IE Drs. Hommel: PTT denkt serieus aan een „centraal geheugen" Samenspel van computers vormt een ons dienstbare „macht" PLANTEN HEBBEN ZENUWEN Opleidingen in de automatisering Abonnement op alle feitenkennis die de wetenschap biedt Eén lesuur per week op school zou al een mooi begin zijn KUNSTHANDEL „EIGEN HAARD" IT 17 111^ op de JJjf drempel van de I toekomst ,ln onze lijn' Eclatant voorbeeld Zeided? ,n Coderen Computerschrift Beveiliging Progr ammeur Mogelijkheden r DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 MEI 1967 M In deze bijdrage in onze reeks „Op de drempel van de toekomst" noteren wij enkele belangwekkende o antwoorden van drs. J. A. Hommel, lid van de hoofddirectie van PTT, op vragen inzake de externe integratie", d.w.z het ingewikkelde samenspel van com puters. De externe integratie is voorwaarde voor een werkelijke op mars van de automatisering. In hoeverre reeds aan die voorwaarden wordt voldaan, wordt in dit artikel ook enigermate belicht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De robotmaatschappü. waarin iedereen zijn eigen computer heeft, of minstens een toestel om com puters voor welk doel dan ook in te schakelen, en waarin de elektronische gegevens-verwerkende apparatuur het leeuwendeel van alle arbeid heeft over genomen, lijkt op dit moment nog een ,tuk science-fiction. Maar de compu ter marcheert sneller op dan we ver wachtten. De technische mogelijkheden van nu zijn reeds zo groot dat een io goed als geheel automatisch func tionerende maatschappij realiseerbaar ion zijn. Economische en organisato rische aspecten zorgen ervoor dat het nog wel een tijdje zal duren voordat we zo ver zijn... en dat is maar goed ook, want psijychologiscb zijn we er evenmin nog op ingesteld. Typerend voor de houding die de mens jegens de automatisering aan neemt zijn zowel de vage angst voor de computer, als de ongebreidelde ver wachtingen die men ervan koestert, een verwachting overigens die behalve door oewondering door een zekere on gerustheid geschraagd wordt. Wanneer alle computers strikt in dividuele „wezens" waren, zou die vrees voor een door de automaat ge regeerde maatschappij waarschijnlijk aanzienlijk geringer zijn. Maar het ene elektronische brein kan zich met al zijn zenuwen aan het andere verbinden. In theorie is het mogelijk alle com puters ter wereld aan elkaar te kop pelen, elkaar gegevens toe te laten voeren en uitwisselen en hen daardoor een zekere „macht" te verschaffen. Dat is het fascinerend terrein van de externe integratie, een thans reeds hoogst actueel object in de wereld van de automatisering. De angst voor de computermaat- ichapplj is een verschijnsel waar we wel bovenuit zullen groeien. De com puter blijft de dienaar, hoe groot zijn mogelijkheden ook worden, hoe ont zaglijk uitgebreid zijn „macht" ooi: lijkt. We hebben de computer gescha pen om hem voor ons te laten wer ken, om de lastige, veel tijd vergende en geestdodende werkjes te laten doen waarvoor wij geen tijd meer hebben en die ons tegenstaan. De externe integratie populair ge zegd: het koppelen van afzonderlijke computers en communicatie-appara- tuur kan de mogelijkheden daartoe slechts vergroten. In sommige krin gen, ook in die van computerfabrikan ten, is men ten opzichte van de ex terne integratie nog tamelijk sceptisch. Men ziet uiteraard de mogelijkheden, maar men gelooft nog niet zo erg in een snelle opmars van de toepassin gen ervan. Onze indruk is dat die te rughoudendheid weer gebaseerd is op te latente vrees die bij het publiek bestaat. Dit is, sterk vergroot, een deel van een computer geheugen: uiterst kleine ringetjes (ferrietkernen) worden door draden gemagneti seerd. Elk ringetje „onthoudt" wat de stroom het heeft ingeprenteen nul of een één. In werkelijkheid is dit technische vlechtwerk alleen onder een sterke loep zichtbaar. Een gewild voorbeeld van externe in- I tegratle, in spannende toekomstverha