Terreur in Aden Pastils/808 was weer eht Indonesië pakt smokkel krachtig aan op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks schenkt (en toch 3 x per dag lekker eten!) Verbeten Nieuw avondblad in New York? osieven Bsroemdhecf Wandelexamen voor kinderen uit derde klas dienst nemen in het lefer! j— Eindelijk EEN LEKKERE SIGAAR VOOR SENORITAS PRIJS 1»— 23 laatste spoelwater as donzig zacht en ■n meestal overbodig (ADVERTENTIE) vV) voor- ..DÜQ deel L van ^ct.. voor 86 ct. 6 Een Arabier bracht deze leuze aan: Flosy for Eve and Adam. (Van onze speciale verslaggever) ADEN Van de lucht uit zie je 't wespennest al liggen. Een kleine uitstulping slechts aan de voet van het Arabisch schier eiland, dat ook Jemen, Saoedie- Arabië en Oman omvat. Kale. ongenaakbare en grauwe ber gen strekken zich naar het noorden uit. Erachter bevinden zich de uit gestrekte woestijnen met hun slechts aan nomaden geopenbaarde gehei men. In het azuurblauwe water van de na tuurlijke haven dobberen tankers, pas sagiersschepen en oorlogsbodems. Aan de Zoutpannen, die van immense af metingen zijn, lijkt geen einde te ko men. Een gigantische raffinaderij duikt op. De tanks van de olie-opslagplaat sen schitteren in de felle zon. Het straalvliegtuig van Alitalia, diait heit tra ject Rome - Khartoem - Aden in nog geen zeven uur heeft afgelegd, komt bonkig neer op de landingsbaan. Nog voor het is uitgerold, merk je ai dat de luchthaven Khormaksar een onge wone militaire bedrijvigheid vertoont. Op het platform staan Britse solda ten in kort khaki en met een tommy- gun schietklaar onder de arm. Op stra tegische punten zijn stellingen van zandzakken gebouwd, waarin mitrail leurs dreigend omhoog steken. Langs de randen zijn roestige prikkeldraad- rollen uitgelegd. Hoge hekken van staaldraad omgeven de stationsgebou wen. Je bent de enige passagier, die in Aden uitstapt, wat op zichzelf al het nodige zegt. Je paspoort is reeds aan boord ingenomen. Zonder excuses of uitleg word je naar een open kooi ge leid, waar nog g^en leeuw kans zou zien uit te breken. Br staan stoelen dat wel. En je kan gelukkig ook nog in de schaduw gaan zitten. Maar als je daar zo'n half ur: hebt gewacht, zonder dat iemand de moeite neemt naar je om te kij ken, dan ga je je toch afvragen, of er soms iets aan je papieren schort. Ein delijk het verlossende woord: „U kunt verder gaan naar de douane". Als je je paspoort teruggekregen hebt en a raison van f 7,50 ter plaatse een visum hebt gekocht, betreed je een snikhete loods, waar je bagage wordt gecontroleerd. Hevig transpirerende Britse militairen en functionarissen van de zo omstreden Zuidarabisch federatie laten je alles uitpakken wat je bij je hebt. Ze maken je toilettas open, druk ken op overhemden en kostuums, kij ken in je waszak, kortom: niets kan hun speurende ogen en tastende vin gers ontgaan. (ADVERTENTIE) U hoef! geen honger te lijden terwijl u vermagertals u PASTILS/808 gebruikt. IJ eet gewoon vlees, vis, kaas, groenten, kortom alles en u vermagert snel! Want met PASTILS/808 eet u wat u nódig hebtu hebt alleen geen behoefte om inécr te eten! Deze nieuwe, revolutionaire methode om uw gewicht onder controle te houden wordt,- reeds door duizenden in Amerika en Europa gevolgd! Neem gewoon 1 of 2 PASTILS/808 voor iedere maaltijd en hoüdt u aan het uitgekiende puntensysteem. U zult minder eten en daarom het téveel aan gewicht verliezen! Neem' de pastilles ook tussen de maaltijden, wanneer u in de verleiding komt eens extra te snoepen. Neem de proef op de som! Ga vandaag nog naar uw apotheker of drogist en haal een pak PASTILS/808 (f 15,90). U doet er lange tijd mee enu zult se aangenaam van smaak vinden. Maar het belangrijkste