OMYL )e^e|Ud Nederlandse in Roemenië SPRAKELOOS J\! DE HARINGVLOOT UITGEVAREN VAN NELLE t\)i 1 Ex-kostganger overviel oude hospita Man ontvoert zijn zoontje na scheiding Enquête over image student I r I Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks i e/ w Astra Romana Geduld SOVJET-UNIE «A stór \BrgOT4> I X APlpëstï" j/P ^TSeverirv sa Boekarest^^j^*^ W 5 XCraiova^^^^^l ^^^^^^BULGARIJE M fc Aan boord „Margaretha" (Sch. 307), (ANP) Bij rustig, maar wat regen achtig weer is gisterenmorgen en gis terenmiddag de haringvloot naar zee vertrokken voor de jaarlijkse haring- jacht. Veertien drijfnetschepen vertrokken gisterenmorgen even na zeven uur. De treilers gingen van start ma het mid daguur. In totaal zijn gisteren veertien drijfnetschepen en 52 treilers maar de visgronden op weg gegaan. De „Mar- garetha" (Sch. 307), „onder bevel" van. schipper Arie de Niet, vaart nu op volle kracht met een snelheid van ruim twaalf mijl richting Doggers- bank. Voor de eerste haringvangst van het nieuwe seizoen gaat de tocht naar de 56e breedtegraad, waar men ten noord westen van de Doggersbank de eerste kantjes nieuwe haring bij elkaar hoopt te vangen. Nagewuifd - familieleden van de beman: T~ rUat de Scheve- ningen-4 als t*~ 'c de haven voor de reis naar de haringgronden. (ADVERTENTIE) Er zijr» vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u'in de kamer ophangt maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Een Organon produkt (Van onze correspondent) UTRECHT De 72-jarige weduwe mevrouw Sanderina Verwer-van Beek is gistermorgen in de woning achter haar kruidenierswinkel in de Ferdi nand Bolstraat te Utrecht door een man overvallen en ernstig gewond. Toen zij enkele uren later in het zie kenhuis door de politie ko\n worden gehoord, vertelde zij dat zij Lu de over valler haar vroegere kostganger G. P. (21; uit Nijkerk had herkend. Deze wordt nu door de politie gezocht. Het is niet bekend of hij geld heeft mee genomen. De man kwam omstreeks tien minuten over elf de kamer binnen via at win kel. De oude vrouw zat op dat ogen blik even uit te rusten in een stoel. De man vroeg om koffie. Toen de vrouw opstond om naar de winkel te gaan, greep G. haar beet en duwde haar in het bed in de alkoof. Vervolgens duwde hij de bejaarde vrouw een kus sen in het gezicht. Zij verweerde zich echter zo heftig dat hij de benen nam. De vrouw is met een bloeduitstorting en een bezeerde keel opgenomen. Zij was geheel overstuur en kon aanvanke lijk geen signalement van de overval ler opgeven DEN HAAG (ANP) De 26-jarige Italiaanse kapper M. F. R. heeft een week geleden z^n anderhalf jaar oude zoontje Mauro ontvoerd uit de woning van zijn vrouw (van wie hy geschei den leeft) in Den Haag. Het kind is per auto naar Milaan gebracht en wordt daar verzorgd door de moeder van de kapper, zo is eerst gisteren bekend geworden. De kapper was getrouwd met een 23- jafiige Haagse vrouw. Daar hij niet kon wennen aan de positie die een Neder landse vrouw in het huwelijk bekleedt, kwamen er al gauw moeilijkheden. Een paar maanden geleden werd de scheiding tussen tafel en bed een feit. Het kind werd toegewezen aan cu* moe- dei. De rechter verbood R. verder in de woning van de vrouw te komen. De kapper kon dit niet veria-oppen. In de nacht van zondag op maandag, een week geleden, klom hij via een goot pijp naar de tweede etage van het huis aan de Lombokstraat, waar de vrouw woont. Hij