len al vaak opgeworpen, is het „cen trale geheugen", een soort computer ■net een zeer groot aantal vast opge bogen informaties, die op bestelling onmiddellijk voor gebruik gereed zijn, 'oor ieder die bijvoorbeeld door middel van een abonnement toegang tot het Siheugen heeft. Zo'n centraal geheugen kan uiteraard een samenstel van vele verschillen de computers zijn, die daarnaast ook geheel andere functies kunnen hebben. Technisch maakt dat geen enkel ver schil. Op dit moment lijkt dit inderdaad ™g slechts science-fiction. Maar het is Ie het geheel niet ondenkbeeldig dat »oze eigen Nederlandse PTT over een Jear of tien adverteert: neem een abon nement op het Centraal Geheugen. Alle gegevens die u nodig heeft, onmid- dplltik h« de hand! r JÏÜS u U Hommel, plaatsvervan- gena hoofddirecteur financiële en eco- ÏÏÏfch? z?k™ van PTT, zou zich de(»™di m 6raag uitspreken over nntl-waarop een dergelijke com- Wn wordenSU1^ gerealiseerd zou i™»- Maar of de PTT over een dergelijk iüu j nadenkt? „We denken daar erdaad over. Directe plannen staan er natuurlij! nog niet. En er oo gee]1 rumjg woord te zeggen stw» dle 10zou moeten ver- Uken voordat voor een PTT-Gc- eugen abonnees zonden kunnen wor- 8t.uSeWOrVen' Maar dat dergelijke in- zuilen"" i" de tackomst opgericht tinne U" dat staai vast. Dat zou benenPartlculier initiatief kunnen ge in rtn"fmaar het "gt ook helemaal "e lijn van pTT". I SebfetdNevanrIrfridSe ts op net he» achtorhi, aut°matisering beslist ic® te bl1fkonVew at hoel' niet al" Ms vertelde? jWat drs- Hommel fond het idee „brainstorming" ^aal geheugcn"nTen toekomstig een- «beden vr& u0endn.nu tien iaar Mdere EuroneL i PTT-bedrÜven m overtuigd waren ant" nog van heslist geen w. i bet Publ'ek Ssven, omdat a ln handen zou worden dat a 20 bescbadigd "teer mee u c°mputer er niets "i® in Nederland?611hakte M'omatisering ?an d 00p door: de Hetvertr 6rd ingeMdP0StCheqUe- en (Van een onzer redacteuren) Wat is een „centraal geheugen", dat in nevenstaand artikel ter sprake komt? Het zou kunnen zijn: een zeer grote computer, of een reeks van geïntegreerde computers, tezamen beschikkend over een elek tronisch geheugen dat onvoorstelbaar grote hoeveelheden gegevens kan bevatten. Informatie is koopwaar, waarnaar in toenemende mate vraag zal zijn. De snelle vooruitgang op elk gebied, maar vooral technisch en wetenschappelijk, zorgt voor een toename van feiten en gegevens die door geen enkel menselijk brein meer is bij te houden en die, als ze in bibliotheken zou moeten worden ondergebracht, de wereld binnenkort onder het papier zou bedelven. De enige die dit alles kan rangschikken, bewaren en binnen enkele seconden (of vlugger) gedetailleerd ter beschikking kan stellen, is de computer. Het centrale geheugen wordt in de toekomst dat staat vast een onmis bare hulp voor de mensheid bij al zijn werk. Grote maatschappijen en diensten, overheidsinstanties en organisaties zullen hun eigen geheugen hebben. Maar grote hoeveelheden van de opgeslagen feiten zullen handels waar worden, beschikbaar voor wie zich op bepaalde delen van het cen traal geheugen abonneert. Een schrijver van historische boeken kan dan b.v. per telefoon of via een eenvoudig inputapparaat de meest uitgebreide geschiedkundige gegevens uit het geheugen halen. Elke architect die zich erop abonneert kan ingewikkelde berekeningen voor bepaalde constructies die al eerder zijn toegepast, desnoods in andere vorm, aan de computer ontlenen. Een arts kan, om z\jn diagnostiek te vergemakkelijken, de vastgestelde ziektesymptomen vergelijken met soortgelijke die zich bü andere patiënten, waar dan ook ter wereld, gemanifesteerd hebben. Een musicus kan onmiddellijk nagaan of een bepaald thema in een nieuwe compositie misschien al reeds eerder in een muziekstuk is gebruikt. Een advocaat hoeft maar een beroep te doen op het rechtskundige deel van het geheugen om ogenblikkelijk te weten hoe de jurisprudentie