peekIScloppenburg TIP is ,Laat medici meer kostenbesef tonen BREDA beugelbier 'n gebakken broek? ja graag! jeugd getuigt van een veranderde! mentaliteit partij WONDERLIJKE EENSGEZINDHEID TIJDENS VREDESMARS Documentaire atoomaanval op Hirosjima Britse pers bitter over De Gaulle Grote gasvelden in Noordzee Nieuwe primaat in Griekse Kerk ZIEKENFONDSVOORZITTER HENDRIKS KRITISEERT: Inbraak bij filmster buit: 100.000 gulden Gedetineerde 1 dag op vrije voeten Ook fondsen zelf Wel zuinig GrOOt formaat fles. 'n Volle halve liter 58 cent! Hwtldig bier uit de beugelfles. Open, schenken, dicht! Gezamenlijk Belasting Gedachten Liederen Stencil (ADVERTENTIE) mode tot uw dienst Enthousiaste jongeren na het volbrengen van de Pax Christi-voettocht Rot terdam - Den Haag. (ADVERTENTIE) Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES 7,80. LONDEN (AP) Gisteren is inge broken in het huis van de filmactrice Suzanne Leigh en werden een minkjas en juwelen ter waarde van 100.000 gul den gestolen. Toen Suzanna 's nachts om 2 uur thuis kwam, vond zij haar huis over hoop gehaald. De lade waarin zij haar juwelen borg was leeg. De dieven lie ten een platina armband en een gou den met diamanten ingezette armband onaangeroerd (waarde 10.000 gulden). ARNHEM (ANP) Dinsdag heeft de 31-jarige koopman Carl P., die gede tineerd was, kans gezien uit het Arn hemse gemeenteziekenhuis te ontsnap pen. De man was hier door een parket- groep van het huis van bewaring in Arnhem naar toe gebracht wegens een verwonding aan zijn hand. Hoewel di rect het hele park Sonsbeek door de politie werd uitgekamd, slaagde zij er niet in de man te achterhalen. Met deze ontsnapping heeft de man kans gezien binnen een half jaar tijds drie maal te ontvluchten. De vluchteling is omstreeks één uur gistermiddag weer gegrepen in de bos sen bij Lievelde tussen Groenlo en Borculo. Hij was daar gistermorgen om zes uur gesignaleerd in het woon wagenkamp. Met een in Doesburg ge stolen auto was hij daar heen gereden. WASHINGTON (AP) Het bestaan van een documentaire film die de gru welijke uitwerking laat zien van de atoombom die op Hirosjima geworpen werd, is door officiële Amerikaanse zegslieden bevestigd. Amerika heeft nooit openlijk toege geven dat het in het bezit was van de film maar het heeft twee maal ge weigerd een verzoek in te willigen van de Japanse regering om het verbod op het gebruik ervan op t'e heffen. Hirosjima werd voor 60 procent ver woest toen de bom op 5 augustus 1945 geworpen werd. Volgens een Ameri kaanse statistiek van 1946 kwamen 70.000 tot 80.000 mensen door de bom om het leven. LONDEN (Reuter) „De ge schiedenis wacht met ongeduld op de staatsbegrafenis van president De Gaulle". Zo begint de Daily Mirror, de grootste krant yan Engeland, zijn commentaar op de persconferentie van De Gaulle. Het blad oefent in een hoofdartikel scherpe kritiek uit op de Gaulles opvattingen over de toetreding van Engeland tot de EEG. Het zegt: „De Gaulle zei neen tegen de toekomst van Europa, gis teren in Parijs". De links georiënteerde Mirror spreekt verder van „een koude oor log in Europa". De Gaulle zou En geland ijzig afgewezen hebben, zo dat de strijd om toetreding tot de EEG weer ontbrand was. Volgens de Mirror is het nu niet de vraag hoe De Gaulle Engeland buiten Europa kan houden, maar hoe lang het „neen" van De Gaulle door het Franse volk zal worden gesteund. Het blad vindt, dat er wijzere man nen in Frankrijk zijn. „Een van hen is Jean Monnet, de vader van de gemeenschappelijke markt". De rechtse Daily Express, tegen stander van Britse toetreding, schrijft in een hoofdartikel, dat De Gaulle met brute duidelijkheid de voorwaarden heeft „uitgespeeld", waarop Engeland tot de EEG zou kunnen toetreden. De Britse rege ring staat volgens de Express nu voor de keus: „Kruip er in of laat je buiten sluiten". De Times schrijft boven zijn