Emigrant bouwde voor groot gezin nieuwe toekomst op in Canada HAZET LEDIKANTEN MET EXTRA GESPANNEN SPIRAAL Oor aquariums BI yVlr. Ton Diening redacteur en uitgever SCHADE&BUYSING smijnen gaat lenen Estafette van Den Haag naar Emmeloord N.V.V-VOORZITTER KLOQS: Veilig Verkeer geeft toeristen voorlichting RESPECT COMMENTAAR INFANTIEL VERBOUWINGS OPRUIMING I bestemd Sélden jullen worden I tierinü de «edeeltelijke finan- Sh „Van de uitb"«vv van de che- I komende en die 00k 'n 1967 CïSys met kracht zullen wor- 1 CEYLON START THEE-OFFENSIEF IN NEDERLAND Enthousiasme in theekringen Eerste verlengde DC-8 boven Europa Bij bankoverval in Portugal buit van 3,6 miljoen FBI-agent zweeg over moord op Kennedy Roger Vadim opnieuw gehuwd met Jane Fonda Planken of hardboard overbodiggeen vocht of schimmel meer. Werkgelegenheid betrekken bij loono verleg Gedwongen sparen Geen duikboten ITER o AL OP HOL GESLAGEN DAGBLAD DE STEM 'TAN TfSJBJÏIS. 19 MEI 1967 edige nieuwe kollektlg ak de koelkast die het 1 in 3x betalen zonder tdaag nog bij u thuis Aveemarktstraat 43 breda telefoon 38880 ng het grote pro- egenwoordig. Niet dat lar er is gewoon tevéél I gen specifieke voor- en loort voor uw doel, üw rtemonnee 't beste is? nan te gaan praten. Wij wat er te koop is. We En dat kost u niets I :unst op z'n best TRAA1 4 BREDA f34733 oper - tin - meubelen jd - zilver. iparts voor elke beurs. iOOTTE 5IJN. efoon 26284 (Van een onzer redacteuren) MAASTRICHT „U vraagt of [we happy zijn. Volkomen. Niet I alleen mijn vrouw en ik, maar [ook onze kinderen zijn volledig „vercanadeesd" en we voelen ons thuis in dit nieuwe vaderland. Sinds kort hebben we de Canade se nationaliteit gekregen, dat wil zeggen, mijn vrouw en ik, onze drie mannelijke nakomelingen en het jongste meisje, dat in Canada geboren is. De vier meisjes wil den de Nederlandse nationaliteit behouden". Voor de man, die ons dit zegt en die f we in Maastricht tegen het lijf liepen, hebben we 7 jaar geleden diepe bewon- I dering gehad. Het is mr. Ton Diening I (51' destijds sinds enige jaren adjunct hoofdredacteur (onder Jan Peters z.g.) 1 van de Nieuwe Limburger te Maastricht. 1 Hij nam ontslag en emigreerde met vrouw en 7 kinderen, in leeftijd varië- I rend van 1 tot 15 jaar, naar Canada. I Daar was moed voor nodig, want op dit soort Nederlanders zat Canada echt niet te springen. Hij was immers geen vak- man en allerminst een technicus. Alleen I maar een meester in de rechten, een ti jtel, die in Canada zijn waarde zou ver liezen. Waarom hij dan toch dit alles, T waaronder een prettige en goedbetaal- j de werkkring opgaf? „Omdat het mij ihier te eng wordt en ik ruimte moet ïscheppen voor onze kinderen", zei hij tons destijds. f Mr. Ton Diening heeft het in Canada [„gefixt", al geeft hij graag toe, dat het in het begin nog moeilijker was dan hij izich had voorgesteld. Hij werd organi sator van een fund raising company in I Toronto, daarna inkoper van een grote Iimportfirma. Het journalistieke bloed kroop echter waar het niet gaan kon en in zijn vrije tijd schreef hij artikelen voor „de Nederlandse courant voor Ca nada", een onafhankelijk weekblad, dat een oplage had van 3000 exemplaren. Dit weekblad is thans zijn eigendom en hij is er uitgever-redacteur van. „In 1964 kon ik deze krant overne- j men", vertelt ons mr. Diening. „Ik zag er wel wat in, gaf er mij