MIJNEN IN GOLF VAN AKABA Laat Staatsmijnen in Noordzee naar aardgas boren m Koortsachtig diplomatiek overleg over Midden-Oosten Moskou eist: weg met Westelijke vloten Sabotage in Brussel lijkt wel zeker KRAAKJE, KUSJE TOE J5 Toeristen 55op eigen risico" naar Israël Aulo in middenberm Iwee doden in Aardenburg Beëindiging van bombardementen en infiltraties noodzakelijk OVERVAEPOGING ROOSENDAAL Vier van zes verdachten in vrijheid S v KAMER AKKOORD MET „NATTE MIJNWET" DAGBLAD VOOR ZEELAND Veranderlijk Paus Paulus Bombardementen ANDAAG EN Vietnam-held wijkt uit naar Cuba Verwijt Optimaal NOG 247 MENSEN NIET GEVONDEN ARRESTATIE ANONIEM Bier van de Brouwerij'„De Drie Hoefijzers" Sinds JÜ28 - uit de Bierstad Breda niet duur wei heerlijk zie onze VOOrdeelaanMedillg elders in dit blad I07e JAARGANG Ne. 25513 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen c j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Meslmr.H. AA. L. de Rechter. P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 MEI 196? Abonnementsprijs: 1 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. t 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Üiirëaü"vöor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). GROTE VIER" IN BERAAD? NEW YORK (Reuter Rusland heeft gisteravond geëist, dat de Ameri kaanse en Britse vloten uit de Middel landse Zee verdwijnen. „Deze vormen een van de ernstigste bronnen van spanning". De Russische afgevaardigde Fedoren. ko stelde, deze eis in de Veiligheidsraad kort nadat Amerika zich akkoord had verklaard met een conferentie van de „Grote Vier" over de crisis, zoals Frankrijk heeft voorgesteld. SCHIPHOL (A.N.P.) - De on geveer honderd vakantiegangers, die gisteravond met een DC-7 van Schreiner Airways naar het Mid den-Oosten vertrokken, zijn voor de keus gesteld om in Istanboel (Turkije;, waar het vliegtuig een normale tussenlanding maakt, uit te stappen of op eigen risico 'door te vliegen naar Beiroet in Liba non. Wie er de voorkeur aan geeft in Istanboel te blijven, zal een rond reis door Klein-Azië kunnen ma ken naar o.a. Ankara, Troje, Smyr na en Istanboel. Over het algemeen blijken de toeristen, die reeds in Israël en overige landen in het Midden- Oosten zijn. niet al te zenuwachtig. Er keren wel verscheidene men sen eerder terug dan in de aan vankelijke reisplannen stond. De regering van Israël laat ieder, die in verband met de toestand wil vertrekken, zonder extrakosten per lijnvliegtuig naar huis reizen. Een §root aantal Scandinaviërs, die in Israël verbleven, zijn in pendel dienst teruggevlogen. Onder hen waren vele vrijwilligers, die in een kibboets werkten. De K.L.M. heeft veiligheidshal ve de nachtstops in Cairo verlegd naar Istanboel. (Van onze correspondent) In Aardenburg heeft ensdag een ernstig verkeersongeval teven gekost aan twee personen. J" stationcar, bestuurd door H. B., dentf1 Uit de Eede naar Aar- k riUrÉ> gereden toen hij door (ynbe- ïeeht1|$rzaah in de middenberg te- te nintt an?' en teSen een hoop stenen werrion Vog'-Van de drie inzittenden V]i«w 33-jarige H. Brouwer uit Goetvf en de jarige O. deni.'iï.-ÏÏ.1 Malburg gedood. werfl e e' B. B. uit Middelburg, Suis in n3r gew°nd naar het zieken- ter N^tbl!rS vervoerd, nadat dolt- huk Lj \u^ Aardenburg de eerste heel vernipld De aut° Werd se" van\?Vk-U?