ERNEUZEN GROEIT UIT OUDE JASJE is leuk maar die zalige terrasjes.... tien grote hal? Dat kan best in Terneuzen55 „Ik woon hier vanaf de eerste dag met plezier AERT geoT Yoorzitter J. den Toonder: Acht dagen Terneuzen nieuwe stijl Carin van AperenTemeUZen IDEEëNMAN VAN HAPEREN MJTEIT n stand 32 MATEN TEN OOR ƒ399,50 Van oude 1 I controversen l^iaar gezonde rivaliteit Progressief EVROUW M. MAES-VAN RAVELS „TERNEUZEN WAS ALTIJD EEN LEVENDIG STADJE" Frisse lucht Fuseren „Ik heb ook wel n$ niet haalbare ideeën Gebonden rOASTJE 3ureau DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 MEI 1967 2609 TERNEUZEN REDUKTIEKAARTEN (Van een onzer verslaggevers) 3RATIS 'N HEERLIJKE KOP KOFFIE ftOEKJE ie vóór U verder gaat, door ■{TERNEUZEN De voorzitter van de afdeling Nieuw-Terneuzen van het handelscentrum, de heer J. den Boonder, kwam zelf zeven jaar ge leden van Hoedekenskerke naar de Bxelsestraat in Terneuzen. Hij stak de Schelde over omdat het wel dui- Selijk was, dat er in Terneuzen toe komst zat. .,En er is heel wat ver gaderd in die zeven jaar", zegt hij. J|, Toen ik hier pas kwam, viel mij de" schotjes geest op bij de midden stand en dat is nu een heel eind Joorbroken. Dat wil niet zeggen, dat er nu geen tegenstellingen meer zijn. Blaar de oude, felle controversen hebben we achter de rug. Je kunt nu léggen, dat er sprake is van een «roeiende, gezonde rivaliteit". (•„Dat naar elkaar toekomen is trou wens ook noodzakelijk", aldus de heer Den Toonder, die het liefst de Jjde city, het Vierkant en Nieuw- Terneuzen als een samenhangend ge heel zou willen zien. Juist door nau wer samengaan zal de Terneuzense middenstand ook in de toekomst haar ^bak aankunnen: het bieden van een 20 gevarieerd mogelijk assortiment. \Ve zullen steeds meer koopgelegen- •tpid moeten bieden als we tenminste pon centrumgemeente willen zijn". TERNEUZEN - Als burgemees ter J. C. Aschoff vrijdagavond 19 mei om leven uur de ten toonstelling Enté 67 geopend heeft, begint op het ruime ter rein aan de Zuidlandstraat een achtdaags feest: de expositie nieuwe stijl. In 35 stands toont de Terneuzense middenstand dat ze helemaal van 1967 is. De expositieruimte zelf is al hele maal nieuwe stijl. Niet de ge bruikelijke rijen kramen, maar een speels opgezette galerij, waarbij de bezoeker vanzelf ge leid wordt van begin tot eind. Aan dat „eind" begint trouwens alweer een nieuw stukje Enté. In een grote tent worden elke avond plezierige festijnen geor ganiseerd met veel muziek uiter aard, maar ook met een interes sante quiz, telkens tussen twee Zeeuwsch-Vlaamse verenigin gen. Het is een strijd om dui zend gulden en eigenlijk om veel meer, want die duizend gulden zijn alleen nog maar de hoofdprijs en bovendien is het op de Enté zo dat ook de ver liezer (nog heel wat) wint. Omdat de tentoonstelling het nieuwe Terneuzen wil belichten (en bij dat nieuwe behoort de Noordstraat al evenzeer als de nieuwste winkel in een nieuwe wijk) hebben wij enkele oudere en jongere Temeuzenaren ge vraagd, wat zij vinden van hun stad. 3221 - TERNEUZEN GRATIS REDUKTIEKAARTEN <SXS<S>€X5X»«>«>®<S»<SXS>€><2>®®<I RVan bestuurlijke zijde verwacht de ^er Den Toonder een niet verslap- mnd progressief oei^id. „We moeten de running blijven", zegt