Brandweer heeft bijna twaalf uur handen vol aan brandend t Zuid" ENGELSE GROEP UIT DEAL 3 DAGEN TE GAST IN VLISSINGEN MISSLYN Sociale positie bejaarden bleef jaren stil staan Schade aan Bredaas café restaurant 1,5 miljoen Even uitblazen mevrouw rpapier voor uw Wachten op de bisschop Route Olympia's Toer door Zeeland DENNIS 4 stoor A. Fick u in Clinge) jaar priester A. de Nooyer verlaat raad Redding Moeilijk Begrip Steeds betere voeding voor de EEG-landen toan Shrimpton wordt filmactrice Mannen en poppen Kinderen tekenen burgemeester van Wolphaartsdijk 's Zomers melk in Zeeland duurder ingverwarming n.v. de gezellige centrale verwarming BIEDT U ALLE MOGELIJKHEDEN Ring-O-Heat flatverwarming Ringverwarming Ketel systeem BEZOEK na telefonische afspraak Bejaarden in Den Bosch bijeen Karl Guttmann hoogleraar te Stuttgart Onderzeeërs Z.-Afrika Order verkeken dank zij Wigbold ^pen Vietnam Jongensschool in Wouw DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 MEI 1967 (Van onze correspondent) INGE Hoewel hij slechts iden In de parochie is, zullen ?hianen pastoor A. C. J. Fick zn» i.s. vanwege zijn zilveren priest., op feestelijke wijze huldigen u korte periode heeft pastoor Fw ihillende banden gelegd, waarin, parochianen zich verbonden net hun herder. Een prachtig in de vorm van vier feauteuii. cht stoelen geven daar ook bllij Als persoonlijk geschenk van 5, liging krijgt de parochieherder rotanmeubelen, stoor A. C. J. F'ck werd op 8 is 1916 geboren te Oosterhout i» werd hij priester gewijd, waa», benoeming als kapelaan volgde t. ■le-Nassau. In 1950 werd hij k, id tot kapelaan te Princenhage november 1967, werd hij tot nasi te Clinge benoemd, de afgelopen vijf en twintig j,,f de jubilaris zich zeer veel bê- Lehouden met het verenigingsleven ijpelijk heeft hij hierdoor v«i senkennis verzamelt. En in chie van de H. Henrieus te Clin», hij verder met zijn grote belaif, ing voor het verenigingsleven ien in november j.l. pastoor A f :ck door deken Koopmans uit Huk stalleerd werd, sprak de nieuw» ichieherder de wens uit, dat hij met lfde liefde zou mogen werken i» parochie, als hij geweckt had on- de parochianen van Prinsenha» ;oo. Fick zal zondagmorgen aftel ld worden aan de Nederlands-Bel. he grens door Weldoen door Ver. k en Semper Gaudete. Begeleid beide gezelschappen en een stoet bruidjes, zal in de kerk van de H ricus een eucharistieviering pljjti oen. Hierna zal het zangkoor uit icenhage enkele liederen zingen de drumband uit Princenhage iai eden. Middags is er een receptie in het ochiehuls, waar iedereen gelegen. zal krijgen om de jubilaris t* fe- eren. Tevens kunnen dan de ca ns worden bezichtigd. *s Avonds igt de fanfare Weldoen door Ver- tk een serenade. Ie volgende dagen zullen de school leren het zilveren jubileum van de toor vieren. Hiertoe zullen de kin- en van de diverse klassen in groe- verdeeld worden, zodat de meest igende vermakelijkheden uitgezocht nen worden. (Van onze correspondent) 5RESKENS. De heer J. de Nooyêr t om gezondheidsredenen de ge- enteraad van Breskens verlaten. Hij worden opgevolgd door de heer C, sten, die door de voorzitter van het traal stembureau tot lid van de raad oemd is verklaard. De heer De oyer was lid van de P.v.d.A-fractii 3e gemeenteraad van Breskens. MlWs automaat, lomatische blauwe jes klok sstvrij sta- jeratuur I 4 a 5 kg, uge ga- d 96!