BA MG! 'n koelkast N.V. GERT BONGERS WON EERSTE ETAPPE OLYMPIA'S TOER Stoere renners verregenden Wij leggen accent op de aanval Morgen start strijd om gunst publiek in V.S. pas goed TOMADO TOMADO JOCK STEIN: Dancelli nam leiderstrui over TEKELINCK) Hulst Tel. 3546 or veronderwerk) Vertrek Cces Groot Geen stuiver voor FC Zaanstreek Finland-Nederland 0-0 =0=P=S=r=F=/.=/.=/=N=G=JF=N= Slippend Omzetting ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING Voorbij Uitslagen Schaaphok definitief gecontracteerd Clubs Nieuwe lening FC Den Bosch "67 Te grote inspanning „Vredeskoers" voorbij voor Piet Tesselaar INSCHIKKELIJKE DR00GREKKEN en vrijdag 26 mei a.s. 's avonds om 8 uur le wasautomaten tan voorafgaande low een prijsvraag. r ïi - 17, - 5855 'm uili 9 De finish van de eerste etappe. Winnaar werd de 20-jarige Gert Bon gers. (ADVERTENTIE) NAPELS (ANP) Do Belg Willy Planckaert lieeft de vijfde etappe van de llonde van Italiè, een 320 kilometer lange rit van Home naar Napels, ge wonnen. De Italiaan Michele Dancelli nam de leiderstrui van de Spanjaard Gomez del Moral over. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1. Planckaert (Belg) 220 km in 5.24.52; 2. Basso (It)3. Dancelli (It)4. Ar mani (It); 5 Anni (It); 6 Bodrero (It); 7. Brands (Belg)8. Maino (It) alien z.t. als Planckaert; 9. Bifferi (It) 5.25.07; 10. Vicentini (It). 39. ex aequo Tummers (Ned), Otten- bros (Ned); 72. Den Hartog (Ned); 73. Van Looy (Belg); 92. De Koo (Ned); 98. Derboven (Belg); 100. De Wolf (Belg) allen z.t. als Bifferi: 104, Lute (Ned) 5.26.51; 117. Leyten (Ned) 5.28.03. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Dancelli (It) 25 uur 10 min. 01 sec.; 2. Perez Frances (Sp) op 15 sec.: 3. Tac- cone (It) op 16 sec: 4. Moser (It) op 18 sec; 5 Schiavon (It) op 1 min 14 sec; 6. Poggiali (It) op 1.17; 7. Zandegu (It) op 1.24; 8. Merckx (Belg) op 1.28; 9. Altig (W-DId); 10. Carletto (It). (Van ome sportcorrespondent) ZAANDAM De stichting F.C. Zaanstreek zal waarschijnlijk geen stuiver oterhouden aan Cees Groot, die onlangs naar Amerika is vertrok- ken om daar te gaan spelen voor de Pittsburg Phantoms. De Phantoms zijn niet van plan om een transfer som voor Groot, die in juli van zijn contractuele verplichtingen bij F.C, Zaanstreek zou zijn ontheven, te be talen. Ook de K.N.V.B. voelt er niets voor om te bemiddelen in het ge schil tussen F.C. Zaanstreek en Pitts burg Phantoms, omdat het een niet door de FIFA erkende bond betreft. Reden tomeer om aan te nemen, dat er voor F.C. Zaanstreek geen finan cieel voordeeltje aan liet vertrek van Groot naar Amerika verbonden is. HELSINKI. (A.N.P.). Het Neder landse amateurelftal heeft in Helsmki met 0-0 gelijk gespeeld tegen Finland. De wedstrijd werd gespeeld in de eerste ronde van groep C (Europese zone) van het Olympisch kwalificatietoernooi Ruim 19.000 toeschouwers woonden de ontmoeting bij. De return is woensdag 14 juni in Arnhem. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG. Toen de wolken zich sloten om over verre gend Den Haag een zwart doek le hangen, brak de lach zoals alleen een gelukkige wielrenner die kan lachen, door op het bolle gezicht van Ger Bongers. Twintig jaar oud en sterk ge worden in de tuinderij van zijn vader. Als een speelse poedel schudde hij waterdruppels van zich af en spuugde kringetjes in de waterplassen op het asfalt van de Leyweg. Kenners van de wielersport kletsten hem op de natte schouders en zeiden, dat hij het goed gedaan had. De hemel braakte water. Nog steeds. De stralen vielen als staven ijzerdraad naar beneden en priemden in weke ruggen. Er werd gegild 0111 