OOK AM A TEURS IN RIJEN Jan Janssen favoriet voor „De Leren Zool" Bijna was NAC verslagen In acht jaar naar de top zetfs'n U Aller ogen zi genét op 000 000 uütijuiua Oud-scheidsrechter Van Leeuwen bij Go Ahead Roozenburg nog aan kop S^R\S„tóe4t-"enï DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 MEI 1967 |7 veerd bij lar 1967! fayval VREDESKOERS Duchemin snelste tijdrijd ler Anton Geesink stopt met wedstrijden Hoogmoed Moordend Prinsen, Oomen en Yan Groezen naar Bazel FRANS DERKS Nederlandse arbiters voor de intertoto .deling estermans VELASQUES f tfek-vcor-tiek-voortïeffeiijk. Amateurs Korter Militair elftal speelde gelijk DAMMEN hceH.--^eein... Er zijn er acht, vanaf 82*° Dit is de SPORTSMAN electric SR ILF0RD SPORTSMAN camera's sterk favoriet! tr Breda iergen op Zoom Doelman Ttiyp «ufW tevergeefs. S. penalty genomen door Jan van gorp beslist de wedstrijd. De rust na de wedstrijd. Voor de eerste verlenging. I Visschers raakte in de eerste ver lenging geblesseerd. (ADVERTENTIE) HALLE (ANP) De Fransman Mar cel Duchemin heeft gisteren de negen de etappe van de wegwedstrijd War- chau-Berlijn-Praag gewonnen. Hij leg de de 38 kilometer lange tijdrit var Leipzig naar Halle af in 58 minuten 58 seconden. De uitslag luidt: 1. Duchemin (Fr.) 58.58; 2. Magiër a (Pol.) 59.13; 3. Maes (Belg.) 59.20; 4. Heintz (Fr.) 59.22; 5. Smolik (Tsjech.)' 59.26; 10. Piet Tesselaar 1.00.27; 30. Hans Tesselaar 1.02.44; 75. Jan Hesse 1.06.51; 87. Jan Serpenti 1.08.15; 92. Fred van Lachterop 1.08.45; 97. Fred Niemeijer 1.10.21. De Zuidslaviër Laszlo Pavlic won 's middags de tiende etappe. Hij legde de 112 kilometer van Halle naar Gera af in 2 uur 48 min. en 49 sec. Hij won de sprint van een kopgroep van 25 ren ners, bij wie zich de gebroeders Tesse- laar bevonden. Zij eindigden in de ach- terhoude van dit groepje. De Tsjech Smolik handhaafde zich op de eerste plaats van het algemeen klas- I sement. De uitslag van de tiende etappe luidt: 1. Pavlic (Z. Sis.) de 112 km in 2.48.49, 2. Ebert (W. Did.) zt; 3. Hoffmann (O. Did.) 2.48.58 4. El Gourch (Marok ko) zt 5. Blawdzin (Polen) zt; 13. Smolik (Ts. SI.) zt; 24. Hans Tesse- laar (Ned.) 2.49.09; 25. Piet Tesselaar (Ned.) zt; 29. Hessen (Ned.) 2.55.45. (Van onze sportredactie) UTRECHT Nog geen week na het behalen van zijn drieën twintigste Europese titel, heeft Anton Geesink besloten nu de finitief te stoppen niet de wed- stnjdsport, De Utrechtse judoka rel zijn wereldtitel dus niet meer verdedigen op de wereldkam pioenschappen judo die in aug. re Salt Lake City worden ge houden. Met dit besluit is een eind gnomen aan de 17 jaar lange JMoloopbaan van de wereld- Wmpioeti. Vanaf 1950 heeft ..een indrukwekkende westatiehjst opgebouwd. Hij be olie onder meer: 3 wereld- ratitpioeiischappen, 23 Europese s>een Olympische titel en s .0 maal judokampioen van mnfi l Tevens legde hij drie Jresiag op het nationale Skampioenschap. Sinds de Utrechtse gewelde- geen enkele nederlaag, aan li" ?eesink zal van nu af aan Z'ln gaan besteden m zijn judoschool in Utrecht. ZTrSt ial hii demonstraties m nJ lele wereld gaan ge- kamnir, kree9 de scheidende in hot y -He,e aanbiedingen om te mtenland judocursussen (Van onze sportredactie) RIJEN Voor de eerste keer in de geschiedenis van de bekende wieler ronde „De Leren Zool" in het Brabant se Rijen, komen er drie categorieën renners aan de start. Naast de tradi tionele