(jn, is het noodzakelijk, dat het ver keer, komende van dé Dubbele Poort via de Overdamstraat (dus zonder de I Bierkaaistraat te passeren) naar het I parkeerterrein wordt geleid. De plaat- selijk te smalle Bierkaaistraat wordt daardoor van verkeer ontlast. B. en W. van Hulst zijn van plan de Vismarkt voorlopig te bestemmen tot I parkeergelegenheid en het trottoir I van de Steenstraat aan de zijde van de Vismarkt door te trekken tot de Over- I damstraat, zodat er geen verkeer meer I van de Vismarkt kan komen in de I richting Steenstraat, c.q. F. van Waes- I berghestraat. I Een definitieve reconstructie van de I Vismarkt, willen B. en W. laten uitvoe ren na het gereedkomen van de nieuw- I bouw van de meubelzaak van de gebr. 1 Morres. Dit heeft tot gevolg, dat verkeer van- I uit de Bierkaaistraai wordt afgevoerd via het eerste gedeelte van de Bonte- I hondstraat en in het kader van de nieuwe verkeersregeling vervolgens pkt Godsplein en de Dubbele Poort. Met een correctiemogelijkheid dus om via de Overdamstraat de weg te ver volgen, Met deze regeling, die een eind jhaakt aan een gevaarlijk kruispunt, Komt ook het verkeerslicht te verval- 1 Ito. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het jaar 1966 is voor de vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland een gun stig jaar geweest. Tot deze conclusie kwam de secretaris van de vereniging, de heer M. van Halst tijdens de alge mene vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Vooral wat betreft de financiële resultaten begeeft de ver eniging zich nog steeds in een opwaart se richting, zo bleek uit zijn verslag. De vereniging berekende per 1 ja nuari 1967 een bruto-premieontvangst van 2.200.000 gulden. De ontvangst voor 1967 wordt geraamd op 2,5 mil joen. Voor 1966 werd een batig saldo berekend van 54 000 gulden. Hiervan zal 10.000 gulden worden toegevoegd aan het fonds voor bijzondere geval len. De overige 44.000 gulden zal de eigen reserve vergroten tot 764.000 gul den. Een en ander werd tijdens de ver gadering meegedeeld door de directeur van de vereniging, de heer L. Kraak. Het speet hem dat het bestuur genood zaakt was met een voorstel tot ta- tiefsverhoging te komen. „Het motief is weer de stijging van de tarieven van ziekenhuizen en medische hulp," aldus de heer Kraak. In verband hiermee merkte hij op dat het naar zijn me ning en die van het bestuur, de hoogste tijd wordt dat zij, die tenslotte de steeds stijgende kosten moeten be talen een zekere mate van inspraak krijgen daar waar beslist wordt over zaken die de medische begeleiding van de burger betreffen, waaraan materi ele gevolgen verbonden zijn. De contributies werden door de ver gadering overeenkomstig het voorstel van het bestuur vastgesteld. De wij zigingen gaan in per 1 juli 1967. Ver der werd eveneens volgens het voor stel, 'n aantal wijzigingen aangebracht in uitkeringen, welke eveneens per 1 juli 1967 ingaan. (Van een onzer verslaggevers) TERiNEUZEN In de nacht van maandag op dinsdag hebben een of meer inbrekers vör een winkelwaarde van vijfduizend gulden gestolen in het kledingmagazijn van de heer J. van D. in de Noordstraat te Terneuzen. Er werden een vertiental kostuums ge mist, alsmede colberts, broeken, over hemden, shirts en sokken. Het geld hebben de dieven rustig in de kassa laten zitten. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de winkel via een w.c.