hij, „en zo gezien behoort het scheppen van parkeergelegenheid (om winkels te kunnen bezoeken) evengoed tot het lééf ba ar maken van een gemeente als het aanleggen van groenstro ken De Nieuw-Terneuzen-voorzitter Vindt dat daar nog wel wat aan rhankeert. ,,Bij allerlei mensen (en ik denk nu aan bestuurders) merk jé dat ze op velerlei gebieden bijzon der goed in de gaten hebben, wat het Terneuzen van nu en straks nodig h'eeft. Maar dan merk je ineens dat zé op sommige punten blinde vlek ten hebben". Overigens vindt hij een pn de voordelen van het huidige ferneuzen, dat je zo'n direct con- Jct hebt met de plaatselijke over' Leid. „Het gaat hier allemaal veel epeler", zegt hij, „dan in een gro te stad". J. den Toonder: nieuw jasje voor Terneuzen. Wat hem ook is opgevallen in zijn n'euwe woonplaats is, dat de nieuw komers zo enorm snel ingeburgerd zijn. „Of ze nu van de stad of het platteland komen ze voelen zich hier binnen de kortste keren thuis. Wie hier komt wonen behoeft zich niet lang een outsider te voelen. Er wordt dadelijk plaats ingeruimd in de ver enigingen en juist door het grote aan tal nieuwkomers -v:an ^vef-a-L ..heb 4e., alle kans een zeer gevarieerde ken nissenkring op te bouwen". In het verenigingsleven van Ter neuzen heeft de heer Den Toonder eveneens de nodige veranderingen zien plaats grijpen in zijn eerste ze ven Terneuzen-jaren. „Toen ik hier kwam viel het me erg tegen. Het was veel minder intensief dan in Hoe dekenskerke. De verenigingen hin gen eigenlijk als los zand aan el kaar. Maar daarin is heel wat ver beterd". Verbeterd zijn ook de winkels. „In zeven jaar zijn eigenlijk alle zaken vergroot en vernieuwd. Er zijn nieu we zaken bijgekomen, de oude heb- "bên huri* as-sörfirn ent 'enorrri liitgbbrei'd" Maar we moeten* vooral zorgen, dat we er zelf niet al té tevreden over zijn Want Terneuzen groeit wel uit zijn oude jasje, maar sommigen willen het toch nog niet helemaal uittrekken. Het nieuwe jasje ligt ech ter klaar". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De eerste dagen viel het me tegen", zegt Carin van Aperen („nee, Carin is met een C zegt m'n moeder"). Ze is zeventien en kwam twee jaar geleden vanuit Breda naar het Zeeuwsch-Vlaamse Terneuzen. „Maar al binnen 'n week werd ik in de hockeyclub opgeno men en daar accepteerden ze me di rect. Je moet je natuurlijk aanpas sen, maar dat is hier niet moeilijk". Carin zit inmiddels in de volley balafdeling van Scheldesport, ze is nog altijd bij de hockeyclub en pot tenbakken doet ze ook graag. „Ik doe hier veel meer dan in Breda, daar ging ik alleen maar zwemmen. Ik voel me hier prettig. Maar ik ben ook eigenlijk een Zeeuwsch-Vlaamse. Ik ben in Nieuw-Namen geboren, maar vader en moeder zijn Braban ders en toen ik twee jaar was ver huisden we al naar Breda. Vader zit bij de rijkspolitie". „Ja, Terneuzen is leuk", zegt Carin nog eens. „maar alleen zondags valt hier weinig te beleven. Zomers trek je dan naar Cadzand en Knokke en 's winters naar Hulst. Daar is zon dags veel meer te doen. We zouden hier een grote zaal moeten hebben voo«r allerlei leuke dingen en die kun ie toch ook op zondag doen". „Het zou hier zondags al heel wat gezelliger zijn als er terrasjes wa ren. Nu kun je zomers