wedstrijden voor professionals en nieuwelingen, staat zondag ook een koers voor amateurs op het program ma, louter en alleen om deze wieier- middag aantrekkelijker te maken. Uiter aard blijft de profkoers de grote trek pleister. Winnaar van vorig jaar, Jan Jans sen, heeft comité-voorzitter Ad Seelen laten weten, dat hij naar Rijen komt om te winnen. De winnaar van de I ADVERTENTIE) PENALTY VERNIELDE VOLENDAMS DROOM (Van onze sportredactie^ s BREDA Het was in de derde verlenging. NAC totaal gedemoraliseerd strompelde over het veld en hoopte op het einde. Volendam, de tegen stander van de Bredanaars, voetbalde in hoog tempo. Hard en koel reagerend. Bouwmeester, voetballend zonder zijn koppelgenoot doel puntenmaker Vissers, die in de eerste verleniging gebles. seerd raakte, ontving de bal even buiten het strafschopge bied. Zonder veel animo zet. te hij zijn zoveelste „raid" op het doel van Tuyp in. Twee man passeerde de Bredase buitenspeler totdat hij twee meter voor het doel onderuit werd gehaald door Jacques Jonk. Scheidsrechter Bogaers beslissing was hard maar juist. Penalty. Gevolg een hels tu mult. Supporters van NAC vielen elkaar in de armen, Vo. lendammers vloekten. En 'dan plotseling stilte. Van Gorp, geblesseerd aan zijn rechtervoet, neemt zijn aan loop. Doelpunt. Een van de kwartfinales van de KWB. beker is gewonnen door NAC. Volendam wandelde temidden van dansende aanhangers van de Bre danaars teleurgesteld naar zijn kleedkamer. De droom om naast het kampioenschap van de eerste divisie ook de finale van de Nederlandse be ker en daardoor 't Europees beker toernooi nummer twee te bereiken, is voorbij. Bijna, ja bijna hadden de Volendammers ook deze tweede mijlpaal kunnen vieren. NAC, dat vast rekent op een plaats in de fi nale tegen Ajax, was moreel ver pletterd in de laatste minuten van deze wedstrijd. Lang, heel lang hadden de Breda naars met een zekere hoogmoed hun schrale 1-0 voorsprong, gescoord in de vierenveertigste minuut van de eerste helft door Snoeck, kunnen behouden. Zoals al zo vele malen eerder in de competitie verslapte de aandacht van de Bredase verdediging tegen het ein de van het duel. Vlak realiseerde zich dat in de achtentachtigste minuut van de wedstrijd en profiteerde met vreugde. De bal van zijn voet ging hard en hoog in de touwen achter doelman Van der Merwe. De klap was moordend voor NAC. Pijnen verhevigden. Van Gorp hinkte. Visschers moest gemasseerd worden. Niemand op de tribunes ge loofde nog in een overwinning van de ere-divisieclub op de kampioen van de eerste divisie. Volendam be greep dat de kans op een overwin ning gegrepen moest worden. Het slaagde echter niet. De druk op het FOTO BOVEN 0 Snoeck doelpunt uit een voorzet van Nico Rijnders. doel van de. Bredanaars was hevig, maar niet zwaar genoeg. Peter van der Merwe in grootse vorm was niet te passeren. Zijn reddingen waren spectaculair. Zijn opstellen accu raat. De eerste verlenging van zeven en een haJlve minuut doorstond NAC De tweede eveneens. En in de derde viel de penalty.... RCH - GO AHEAD 0—1: Go Ahead hoefde geen hoog tempo aan te houden om RCH te bedwingen. Technisch waren de Deventernaren superieur aan de ploeg uit Heemstede. Deze superioriteit werkte echter soms als een soort boe merang, want Go Ahead nam de zaken wel eens wat al te gemakkelijk op. Dat bood RCH enkele reële kansen. De bes te kreeg De Goede vlak na de rust. Hij