Al luns nog geen stappen aardappel Genie leidt speciaal detachement op voor hulp in Bihar Rusland tegen topconferentie CELTIC WINT -CUP - 1000 CALTEX yj- -f1: Tweede Kamer uit onverbloemde sympathie EN TOMAAT GOEDKOPER - ASPERGES ZEER LAAT VEILIG IN NEDERLAND JAMIN S.E.R. is voor instelling van enquêterecht Haal het goud uit de kelde KRUIER AFKEURING Als regering India wil: Zeeland geeft afvalleiding zijn fiat ENGELAND WIL MEE DOEN AAN TOPCONFERENTIE GULDEN GEWONNEN w DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderzoek naar slecht beheer ui bedrijfsleven Onbestendig jÊÉÈÈto* AANBOD ANDAAG IN NVV-SECRETARIS: Welwillend Incident 'n woud van meubelen débé meubelen Haagse hopjes niet duur wel heerlijk IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen). ,n C&A W f— Katoen streepdessin, vn, zelfstrijkend 12.75 &°/o katoenen gabar- .lon in diverse beige (IS of ceintuur 14.75 .Uni button down in katoen, pekm/tuosi ten 9.75 n 100°/o katoenen DAKS of cein- se beige tinten 9-'a 107# JAARGANG Ns. 25514 Voor God, Koningin en Vaderland N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Dr. W. A. J. M. Harkx Uitgave: Directeur: I Hoofdredacteur: L. Leijendekker ijedactieread: J. M. A. C. v. Dongen Ljv, Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. L'mr.H. M. L. de Rechter, P. V. M. Lauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 L 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Ma* VRIJDAG 26 MEI 196/ Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, exd. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2d9j). NEDERLAND ACHTER ISRAEL <Van onze verslaggevers) BREDA De aardappelprijzen zijn de laatste dagen onverwacht sterk ge daald, voornamelijk als gevolg van het feit, dat de Italiaanse import-aardappe len tegen lage prijzen worden aangebo den. Ze doen op de importmarkt 30 cent per kilo en worden voor 40 cent per ki lo door de detailhandel verkocht. Ook de oude Nederlandse aardappelen zijn sterk in prijs gedaald. De kleine bint jes gingen van 35 cent naar 20 cent per kilo thans en de grote maat bintjes daalden van 40 naar 28 cent. Het pro- duktschap voor aardappelen verwacht niet dat de prijzen zullen oplopen. Doordraai Voor het eerst dit seizoen zijn zowel woensdag als donderdag op de veiling te Breda (kleine) hoeveelheden voor de export bestemde tomaten doorgedraaid. Volgens de veiling behoeft niet te wor den verwacht, dat de doordraai grote omvang zal krijgen: de top van de aam voer is al voorbij. Woensdag werden 7000 bakjes toma len aangevoerd; hiervan zijn er 900 doorgedraaid. Gisteren werden 3000 bakjes aangevoerd en ook hiervan werd eenzelfde hoeveelheid doorgedraaid. Als reden werd genoemd de afwach tende houding van de kopers. Men re kent erop dat na enige dagen door draaien de minimumprijs toch wel om laag zal Dat is ook nu gebeurd', de minimumprijs is met 50 cent ver laagd. Weinig De asperges zijn dit jaar later dan I anders, en de oogst is ook geringer, zo- I wel wat het aangeplante areaal betreft, ais in opbrengst per ha. De Nederland se telers, die het vooral van de export naar Duitsland moeten hebben, onder- f S? door ernstige concurrentie yan 1 TOT 4Sa' dat danlC Zij lage l0nen. een em t se werkweek en hoog arbeids- inffiji en zeer *age PriJzen asperges ïïmnï Ün leveren. West-Duitsland Sïïea.voris iaar bijna u'000 ton 'va onze parlementaire redactie) i bM* HAAG De "orknemer te l,IHi ermen ,f5en wanbeheer door de tal8 Va" de omiernem'n£ dat is de be- E™„„S Va" tfn advies van de Sociaal- r#oht. dTsV«"f0 °Ver hCt enq"ête- Hom.A toont zich ,n dit advies btht PI Van 'lfinstellen van dit Let beS'i?' dat een onderzoek naar '""dsn e-,5 onderneming kan 5» bestfat l ?s.er Seïronde re- keütijfsbeleiH juistheid van het taken in do aj" de goede Sang 'tien. Zo n onaf onde™eming te twij- de aan hot' I°e^ moet Seschieden P toe te voeson jerdamse gerechts- ®»eer wan|f?,':°n'dernemingskamer" «ebleken kin a-° fvantoestanden 'thjke instantie moot'6 nfeuwe gerech- mie maatregelen afdwingen. pT. VERVOLG OP PAG. 9) ?