forceerde een deur op het balkon en drong de slaapkamer binnen. De kapper pakte zijn zoontje en ging via de voordeur naar buiten. De moeder bleef slapen, totdat de hond begon te blaffen. De vrouw ontwaakte en rende achter de Italiaan aan. Bij de deur greep zij de man bij diens jas. Toen struikelde zij en moest ze hem loslaten. Voor de deur stond de auto van de kapper. Hierin zat zijn 18-jarige vrien din A. J. T-, een kapster uit Den Haag. Het tweetal reed, met het kind, naar Milaan. Mauro werd onderge- gebracht bij de moeder van R. waar na de kapper en het meisje terugre den naar Nederland. Donderdagavond arresteerde de po litie het tweetal in de woning van R. De kapper wordt vandaag voorgeleid. Hij wordt verdacht van onttrekking van z'n anderhalf jaar oude zoontje aan het wettiig over hem gestelde gezag. Het meisje heeft een proces-verbaal gehad wegens medeplichtigheid. Zij is zaterdag vrijgelaten. Het ministerie van buitenlandse zaken Is van het ge beurde op de hoogte gesteld. De Haagse politie kan in deze zaak geen verdere stappen ondernemen. De verdachte is gearresteerd Het jongetje is voor de politie onbereikbaar (Van onze correspondent) NIJMEGEN" De Unie van Studen ten te Nijmegen (USN) heeft besloten dcor een enquête te gaan onderzoeken hoe de Nijmeegse bevolking denkt over de student en hoe manifestaties als groentijd en protestdemonstraties hierin verandering brengen. Dat de publieke opinie over de stu dent lamg niet onverdeeld gunstig is, blijkt uit d'e vele moeilijkheden die zich voordoen bij het zoeken naar ka mers en bij het verwerven van reduc ties voor studenten bij de plaatselijke middenstand, moeilijkheden die zich ook in andere universiteitssteden voor doen. Met de enquête wil de USN on derzoeken in hoeverre de publieke opinie achter haar standpunten staat en welke factoren hier een belemme ring vormen. Ook wordt onderzocht in hoeverre in de burgerij is doorgedron gen dat een nieuwe, politiek geënga geerde generatie studenten het klassie ke vestdragende sociëteitslid heeft ver drongen. it jk (ADVERTENTIE) r~\ Qnhpnkt van voor 86 ct. De jeugd heeft in het afgelopen weekeinde weer duchtig van zich la ten spreken. Iets wat deze bevol kingsgroep overigens iedere dag van de week wel pleegt te doen. Zater dagmiddag is in Utrecht „miss teen ager' gekozen. Het werd een 17 len tes oud meisje uit Vught, luisterend naar de schone naam Lisabeth (zon der EZe had een hip kortgeknipt jongenskopje. Hoeven de teenager boys in den lande niet jaloers te zijn. Jeugdproblemen? Bestaan niet, zei de Maastrichtse provo. drs. Hans Mol dit weekeinde in Deventer tij- 'dens een teach-in, die de hoopge vende naam droeg: „Het jeugdwerk na de dood van het jeugdwerk". Mijnheer Mol, die naast, tussen of tegelijk met zijn provoschap de ver antwoordelijke post van sociaal psy choloog bekleedt, vond, dat het pro bleem van de jeugd het probleem van de ouderen is. Hij bedoelde te zeggen dat er alleen maar een ou deren-probleem bestaat, geen jeugd. probleem.Van drs. Hans Mol wil ik dit best aannemen, hij is zelf ook al over de dertig. Nu een, niet te onderschatten, stukje jeugdverdriet: alleen al op de lagere scholen in ons land blijven elk jaar ongeveer 150.000 kinderen zitten. De ulo's en de groep andere middelbare scholen tellen ieder 70.000 zittenbiijvers. En bijna nie mand vindt dat gekda's nog het gekste. Boven een bericht over de stijgende prijzen die de