/2 cm, ka «ervica (Van een onzer verslaggevers) BREDA Gistermiddag om half drie was de brandweer pas klaar met het nablussen van de brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag res taurant ,,'t Zuid" aan de Grote Markt te Breda zoals wij reeds in een geel van onze vorige editie meldden totaal verwoestte. De 36-jarige di recteur J. W. Heshusius en diens zevenjarige dochtertje Anita verloren daarbij het leven. Volgens de eerste schattingen bedraagt de schade één tot anderhalf miljoen gulden. Het nabijgelegen café ,,'t Voske" brandde ook gedeeltelijk uit. Het Oudheidkundig Museum, dat groot gevaar heeft gelopen, kon, behoudens waterschade, geheel worden behouden. ping aankwam, had hij nog maar juist tijd het dochtertje, dat boven aan de trap naar de tweede verdieping lag er uit te halen. Toen hij het kind, dat aan vankelijk nog leefde maar dat later in het ziekenhuis bezweek, naar buiten had gebracht, brandde het vuur zo he vig los, dat het niet meer mogelijk was da heer Heshusius zelf te gaan zoeken. Toen iedereen gistermiddag een beet je over de eerste schrik heen was, kon min of meer opgemaakt worden hoe het drama zich eigenlijk heeft voltrokken. Tussen half vier en kwart voor vier werd de brand ontdekt dopr de be woners van het naast 't Zuid gelegen café ..'t Voske", de familie Ackermans. Onmiddellijk werd alarm geslagen en werd de brandweer gewaarschuwd. De brandmelding kwam daar om 3.43 bin- nen. Ongeveer op hetzelfde tijdstip moet de familie Heshusius het vuur ontdekt hebben. De heer Heshusius, die met zijn vrouw en het jongste dochter tje op de eerste etage sliep, moet toen tegen zijn echtgenote gezegd hebben dat zij maar vast met het kind naar beneden moest gaan. Hij zou de op de tweede etage slapende Anita gaan ha len. Hij is naar boven gegaan, maar noch hijzelf noch zijn dochtertje heb ben kunnen ontsnappen Men vermoedt dat zij door het vuur en de rook zijn overvallen. Inmiddels was de brandweer, die on middellijk assistentie van het korps uit Tilburg had ingeroepen buiten begon nen met de eerste reddings- en blus- singswerkzaamheden. „Wij hebben alles in het werk gesteld om eerst de mensen er uit te krijgen, maar daarnaast moes ten wij er ook direct voor zorgen dat het vuur, dat in alle hevigheid woedde niet naar andere panden zou over slaan", verklaarde brandweercomman dant J. Rademakers naderhand. Ver schillende omstanders, die het gebeuren gade hebben geslagen, betwijfelen of de brandweer wel snel genoeg is begonnen met te trachten de nog in het branden de pand aanwezige mens ente redden. De heer Rademakers stelt daar echter tegenover dat hij direct toen hij hoorde dat er nog mensen binnen waren op dracht heeft gegeven om te proberen, deze er uit te halen. Zijn mannen zijn daar onmiddellijk mee begonnen. Aan vankelijk trachtten zij via de deur naar boven te komen. „Zij moesten daarbij letterlijk door het vuur" aldus de heer Rademakers. „Toen hen dat niet lukte en de brand steeds in hevigheid toe nam, hebben zij geprobeerd van bul ten af via een ladder de eerste etage te bereiken. Daar zijn natuurlijk enige kostbare minuten mee verloren ge gaan, maar er was geen andere oplos sing", aldus de heer Rademakers. Toen ondercommandant Van Beek door het slaapkamerraam op de eerste verdie- Het blusslngswerk kwam aanvanke lijk enigszins moeilijk op gang De oorzaak daarvan was dat de druk op het water te gering was. Normaal staat er op het water een druk van 2,5 at mosfeer. Omdat het gebouw echter zeer hoog is, kon men daar niet genoeg mee bereiken. Brandweercommandant Ra demakers heeft, toen hij dat merkte, direct het pompstation in Dorst verwit tigd. Dat voerde de druk op tot vier atmosfeer. Toen dit na ongeveer tien minuten was te merken, arriveerde na genoeg gelijktijdig de brandweer uit