kker. Ontwikkeling van Brabant Zeeland is Benelux-zaak en Concurrentievervalsing moet worden bestreden Koortsachtige drukte in Bruynzeelfabrieken P VAN BOVEN DRINGT AAN OP, VOORZIENINGEN TIJDENS rxr mm Even uitblazen mevrouw Prof. Bosman op makelaarscongres in Tilburg rpapier voor uw L-pen Gebeden i: in NS-machinist krijgt I maand voorwaardelijk \X Gezondheids voorlichting op scholen noodzakelijk DENNIS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 MEI 1967 Gijzelaar in Macao Britse consul zeven uur felle zon Jn nieuw- Vanmiddag opening van tentoonstelling Optimisme Invloed Voorwaarden Balans Onderscheidingen voor K.W.V.- functionarissen DR. BEYERMAN: Geheimzinnig Vaders en zonen Hein Jordans jubdeert Brand in Breda Vakantie voor bejaarden Hitparade PTT onbillijk II Werkende vrouwen en jeugd-werkloosheid V.S. verdedigen vrijheid onze eigen Arabische browj...,,. meenden, dat men hiai^ o wilU'M Yn rs was. Waarop jaloers i?J? and nader uit. zou ook wel moeilijk zijn, het oog is er heel weinlc nd anders jaloers te maker et al: de opbouw stagneert L, J* rrstand is nog groot. De gemyj akees is verre van rijk het bi' lar waar geen bevloeiingw3J bieden schraal en armetS1 live dan wat de dadelpalmen i' De steden hebben heel,,, lefateringen nodig (nou j, 7®' il „wolkenkrabbers" voor fcm, sn woningen neemt toe) en Har asjid zou bv. nog steeds makSvf weg door Bagdad kunnen vind» jkt sinds zijn tijd weinig veS' behalve dan dat er een n lanen door de massa huh? breken, een paar bruggen 1 11 de Tigris geslagen zijn, een S heel dichtbij het graf van 7.' w haar rust verstoort, en over u? lel de moderne tijd haar e»i»L' gedaan met al wat daarbij hn™t airconditioning tot televisie g 1 s kan je op straat je haar'lat.! 'en of een complete maaltijd ;en, in een bazaar van een veX iade kopen om je dorst te C en op de platte daken van I de nacht in relatieve koelte dtwi gen. Want nog steeds is de tem», ir enorm hoog. Hij zou ten bïï, lijn schatkamers waarschijnlilk zijn met de oliebronnen en ulling van zijn harem zich „I verheugen over het verdwiiZi heel wat sluiers. En verder' Sch, ezels en kamelen liepen er tiwi zoals nu: de kale steppe is 2 bekende van hem. evenals jS .ge groen der palmen. De uit kl> trokken dorpjes stonden er te™ ook de Bedouienen-tenten «ad. :zin riep van de torentrans van minaret de gelovigen op om ti en en dat is helemaal veranderd enkele Muezzin klautert meer 5 keer per dag de nauwe wentelt™ oog fof het moest zijn in het een idere heel arm dorpje of arme t), want boven hangen de luid. :ers om hem blèrend zijn werk «f emen. En via de radio komen de dsoproepen al even hard over als ebeden, zodat zelfs Abdoel Hamid niet meer hoeft uit te stappen aan zijn religieuze plichten te vol- Je luistert maar en je bidt mis- n mee in stilte! Trouwens, de te- ie geeft je ook de kans om mee dden als je wilt, want Abdoella- Al-Kamali, Iraks radio- en televi- jaar, is een goed moslim. Een goed Moslim als Jodenhater van hij onder Hitier, als spreek- van de Groot-Moefti, vele jaren gegeven heeft. Dat dus Israël - hem een ondraaglijk verschijnsel en blijft, mag men veronderstellen, toch blijft de staatsradio en tele- b van Irak merkwaardig kalm in constante geschil tussen de Arabi- landen en de ..indringers". Wat aanbidding van Nasser betreft, is minder terughoudend, maar pte is dan ook de beste leveran- voor de televisie. Zeker de goed- aster En het blokje huizen waar io en televisie bi; elkaar klitten, li Irschijnlijk wel het best, bewaakte ;je Bagdad, de woning van de beer inbegrepen! Machtsovername t immers via de radio bekend den gemaakt en verdedigd ash zou tot di» burgers behoren, onmiddellijk zouden weten, wat er de hand is, want zijn radio staat rlopend aan. Hij doet wel even, als klant