°wWSSVK?htinf meegedeeld avonj: NMI' geldig tot van- ^"e"4„TOM(,hcwolkt met Hkenlon-nf Matige wi"d uit ,etinderin richtingen. Weinig Cn V3n temperatuur. °p224 0f|OP„ ,!'32;°nder 20.42 ,,U0' onder 06.04 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft giste ren in een verklaring over de toe stand in het Midden-Oosten on dubbelzinnig van de Nederlandse sympathie voor Israël in dit con flict laten blijken. „Er bestaat vriendschap en medeleven voor Israël in Nederland. Israël bezit een onvervreemdbaar recht tot zelfverdediging. Laat echter kalmte en zelfbeheersing, waar van Israël al eerder blijk heeft gegeven, ook nu aanwezig zijn bij de andere betrokkenen", aldus de minister. Tot het treffen van mili taire maatregelen door Nederland achtte minister Luns nog geen aanleiding aanwezig. Hij benadrukte dat vóór alles afne- ming van de militaire druk op Israël nodig is. Hij deed een dringend beroep op alle betrokken staten de toestand niet te verergeren en getroffen maat regelen in te trekken. Daaronder ver stond minister Luns ook het herstel van de vrije vaart voor alle schepen, ook van Israël, door de Golf van Aka- ba, die door Egypte voor Israëlische schepen is geblokkeerd. Kritiek op het snelle besluit van V.N.- secretaris-generaal Oe Thant tot terug trekking van de V.N.-troepen uit het bedreigde grensgebied is volgens minis ter Luns nog steeds mogelijk. Dit be sluit heeft de wereld verbaasd en ont steld. aldus minister Luns. Was het wel verstandig om zo snel aan Arabische eisen toe te geven? vroeg minister Luns zich af. Hij merkte hierbij w^l op, dat Oe Thant terzake onder grote druk was geplaatst door Egypte en dat de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van de V.N.-troepen zeer zwaar door hem moet zijn gevoeld. Nu Nederland geen lid meer is van de Veiligheidsraad zijn de mogelijkheden Voor Nederlandse stappen beperkter geworden, aldus mi nister Luns. Hij hoopt dat de Veilig heidsraad met spoed zal handelen in dit conflict. Eén incident kan het Mid den-Oosten in oorlog brengen, hetgeen de rest van de wereld niet onberoerd zou laten, aldus minister Luns. De Kamer gaf na de verklaring van minister Luns blijk van een grote mate van eensgezindheid in de beoordeling van de situatie in het Midden-Oosten. Vrij algemeen nam men het op voor het bedreigde Israël en veroordeelde men de agressieve houding van de Arabieren De woordvoerders van de grote fracties hebben ook afkeurend gesproken over de houding van Rusland, dat de Ara bieren moreel en met wapens steunt. Men onderstreepte het recht op vrije doorvaart voor alle schepen, ook Isra ëlische, door de thans met mijnen ge blokkeerde Golf van Akaba. Mr. van Mierlo (D'66) sprak de hoop uit, dat Israël deze blokkade niet op de proef zou stellen alvorens het resultaat van het drukke internationale diploma tieke overleg over de crisis in het Mid den-Oosten af te wachten. De PSP'er Lankhorst koos ook voor Israël partij, maar stelde niettemin de vraag, of in het verleden door Israël wel eens al te forse acties ondernomen zijn. Minis ter Luns gaf ten antwoord, dat Israël inderdaad eenmaal na een Syrische actie wat al te hard had teruggeslagen. De CPN'er Bakker was de enige die uit de toon viel. Hij sprak over paroiek- zaaierij en over de „intrjges van grote mogendheden en oliemaatschappijen", die een grote rol zouden spelen in het huidige conflict Egypte en Israël zou den daarin als pionnen fungeren. Neder land is volgens de communist Bakker geen partij in dit conflict en mag het ook niet worden. Minister Luns wees er echter op. dat ook Nederlandse schepen door de blok kade getroffen worden en dat Neder land daardoor wel degelijk partij in het conflict is. Er