Tilburg. Gezamenlijk is men het vuur toen te lijf gegaan. Men kon voorkomen dat het Ouheidkundig Museum, dat naast ,,'t Zuid" ligt, door het vuur werd aangetast. Wel was er veel waterschade. Het aan de andere zijde gelegen café ,,'t Voske" werd wel door het vuur ge troffen. Een gedeelte van de bovenver dieping brandde uit. Ook hier was van zelfsprekend veel waterschade. Waar de brand is ontstaan is nog niet helemaal duidelijk. Uit getuigenverkla ringen, die tot nu toe zijn afgelegd, krijgt men de indruk dat het vuur zich het eerst op de bovenzaal heeft ontwik keld Zekerheid daaromtrent bestaat niet. Ook de oorzaak van de brand is nog niet bekend. Café restaurant 't Zuid was een van de oudste horecabedrijven in Breda. Reeds in 1825 deed het van zich spreken toen het als eerste pand in Breda gas verlichting kreeg. De heer Peebergen was toen eigenaar van Het Zuid Hol- landsch Koffiehuis, een benaming die in latere jaren door de burgerij gemaks halve werd ingekort tot 't Zuid, maar die, toen de N.V. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers in 1926 eigenaresse werd, in de koopakte nog werd gehand haafd. De voorgevel van het pand, zoals het Breda van thans die kende, dateert van 1880. Een volgende grote verbouwing kreeg in 1940, zestig jaar later, haar beslag. Toen werd het gehele interieur vernieuwd. 't Zuid was in Breda een begrip en, vooral in de jaren voor de oorlog, door een landelijke bekendheid te beschou wen als een visitiekaartje van Breda. Ontelbare malen is het het decor ge weest voor grote feesten, officiële ont vangsten, recepties en soortgelijke eve nementen. Na de oorlog heeft het een belangrijk deel van die functie verloren doordat de bovenzaal werd verhuurd aan de Bredase Sociëteit 't Turfschip. Deze had er precies twaalf en een half jaar (van 1954 tot 1 januari 1967) haar domicilie De stagende welvaart doet de vraag naar verfijnde produkten toenemen en de samenstelling van het voedselpakket to de EEG veranderen ten gunste van de fjjnere etenswaren. Verwacht wordt dat steeds minder aardappelen en brood en meer vlees, eieren en fruit zullen borden geconsumeerd. Voorspeld wordt dat in 1970, verge- token met de periode 1961/1964, het ver duik van varkens-, rund- en kalfsvlees to de EEG-landen met een kwart zal bin toegenomen en dat de consumptie *an eieren en stijging van 21 procent ston zal geven. Het verbruik van Sroente en fruit is in de loop der jaren *elfs 20 toegenomen, dat deze hoofdvoe- •ngsmiddel zijn geworden. Als groente- erbruikend land bezette Nederland de e plaats en als fruitetend land de r Het groenteverbruik was het tol'ë, dat als fruitconsumerend n de tweede plaats innam. In 1965 j» e Belgen en Luxemburgers het totoste fruit. he' ^middels dóód- acteren in a f,Engelse fotomodel, gaat naai) hè J6 flta' •lThe ShrimP" rolprem 5 rol 6®kregen in een maakt „i ,de pop-wereld, die ge- tet Watkièèè t1 door. de ^-jarige Pe- V6rtronzen i. lan' als fotomodel twiggy on%7?°r de nog piepjonge <0srafeerd« °Sellblik meest gefo- Watkin??,n2e ^an L°nden werd óare dam.» vcrkoren uit dertig an- Zii Vi twijfelen^ e,r, zelf aan at doet er Ju kunnen acteren. ™e. Ze heef» „Mbaar verder weinig "aal mee D« m voo.rk°men nu een- .3a,film. getiteld „Privilege", van een tiener- naaal mee nl n voorl iaat rnmf'j getik fwgertn Lun^uiting van een tiener- zal wordin ny^ e,^sc^e fans. Deze ""•flelMW vertoJkt door Paul Jo- ?W6P- Missch»., o". Manfred Mann- feer zal stiitten Jeans populariteit 111 «Privilege", r verschijning De Sovjet Unie laat op de wereld tentoonstelling in Montreal wat van haar