volledig aan en nu hebben we 8000 abonnees. Verle- 1 den jaar heb ik „De Nederlandse Post" overgenomen, een maandblad, dat in een oplage verschijnt van 5Vs duizend exemplaren. Ik weet het, dat zijn getallen, die in I het kleine Holland belachelijk klinken, maar in het grote Canada heeft men er respect voor, omdat hierdoor een be- paalde bevolkingsgroep wordt bereikt. Van actualiteit is natuurlijk geen spra- ke, want hec is een weekblad, terwijl het andere eens per maand verschijnt, 'j Wat het doel dan is van deze bladen? Om te beginnen met ons weekblad: de nieuwsfeiten ontdoen we van him actu aliteit. Wij geven de Nederlandse emi grant informatie, waardoor hij beter en sneller met Canada op de hoogte raakt en dus kan integreren. Daarnaast willen wij hem op de hoogte blijven houden van de hoofdzaken van de ont wikkeling, zoals die zich in Nederland voltrekt. Dit lijken twee doelen, die in zich tegengesteld zijn. De uit Nederland komende emigrant moet zo snel moge lijk Canadees worden en toch willen wij, dat hij Nederland niet vergeet. Toch zijn deze twee strevingen niet met elkaar in strijd. De Nederlandse Europeaan, die hier aankomt, is iemand die toch al tussen twee walletjes is ge trokken. Nederland blijft in zijn kop doorspelen. Hem dit duidelijk voor ogen stellen behoeft geen aanwakkeren van een soort heimwee te zijn. Wij willen al leen, dat hij niet vergeet waar hij van daan komt, dat hij het goede, dat hij in Europa heeft opgedaan, hier verwerkt. Hij mag geen lege bak worden, waarin iedereen maar kan gooien wat hij wil. Hij moet een Canadees worden en dat zo snel mogelijk met een posi tieve Nederlandse achtergrond". Maar waarom dan ook nog een Ne derlands Maandblad? ,,Och, ook hier aan bestaat nog behoefte. In dat maand blad kunnen we het nieuws uit Holland rustig overdenken, kunnen we gedegen commentaar geven, of, zoals wij het hier noemen, the story behind the story. In Canada leven ongeveer 460.000 mensen met een Nederlandse achter grond. Ongeveer 150.000 hiervan zijn pas na de tweede wereldoorlog ons land binnengekomen. Bij veel Canadese emi granten is de band met Nederland dus nog groot en bestaat er daarom ook nog altijd een behoefte om de band met het moederland aan te houden. In mijn beide bladen, die ik elk in een afzonder lijke n.v. heb ondergebracht ik hul dig het principe van het gespreide ri sico zie ik daarom een goede toe komst. De oplagecijfers bewijzen dit trouwens. Plet zijn gezonde ondernemin gen, die de mogelijkheid van uitbrei ding in zich dragen. Ik durf daarom rustig zeggen, dat ik nog nooit in mijn leven zo hard heb gewerkt als hier, maar ook nog nooit met zoveel plezier, want Canada is een land met toekomst mogelijkheden. Over zijn hiernieuwde kennismaking is mr. Diening matig enthousiast. „Als Canadees heb ik natuurlijk niet meer zoveel recht kritiek te spuien als toen ik nog Nederlander was, maar er moe ten me toch enkele dingen van het hart", zegt hij. „Ik heb de indruk, dat Neder land op bijna iedei gebied ook op het godsdienstige op drift is geraakt. Ik ben alleen benieuwd waarheen. De mensen lijken me verhard, op een Ame rikaanse manier verzakelijkt, maar dit is toch niet helemaal juist. De hard heid hier is nog in een infantiel stadium, omdat men de humor mist, die de Ame rikanen bezitten. En dan het verkeer hier. In één woord afschuwelijk. Als