verscheen alleen voor Van Zqghel en had alle gelegenheid om raak te schie ten, maar in zijn haast schoot hij de bal een tiental meters over het doel. Toen Go Ahead eindelijk de leiding genomen had na een aanval, die door Strik en Ressel was opgebouwd en door de jeug dige Hoekema werd afgewerkt, trok RCH met man en macht naar voren. Vijf minuten voor het einde was RCH zeer dicht bij de gelijkmakér. Honout kopte buiten bereik van Van Zoghei te gen de lat, de terugketsende bal werd door De Goede ingeschoten, maar So- mer kon o£ de doellijn redden. Het to taalbeeld van de wedstrijd was echter teleurstellend. De uitslag van de wedstrijd Blauw Wiit-Heracles luidt 1-0. Bij de rust was de stand 0-0. DA tegenstander vain NAC in de halve finale heet dus Blauw Wit. DEN HAAG (A.N.P.) De komende dagen zullen enkele Nederlandse wiel renners deelnemen aan wedstrijden in liet buitenland. De renners zijn: 19 mei: Leipzig, stayerswedstrijd: Bert Romijn (Rijswijk) en Cees Stam (Am sterdam) 21 mei: Bazel: Internationaal crite rium: Wim Prinsen (Hank), Mat van Groezen (Made) en Piet Oomen (Bre da). 21 mei: Hamburg: internationaal cri terium: Klaas Balk (Badhoevedorp), Rien Cornelisse (Amsterdam) en Popke Oosterhof (Eelde). Begeleider is J. Gerritse. (Van onze sportredacteur) BREDA Om half zes zaterdag avond, bereikt Frans Derks een nieuw hoogtepunt in zijn nog jon ge scheidsrechterscarrière. Dan na melijk stapt hij het Sparta-terrein op om er de wedstrijd van deze Rotterdamse club tegen Sittarplia te leiden, zijn eerste optreden in de ere-divisie. Het debuut in de top van het vaderlandse voetbal komt voor Frans Derks eerder dan hij had durven hopen. „Tenslotte fluit ik pas vanaf li augustus vo rig jaar in de betaalde sector". Frans Derks' doorbraak naar de ere-divisie komt acht jaar na zijn eerste wedstrijd als arbiter: een match tussen Bredase slagers en kasteleins. Veertien maanden leid de hij wedstrijden in de afdeling Brabant, zes jaar floot hij ontmoe tingen van de standaardklassen in Brabant, Limburg en Zeeland en één seizoen nu behoort hij tot het corps dat het spel tussen semi profs leidt. Hij mag zich „jongste arbiter in het betaald voetbal" noemen en met tevredenheid de eerste invita- DEN HAAG (A.N.P.) Voor elf voet balwedstrijden voor de inter-totocom- petitie zijn de volgende Nederlandse scheidsrechters aangewezen: 17 of 18 juni: Waregem - Lugano: A. Aalbrechts; Daring - Lausanne: J. F. Dorpmans; Beerschot - Sion: P. P. Roo mer; Lierse SK Grenchen: W. J. M. Schalies, 24 of 25 juni: Daring - Racing Straats burg: 1. Van Ravens; Rijssel - Beer schot: W. J. M. Schalks: Rouen - Lierse SK: P. P. Roomer. 28 juni: Waregem Bordeaux: J. F. Dorpmans; Beerschot - Rijssel: A. Boo- gaarts; Lierse SK - Rouen: 1. Van Ra vens. 5 of 6 juni: Rouen - Grenchen: A. Aalbrechts. EDERLANDSE ACCU^fd»° Schaikseweg 26 te l van heden in Breda wor j door de fa. veg 44 te Breda )0 - 37457. tie voor een ere-divisie duel be kijken. Tenslotte komt het succes binnen een in scheidsrechterskrin- gen ongekend korte tijd. Hij maakt er zich nog niet zo druk om, als arbiter is er immers nog meer te bereiken, voelt zich toch wel gevleid en maakt zich op recht boos over mensen die moord en brand schreeuwen over „spel- vermwing" en „gezagscrisis". Frans Derks: „Het lijkt soms als of de mensen die erover praten zoveel nadruk in hun beweringen leggen, dat ze niets liever