hoofdartikel: „Wij nemen geen ge noegen met neen als antwoord". Men zou volgens de Times kunnen redeneren, dat er geen hoop meer is om de generaal tot andere ge dachten te brengen en dat het daar om het beste is de weg te effenen voor de dag, dat hij niet langer aan het hoofd yan Frankrijk staat. De Times meent, dat de kern yan de verklaring die president De Gaulle dinsdag heeft afgelegd is, dat de huidige zes EEG-landen voldoende zijn. UTRECHT (ANP) „De ziekenhuis kosten zijn van 1961 op 1965 met ruim 120 procent gestegen. We zijn nu al zo ver, dat bepaalde ziekenhuizen met hun klassetarieven de grens van f 100,- overschreden hebben en daarmee duur der zyn dan onze meest luxueuze ho tels". Dit zei gisteren de heer J. Hendriks uit Tilburg, voorzitter van de bond van r.-k. ziekenfondsen in Utrecihit op dje algemene vergadering van deze bond. De heer Hendriks uitte scherpe kritiek op het kostenbesef van artsen, specia listen, apothekers, tandartsen en zie kenhuizen. Ons stelsel vain gezondheids zorg „een vrijwel all round dekking voor ruim zeventig procent van onze bevolking tegen een aanvaardbare prijs" - kan volgens de heer Hendriks alleen gehandhaafd worden, als de le veranciers van medische dienslten zich meer bewust worden van hun verant woordelijkheid op ziekenfonds-econo misch terrein. Zij zullen meer dian tot nu toe kostenbesef moeiten tonen: de huisarts bij het voorschrijven van en het doorverwijzen c de specialist, de te veel als specialist bij het al te veel als routine opvragen van allerlei onderzoekingen en bij zijn receptuur, en het ziekenhuis bij het creëren van een rationele or ganisatie". De heer Hendriks vroeg zich af, of de honorerings- en betalings-struktu- ren niet aan een doorlichting toe zijn. heer Hendriks, een bijdrage leveren tot besparingen. Hij deelde mede, dat zijn bond contact heeft gelegd met enkele universiteiten om te bezien, of'de cij fers van het ziekenfonidSwezen een in dicatie zijn om tot andere systemen te raken. In ieder geval moet onder ogen worden gezien, dat het kostenvraagstuk geen rem mag zijn op verdere ontwik kelingen op medisch gebied. Men zal (ADVERTENTIE) zich moeten afvragen,, of op zichzelf minder belangrijke verstrekkingen niet kunnen worden afgevoerd om daardoor nooozakelijke andere verstrekkingen wel in het ziekenfondspakket op te ne men. Heel andere geluiden, voor zover het de ziekenhuizen betreft, liet prof. dr. J.B. Stolte, hoogleraar in Nijmegen en Tilburg. Er is volgens hem geen enkele aanleiding om te veronderstellen, dat de leiders van de ziekenhuizen geneigd zijn het geld over de balk te gooien. „Niemand heeft kunnen aantonen, dat er niet gewetensvol en met grote toe wijding in bijna alle ziekenhuizen wordt gewerkt", aldus prof. Stolte, die hier aan toevoegde, dat de prestatie per personeelslid uitzonderlijk hoog blijkt te liggen. LONDEN (AP) De minimale re serve aan aardgas in Velden, die op de bodem van de Noordzee ontdekt werden kan in totaal 566 miljard ku bieke meter bedragen. Dit werd van- daag meegedeeld door D. E. Rooke, di recteur van de Britse gasraad. Dit gas kan voor gebruik opgeslagen worden in lege bronnen in de na bijheid van de consument of vloeibaar gemaakt voor opslag. Reservoirs gemaakt door ondergrond se kernontploffinigen zouden gebruikt kunnen worden als opslagplaatsen voor gas zei hij. Ter vergelijking diene, dat de gas bel in Slochteren volgens de jongste ramingen 1650 miljard m3 omvat. Lekker bier! Ongepasteuriseerd! Dus verser dan vers tgggi Nieuw procédé: broeken bakken ...vormhoudend. Zodat de plooi levenslang messcherp-vers blijft (nu nooit meer strijken!). En er kunnen geen kreukels in komen...De Koratron broek (zo heet'ie) veert steeds weer inde als- nieuwe-vorm terug. Oók na steeds weer wassen Koratron broekengebakken broeken. Daar zeggen praktische mannen (en hun dito vrouwen) "ja graag" tegen. Nu