JAMIN Rampzalige brand schept chaos in Brussels centrum Hanoi zit zonder licht en water STADSWIJK IN VLAM NA EXPLOSIE IN VOL WARENHUIS Mr. Yan Hall niet meer te handhaven Olifant redt oppasser Veel doden en gewonden Brits diplomaat uit China gezet ALS EEN OLIEBRAND Morgen Twee doden na gezinsdrama in Heemstede DRAMA IN DIERENTUIN Haagse hopjes Paniekvlucht uit laaiende vlammenzee 4NDAAG IN TV-PLOEG OP WEG NAAR CHICHESTER BIJNA VERDRONKEN DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL -- De Nieuwstraat en omgeving in de Belgische hoofdstad zien er uit als na een bombardement. De rampzalige brand in bet wa renhuis l'lnnovation, die gisteren heel België met ontzetting vervulde, beeft aan minstens 13 mensen bet leven gekost. RUST AAN FRONTEN Bufferzone Pinksterprijs- vraag 1967 VRAGEN BIJLEN AMBULANCES IBM klaagt bij KLM: Computer niet schuldig aan Schiphol-chaos Tweede Kamer achter regering: Inspraak :;tcrr"orm 20,38 uur- niet duur wel heerlijk Een van de vele redders probeert in een plas bluswater op straat ver koeling te zoeken voor zijn ver* schroeide handen. BRUSSEL Een onzer speciale verslaggevers was in het opvangcentrum tijdens de grote brand en sprak daar met ooggetuigen, geredden en redders. Zie pagina 5. Be Roemenen bewonderen ons erg om de manier waarop wij de zee onze wil weten op te leggen, Pagina 7. Frankrijk raakt weer meer „in", maar Hongari|e is duidelijk fa voriet bij de Nederlandse toe rist. Pagina 9, Televisie is goed voor een volk dat nog moet ontwikkelen. Pa gina 10. Talie heeft de import van voet ballers voorlopig stopgezet. Pa gina 11. Er lijn thans meer dan zesmaal wveel bouwvakkers werkloos sls vorig jaar. Pagina 13. SdE«inAi?ejj,kaa"s® soklaten zijn ge- door «Jnn.ai r landmijnen die i kr" drie kilometer ten Zuid-KnrÏÏ gl'ens tussen Noord- en i eedeew Waren plaatst. Dit is mee- VereniEdeN„* cT°mmandopost van de berhaalriel hl- es* ,In het gebied komen Welyk incidenten voor. ShtE v^i 4qfiIa^ant®n met een Se- kassier van u karaat z«n door een "oa gestolen' n» ln Afnkaans Gui- gevlucht Tnt iman ls naar Ivoorkust °p de hoogte grateld.™" '1et gebeurde Alsof er een grote oliebrand woed de. Zo zwart en massief was de rook wolk die gisteren boven Brussels win kelcentrum hing. (Van onze redactie buitenland) PLYMOUTH. Ook voor Sir Francis Chichester wegen de laatste loodjes zwaar. Hy is bijna in het zicht van de thuishaven nog ln een fiks stormpje terecht gekomen. Een televisieploeg, uitgevaren om de zeezeiler tegemoet te varen, kreeg zware averij aan het vaar tuig, dat door een ander schip moest worden teruggesleept naar Falmouth. Chichester heeft met zijn jacht Gipsy Moth een reis rond de we reld van 45.000 km bijna achter de rug. Hij rondde daarbij de beruch te zeestraat rond Kaap Hoorn, al eeuwen lang een scheepskerkhof van de eerste orde. De weerdienst van Plymouth heeft gisteren voor speld dat de stormachtige wind zal aanhouden maar meer naar het westen zal draaien. Hiervan kan Chichester, naar schatting nog zo'n duizend kilometer uit de kust, pro fiteren om met verhoogde vaart op Plymouth af te stuiven. Ook de Royal Air Force heeft al geprobeerd contact te krijgen met de zeezeiler van wie gisteren be kend werd dat hij lijdt aan een elle boogontsteking. Een Shackleton van de RAF zocht gisteren naar hem. Sir Francis maakt het, ondanks het pijnlijke ongemak aan zijn arm, uitstekend. LONDEN (AP) Communistisch Chi na heeft gisteren de sluiting bevolen van het Britse diplomatieke bureau in Sjanghai en de Britse zaakgelastigde 48 uur tijd gegeven om de stad te ver laten. De Britse regering heeft onmiddellijk geprotesteerd tegen deze beslissing, die volgens de Chinezen genomen werd „in verband met de gebeurtenissen in Hong Kong". (ADVERTENTIE) ,07e JAARGANG No. 25511 Uitgaf N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Dr. W. A. J. M. Harkx Directeur: Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen c j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes! mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau ^TdTzeeuwse eilanden: GOES, Klokstraal 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI Ondanks het Boeddha-bestand dat de Vietcong een zijdig voor gistermorgen had afgekon digd zijn er de hele dag in Vietnam felle gevechten geleverd, met name in het centrale