* Van ^hodos is het a- advocaat Mandilaras 'Is KPrt dle"aam gemaakt l teren fn T pl?ces tegen d{ ^Griekse ™-Zaa.k ."AsP'da". Vol, schijnt v™ enc van hooi om8ekomèn W" vluchtP°ging lijk laras heeft of- g'ens i koopvaardij te zijn het K v Wirichti.'neesecieeld door W,geldlg tot vanavond: kpl. i be»„lki„g met en- Ulca; Ma'ige tot krachtige deri VeS. e"i'te wind. Weinig veran- arg in temperatuur. henfe mL°ncier 20''12' maan on- "P OO.Oo' uur Z°r"' op 4'33, maan (Van onze redactie buitenland) CAIRO/NEW YORK/PARIJS De Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, Ar thur Goldberg, heeft zich gisteren tijdens de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad akkoord verklaard met het Franse voorstel om een viermogendhedenconferentie te houden over de crisis in het Mid den-Oosten. Aan deze conferentie zouden de Verenigde Staten, Rus land, Engeland en Frankrijk deel nemen. Deze Amerikaanse bereidverklaring vormde gisteravond het sluitstuk van een groot aantal, koortsachtige diploma tieke contacten over de gespannen toe stand in het Mid den-Oosten. Na het be sluit van de Egyptische president Nas ser om de Straat van Tiran te sluiten voor Israëlische schepen, werd de si tuatie gistermorgen nog verscherpt door de mededeling, dat Egypte m de Straat, die de toegang vormt tot de Golf van Akaba. mijnen had gelegd. Oe Thant heeft gisteren een onder houd gehad met de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Riad De VN-functionaris had gisteravond zijn eerste bespreking met president Nasser. Waarnemers in Cairo zijn van mening dat president Nasser de huidige situatie wil uitbuiten om ge heel nieuwe besprekingen af te dwingën over de gehele Palestijnse kwestie. Het is zeer onwaarschijnlijk dat Israël zal toestemmen in een zaak die het al lang als afgedaan beschouwt. Egypte zou vasthouden aan toepassing van een VN-resoIutie uit 1947 over de verdeling van Pa lestina. Deze resolutie is nooit uitge voerd. Canada en Denemarken hebben gis teren in de Veiligheidsraad voorge steld, dat de Raad een beroep doet op alle partijen in het conflict om zich te onthouden van elk optreden dat de toestand zou kunnen vererge ren- Eerder, hadden Rusland er Frankrijk het nut van een spoedzit ting in twijfel getrokken, omdat Oe Thant daarbij niet aanwezig was. De Franse regering heeft gisteren het tot nu toe belangrijkste diploma tieke initiatief ontwikkeld door het voorstel van een viermogendheden conferentie te lanceren. President De Gaulle sprak gisteren met de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, die op doorreis was naar New York, waar hij de zitting van de Veiligheidsraad bijwoonde. Latei- had de Gaulle via zijn ambassadeur in Cairo contact met president Nas ser. Frankrijk bevindt zich in de crisis tussen Egypte en Israël in een delicate positie, want de betrekkin gen van Frankrijk zijn zowel met Tel Aviv als met Cairo goed. Beide landen hebben hun vertrouwen in generaal De Gaulle uitgesproken. De Engelse minister van buitenland se zaken, George Brown, die zich momenteel in Moskou bevindt, heeft gisteren met premier Kosyngin en minister Gromyko de crisis bespro ken. Hij drong erop aan, dat Rus land zijn invloed bij de Arabische staten zou aanwenden om de ge vaarlijke ontwikkeling in een vreed zamer richting om te buigen. Het Kremlin had gisteren nog geen com mentaar gegeven op de voorstellen, die minister Brown lanceerde Frankrijk, Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat de vrije scheep vaart in de Straat van Tiran en de Golf van Akaba niet mag worden belemmerd. Het Engelse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Britsche oorlogsschepen in de Middellandse Zee in staat van pa raatheid zijn gebracht. De schepen worden gereed gehouden voor elke eventualiteit. In de meeste Arabische landen zijn de militaire voorbereidingen verscherpt. Saoedi-Arabië kon digde gisteren de algemene mobili satie af- Ook Jordanië verklaarde „in oorlogstoestand" te zijn. Nadat het toestemming