instapt, een beleefde poging -adio af te zetten of het geluid la te draaien, maar het is duidelijk, men hem dat niet mag aandoen, eacht of hij ergens buiten mee kt aan het kweken van stofwolken, >p klanten wacht in de straat, voor hotel. (ADVERTENTIE) MACAO (API Een menigte jonge communisten heeft Norman Ions. Brits consul te Macao, gedwongen zeven uur lang in de felle zon te staan, om hem zyn volk met beledigingen te kun nen overladen. De 48 jaar oude Ions incasseer de de behandeling zonder ook maar met de ogen te knipperen. Toen de menigte hem gelastte ,,weg met het Britse imperialisme" te roepen wei gerde hij zulks- De Chinese tolk van de consul weigerde te roepen, dat hij een ..straathond" was, hoewel de jon de communisten probeerden hem daar- I tQe te dwingen. Ionsdie vuurrood verbrand was door (Te zon op een van de heetste d&gen van het jaar in Macao, kreeg zelfs gfién toestemming naar het toilet te gaan. Hij zei: „Ik geloof, dat ze me ais gijzelaar vasthouden. Ze doen onze mensen in Peking en Hongkong niet aan, wat zij mij hier aandoen". (ADVERTENTIE) HAARLEM (A.N.P.) De rechtbank in Haarlem heeft de 50-jarige machinist P. van L. uit Den Haag, die op 2 no vember van het vorige jaar de snel trein bestuurde, die bij Halfweg uit de rails iS gelopen,- waardoor dertien reizi gers gewond raakten, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had dezelfde straf geëist, echter met de bepaling, dat de machinist gedurende vijf jaar zijn beroep niet zou mogen uitoefenen. De machinist verklaarde voor de rechtbank dat, toen hij de trein die in de richting Amsterdam reed, bestuur de het sein op groen stond, waardoor hij normaal mocht'doorrijden. Volgens getuigen en deskunldligen zou het licht echter op geel-wit hebben gestaan, hetgeen betekende dat de snelheid te ruggebracht moest worden tot minder dan 40 km. Door de snelle vaart zijn enige rijtuigen bij een wissel ontspoord, waardoor er een grote ravage ont stond. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FASTO, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. !#- - f M I r i i»- u ^sage-apparaten voor tandvlees en „de lijr apparaat 1vefs.t*l.baar massage- te- dia enkele stallen balle- kten rawï uw vetrolletjes kan '"'oh bewn.r T?pparaat wordt elek- timistischn' rikant stelt op- A 'bij'.y Het er, altijd tealfhonri.X,,,1 geval kost unondertf gulden. jong bijna -- gulden. Wlc!»NW,£i? n!e"wtie is een elek- vlces massa??. die uw tand- Jiaakt zonde, a uw gebit schoon- •e bewegen rh- u uw hand behoeft prijs s Bgna zeventig gulden is de Wat 'I een manieuur- m- 's ons nos niC\es V001'delen van ÜW hnirf geheel duidelijk. J'tezoek ondpra U aan een tonisch l58r«ende ,pen met een stel"k lamp. Piegel met ingebouwde S^Rg?a0sG„°EnnbIoemen en bladeren Mtt gr°nd doen w 2Wa/te 01 witte wand. A'H§oed tegen een 50 noviteit. anddec°raüe is ook Het op de markt brengen van een nieuwe lippenstift vergt heel wat fan tasie. Ten eerste moet de fabrikant toe. iets veranderen in de kleur van de stift „die nog wel aan de top staat, maar toch al weer opgevolgd wordt door een nog nieuwere". Op de tweede plaats moet een nieuwe naam gevonden worden, een naam die past bij de mode-van-de-dag en een appèl doet op de vrouw die wel of misschien helemaal niet denkt aan een nieuwe lippenstift. Dan moet er nog een plausibele re den om tot aanschaf over te gaan in de reclamevorm gegoten worden. Tenslotte hangt alles af van de foto graaf: schiet hij een plaatje dat de be geerte naar de nieuwe stift onbedwing baar maakt? De fotograaf van Cutex dacht dit te bereiken voor de nieuwe Mexicana met; A mooi meisje met trompet waarop lipsticks balanceren. De tekstschrijver haalt er een muziekrevolutie na de Beatles bij en de grote hit voor 1967 Tijuana Brass. B, een onaantrekkelijk grapje, uitge haald met fietszadels. Eerst werden de ogen en de gestifte mond gefotogra feerd, uitgeknipt en op een fietszadel geplakt. Daarna een pruik en oorrin gen erop gemonteerd en het geheel nogmaals opgenomen. „Mexicanage- zicht", zegt de tekstschrijver. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN Het probleem Zuidwest-Nederland dient op Benelux-niveau te worden opgelost. Voor de economische ontwikkeling van dit Benelux-dclta- gebied in een Nederlandse aanpak, laat staan een provinciaal gekleurde aan pak, onvoldoende. Deze visie is van mr. P. M. H. van Boven, algemeen voor zitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond. Hij en ir. F, A. M. J. Smits van Waesberghe, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Breda, zijn gisteren tijdens een jubileumvergadering te Etten van de KWV in het diocees Breda uitvoerig ingegaan op de economische betekenis van Zuidwest-Nederland. De vereniging in het diocees Breda heeft gisteren haar gouden bestaan ge vierd met een uitgebreide feestagenda, die deels in De Nobelaer en deels in restaurant De Zwaan ten uitvoer is ge legd. De toespraken van de heren Van Boven (tevens oud-voorzitter van de Bredase vereniging) en Smits van Waesberghe waren wel de hoogtepun ten van deze dag. „Zoals de kaarten thans liggen", al dus mr. Van Boven, „zijn de ideeën voor het gebruik van het centrale stuk van de Benelux-delta in hoofdzaak ont sproten aan de wil van de provinciale besturen van Brabant en Zeeland, die deel wensen te hebben aan de econo mische mogelijkheden in dit gebied". Kij bepleitte dus een coördinatie in Beneluxverbend. Hij wees er wei op, dat de beleidsvormen op economisch gebied tussen België en Nederland sterk uiteenlopen. België spreidt een bijzondere slagvaardigheid ten toon. Met het doortastend Belgisch beleid kan het povere Nederlandse niet con curreren, meende mr. Van Boven. ,,Er zal daarom in de toekomst nog heel wat moeten gebeuren om België en Nederland op dit gebied in Europa en in de wereld gezamenlijk te laten op trekken. Daarom dit pleidooi voor een gezamenlijke organisatorische aanpak van de ontwikkeling van het mondings- gebied van Rijn, Maas en Schelde on der gelijktijdige afstemming van het faciliteitenbeleid". buitenwacht (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Gisteren en vanmorgen heerste nog een koortsach tige drukte op het ongeveer 90 meter lange bordes van de hallen twee en drie van het complex van Bruynzeel in De Lage Meren. Vanmiddag zal on derdirecteur H.P. Diekman daar name lijk de Bruynzeeltentoonstelling, die een groep personeelsleden (Groep '66) van het bedrijf ten gerieve van het ei- Mr. Van Boven meende, dat er op langere termijn reden is tot optimisme. Er zijn vele goede kansen voor de Rijnmond, voor de Scheldemond en het gebied daartussen. De gronden rond de Rijn- en Maasmond en rond de Schel demond worden schaars en het aanwe zige mensenbestand dreigt te kort te schieten. De uitgroei zal zich voltrek ken in het gebied daartussen. En het is daar waar volgens mr. Van Boven de kansen liggen. Hij vond, dat de over heid daarbij in haar steunbeleid selec tief te werk moet gaan. „Niet wat kunstmatig in atand gehouden wordt, is vitaal", aldus mr. Van Boven, „maar dat wat door de natuurlijke gang van zaken ontembaar groeien moet. Maar dan ook dóar géstimu- leerd. Dan moet daar een infrastruc tuur worden geschapen, die beant woordt aan de eisen van morgen". Hij tekende hierbij aan, dat belem meringen en beslommeringen, die uit gemeentelijke begrenzingen optreden, dan potsierlijk worden: „Wie mee wil doen in de wereld van morgen, moet niet vasthouden aan wat in de loop van de geschiedenis zijn zin heeft ver loren. De supermarket breekt de nek van de kruidenier. De wereld in wnr- ding