GOAL: fraaie film van wereldkampioenschap mann pc Stem |ien 139 129 149 S9 85 BB 99 25 89 85 375 85 89 100 CHIPS EUSEBIO (ONBETAALDE) STEE Italianen gewaarschuwd voor „de vliegende vlo van Celtic Kennedy-boek rkoopt niet ve ^roemde spion Zeeuws elftal tegen Beveren VANDAAG: FINALE EUROPACUP Roosendaler lichtte juwelier uit zijn stad op Acht scheidsrechters meer in Zeeland 17 IVICE overleden IN CLINGE BIKKELHARD ZWAAR Zelfgebouwd graf tweemaal vernield Aandacht Ster Bewijs Verg unning voor slakkenjacht grandioze brëedbëêjd kleuren-film Als pseudo-Amerikaan DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 MEI 1967 woensdag 31 me! statiegeld 50 gram rdag 27 mei 79 de check-out it straks alles. Uw auto wordt CORSO MAZZOLA HERRERA WALLACE INTER ZAL JOHNSTONE GOED GAAN BEWAKEN ?5 I YORK (AP) Boekhandelaars n heel Amerika zijn tot de ontdekking Kekomen dat het omstreden boek van llha*n Manchester. „The death of a President in strijd met alle verwach- niet verkoopt. Werd u ^nSekende voorpubliciteil Hoord ?Jfnche?^er's verslag van de de wJLpresident Kennedy getipt als gever H van de 20e eei-lw Uit- gemaakt?^ and Row heeft bekend- i exemnll ®erste druk van 600.000 listen m^n uitverkocht aan detail- boeken d«r toeSegoven dat duizenden egroothandels ziin terua even. groothandels zijn terug danefinlfn«en voor de tw^ede druk zijn slechte vpv\Ü Vaag Als reden voor de geven dat T WOrdt onder meer ge- ttarkt IwhL handelaars de I "id von.- r bedorvcn door het boek verkopen maar voor vijI dollar te I >^Ufe°'deRaiië 'AP) Na'a><= a'sPionaee«5iL Italiaanse con °°rlog slog £8 van de eerste wereld- ,5n iaar'overleden8 de ouderdonl I In ioi (Van onze correspondent) CLINGE Als afsluiting van de feestelijkheden rond het veertigjarig bestaan van de voetbalvereniging Clinge" organiseert de jubilerende Clinge" organiseert de jubilerende club op zondag 28 mei om half vier een voetbalwedstrijd tussen S.K. Be- veren en het Zeeuwse elftal. S.K. Be- veren promoveerde dit seizoen in de Belgische competitie naar de hoogste klasse. Het Zeeuwse elftal moe het dit keer onder de spelers van Middelburg onder de spelers van Middelburg stel len. De kampioen van de eerste klasse speelt zondag in de strijd om het Ne derlands kampioenschap een uitwed strijd tegen Minor. Het gemis van de Middelburgers betekent zeker een ver zwakking van het Zeeuwse team. De ontmoeting, waaraan een wedstrijd tus sen de --junioren van „Clinge" en Steen" vooraf gaat, vindt plaats op het gemeentelijk sportpark. Het elftal van Zeeland is nog niet bekend. Uit de volgende spelers zal een keuze worden gemaakt: Bos, De Vaal, Buser, De Ridder, Salawane, Lillipaiy en Stroo (allen Vlissingen); Gauret, Van Hulle en Fulhoedt (allen Terneuzen)Verpoorte, Verberkmoes en Herman (allen Axel) en Lambert van Vogelwaarde. De Belgische ploeg treedt aan met: Van Esbroeck. Ver- donck, Buyl, Verhelst, Poorters, O. Janssen, E. Goossen, Pf, Rogiers, J. P. Janssen en Van Abbeny. (Van onze sportredactie) BREDA. De strijd om de Europese beker voor landskam pioenen is op een haar na gevild. Slechts de finale tussen Inter Milaan en „killer" Celtic Glasgow, welke donderdag te Lissabon wordt gespeeld, staat nog voor de boeg. Celtic is de eerste Britse club die tot de finale is doorgedrongen en er tevens voor zorgde dat de twaalfde uitgave weer geen Latijnse aangelegenheid werd. Op twee uitzonderingen na Eintracht Frankfurt in 1960 en Partizan Belgrado 1966 waren het steeds vertegenwoordigers van Latijnse landen (Frankrijk, Portugal en Italië) die zich voor