gegeven had. dat Iraakse en Saoedi-Arabische troe pen het land binnen mochten, werd gisteravond gemeld, dat troepen uit Saoedi-Arabië Jordanië binnentrok ken. Perzië sprak gisteren berichten tegen, dat het olie aan Israël zou leveren. De eensgezindheid tussen de Arabische staten heeft een deuk ge kregen doordat Syrië en Jordanië hun diplomatieke betrekkingen ver broken hebben, maar Jordanië heeft Egypte officieel zijn steun toegezegd Het straatbeeld in de Israëlische hoofdstad Tel Aviv vertoonde giste ren alle tekènen van de volledige moibilis atietoestand. VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau lus heeft gisteren het stopzetten der bombardementen op Noord-Vietnam «n de beëindiging der Noordvietnamese in filtraties in Zuid-Vietnam de onmisbare voorwaarden genoemd voor het herstel van de vrede in Vietnam. De paus legde deze verklaring af tij dens een algemene audiëntie, waarbij ook een groep Vietnamezen aanwezig was, die op terugreis waren van een bedevaart naar Fatima. Het is voor de eerste maal, dat de paus zich over deze zaak zo duidelijk heeft uitgelaten. De paus wees erop, daA de wapenstil stand ter ere van de geboortedag van Boeddha bij velen de wens weer had doen opleven, dat deze wapenstilstand de inleiding zou kunnen zijn tot meer dan alleen een onderbreking van de strijd. Hijzelf had ook vurig gehoopt, dat de verantwoordelijke leiders hier mee niet tevreden zouden zijn. Het is echter noodzakelijk de oorza ken van de strijd weg te nemen. Maar om de vrede te verwezenlijken, zo be sloot de paus, moet men ook werkelijk de vrede willen, d.w.z. bereidheid tot gesprek en tot een broederlijke houding. Amerikaanse vliegtuigen hebben na af loop van het 24-uurs bestand ter ere van Boeddha's geboortedag de strijd hervat met bombardementen in het hart van Noord-Vietnam. Een van de doelen was het spoorweg emplacement bij Thai Nguyen, 60 km ten noorden van Hanoi, dat al dikwijls is aangevallen. Het spoorwegemplacement bedient een belangrijke krachtcentrale en de staalfabriek die de trots van Noord- Vietnam uitmaakt. Thai Nguyen ligt aan het noordelijke uiteinde van de ijzeren driehoek die ook Hanoi en Haiphong omvat. Achtergronden van de grimmige machtsstrijd in het Midden-Oos ten: zie pagina 7. Kardinaal Alfrink in (bij voor baat geruchtmakend) t.v.-pro- gramma over geboortenrege- ling. Pagina 9. Als we bij hen willen tanken, kunnen we zaken doen met de Roemenen. Pagina 19. Warenhuizen bij ons voldoende (ook afdoende?) beveiligd te gen brand. Pagina 3. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Vier van de zes mannen die vrijdagavond werden gearresteerd, verdacht van een overvalpoging op het Roosendaalse hoofdpostkantoor, zijn gis teren vrijgelaten. De Belgen J.B. uit Schoten en L.B. uit Berghem blijven in verzekerde bewaring in afwachting van hun berechting wegens overtreding van de vuur wapen wet. Zij waren, toen de politie ingreep al vorens de beraamde overval kon worden uitgevoerd, in het bezit van een traan- gasfles. Dit gas valt onder de verboden wapens. De rechter-commis9aris bij de Bredase rechtbank motiveerde de invrijheidstel ling van de vier anderen door het ont breken van het bewijs dat zij een uit voeringshandeling hebben gepleegd. Ie der van de zes was poging tot diefstal voorafgegaan door geweld, ten laste ge legd. Juridisch is er echter pas sprake van 'n poging tot diefstal wanneer min stens één uitvoeringshandeling voldoen de is komen vast te staan. Hiet O.M. had gevangenhouding geëist. Alle verdachten hadden geheel of ge deeltelijk bekend de overval te hebben beraamd. Zoals bekend wist de Roosen daalse politie door een tip