wel langs de Schelde wandelen of op de pier, maar daarna kun je nergens gezel lig buiten gaan zitten om iets te drinken. Nee, dat is wel saai. Hulst staat er wat dat betreft ook al be ter voor. Net als op marktdagen. Daar kun je langs de markt op een terrasje gaan zitten. Hier nergens". „Het fijne van Zeeuwsch-Vla ande ren vind ik ook, dat je hier juist hebt wat ik fijn vind: de zee. Ik geef niet om bossen. Ik vind het ge woon fijn om in een stad aan het water te wonen. Ziel u wel, dat ik toch een Zeeuwse ben?". „En voor winkels hoef je ook heus niet naar een grote stad toe. Je kunt hier alles krijgen". Carin, die van een gevarieerde garderobe houdt, heeft het dan bovendien getroffen dat ze verkoopster is in een dames-mo dezaak. Maar er is toch nog wel een wens die zij haar stadgenoten wil doorgeven. Ze vindt dat er zo weinig open gezelligheids-mogelijkheden zijn voor de wat oudere jeugd. „Voor het Kotje en de Molen voel ik me al te oud, maar daarnaast heb je eigenlijk maar twee gezellige bars waar je jongelui kunt ontmoeten en dat vind ik nogal weinig", zegt ze. Car ill van Aperen: ze accepteren je hier direct. VILLEM DE ZWIJGERLAAN EL. 01X50—3533 - TERNEUZEN >EELNEMER „ENTÉ '67" I Wan een onzer verslaggevers) TERNkvzen Fijn wonen, een 5i 1U en' huur* Mevrouw M. A. Maes-van Ravels, Stijn Streuvelsstraat 3, vindt dat zij het maar goed getroffen heeft in Ter neuzen. Ze komt uit het Brabantse Wouw, maar woont inmiddels al twintig jaar in Zeeuwsch-Vlaande- r BROMFIETS: een bromfiets van n wij U deze goedkope 'EUGEOT-modellen tot J»8*' 01150—2220 - TERNEUZEN IS REDUKTlEKAARTEr' \lö„„ lev ïouw Maes-van Raveb frisse lucht ren, aanvankelijk in Hulst, sinds 1958 (met een Eindhovense onderbre king van twee jaar) in Terneuzen. „Zo'n stad als Eindhoven", zegt ze, „is me eigenlijk te groot. Je hebt er veel te veel winkels en dan weet ik gewoonweg op den duur niet meer wat ik kopen moet en hier heb je immers ook alles". Toch niet alles. Want wat mevrouw Maes ongevraagd als eerste „mis ser" noemt, is: een schouwburg. „Dat was in Eindhoven fantastisch", zegt ze „en ik ben stapel op toneel. Je komt in een heel andere wereld". Sinds de Eindhovense jaren (haar man volgde daar een speciale cur sus voor de belastingdienst waar hij bij werkt) wonen de heer en me vrouw Maes inmiddels weer drie jaar in Terneuzen. „Na drie jaar", zegt ze, „was Terneuzen helemaal veran derd. Het is echt een stad gewor den. Maar gelukkig niet te groot want in zo'n grote stad zou ik doodge gaan zijn. 's Morgens kon ik op die flat nog geen deur open doen of de stank van de uitlaatgassen van de auto's walmde je tegemoet. Niks voor mij". „Ik hou van frisse lucht en dat heb je hier volop. „Weet u, dat we al die zeventien jaar dat we nu ge trouwd zijn nooit ergens anders dan in Zeeland met vakentie zijn ge weest? Dit jaar zullen we voor het eerst naar het buitenland gaan, naar Italië. Haar man vult aan: „Wie hier woont hoeft trouwens niet tot de vakantie te wachten met het bui tenland. Dat is juist :het prettige nier: je woont tegelijkértijd in Ne derland en België. Dat zou je ook van Brabant kunnen zeggen, maar daar kom je er niet toe om regelmatig naar België te gaan. Hier doe je dat vanzelf. België hoort er