zijn volgens de minis ter geen bepaalde regelingen getroffen voor Nederlandse schepen die door de Golf van Akaba naar Eilath zouden wil len varen. Er is één wekelijkse vaart naar Eilath vanuit Nederland. Momen teel zijn schepen van andere nationa liteit naar Eilath onderweg. Als Egyp te daar iets tegen zou ondernemen ont staat er een zeer ernstige situatie, al dus minister Luns. De minister van Buitenlandse Zaken verzekerde desgevraagd, dat aansluiting van Nederland bij enigerlei actie van de Verenigde Naties onderzocht wordt. Hij zei, dat de door Oe Thant teruggetrok ken VN.-troepen als buffer tussen Is raëlische en Egyptische troepen bedoeld waren en niet als vechtende troepen bij een eventueel conflict. Hij zei voorts dat het bedreigde gebied niet valt on der het door de NAVO gedekte terri toir, maar dat de NAVO-raad niettemin actief is. Op Schiphol arriveerden gisteren twee Israëlische kinderen, de 21/2- jarige Ankala Meier en haar 11/2- jarig broertje David. Hun moeder had ze voor alle veiligheid naar Nederland gestuurd. De kinderen werden bege leid door een vriendin van hun moe der en op Schiphol door hun grootva der afgehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De genie van de Koninklijke Landmacht gaat een detachement opleiden voor het uitvoeren van waterwinwer- ken. Daarna zal het worden uit gezonden naar Bihar in India om dit door hongersnood en droogte getroffen gebied te hel pen bij zijn drinkwaterproble men. Uitvoering van dit plan is overigens afhankelijk van de vraag, of de India se regering deze hulpverlening even zinvol vindt als de Nederlandse. Zodra anttfoord uit India binnen is, zal met de opleiding van het detachement wor den begonnen. Staatssecretaris J. C. E. Haex van Defensie heeft dit gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld naar aan leiding van vragen van het socialisti sche Kamerlid Ruygers over de hulp verlening aan India. In eerste instantie werd de heer Ruy gers van repliek gediend door minis ter Udink voor Ontwikkelingshulp. Op de vraag of de regering bereid is een miljoen dollar te geven voor leniging van de hongersnood in India zei mi nister Udink, dat de regering bereid is om veel meer te doenv Die bereidheid zal door middel van verschillende ac ties in daden worden omgezet. De heer Udink herinnerde eraan, dat Nederland jaarlijks 8 miljoen gul den beschikbaar stelt aan het wereld voedselprogramma van de Verenigde Naties. Een deel hiervan komt ook ten goede aan India. Verder heeft Neder land weer 40 miljoen gulden toegezegd als bijdrage voor het India-consortium. Van de tot dusver toegezegde 160 mil joen is nu 111 miljoen gulden besteed. In het kader van de Kennedyronde heeft Nederland zich bereid verklaard een aandeel te leveren in de financie ring van de voedselhulp, die voor een groot deel ten gunste van India komt. Dit zal meer dan 20 miljoen gulden vergen. Het miljoen dat Nederland vorig jaar januari in de vorm van een technisch hulpproject ten behoeve van India aanbood, is nu grotendeels in de vorm van kunstmest (2100 ton) on derweg naar India. Twee weken geleden heeft drs Udink de regering van India opnieuw twee projecten aangeboden ter waar de van een miljoen gulden voor ver groting van de landbouwproduktie in Bihar en voor voedselverbetering. De regering van India moet op dit aanbod nog antwoorden. Van de kosten voor het uitzenden van het genie-detachement zal 125.000 gulden voor rekening van Ontwikke lingshulp komen, de rest betaalt het ministerie van Defensie. Tenslotte zei minister Udink, dat er een goede samenwerking bestaat met de stichting Eten voor India. Die sa menwerking zal worden gehandhaafd bij de uitvoering van de nieuwe pro jecten om een zo groot moge-lijk ef fect te bereiken. Oud-gevangene, arbeider aan Birma-spoorweg, roept reusach tige reünie op de been. Pag. 7. De Gaulle vandaag voor een ironische speling van het lot. Luchtvaartsalon op „Le Bour- get". Pagina 9. Van het toerisme moet met alle macht een hechte welvaartsbron gemaakt worden. Pagina 21. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM -Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het tracé goedgekeurd van de afvalwaterleiding, die aangelegd zal worden tussen Ber gen op Zoom en het Zeeuwse Waarde aan de Westerschelde en waarop later heel West-Brabant zal worden aange sloten. Vorige week zijn b. en w. van Beirgen op Zoom yan het Zeeuwse fiat in kennis gesteld. In Bergen op Zoom, waar men de lei ding liever vandaag dan morgen zou aanleggen, kan men niet zo snel voor uit als men wel zou wensen. Op 20 december van het vorige jaar verscheen pas het K.B. waarin de leiding tot een project van openbaar nut verklaard werd. Thans is het wachten nog op de goedkeuring van het tracé door G.S. van Noord-Brabant, die, naar verluidt, zeer spoedig zal worden gegeven. Ook wacht men nog op rijkswaterstaat die moet beslissen welk deel van de kosten van dit miljoenenproject, zij voor haar rekening neemt. (Van onze correspondent) UTRECHT Het NW vindt dat het in verband met de toenemende werk loosheid tijd is de goudstaven uit de kelders van de Nederlandse Bank te halen en te gebruiken voor de bouw van woningen en wegen. Aldus de heer H. ter Heide, op het congres van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel in Utrecht. Het meest verontrustend vond hij het feit, dat de regering de bestrijding van de werk loosheid afhankelijk heeft gesteld van het overheidsbudget, de betalingsbalans en de ontwikkeling van de investerin gen. Dit getuigt zegt hij, van een vol strekt onbegrijpelijke mentaliteit. „De regering gelooft het allemaal wel", zei de heer Ter Heide. De vote ring van opnieuw 100 miljoen gulden voor de werkloosheidsbestrijding noem de hij volstrekt onvoldoende. Onze financieel-economische mede werker tekent hierbij aan: Onttrekking van goud aan onze mo netaire reserves zou kunnen leiden tot een verkrapping van de liquidi teiten met alle nare consequenties die daaraan zijn verbonden. Juist in deze tijd, waarin het gewenst is tot verrui ming van liquiditeiten over te gaan zou een dergelijke ingreep catastro faal kunnen zijn. Daar komt bij dat de internationale monetaire situatie niet toelaat dat onze goudvoorraad wordt ingekrompen. Als de ons om ringende landen, zoals Frankrijk en West-Duitsland, alles in het werk stellen hun goudvoorraad te vergro ten, zal het onverstandig zijn Neder lands goud te laten afvloeien. EEN Russische straaljager van het type Mig heeft bij Augsburg (Beieren) een noodlanding gemaakt. De piloot is in verzekerde bewaring gesteld. Hij zou politiek asiel hebben gevraagd (Van onze redactie buitenland) LONDEN/CAIRO/TEL AVIV - De Sovjet-Unie zal haar invloed aanwenden om te pogen de spanning in het Midden-Oosten te verminderen, maar zy staat afwijzend tegenover het Franse voorstel om een viermogendhedenconferentie te houden over deze kwestie. Dit is gisteren in hooggeplaatste kringen te Moskou vernomen. Aan de genoemde conferentie zouden de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk moeten deel nemen. Nadat Washington woensdag reeds gunstig had gereageerd op het Franse voorstel, verklaarde gisteren ook de Engelse regering zich bereid aan een con ferentie van de „grote vier" deel te nemen. In Britse regeringskringen heeft men de indruk, dat Rusland niet akkoord gaat met een, conferentie, waar al leen die crisis in het Midden-Oosten op de agenda komt. De Russen schijnen meer te voelen voor een algemene top conferentie, die ook Vietnam zal be spreken. Hoewel de Sovjet-Unie open lijk verklaard heeft Egypte te steunen, heeft zij zich tot dusver niet uitgespro ken over de belangrijkste aspecten van de crisis, nl. de blokkade van de Golf van Akaba en de rol, die de Ver enigde Naties zouden kunnen spelen. President Johnson heeft gisteren een bliksembezoek gebracht aan Canada. Met premier Lester Pearson heeft hij die crisis besproken. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, is gisteren te ruggekeerd van zijn bezoek aan Cairo. Hij verklaarde dat zijn besprekingen met president Nasser en minister van buitenlandse zaken Riad „zeer vriend schappelijk" geweest waren. Volgens zegslieden heeft Thant met Nasser ge sproken over de mogelijkheid weer een gemengd Egyptisch-Israëlische be- standscommissie in te stellen. Alles wijst er voorts op dat ook Nasser wel willend gereageerd heeft op het voor stel van generaal De Gaulle voor een topconferentie. Het Egyptische blad Al Achrim, dat als de spreekbuis van de regering kan wouden beschouwd, schreef gisteren dat president Nasser „welwillend" gereageerd heeft op de pogingen van Oe Thant om de span ning in het Midden-Oosten te verlich ten. De Egyptische minister van defen sie, Badran, is gisteren met een gehei me opdracht in Moskou aangekomen. Het voornaamste onderwerp van ge sprek met de Russische leiders zal naar verwachting de omvang van de steun zijn die Rusland Egypte zal bieden. Aan de grens tussen Egypte en Israël bij Gaza heeft zich gisteren een klein, zeer kort durend incident voorgedaan. Een Israëlische patrouille zou de grens overschreden hebben en toen gestuit zijn op een eenheid Palestijnse militai ren. Israël heeft de Egyptische bewe ring tegengesproken. Een Israëlische woordvoerder maakte gisteren bekend dat Arabische terroristen vanuit Jor danië op Israëlisch grondgebied door gedrongen zijn en daar explosie ven ge plaatst hebben. De Syrische regering HELENIO HERRERA verslagen (Van onze speciale verslaggever) LISSABON „Underdog" Celtic Glasgow heeft gisteravond in Lissabon de Europese beker voor landskampioe nen veroverd. De Schotse kampioens- ploeg versloeg na een voortdurend over wicht het Italiaanse Intemazionale Mi laan, dat als favoriet gestart was. De Italianen kregen na zeven minuten nog een ruggesteuntje, toen de Duitse scheidsrechter Tschenscher hen een strafschop toekende. Mazzola maakte geen fout: 1-0. Celtic bleek niet aangeslagen en scoorde in de tweede helft twee maal. Inter kwam er helemaal niet meer aan te pas. Celtic is de eerste niet-Latijnse club. die de Europa-Cup in zijn bezit krijgt. Zie verder onze sportpagina. heeft gisteren alle eenheden van de vrijwillige burgerwacht, het zogenaam de „Volksleger", opgeroepen. Deze strijdmacht van meer dan 250.000 man wordt in staat van paraatheid egbracht. De Israëlische minister van buiten landse zaken. Eban, verklaarde giste ren in Londen, dat Israël van de Ver enigde Staten en de zeevarende landen de verzekering zal vragen diat zij zich houden aan hun afspraak om de vrije vaart door de Straat van Tiran te be schermen. Premier Wilson heeft al Britse steun toegezegd aan internationaal optreden om de waterweg open te houden. Eban zei ook dat de blokkade van de Golf van Akaba onduldbaar is. De Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Riad, heeft gisteren volgens radio Cairo verklaard, dat elke poging van Israëli sche schepen om „onze territoriale wa teren binnen te dringen, beschouwd zal worden als een daad van agressie". Israël heeft gisteren de particuliere autobezitters ingeschakeld om de voed selvoorziening op peil te houden. De vrouwen, kinderen en familieleden van Amerikaanse functionarissen in Egypte en Israël hebben van Washington op dracht gekregen deze landen binnen 48 uur te verlaten. (ZIE COMMENTAAR PAGINA 9) (ADVERTENTIES) Verdwaal eens gezellig in onze 3000 m2 showroom. Wij vinden u wel weer terug om u een verfrissing aan te bieden en u van alles te vertellen over onze Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. De Heer J.Jansen Koningin Jullanastraat 2 Bovenhardingsveld

de Stem | 1967 | | pagina 1