nieuw in Nederland dus bij p&c. Deze unieke vakantie en vrije-tijds broek in een 7g zomerse kleur kost slechts LL k De bekende bierpomp in Eseh is jaarlijks het middelpunt van een bij zondere bijeenkomst. De nieuwe in woners van deze kleine gemeente worden eens per jaar officieel in de gemeenschap opgenomen. B. en W., gemeenteraad, geestelijkheid, boeren- kapel, besturen en verenigingen en (vooral niet te vergeten) de bier brouwer drinken met de nieuwe in woners een pul bier uit de bier- pomp. Dat gebeurt „als de kastan jebomen bloeien", zoals het besluit van de gemeenteraad vermeldt. Aan staande zaterdag is dit jaar de dag. Dat Breda (bierstad wie lacht daar?) er niet eerder aan gedacht heeft. k In Griekenland doet het eerste grapje over de militaire dictatuur de ronde. Een Griek vraagt in een overvolle autobus aan de man, die naast hem staat: Meneeris uw vader soms officier? "Nee". „Uw broer misschien?" „Nee". „Misschien uw oom?' „Ook niet". „Het spijt me, dat ik eo vervelend moet zijn, maar is er dan iemand anders in uw fa- familie of kennissenkring legeroffi cier?". „Neen". „Als het zo zit, ga dan onmiddellijk met je poten van mijn tenen af". k Burgemeester Van Hall heeft van de regering „eervol ontslag" gekre gen. Ik vraag me af, wat een burge meester moet uithalen, om van deze regering „ontslag" te krijgen. MERIJN i De televisie-teach-in over sexuali- teit, die de VARA vorige week uit zond, heeft hier en daar nogal indruk gemaakt. In het blad „Wij in huwelijk en gezin" las ik een opvatting over sexualiteit, die ik hierbij graag door geef. Het is uit een interview met de vrouwenarts dr. F. Peeters uit Turn hout, die het volgende zegt: „In ons westers cultuurpatroon zien we in de verhouding jongen/meisje enkele verschuivingen. Ik geloof dat de li chamelijkheid er een veel grotere plaats gaat innemen. Funest vind ik wel, dat wij de sex weer uit zijn juis te verband trekken, en te veel gericht staan op het eigen „ik". Sex om de sex, om zo te zeggen. En dat lijkt mij even ongezond als de vroegere nega tie van de sexualiteit". k Uit hetzelfde nummer van het zelfde blad de volgende aankondi ging: „Programma van de paasvee- tentoonstelling in een Gelders dorp: 9 uur: aankomst van de beesten 11 uur: aankomst van de autoritei ten 12 uur: gezamenlijke maaltijd". k Gisteren heb ik het gehad over de teleurstellende opbrengst van Eten voor India II. Er zijn nog meer men sen ontevreden over, heb ik ge merkt. Wel, het is nog niet te laat om er iets aan te doen. Op gironum mer 100200 kunt u nog bijdragen voor India storten. Om met De Tijd te spreken: „Ook de giro is per slot van rekening een „medium". Net als de televisie. k Nu de plaats van de burgemeester tegenwoordig veelbesproken is, heeft mr. G. E. van Walsum, voorganger van de heer Thomassen als burge meester van Rotterdam, in het Ne derlandse Juristenblad gepleit voor handhaving van de huidige vorm: „Het is een dwaling, dat het een eis is van goede democratie, dat de bur gemeester gekozen wordt. De burge meester heeft juist omdat hij be noemd is,- meer dan iemand anders de mogelijkheid om, wanneer te genstellingen zich toespitsen, bemid delend op te treden". Bij alle plei dooien voor een gekozen burgemees ter, hoe nuttig ook, blijft dit een waardevolle opvatting, vind ik. k Nieuw woord gelezen: „maan- maan", en dat is dan een kunstmaan die om de maan draait. k Probeer beslist niet om zonder toestemming het tsarenkanon uit het Kremlin te slepen; schiet niet op olifanten in het Moskouse die renpark; zwem niet in de Moskwa zonder zwempak of als u niet nuch ter bent". Deze waarschuwingen geeft het Russische weekblad Litera- toernaja Gazeta aan Amerikaanse toeristen. Men wordt direct gearres teerd en naar Siberië verbannen, als men deze waarschuwingen negeert. Vindt u ze overdreven? Dat klopt dan, want de Russen wilden een beetje de spot