kan zich niet storen aan begren zingen, die in de landelijke sfeer van eeuwen her zijn ontstaan". Mt. Van Boven verklaarde dat er vele nieuwe Initiatieven en groeipro cessen op voorhand al aanwezig zijn, die een krachtige invloed zullen heb ben op Zuidwest-Nederland en met na me op de Beneluxdelta. In dit verband noemde hij de Europese eenwording, de ontwikkelingen, die voort zullen vloeien uit de Kennedy-ronde, de ver sterking van het economisch verkeer tussen West-Europa en de landen van het oostelijk blok en tenslotte de sterke drang die wordt uitgeoefend op ver nieuwing en verruiming van de be trekkingen met de ontwikkelingslan den. Hij achtte het duidelijk, dat juist die streken in Europa in de niet verre toekomst het sterkst betrokken zullen worden in de economische groei, die er de economisch-geografische mogelijk' heden voor bezitten, en de daarmee sa menhangende investeringsbereidheid. „Als wij nalaten in deze streken voor zieningen te treffen, zullen wij ons de kans om in de toekomst een belang rijke rol in het Europees economiscn gebeuren te spelen, laten ontglippen". Hij doelde hier op het mondingsgebied van Rijn, Maas en Schelde. Ook lr. Smits van Waesberghe toon de zich optimistisch ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van Zuid west-Nederland. „Maar men moet zich wel rekenschap geven van de zeer vele voorwaarden, die nog moeten worden vervuld om mogelijkheden tot feitelijk heden te maken". Hij concludeerde, dat in Zuidwest-Nederland wel sprake is geweest van een behoorlijke uitbrei ding van de industriële werkgelegen heid, maar dat de kloof tussen de werkgelegenheidsmogelijkheden en de overmaat aan beroepsbevolking geens zins is verkleind. In de periode 1960 1966 kwamen er In Zeeland 5.000 nieu we arbeidsplaatsen bij, tegen 4500 in West-Brabant. Hij bracht dit in ver band met de door het rijk in Zeeland verleende faciliteiten. Ook hij pleitte voor een groot aantal voorzieningen, naast die welke al getroffen zijn bin nen het kader van het Deltaplan. Het centrale deel van de Beneluxdelta (West-Brabant en Zeeland) dient vol gens de heer Smits van Waesberghe zo te worden ingericht, dat de hier aanwezige mogelijkheden kunnen wor den benut voor een zo progressief mo gelijke ontwikkeling. Dan zullen hier ook omvangrijke basisindustrieën met hun niet minder belangrijke neven activiteiten hun vestigingsplaats kie zen. „Hierdoor zal de nog altijd nega tief doorslaande balans van de econo mie in Zuidwest-Nederland tot een po sitieve aanwijzing komen met alle ge volgen van dien op het gebied van woningbouw en stedebouwkundige uit breiding", aldus de heer Smits van Waesberghe. Hij zei, dat, wil men niet ln het stadium van de gemiste kansen belanden, er een duidelijke en goed uitgewerkte beleidsaanpak nodig is. Hij stelde hierbij het slagvaardige Belgische beleid aan de Nederlandse regering ten voorbeeld. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN De jubileumviering van de katholieke werkgeversver eniging in het diocees Breda is ge paard gegaan met het uitreiken van enkele onderscheidingen. Voor zitter drs. JAB.L. Verster kreeg uit handen van mgr. H.C. Ernst, ka pittel-vicaris van het bisdom Bre da, de eerste onderscheiding tijdens de lunch in restaurant De Zwaan. Hij was door de paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Zijn echtgenote speldde hem de onderscheiding op de borst. Voor pastoor J.C. Oomen, die vijf tig jaar onafgebroken geestelijk ad viseur is geweest, had mgr. Ernst een grote doos meegenomen. Hier in bevond zich de kleding, die bij de nieuwe functie van pastoor Oomen behoort. Hij werd benoemd tot geheim kamerheer van de paus en is dientengevolge voortaan „monseigneur". Tijdens de jubi leumvergadering werd de 86-jarige heer