bergland. Later namen de ge- vechtsactiviteiten af. En toen om mid dernacht ook het Amerikaans—Zuid - Vietnamese bestand inging, waren er fn Saigon geen meldingen meer van ge vechten. De Amerikaanse luchtmacht zal vandaag zijn aanvalsvluchten op Noord-Vietnam stopzetten. Voor het zover was heeft Hanoi nog een forse voltreffer gekregen. De Noord - Vietnamese hoofdstad zit sedert de luchtaanval op de energiecentrale 1700 meter van het stadscentrum zonder licht en water. Een Tsjechische correspon dent die na de aanval een bezoek aan het gebied bracht, schrijft dat hij de meeste gebouwen in beschadigde toe stand aantrof. Eerder had een Ameri kaanse woordvoerder meegedeeld dat een generator en een ketelhuis van de centrale, die 20 procent van de energie van Noord-Vietnam levert, waren ge troffen. Ook gisteren werd Hanoi weer aan gevallen Volgens het Russische pers bureau Tass was de lichte industrie in het zuiden van de stad het doel van de Amerikaanse jachtbommenwerpers. De actie in het zuidelijke deel van de bufferzone tussen Noord.- en Zuidu Vietnam heeft tot nog toe aan 83 Ame rikanen het leven gekost terwijl er 500 werden gewond. Naar een Amerikaanse woordvoerder maandag meedeelde sneu velden 616 Noordvietnamezen en leden var. de Vietcong. De acties worden uit- voerd door ongeveer 10.000 Amerikanen en Zuidvietnamezen. Zuidvietnamese regeringstroepen heb ben bij een grote driedaagse actie in de Mekong-delta meer dan 100 opstande lingen gedood, zo is in Saigon meege deeld. vóór 12 uur 's morgens dient uw oplossingsfor mulier van de van onze adverteerder» in ons bezit te zijn. Men vreest echter dat er nog veel slachtoffers bedolven liggen onder het puin van het grotendeels ingestorte gebouw. Schattingen spreken van 22 doden, maar de Belgische televisie sprak gisteravond het bange vermoeden uit dal hel er wel vijftig of meer kunnen zijn. Nog nooit heb ik zo'n brand in Brussel gezien, zei gisteravond een geschokte burgemeester. Geweldige rookwolken als van een oliebrand en doorschoten met oranje vuurflitsen hingen urenlang boven het hart van de stad. De lage wolkenlucht drukte de rook terug waardoor een verstikkende atmosfeer ontstond. De hitte in de directe omgeving van het brandende warenhuis was zo hevig, dat van sommige brandweerwagens de verf afbladderde. Brandweerlieden gingen de laaien de hel met ontelbare spuiten te lijf, maar de enorme hitte belette hen lange tijd het gebouw binnen te drin gen. Bij het sluiten van deze editie waren 13 lijken geborgen. Vijfendertig mensen zijn ernstig gewond, ruim zestig licht gewond. Gisteravond voclit de brand weer nog teeen een opnieuw opgelaaide brand in een nabij de l'lnnovation ge legen zijdefabriek. Even na 1 uur in de middag, juist toen het restaurant van de Inno (zoals het warenhuis in de wandeling wordt genoemd) op volle toeren draaide, klonk de angstkreet „brand" door het vier verdiepingen hoge gebouw. Naar schatting moeten op dat moment onge veer 1.500 mensen, het personeel inbe grepen, binnen geweest zijn. Van de ene seconde op de andere ontstond er volgens ooggetuigen een onbeschrij felijke paniek. In minder dan geen tijd was het gebouw, dat een voorgevel heeft van 150 meter lengte en ongeveer een zelfde diepte, een vlammenzee. En uit die poel van vuur en rook zag men mensen naar buiten struikelen huilend en schreeuwend van angst. Sommigen al overdekt met brandwonden. Ontstel lende tonelen speelden zich af. Tien tallen mensen sprongen uit de ramen. Enkele van hen zijn in de omringende straten te pletter gevallen. Een politie agent vertelde ons. dat hij veel mensen uit de ramen, die uitzicht geven op de binnenplaats van het warenhuis, heeft zien springen. Men kan nog slechts gis sen of dit hun redding of hun dood heeft betekend. op de kampeerafdeling, anderen van kortsluiting in het restaurant. Een ver koopster van de baby-afdeling vertelde, dat naast haar plotseling een steekvlam uit de grond omhoog schoot. Van het overige wist zij zich niets meer te her inneren, en dat gold voor de meesten, die v aan de vlammen ontsnapt waren. Wat hen het meest interesseerde, was of hun bekenden, vrienden en vrien dinnen, kinderen en moeders zich ook hadden kunnen redden. Intussen was alle beschikbare blus- materiaal van de Brusselse agglomera tie ter plaatse. Maar veel viel er niet meer te