Nederland» werven berekenen voor dokwerk zaamheden, schreef het Algemeen Dagblad het kopje: „Dokken in Ne derland wordt te duur". Daar zijn we het allemaal wel mee eens, dacht ik. •k Het recht werd dezer dagen in Rome op een vreemde manier in zijn loop gestuitOp de dag dat de zaak, voorkwam 'van een man die drie door hem gekochte tv-toestellen met valse cheques zou hebben betaald, bleken zowel de klager in de zaak als de kroongetuige en de advocaat, die de verdediging op zich had ge nomen, in de gevangenis te zitten, omdat ze zelf ook het een en ander op hun kerfstok hadden. •k Excellentie Klompé heeft de kan sel beklommen. Afgelopen zondag zagen de parochianen van Odijk in plaats van hun eigen parochieherder niemand meer of minder dan de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé, op de preekstoel verschij nen. Dan ook de leek op deze ma nier af en toe getuigt van zijn of haar geloof, lijkt mij een lofwaardig gebeuren. Maar wat de minister over de vrede heeft gezegd, vind ik moei lijk te verteren. Een journalist no teerde: „Het gaat om de mentaliteit van de vrede die aangekweekt moet worden op het werk. op school, in de gezinnen. Als onze kinderen om speelgoed vragen dan geven wij ze een geweertje om hun agressiviteit uit te leven. Maar we zouden ook iets anders kunner. verzinnen". Een katapult, minister? Dr. Klompé had zelf beter iets anders kunnen ver zinnen. want ik dacht zo, dat min stens evenveel kinderen geen ge weertje krijgen, maar gewoon gaan voetballen. Welvaartdat is de bontjas van de vrouw. Een van de laatste wijze woorden van dr. Veldkamp in zijn allerlaatste ministerdagen. Er zijn inderdaad veel mensen, die beweren niets van die zogenaamde welvaart te merken. Maar zijn die mensen niet gewoon een beetje afgunstig? En vergeten ze niet teveel hun eigen jeugd? Ooit een zware pijp gerookt? ïn Maastricht weten ze er wat van. De Eerste Nederlandse Bond van Pijp rokers (natuurlijk, ook de pijprokers hun bond) organiseert in deze stad elk jaar een wedstrijd pijproken. Kampioen voor 1967 werd vorige week een zekere heer Caiis, die zijn 142,6 minuten brandend had kunnen houden. Ook vrouwen roken daar pijp. De dameskampioen deed over haar pijp maar 83 minuten. Nu vraag ik mij af, hoe komt dat nou: de da mes zijn toch geëmancipeerd, ze mogen eindelijk meedoen, en zie daar: ze halen het niet bij de man nen. En het is zo simpel, pijproken. Ja, dacht u dat? MERIJN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 MEI 1967 AFSLUITDIJK... (Van onze speciale verslaggever) BOEKAREST, mei 1967 In Roemenië waar zwarte zoete Turkse koffie favoriet is, is een ontmoeting met een Nederlandse een buitenkansje, al was het alleen maar vanwege het vaderlandse kopje thee waarop zij trakteert. Mevrouw A. Oancea- Noordewier woont en werkt in Sinaia, een bekend vakantieoord in de Karpaten, ongeveer honderd kilometer ten noorden van Boekarest. Zij is daar een van de zeven gastvrouwen van de VVV, het „Officiul National de Turism". Al 37- jaar woont zij in dit verre Balkanland. Terwijl ik door de grote ramen van haar appartement uitzie over het stadje en het Prahova-dal, zegt zij: ..Een prachtig land met prach tige mensen!" Zij is niet meer zo jong en nog niet zo oud, zeer charmant $n blij dat ze weer eens in haar moedertaal kan babbelen. Ik ontmoet haar in het Pa las-hotel in het centrum van Sinaia, waarin het VW-kantoor is onderge bracht. Het is een