willen dan die zogeheten wantoestanden. Maar wat zijn wantoestanden in 's hemelsnaam? Zijn wantoestanden enkele botsingen in een competitie waaraan honderdduizenden leden van een bond en meer dan tien duizend scheidsrechters deelnemen Kom nou! Het is tegenwoordig heus niet erger dan vroeger. Ik ben dan misschien nog wel jong, maar ik meen het toch zo te mogen stel len. Als ik eens na ga wat ik vroe ger als toeschouwer meemaakte en als ik dan ook nog eens praat met oudere collega's, dan durf ik te be weren dat er geen sprake is van een gezagscrisis of sterk toenemen de spelverruwing. Weet je wat het is, de spelers zijn mondiger ge worden. Meer individu. Maar daar komt geen extra narigheid van. Weineen. Het zijn de outsiders die de zaak opblazen. Zé worden door radio, televisie en krant gecon fronteerd met conflictjes en schreeuwen plotsklaps hoog van de toren. Alsof het vroeger nooit tot botsingen kwam. Bovendien ont staan er allerlei misverstanden doordat de meeste mensen de spel regels amper kennen. De televisie zou eens een paar uitzendingen over spelregels moeten maken. Dat kwam de meningsvorming bij dit soort zaken beslist ten goede. Och, natuurlijk zijn er uitwassen. Na tuurlijk gebeuren er dingen die niet voor hadden mogen komen. Per soonlijk ben ik een voorstander van „hét strafbankje" in het be taald voetbal. Geef een speler in plaats van een officiële waarschu wing enkele minuten om op het bankje tot rust te komen." Frans Derks, acht jaar arbiter nu, heeft nog nooit een officiële waarschuwing gegeven. „Ik ben geen voorstander van schrijfwerk op het veld". (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE. De bekende oud- scheidsrechter heeft een functie aan- uit Enschede heeft een functie aan vaard- hij de Deventer eredevisieclub Go Ahead. De heer Van Leeuwen zal bij Go Ahead voornamelijk in de trans ferperiode in actie komen. Zo zullen alle spelers-verkopen door hem wor den geregeld, terwijl hij bij het aan trekken van spelers een adviserende stein heeft Ronde van Spanje krijgt af te rekenen met een sterke concurrentie, waarbij z\ch achter geen Televizierrenners be vinden. Het Rijense comité kon evenals vorig jaar geen overeen stemming bereiken met Kees Pelle- naars over het financiële gedeelte. „De Leren Zool" kost nu al zo'n slordige 13.000 gulden Andere deelnemers aan de profkoers zijn Janssens ploeggenoten Willy Mon ti en George Delberghe. Jos Huysmans en Frans Aerenhouts zijn de twee sterkste vertegenwoordigers van het merk Goldor-Gerka. Smith-Romeo stuurt o.a. Rinus Hoogerland, Bas Ma liepaard. Jan Hugens en Cees Lute. De Willem II-Gazelleploeg in deze „Leren Zool" bestaat uit negen man. George Drewell en Alfred Hitchen, die zo ongeveer als Rij snaar bekend staan, Nico Lute, Jules van der Flaes en Jo van Seggelen zijn de sterksten. Rik Wouters en Janus van de Breugel voe ren het V.R.P.-team aan. De grootste en tevens sterkste afvaardiging komt van Caballero. Tiemen Groen, Harrie (Steevensv Wim Schepers^ Piet Bras- penninckx, Dies Kosten en Jan Pieterse zijn allen kanshebbers voor de (begeer de) overwinning. De rest van het ongeveer tachtig renners tellende veld, bestaat uit in- dividuèlen. Eddie Beugels, (oud-win naar) Geurt Pos, Werner Swaneveld en Gerrit de Wit zouden voor een yer- rassing kunnen zorgen. De amateurwedstrijd is niet zo sterk bezet. De „vedette" hier is Rini Wagt- mans, die langzamerhand