de overval te voorkomen. Zij kwam, omdat het wel zijn van een postbeambte op het sepl stond, die door de overvallers overrom peld. moest worden,, al lin actie voordat er van een feitelijke overval sprake was. 0 Een menigte van naar schatting 5000 mensen demonstreerde gisteren voor het hotel in Cairo, waar Oe Thant verblijft. De demonstranten vroegen om een invasie in Israël. HAVANA (Reuter/AFP) De Ame rikaanse majoor Richard Hiarwood Pear- ce, die toegang had tot zeer geheime documenten en die wegens moedig ge drag in Vietnam werd onderscheiden, is met zijn vierjarig zoontje Richard naar Cuba uitgeweken. Ln een commu niqué van het Cubaanse ministerie voor strijdkrachten heet het dat majoor Pear- ce „om persoonlijke redenen van 't ge weten, politiek asiel heeft verzocht of toestemming om door te reizen naar het land van zijn keuze"; Pearce was de adjudant van luitenant- generaal Dunn, de commandant van het Amerikaanse vierde leger. Hij was zon dag voor „een korte vliegtocht" van Key West opgestegen. (ADVERTENTIES) r—""1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens de Twee de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid moeten de Staatsmijnen als zij dit willen in de Noordzee kunnen boren naar aardgas en aardolie. Ook moeten zij zelf mo gelijkheden krijgen tot exploratie. De minister kan niet minder doen dan duidelijke toezeggingen geven over de deelname van de Staatsmijnen, aldus de socialistische woordvoerder ir. A. P. Oele, gistermiddag in de Tweede Ka mer. De Staatsmijnen hebben daar recht op. Er is veel meer zekerheid nodig over hun positie in de mogelyk- heden op het continentaal plat. Ook andere fracties stonden op het standpunt dat de positie van de Staats mijnen meer zeker moet worden. Men verwachtte van minister De Block in zijn antwoord op de discussies over de uitvoeringsmaatregelen van de zoge naamde „natte mijnwet" een duidelijke taakomschrijving. De PvdA dreigde zelfs met een motie, wanneer het mi nisteriële antwoord niet positief genoeg zou zijn ten gunste van de Staatsmijnen. Want, zo zei dr. Oele, de Staatsmijnen moeten nu de kans krijgen zich naar die grondstoffen toe te ontplooiien. Ieder element van discriminatie van de Staatsmijnen moet weggehaald worden. Hoogovens en sommige particuliere mijnen zijn al zeer actief. Wanneer voor de Staatsmijnen geen maatregelen getroffen worden zouden deze duidelijk achtergesteld worden. Dr. Oele verweet de regering nadruk kelijk dat zij bij het opstellen van het gewijzigde ontwerp mijnwet conti nentaal plat de mijnraad gepasseerd heeft. Hij noemde de wetswijzigingen van het kabinet-Zijlstra op het ontwerp van oud-minister Den Uyl die door dit kabinet overgenomen zijn, gevaarlijk, juist met het oog op de omvang van de gemengde putten en de afzonderlijke velden. Op het Nederlands vasteland bevindt zich bijna 2000 miljard kubieke meter aardgas de grootste bel ter wereld en op het Engels continentaal plat raamt men de omvang al op 600 miljard kubieke meter. Iedereen kan begrijpen dat het aandeel in het Neder lands deel van de Noordzee daar wel tussen zal liggen. De vier regeringspartijen stonden echter geheel aan de kant van het na. binet. Zü deelden de mening van de regering, dat met de nieuwe opzet op timale baten voor de gmeenschap ver kregen worden. Staatsdeelneming in de olie bijvoorbeeld kost honderden mil joenen meer aan rijksinvesteringen, die in de komende jaren dringend nodig zijn voor andere zeer belangrijke doel einden. De meeste partijen waarschuwden de regering wel tegen discriminatie van Nederlandse maatschappijen ten op zichte van de buitenlandse. De buiten landers betalen de