is, dat u alle overtollig gewicht snel zult verliezen. Zodat uw figuur weer wordt zoals u het- graag wilt hebben! overdag blijven branden, zijn op muren en poorten gericht. Vele ramen, vooral die zich boven of vlak naast de trot toirs bevinden, hebben ijzeren tralies of stalen rasters, die plotselinge aan vallen met handgranaten moeten keren. Er zijn veel meer overeenkomsten, die je treffen. De leuzen bijvoorbeeld, die terreurorganisaties als de Flosy en de FLN op de gevels van huizen en win kels hebben aangebracht. Ze zijn moei lijk te verwijderen, omdat er vaak rode of zwarte verf voor is gebruikt. Een kreet, doet Je plotseling zachtjes grinniken. Op de buitenmuur vaneen gouvernementsgebouw lees je „Flosy for Eve and Adam" („Flosy voor Adam en Eva" - voor man en vróuw dus) in plaats van „Flosy for ever" („Flosy in der eeuwigheid"). De Arabier, die deze lange tekst met gevaar voor zijn leven in het nachtelijk duister aanbracht, moet ongetwijfeld groot gevoel voor humor hebben gehad. Een aanmoediging bij een benzine station om de onderkant van je wagen „ter grotere beveiliging" te laten bitak- ken, doet je niet lang daarna glim lachen. Roest is bepaald niet de grootste vijand van een auto in het Aden van nu. Wel de landmijn, die door terroris ten onder het wegdek wordt ingegra ven en die op de laatste dag van de vorige maand de tragische dood van acht Arabische schoolkinderen veroor zaakte. Reclame voor het aanbrengen van een zware pantserplaat onder het chassis zou daarom beter in het tijds beeld passen. Je taxi hobbelt en stoot verder. De staat van beleg, die voor de nadagen van deze laatste Britse militaire basis in het Nabije Oosten is afgekondigd, is duidelijk zichtbaar. Toch zie je nog zonnebadende mannen, vrouwen en kin deren op de vieze strandjes, zij het on der het wakend oog van de immer aan wezige soldaten. Niet lang daarna sta je in de bar van het nog koloniaal aandoende Crescent hotel, dat dicht bij het water is gele gen, waar passagiersschepen, die moe ten bunkeren, voor anker gaan. De sfeer is er zorgeloos in vele opzichten ty pisch Engels. In shirts en shorts- geklede mannen grijpen naar het koele bier, dat door be dienden met een witte tulband op het hoofd wordt geserveerd. Ze spreken en lachen luid. Slechts als vreemdeling merk je nog op dat ze bijna allen een pistool in de broekzak dragen. Zelf zijn ze er al zo aan gewend, dat ze er geen woord over vuil maken, ook niet als het handwapen naar buiten steekt. Dit zijn zo'n beetje je eerste' indruk ken van Aden: met zo'n 300.000 inwo ners en betrekkelijke welvaart de be langrijkste stad (en ook staat) van het Britse protectoraat, dat, verdeeld over 21 sjeikdommen en sultanaten nog eens 600.000 bewoners telt. De geboorte (1959) en de ophanden zijnde onafhankelijkheid (1968) van de Zuidarabische lederatie een Engels geesteskind, dat net zo'n zorgenkind is als indertijd de Maleisische federatie heei't de bevolking van onder tot bo ven verdeeld. Nasser met zijn dromen over Groot- Arabië roert in de reeds overkokende Door hoge hekken van staal draad die het stationsgebouw om geven, ziet men uit op de haven. Peter Ustinov laat duidelijk merken dat hij met meer plezier over de maaltijden in zijn films spreekt dan over het eten dat hij zelf ver orbert. De talenten van het fenomeen Ustinov strekken zich uit van het componeren van opera's, het schrijven van toneelstukken en korte verhalen tot regisseren en toneelspelen. En te oordelen naar zijn ver schijning is de man, die wel eens beschreven is als een rondborstige figuur met het minzame uiterlijk van een reuzenpanda, zowel een lek kerbek als een gulzigaard. Hij vertelt over het eten in zijn „Cacik", noemt