Ch. Stulemeyer, die eerste voorzitter van de vereniging was, eveneens onderscheiden. Dr. C.N. M. Kortmann, commissaris van de koningin in Noord-Brabant, was aanwezig om deze onderscheiding uit te reiken: de provinciepenning in zilver. Tijdens een ontvangst op het ge meentehuis, later op de dag, heeft burgemeester A.J.A. Oderkerk van Etten-Leur nog opgemerkt, dat de helft van het aantal nieuwe ar beidsplaatsen. die sinds 1960 ge creëerd zijn in West-Brabant, op rekening van Etten-Leur komen. Hij zei ook, dat zijn gemeente hon derd hectare nieuw industrieter rein in voorbereiding heeft. Deze grond kan dan worden gevoegd bij de reeds bestaande 125 hectare. Burgemeester Oderkerk was eveneens aanwezig tijdens de ju bileumvergadering, evenals zijn collega's J.P. Godwaldt van Roo sendaal, mr. A.J.M. Eikhuizen van Oosterhout en drs. J.L.M. v.d. Laar van Bergen op Zoom UTRECHT (A.N.P.) De arts J. M. Beijerman, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant, is na een studiereis door de Verenigde Staten tot de conclusie gekomen, dat ook de gezondheidszorg in Nederland behoefte heeft aan het beroep van „health educator". Volgens hem zou ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding ook een geïntegreerd onderdeel moeten vormen van de verplichte leerstof op alle scholen. In een rapport dat de heer Beijerman na zijn reis heeft opgesteld en dat ge deeltelijk is gepubliceerd door het blad „Gezondheidszorg" van het Groene Kruis, zegit hij dat datgene wat tot dus verre op het gebied van gezondheids- voorlichtinig en -opvoeding op de Ne derlandse scholen wordlt gedaan, maar bedroevend weinig is. Van de onder wijzer, die hier zelf ook nooit scholing in heeft ontvangen, kan men moeilijk meer verwachten. En bovendien, aldus de heer Beijerman, hoe kan men een verbetering verwachten van mensen die vaak moeten leven en werken in de uitgesproken onhygiënische instituten, die de meeste onzer scholen zijn. Hij voegt hieraan toe, dat men in de Ver enigde Staten over prachtig materiaal beschikt ten behoeve van een in het leerprogramma geïntegreerde gezondheidsvoorlichting en -opvoeding, aangepast aan de leerja: aren van de la- gere school. Ook voor de vervolgscho- len beschikt men over een uitgebalan ceerde leerstof. Dokter Beijerman meent, dait het op de weg van het direc toraat-generaal voor de volksgezond heid ligt, dit vraagstuk bij het departe ment van onderwijs aan de orde te stellen. Hij noemt het verder dringend nodig, dat er een brug wordt geslagen over de kloof tussen onderwijs en medische pro fessie en dat er een multidisciplinaire school voor openbare gezondheidszorg komit, waarop onder andere ook con sulenten voor gezondheidsvoorlichting en -opvoeding opgeleid zouden kunnen worden. gen personeel en de heeft ingericht openen- De bijzonder uitgebreide ten toonstelling is bedoeld om de bezoe kers een indruk te geven van het ont staan, de ontwikkeling, de organisatie en de betekenis van het Bruynzeelcon- cern- De aandacht zal in het bijzon der gericht zijn op de Bergen op oZomse vestiging van Bruynzeel, die van 1963 dateert en sindsdien een grote vlucht genomen heeft. Het idee van de inrichting van de tentoonstelling werd nog niet zolang geleden geboren. Eerst deze week is de eigenlijke inrichting begonnen. Er zijn inmiddels ettelijke panelen opge hangen, foto's geplakt en kasten en der gelijke geplaatst. Over bepaalde on derdelen van de tentoonstelling be trachten de samenstellers en inrich ters zo'n tachtig man werken aan de expositie mee de grootste ge heimzinnigheid; panelen en andere at tributen zijn met karton beplakt en zullen eerst vlak voor de opening wor den „onthuld". De tentoonstelling ■neemt het hele bordes in beslag Ook de showroom is bij de expositieruim te getrokken. De Groep '66 