drijven met de waar schuwingen, die Washington geeft aan toeristen, die Rusland bezoeken. Dr periode van Stalin ligt geluk kig al ver achter ons, zo te zien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG - Dat je ongeoefende kuiten zo stijf zijn als een kastdeur, na het succesvol volbrengen van de vredesmars op Den Haag, is slechts een wat on aangenaam bijverschijnsel, een luttel en kortstondig lichamelijk souvenir, dat verdwijnt. Een dui zendtal middelbare scholieren uit het gehele land loopt er nochtans deze dagen mee rond. Het zal hen helpen herinneren aan de nachte lijke dertig kilometer lange Pax Christi-voettocht (waarover reeds eerder bericht), die op de avond van tweede pinksterdag bij het oorlogsgedenkteken op de Blaak in Rotterdam zich in beweging zette en die dit keer uitliep in een positief gerichte getuigende daad: het aanbieden aan de Nederlandse regering van de vredes-resolutie. Op het Haagse Binnenhof stond drs. N. Schmelzer getroffen te kijken naar dat duizendtal jonge Nederlandse on derdanen. Ze waren dan toch gekomen en ze hadden nog een zelf opgesteld officieel papier bij zich ook. Dat pa pier was inderdaad een positieve ge tuigenis, waaruit duidelijk de menta liteitsverandering van een belangrijk deel van de Nederlandse jeuigd naar voren komt. Er staan concrete wen sen in, geen eisen of verzoeken tot eigen lotsverbetering, maar wensen voor anderen, voor de mensen ip de ontwikkelingslanden. En er staat als belangrijkste passage in beschreven wat men zelf alvast denkt te gaan doen. Dit alles in de geest van Po pulorum Progressio, de laatste ency cliek van paus Paulus VI. De pijnlijke spieren en doorgeprik te blaren ten spijt, zal de levendigste herinnering aan deze tocht dan ook blijven het gezamenlijk opstellen van deze resolutie. Dat gebeurde tijdens het ochtendgloren in een park in Rijs wijk, na een kortstondige voorge schiedenis. Die voorgeschiedenis duurde één nacht. In de omslotenheid van het nach telijk duister kwam tussen Overschie en Delft het gesprek op gang. Wat het meeste indruk maakte tij dens deze tocht, was de eensgezind heid waarmee men de problematiek aanpakte. Hoewel gericht op één hoofdgedachte („geen vrede zonder doeltreffende hulp aan de ontwikke lingslanden") raakte de gespreksstof zoveel verschillende facetten, dat die eensgezindheid toch verbazingwek kend was. Wonderlijk: deze duizend jongens en meisjes van gemiddeld achttien jaar lopen hier vrijwillig der tig kilometer in een kille nacht. Zij komen van overal, zijn bij de aanvang van de tocht geheel vreemd voor elkaar. Zy zijn het eens. Toevallig kan dat niet zijn. Er moeten er in Nederland meer, veel meer zijn, die m denken. Zy z(jn bovendien van dezelfde leef tijd als zy, die provo of nozem ge noemd worden. Dat tachtig procent van deze nach telijke routiers reeds eerder aan een meerdaagse Pax Christi-voettocht heeft deelgenomen, doet daar niet veel aan af. op te leggen, waarvan de baten ter beschikking zouden komen voor ont wikkelingshulp. Men ging hierbij uit van de door alle routiers aanvaarde mening, dat ontwikkelingshulp niets meer met mededogen te maken heeft maar een plicht is geworden. Men zou, zo vond men, bijvoorbeeld de aan gekondigde belastingverlaging van 1 juli a.s. niet moeten laten doorgaan en de gelden die daardoor vrij komen ter beschikking van de ontwikke lingshulp kunnen stellen. Men was er zich terdege van be wust welke politieke moeilijkheden hieraan vastkleven. Maar, zo zei men, mag men ontwikkelingshulp achter stellen bij een reeds door de regering gedane belofte, die de welvaart ver groot (en waardoor dus het verschil tussen het rijke en het arme land opniieuw groter wordt)? Andere gedachten, waarover gedis cussieerd werd: „Laat de regering de mogelijkheden aanzienlijk verrui men ten aanzien van dienstweigeraars. Laat hen een sociale dienstplicht ver vullen