eerste-klashotel met 162 kamers, warm en koud stromend water, centrale verwarming, restau rant, bar en garage. Duur is het niet: een kamer met bad kost 75 lei (15 gulden) Mevrouw Oancea woont hoog tegen een van de bergen die Sinaia omrin gen. In het dal bloeien al de voor jaarsbloemen en de berghellingen die de hele winter roodbruin geweest zijn, worden weer groen. Haar appartement telt drie kamers, een badkamer, een keuken en een galerij. Het kost haar 108 lei per maand, hetgeen naar Ne derlandse maatstaven niet veel is. Voo-r de centrale verwarming betaalt zij in december de koudste maand niet meer dan 80 lei. Hoe komt een Nederlandse in Roe menië terecht? ,,Nou, da's eigenlijk een heel verhaal", glimlacht zij. Zij had «en nicht in het voormalige Neder- mds-lndié die naar Roemenië verhuis- c?e, omdat haar man daar een~ baan kreeg bij de Astra Romana. een olie maatschappij, waarin veel Nederlands kapitaal zat. Op haar aandringen trok ook mevrouw Oancea. toen nog een Haags onderwijzezesje. naar de Roe meense oliestad Ploësti. Hoe gaat dait dan? Zij werd'ver liefd, is getrouwd en kreeg twee kin deren. Haar zoons zijn nu dertig en tweeëndertig, beiden technisch .teke naar en nog vrijgezel. Als Wereldoor log II niet gevolgd was door de Kou de oorlog, zouden zij misschien in Ne derland zijn opgegroeid. Hun moeder, die inmiddels gescheiden is: „Toen kon ik niet terug. En nu wil ik niet meer. natuurlijk naar alle vertrouwde dingen van vroeger. De Hoogstraat, het Bui tenhof. het Binnenhof, het Lange Voor hout in Den Haag Ik ben ook in Breda geweest. Mijn vader kwam uit Breda, uit Princenhage eigenlijk. Ik heb nog een jaar in Breda gewoond, in Dennenhoeve bij Rijsbergen. Kent u dat?" Vorig jaar was zij niet meer spra keloos van de Afsluitdijk, maar van de welvaart die de winkels uitpuilt en van het waanzinnig drukke verkeer in de Nederlandse steden en op de auto snelwegen. Het meest genoot zij van de gezelligheid. „Na zevenendertig jaar maakte ik voor het eerst weer Sin terklaas mee, zeg! Oh. het was gewoon een sprookje Over het huidige, naar onze maat staven nog lang niet welvarende Roe menië, zegt zij: .,Je moet weten hoe het geweest is om te kunnen begrijpen hoeveel we hier de laatste jaren voor uitgegaan zijn". Zij vertelt hoe voor de oorlog de arbeiders van het plat teland na air de fabrieken in Ploësti kwamen met als enige proviand voor de lange werkdag een bos uien en een mamaliga, een soort maïsgebak dat in Roemenië nog altijd veel gegeten wordt Het grootste deel van de mensen heeft het nu beter dan toen. „Er is genoeg te eten, voedingsmiddelen zijn niet duur. Veel arbeiders, die vroeger in krotten woonden, hebben nu een flatje. Onderwijs en gezondheidszorg zijn kosteloos. Theater en bioscoop zijn goedkoop. Van cultuur was vroeger geen sprake: de meesten wisten niet eens wat ze hun kinderen morgen te eten zouden geven In Nederland heeft mevrouw Oan cea kennisgemaakt met onze welvaart. ,,Hier begint het pas. We moeten een beetje geduld hebben Ze weet' dat veel jonge mensen klagen over de la ge lonen, en ook dat veel intellectuelen graag eens naar het buitenland zou den willen. Vier jaar geleden was ze. na drie ëndertig Roemeense jaren, weer 'ns in Nederland. Dat werd een kolossa le belevenis. „Weet u". lacht ze le vendig, „ik stond sprakeloos van de Afsluitdijk!". Op het einde van vorig w!s weer dl'ie maanden in KlOOSLGTS ons land. Dat werd een