luidt in zake de moeilijke kwestie die hij onder handen heeft. Zo zouden er honderden voorbeelden aan te halen zijn. Dat dit niet meer zó fantastisch is, moge blijken uit wat drs. Hommel in nevenstaand artikel zegt: bij PTT wordt aan een dergelijk centraal geheugen ernstig gedacht! Waarom ingewikkelde reken sommen maken als de computer dat foutloos en oneindig veel snel ler doet scheurt en invult. De automatisering van de giro kwam snel vain de grond, de service kon aanzienlijk worden uit gebreid, de rekeningstop is verdwenen en PTT wekt nu zelfs iedereen op een girorekening te openen. Kortom, de Nederlandse postgiro is een eclatant voorbeeld geworden van automatisering op zeéi grote schaai, dat talrijke bui tenlandse deskundigen, die in niet af latende excursiestromen naar hier pel grimeren, met diepe bewondering ver vult. Intussen blijven de buitenlandse PTT-bedrijven van- mening dat je het publiek geen ponskaart in handen kunt geven zó te schrijven dat de computer zijn schrift vlot kan lezen? Drs. Hommel: „Dat moet wel mogelijk zjjn. Jonge mensen is dat zeker wel aan te Leren, er. als we ooit tot een soort van uni form schrift zouden kunnen komen dat behalve voor de gewone commun- catie ook voor de automatisering bruik baar is, zou dat helemaal ouderaan in het onderwijs moeten beginnen We moeten dan natuurlijk niet naar een „eigen" tekenschrift van een be paalde computermaatschappij toe, maar naar een „multi fond letter", die overal bruikbaar is. Het is een van de moeilijkste aspecten van de auto matisering, maar het moet mogelijk zijn!" klanten0UsTpModal' du Sirodienst in scl>aamri np 7? beslist niet be- 1 Sl'nst« moeite m j?? heeft niet de de rekenineh?„j P°nskaarten, "houder utt zijn boekji Een hinderpaal op de weg naar voort gaande automatisering en externe In tegratie is, al blijkt dat iedereen vlot met de ponskaart overweg te kunnen, toch altijd nog wel het feit dat we letters en cijfers schrijven op een ma nier die het vele eeuwen uitstekend gedaan heeft, maar die de computer zwaar op de maag liggen. De compu ter kan weliswaar geleerd worden ge schreven tekens te lezen, maar dan stelt hij wel als eis dat alle a's en alle drieën en alle andere schrifttekens op dezelfde wijze worden geschreven. De mens moge in staat zijn talloze, vaak sterk uiteenlopende handschriften te ontcijferen, de computer kan dat niet. Als iedereen nu in staat blijkt pons kaarten te hanteren op een manier die de computer niet hindert, zou het pu bliek dan niet geleerd kunnen worden Wanneer dit probleem niet bestond wanneer ieders schrift dus leesbaar was voor de computer zou een duur er veel tijd vergend verlengstuk van de girodienst overbodig worden: de co deercentra, waai de voorgeponste, maar verder met de hand ingevulde girokaarten behandeld worden. De re keninghouder vult het bedrag en het rekeningnummer van de begunstigde zelf in De codeercentra, over het land verspreid, zijn er om die gegevens ook in de vorm van ponsgaatjes op de kaarten aan te brengen. Pas dan kan ae computer ermee overweg. Wanneer alle rekeninghouders zon der mankeren schrift produceerden dat voor de machine goed leesbaar is, dan zou de giro nog aanzienlijk sneller en economischer kunnen werken. Wie wel eens giro-acceptkaarten (waarop be drag en rekeningnummer wel voorge- ponst zijn) en met de hand ingevulde kaarten uit zijn eigen giroboekje te zamen in een envelop naar de giro dienst stuurt, die weet uit ervaring dat de acceptkaarten twee dagen eer der afgewerkt zijn dan de hand-geschre ven. A» is deze frictie tussen mens en com puter dan een onvolkomenheid die rem mend werkt of het verloop van de au tomatisering althans tot een andere minder directe richting dwingt er is op andere fronten nog heel wat gaande. Vooral in „eigen huis" toont PTT aan dat externe integratie vele en interessante mogelijkheden biedt. De girokaart kan behalve voor de gi rodienst zelf, heel