ik op de Nederlandse highways rijd, krijg ik de indruk, dat een bewaarschool ach ter het stuur heeft plaatsgenomen. This is wild: iedereen rijdt hier met z'n elle bogen en met z'n agressief karakter in z'n handen. Op de gaspedaal drukken, jongens, en dan maar zien, dat je er doorheen komt". (ADVERTENTIE) 10 - 20 - 30% korting 'c/canjlr. i Juwelier - Horloger Breda tel. 33654 I haar eerst in de geschiedenis van open Sa", cei! bei'oep doen op de I van do E?imarkt en wel de vorm I ter »rn„t'i van een obligatielening Dit heeft jVa" on5evcer f 125 min. I I)S\T President-directeur van I ttaakt n J' bekend ge- EMMELOORD (ANP) Zestien es tafettelopers zullen vandaag in Den Haag van start gaan voer een tocht van 280 km naar Emmeloord. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. J A. Bakker, reikt hen op het Bin nenhol een kopie van de droogleg- gmgswet v?an 1918 uit. waarna de tocht begint. De estafette wordt gehouden, omdat de Noordoostpoldep 25 jaar gele den is drooggelegd. De aankomst van de 16 lopers 2 meisjes en 14 jongens is gepland op zaterdag 20 mei, 's middags tussen 3 en 4 uur. De lopers overnachten in Enkhuizen. Zodra hij het papier-van-de-droog- legging in ontvangst heeft genomen zal burgemeester F. M. van Banthaleon ba ron van Eek op De Deel in Emmeloord een gasvlam ontsteken, die tot en met 9 september blijft branden, de slui tingsdatum van de festiviteiten. Tien dorpen uit de Noordoos+polder zullen in tableaus de geschiedenis van de polder uitbeelden. Rondom het gro te plein de Deel wordt een kunst- en antiekmarkt gegroepeerd met tal van kraampjes en stalletjes, terwijl er di verse orkestjes zullen spelen. Mr. Ton Diening overgewipt uit Canada. RECTIFICATIE (ADVERTENTIE) m De leeuw van CEYLON waarmerkt THEE MET DE GOUDEN SMAAK Naar in theekringen verluidt, kunnen wij binnenkort rekenen op een grote activiteit ten gunste van Ceylon thee. De gedachte hiertoe schijnt uitgegaan te zijn van Ceylonese theeplanters, maar in navolging van andere landen hebben ook hier vooraanstaande thee pakkers zich achter deze actie gesteld. De plannen zouden zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Ook m kringen van consumenten toont men zich verheugd. Immers, bijna iede re huisvrouw weet wel dat Ceylon thee tot de allerbeste theesoorten behoort. Maar daar houdt haar kennis gewoon lijk mee op Ceylon geldt als het uitverkoren thee- land. De thee groeit er hoger dan er gens anders. In de koele berglucht komt de theestruik langzaam tot ont wikkeling. Hij krijgt alle tijd om de typische smaak en geur te verzamelen en vast te houden. Hieraan dankt Cey lon thee haar volle, gouden smaak Om die gouden smaak gaat het en om de huisvrouw de zekerheid te geven dat zij originele Ceylon thee krijgt. De deelnemende theepakkers zijn daarom overeengekomen om hun theesoorten, die geheel zijn samengesteld uit echte Ceylon thee, te voorzien van een spe ciaal merk: de Leeuw van Ceylon U weet het dus: als u échte Ceylon thee wilt drinken, dan moet u letten op de Ceylon leeuw op het pakje. SCHIPHOL (ANP). De eerste SAS DC-8-62 Super Fan die de naam Anund Viking heeft gekregen, is op 4 mei j.l, afgeleverd na een non-stop vlucht van Long Beach, California, naar Stockholm in de recordtijd van 10 uur en 31 minu ten over een afstand van 8800 km. Aan de DC,8-62 Super Fan zijn tal rijke aërodynamische