euws 195 169 29 rusland wil geen oorlog tussen israël en egypte Spanning in Midden-Oosten stijgt W in.st marge Philips Ned. blijft dalen Verantwoordings plicht voor burgemeester HALF MILJOEN MEER NEDERLANDERS OP VAKANTIE IN HET BUITENLAND I m i L DE KENNED Y-MYSTI /straat 6-8 [NEUZEN 250.000 man Egyptische troepen George Brown vandaag naar Moskou ^nkalonl Douane grijpt pendelende smokkelaars RUSSISCHE INVASIE OP SCHIPHOL Weer rel rond kamerlid Boerenpartij 8 iRAAD ram doorregen tenslappen 500 gram akt half om J!N 500 gram dare andijvie 1 kilo rabarber Nasser bluft DREIGEMENTEN LNFILTRATIE INCLDENT KROMMENIE VINYLS MEJ. GOUDSMIT (D'66): Niet opgelost Ombudscommissie De Balkan 't keukencentrum Bondsrepubliek verliest haar 70ste Starfighter Steekpartij tijdens proefverlof OUDSTE NOG DRINKBARE WIJN ONTDEKT a. atis enz. in de prijs van tNJAS NAAR KEUZE 2 uur en 1—6 uur j i DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 MEï 1967 President Nasser pi ■■■■■urn (Van onze correspondent) TEL AVIV TS de Egyptische president Nasser na Veer dan 10 jaar te hebben gesteld, dat tiet tijdstip voor een oorlog met Israël niet gekomen is, nu van inzicht ver anderd1 Deze vraag trachten sinds maandag 15 mei (toevallig de Israëlische onafhankelijkheidsdag) Israëlische poli tici en commentatoren te beantwoorden. De enorme troepenconcentratie in de Sinaï-woestijn, volgens een Israëlische laserwoordvoerder groter dan ooit te voren rechtvaardigt het antwoord „ja Toch copstateert men in Israël andere, meer onder de oppervlakte blijvende aanwijzingen voor het feit, dat de Egyp tische president, ondanks het samen brengen van de troepen in de woestijn, noe steeds afkerig is van een groot scheeps gewapend treffen met de joodse fitcl&t Allereerst wijst men hier op het feit, dat Egypte zijn handen meer dan vol heeft in Jemen, waar constant 60.000 sol daten zijn gelegerd. Het restant militaire eenheden dat tegen Israël ingezet kan worden, wordt hier bepaald ontoerei kend geacht om het met enig succes te gen het Israëlische leger te kunnen op nemen. Een andere aanwijzing voor de mening dat Nasser voor een oorlog weinig voelt, is het feit, dat dit land zich ook afzijdig hield toen op 7 april j.l. de Isra ëlische luchtmacht zes Syrische Migs neerschoot. Ook toen bestond reeds het militaire pact tussen Egypte en Syrië en ook toen was dit land bang zijn handen aan het Israëlische leger te branden. Op 1 mei j.l. (dus vóór de recente span ning). heeft de Egyptische president in zijn 1 meirede nog gezegd dat het mo ment voor een gewapend treffen met Is raël nog niet gekomen was. Dat hij nu, ruim twee weken later, hierop volledig is teruggekomen, lijkt niemand waar schijnlijk. Overigens was in zijn gehele rede, die twee uur in beslag nam, dit de enige zin, die hij aan Israël besteedde. Israëlische waarnemers stellen, dat Nas ser de laatste jaren Israël niet meer als de speciale vijand van het Arabisch so cialisme beschouwt, maar dit land gelijk stelt met wat hij noemt „de imperialis tische agenten". Opmerkelijk is wel. dat sinds de spanning in dit gebid ontstond er geen sabotagedaden meer vanuit Sy rië op Israël zijn ondernomen. De Sy- risch-ïsraëlische grens is in tijden niet zo_ rustig geweest. Ook dit wordt in Is raël uitgelegd als een aanwijzing dat Egypte de vrede wil bewaren. Men is hier van mening, dat Egypte door het samentrekken van de troepen voor het oog van de buitenwereld de eensgezind heid met Syrië wil tonen, maar achter de schermen alle mogelijke invloed op dit land uitoefent om zich tegenover Is raël te matigen teneinde niet in een mi litair conflict te raken, dat op een groot- scheepse nederlaag uitloopt. ^an het terugtrekken van de VN-troe- pen uit Gaza worden door de Isra- j eliërs geen verregaande conaequentóes verbonden. De VN-troepen zijn in 1957 na de Sinaï-campagne, op vezoek van Nasser