hij „een Turks won- laatste film „Lady L". die hij maakte der, vooral als hoofdschotel". Het voor MGM. Er komt een scène in tweede is een Russische soep voor. waarbij David Ni ven Sophia Lo- „Okroshka", die met ijs geserveerd ren het hof maakt. Ze zijn alleen in moet worden, een grote zaal en worden bediend door een dertigtal kelners. De zaal ziet er uit als een kale Taj Mahal ver sierd met verliefden van gesponnen suiker. Het eten werd klaargemaakt door een Zwitsers hotel", zegt hij. „De obers waren zeer gedienstig en schenen precies te weten wat we no dig hadden. In feite zijn obers de beste acteurs in de wereld. Ze zijn zo er varen. omdat hun hele leven een her haling is". Het bestond uit groene schildpadsoep, gerookte paling en het lende vlees van een rund met nog wat andere gastro nomische wonderen De behaarde Us tinov vertelt ons het een en ander over de gerechten waar zijn voor keur naar uitgaat „Hoewel in Lon den geboren", zegt hij, ,,ben ik opge voed met Rus sisch voedsel. Rijk aan enorme hoeveelheden zure room. Dat ik me fysiek zo goed voel, dank ik aan de duizenden microben die ik toen binnenkreeg." OKROSHKA Ustinovs vader was een Russisch jour nalist. „Hij kon geweldig koken, misschien omdat zijn moeder het meestal te druk had achter de schil dersezel. Eén jeugdherinnering is een beetje droevig; „Om een-of andere reden, ik weet* niet waarom ik me dat herinner, pikte mijn grootvader altijd mijn snoepjes af", zegt hij. Nu geeft hij de voorkeur aan Turks eten. omdat „Turkije het land is waar hij zich het prettigst voelt. Het is meer een yoghurt- dan een zure room- keuken. Het is daar, in Turkije, voor de mensen niet ongebruikelijk 140 jaar of ouder te worden. Turken zijn verstandige mensen en houden wat betreft het eten rekening met hun ge zondheid." Ustinov woont in Parijs met zijn vrouw Suzanne, en drie kin deren: „In Parijs wordt het eten klaargemaakt door een Duitse kok. Eiet zijn eenvoudige maaltijden maar de kok kent ook een aantal Franse en Italiaanse schotels". „Ik ben zelf een slechte kok. Eens trachtte ik mijn vrouw te vleien door voor haar te koken. Het gezegde „do liefde van de man gaat door de maag" werkte omgekeerd voor mij. Ik maak te voor Suzanne spaghetti met camem bert. Het werd een rotsachtige massa. Bijna onverteerbaar. Sindsdien heeft ze medelijden met me." De man die alles kan en het clan ook goed doet geeft ons twee van zijn favoriete recepten. Het eerste genaamd pot. De oppositiegroepen, die alle bewe ren nationalistisch te zyn, staan zo ver beten tegenover elkaar, dat er een broe derstrijd is ontbrand. Op eigen houtje geven ze de Engelsen de volle laag dit althans trachten ze met gering suc ces te doen doch tegelijkertijd slach ten ze elkaar af. In de kasbah van Aden, die Crater heet en inderdaad in de krater van een uitgedoofde vulkaan is gebouwd, is een dodencijfer van drie personen per et maal heel normaal. Er klinken voort durend schoten en er wordt steeds op nieuw met handgranaten gegooid. De ziekenhuizen zijn overvol met ge wonden, onder wie onschuldige vrou wen en kinderen. Door de vele persoonlijke belangen, die een rol spelen, is de problematiek verward en complex. Niet het minst door de internationale inmenging is de materie Zo ingewikkeld geworden,, dat de heethoofdige Arabische knokploegen dikwijls zelf niet meer weten voor wie, tegen wie of voor wat ze eigenlijk vech ten. A product from jÈf ll|t Ashe' Laboratories, En gland iü snel afslanken BEGIN VANDAAG met een minimum aan wilskracht PASTILS/808 zijn nu verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist N.V. Devam-Amsterdam Peter Ustinovs „CACIK." Ingrediënten 3 komkommers halve theelepel zout, 1 eetlepel