redden. De hitte in de smalle Nieuwstraat de Kalverstraat van Brussel was ondraaglijk. Het duurde te lang voordat de brandweerlieden het gebouw konden benaderen. Een uur na dat de brand was uitgebroken, slaagden politie-agenten erin. op de luifel bo ven de etalages te klimmen. Met bijlen sloegen zij de aluminium siergevel in stukken. Dat betekende een redding van 3 mensen, die de verstikkingsdood nabij waren. Nog 15 mensen konden van het dak van het gebouw gered worden. In de straten rondom de Nieuwstraat was een volslagen chaos ontstaan. Dui zenden nieuwsgierigen stonden in de smalle straatjes samengeperst. Er was geen doorkomen aan. Het tram- en autoverkeer op de aangrenzende bou levards zat volkomen in de knoop. Slechts langzaam slaagde de politie met behulp van de rijkswacht erin de stra ten vrij te maken. Ambulances reden af en aan. In een van de winkels in de Nieuwstraat was een noodhospitaal ingericht. Rond 3 uur werden de brandweerlieden opge schrikt door een enorme explosie. Ook het warenhuis Priba dat aan de L'lnno vation grenst, vatte vuur. Alle winkels in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw moesten ontruimd worden. Het gevaar was te groot, dat de vlammen over de smalle straat heen de overkant zouden bereiken. Bontjassen, jurken, eostuums, schoenen werden uit de ramen op straat gegooid. Het was tegen 4 uur toen het grootste gedeelte van het Inno-gebouw met oorverdovend lawaai instortte. Direct daarop weer enkele explosies. Toen de rook- en stof wolken iets waren opgetrokken, rest ten nog slechts vier brandende muren. Tegen de avond raakte ook een zijde- fabriek en 'n deel van het telegraafkan toor in brand. Gas- en lichttoevoer in het Brusselse centrum zijn afgesloten. Over de plaats waar de brand is uit gebroken, hoort men de meest tegen strijdige verhalen. Sommigen spreken van een ontploffing van butagasflessen De directie van het warenhuis richtte onmiddellijk een opvang- en informatie centrum in. Alle personeelsleden wer den verzocht zich daar te melden. Maar het bleef in eerste instantie moeilijk om zich een beeld te vormen van de tol die de brand van het personeel heeft geëist. Men weet niet welke personeels leden zich op het moment van de brand in de zaak bevonden. Het moeten er ongeveer 500 geweest zijn. Men weet ook niet of iedereen aan de oproep om zich te melden ge volg heeft gegeven. In de l'lnnovation was juist een Ame rikaanse week georganiseerd. Het wa renhuis was daarom extra versierd. Midden in de grote hal stond een enor me houten statietrap. Op alle verdiepin gen waren decoraties aangebracht van papier en karton. Aan de smeulende voorgevel hangt nu nog een beroete, natte Amerikaanse vlag. (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL De K.L.M. en I.B.M. hebben gisteren gezamenlijk verklaard dat de chaos die ontstond bij de vracht afhandeling op het nieuwe Schiphol, niet hoofdzakelijk is veroorzaakt door een falen van een nieuwe I.B.M.-360- computer. Dit is gebeurd nadat I.B.M. zich bij de luchtvaartmaatschappij had beklaagd over berichten in de pers, die sugge reerden dat de computer wel de hoofd schuldige zou zijn. I.B.M. noemde dit een scheve voorstelling van zaken. Het gezamenlijk communiqué zegt onder meer: „In recente publikaties in de pers is ten onrechte de indruk ge wekt dat de aanloopmoeilijkheden in het nieuwe K.L.M.-vrachtcentrum hoofdzakelijk te wijten zouden zijn aan de nieuwe computer". Het is niet waar, zegt het communi qué verder, dat echter nalaat mee te delen hoe die berichten in „de pers" terecht zijn gekomen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer is het met de regering eens, dat burge meester mr. G. van Hall niet meer te handhaven was. Voor zijn verder be leid als burgemeester ontbrak door de gebeurtenissen sinds 1965 alle ver trouwen, zoals de regeringsverklaring van premier de Jong dit gistermiddag uitdrukte en zoals ook de Tweede Kamer vaststelde. Een ernstig verschil van mening bleef gisteren echter over: de manier waar op mr. Van Hall ontslag verleend werd, noemden de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N. en D'66 onelegant en onjuist. Vooral omdat, volgens drs. J. den Uyl, voorzit ter van de socialistische fractie, de bur gemeester zelf al tegenover het kabinet had laten weten dat hij wilde aftreden. De