in Gaza gestationeerd. De troe pen moesten als buffer tussen Egypte en Israël dienen. Nasser wilde, dat bij een hernieuwde Israëlische aanval deze troepen de eerste stoot zouden opvan- I gen. De troepen hebben een beschermen- ae werking op Egypte gehad. Dat dit j land nu van oordeel is deze bescher ming wel te kunnen ontberen, acht men in Israël een vorm van typich Arabische I hluf, maar voor de rest geen zaak, die Israël aangaat, in ieder geval zal Is raël weigeren, als Oe Thant hierom I yra^t. de troepen in de toekomst aan je Israëlische kant van de grens te her bergen. Men acht zich hier ook zonder öe aanwezigheid van de V.N. voldoen- !v zick tegen een eventuele A- rabische aanval te verdedigen en be- l^ouwt ket herbergen van de VN- I p°ePpn or! Israëlisch grondgebied als ho? .£yptische overwinning. Men zou «Weggen als een Israëlische onze- rneid en dit land wil alle twijfels merover vermijden. Het is sterker en Parater dan ooit. 1 m\\ V PEKING (Reuter) Het Chinese com- h,~e partijorgaan „Volksdag- rtnir-i 0lVgeroepen tot een onmid- J1* stak?» van tl® strijd tussen de j volkmg, zo meldt radio Peking. nW gev®c^ten die zich in sommige L f1 hebken voorgedaan zijn vol- 1 solen klad in strijd met de begin- dp .Vjn. democratie, ondermijnen fuivf j verstoren de revolutio- hromt 0r j schaden het staatsbezit en In veiligheid van de bevolking «Ju31, de revolutionairen werd dp gec^aaP hlin problemen met stviir,a Aoor middel van „burgerlijke op te lossen. (Van onze redactie buitenland) BREDA De toestand in het Midden-Oosten is nog steeds zeer gespannen. De Arabische landen blijven voortgaan met het sturen van troepen naar de grensgebieden met Israël en het uiten van drei gende oorlogszuchtige taal. Vandaag zal echter op hoog diplomatiek niveau getracht worden de spanning te verzachten. Rusland heeft reeds verklaard, dat het geen oorlog in het Midden-Oosten wil. Levi Esjkol, de premier van Israël, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor vermindering van de troepenconcentraties. den. President Nasser zou het aanbod hebben aangenomen. De troepensterkte van Egypte wordt, na het oproepen van de reservisten, geschat op 250.000 man; de troepen in Jemen niet inbegrepen. Diverse berichten duiden erop, dat de Arabische landen van vele zijden steun zullen ontvangen. Het hoofd van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft meegedeeld dat Oost-Duitsland wapens aan zijn organisatie .beloofd heeft. Het Syrische staatshoofd, dr. Atassi, heeft gisteren te Damascus ver klaard dat de Algerijnse regering haar troepen ter beschikking van Egypte en Syrië heeft gesteld. Deze twee landen staan klaar om „het definitieve bevrij dingsballet" tegen de joodse staat te beginnen. Dr. Atassi herhaalde, dat de overvallen van Arabische commando's op Israël zullen voortgaan. De drijf veer van deze overvallen „is het feit dat Israël bestaat", aldus dr. Atassi. In Damascus werd gisteren ook een spoedconferentie van de Pan-Arabische federatie van vakbonden gehouden. Daar werd het dreigement geuit dat bij een oorlog tussen de Arabische wereld en Israël de Arabische arbeiders de westelijke olie-installaties in het Mid den-Oosten zullen opblazen. Oe Thant is gisteren naar Cairo ver trokken. Verwacht wordt dat hij van daag zijn besprekingen met president Nasser zal beginnen. Oe Thant wordt vrijdag in New York terugverwacht. Hij zal op zijn reis alleen Egypte bezoeken. Het doel van zijn reis is om met pre sident Nasser te spreken over moge lijkheden om de V.N. in een of anidere vorm in het Midden-Oosten vertegen woordigd te houden, nu de bestands troepen vertrokken zijn. De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten verzekerd, dat zij er belang bij heeft dat er geen oorlog uitbreekt tus sen Egypte en Israël. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken hebben dit in Washington medege deeld. Zij verklaarden ook dat de V.S., Engeland en Frankrijk gehouden zijn om op grond van hun in 1950 afgelegde verklaring inzake het Midden-Oosten tot actie over te gaan, als er een oorlog uitbreekt. Engeland heeft echter ver klaard dat deze verklaring de drie mo gendheden niet langer bindt. De Britse regering heeft al diverse malen in het parlement verklaard dat deze afspraak, zonder geannuleerd te zijn, praktisch niet meer bestaat. Engeland ls van mening dat de ver antwoordelijkheid voor het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten thans voornamelijk bij de V.N. ligt. De Engelse minister van buitenlandse za ken, George Brown, vliegt vandaag naar Moskou, om de ontwikkelingen rond Israël en andere aangelegenheden met de Russische leiders te bespreken. Ook de Verenigde Staten houden zich intensief met het Midden-Oosten bezig. De Amerikaanse regering heeft contact gehad met alle partijen, die bij 'de toestand in het Midden-Oosten be trokken zijn, zo heeft het Witte Huis gisteren meegedeeld. De premier van Israël, Levi Esjkol, heeft gisteren in een rede in de Knes set, het Israëlische parlement gezegd, dat de concentratie van Egyptische troepen op het schiereiland Sinai bin nen enkele dagen gestegen is van 35.000 tot 80.000 man. Dit heeft Israël genoopt om voorzorgsmaatregelen te treffen. De primaire oorzaak van de huidige spanning is volgens Esjkol een reeks van meer dan 100 „door Syrië ge- inspireerde mfiltraties in en aanvallen op Israël". De premier verklaarde dat Israël geen agressieve bedoelingen heeft; Israël heeft geen enkel belang bij het schenden van de veiligheid, hel grondgebied of de legitieme rechten van de Arabische landen. „Maar wij van onze* kant verwachten dat dezelfde principes op ons toegepast worden", aldus premier Esjkol. Uit het gebied van Gaza, dat de V.N.-troepen verlaten hebben, is het eerste incident gemeld. Saboteurs uit Gaza hebben getracht de oogst van een Israëlische kibboets, waarvan de velden aan de grens liggen, in brand te ste ken. Dit is mislukt, omdat de wind on gunstig was. In tien jaar is in dit ge bied geen sabotagepoging gedaan. Egypte heeft inmiddels een aantal schepen in zuidelijke richting gediri geerd en beheerst thans de Straat van Tiran, de toegang tot de Golf van Akaba. Deze Golf is voor Israël de enige verbinding met de Rode Zee. Israël heeft verklaard dat afgrende ling van de toegang tot de Rode Zee met oorlog beantwoord zou worden. Libanon heeft gisteren zijn reservisten opgeroepen. Een Israëlische krant heeft gemeld dat de Amerikaanse Zesde Vloot een aantal oorlogsschepen naar het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee heeft gezonden. Volgens het Egyp tische blad „Al Achram" heeft Irak aan Egypte aangeboden om troepen te zen- ADVERTENTIE) i'p t r jif )W! of> i vi.oi'R? 'ADVERTENTIE) EEN KEIJZER TAPIJT y*™ardigd met de beroemde Et?°?Puter- Sterk, veer- Nk r 9' kleurecht. Gemakke- 0"de,h0"tl. «Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf AMSTERDAM (ANP) In het eerste kwartaal 1967 is een verdere daling van de winstmarges by Philips ingetreden, zo blijkt uit de heden verstrekte cij fers. Weliswaar vertoonde de omzet een stijging van vijf pet vergeleken met het eerste kwartaal 1966, maar dit is gro tendeels een gevolg van de uitbreiding der in de cijfers opgenomen geconsoli deerde ondernemingen. Wat de verdere margedaling betreft moet worden opgemerkt, dat men bij Philips nog midden in de produktie- aanpassing zit. Het gaat er immers om de voorraden in de hand te houden. Kosten zijn veroorzaakt o.a. door extra verkoopinspanningen, die veel reclame uitgaven hebben meegebracht, terwijl voorts kosten zijn veroorzaakt door de kleuren-tv, de computers en nieuwe ontwikkelingen in de halfgeleiders. Een winstpost is evenwel en dat acht men bij Philips voor de verdere ontwikke ling