vernieuwingen aangebracht. Sas is de eerste maat schappij die de 156 passagiers vervoe rende Super Fan in gebruik zal ne men. Deze nieuwe aanwinst van de SAS- vloot, bijna twee meter langer dan de huidige DC-8 versies, zal nog deze maand worden geïntroduceerd op de NoordatJantische routes. (ADVERTENTIE) LISSABON (AP) Vijf jonge bank rovers, uitgerust met valse snorren en zonnebrillen zijn woensdag een filiaal van de Bank van Portugal in de bad plaats Figueira da Foz binnengedron gen. Ze hebben daar bijna 3,6 miljoen gulden gestolen, de grootste buit die ooit bij een roofoverval in Portugal is voorgekomen. Een van de rovers zei tegen het personeel dat het een roof met een politiek motief was. Leger en politie en republikeinse gardisten hebben alle wegen in het noorden 'van het' land afgezet-in een poging de rovers te grij pen. Waarschijnlijk waren ze echter al te laat, doordat alle verbindingen tus sen Figueira da Föz en de buitenwe reld tegelijk met de roof zijn verbro ken. De plaats ligt op 200 km ten noor den van Lissabon. De politie zoekt ook naar een een- motorig vliegtuig, dat in de "univer siteitsstad Coimbra niet ver van de plaats van de roöf een half uur na het plegen van de misdaad verdween. Men acht het mogelijk dat enkele van de rovers met de buit in ■het vliegtuig ziin gevlucht. De roof vorid plaats om acht minu ten voor vier. De bank zou om vier uur sluiten. Pas anderhalf uur later wist het personeel van de bank uit de toiletten te breken. Omdat de telefoon verbindingen verbroken waren, duurde bet nog een half uur voordat de auto riteiten gewaarschuwd waren. NEW ORLEANS (AFP) Het hof van Justitie van Louisiana heeft woens dag de FBI-agent Regis Kennedy op nieuw gedagvaard opi te getuigen in het onderzoek dat de officier van jus titie van Ned Orleans (Jim Garri son) instelt naar de moord op presi dent Kennedy. Het hof verklaarde dat het federale ministerie v. justitie geen enkel recht heeft om te verhinderen dat zijn agenten getuigen in het on derzoek. Regis Kennedy, die een onderzoek had ingesteld naar de gebeurtenissen in New Orleans, vlak voor de moord op president Kennedy, was al eerder gedagvaard, maar het ministerie van justitie had hem verboden te getuigen op grond van een bepaling die FBI- agenten verbiedt inlichtingen te ver strekken over hun werkzaamheden. Regis Kennedy is inmiddels voor het hof van justitie vei schenen, maar hij heeft geen vragen willen beantwoor den. verklaarde Garrison. Op de bij eenkomst, die eer uur duurde, beriep de agent zich op de aan zijn functie verbonden voorrechten. PARIJS (AFP). De Franse regis seur Roger Vadim en de Amerikaanse filmster Jane Fonda zijn gisteren te Saint Ouen-Marchefroy in het huwelijk getreden. Het paar was reeds op 14 augustus 1965 in Las Vegas getrouwd, maar dit huwelijk was niet geldig in Frankrijk. Schep sfeer.... schenk "Jonge"S B of "Oude" De Waarzegster op uw kaartavondjes, op uw feestjes of zomaar voor de gezelligheid. Jenever S B, heerlijk als "tic" in een long-drink. SCHIEDAM ^ADVERTENTIE") W N HAZET ZAKT NIET DOOR Vraag onze rijk geïllustreerde gratis katalogus HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN-TEL. 01680-3910* (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De heer A.. Kloos, voorzitter van het N.V.V., is van mening, dat in de komende besprekingen over de loonpolitiek niet