nuttig werk doen voor andere diensten en voor bednj ven. De Postcheque- en Girodienst heeft een speciale afdeling gecreëerd (Externe Contacten), die erop uit is daarvoor geïnteresseerden te vinden. Het is, zo redeneert men er, zonde om de ponskaart nadat deze de compu ter van de girodienst is gepasseerd, eenvoudigweg naar de begunstigde ..e sturen. In talloze gevallen is er méér mee te doen. Zo hebben, om bij de PTT te blijven, in de eerste plaats de Dienst Luisier- en Kijkgelden en de telefoonincasso ge bruik gemaakt van de mogelijkheden die de ponskaart biedt. De gehele ad ministratie van deze diensten aldus drs. Hommel, loopt via de giroponskaart. Ook de Motorrijtuigenbelasting maast er gebruik van, en intussen hebben verscheidene particuliere bedrijven, waaronder kranten, tijdschriften, om roepen enz. ingehaakt op de mogelijk heid hun debiteurenadministratie en het abonneebestand te „voeden" met de gegevens die de ponskaart kan ver schaffen. De grote gemaxken die giro- en bank rekeningen verschaffen bij het geld verkeer, geven de automatisering in die sector nog een extra duw. In vele be drijven is men al overgegaan op volle dige girale salarisbetaling. Het gehele personeel, inclusief de gepensioneer den, dient een rekening te openen, de computer rekent de bedragen uit en zorgt ook voor het overmaken. In sommige grote bedrijven is net automatiseringsproces in de salaris betaling al zeer ver gevorderd. Niet alleen komt er geen enkele cent meer aan te pas, zelfs het kleinste pa piertje is overbodig geworden: de computer produceeialle gegevens eenvoudig op een magneeetband, die naar de girodienst wordt gestuurd. Daar gaat de band in de computer, en iedereen krijgt zyn geld overgemaakt, tot en met de fiscus. Ook dat is een staaltje van doeltreffende externe in tegratie. PTT gaat binnekort ook alle eigen salarissen en pensioenen op deze wijze uitbetalen. Wanneer in de kring van leken of van deskundigen over de automatise ring woi'dt gefilosofeerd, en iemand spreekt de verwachting uit dat het niet lang meer zal duren voordat prak tisch het gehele geldverkeer via de computer zal lopen, dan spitst de dis cussie zich gewoonlijk meestal toe op dit punt: hoe lang is „niet lang meer"? Op dit ogenblik zitten er nog vele praktische bezwaren aan volledige automatisering van het betalingsver keer, maar ze worden in een zichzelf steeds versnellend tempo opgelost. Tien jaar geleden wist nauwelijks ie mand wat een computer was. Vijf jaar geleden was het nog een fenomeen. Nu begint de hele maatschappij er aardig vertrouwd mee te raken. Over nog eens vijf jaar? We kunnen dan beslist een geweldige stap verder zijn, en misschien zullen we ons over tien jaar afvragen waarom we in 1967 nog hinderpalen op de weg naar volledige automatisering zagen. Op het ogenblik is het belangrijkste werk dat de computer voor ons doet, in feite administratief. Hij telt op en trekt af, en zorgt er op die manier voor dat het geld op zijn plaats komt, dat de bedrijfsgegevens op papier ko men, dat de produktieprocessen op timaal verlopen. Maar de computer kan behalve administreren ook behe ren: hij zal besturend gaan optreden en dingen voor ons gaan regelen. In een latere fase zal de computer het be langrijkste instrument bij de mana ging zijn: hij zal op grond van alle informatie die hij hanteert conclude ren hoe het beslissingspatroon ge vormd moet worden, in het bedrijfsle ven, in de economie, müschien op vele andere terreinen die wij nu nog strikt voorbehouden achten aan de autonomie van de menselijke geest. De externe Integratie ls, als een vorm van data-transmissie, op grond van de Telegraaf- en telefoonwet een zaak van PTT. Die zal ervoor moeten zorgen dat er voldoende technische capaciteit beschikbaai is (kabel, straal verbindingen, later laser), en die zal ook het oog moeten houden op de „be waking' Zo min als men andermans telefoon mag afluisteren, zo