in de ontwikkelingslanden". „Financiële steun van regerings zijde voor missie en zending, want een zeer groot deel van het werk dat missionarissen en zendelingen ver richten is in feite ontwikkelingshulp". „Laat ©r een soort achterban ko men, die vanuit het moederland de mensen die in de ontwikkelingslanden werken moreel steunen, ook bij terug keer van deze mensen." In deze geest heeft men de nacht in Zuid-Holland doorgebracht. Alleen een Amsterdamse schipper, die met zijn boot in het aan de weg grenzende kanaal voorbijvoer, vond het maar een rare bedoening. Hij boog zich uit de kajuit en riep: „Hé, jullie hoorden allang in bed te liggen Maar daar ging het de routiers nu juist om. De geringe ontbering van een nacht niet slapen, maar lópen en het enkel nuttigen van water en brood gold als een soort solidariteitsverkla ring. Er zijn er overigens weinigen geweest, die de tocht louter als een apart avontuur hebben beschouwd. Het bleek uit de* ernst van de ge sprekken, maar ook uit de opmerkin gen van velen„Ik loop echt niet voor mijn lol mee. Omdat ik het niet voor mijn lol doe, kan ik demon stratief uiting geven aan wat ik denk over dit alles." Ook uit de keuze van de liederen, die onderweg gezongen zijn, kan de mentaliteitsverandering van deze jon geren blijken. In het speciaal voor deze tocht ontworpen boekje lezen we onder het opschrift „Pep-songs en andere liederen voor de vredesmars" de teksten nog eens door. Het zijn allemaal smeekbeden om eenheid en om vrede. Allemaal. Dit keer hebben de organiserende jongens en meisjes (Jan Hendriks en de zijnen) de liederen zelf uitgeko zen. Men kan er dus vanuit gaan, dat ook hieruit een nieuw levensge voel spreekt. Veel van wat besproken is, is niet rLi resolutie terechtgekomen. rp!SSranW€ge de beknoptheid, die de resolutie moest kenmerken, deels ook 3 t men veronderstelde dat het met algemeen aanvaard zou worden m het park te Rijswijk. J*"*® ei§en gespreksgroep kwam ae gedachte naar voren het Neder landse volk een verplichte belasting Aan dit levensgevoel werd geduren de de tocht een tegemoetkoming ge boden. Een collecte onder de routiers voor de actie „Eten voor India" bracht vijfhonderd gulden op. Er werden ook stencils uitgereikt, waarin praktische mogelijkheden beschreven stonden voor hen, die zich daadwerkelijk wil len inzetten voor ontwikkelingshulp en voor andere doeleinden, nauw sa menhangend met naastenliefde. Men las ze door en borg ze zorg vuldig op. Wat daar uit voortkomt, is vooralsnog niet bekend. Het kan een belangrijke geste blijken. Ook zonder deze stencil was het aantal routiers, dat in de ontwikke lingslanden wil gaan werken, opmer kelijk groot. In onze gespreksgroep van twintig man alleen al, waren er enkelen waarvan de plannen al vast stonden. Dat waren zes man. HEIN SLUIJTER (ADVERTENTIE) ATHENE (AP) Aartsbisschop Je- ronimos Kotsonis is gisteren gekroond tot aartsbisschop van Athene en pri maat van de Grieks orthodoxe kerk. De lang-gebaarde prelaat, die van nu af aartsbisschop Jeronimos zal ge noemd worden, werd in een schitteren de plechtigheid in de kathedraal van Athene in zijn ambt geïnstalleerd kort nadat hij in het koninklijke paleis in Athene in zijn ambt geïnstalleerd kort koning Constantijn met zijn benoeming had vernomen. Voor zijn benoeming afgelopen week vervulde de 61-jarige aartsbisschop de functie van hof-kape laan. Hij volgt nu de 87-jarige aarts bisschop Chrysostomos op die op 11 mei door het militaire regime uit zijn ambt is ontzet. GENERAL ELECTRIC N.V. heeft, in verband met een stijging van de winst over 1966 met ruim 50 pet., besloten het dividend van 5 pet. tot 10 pet. te ver hogen. Tevens werd besloten tot voorzitter van de raad van commissarissen te be noemen jhr. D. G. de Graaff, ter ver vanging van de in 1966 overleden voor- l zitter C. J. baron Collot d'Ecury.

de Stem | 1967 | | pagina 7