staat alleen uit hun brutowinst, de Nederlanders zitten vast aan, een veel hogere vennootschapsbe- a^dlJS mr. R. Nelissen van de KVP. AMSTERDAM (A.N.P.) Een inbreker kon de verleiding niet weerstaan een 22-jarige vrouw, die rustig naast haar echtgenoot in hun woning in Amsterdam lag te slapen, een kus ten afscheid te geven. De vrouw dacht aanvan kelijk dat de liefkozing van haar man afkomstig was, maar toen zij haar ogen opsloeg zag zij een on bekende. De man nam de vlucht en verdween met een aktentas en een portemonnee met ƒ7,50. (Van onze correspondent) BRUSSEL De politie van Brussel en de directie van het warenhuis Inno vation hebben meegedeeld, dat gisteren nog 18 doden werden geborgen. Slechts twee daarvan konden worden geïdenti ficeerd. Het waren twee vrouwelijke di rectieleden. Het totaal aantal geborgen slachtoffers van de rampzalige brand van maandag bedraagt nu 56. In het totaal worden nog 247 perso nen vermist. Uit de eerste onderzoekin gen van de lichamen blijkt, dat de mees te slachtoffers door verstikking om het leven zijn gekomen. Pierre Bolle, die dit gisteren ver klaarde, ontkende opnieuw ten stellig ste, dat de directie dreigbrieven had ontvangen naar aanleiding van de Amerikaanse weken in Innovation. De oorzaak van de brand en de bijzonder snelle verspreiding van het vuur door het' gehele gebouw blijven echter raad sels. Het onderzoek naar de oorzaak vaa de brand is schijnbaar nog niet verdér gekomen. Althans uit officiële medede lingen blijkt dat niet. Het sabotagege- rucht is nog niet minder sterk gewor den, integendeel. De politie arresteerde gistermorgen in het Rogiercentrum waar de directie van de Inno zetelt om verklaringen van het personeel op te tekenen een jongeman die verleden week had deelgenomen aan een beto ging tegen de Amerikaanse veertien da gen van de Inno. De politia trof hem dwalend op de 23ste verdieping van het centrum aan. Hij had zich daar ge mengd onder de personeelsleden van het warenhuis. Hij werd voor een ver hoor meegenomen. De veronderstelling dat de brand op verschillende plaatsen tegelijkertijd is aangestoken wint steeds meer veld. Reeds was gebleken, dat de brand op de eerste verdieping was ontstaan en zich vrijwel gelijktijdig manifesteerde aan het andere uiteinde van het gebouw op de derde verdieping. Een verkoop ster heeft nu verklaard, dat zij op de derde verdieping vuur heeft zien komen uit het plafond, wat ook een vuurhaard op de vierde verdieping zou betekenen. De Brusselse politie heeft verklaard, dat nog 66 gewonden in ziekenhuizen worden verpleegd. De bergers, die de puinhopen moeten doorzoeken, hebben gezegd, dat dit werk levensgevaarlijk is door voortdurend neervallend puin. Het filiaal van Innovation in Luik heeft gisteren het volgende anonieme telefoontje gekregen: „Is één catastrofe niet voldoende? Het zal ook hier ge beuren als niet alle Amerikaanse vlag gen worden weggehaald." De Luikse directie heeft inderdaad de Amerikaan se vlaggen en emblemen laten wegha len. In Ixelles, een voorstad van Brussel, heeft men de Amerikaanse vlaggen en emblemen ook verwijderd. Gistermiddag is 'n warenhuis in Brussel in allerijl ontruimd, nadat een anoniem telefoontje was ontvangen met de me dedeling: „U kunt maar beter uw win kel ontruimen, want' om half drie gaat er iets gebeuren." De politie doorzocht de zaak, maar vond niets. De politie verwacht de komende weken meer van dit soort wrange grappen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel, heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers namens de Tweede Kamer zijn leedwe zen met de ramp in Brussel doen toeko men. A

de Stem | 1967 | | pagina 1