regenjassen en droge handdoeken. Om de ruimte van een auto die beschut, ling kon bieden. Een stoer leger wielrenners was in enkele uren veranderd in een van ellende huilende stoet. Weihouder Verhey lost op het Rembrandtplein het startsehot yoor de 16e Olympia's Toer. LISSABON (ANP/AP) De 32-jari- ge Mauro Bicicli die dacht, dat zyn voetballoopbaan reeds ten einde was «peelt vanavond zijn eerste wedstrijd in een Europees bekertoernooi. Inter's coach Helenio Herrera heeft Bicicli na melijk opgesteld in de finale van de Europa Cup in Lissabon. Bicicli is de vervanger van Luis Suarez, die gebles seerd is. Bicicli is opgesteld, omdat Her rera „een geroutineerde speler" op het middenveld wil. Na 12 jaar voor Inter te hebben ge speeld, ging Bicicli naar de tweede divi sieclub Genua. Vorig jaar verloor hij zijn plaats in het eerste elftal van Ge nua. In het begin van dit seizoen ver raste Herrera heel Milaan, door Bicicli opnieuw naar Inter te halen. Terwijl de spelers van beide finale- ploegen een lichte training ondergingen, voerden de twee managers (Jock Stein en Herrera) gisteren een „koude oorlog" tijdens een persconferentie. Celtic's „baas" Jock Stein was duide lijk: We zullen het accent op de aanval leggen. We zijn gekomen om voetbal te spelen niet om een oorlog uit te vech ten." Stein was niet van mening, dat Inter gehandicapt zou zijn door het ont breken van Suarez. Hij verklaarde dit als volgt: „Geen enkel team is gebouwd op één speler. Als hij een sleutelpositie innam in het Italiaanse team. dan zal een ander zijn taak overnemen. En ver geet niet, dat wij ook een belangrijke speler moeten missen, nl. Joe McBride." Helenio Herrera, 's werelds best be taalde coach bediende zich tijdens de persconferentie van drie talen. Toen men hem vroeg, of hij een zwakke plek in de Schotse ploeg had ontdekt, ant woordde hij..Dat vertel ik u wel na «e wedstrijd." Welke club zou volgens Herrera winnen „Ik ben geen waar zegger", zei hij, maar na een ogenblik pauze vervolgde hij glimlachend: „Ik oenk, dat wij winnen". JOCK STEIN CELTIC GLASGOW Simpson Graig McNeill Clark Gemmell Chalmers Murdoch Johnstone Wallace Auld Lennex Cappellini Mazzola Domenghini Bicicli Bedin Facchetti Picchi Guarneri Burgnich Sarti INTER MILAAN (ADVERTENTIE) De tocht naar Den Haag is bijna on menselijk zwaar geweest. Re-gen en wind traden de coureurs tegemoet om wreed in te hakken op de conditie, die voor Olympia's Toer naar een hoogte punt was gevoerd. Stampend en hij gend naar energie ploeterden de hon derdtwee (Frankrijk liet het op het laatste moment afweten) amateurs zich over de smalle wegen langs kleine en grote kanalen, langs dijken en hui zen bij iedere bocht de ijdele hoop koesterend, dat het daar achter wel zou ophouden. Het peloton koos de meest wijze weg en bleef zo lang moge lijk compact. Dicht tegen elkaar, als overspoelde vruchten in een wandloze groentekist, probeerden de geteisterde mannen rampen te voorkomen. Uitlooppogingen waren er niet. Ten minste geen van betekenis. Och ja, na tuurlijk rolde er wel eens een uit de bundel, maar dat waren vergissingen. Richard Buckaki bijvoorbeeld beging die. Daar zorgde de loodzware hemel genoeg voor. Ondanks alle narigheid, die zich op de getekende gezichten steeds meer openbaarde, schroefde de karavaan het tempo steeds feller op. Er kwamen snelheden van over de veertig kilometer per uur en dat was een angstaanjagende ervaring. Slip pend trokken de racefietsjes zich door veel te nauwe straatjes in een niet te stuiten rush. Men kon slechts hopen, dat het drama, zoals dat zich vorige week in de Ronde van Zuid.