uiteraard van groot belang de voortgaande verbetering van de pro- duktiviteit. Als geheel kan men zeggen, dat het kwartaal is verlopen volgens de in het jaarverslag uitgesproken verwachting. Men mag aannemen, dat de aarzeling bij de consument in de tweede helft van het jaar wat zal afnemen, zodat alsdan een herstel mogelijk moet wor- dij geacht. Philips telt nu een totaal personeels bestand van 245.000 personen, van wie 84.500 in Nederland per eind maart 1967. In het eerste kwartaal 1967 zijn nog 600 nieuwe personeelsleden aange nomen, maar dat was aanzienlijk min der dan in de overeenkomstige periode van 1966 toen er 2.000 werden aangeno men. Uit de cijfers blijkt dat minder men sen werden aangenomen dan verleden jaar en dat vertrek op initiatief van de werknemers sterk is verminderd. De daling van het bedrijfsresultaat van 192 min tot 181 min betekent een achteruitgang van de bruto winst marge van 10,6 tot 9,5 pet. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De P.v.d.A. was het met een aantal motiveringen geheel eens. Om met drs. Den Uyl te spreken: „Objectief kan ge concludeerd worden dat bij burgers en politie een duidelijk tekort aan zeker heid ontstaan was, waar men nu eigen lijk aan toe was. Dit werkte verwar rend. Over de hoofdzaak van zijn heen gaan bestaat geen verschil van mening, wel over de procedure, die tot nog gro tere verwarring en onzekerheid aanlei ding kan geven", meende de socialisti sche woordvoerder. De kamer was hij dit alles niet erg gelukkig met de totale inhoud van het eerste rapport-Enschede. Men mist er node bepaalde conclusies in, maar ook duidelijke aanwijzingen over het ver band tussen moeilijkheden, beleid, ver houding tussen allerlei autoriteiten. Bo vendien mist men de verklaringen van een aantal kroongetuigen, diie waar schijnlijk een nog scherper licht op de totale situatie hadden kunnen werpen. „Waarom heeft de commissie geen be oordeling van de feiten gegeven?", al dus de liberaal mr. Geertsema. „De commissie heeft meer het werk van stenografen verricht". Duidelijk liet men in de debatten uit komen dat de kwestie-Amsterdam niet opgelost is met het ontslag van mr. Van Hall. Wanneer het politiekorps niet uitgebreid wordt en geen betere in structies krijgt, wanneer de gemeente niet leefbaar is voor de jongeren, wan neer de toekomstige burgemeester niet in staat is leiding te geven erï tevens vertrouwensman van de burgerij te zijn, dan blijft de kwestie-Amsterdam bestaan. De kwestie-Amsterdam is trouwens een landelijke, ja zelfs een internatio nale kwestie. „Tal van grote steden kampen met dezelfde moeilijkheden. Kleine groepen nemen bewust het recht in eigen handen. Dit dient bestreden te worden, maar er is een duidelijke bot sing met de geringe mogelijkheden in de grote stad", meende de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Daarom wacht de kamer ook met spanning op het tweede rapport-Ensche de, over de sociologische en sociaal' - psychologische achtergronden Van de gebeurtenissen in Amsterdam. „Wij moeten zo snel mogelijk de noden van de grote steden leren kennen. Het wordt hoog tijd dat de noden van deze steden aangepakt worden", aldus de K.V.P.- woordvoerder, drs. Aarden. In Amsterdam zijn echter volgens mej. mr. Goudtsmit (D'66) nodig: een ombudscommissie voor het on derzoek van klachten tegen de po litie; regelmatig contact tussen de bur gerij en de gemeentebestuurders; verantwoordingsplicht ook voor niet wettelijk vastgelegde verantwoor dingsplichten voor de nieuwe burge meester. „Hij moet bereid zijn met de bur gerij op gelijk niveau te praten", aldus mej. Goudsmit, die een motie aankon digde over deze verantwoordingsplicht. By de foto: Twee Amsterdam se gemeenteraadsleden, de heren A. A. Verheij (wethouder-CPN) (links) en Th. C. M. A. Elsenburg (KVP) woonden gisteren op de publieke tribune het Tweede-Ka merdebat