min moet het mogelijk zijn „binnen" te komen ir een computer, of een deel ervan waarop men geen rechten kan doen gelden Dat geldt zowel voor het abon nement op een toekomstig centraal ge heugen, als voor de computers waar mee in de toekomst de overheid, poli tie en justitie, en alle andere instan ties de gegevens inzake mensen en toe standen verwerken en bewaren. PTT is in dat opzicht, aldus drs. Hommel, volslagen wakker. „De be veiliging is een eenvoudige zaak. Nie mand hoeft bang te zftn dat gegevens betreffende zijn persoon, zijn strafblad, zijn inkomen, die in computergeheu gens zullen zijn opgeslagen, voor en- bevoegden toegankelijk zijn." MOSKOU (AP) De Russische ge leerde Vitaly Gortsjakov heeft ver klaard, dat bij door hem ondernomen experimenten is gebleken, dat planten zo iets als een zenuwstelsel hebben. Hij zei dat zijn experimenten hebben aangetoond, dat de mening, dat plan ten geen prikkels van het ene gedeelte naar het andere in zichzelf kunnen overbrengen, onjuist ls. In het blad „Komsomolskaja Prawda" heel't hij meegedeeld, dat hij een Pro- poeneplant bij de wortel had afgesne den en in de stengel electrische ont ladingen had ontdekt. Andere experi menten hadden overeenkomstige re sultaten gehad. Hij voegde hieraan toe, dat deze ook hadden uitgewezen dat de reactiesnel heid in planten groter is dan in som mige andere levende wezen, zoals kik kers en dat hij deze snelheid had ge meten als vier meter per minuut. (Van een medewerker) BREDA In een vorig artikel in de reeks „Op de drempel van de toekomst" is aandacht besteed aan de beroepsmogelijkheden die de automatisering biedt. Het kan zoals ook uit reacties en vragen is gebleken zijn nut hebben enkele details nog even nader aan te stippen. In de eerste plaats zouden wij dan de reeds genoemde AMbl- opleidingen willen reveleren, die uit onderdelen bestaat. Ze staan in principe los van elkaar. Voor elk van die onderdelen kan worden ingeschreven en men kan er ook afzonderlijk examens voor doen. De examens zijn niet verplicht. Het onderdeel „administratief tech- nische hulpmiddelen" verschaft in 30 avonden van 2,o u kennis om.rent machinale hulpmiddelen en het ge bruik daarvan. Ir. 25 avonden van dezelfde lengte geeft het deel „Ma chinebesturing" de basisprincipes van de machinebesturing (het program meren en wat daar bij komt). Twin tig cursusavonden (eveneens 2 1/2 uur) zijn gewijd aan „Bedrijfsecono mie en bedrijfsadministratie", een op leiding die globaal gelijk te stellen is aan MBA en SPD I- Voor al deze cursussen geldt, wanneer men al thans examen wil afleggen, als toe latingseis: Havo (h.b.s. of gymnasi umdiploma of diploma h.t.s.). Het deel „Mathematische technie ken voor de beslissingsvoorbereiding (16 avonden) heeft als kern: een over zicht van de wiskundige methoden voor het verkrijgen van kwantitatieve beslissir.gsgegevens. In feite behandelt het dus de mogelijkheden om te ko men tot een nieuwe filosofie van be- drijfsbesturing, welke door de auto matisering noodzakelijk wordt ge maakt. „Administratieve organisatie" be handelt in 15 avonden de interne or ganisatie, uitgaande van het gezichts punt van de informatieverwerking. Het deel „Onderzoektechnieken" (25 avonden) omvat het geheel van me thoden om informatieverwerkingssy stemen te onderzoeken, bevindingen vast te leggen in schema vorm en deze kennis overdraagbaar te maken. Wie voor dit deel van de AMBI-opleiding examen wil doen, moet alle eerder genoemde onderdelen beheersen en dient algemene bedrijfservaring te hebben. Het zevende deel, „Organisatie van de informatieverwerking", behandelt in eveneens 25 cursusavonden alle hoofd- en bijzaken van het systeem onderzoek, de uitvoering daarvan, de invoering van een nieuw systeem en de computerafdeling. Examen voor dit laatste onderdeel veronderstelt een gunstige uitslag van de examens van alle andere zes onderdelen. Deze opleiding is beslist niet goed