nieuwe mode zien. De ontwerpers hebben zich duidelijk laten leiden door de Russische klederdracht. Deze twee jurkjes van katoenen stof hebben een originele garnering. Het devies van het model luidt Paddestoelen zoeken" MANNEN krijgen niet zo gauw rim. pels, omdat ze eens per dag hun ge zichtsspieren masseren (tijdens het scheren). Dit is de overtuiging van de voorzitster van de Engelse maatschap pij voor toegepaste cosmetoiogie, „Daarom hoeven mannen ook geen make-up te gebruiken", aldus deze me vrouw Cochrane, dlie zelf schoonheids specialiste is. NIEUWE modellen etalagepoppen zijn getoond op een tentoonstelling in Lon den. De poppen waren het evenbeeld van een aantal levende fotomodellen en mannequins. De zo kunstig uitgebeelde dames waren zelf aanwezig op de ex positie. 21e waren bijna niet van de poppen te onderscheiden, omdat deze evenals zijzelf waren voorzien van val se wimpers, kapsels, naigels en wat dies meer zij. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN De Vlissingers krij gen in het kader van een uitwisselings programma 3 dagen bezoek uit het En gelse Deal. Zaterdag 27 mei rond een uur of zes zullen de gasten op het Stad huisplein aankomen. De Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" zal de groep een muzikaal welkom bereiden. Op het stadhuis zullen de Engelsen officieel worden ontvangen door het gemeente bestuur. Na de kennismaking met de gast vrouwen en -heren is er om 8 uur in de kantine van het stadhuis een bijeen komst van de Filatelisten. Er zal een lezing worden gehouden over het on derwerp „Postzegelvervalsingen tijdens de Tweede Wereldoorlog." Om 9 uur die avond is er in Café restaurant Kiviet een bijeenkomst van de hengelaars. Tevens zullen er van 9 tot half 11 op het stadhuisplein een aantal sportieve en culturele evenementen plaats vin den Na een optreden van de drum bands van de gymnastiekverenigingen „Oranje Nassau" en „V.T.V." beginnen er om kwart over 9 korfbal- en hand balwedstrijden. Op kwart voor 10 is er een optreden van de Folkloristische Dansgroep „Vlissingen" met „The Girl Pipers and Dancers". Om 10 uur zullen Vlissingse koren samenzingen. Het pro gramma voor die dag wordt besloten met een optreden van de Brass-band "St.-Caecilia Zondag 28 mei zijn er 's morgens van half 9 tot half 1 hengel wedstrijden aan de Westerschelde op het strand van Valkenisse. De organisatie hiervan is in handen van de hengelsportvereniging „Vlissingen"1. Om half 10 is er een kerkdienst in de St.-Jacobskerk. Voorgangers zijn ds. J. Kwast en A. Driver uit Vlissingen eri A. H. Hodgkins uit Deal. Medewerking wordt verleend door het kinderkoor van de r.-k.-parochie in Vlissingen. 's Middags beginnen er om 2 uur in het gymnastieklokaal van de „Jan Ligt- hartschool" tafeltenniswedstrijden. Om diezelfde tijd worden er in de gym- (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK De drie eerste klassen van de openbare la gere Prinses Wilhelminaschool zijn door burgemeester Beelaerts van Blokland in het gemeentehuis ont vangen. De kinderen hadden in op dracht van onderwijzer B. Rensink een portret van de burgemeester getekend. Nadat de burgemeester ie+s had verteld over de gemeente, werd door hem aan de beste tekenaar van iedere klas een prijsje uitge reikt. De prijswinnaars waren Jacqueline Voorbacht, Marieke Po- leij en Irma Flipse. Na de plechtige gebeurtenis mochten de kinderen de burge meester nog vragen stellen. De burgemeester moesf in alle ernst antwoorden op wat ongebruikelij ke probleempjes. (ADVERTENTIE) NAGELLAK UIT ITALIË Dekt reeds na een maal