ontkomen kan worden aan de noodzaak om ook het werkgelegenheidsbeleid daarhü tc betrekken. ,,De zorg voor de werkgelegenheid is een probleem dat ons allemaal raakt. De tik die gisteren viel in de mijnbouw en die vandaag valt in de textielindustrie kan in een proces van technische versnelling morgen iedere andere willekeurige bedrijfstak tref fen". De heer Kloos zei gisteren tijdens de hoofdbesturenvergadering van zijn ver bond in dit verband, dat er gedwon gen spaarregelingen zullen moeten ko men. Hij kondigde aan, dat de vakcen trales op korte termijn de gedach- tenwisseling over de loonpolitiek met de werkgevers zullen openen. Over de werkgelegenheidspolitiek zei de heer Kloos, djtt het kabinet-De Jong zich bij zijn beleid te sterk laat leiden door de budgettaire ruimte. De omvang van de werkeloosheid maakt nu activerende maatregelen nodig. Er zullen in de komende jaren 800 miljoen a 1 miljard gulden extra aan besparing op tafel moeten komen. Dat lijkt alleen mogelijk door de invoering van gedwongen sparen, dit leek de heer Kloos, zowel conjunctureel" als structu reel verantwoord om de overheid aan geld te helpen voor het realiseren van structuurplannen. De overheid zou ook óe belastingen kunnen verhogen of gaan lenen. Maar belastingverhoging lc.kt niemand en met lenen tast men cte investeringscapacitiet van het be drijfsleven aan. Dit laatste betekent dan weer, dat de ondernemingen uit eigen besparingen moeten investeren en dat vraagt van de vakbeweging grote terughoudendheid in haar loon eisen, terwijl het kde vermogensver houdingen verder scheef trekt. Dan is het beter, aldus de heer Kloos, dat de werknemers een aandeel in de bespa ringen krijgen. ,,Dat is in ieder geval, ook als het in de vorm van gedwongen besparingen gebeurt, een heel wat aan trekkelijker alternatief dan belasting verhoging of de ruimte die door produk. tiviteitsstijging ontstaan voor een deel aan de ondernemers te laten". Over de eventuele levering van duik boten en „aanvullende orders" aan Zuid-Afrika zei de heer Kloos, dat hoe zwaar men ook moet tillen aan de werkgelegenheid in ons land bij het N.V.V. de politieke en ethische elemen ten zwaarder wegen. Wapenleveranties aan de regering van Zuid-Afrika heb ben volgens hem het karakter van een morele ondersteuning van het regime aldaar. DEN HAAG (ANP) Met de va kantietij d in het vooruitzicht heeft het Verbond voor Veilig Verkeer folders laten vervaardigen in de Franse en Engelse taal. De folders wijzen bui tenlandse vakantiegangers op een aan tal Nederlandse verkeersvoorschriften, die in bovengenoemde landen niet of in andere vorm van kracht zijn. Gewezen wordt o.m. op voorrangsbepalingen, snelheidsbepalingen, bepalingen die in acht genomen moeten worden bij in halen en parkeren, en andere verkeers regels. De folders (totale oplage 175.000) zijn voor verspreiding aangeboden bij de grenswisselkantoren, A. N.V.V.