- raaimpje van met meer dan 33 bij 37 centimeter. Des te meer opvallend is het, dat de dieven het gemunt hadden op de kostuums in de grote maten. In dezelfde nacht heeft men ook ge probeerd, in de nieuwe winkel van de firma De Z. in de Noordstraat binnen te komen. Daar werd geprobeerd het glas van de vitrine te breken. Er werd hier overigens niet vermist. De daders hebben enkele vingeraf drukken achtergelaten. I mu:j)a™en zÜn tegenwoordig van stpllinnfkmateriaa^ da* i*1 tegen- I de «511 H v!'oe2er. riet in strijd met komb ui 1S' wanneer zij op tafel van dl' J is a*s ^et ware het bewijs I vrouw» erne opvatting van de huis- I len en „af,neer ziJ haar vuurvaste scha- I san haa ,en Pannen van edelstaal I vanchrn Mien Presenteert. Pannen in te k«vmn taal zijn geschikt om nen tn ?n te bewaren. Deze pan- ^aren Pn u tegen alle in etens- ren en n vruchten voorkomende zu- aan Seen luchtjes of smaken i beei epm,2!2-en z^n zil oersterk en schalen w te overhouden. Vooral I c°rdaliPt v'uurvast glas, pyroceram, in de mnda tt-?Wien Porselein zijn Pannen hii rllJ.k lijken zij niets op bakken' bIk erm kan worden ge- worden'Kit J ,-^n gekookt. Dikwijls eet* en knffferge -1-1 e sobalen complete K k eserviezen geleverd. raml°chpemLva" ,vuurvast glas en ke- I begaan 55« en kunnen heel lang D kunt u ze goed behandelt, tornuis zpf£Lvanuit de ijskast op het schalen kunt maar bete potten en He pS ,o4, niet zo maar op een kr houden au 0* onder koud wa- I §!aten r!o™e"Araes' in de Verenigde h">Pa. heeft verbr«d dan in ]J 4e produktio v raeri,weet, al geleid I Sünotraiddelpn allerlei voedings- I S s,°ffen dip Hii!" ?en minin>um I 5>"»en de kcmit,.,a ™al5en. of waar- I heeft vetten z0" ÏWett ni onttrokken. Thans I ii. llvee iaar hm,"3 een Pr°efperiode OD de ^eS, met een volle- Er meer dan Ms f, iebracht, die teSl" v'er variëteit™'60" ,bevatten- mtt Vlees ir f veAnjgbaar: rnrt™"11 ohilisaus n met kip- b°on- 2„i n in de VpUV'-eei 011 vis soort vermfn f^ Staten zepr veimiceUt (noodles). Wie onze kleuters in het water ziet rondspartelen, gewapend met een opge blazen band, vraagt zich wel eens af wat er gebeurt wanneer het kind uit de band schiet, of deze, door een of an der defect, plotseling zou leeglopen. Waarschijnlijk houden moeder en vader wel een oogje in het zeil en loopt een dergelijk „ongeval'" met een sisser af. Sedert kort is in de Verenigde Staten een „Swim Trainer" te koop, die niet alleen deze risico's vermijdt maar bo vendien andere voordelen heeft. De trai ner bestaat uit een vijftal blokken van zeer lichte kunststof (geëxpandeerd po lystyreen) die te zamen met een band over de borst op de rug word bevestigd. Zij hebben voldoende drijfkracht om een kind van een jaar of vier, vijf aan de oppervlakte te houden. Naarmate de kleuter zich in het water leert bewe gen, kunnen blokjes worden verwijderd totdat tenslotte, als het kind kan zwem men, ook de band met het laatste blok je kan verdwijnen. Vóói de tweede wereldoorlog was het Japanse produkt, dat in Europa op de marlrt kwam, goedkoop, maar niet te best van kwaliteit Het was een slech te imitatie van hetgeen hier werd ver vaardigd. Na de oorlog had de Japanse industrie vanzelfsprekend een belang rijke aanlooptijd nodig om zich te her stellen. Toen deze achter de rug was, bleek zij niet slechts nog altijd goedko per te werken, maar ook produkten van goede kwaliteit te kunnen aan bieden. Thans komen uit Japan allerlei nieu wigheden, waar men in het Westen nog geen weet van heeft. Voor de huis vrouw: elektrische apparatuur die het gehele tefalblad verwarmt en aldus de borden en de spijzen redelijk warm houdt. Het apparaat heet Kotatsu en meer dan de helft van de Jaujinse gezinnen zou er al over bescwken. Voorts wint aan populariteit een elek trisch apparaatje dat tegelijkertijd brood roostert, melk opwarmt en eieren kookt. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse ver keerspolitie heeft onlangs de ver- keerskat een (proef) bel aange bonden. Begin april bekeurden twee zeer ervaren leden van het korps een bromfietser. Zij hadden „met het blote oog" geconstateerd dat de brommer te snel reed. De officier van justitie, mr. J. M. Huygen uit Breda, bracht de zon daar voor de kantonrechter. Hij hoopte dat daarmee een rechts gang was begonnen die tenslotte zou leiden tot een principiële uit spraak van de Hoge Raad. Daar door zou dan vast komen te staan, of „het door ervaren politieman nen schatten van snelheden rechtskracht heeft". De kantonrechter gooide echter roet in het eten. Hij veroordeelde de ver dachte tot een boete van vijfentwintig gulden. De officier had toen geen ju ridische reden meer om in hoger be roep te gaan. De verdachte zelf vond kennelijk dat hij er genadig was afgekomen en liet het erbij. De eerste poging om via een juridische proefballon de Nederlandse verkeerswetgeving met een nieuw en zeer belangrijk element uit te breiden was in de kiem gesmoord. Hoofdinspecteur P. van Hooydonk laat er geen twijfel over bestaan dat zowel de officier als de politie van Tilburg die gang van zaken eigenlijk niet zo prettig hebben gevonden. „We gaan in ieder geval door. Wij zullen blijven proberen over dit op-het-oog- schatten een uitspraak van een hogere rechterlijke instantie, liefst de Hoge Raad, te krijgen". De heer Van Hooydonk vertelt dat het steeds moeilijker wordt automobi listen en bromfietsberijders die te hard rijden met mechanische appara ten te betrappen. „Neemt u, bijvoor beeld, de radar-snelheidsmeter. Hel wordt op de wegen in en om Tilburg steeds drukker. Als onze agenten een bepaalde weggebruiker controleren willen op snelheid, wordt de radar- straal meestal door een voertuig van een andere weggebruiker verbroken. Je kunt dus alleen nog maar werken met zo'n vernuftig apparaat als het op de weg stil is. Dat betekent in feite dat mechanische controle vrijwel niet meer kan worden toegepast en dat ze, vooral in de stad, onmogelijk is ge worden". Het is beslist niet de bedoeling als straks eventueel vast zou staan dat de rechterlijke ftiacht tot in hoogste instantie het verbaliseren van het overschrijden van de maximum snel heid „op-het-oog" aanvaardt, van die mogelijkheid veelvuldig gebruik te gaan maken. „We kunnen dat alleen maar laten doen door leden van het korps die een grote ervaring hebben. Door mannen dus, die al heel wat jaren met de ra darmeter hebben gewerkt. Die weten wat snelheden precies zijn. Maar vast staat wel dat de politie dan heel wat gemakkelijker de hand kan gaan hou den aan de maximum snelheid". Vooral heel wat bromfietsberijders overtreden die bepalingen veelvuldig. „Maar zij niet alleen", zegt hoofdin specteur Van Hooydonk. „Weet u dat onze agenten die op kruispunten staan en die op fietsen patrouilleren herhaaldelijk worden uit gelachen door brommers én automobi listen, die duidelijk veel te hard rijden. Er valt echter niets tegen hen te be wijzen. Je kimt alleen maar uitmaken, of ze werkelijk te hard rijden, en hoe hard ze rijden, als je achter zi> aan rijdt, in de patrouillewagen of óp een scooter. Maar zodra ze zien dat er een politie-auto op de weg zit, wordt de maximum-snelheid stipt nageleefd". Het Ingrijpen via een mislukte proefballon is niet zo maar ineens ge beurd. Het niet meer vlot werken met de radar-meter is natuurlijk een lan delijk probleem. Daarover is heel wat gepraat in de Centrale Verkeerspolitie Commissie, een soort landelijke ge spreksgroep van verkeersdeskundigen uit de grote gemeenten. Dat heeft de Tilburgse verkeerspoli tie, in samenspel met de officier van justitie, ertoe gebracht enige zeer er varen leden van het korps een proces verbaal „op-het-oog" te laten maken. Het zal beslist niet de laatste keer zijn, omdat officier én politie al het mogelijke willen doen om op dit ter rein nieuwe jurisprudentie te schep pen WAALWIJK De prijzen van de inlandse hulden staan nog steeds on der druk van kopers. Er wordt door de looierij wel gekocht, doch meestal slechts voor directe behoefte. Ook de vellenmarkt blijft ongeanimeerd. De huidenveiling te Stuttgart gaf over de gehele lijn lagere prijzen te zien. De markt voor halzen en flanken kon niet aan de neerwaartse druk ont komen. Doordat ook hiervoor de prij zen dalen wordt er minder gecroupo- neerd. Uit de lederindustrie, vooal de zoolleerindustrie komen