opbrengen. Verkrijgbaar in vele verrassende kleuren. Mlsslyn nagellak f. 2,25. Mfsslyn parelmoer f. 3,75. Mlsslyn demiperl f. 3,25. Baselak f. 2,25. Grote fles oliehoudende remover f. 1,35. Mlsslyn pearl lipstick met parelmoerglans ƒ4,50 /Vcetcu/ stralend, sprankelend modenieuws Misslyn flitterlak nagellak in zilver, goud en brons v Importnee: Handelsonderneming VANDENBENT Brouwersgracht 252, A'dam, Tel. 225941» zaal van de ulo-school badmintonwed- strijden gespeeld. Tot besluit van deze dag staat er een feestelijke contactavond in hotel „Bri tannia" op het programma. Ook de Folkloristische Dansgroep „Vlissingen" en „The Girl Pipers and Dancers" zul len daar weer present zijn Maandagmorgen zal het gezelschap om 9 uur weer bijeenkomen op het stadhuisplein voor een bustocht. Om 3 uur tenslotte zal de Engelse groep de aftocht blazen. DEN HAAG (ANP) In de maan den juni, juli en augustus van dit jaar mogen de prijzen van melk en melk- produkten op de Waddeneilanden en in de provincie Zeeland met uitzonde ring van Tholen en St.-Philipsland evenals vorig jaar verhoogd worden met twee cent per liter of een cent per halve liter. De minister van Economische Zaken heeft dit goedgevonden vanwege de ho gere aanvoerkosten in. deze gebieden en de extra-eisen, die het toerisme gedurende de zomermaanden stelit. Het productschap had de verhoging ook gevraagd voor Goeree-Overflakkee, maar de minister achit dit niet nodig. Ook heeft de minister het verzoek van het produktschap, de verhoging op de Waddeneilanden het hele jaar te laten gelden, afgewezen. Het produktschap gaat nog eens met de minister praten over de prijs van melk in eenmalige verpakking. De mi nister heeft de maximum-prijs in p] tic gelijkgesteld met die van flesse- melk, de maximum-prijs van melk in kartonverpakking drie cent per liter of twee cent per halve liter hoger dan die van flessemelk. Het produktschap heeft de minister gevraagd, daar waar de klant de vrije keus heeft tussen flessemelk en melk in plastic of karton, de prijs van melk in plastic of karton vrij te laten. De minister heeft dat ge weigerd. (ADVERTENTIE) volledig geïnstalleerd vanaf f2350.— tot f2850.— tailor made, preciesle systeem, voorgefabri- ceerde montage, vele modellen c.v. haarden, I en 2 pijpleidingsysteem met diverse capaci teiten. met c.v. ketel op zolder of In keuken. Diverse capaciteiten; 2 pijpleidingsysteem. Afzonderlijk regelbare radiatoren bij elk systeem, geen hak- of breekwerk, 24 uur service. BREDA, Calandstraat 26, tel. 01600-47317 BREDA, Graaf Hendrik Hl laan 129 a. tel. 01600-3699f Showrooms: Kelders 29-3 3 Leeuwerden Hoordelnde 27a Den Haaf tel. OJ 100-41123 tel. 070-II783S Voor vrijblijvende Inlichtingen coupon s.v.p. opzenden aan Rlngverwarming n.v., Kelder. 29-33, Leeuwarden. NAAM: LCVan onze correspondent) BOSCH. Ongeveer 350 bejaarden uit het diocees Den Bosch zijn gisteren in de Brabanthallen aanwezig geweest op de jaarvergadering van de diocesane bond van bejaarden en gepensioneerden. Bondsvoorzitter 3.. de Zwart brak in zijn openingsrede een lans voor de verbetering van de sociale positie van de bejaarden. Hij stelde: „In de sociale positie der bejaarden kwam in de afgelopen jaren niet veel verandring. EINDHOVEN (ANP) Naar het be stuur van de stichting „Het Zuidelijk Toneel" te Eindhoven, welke stichting het toneelgezelschap „Ensemble" in stand houdt, heeft medegedeeld is de directeur van Ensemble, de heer Karl Guttmann, met ingang van het college jaar 1967-1968, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de „Hochsohule für Mu- sik urnd