-Holland voltrok, geen reprise zou belévem Non chalant weggelegde keien in dorps wegen straalden glimmend van olie en vet de over hun kromme sturen ge bogen fietsers in de doffe ogen. Links en rechts lagen plassen die het water tot om de oren joeg. Men kon slechts hopen Tweemaal tevergeefs. Er gingen kreten van ontzetting de lucht in toen het kletterend geluid van gevallen fietsen boven de bulderwind uit waaide. Ernstige gevolgen hadden de ongewilde schuivers niet. Behalve water regende het lekke handen. Cees van Dorst uit Roosendaal opeiide de rij door in het geneutraliseerde gedeelte al plat te vallen. Na hem volgde een rij van bijna niet te tellen slachtoffers, die slechts met moeite een aansluiting konden be werkstelligen. Ad van Overveld (Zég ge) lukte dat niet. Hij moest van wiel verwisselen op een moment dat de snelheden naar een top werden ge voerd. Op zijn trieste eenzame tocht trof Van Overveld in dat bange uur de jonge Limburger Piet Knubben. Pas amateur en fel als geen ander. De tandem boorde zich in perfecte com binatie door het gordijn van regen en wind, maar de tegenstand bleek te groot. Onder het zwart van de valhelm gilde het rood van het haar dat Ad van Overveld direct doet herkennen, om hulp. Bijstand die alleen van boven kon komen. Maar de regen plensde door en de wind stootte nog harder. Ad van Overveld sukkelde steeds ver der achteruit tot hij de bezemwagen achter zich voelde. Op het moment dat Olympia's Toer eigenlijk nog moest beginnen, zong de motor van de laatste auto een soort afscheidslied voor de dappere Ad van Overveld. Hij beet door kwam niet in de bezemwagen, maar raakte wel ver achter. f TA RVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISI Een somber beeld uit de eerste etappe van Olympia's Toer door Ne derland: door en door nat koerst het peloton over de van regen spiegelen de weg langs de Vecht: nog vele zware kilometers wachten.... ton laten gaan. Een kapotte deraillenr wierp hem byna twee minuten terug. Dienstplichtig soldaat Dubois mocht aan een solo beginnen. Hjj deed dat zo knap dat we hem graag vergeven dat hü aan het viaduct by Boskoop vijfhonderd meter extra won door handig en slim een binnenweggetje te nemen. Er waren op dat moment nog zeker zestig seconden goed te maken. Lenig trapte Wim Dubois ze weg. De rug katachtig gekromd, de benen in strak tempo ronddraaiend. Bij de doorkomst in Zoetermeer, twintig kilometer ver der, maakte Dubois weer deel uit van de grote groep. De Zeeuw moest echter later een te leurstelling verwerken. Hij kreeg last van een oude knieblessure en raakte daardoor toch twee a drie minuten ach ter. Precies gelijktijdig met de eerste aan sluiting van Dubois kwam het peloton in volle actie. Cees Rentmeester uit Ovezande demarreerde en sleurde zeven man mee: Van Groezen, Bols, Hesen, Pieters, Kettenis. Pepels en Van de Burgh. Hun voorsprong beperkte zich tot tweehonderd meter. Het bleek ge noeg voor de finale van deze slopende rit. Vinnig en venijnig, bijtend tot op het'tandvlees, zetten de liefhebbers voor een overwinning zich in beweging. Het kopgroepje ging eraan, maar de onver woestbare Rentmeester zette door. Joop Zoetemelk kroop aan het wiel en ook Leo Duyndam, wiens deelname pas een feit werd toen de dokter 's morgens twee. geblesseerde knieën (opgelopen in de Ronde van Zuid-Holland), stérk genoeg "achtte voor de duizend .kilome ter trip vah Olympia. Eén voor één kwamen ze er daarna bij, de sterksten: Daan Holst, Cees Zoontjes, Stefan Blaudzun en Piet de Wit. Rappe cou- rsurs, met rappe benen. Het gat groeide tot ruim één minuut. Vanuit het pelo ton