koop: de kosten liggen op 22 tot 25 gulden per avond. Het is duidelijk dat de AMBI-op leiding bestemd is voor de hogere functies. (ADVERTENTIE) Onder toezicht van het rijk wor den prak tijk exam ens programmering afgenomen, waaraan na 20 tot 30 les- avonden kan worden deelgenomen. Men moet hiervoor het mavo- (ulo-) diploma bezitten. Er bestaat voorts een basisopleiding toi programmeur op een denk bee dige computer SERA (Stichting Eenvou dige Reken Automaat), die 6 maal 2 dagen duurt en die ook door het PBNA schriftelijk wordt gegeven. De gevorderde programmeur, die ook grotere computersystemen wil kunnen programmeren, kan na een opleiding van 13 dagen, het examen voortgezette programmering afleggen. Wordt voor de AMBI-delen het Havo (HBS, Gymn.) of hts-diploma ver zijn bereikbaar voor hen, die Mavo- langd, de programmeursopleidingen (Ulo-) onderwijs hebben genoten. Ook degenen, die alleen maar la nen in de automatisering werkzaam ger onderwijs hebben gevolgd kun- zijn sis assislent-oDerator of als ope rator met de mogelijkheid om op grond van ervaring en aanvullende studie het tot programmeur te bren gen. De opleidingsmogelijkheid hier toe bestaat alleen via de werkgever en diens leverancier van een com putersysteem. Voor meisjes zijn er evenzeer mo gelijkheden: als operatrice, program meur of kodeerster kunnen zij „met de computer werken". Zoals dit in toenemende mate ook voor ar.dere functies het geval is, zullen ook specialisten in de auto matisering er rekening mee moeten houden, dat hun kennis waarschijn lijk niet „levenslang geldig" zal blij ven. Op dit moment wordt er bij voorbeeld vanuit gegaan, dat de „operationele levensduur" van een systeemanalist circa 5 jaar en die van een programmeur circa 2 jaar is. Tussentijdse, aanvullende studie is dus nodig. Het Studiecentrum voor Admini stratieve Automatisering heeft in april 1963 een rapport opgesteld, waaraan de volgende gegevens zijn te ontlenen: Nederland neemt ongeveer 15% van de E.E.G. aan computers af: in 1970 zullen het er 1425 zijn. Het aantal noodzakelijke specialisten werd daar bij gesteld op 15 a 20 per installatie (wat misschien wat hoog geschat is). Voor 1967 zou dan het beeld wor den: Leiding ca 2.200; Systeemonderzoek ca 4.000; Programmering ca 4.400; Uitvoering ca 4.800. Voor het jaar 1972 zouden die cij fers dan resp. luiden: 3.700, 6.700, 8.500 en 11.000. Op 1 januari 1967 waren in Neder land circa 360 computers in gebruik; 15o bij de overheid, 75 bij service centra en de rest bij het bedrijfs leven. De te verwachten ontwikke- lir.gen in de sektor van de bureau- computers, (zoals de Gamma 55. die wjj onlangs vermeldden), zal een LORENZ HUTSCHENREUTHER VLH^ Het kwaliteitsporselein met de Leeuw NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN TEL. 01150 - 2532 krachtige stoot geven en het aantal operationele computersystemen nog sterker doen toenemen. De toename van het aantal spe cialisten in de automatisering oefent zijn invloed uit op de omgeving, waar in die automatiêering plaatsvindt. Enerzijds dienen er gesprekspart ners te zijn voor de eomputormensen, anderzijds is het een onmogelijke zaak, dat computermensen dingen gaan doen, waar directie en andere betrokkenen geen kijk op hebben. Iedere vorm van automaÜserinig, van welke aard en omvang dan ook, vereist in de eerste plaats inzicht ln de methodiek, filosofie en mogelijk heden die de automatisering met zich kan brengen. Tevens is daarmee de basis gelegd voor het gesprek met de specialist; in dat eerste stadium is dus nog helemaal geen sprake van enige specialisatie, alleen van oriën tatie. Het is onvoorstelbaar, hoeveel dure tijd van hooggekwalificeerden uit het bedrijfsleven en van au torna tiserings- specialisten verloren gaat met defi niëren van begrippen. Om al dat praten te bekorten hebben de le veranciers oriëntatiecursussen in het leven geroepen, waarin zowel de al gemene principes als