Darstellende Kunst" te Stutt gart. De heer Guttmann zal na de aanvaar ding van het hoogleraarschap praktisch in het toneelbedrijf werkzaam blijven. Het stichtingsbestuur zal in de onmid dellijke toekomst in overleg met de heer Guttmann uitzien naar een zodanige uitbreiding van de verantwoordelijke leiding van Ensemble, dat de heer Gutt mann zijn directeursfunctie bij het to neelgezelschap Ensemble kan continu eren. Wel is de AOW tien jaar geleden in werking getreden en heeft zich van rond f 1600 voor een echtpaar opgetrok ken tot een bedrag van f 4000, maar ze ligt altijd nog een paar honderd gulden beneden het door ons gewenste sociaal minimum. De bijstandswet begir.t wat door te werken. Maar het lijkt ons dat de grondbedragen nog aan de te lage kant staan. Wij mogen daarbij consta teren dat bewoners ir.- de tehuizen met hun maand- en kleedgeld soms méér hebben te verteren dan de thuiszitten- den die niet meer hebben dan de AOW en hun rentekaart en van dat bedrag nog inkomstenbelasting moeten betalen. Het is mij nog steeds een doorn in het oog, dat men voor de inkomens grens van de bejaarden het ziekenfonds niet mag aftrekken wat de fiscus wel aftrekbaar acht, namelijk de extra- uitgaven voor dieet, huishoudelijke hulp en dergelijke. De tijd dat oud zijn gelijk is aan arm is voorbij, maar dat bete kent niet dat er niets meer gedaan moet worden". Tijdens het verdere verloop van de vergadering bleek duidelijk dat er vooral op het gebied van de voorlich ting nog heel wat moet worden gedaan. Bijstandswet, de bejaardentehuizen en bejaardencentra zijn vaak ernstige pro blemen. Vooral het opnamebeleid van deze centra kon lang niet altijd de toets der kritiek doorstaan. De voorzitter van de Unie van katho lieke bejaardenbonden, zei, dat er geen bejaardenprobleem bestaat. „Oud wor den", aldus de spreker, „is een fase van het leven, en de tijd dat steeds meer mensen oud worden wil niet bete kenen dat men dan tegelijkertijd er een probleem van moet gaan maken". Hij pleitte voor de vruchtbare samen werking op zoveel mogelijk terreinen. Het adagium: door de bejaarden voor de bejaarden kan niet meer gehuldigd worden. Wij hebben wel degelijk de 55 55 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Dat in Nederland géén onderzeeboten voor Zuid-Afrika gebouwd zullen worden, is volgens ir. J. Woltjer van de raad van bestuur van Wilton-Feijenoord, te wijten aan Her man Wigbold van „Achter het Nieuws". Volgens de heer Woltjer in de jaar vergadering van W. F. heeft het pro test van Wigbold tegen de Zuidafri- kaanse order voor de Nederlandse scheepsbouwers, de kans op een gunsti ge uitspraak van de Nederlandse rege ring over deze kwestie voorgoed onmo gelijk gemaakt. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN In de etappe van Den Haag naar Vlissingen komt Olym pia's Toer om 17.24 uur Zeeland binnen. Het route- en tijdschema: 17.24 uur Ou- de-Tonge, Bruinisse, Duiveland, Zierik- zee, 18.10 uur tol Kortgene, 18.24 uur Geersdijk, 18.28 Wissekerke, 18.33 uur Kamperland, 18.54 uur Veere, 18.57 uur Zanddijk, Vrouwenpolder, 19.03 uur Middelburg, 19.13 uur Koudekerke, 19.18 uur Vlissingen, 19.20 uur finish in de Brouwenaarstraat. hulp van tal van deskundigen nodig, al dus de spreker. Bij acclamatie werd het huidige be stuur herkozen, terwijl voorzitter J. de Zwart voor weer een periode van drie jaar de voorzittershamer zal hanteren. Na de rondvraag, die tegen tien uur was afgelopen, was het wachten op dc bisschop die echter door pech later aan kwam dan hij zelf verwachtte. w - V A (Van onze correspondent DEN BOSCH „Als ze slim zijn, zijn ze al weg", zei mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, toen hij gisteravond om vijj minuten over half zes toch nog binnenkwam op de verga dering van de diocesane r.