azijn, een kwart theelepel gedroogde knof look, 1 theelepel gehakte verse venkel, anderhalve kop yoghurt, 1 theelepel olijfolie, 1 eetlepel gehakte kruizemuntbla- deren. Schil de komkommers, verdeel ze ln vieren en snijd de delen in dunne schijfjes. Met zout bestrooien. Ver meng de azijn met knoflook, venkel en yog hurt. Giet dit sausje uit over de komkommers en besprenkel ze met olijfolie. Garneren met de 'cruizemuntblade- ren. Koud serve ren als hors d'oeuvre, salade of bij gerecht voor kalfsoesters met rijst. NEW YORK (AP) De hoofdredac teur van Wayne Today, een avondblad e'n van The Beverage Retailer, een vakblad, is voornemens te New York met een avondblad op' straat te ver schijnen, dat drie dollarcent gaat kos ten en dat zal concurreren met de New York Post, het enige overgeble ven avondblad van New York, dat 10 dollarcent kost. DJAKARTA (ANP) In Indonesië is gisteren een antismokkelcommando in werking getreden, waarin vertegen woordigers van de strijdkrachten, de justitie en de douane zijn opgenomen. Aan het hoofd van dit nieuwe orgaan staat schout-bij-nacht O. B. Sjaaf, die binnenkort met enkele leden van zijn staf een bezoek zal brengen aan de voornaamste smokkelgebieden: Oost- Sumatra en de Riouw-archipel. Eer der deze week beraadslaagde het In donesische kabinetspresidium met ver scheidene militaire bevelhebbers, hoge douanebeambten en exportfunctionaris sen over drastische maatregelen te gen de smokkelarij, die volgens minis ter van buitenlandse zaken Malik het land jaarlijks 200 tot 300 miljoen dol lar kost. Mogelijk zullen oorlogsbodems opdracht krijgen smokkelschëpen tot zinken te brengen. Zelfs wordt gedacht aan het inschakelen van de luchtmacht. 0 Britse soldaten staan met een Tommy-gun schietklaar onder de arm op strategische punten. Ingrediënten 1 eetlepel gesneden sjalotten, 10 gesneden radijzen, halve theelepel dragon, 1 theelepel gehakte verse venkel, een eetlepel azijn en een eetlepel citroensiroop, anderhalve theelepel zout, 1 theelepel vers gemalen peper, half kopje zure room, 2 fijngemaakte dooiers van hardge kookte eieren, 1 theelepel droge mosterd of mie rikswortel, halve kop aardappelpuree, 2 kipjes kippebouillon, anderhalve kop droge wijn, 2 kleine geschilde, fijn gesneden komkommers, het eiwit van twee hardgekookte eieren, half hopje gestampt ijs. Vermeng de sjalotten en radijsjes met kruiden, azijn en citroensiroop. Vermeng in een andere pan de zure room, eierdooiers, mosterd, puree, kippebouillon en de wijn. Voeg het sjalottenmengsel toe. Afdekken en drie uur in de ijskast zetten. Ver deel net gerecht daarna over vier soepborden. Verspreid de komkom mers, het eiwit en het ijs evenredig over elk bord. Opdienen met zuur roggebrood of donkere pompernikkel besmeerd met zoete boter voor vier personen) BLOEMENDAAL (ANP) De on derwij sverkeers'commissie in Bloemen- daal gaat een wandelexamen afnemen aan negen- én tienjarige kinderen leer lingen van de derde klas van open bare en bijzondere lagere scholen. Voor. zover bekend, is deze gemeente de eer ste in het land die voor deze leeftijds groep een dergelijk examen gaat invoe ren. De examens zullen eind mei voor het eerst worden afgenomen. Tot voor kort w-erd het wandelexa men alleen gehouden voor kinderen uit de vijfde klas, gelijktijdig met het exa men voor wielrijders. In het algemeen werden daarbij vöor'het wandelexamen weinig fouten gemaakt. Het leek de commissie daarom wenselijk het prak tische wandelexamen in het vervolg te houden voor de kinderen uit de derde klas, omdat zij voornamelijk als voet ganger aan het verkeer deelnemen. (ADVERTENTIE) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 MEI 1967

de Stem | 1967 | | pagina 19