werd begm dit jaar opgericht als resultaat van het zo- naamde werkoverleg, dat de direc tie in het leven had geroepen. De groep heeft als taak het personeel van het nog nieuwe bedrijf nader bij het Bruynzeelgebeuren te be trekken. Het initiatief voor deze tentoonstelling kwam uit van de groep zelf- De expositie is ook gro tendeels met en op eigen krach ten gemaakt. De tentoonstelling wordt vanmiddag om kwart over vijf geopend. Daarna zullen de genodigden haar bezichtigen. Zaterdag en zondag worden de perso neelsleden (en hun familieleden) ver wacht. Maandag, dinsdag en woensdag kunnen andere belangstellenden te recht- Het wonder is gebeurd! De Celtic jongens zijn er in geslaagd de hegemo nie te doorbreken van de voetbalmil jonairs uit Milaan. Donderdag kleefden we van half zes tot kwart voor acht aan het toestel en genoten we van de manier waarop de Schotten in het rus tiek gelegen stadion, na een hartver warmend trommelvuur de grasvloer aanveegden met het dure Inter. Zonder franje maakten ze korte metten met de Italianen die deze keer geen tijd kregen voor hun geliefde tactiek van treiterend getraineer, intimidaties en gefingeerde blessures, waarvoor al zoveel clubs en scheidsrechters door de knieën zijn ge gaan. Een blik op de uitreiking van de beker werd ons niet gegund. Kuiphof vond dat het tijd was om te stoppen en wat kun je als kijker dan anders doen dan gehoorzamen? Achter het Nieuws was deze avond in zijn geheel gewijd aan de brandhaard die in het Midden- Oosten gevaarlijk ligt t;e smeulen. „Bin nenkort komen we met eigen opnamen, want onze reportageploeg is al op weg naar Israël", begon Koos Postuma de -uitzending. Gisteren- moesten we het nog even doen met beelden van, natuur lijk, Engelse cameramensen, waaruit toch wel bleek hoe de bewoners van Pa- lestina's buurlanden, die van de honger niet te eten hebben, met opruiende taal tegen het welvarende Israël blind ge praat worden voor het eigen ellendige bestaan. Een beproefde afleidingsma noeuvre die al zo vaak toegepast is door leiders van landen die economisch aan de grond zitten. N. R. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De huidige conjunctuur verandering kan niet worden gekwali ficeerd ais een duidelijke algemene re cessie. De kostenstijging in Nederland heeft die van het buitenland nagenoeg benaderd; de achterstand is vrijwel ver dwenen. Daarom is nu de uiterste voor zichtigheid geboden. Prof. dr. H. Bos man, hoogleraar in het geld-, krediet en bankwezen te Tilburg liet deze waar schuwing horen op het tweedaags con gres van de Ned. Bond van Makelaars dat in Tilburg werd gehouden. Nader ingaande op de situatie in de textielindustrie, gaf prof. Bosman ais zijn oordeel te kennen, dat een aantal bedrijven in rationalisatie en concen tratie onvoldoende heeft bijgestuurd. Maar ook vestigde hij de aandacht op een concurrentievervalsend optreden van bijvoorbeel Italië. Als het om con currentievervalsing gaat moeten we, al dus deze spreker, het niet laten bij een constateren zonder meer. Dan moet er Iets tegen ondernomen worden. Bij alle idealisme voor de E.E.G. dient voor een te grote terughoudendheid gewaar schuwd te worden. Aan het slot van zijn openingsrede heeft de voorzitter van het congres de heer P. Borghouts, onder luide bijval meegedeeld, dat de scheidende vice- voorzitter, de heer J. Lous te Breda, wegens zijn vele verdiensten door de koningin was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Aan de voor avond van het congres werd de onder scheiding door de burgemeester van Breda, ir. W. Merkx, uitgereikt tijdens een samenzijn avn het ohofdbestuur van de N.B.M. het bestuur van de afde ling West-Brabant en de congrescom missie. Vandaag zal de vereniging de scheidende vice-voorzitter een hulde bereiden. De