-k. bond van bejaarden en gepen sioneerden. Er was al heel lang naar hem uitgekeken. Eigenlijk was de vergadering om vier uur afgelopen, maar omdat de bis schop had beloofd tegen vijf uur de vergadering te bezoeken, had men de gang van zaken wat opgehouden. Velen konden niet zo lang wnchten en mgr. Bluyssen kreeg slechts een klein gedeelte van de congresgangers te zien. De rest was naar huis. Mgr. Bluyssen vond het dan ook maar beter om ,,Tot ziens" te zeggen, en „Tot een volgende keer". Hij legde de nadruk op de bewondering die hij heeft voor de bejaarden, die vaak door hun idealisme en enthou siasme een voorbeeld voor de huidige generatie kunnen wor den genoemd. Hij hoopte dat de bond er in zou slagen zijn leden te blijven inspireren. ,,Het is zeker niet de bedoeling van de kerk en de hiërarchie dat u langs de kant staat en niet ge zien wordt". De bisschop be loofde om, waar nodig, zijn steun aan het bejaardenwerk en het werk van de bond te ge ven. Weet je, voor een picnic heb je niet veel mensen nodig. Alleen maar een heleboel te eten. Zaterdag j.l. werd een demonstra tie te Amsterdam gehouden, waarvan een der organisatoren in betreffende televisieuitzending met enige senti mentele opmerkingen een menigte mensen de tranen in de ogen drong. Hij liet de mensen door een eenzijdige kijk op de oorlog in Vietnam zien hoe slecht die Amerikanen wel zijn, maar hij (en vele anderen met hem) vergat daarbij één woord van kritiek op de tegenpartij te uiten. „Nee, de Ameri kanen hebben het gedaan", zegt hij en duizenden mensen beginnen te klap- Pen- Ik geloof niet (naar aanleiding van deze demonstratie) dat zij (de anti- Amerikaanse demonstranten) een zui vere kijk hebben op de dingen die daar gebeuren, laat staan dat ze Vietnam bij wijze van spreken op de kaart kun nen aanwijzen. Het zijn toch beide partijen die oor log willen, hoewel de Amerikanen de oorlog voor de vrijheid aangebonden hebben. Waar blijven we nu met ons arsenaal van oer-Hollandse en doorgewinterd burgerlijke spreekwoorden: „Waar twee vechten hebben twee schuld"? Daar zijn we het toch altijd allemaal mee eens geweest of nu ineens niet meer? En we demonstreren maar en we bereiken niets, totaal niets, want de oorlog gaat door. En we vinden het toch zo erg, want stel eens dat onze kindertjes daar leefden. En daar komt ons puur menselijk egoïsme aan bod: „Als ons dat eens overkwam", daar gaan we allereerst vanuit. Daarmee wil maar gezegd zijn, dat we niet re- eel zijn, maar bang. Ik weet wel, vrede moet er zijn, daar verlangen we allemaal naar, maar weet dan niemand, dat we voor die vröie moeten vechten? Dait doet naar mijn overtuiging Amerika, want als ze zonder slag of stoot Z. Vietnam aan de Chinese draak zouden overle veren, dan zal er misschien materiële vrede zijn in de harten der Vietname- zen, maar geestelijk zullen zi) gebukt gaan onder een regime, dat hen geen waarheid of goedheid zal brengen, maar macht en angst. De mensen hebben hier zaterdag ge demonstreerd tegen de Amerikanen, omdat ze die gemakkelijker bereiken kunnen dan de Noord - Vietnamezen, China en Rusland. En degenen, die de monstreren tegen de N.-Vietnamese politiek, doen dat als reactie op de eerstgenoemde groep van demonstran ten. Dat komt, omdat de mens altijd partij moet en wil kiezen. Hy is bang een tussenweg te kiezen en daarin heeft hij gelijk, want een tussenweg betekent twijfel en twijfel levert niets positiefs op. Maar zij denken er niet aan, dat de Amerikanen tussen twee kwaden moe ten kiezen: óf Z.