de finales plaatsten en de Europa Cup wonnen. Het Schotse voetbal heeft dit seizoen wel voor sensatie gezorgd Vorige maand klopte het Schotse elftal in Wembley wereldkam pioen Engeland. De clubs zijn niet achtergebleven, vooral de twee topclubs uit Glasgow: Celtic en Glasgow Rangers. Beide ploegen zijn erin geslaagd door te dringen tot de finales van de Europabe kers (landskampioenen en beker winnaars). Daarbij opent Celtics prolongatie van de Schotse titel voor de club van Jock Stein ongekende mogelijkheden met be trekking tot de komende toernooien om de Europese beker voor landskam pioenen en bekerwinnaars. Eerder won Celtic namelijk ook de Schotse cup, zo dat het zich reeds plaatste voor twee toernooien. Mocht Celtic in Lissabon de finale van het lopende toernooi voor landskampioenen tegen Inter Milaan winnen, dan heeft 't driemaal het recht in een van de volgende competities uit te komen Van de meer dan zestig wedstrijden die Celtic dit seizoen speelde, waren er acht voor de Europese beker der lands kampioenen. Als eerste tegenstander troffen de Schotten het Zwitserse FC Zürich, dat uit met 20 verloor en thuis met 03. Ook de Franse ploeg Nantes kon de mannen van Celtic geen hoofdbrekens bezorgen, want ze ver sloegen de Fransen met tweemaal 3—1. Daarna werd het voor de Schotten in de kwartfinales een bikkelharde wedstrijd tegen Vojvodina, dat welis waar met 1—0 won, doch in Glasgow met 31 ten onder ging. In de halve finales won Celtic voor eigen publiek met 3—1 van de legerploeg Dukla en kon dus met 2 doelpunten voorsprong naar Praag gaan, waar het in een zeer slechte wedstrijd de score dubbelblank wist te houden. In deze acht wedstrijden scoorde de aanval van Celtic 16 maal. Maar de Celtic-voorhoede kan veel meer. want in 31 competitiewedstrijden kwam deze tot 105 treffei's en voor de 57 wed strijden die dit seizoen werden ge speeld noteerde men een totaal van 186 doelpunten. Inter Milaan, in 1964 en '65 winnaar van de Europese beker, speelt vandaag dus zijn derde finale. Daarvoor heeft het wat zwaardere hindernissen moeten nemen dan Celtic, hetgeen niet betekent dat we de kwaliteiten van de Schotten moeten onderschatten. Dat Inter het moeilijker gehad heeft blijkt ongetwijfeld uit de namen van de tegenstanders: Torpedo Moskou, Va- sas Boedapest, Real Madrid en CSKA Sofia. Laatstgenoemde ploeg dwong de formatie van Helenio Herrera zelfs tot een beslissingswedstrijd. Torpedo Moskou kon in het San Siro- stadion de schade tot 10 beperken, De Italianen speelden toen zonder Sua- rez en Guarneri, maar met de vetera nen Vinicio en Jair. Maar zelfs deze magere 10 voorsprong bleek voor de Milanezen voldoende om in Moskou, waar 103.000 toeschouwers het tweede duel gadesloegen, het vooropgestelde doel (00) te bereiken. In de achtste finales won Inter met 21 en 20 van Vasas Boedapest, waarna het in de kwartfinales Real Madrid uitschakelde: 10 en 20. Drie maal had Inter het dus al klaarge speeld met één doelpunt voorsprong de situatie te redden. In de halve finales kwamen de Ita lianen tegen CSKA Sofia niet verder dan tweemaal 11 en dat betekende dus een beslissingswedstrijd. Daarin werd Inter echter sterk bevoordeeld, omdat deze te Bologna plaatsvond. Mei) herinnert zich de fraaie kopbal van Capellini die over winst en ver lies besliste (10) en dat de Bulgaren er eigenlijk niet aan te pa^ kwamen. De Italiaanse superioriteit werd echter mede in de hand gewerkt door de niet altijd onpartijdige leiding van de Zwit ser Dienst. Maar al met ai had het be- tonvoetbal van Inter