van tijd tot tijd alarmerende berichten: werktijdver korting op diverse bedrijven en als er geen ommekeer komt in de situatie van het ogenblik, zeker nog meer slui tingen van bedrijven. De nog steeds toenemende import van leder en ook schoenen uit Italië brengt de industrie in moeilijkheden. Onze industrie neemt maatregelen zover als dit in het ver mogen ligt doch om tegen deze onge lijke buitenlandse concurrentie op te tornen zal zonder hulp van de over heid zeker niet mogelijk zijn- De lederhandel vertoont in het alge meen tekenen van vertraging en de prijzen zijn zeer concurrerend. Schoen fabrieken hebben geen dringende be hoefte om te kopen en aankopen zijn meestal van beperkte omvang en voor directe behoefte. Al is de vraag over een uitgebreid sortiment verdeeld toch blijven de meest gevraagde soorten suède, hunting, lakleder en nubuck. Voor voeringleer blijft de vraag op re delijk peil. Leder met natuurlijke nerf dat duidelijk is te onderkennen van kunstleder zal door de industrie op de voorgrond worden gebracht. Verder is de lederhandel op het ogen blik druk met de voorbereidingen voor de ledershow bezig die door de meeste althans in hun eigen ver koopruimten wordt gehouden en wel van 29 mei t m. 2 juni a-s. In de schoendetailzaken is de ver koop wat rustiger. Er worden aan de schoenindustrie thans niet veel op drachten versterkt. Ook in de schoen- herstellersbranche is het werkaanbod teruggelopen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Dat er ook plaatsen zijn waar het wel botert tussen jeugd en politie, maakte de hoofdinspecteur van politie in Den Haag, de heer W. M. van Andeï; duidelijk tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse vereniging van A.R.- gemeente- en provinciebestuurders. De vereniging hield in de Korenbeurs in Goes de voorjaarsvergadering. De Haagse politiei-nspecteur hieLd een in leiding over het onderwerp: „Vrijheid en gezag". Hij zette uiteen hoe naar zijn me ning het gezag gehandhaafd dient te worden. Hij vertelde o.a. hoe in Den Haag regelmatig contactbijeenkomsten worden gehouden voor politie en jeug dige inwoners van de stad. Deze bijeen komsten hebben volgens die spreker veel succes. Eerder op de morgen werd het huis houdelijk gedeelte van de vergadering afgewerkt. Tijdens de bestuursverkie zing werden de heren L. M. Steketee en J. van den Bos herkozen. 's Middags maakte het gezelschap een rondvaart over het Veerse Meer. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De stichting Kunstzin nige Vorming Eindhoven organiseert voor alle paspoorthouders en niet-pas- poorthouders die 16 tot en met 21 jaar zijn of ouder dan 21 jaar zijn en de studie tot dagtaak hebben, op zaterdag 3 juni in de Stadsschouwburg een groots theaterfeest met na afloop een bal. Het wordt een non-stop programma, dat zich geheel afspeelt in de grote zaal van de Stadsschouwburg. Ieder een wordt in de gelegenheid gesteld die onderdelen te Mezen van het pro gramma die zijn of haar interesse heb ben. De globe-zaal wordt ingericht als café- Verschillende Eindhovense dich ters zullen daar aanwezig zijn om uit eigen werk voor te lezen- Op het programma staat een optre den van de in dit jaar geslaagden voor de Toneelacademie Maastricht, de bal letgroep van Nelleke Valentijn, het trio Hugo Sanders, Jan Graythuizen en A. Dutkiewicz en de New Jazz Symphony Multitude o.l.v. Hans van Beers. Na afloop van dit non-stop program ma vindt er een beatbal plaats in de globe-zaal en de grote foyer van de Stadsschouwburg. De bekende beat- groepen Dirty" en „The Waives", verlenen hun medewerking. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense gemeenteraad heeft kennis kunnen ne men van een wel heel spectaculair structuurplan voor de city van de stad, ontworpen door de professoren Van de Broek en Bakema, stedebouwkundigen uit Rotterdam. Voor het nieuwe structuurplan zullen heel wat oude panden en gebouwen gesloopt moeten worden maar daarvoor komt in de plaats een ideaal win kelcentrum met voldoende parkeerge legenheid, een centrum dat geheel voet gangersdomein wordt met daartussen enkele expeditiehoven. De city is een terrein begrensd door een binnering van brede stra ten, ongeveer 30 ha groot. De kern van de binnenstad, zal volgens het plan gevormd worden door een groot ge bouwenlichaam van 400 meter- lang en 50 meter hoog waarin winkels en kan toren gevestigd worden. Deze kern staat in de lengte van de langwerpige noord-zuidvorm van de huidige city. Het parkeerprobleem wordt opgevan gen door een grote parkeerkelder van twee lagen die onder het centrale ge bouw en de daarnaast gelegen straten komen te liggen. De toegangswegen tot deze kelders komen van de oost- en westzijde van de binnenring. Het cen trale gebouw is onderverdeeld in zes eenheden die verbonden zijn met een trappenhuis en liftkoker die uitmonden in de parkeerkelders. Intotaal biedt het nieuwe plan parkeerplaats vooa 6000 wagens. Drie rustpunten in de city zullen drie pleinen vormen: de Markt die dubbel zo groot wordt als de huidige markt, het centrale plein dat gepro jecteerd is voor de dekenale Cathari- nakerk bij de toegangswegen naar de parkeerkelders en tenslotte het „cul tuurplein", dat bij het nieuwe stad huis en het Van Abbemuseum zal ko men te liggen. Langs dit plein loopt de rivier de Dommel met he Dommel- palntsoen. De Eindhovense wethouder van stadsontwikkeling, de heer Van de Kruijs, zei te hopen binnen twee jaar met een afgerond plan te komen. In de komende twee jaar zal volgens een door de raad te nemen „voorbereidings- besluit" dit eerste plan bestudeerd en utgewerkt kunnen worden. Over de fi nanciële konsekwenties van dit grootse pl*m en de realisering kan nog niets gezegd worden. Een groot gedeelte van de city is reeds eigendom van de ge meente, o.a. hetr oude Binnenzieken- huis, dat volgens reeds lang bestaande plannen ergens anders zal herrijzen. BREDA-BERGEN OP ZOOM-TIL- BURG De dreigende jeugdwerk loosheid zal geen of nauwelijks invloed hebben op het advies, dat beroeps keuze-adviseurs hun consulanten zul len geven. De geringe vraag naar ar beidskrachten, kan en mag volgens verschillende beroepskeuze-adviseurs uit het gewest, die w(j naar hun stand punt hebben gevraagd, geen maatstaf zijn. Een beroepskeuze-adviseur zal hoogstens de mogelijkheden die de ar beidsmarkt te bieden beeft, zijdelings noemen in zijn advies. Het valt, al dus de beroepskeuze-adviseurs, eigen lijk buiten zijn taak om te wijzen op een bepaalde vraag of een bepaald aanbod op de arbeidsmarkt. Men gaat ervan uit, dat het advies vaak een levensbeslissing tot gevolg heeft- Daarom heeft het weinig zin om te attenderen op tie geringe vraag naar bijvoorbeeld timmerlieden. Over een tiental jaren kan die vraag na melijk juist zeer groot zijn. En dus zeggen de beroepskeuze-adviseurs, dat zij zich uitsluitend zullen houden aan de conclusie, die uit hun testen blijkt. Voorlichting over de situatie op de arbeidsmarkt behoort dan tot de taak van de arbeidsbureaus. „Ace Dennis, dat is niet de manier om appel, sap te maken!" (Van onze correspondent) DEN BOSCH Pioniersters van de Nederlandse Gidsenbeweging uit heel Nederland vierden in het bijzijn van vertegenwoordigers van de drie andere padvinders - organisaties hun 20-jarig bestaan in Huize Bergen te Vught, Aan de lustrumviering namen deze keer alleen de pioniersters deel zonder hun plaatselijke leiding. In de discus sie tussen de vertegenwoordigsters van de plaatselijke groepen kwam de wenselijkheid van een grotere samen werking met de voortrekkers sterk naar voren. Ook werd uitvoerig gesproken over het loskomen van de oude image van knopen leggen en spoorzoeken waardoor het beeld van de werkwijze van de pioniersters zwaar vertekend wordt. Bij het meer gezellige gedeelte van de bijeenkomst hebben