heer Borghouts stond in deze ope ningsrede stil bij de huidige markt in onroerende goederen en constateerde, dat deze markt vergeleken met de si tuatie van twee jaar geleden meer nor maal is geworden. Kopers zijn voor zichtiger geworden en verkopers kun nen niet elke prijs meer krijgen, die zijn willen. „Het prijsniveau is", aldus de heer Borghouts, „globaal genomen 10 tot 20 procent gezakt". Een verdere daling van de prijzen achtte hij niet waarschijnlijk. Voor de makelaai bete kent deze ontwikkeling, dat zijn functie veel beter tot zijn recht komt, omdat het nu weer volledig aankomt op zijn vakmanschap, zijn deskundig oordeel, zijn bemiddelende taak en het beharti gen van de belangen van beide partijen. Om te voorkomen dat de bewonings- kosten van de verschillende woningen nog verder uit elkaar gasm groeien be pleitte de heer Borghouts minder w.w.- bouw en meer premiebouw. In dit ver band sprak h(j z(Jn vertrouwen uit in de bouwondernemers en de beleggers, wanneer die tenminste in- een redelijk klimaat hun taak kunnen vervullen. Minder woningwetbouw en meer pre miebouw achtte hij noodzakelijk om evenwicht te scheppen op de woning markt. Zonder dat evenwicht zal de doorstroming nooit werkelijk op gang kunnen komen. Waar mogelijk zal de regering zo spoedig mogelijk liberalisa tie van het huurbeleid dienen over te gaan. De heer Borghouts bepleitte ten slotte ook de huisvestingsvergumiingen in stedelijke agglomeraties niet meer af hankelijk te stellen van economische binding aan de eigen gemeente, maar aan de agglomeratie. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Op woensdag 14 juni houdt het Nederlands Centrum van Di recteuren (NCD) een studiebijeenkomst in het casino te 's Hertogenbosch over het onderwerp Vaders en Zonen, pro blemen van de generaties in het fami liebedrijf. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Hein Jordans. de di rigent van het Brabants Orkest, viert 11 juli zijn 25-jarig jubileum als diri gent. Het jubuleum zal worden ge vierd met een speciaal feestconcert. dat Het Brabants Orkest op 23 juni zal geven in de stadsschouwburg Ca sino te Den Bosch. Aan dit concert onder leiding van de jubilaris werken het Philips Philharmonisch Koor en •olisten mee. Ik ga maar uieer terug want het is hier nog ver. velender dan thuis. In uw verslag betreffende de brand ir. 't Zuid te Breda staat vermeld dat door mij het dochtertje van de familie Heshusius werd gered. Deze mededeling berust echter op een vergissing. De redding is nl. uit gevoerd door de hoofdbrandmeester G. Bouwmeester en de onderbrandmees- ter D. Kruythoff. BREDA j. c. van Beek Wnd. commandant brandweer Wij A.O.W.'ers kunnen nog geen va kantieplannen maken. Ons vakantiegeld is nog onderweg. Wij vragen ons wel af, is het met de financiën van ons landje zo droevig gesteld, dat er voor ons geen klein uitstapje meer af kan. Laten wij hopen dat er nog wat voor ons uit de bus komt, waarin het grootste deel van onze bevolking toch hun A.O.W.-premie heeft gestort. RAAMSDONKSVEER C- J. v. d. K. Gefeliciteerd met de 100e toegekende plaat in de Dagblad De Stem-Hitpara- de. ANNEMARIE VAN HOECKE. Langedreef 10, Zuiddorpe. Dank voor (Red.). deze leuke attentie. Onder het hoofd „PTT onbillijk" in de rubriek Papier voor uw pen las ik in uw blad van woensdag 24 mei 1967 inderdaad iets wat onbillijk is, maar dan niet vóór, maar ten opzichte van de PTT. Wat A. van N. schrijft is maar ge deeltelijk juist. Men kan nl. een cheque voor zichzelf uitschrijven en dat kost dan inderdaad momenteel f 0,50. Maar zo moet men geen geld voor zichzelf van een eigen girorekening af halen. Dat behoort men te doen met een z g. Kas-cheque, welke men gratis bij de girodienst kan verkrijgen. Deze kas cheque heeft een waarde van f 