bij over het ontslag van mr. Van Hall. 55 55 BRUSSEL (ANP) De Belgische douane te Genk, in Belgisch Limburg, heeft een groep botersmokkelaars inge' rekend, die in de afgelopen twee jaar met behulp van een gepantserd auto busje en een bestelwagen naar schatting 240.000 kg Nederlandse boter naar Bel gië hebben gebracht. De smokkelaars hadden geruime tijd het autobusje voor hun operaties ge bruikt, omdat zij zich ermee op drukke grensovergangen konden aansluiten bij de autobussen met pendelaars. Toen de Belgische douane het afgelopen week einde de smokkelaars arresteerde, legde zij de hand op 4.000 kg boter. (Van onze redactie binnenland) BREDA Nederland maakt zich weer op om de komende maanden het buitenland met een bezoek te vereren. Gingen er vo rig jaar ongeveer drie miljoen Nederlanders elders op vakantie, dit jaar wordt al een aantal van drie en een half miljoen ver wacht. De maand juni zal voor het eerst ils volwaardige vakantiemaand mee tellen. By alle Nederlandse reisbu- reau's en reisverenigingen is men op timistisch over de komende zomer vakantie. Men rekent op een toename van het aantal vlieg-, trein- en bus reizen met tien tot twintig procent. En dit alles ondanks de verslechterde economische toestand in ons land. Toch liegen de omzetten van de Ne derlandse vakantiegangers naar het buitenland er niet om. Een idee daar van geven de omzetten van vorig jaar: mat het vliegltuic 89 miljoen gulden, per trein 24 miljoen en per touring car 58 miljoen gulden. De verwach ting is, dat vooral het aanbal vlieg reizen het komende zomerseizoen nog sterk zal toenemen. Bij de trein- en touringca rk ringen hoort men evenmin pessimistische ge luiden. Het dalende aantal reizigers dat zich per trein naar het vakantie oord laat brengen wordt namelijk ge compenseerd door de sterke groei, de laatste maanden, van het aantal boe kingen op de autoslaaptreinen. De toerwagen wordt in toenemende mate ingeschakeld bij de gecombineerde trips als aanvulling op het vervoer van toeristen per schip en per vlieg tuig. Steeds meer Amerikanen en Ja panners laten zich in Nederlandse bussen door Europa rijden, waarbij onder meer Rusland, Bulgarije, Noord-Afrika en Turkije in trek zijn. Het loopt de laatste maanden weer storm op de reishureau's en by de kantoren van de A.N.W.B. De belangstelling van de A.N.W.B.- klanten gaat zoals gewoonlijk uit naar West-Duiitsland, België en Luxemburg en in mindere mate naar Spanje en Italië. Opvallend is echter de grote vraag naar de Balkanlanden en dan wel speciaal Hongarije. Andpre gelief de BaÜkanlanden zijn Tsjecho-Slowa kije en Joegoslavië. Ook opvallend is de weer groeiende belangstelling voor Frankrijk. De A.N.W.B. blijkt het toch veel drukker te hebben dan vorig jaar. Zo werden al 65.000 internationale reis- en kredietbrieven meer afgege ven dan in mei '66 en ook 22.000 in ternationale kampeercarneits. Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt er ernstig rekening mee, dat dit jaar. een onverwacht groot aantal buitenlandse toeristen naar Neder land zal komen. Om deze mensen wat meer vertrouwd te maken met dr hier geldende verkeersvoorschrif- ten heeft het verbond 175.000 folders in het Frans, Engels en Duits laten drukken, die op veel plaatsen gratis zullen worden verstrekt. Het Amerikaanse publiek blijft gefascineerd door alles wat de Kennedy's doen of laten. De commentator Bob Considine spreekt van een Kennedy folklore. „De mystiek, die de Kennedy's om ringt", aldus Considine, „is mis schien wel een van de meest ver bazingwekkende fenomenen van deze tijd". Commentator Henry J. Taylor noemt Bobby Kennedy „de lieveling van de Mods". Taylor gelooft, dat Bobby alles doet om de jeugd op zijn hand te krijgen, „omdat Bobby maar al te goed weet, dat in 1972 de leeftijd van de Amerikaanse arbeider ge middeld 25 jaar zal zijn". Ook Jacqueline Kennedy blijft