in vorm be gint te komen. Hij is dan ook de grootste kanshebber voor een overwin ning in Rijen. Piet Oomen, Gerard van Dongen, Piet van der Lans, Frans Hee- ren, Wim Cirkel, sprintkampioen Jan Jansen, Jan Zomer en Piet Wetering zullen de Willebrorders het vuur na aan de schenen leggen. De inzet bij de amateurs is o.a. de Piet Hack-trofee. De organisators hebben voor de nieu- welingenkoers een selectie toe moeten passen. De aanmelding van deelnemers, die in de aanwezigheid yan de „grote broers" allemaal willen winnen, was te groot. Kanshebbers zijn: Braspen ning, Cooremans, Van Steenbergen, Hesemans, Oomen en Van Opstal. Het parcours is dit jaar wat korter dan anders. De reden hiervan is de aanleg van riolering in een van de straten. Het organiserende comité vond het niet verantwoord, als de betrokken straten ook in het parcours zouden w or den betrokken. De route is nu: Stationsstraat, Laagstraat, Margriet- straat, Burg. Sweensplein, Pius X- straat, Hoofdstraat en opnieuw de Sta tionsstraat. Omdat er drie wedstrijden verreden moeten worden, kwam men in Rijen in tijdnood. Een oplossing heeft men gevonden door de afstanden vrij kort te houden. De nieuwelingen (40 km) be ginnen om 13.00 uur, de amateurs gaan voor 80 km weg om 14.15 uur en de profs vertrekken voor hun 100 km (37 ronden) om 16.30 uur. CASABLANCA (ANP) Het Neder landse militaire elftal heeft in Casa blanca met 0-0 gelijk gespeeld tegen Marokko. Onze landgenoten hebben zich door dit resultaat samen met Marokko ge plaatst voor het eiradtoernooi van het internationale militaire voetbalkam pioenschap, dat in juni in Bagdad wordt gehouden. AERENHOUTS HOOGEZAND (ANP) De Neder lander Piet Roozenburg en de Rus An- dreko hebben ook na de negende ronde van het internationale damtoernooi in Hoogezand de leiding behouden. Roo zenburg won zijn partij tegen de Zwit ser Cazemier en de Rus zegevierde over Haitaan Germain. Ton Sijbrands nes telde zich dankzij een overwinning op de Amerikaan Leclair met 12 match- punten op een gedeelde vierde plaats. De vierde Nederlander Harm Wiersma kwam met de Rus Tsjegolev remise overeen. De uitslagen van die negende ronde liuiden: Mostovoy (Fr.)-Koeperman (Rusl.) 0-2; Deslauriers (Canada)-Baba Sy (Sene gal) 0-2; Andreiko (Rusl.)-Germain (Haïti) 2-0; Tsjegolev (Rusl.)-Wiersma (Ned.) 1-1; Cazemier (Zwits.) -Roozen burg (Ned) 0-2; Sijbrands (Ned.)-Lec lair (V.S.) 2-0. De stand: I. 2. Andreiko en Roozenburg 14 pnt. 3. Koeperman 13 pnt; 4. 5. Sijbrands en Tsjegolev 12 pnt; 6. Baba Sy 30 pnt; 7. 8. Wiersma en Deslauriers 8 pnt; Mostovoy 7 pnt; 10. Cazemier 4 pnt; II. 12. Leclair en Germain 3 pnt. De Rus Gantwarg behield in groep b met 15 punten uit 8 partijen de lei ding. Ook de Nederlandse jeugdkam pioen Frank Drost stond zijn eerste plaats in de jeugdgroep niet af. Hij scoorde 13 punten uit 7 ontmoetingen. PUTTE De internationale atletiek wedstrijden die in Putte georganiseerd worden door Excelsior gaan in tegen stelling tot eerdere berichten wel door. De datum blijft 18 juni. Zaterdag 20 mei organiseert dezelfde vereniging de individuele Brabantse atletiekkam- pioenschappen. (ADVERTENTIE) sJSfeS De camera met de meeste mogelijkheden. De belichtingstijd en het diafragma worden door een electrisch brain bestuurd. Hij heeft een gekoppelde afstandsmeter en een fantastisch objectief met tijden tot 1/500 sec jfc'V d

de Stem | 1967 | | pagina 15