weer gezegevierd. En nu moet Inter Milaan dus uitko men tegen de „killer" van dit toernooi, het Schotse Celtic. Helenio Herrera, de coach van dp Milanese ploeg, heeft, nadat hij in Glasgow Celtic tegen de Rangers had zien spelen, verklaard: „Het is de meest frisse en knap spe lende ploeg die ik de laatste jaren ge zien heb. Het zal een zware opgave voor ons worden". En Herrera voegde daar nog aan toe: „Vooral de kleine 22-jarige rechtsbui ten Jimmy Johnstone, bijgenaamd „de vliegende vlo", is moeilijk te vangen. Ik kan u verzekeren dat hij speciale aan dacht zal genieten Behalve deze klei- spel van Lennox. Murdoch en Auld op gevallen Voor de verdediging hebben zij prachtige spelers als Clark. McNeill en Gemmell". En wat denkt de Schotse dwerg John stone er zelf van? Wel, hij weet alles over de Italiaanse reus, tegenover wie hij zal staan in de finale: Giacinto Fac- chetti. De Inier-verdediger is 1.85 m lang, de kleine Schotse rechtsbuiten 1,62 m. Deskundigen zijn van meniing dat hét duel tussen deze twee spelers zal be palen wie de beker gaat winnen. John stone zegt: „Ik heb Facchetti al vele malen op de t v en één keer in levende lijve gezien Ik reken hem tot een van de beste backs in de wereld, maar ik ben niet bang voor zijn lengte". Iedere Schot weet nu dat Facchetti de snelste man in de ploeg van Inter is, maar ook de reputatie van John stone steunt op snelheid. „Ja, ik ben rapper geworden", zegt Johnstone. „Vroeger won ik wel van een verdedi ger, maar werd daarna weer ingehaald. Maar als ik hem nu voorbij ben, dan krijgt hjj mij niet meer te pakken" De supporters van Celtic zijn van mening dat Facchetti ditmaal geen kans zal krijgen voor gevaarlijke uitvallen, Volgens Britse kenners is deze speler het beste voorbeeld van een aanvallen de back een nieuw kenmerk van het voetbal dat met de invoering van het 4-2-4-systeem zijn intrede heeft ge daan Celtic beschikt evenwel ook over eet back die veel doelpunten maakt, name lijk Tommy Gemmell. Hij heeft dit sei zoen in de competitie vier treffers kunnen noteren, maar dat is zes minder dan Facchetti's staat van dienst in dit seizoen. En wat denkt Jock Stein, de manager van de groen-witten. over de komende finale? De gewezen mijnwerker zegt er dit van: „Inter is voornamelijk inge steld op defensief voetbal Doelpunten maken kunnen de Italianen, hoewel ze over de best betaalde sterren beschik ken, maar moeilijk. Ons voetbal biedt de mensen waar ze voor betalen. Het maken van doelpunten staat op de eer ste plaats. De spelers van Celtic zijn snel, werken hard en hebben een per fecte lichamelijke conditie. Onze suc cessen rusten op deze pijlers. Hopelijk vindt dit alles donderdag in Lissabon zijn bekroning!" (van onze verslaggever* N1EUWENHAGERHEIDE Antoïne Reumkes die eigenhandig op het graf van zyn onlangs overleden vader een grafmonument opricht moet nu voor de tweede maal opnieuw met zijn werk beginnen. Het is de tweede keer binnen een tijdsbestek van een maand, dat op het kerkhof van de H. Hartkerk te Nieuwenhagerheide een schennis plaats vindt, die alleen het monument, waar aan de 19-jarige Antoine Reumkes en een vriend vele uren vrije tijd besteden, treft. De eerste keer dat de vernieler Te werk ging, was medio april, enkele dagen voordat de langgezochte graf- schenner zijn laatste bezoek bracht aan het kerkhof van Nieuwenhagerheide. Het metselwerk aan het gedenkteken was toen bijna gereed. Toen Antoine Reumkes de volgende dag het graf van zijn vader, een in valide mijnwerker, wilde gaan vol tooien, vond hij slechts een puinhoop van baksteen en cement. Zonder van de vernieling bij de po litie aangifte te doen, begon de Nieu- wenhagernaar opnieuw. Afgelopen weekeinde was het bijna zo ver, dat het smeedwerk aangebracht zou worden. Weer werd 's nachts het gedenkteken afgebroken. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Eusebio lacht, Eusebio huilt, juicht, kijkt en scoort, scoort en scoort. Eusebio is de (voor deze film onbetaalde) ster uit „GOAL" de film die werd opgenomen tijdens de wereldkam pioenschappen voetbal, vorig jaar in Engeland. Vrijdag en zaterdag kunnen voetballiefhebbers deze bijzonde re fraaie film gaan zien in Ter- neuzen op 26 en 27 mei in Con certgebouw en in Hulst op 12 en 13 juni a.s. in „Koning van Enge land", waar hij vijf keer per dag (1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur) gedraaid wordt onder auspiciën van DAGBLAD DE STEM. Eusebio, hij komt steeds weer terug in de opnamen en hij verdient het. Ook al staan vele wedstrijden ons nog vers in het geheugen, na het bekyken van „Goal" moet iedereen eens te meer tot de overtuiging komen, dat niemand an ders dan de Portugese ster de kroon van Pele kan overnemen. De cameramensen hebben de juiste man dus het meeste gevolgd in zijn gedragingen. Haarscherp laat de film de haast kinderlijke vreugde zien die Eusebio toont wanneer hij weer eens 'n doelpunt heeft gescoord. Begrijpelijk wordt het verdriet van de donkere voet baller uit Portugal nadat zijn land door Engeland is uitgeschakeld. Uiteraard dringt de vergelijking met andere films over de wereldkampioen schappen voetbal zich onmiddellijk op. Het hoeft niet' steeds „iets anders" te zijn. maar als het gebeurt als in „Goal" mag het van ons best. Dit is nu eens niet een klakkeloze weergave van een of twee wedstrijden. De regisseur heeft doelbewust gezocht naar de vreugde, het „verdriet" bij spelers en toeschou wers. Daarbij heeft men voldoende aan dacht besteed aan spelmomenten en „wat-er-zoal-bij-een-wereldkampioen- schap-voetbal komt kijken". En dit alles is In een vorm gegoten. di,e uiterst aantrekkelijk te noemen is. Van het begin tot het eind boeit „Goal" de toeschouwers. Zelfs de titelrol. meestal bij films het meest saaie deel is aantrekkelijk gemaakt met beelden van de vrije trap, die West-Duitsland in de laatste minuten van de finale uit- eindeliik naast Engeland bracht. Reeds dan tekent de diepe verslagenheid zich af. die zich als de meester kan maken van spelers als de tegenstander een doelpunt maakt. Hoewel Engeland-West-Duitsland uit eindelijk de finale was, zyn wij door „Goal" gesterkt in ons idee, dat er tijdens de wereldkampioenschappen wedstrijden zijn gespeeld, die meer aanspraak maken op het predikaat „finale". We denken hierbij vooral aan BraziliëHongarije, een wedstrijd die iedere voetballiefhebber nog wel eens zou willen zien. De machtige prestatie van de Hon garen, die wereldkampioen Brazilië uit- schakelt. PortugalBrazilië en Enge land—Portugal zijn ook van die duels waaraan in „Goal!!" veel aandacht wordt besteed. In deze gedeelten schittert de ster van Eusebio. kan men deze onweerstaanbare voetballer volgen in zijn acties. Maar „Goal" biedt nog veel meer De film laat ook veel gevallen zien van ruw spel; hoe Pele wordt geveld en hoeveel spelers er het veld uit werden gestuurd. Opnieuw voelt men dan (men raakt bij het bekijken van de „Goal" Huilend loopt Eusebio van het veld, nadat Portugal van Engeland heeft ver loren; een opname uit de film „Goal". opnieuw opgewonden) de verontwaai- diging opkomen als