voortdurend in het nieuws. Tien tallen weekbladen en roddelkran ten (waarvan er dozijnen zijn in Amerika) vliegen als sneeuw voor de zon van de krantenstalletjes wanneer er weer een nieuwe kop over de Kennedy's op prijkt. Aan vankelijk dacht men dat de rel om het boek van William Manchester over de dood van president Kenne dy in Dallas de familie Kennedy weinig goed had gedaan. Al gauw verschenen publieke opiniepeilin gen waarbij zelfs vice-president Humphrey's populariteit groter zou zijn dan die van Jacqueline en Bobby. De kentering van het getij heeft echter niet lang geduurd. Mevrouw Kennedy verdween en kele weken geheel uit het nieuws en de in snel tempo levende Ame rikaan schijnt het hele geval ver geten te zijn. De Amerikaanse re gering heeft, juist om te voorko men, dat zij spoedig uit de circula tie zouden verdwijnen, niet minder dan 656 miljoen John F. Kennedy (zilveren) munten van een halve dollar laten slaan. Men komt er in Amerika nooit een tegen. Zij wor den verwoed verzameld. Professor Richard Evans, hoofd van de psychologische faculteit van de universiteit van Houston, Texas, heeft de Kennedy-mystiek onder meer omschreven als een typisch Amerikaans symptoom, waarbij men een soort adoratie voor vor sten en koningshuizen ten toon spreidt, omdat de V.S. zelf geen vorstelijke personen heeft. De be wondering voor het Britse konings huis is inderdaad manifest en professor Evans meent, dat aan vankelijk Hollywood een soort sur rogaat „royalty" in het leven riep, om aan de behoefte in de V.S. te voldoen. Maar de Hollywoodse pracht en praal is met de opkomst van de televisie grotendeels ver dwenen. De Amerikaan zoekt naar een symbool. De Kennedy's slaag den erin het Amerikaanse volk een presidentiële familie te geven wel- BOBBY KENNEDY: „Lieveling van de Mods" ke in stijl en optreden iets had van de Europese koningshuizen. Bovendien, zo meent professor Evans, werd de moord op de pre sident in Dallas zo volledig door de televisie in de huiskamers ge bracht, dat nagenoeg de hele Ame rikaanse natie de gebeurtenissen die dagen op de voet gevolgd heeft. Juist in die dagen zouden de ge voelens voor de Kennedy's nog verder in de harten van Amerika nen zijn gegrondvest. Terwijl een groot aantal Ameri kanen dus sympathie voor de Ken nedy's heeft behouden, bestaat er grote reserve in leidende kringen ten opzichte van Robert F. Ken nedy. Ingewijden beschrijven zijn karakter als tegengesteld aan dat van JFK. Bobby zou volgens zijn critici een gevaarlijke politicus zijn, vooral vanwege zijn neiging op dictatoriale wijze te willen op treden. Amerikaanse advocaten herinneren zich Bobby's beleid op het ministerie van justitie als JFK's „attorney general" als be wijs, dat de jongere broer van de voormalige president weinig ge duld zou hebben met de meningen van anderen en zoals een advocaat en adviseur van de burgemeester van New York City het eens zei: „Het is een man, die over lijken gaat". Men houdt er in politieke kringen in Washington rekening mee, dat Bobby, ofschoon hij offi cieel heeft verklaard president Johnson in 1968 te zullen steunen, mogelijk een verrassing in petto heeft, vooral wanneer de oorlog in Vietnam meer slachtoffers blijft eisen en de oppositie er tegen, on der de jeugd, feller wordt. Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat Bobby Kennedy op het laatste moment als presi dentieel kandidaat tegen Johnson zal uitkomen. „Hij is er de man niet naar tot 1972 op zijn kans te wachten", aldus een zegsman. „Hij zal zijn kans moeten grijpen, zo lang de Kennedy-mystiek bij het publiek nog levend is". (ADVERTENTIE) GUN uzelf keuken-komfort modern van - (de enige échte speciaalzaak) BaVoniela3p*.59, Breda Tel. QJ 6,00^^96.7 (Bél oT'schrijf éVén ót vraag bezoètf Varr onze adviseur) SCHIPHOL (ANP) Vijf Russische helikopters, waaronder de grootste heli kopters ter