-kantoren de K.N.A.C., de A.N.W.B., der ijks- politie, de K.L.M. en de Nederlandse Spoorwegen In het Limburgse plaatsje Nieur wenhagen heeft de schutterij voor het eerst in haar lange geschiedenis de pastoor als schutterskoning ge kregen. ..Belj dich e weesgegreutje. dan hoal ich 'm aaf" zei pastoor Debets tegen de koster, toen hij naar het schuttersveld ging. En hij haalde de koningsvogel inderdaad met een koninklijk schot naar beneden. De nieuwe schutterskoning kreeg met een dispensatie van de schutterij in zake een belangrijk punt: hij kreeg geen koningin naast zich, ..We zijn voor het celibaat" zeiden de schut ters. „Alle vaders en moeders beleven tijdens de opvoeding een strijd tus sen inzichten en gevoelens, niet al leen op seks-gebied. Tot nu toe is mij gebleken, dat inzichten beter zijn dan gevoelens." (Uit een interview met mevr. Zeldenrust-Noordanus, voorzitster van de N.V.S.H.) „Eigenzinnig? Iets van eigenzinnig heid is mogelijk terug te vinden bij mijn grootvaders een van hen was bv. stalknecht en al socialist voordat Marx er aan dacht." (idem). Prins Charles zal over enige tijd officieel geïnstalleerd worden als Prins van Wales. Bij die gelegenheid zal de Engelse kroonprins een witte satijnen broek dragen en een mantel van paars fluweel, met hermelijn afgezet. Zou Engeland inderdaad nog niet rijp zijn voor de EEG? Er leven vreemde mensen in deze wereld. Kijkt u zelf maar: een Ame rikaan. Mr. Magee, vroeg en kreeg echtscheiding van zijn vrouw. Hij wil ook hertrouwen. Een inwoner van Moskou, Trusov, lie pde 100 meter in 19 en 1/10 seconden. Daar is niet veel vreemds aan, zult u zeggen. Maar u moet weten, dat Mr. Magee 107 jaar oud is en dat de Rus Trusov een kunstbeen heeft. k Het is nog steeds lente. Sommigen hebben daar helemaal geen oog voor, de sportredacteur van het Algemen Handelsblad wél. Die begon een ver slag over AjaxADO aldus: „De wind en de wolken en de buien kus ten gisteren het veld van Ajax. Het gras werd groener nog dan het al was. En de pinksterbloemen, de bo terbloemen en de margrieten, rekten de ranke hals. Want ach, ook een bloem blijft niet onbewogen onder een kus. Wat jammer, dat de spelers van Ajax en ADO er geen oog voor hadden. Dat zij hun wel zeer wild geraas paarden aan dat van de na tuur. En de ranke halzen van de pinksterbloemen vertrapten onder meedogenloze voetbalschoenen." Wat een afschuwelijke sport is voetballen eigenlijk. k Het rapport-Enschedé, uitgave van de Staatsuitgeverij, is voor 18,te koop. meldde Dagblad de Stem van gisteren. Dat de Staat der Neder landen aan zijn eigen rommel nog moet verdienen ook Vandaag staat op de voorpagina, dat wij, Nederlander::, misschien al lemaal een nummer krijgen. Ik krijg er een beetje de kriebels van, hoe wel het natuurlijk heel handig, prak tisch en efficiënt is. Er zal in onze on-poctisclie wereld wel niet aan te ontkomen zijn, vrees ik. Waar is de tijd gebleven, dat mensen de voor naam van hun vader of moeder of allerlei bijnamen door de gemeen schap toegewezen kregen? MERIJN. Een nieuwtje uit Zwitserland zijn deze oorbellen met levende vissen erin. Binnenkort kan dus iedere vrouw haar eigen aquarium aun het oor hebben hangen. SCHIPHOL (ANT) Met extra ad ministratief personeel uit de eigen ge lederen en met een 25-tal werkstuden ten als handarbeiders werkt de KLM deze week in de vrachtloods van het nieuwe Schiphol om uit de chaos te komen, die zich daar in de aanvangs- periode heeft gevormd bij de inge bruikneming van en geheel mechanisch systeem. De computer, die als gevolg van on ervarenheid van het bedieningsperso neel, maar tevens vermoedelijk ook wegens te hoge temperaturen op hol sloeg, is grotendeels uitgeschakeld. Slechts zeer geleidelijk gaat men eerst bij de import-vracht deze machine weer gebruiken. i r

de Stem | 1967 | | pagina 7