-Vietnam aan de Chi nese invloedssfeer overleveren, waar onder ze, zoals reeds gezegd, slaven zullen zijn, óf de oorlog voor de vrij heid voortzetten, al mag die dan nog zo nutteloos lijken. Want waar men vrijheid verkrijgen wil moeten doden vallen. En wat heb ben we liever: een wereld vol levende, maar gevangen mensen of een wereld met vrijheid, waarvoor gestreden is, waarvoor mensenlevens geofferd zijn, maar waaj- iedereen gelukkig is. Zijn we dan zó bang voor de vrijheid, dat we er niets voor willen offeren? En nogmaals: beide partijen in Viet nam hebben de oorlog zelf gewild, de N.-Vietnaimezen zelfs meer dan de Amerikanen, die elke mogelijkheid tot onderhandelen graag aangrijpen, doch die mogelijkheid wordt hen door N. Vietnam niet geboden. Het is gemakkelijk om de „vech tersbaas", die we het best te pakken kunnen krijgen (Amerika) af te kra ken, omdat dit land democratisch is maar het is daarom nog niet eerlijk. Durven we N.-Vietnam en bondgeno ten niet aan zijn vestje te trekken om dat het niet voor democratie vatbaar is? Nee, we kunnen het niet en daai- om vinden we wel een stok om de Amerikaanse hond te slaan. Laten we eerst eens hier een goede wereld opbouwen voor zover dat mo gelijk is, want hoe kunnen we op een wankele basis een goede wereld vor men? We demonstreren tegen iets waar we niet genoeg over nadenken, we demonstreren n.l. indirect tegen de vrede, tegen de rechtvaardigheid, te gen de democratie in Vietnam! Dat is toch eerlijk gezegd fout. We demon streren en leven verder rustig ons le ventje, we veranderen zelf niet, we behouden onze slechte eigenschappen en hebben verder nergens weet van. Alleen als 's avonds de televisie beel den uit Vietnam laat zien, dan schrik ken we en hopen, dat ons dat nooit, zal overkomen. BREDA Stasid Komar. Wanneer u per se kritiek in uw blad wilt afdrukken, laat het dan in opbouwende zin zijn en niet een stuk dat zo éénzijdig is toegelicht, dat het iout'ef, zoal niet belastend genoemd mag worden. Niets is gemakkelijker dan iemand in een kwaad daglicht te stellen. De heer Van Oers is nu 22 jaar hoofd van de jongensschool in plaats van 30 jaar, waarmee ik even wil illus treren met welke lichtvaardigheid u de pen hanteert, alvorens u zich over de juistheid van de door uw beschre ven feiten vergewist. Dct u de bestuurlijke kwaliteiten van de heer Van Oers in twijfel trekt is evenzeer onjuist, want ik zou u kunnen spreken, over wat er onder zijn „be zielende leiding" hier tot stand geko men is. Het is geenszins mijn bedoe ling. iemand wie dan ook te krenken of te kwetsen en mocht er iemand zijn die het toch als zodanig aanvoelt dan bied ik hem bij deze mijn wel- femeende excuses aan. Het enige doel at ik beoog met dit ingezonden stuk is de heer Van Oers te rehabiliteren en de verslaggever te verzoeken in het vervolg rekening te houden met men selijke aspecten en zich een objectief oordeel trachten te vormen, alvorens tot publicatie over te gaan. WOUW P. MEEUSEN Het betoog van geachte inzender zou aan overtuigingskracht hebben gewon nen indien liij had onthuld, wat z.i. dan wel de oorzaak is van het leeglopen van de bewuste jongensschool. Mede daarom handhaven wij onze visie, een zienswijze, die voldoet aan de elzen van de objectiviteit. En wat de „men selijke aspecten" aangaat. Daartoe re kenen wi) evenzeer de belangen van de jeugd die goed onderwijs mag ver langen. (Redactie)

de Stem | 1967 | | pagina 5