500,- en met die kascheque kan men naar verkiezing een bedrag onmiddellijk aan het postkantoor elk willekeurig bedrag halen mits niet boven de f 500,- en er het gevraagde bedrag nog op het betrokken gironummer staat. Automatisch krijgt men dan een nieu we kascheque toegezonden. Alles ge heel gratis. STEENBERGEN C. A. de Bruijn Eigenlijk heb ik me al lang afge vraagd wat wij, werkende vrouwen, zouden kunnen doen om met 60 jaar staatspensioen te kunnen krijgen. Alle maal tegelijk een verzoekschrift indie nen bij de minister? Ik weet wel, dat er bij de laatste Tweede-Kamerverkie zingen een vrouwenbeweging was die dat niet nodig vond, die vonden het voldoende als er voor hun gezorgd werd door het bouwen van flats voor alleenstaanden, enz., maar dat waren dan zeker dames met een rijks- of ge meentebetrekking, anders kan ik het me niet voorstellen. Maar wat te den ken van de dames in zware beroepen, die heel de dag achter het personeel aan moeten draven en verantwoordelijk zijn voor de produktie? Is dan werken tot 60 jaar niet lang genoeg? Waarom kan het in een ander land wel en niet in het onze? Hoeveel zijn er van die hard werkende vrouwen die na hun 65 jaar nog veel plezier beleven van hun pensionering? Er is wel eens be weerd, dat er in het jaar 2000 geen 9-urige werkdag meer zou bestaan, er zou dan 3 of 4 uur per dag gewerkt worden. Welnu, 2000 ligt niet zo ver meer in de toekomst, waarom dan nu niet begonnen de ongehuwde werkende vrouw met 60 jaar te pensioneren, en vooral nu 't jeugd-werklozenprobleem zo dringend wordt. Er zou dan toch meer plaats gemaakt worden voor de jongeren, je krijgt dan toch een op schuif systeem. Nu moeten er dringend maatregelen genomen worden om de jongeren op te vangen, b.v. door bouw projecten als jeugdhuizen, sport- en recreatie-oorden. Zal dat dan geen geld kosten en is daarmee het probleem opgelost? BREDA Mej. P. M. In het onlangs verschenen no. 5 van „Kruispunt", een veel gelezen maand- b'ad voor het gezin van samenwerken de palersorden en congregaties in ons land, schreef de red. secr. L. van Gelder O.S.A. een uitvoerig artikel ,.Te laf voor vrede", waarin de Neder landers beschuldigd worden; „Dat zij geen serieus werk van de vrede ma ken, dat wij ons niet met een gerust geweten een christelijke natie kunnen noemen, en dat de grote uitgaven voor deelname van de Amerikanen aan de oorlog in Vietnam beter voor vredes doeleinden besteed konden worden". In dat artikel wordt m.i. veel meer beweerd dan bewezen, zodat het wel instemming zal krijgen van halfwassen en halfwijze nozems en provo's met een vaak vrij grote mond; en op mij maakt het de indruk, dat het zeer ge wichtige vraagstuk van de wereldvre de daarin vrij eenzijdig is behandeld. Immers de keerzijde van dit probleem blijft dan geheel buiten beschouwing. Geen woord over de enorme militai re uitgaven van de communistische landen China, Rusland en Cuba, geen woord over de enorme belangsteUing voor de gigantische militaire parades, die door en voor de leiders van deze volken gehouden worden, en die gelij ken op de hysterische vertoningen van de machtswellusteling dictator Hitier. De huidige vrije bevolking van West- Europa is nog wel dankbare erkente lijkheid verschuldigd aan de Amerika nen, die haar met hun macht, bloed en leven bevrijd hebben van de tiran nie van een barbaars nazidom. En nu diezelfde vrijheidslievende Amerikanen deze vrijheid verdedigen tegen de be dreiging van een dictatuur door een wereld-communisme, waarbij ook him eigen belangen betrokken zijn, hebben zij daarvoor wel recht op waardering en erkentelijkheid. Maar dankbaarheid is nog steeds niet de meest beoefende deugd van veel mensen, die soms beter bij huis dieren wordt waargenomen. OOSTBURG P. Doens pr.

de Stem | 1967 | | pagina 5