meester-kleermaKei Kreidlein uit Frankfurt de Argentijnse aanvoerder Rattin naar de kleedkamer verwijst, terwijl deze slechts om een tolk vroeg. Die verontwaardiging was voor on> het bcsie bewijs, dat de makers van deze film in hun opzet geslaagd zijn, om niet alleen maar „het voetbal" te laten zien doch tevens de kijker een indruk te geven hoe men opgewonden raakt voor deze fascinerende sport. Men neemt de reclameshots, die „Goal" af en toe onderbreken, graag op de koop toe. E.L. NEUCHATEL, Zwitserland (AP) - Slakkenjagers in het kanton van Neu- chatel moeten voortaan een vergunning hebben om slakken te vangen. De autoriteiten besloten tots' deze maatregel om te voorkomen dat de slak, een veelgevraagde lekkernij, wordt uitgeroeid. Tot dusverre hebben 16 slakkenvar-- gers 30 Zwitserse francs neergeteld voor de vergunning. (ADVERTENTIE) presenteert op vrijdag 26 en zaterdag 27 mei in Concertgebouw te Terneuzen de voetbalsterren van 16 lon_den in de 110 minuten spanning *'117 camera's Aanvang dagelijks 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur Gezien de te verwachten enorme belangstelling op de avond moeten wij u adviseren, indien mogelijk de middagvoorstellingen te bezoeken VOORVERKOOP Sig. Mag. „De Bokser", Korte Kerkstraat 4 Terneuzen en aan de kassa van het concertgebouw. (Van een onzer verslaggevers ROOS EN DAAL Op een ver bazingwekkende manier is de dertigjarige Roosendaler P. S. er dinsdag in geslaagd een ju welier in zijn geboorteplaats voor ruim 700,- op te lichten. Later op de dag kon de man worden gearresteerd en kreeg juwelier S. uit de Molenstraat zijn vijf gouden ringen van die waarde terug. S. diende zich aan als Ameri kaan en maakte in kauwgom- Engels duidelijk drie gouden ringen te willen kopen. Toen het op betalen aankwam deelde hij de juwelier mee, een paar dui zend gulden op een bank in Roosendaal te hebben staan. Er werd in het bijzijn van de koper naar de bank gebeld waar men evenwel te verstaan gaf van een bepaald banktegoed niets af te weten. S. nam toen'in het bijzijn van de juwelier de telefoon over en voegde de bankbediende eni ge Amerikaanse volzinnen toe. De argwaan van de jutoelier be reikte evenwel geen hoogtepunt. S. had nog kans gezien om twee gouden ringen uit een vitrine te halen, toen de juwelier de bank opbelde. De koper zei ver volgens in een nabijgelegen bar f 400,- te hebben liggen. ,.Of de juiuelier of het winkelmeisje maar even mee wilden lopen". De man werd echter volledig vertrouwd en mocht met de drie uitgezochte ringen en de twee gestolen ringen de juweliers zaak verlat m om in die bar het geld te halen. Toen dat niet kwam, werd de politie ingescha keld. Een speurtocht leverde resul taat op. Bij zijn arrestatie had S. nog vier ringen aan zijn vin gers zitten. De vijfde had bar- eigenaar P. aangenomen, omdat hij nog geld van consumpties van S. te goed had. Commentaar van de politie: onbegrijpelijk dat men zo goed gelovig kan zijn. Commentaar van de vrouw van de betrokken juwelier: na tuurlijk was het stom. De vol gend" keer zal het niet meer gebeuren. Door ervaring wordt men wijs. (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG Het aantal voetbal scheidsrechters in de (KNVB) afde ling Zeeland is weer met acht uitge breid. Ditmaal slaagden de heren A. J. van den Berg te Hulst, K. Bouw man en A.A.G. de Bilde te Burgh, B. J. Imanse en B. Slijm te Souburg, A. J. de Regt te Kloetinge, R.J. Scheele te Axel en J.A. Weststrate te Wemel- dinge voor het gehouden scheidsrech ters examen.

de Stem | 1967 | | pagina 17