wereld, van het type MI-10, zijn gistermiddag op Schiphol geland. De toestellen zijn onderweg van Mos kou, via Kopenhagen en Schiphol naar de Parijse luchtvaartshow op Le Bour- get'. Ze zullen vanmorgen vroeg naar Parijs vertrekken, waar van 26 mei tot 4 juni de luchtvaartshow wordt gehou den. Op het ogenblik dat de reuzenheli- kopters op de luchthaven neerdaalden, landde op de achtergrond toevallig een andere kandidaat voor de luchtvaart show: de F-28 Fokker Felowship, Ne derlands nieuwste straalvliegtuig. De F-28 maakte weer esn proefvlucht en heeft nu de eerste 20 vlieguren achter de rug. Vanmorgen omstreeks half elf wordt nog een Russisch vliegtuig op weg van Moskou naar de luchtvaartshow voor een kort verblijf op Schiphol verwacht: een JAK-40 straaltoestel. BONN (DPA) De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 70ste straaljager van het type Starfighter verloren. Het toestiel stortte neer in de omgeving van Euskirchen in het Ei- felgebied. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. Tot dus ver zijn bij het verongelukken van Star fighters in West-Duitsland 37 pilo ten om het leven gekomen. LEEUWARDEN (ANP) De heer P. W. Lefferstra uit Wijckel, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij, is door de afdeling Gaasterland en het provinciaal bestuur van Friesland van de Boerenpartij geroyeerd, omdat men hem ongeschikt en incapabel achtte voor de functie van Kamerlid. Het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft dit royement echter zonder nader on derzoek ongedaan gemaakt. In de Frie se gelederen van de Boerenpartij heeft dit besluit veel opschudding veroor zaakt. Het Leeuwarder gemeenteraads lid J. A. Schoenfeld, provinciaal secre taris van de Boeren, heeft o.a. om deze reden -bedankt voor het lidmaatschap van de Boerenpartij. Hij deelde dit gis teren mede tijdens een vergadering van de gemeenteraad. NIJMEGEN (ANP) Een gedeti neerde uit de Hoornse strafgevangenis heeft in het afgelopen weekeinde Nij megen op stelten gezet en drie Cana dese militairen zodanig verwond, dat ze naar een ziekenhuis moesten wor den gebracht. De gedetineerde, een 35-jarige koop man uit Venlo, had toestemming ge kregen om in vrijheid zijn Nijmeegse verloofde in Hoorn te ontmoeten. Toen het meisje niet op de afgesproken plaats verscheen, stal de koopman een auto en reed naar Nijmegen. Elij ging rechtstre-eks naar een bar, waar veel buitenlandse militairen ko men. Zijn verwachting bleek terecht te zijn. De verloofde zat te pronk in een kring van feestende Canadezen en was kennelijk zelfs niet in gedachten bij haar vriend in Hoorn. De koopman bestormde met een slagersmes in de hand het geallieerde bolwerk. Drie Ca nadezen liepen hierbij steekwonden op, een van hen in de hartstreek. (Van onze correspondent) DEIDESHEIM De oudste nog drinkbare wijn schijnt ontdekt te zijn. Het gaat om drie flessen van een „Hochheimer" uit het jaar11706. De eigenaar van deze alcoholische kostbaarheid woont in Deidesheim (Duitse Bondsrepubliek. 55aar de eigenaar, de heer dr. Bassermann-Jordan niet van plan is, er afstand van te doen, bleef het bestaan van die oude wijn lang voor de publiciteit verborgen. Pas toen het veilinghuis Christies (Londen) mededeelde, dat het een fles 1740er „Canary" zou verkopen en deze de oudste nog drinkbare wijn noemde, haalde dr. Bassermann de verstofte, op flessen lijkende vaten voor de dag en lichtte de pers in. De Hochheimer", waarvan aanvankelijk zelfs vijf flessen bestonden een werd in 1924 gedronken, de tweede in 1962 geproefd is afkomstig uit het bezit van een Hessische vorstenfamilie. De wijn, die gedurende de eerste tien tallen jaren in vaten opgeslagen geweest zal zijn en dan waarschijnlijk in de ouderwetse, met de hand geblazen flessen overgeschonken is, ziet er nu als sherry uit en smaakt droog en krachtig. i

de Stem | 1967 | | pagina 9