soort pelgrims- locmeen reis naar haar jeugdland. ''ïatA}s er veel veranderd in Hol- L« die nieuwe woonwijken, zo prachtig aangelegd. Maar "ik zocht .,De Roemenen zijn een eigenaardig volkje", lacht zij. .,Als ze eenmaal in het buitenland zijn, krijgen ze heim wee en willen ze zo snel mogelijk naar huis.. Zij houden in elk ge val veel van hun land. Zij hebben het steeds moeten verdedigen tegen aan- vallen van links of van rechts. Het KjCLStVrOLLW sterkst leeft de vaderlandsliefde in Mol davië. het landsdeel dat aan Rusland grenst. ters van Voronet, Sucevita, Arbore, Hu mor, Moldovita en Putna. Het zijn niet alleen juwelen van Roemeense bouw- Daar staan de wereldberoemde kloos- De eerste twee afleverin gen in deze speciale re portageserie publiceerde DAGBLAD DE STEM 0/ zaterdag 13 en zaterdai 20 mei jl. en schilderkunst (de buitenmuren zijn versierd met fresco's, die de eeuwen getrotseerd hebben), maar ook sym bolen van het Roemeense patiottisme. Zoals ik al eerder in deze reporba- gereeks geschreven heb, doen de com munistische leiders van het ogenblik flink wat patriotische water in hun marxistische wijn. De huidige sterke man, Nicolae Ceausescu, heeft onlangs dan ook een bezoek gebracht aan het klooster van Putna. Daar ligt de le gendarische vorst Stefanus de Grote be graven, die destijds in Bessarabië for ten bouwde om de Tartaren tegen te houden. Mevrouw Oancea vertelt over Roe menië met enthousiasme en niet al leen omdat het haar vak is. Als u vanavond in Brasov komt, zegt ze, dan moet u eerst naar Poiana gaan. ,.Poi- ana, da's een verzameling hotels op ruim duizend meter hoogte. Als u dan naar beneden kijkt, ligt Brasov aan uw voeten. Met duizenden lichtjes. Net een briljant!" Ik heb haar raad opgevolgd. Brasov was een briljant! Gastvrouw spelen zit haar in het bloed. Niet alleen ik was in haar huis te gast, maar ook twee Indonesische meisjes die in Boekarest studeren. Ze spreekt Maleis en dus werden ze naar haar gestuurd. Vanmorgen ving ze een groepje Nieuw-Zeelanders op, en ze vertelt trots dat ze enkele Engelse jon gens ontmoet heeft die haar „our little Dutch mother" (ons Nederlands moe dertje) noemden. Zij bezit de Roemeense nationaliteit. Toen zij in Nederland was is haar ge vraagd of zij soms politiek asiel wil de hebben. Ze heeft lachend „nee" ge zegd. Niet alleen vanwege haar zoons, maar ook omdat zij dat niet fair vindt tegenover het land dat haar tweede va derland geworden is. Zij zegt het ronduit: „Ik hou van Roemenië". KEES BASTIANEN Volgende keer: Handelsmissie naar Boekarest. "is die in de vori knnink'iikc residentie ligt de Doftana: een lugubere gevange- tagang wappert 'Se naar Belgisch voorbeeld gebouwd werd. Boven de hoofd- "■eense r0llc vlas;' De gevangenis is tegenwoordig museum van de Roe- stajn de |™m"nis'iscl,e party. Op de deuren van de cellen zonder licht en lucht ""deren .-I"Va" (le meeste leiders van het ogenblik. Zy zaten er samen met en tydens de oorlog gevangen. "e van de Roe rckp'e's'ers in Sinaia is het ..Muzeul Peles", eens de zomerresiden- Prael in dit crlT'""" koninKen' De fristen vergapen zich daar aan de pracht en houtsnijwerk C" schlttercnd gelegen landhuis: een ontvangsthal met zeer fyn Franse salon, (™Wapcnkamer vo' middeleeuws wapentuig, de Moorse salon, de 001 krassen on dn T Sal°n C" "og veel meer' De bez°ekers krijgen sloffen aan °P de vloeren te voorkomen.... PI 1

de Stem | 1967 | | pagina 7