waren krampachtige pogingen gaande. Verraste vedetten trilden van spijt en zochten naar de reserves. Aan de kop gingen de blauwe rijders van Smiths Aoifit. Kloeke reuzen, die waakten over het welzijn van Duyndam en Rentmeester, de ploegmaten in de vuurlinie. Beurtelings grepen ze in. Hun kracht lag in saamhorigheid. Alleen Ger Bongers kon het cordon doorbreken. Alleen hij. Zijn pedaalslag was krachtig, de wil om te winnen nog groter. Vijftien kilometer lang fietste Bongers in de ruimte tussen kopgroep en peloton. Ver voor hem dansten de shirts die hij van dichtbij wilde bekij ken. In zijn rug spoot dé warme adem van het peloton. Vijf kilometer voor de finish bereikte Bongers zijn -doel. Voor een deel ten minste. Hij wist dat zijn enige kans van slagen in een volgende solo lag. Onder de concurrenten bevonden zich immers rappe sprinters, van wie Leo Duyndam de allersnelste was. Duizend meter sdheidden de kopgroep nog van het ver- 'lossende einde, toen Ger Bongers het clubje compleet verraste. In enkele slagen trapte hij weg. Pas voorbij de witte lijn zagen de rivalen hem terug. Onder eon donkere hemel, die niet op hield water te lozen. Op het gezicht van Ger Bongers brak de lach door. PETER HEERKENS Terwijl Van Overveld probeerde te redden wat er mogelijk was, moest ook Wim Dubois, Zeelands roem, het pelo- EERSTE ETAPPE Amsterdam - Den Haag 163 km. 1 Gert Bongers 3.28,46, met bonifica tie 3.27,46; 2 Cees Zoontjes z.t., met bon. 3.28,16;3 Cees Rentmeester z.t., met bon. 3.28,31; 4 Daan Holst z.t.; 5 Piet de Wit z.t.; 6 Werner Blaudzun (Den.) z.t.; 7 Joop Zoetemelk z.t.; 8 Harry Jan sen 3.28,54; 9 Henk Nieuwkamp z.t.; 10 Wim Br'aven'ooer z.t.; 11 Hans Hesen z.t.; 12 Stanislaw Gazda (Polen) z.t.; 13 Henk Benjamins z.t.; .14 RiniWagt- mans 3.28,54; 15 Cor Leunis z.t. 16 Wouters 3<28;54; 19 ex aequo het pe loton met daarin alle Brabanders en Zeeuwen, behalve: Van Dorst (80e: 3.30,10), Dubois (81e: 3.30,11) en Van Overveld (94e: 3.55,49). Uitgevallen zijn: Guus Zantigh en Toon van der Vlugt. Sprintklassement 1 Cees Zoontjes; 2 'Rini Wagtmans; 3 Leen de Groot. PLOEGÉNKLASSEMENT 1 Vredestein 10.25.26. 2 Ovis 10.26.04, Smith - Acifit 10.26.09, 4 Amstel 10.26.26, .5 Denemarken IQ.26.34, 7 Po len 10.26.42. 12 België 10.26.42, 17 Noor weger» 10.54.15. CHICAGO (ANP) De voetbalver eniging „Chicago", lid van de erkende Amerikaanse voetbalbond heeft twee spelers gecontracteerd: de 26-jarige Ne derlander Werner Schaaphok (ex-Ajax, ex-Blanw-Wit en ex-AGOW) en de Poolse International Janus* Kowalik (23 jaar). NE WYORK (ANP) Morgen ontbrandt de strijd pas goed. De strijd om de gunst van het Amerikaanse publiek tussen de al vijf weken volop draaiende „wilde" Amerikaanse voetbalbond en de door de F.I.F.A. erkende „United Soccer Association" („U-S.A") start vrijdag namelijk met een groots opgezette competitie tussen 12 Zuidamerikaanse en eu- ropese ploegen, waaronder A.D.O. uit Den Haag- Voor elke wedstrijd krij gen de teams die zijn geadopteerd door tien Amerikaanse en twee Canadese steden 12000 gulden en totaal is er met de organisatie van deze competitie een bedrag van twee miljoen gulden gemoeid. Mr. Jarne» McQuire, (een Ier. die vroeger uitkwam voor Glasgow Ran gers). president van de U.S.A. vindt, dat dit geld goed besteed is, omdat alle voetbalteams zich contractueel hebben verplicht in de verloren uurtjes" les te geven aan jonge Ame rikanen, die het edele spel van „King Soccer" ook onder de knie willen krijgen. Ruim tweeduizend scholen en meer dan 700 universiteiten hebben hun team voor de cursus ,,Hoe moet het precies" ingeschreven, zodat het