de pionier sters genoten van het optreden van de bekende KRO-medewerker Leo Nelis- sen, die hier optrad als een eigen tijdse troubadour. Ter voorbereiding van het lustrum werd in de verschillende plaatselijke afdelingen een actie gevoerd waarvan dt baten bestemd waren voor de op bouw van de in de herfst 1966 door wateroverlast geteisterde Mytylschool in Valkenburg, welk bedrag tijdens dit weekend door de heer Th. Walraven in ontvangst werd genomen. TILBURG Vanaf 1 juli a.s. staat aan de Katholieke Leergangen te Til burg de inschrijving open voor de mid delbare opleiding theologie. Deze op leiding, waarvan de lessen in septem ber beginnen, wordt verzorgd door de professoren van de theologische con centratie t eTilburg (Gemeenschappe lijk Instituut voor Theologie). De M.O.-A cursus is vierjarig en wordt gekenmerkt door integratie van filosofie, theologie en de menswe tenschappen. De M.O.-B cursus is tweejarig en is gericht op specialisatie op theologisch vlak en de pastoreel-katechetische sta ges. Toelatingseisen zoals voor elke andere volledige M.O.-opleiding. (Van onze sportredactie) ST. PHILIPSLAND. Op zaterdag 3 juni start om 15.00 uur op de Slaak- dam te St. Philipsland de tweede rit van de M.A.C. Sint Philipsland. Inschrij ving voor deze rit kan óp de wedstrijd dag vanaf 2 uur geschieden in hotel De Druiventros. (Van onze atletiekmedewerker) GOES. Op de eerste competitiedag van dit seizoen heeft Zpeland Sport (Vlissingen) met ruime voorsprong ge zegevierd over Olympia (Gouda). Het gold hier een ontmoeting in de 3e klas se heren. Zeeland Sport kwam tot een puntentotaal van 7391 tegen Olympia 6493. Met dit totaal zal deze Vlissingse vereniging ongetwijfeld weer tot de fi nalisten gaan behoren in de derde klas se heren. De tweede ploeg van Olympia Gouda kwam slechts tot een puntento taal van 4081. De prestaties waren over het alge meen goed. Zo kwam Jan v. d Dries van Zeeland Sport tot 51.9 seconden over de 400 meter en Cees Wiezer van Olympia Gouda tot 11.1 seconden op de 100 meter. Zowel het kogelstoten als het discus werpen werden gewonnen door Rinus Grootjans met respectievelijk 13.08 me ter en 38.82 meter. Een aantrekkelijke strijd gaf de 3000 meter te zien. Michaelis van Olympia- Gouda en Van de Broeke van Zeeland Sport hebben geen meter prijs gegeven. Zij 'eindigden beiden in dezelfde tijd 9.16.7 minuut Michaelis als eerste werd gekwalificeerd. Op enkele bijnummers voor dames nam Ella Deurloo van AV'56 twee van de drie nummers voor haar rekening Zowel het kogelstoten als het hoog springen wist zij te winnen met 9.83 meter en 1.50 meter. De 200 meter werd een overwinning voor Jopie Stoutjesdijk van Delta Sport in de tijd van 26.1 seconden. De nog zo jonge joodse staat Israël, die in elk opzicht alle mogelijke res pect verdient en als voorbeeld gesteld kan worden wat een hard werkend volk kan presteren, wordt thans van al le kanten bedreigd door horden onder aanvoering van Nasser. Na een jaren lang durende treitering - terreur en sabotagedaden van onvoorstelbare wreedheid, gepleegd door een stel tuig van de bovenste Arabische plank, wil men nu tot openlijk geweld overgaan. Rood-China en Rusland, die er altijd als de kippen bij zijn om in Aziatisch tfoebel water te vissen, hebben alle steun aan bendeleider Nasser toege zegd. Men wil nu met vereende krach ten Israël ten gronde richten! Ik vraag me af, waar blijft onze reactie? Am sterdam, altijd „haantje de voorste" als het om zogenaamd recht gaat, doet alsof zijn neus bloedt. Voor de communistische Vietcong of voor democratisch Griekenland werd een demonstratie op touw gezet, maar nu Israël op een ergerlijke manier wordt geprovoceerd en bedreigd, doet men niets!! Het zullen ook hier weer de zonen van Uncle Sam zijn, die Is raël de reddende hand zullen reiken, al heeft Rusland een veto uitgespro ken! Weer zullen Amerikaanse jongens bereid moeten