de specifieke hoedanigheden van zijn machines worden besproken. Deze kursussen zijn van goed ge halte. maar niet objectief voorlich tend. Ze zijn ook niet probleemge richt, maar primair machinegericht. Niet iedereen weet, dat op een veel doelmatiger wijze deze basis kennis verkrijgbaar is. Zowel het Studiecentrum voor Ad ministratieve Automatisering, als ad viseurs op dit gebied, naast algemene opleidingsinstituten, geven, vanuit een objectief uitgangspunt en bovendien doorgaans probleemgerichte leergan gen, die dan ook geen examendoel hebben. Hieruit moet niet geconcludeerd worden, dat dit luisteravondjes zijn, die men passief kan ondergaan; in tegendeel, dit soort van leergangen opent bij uitstek de mogelijkheid tot actieve deelname. Het ls dit soort van cursussen, waarnaar de belangstelling van ge ïnteresseerde directies en topfunctio narissen dient uit te gaan, alvorens ook maar andere, gespecialiseerde, contacten te leggen. Hieronder volgt een kort overzicht van deze mogelijkheden. De Stich ting Studiecentrum voor Administra tieve Automatisering geeft: Tweedaagse voorlichtingsconfe- rentie voor directeuren, die automati sering overwegen; Tweedaagse voorllchtingsconfe- rentie voor hogere lijn- en staffunc tionarissen van bedrijven, die auto matisering overwegen; (beide in sa menwerking met het Nederlands In stituut voor Efficiency) Oriëntatie elektronische informa tieverwerking voor lijn- en staffunc tionarissen, werkzaam op het gebied van administratieve organisatie. Tijdsduur 4 dagen; Elektronische Informatieverwer king: 12 avonden; Recente ontwikkelingen elektro nische informatieverwerkende appa ratuur; Het Nederlands Instituut voor Efficiency verzorgt: De methodiek van het ponskaart systeem voor het opdoen van prak tische kennis, waarbij nog niet spe cifiek op computertoepassingen wordt ingedaan, maar doelbewust de „klei nere" toepassingen met eenvoudige hulpmiddelen de aandacht krijgen. Mogelijkheden van servicebure aus, ook een „vervolg" op een oriën- tatiecursus, die dit onderwerp be handelt vanuit de praktijk van de gebruiker. De Leergangen Modern Bedrijfs- beheer geven de cursussen: Hulpmiddelen in de mechanische administratie. Min of meer machine- gerichte leergang, die ruim inzicht verschaft in de technische mogelijk heden van hedendaagse apparatuur Automation: computers, een alge mene, vrij diepgaandè oriëntatie naar alle gezichtspunten van automatise ring van informatieverwerking. De kosten van deze cursussen en leergangen variëren van circa 100.— tot circa 550 gulden. De nog niet genoemde mogelijk heden, die geboden worden door ad viesbureaus vallen feitelijk buiten dit bestek. Dergelijke leergangen worden gegeven voor eigen relaties van de adviseurs, uitsluitend op uit nodiging. Opmerkelijk is intussen dat, behou dens de AMBI- en daarvan afgeleide opleidingen, er geen mogelijkheden zijn om een opleiding voor systeem- analist te volgen; ook de mogelijkhe den om tot programmeur te worden opgeleid zijn bepaald beperkt te noe men. Wij verwachten stellig dat hierin binnen afzienbare tijd door gevestlg- ae instituten verandering zal wor den gebracht. Opnieuw moet worden vastgesteld dat tot nu toe in de onderwijspro gramma's zo goed als geen aandacht wordt geschonken aan de automati. sering, terwijl toch de aankomende generaties midden in die geautoma tiseerde maatschappij komen te staan. Het ls dringend noodzakelijk, dat op de middelbare en hogere scholen de activiteiten het stadium van de excursies naar leveranciers te boven komen; met circa één lesuur per week in één schooljaar zou al een uitstekend begin gemaakt zjjn. Wij dienen ons goed te realiseren, dat in Europa, dus zeker in ons land, een bijna niet meer in te halen ach terstand op dit gebied aanwezig is. Willen wij de automatisering gaan beheersen en in eigen (Europese) hand krijgen, dan zullen we daar tets voor moeten doen. n

de Stem | 1967 | | pagina 17