er op lijkt dat de voetballers bassen de wedstrijden door nu niet direct over een zee van vrije tijd zullen be schikken. uit gaan maken wie zich de eerste voetbalkampioen van de Ver .Sta ten mag noemen. A.D.O. is ingedeeld in groep West, omdat de Hagenaars zijn geadopteerd door San Francisco. Onze landgenoten zullen het onder meer op moeten nemen tegen het Engelse, net naar de eerste divisie gepromoveerde, Wolverhampton Wan derers. De clubs, die aan deze competitie deelnemen zijn (met tussen haakjes de stad waardoor zij zijn geadop teerd) Groep Oost: Shamrock Rovers. Ier land (Boston), Stoke City, Engeland (Cleveland), Glentoran, Ierland (De troit), Cerro, Uruguay (New York), Hilvernians, Schotland (Toronto) en Aberdeen, Schotland (Washington). Groep West: Cagliari. Italië (Chi cago) Dundee United Schotland (Dal las), Bangu, Brazilië (Houston), Wol verhampton Wanderers. Engeland (Los Angeles), A.D.O., Nederland (San Francisco) en Sunderland, En geland (Vancouver). De twaalf elftallen spelen in twee groepen van zes clubs. De twee teams, die op het einde van de competitie (op 16 juli) de bovenste plaats be zetten, zullen in een finalewedstrijd DEN BOSCH (ANP) Burgemeester en wethouders van Den Bosch zullen op de eerstvolgende zitting van de ge meenteraad een voorstel indienen om de stichting FC Den Bosch '67 een ren teloze lening van 100.000 gulden te ver strekken, af te lossen in 25 gelijke jaar lijkse termijnen. Een tweede voorstel van b. en w. is om de aflossing van de in 1965 verstrekte lening (van 250.000 gulden) van 10 op 25 jaar te brengen. - Het college verwacht dat ook het be drijfsleven, evenals in 1965 toen het on der dezelfde voorwaarden als de ge meente een lening van 250.000 gulden aan de stichting verstrekte, met een zelfde beding op tafel zal komen. Ver der zal nog een voorstel onder de ha mer komen om de huidige af te dragen 20 procent (na aftrek van de verma kelijkheidsbelasting) van de bruto re cette terug te brengen tot 10 procent. HRADEC KRALOVE (ANP) - De Pool Zenon Czechowski heeft woensdag de vijftiende en voorlaatste etappe van de wegwedstrijd Warschau - Berlijn - Praag gewonnen. Czechowski, die de eindsprint van een groep van ruim veer tig renners won, legde de 155 km van Liberec naar Hradec Kralove af in 3 uur 35 minuten en 52 seconden. Voor Piet Tesselaar, een van de meest actieve renners, was woensdag de strijd afgelopen. Tesselaar. die zich in voor gaande ritten te veel had ingespannen verscheen in Liberec niet aan de start. De beste Nederlander was Fred Nie- meijer, die in de eindsprint de zesde plaats voor zich opeisite. De Belg Mar cel Maes behield de leiding in het al gemeen klassement. De uitslag van de 15e etappe (Liberec- Hradec Kralove) luidt: 1. Czechowski (Pol.) 3.34.52 (met bon.); 2. Ebert (W.- Dld.) 3.35.22 (met bon.); 3. De Bie (Belg.) 3.35.37 (met bon.); 4. Dahne (O.-Did.) 3.35.52; 5. Pedersen (Den.); 6. Fred Niemeijer (Ned.); 7. Leitner (W.-Dld.); 8. Curbric (Z.-Slavië); 9. Bayami (Algerië); 10. Möiceanu (Roem.); 14. Jan Hesse (Ned.) allen z.t. Tip voor Jj* handiger huishouden (echte ruimtewoekeraars) Zoveel droogproblemen, zoveel To rnado droogrekkenl Eenvoudig op te zetten of op te hangen. Voor bal- con, zolder, tuin of badkamer. In talloze maten en uitvoeringen. Bij voorbeeld: het Tomestic staand droogrek, 26 meter drooglengte, plat op te vouwen f 37,50 - Speciaal mo del voor lavet of bad f 15,75. Han gende droogrekken van f 3.90 tot f 9,25. Wilt li méér tips? Vraag uw winkelier offl <J® ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K,, Dordrecht

de Stem | 1967 | | pagina 15