zijn, thans voor de vrij heid van Israël, hun leven te geven. BREDA J. W. M. Goes ing. Nu de hele wereld is opgeschrikt door de brandramp in een groot wa renhuis te Brussel waarbij een paar honderd mensen het leven verloren, rijst toch sterk de vraag of het perso neel van dat warenhuis voldoende ge ïnstrueerd en op de hoogte wais met de mogelijkheden van alarmering, brandbestrijding, vluchtroute's, enz., in dat gebouwencomplex. Bij een boot reis worden aan boord van schepen alle schepelingen (dus zowel beman ning als passagiers) vertrouwd ge maakt met de op zo'n schip aanwezi ge reddingsmogelijkheden ingeval van nood en wordt een zgn. sloepenrol ge houden. Naar mijn mening zou het nuttig zijn dat alle personeel van ieder grootwin kelbedrijf, warenhuis, werkplaats, ate lier, enz. minstens eenmaal per maand, onder deskundige leiding, in de gebouwen waarin zij werkzaam zijn, een oefening (noem het ook sloe penrol) moeten houden om in geval van nood precies te weten welke mo gelijkheden van alarmering en brand bestrijding hen ter beschikking staan en daardoor, (dit is zo mogelijk van nog groter belang) precies en „blinde lings" weten waar de nooduitgangen in hun zaak zijn en langs welke wegen die te bereiken zijn. Wanneer het in een zaak of bedrijf werkzaam zijnde personeel volledig op de hoogte is en door regelmatige oefening vertrouwd is met hoger genoemde mogelijkheden in „hun" bedrijf; zal er in geval van nood door hen, zo zal er al niet paniek kan worden voorkomen, dan toch ze ker meer leiding gegeven kunnen wor den aan het zich in het gebouw bevin dende publiek. BREDA J. M. van Velzen. Velen met ons waren pijnlijk getrof fen door de aanhaling in Dagblad De Stem: René Pijnen leeggereden. Ik heb persoonlijk met de auto drie wedstrij den gevolgd. Steeds moest ik constate ren hoe fris René aan de finish aan kwam. Uw sportredacteur vergeet dat deze jongeman niet alleen rijdt. Ik vroeg me af waar blijven de vedetten Duyndam, Brouwer, Rentmeester, He- nig. Deze laatste zit al twee dagen te sterven om het in een wielerterm weer te geven. Onze René moet daar ook voor opkomen. Ik las b.v. Rini Wagt> mans wordt bewaakt Het is zo Rini Wagtmans gunt René Pijnen geen cen timeter. Dus anders gezegd René Pijnen wordt bewaakt.. JOS AERDEN P. VAN AGTMAAL HUYBERGEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM D'«6 meent dat, nu door het ontslag van mr, G. van Hall, in Amsterdam een zekere ontspanning blijkt te zijn ingetreden, het zaak is deze ontspanning thans mede te bevor deren door het vervolgingsbeleid van het Openbaar Ministerie op deze ont spanning af te stemmen. Dit zegt liet bestuur van D'66 in een adres van de minister van Justitie, prof. dr. C. H. F. Polak. In 1966, aldus het adres, is besloten tot een beleid waarbij de politie zich zoveel mogelijk zou onthouden van uit sluitend politiële ordehandhaving. Men zou overgaan tot arrestatie, vervolging en berechting. In niet geringe mate heeft dit, op zichzelf niet onjuiste systeem, er toe bijgedragen om de on rust in de stad steeds weer op te rake len. Immers elke berechting brengt een reeds lang vergeten rel weer in de pu bliciteit. Overleg tussen het ministerie van Justitie en het Openbaar Ministerie in Amsterdam, o.m. over de herziening van de verouderde bepalingen zoudien, zo meent D'66, een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot de ontspanning in de staid. De Pacifistisch-Socialistische Jonge ren Werkgr9ep Amsterdam heeft giste ren de minister van Binnenlandse Za ken een brief gezonden, waarin wordt voorgesteld de burgerij van Amster dam zich te laten uitspreken over de kandidaten voor het ambt van burge meester. Zij merken op dat er aldus van een echte verkiezing nog helemaal geen sprake behoeft te zijn. Het is meer een peiling van de Amsterdamse pu blieke opinie, waarnaar de Kroon zich al dan niet kan richten. i

de Stem | 1967 | | pagina 5