regeringspartijen steunden de re gering in haar opvatting dat met het ontslag niet langer gewacht kon wor den. ,,Het zou nog beter geweest zijn, wanneer dit ontslag al op 1 juni inge gaan was. Trouwens het kabinet-Cals had dit al moeten geven", aldus de libe rale woordvoerder, mr. W. J. Geertse- ma. „Het kabinet-Cals had al genoeg gegevens over het beleid van mr. Van Hall in handen om hem te ontslaan". „Het optreden van mr. Van Hall op de 13e en de 14e juni van vorig jaar (het oproer rond het optreden van een aantal Aihsterdamse bouwvakkers) stond niet los van andere zaken. Het was symptomatisch voor zijn beleid", aldus dit deel van de kamer. „Mr. Van Hall heeft het noodlot gehad juist in Amsterdam burgemeester te zijn". De regering kan echter niet meer bui ten het overleg met de gemeenteraad van Amsterdam bij het benoemen van een nieuwe burgemeester. De Tweede Kamer was daarin eensgezind. „Men moet een aanvaardbare vorm vinden voor inspraak van de gemeenteraad bij deze benoeming", aldus drs. J. M. Aar den namens de K.V.P. Deze betreurde het overigens met de woordvoerders van de A.R., de C.H.U. en de V.V.D., dat minister Beernink van Binnenlandse Zaken een zo ge brekkig overleg vooraf met de Am sterdamse wethouders gepleegd heeft. „Of hebben deze wethouders, enkele uren voor het ontslag aan de burge meester, soms duidelijk gezegd waar over zij met de ministers wilden pra ten?"', aldus drs. Aarden. In zijn regeringsverklaring had mi nister-president De Jong in eerste in stantie duidelijk gemaakt dat het zo in Amsterdam niet langer kon. „De gegevens uit het eerste rapport- Enschede zouden wellicht als inciden tele gevallen niet tot dit ontslag geleid hebben, maar gezien tegen de achter grond van alle beleidsproblemen zou de publikatie de positie van mr. Van Hall bemoeilijken en zou het vertrou wen in zijn op het stuk van de open bare orde te voeren beleid verder aan tasten". Het grootste deel van de ka mer was het daarmee eens. BIJ een treinongeluk in India zijn 22 personen om het leven gekomen en 65 anderen gewond geraakt, van 35 ern stig. Een sneltrein van Bangalore naar de haven Cochin reed in Kuppam, 240 km ten oosten van Madras, op een berg zand. BIJ een botsing tussen twee auto's op de autoweg bij Keulen zijn zeven men sen op slag gedood. Bij deze zeven wa ren twee kinderen. Volgens de politie was een auto op de baan voor het tegemoetkomende ver keer terechtgekomen en, daar tegen een andere auto gereden. (Van onze correspondent) HEEMSTEDE De 44-jarige G. S. uit Heemstede heeft zich gistermorgen- vroeg van liet leven beroofd nadat hij een aanslag had gepleegd op zijn ge- zilt. Zijn vierjarig dochtertje werd ge dood. Zijn vrouw en een zoon van twin tig liggen gewond in een ziekenhuis. De verwondingen van de vrouw zijn le vensgevaarlijk. Een zoon van zestien kon vluchten en waarschuwde de buren, die de politie te hulp riepen. Hoe het drama zich precies heeft af gespeeld. kon de politie gisteren niet meedelen omdat de zestienjarige jon gen geheel overstuur was. Evenmin waren de gewonden in staat om een verhoor te ondergaan. De man sinds kort onder behande ling van een zenuwspecialist heeft zijn daad waarschijnlijk verricht in een vlaag van verstandsverbijstering. Waar schijnlijk heeft hij eerst zijn vrouw aangevallen met een scherp voorwerp, vervolgens zijn dochtertje en is daar na met zijn stevige zoon van twintig in gevecht geraakt. Uit de verwonding van de jongen maakt men op dat hij onverwacht moet zijn aangevallen. Alle slachtoffers wa ren aan de keel gewond. Toen de politie 's morgens om half zeven in het huis kwam, lag de man dood bij de ingang van de slaapkamer. (VERVOLG OP PAGINA 9) MüNCHEN (DPA) Een conflict in de dierentuin van München heeft aan de 40-jarige Indische vrouwelijke olifant Kora het leven gekost. Het dier deed zondag een aanval op een oppasser, die zich wist te redden. Tjydens dit conflict koos een andere vrouwelijke olifant, Minni kennelijk party voor de oppasser en stortte zich op Kora, die zo hard tegen een muur 6makte, dat zij een hersenschudding en een longverwonding opliep. Weinig verandering het KNM7iC„htLmeegede®ld d°°r - geld'S tot vanavond: Plaats.nl' Polking me» tot kra 'u- enkele buien. Matige 'Uiflv-M n Wind tussen zui,J on &13 uur °P 136 uur- Maan op

de Stem | 1967 | | pagina 1