gewoon bij. En vergeet ook niet, dat je maar zestig kilometer van de Franse grens vandaan zit. Je bent zo in Calais of in Duinkerken". Mevrouw zet nog even de vergelij king met Eindhoven door: „Leuk vond ik er, dat je je als huisvrouw een hele morgen of middag in de stad kunt vermaken. Je kunt er eta lages kijken en dan Vooral -heerlijk- in een lunchroom van een warenhuis of zo een kopje koffie drinken. En dan natuurlijk de terrasjes. Maar dat moet hier toch ook te verwezenlijken zijn". Maar de conclusie van mevrouw Maes blijft: „Ik heb hier vanaf de eerste dag met plezier gewoond". En dat geldt dan zowel voor Hulst als Terneuzen. want: „Zeeuwsch-Vlaan- -deren is geWoón. eéh fijn land". L. C. HAMELINK als een bom (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het water, de scheepvaart...., ja, Terneuzen is al tijd een levendig stadje geweest, maar de laatste tien jaar... Het lijkt wel of er een bom gebarsten is, ook hij de middenstand. Men is wak ker geschrokken. Het wordt hier in de toekomst een tweede Rotterdam. Daar kun je niet bij stil blijven zit ten. Het Handelscentrum Terneuzen werd opgericht. Dat is iets goeds. Jammer dat het alweer uit drie af delingen bestaat: Noordstraat, Vier kant en Nieuw-Terneuzen. Heel jam mer". De heer L. C. Hamelink (57) be- noort tot de geboren en getogen ou dere Temeuzenaren, die nog volop in de „running" zijn. Hij heeft alles meegemaakt, van nabij. Hij leidt zelf met zijn zoons een zaak in scheepsbenodigdheden („scheepsvic tualiën" heet dat officieel), een van- vader-op-zoon-zaak. „Ik heb eigenlijk altijd zo'n beet je aan het water gesjouwd", zegt hij. „Maar toch i. het opvallend dat de Temeuzenaren zo weinig be langstelling aan de dag leggen voor het scheepvaartbedrijf. Ook de mid denstand houdt er maar weinig reke ning mee. Toch zal men er in de nieuwe situatie, die we straks krij gen, terdege mee worden geconfron teerd, lijkt me" De heer Hamelink speelt wat dat betreft zelfs met het aantrekkelijke plan om ergens in Let water (op het separatiepunt zou ideaal zijn, maar Rijkswaterstaat schijnt er weinig voor te voelen) een soort winkelcentrum te creëren voor schippers. „Daar zou men de bakker en de melkboer moeten vinden, maar ook een bank en een wisselkantoor en er zou na tuurlijk ook een zaak voor scheeps benodigdheden moeten zijn". Hij zegt: „Natuurlijk zou ik daar geld willen verdienen. Dat lijkt me toch niet zo vreemd, maar ik denk er wel aan, dat we zoiets moeten spelen in heel nauwe samenwerking;. De grote zaken zijp volop aan het fuseren. Denken wij, middenstanders, nu echt dat wij het ten eeuwigen dage wel op ons eentje afkunnen?" „Terneuzen wordt steeds groter. De kleine zaakjes van toen zijn in tien jaar tijds uitgegroeid tot stevi ge middenstandszaken. Er komt ook hier steeds meer geld. Je ziet het averal aan. Ik ben voorzitter van de watersportverenigmg „Neuzen" en we hebben zo'n honderd vijftig le den. Als je dat sens vergelijkt met m'n jeugd. Die jachten van nu. In mijn jeugd hadden we hooguit een oude roeiboot of we mochten met een visaersscheepje naar buiten". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De heer J. van Haperen, de ideeënman van Enté 67 en zelf sinds 1951 zakenman in Terneuzen, is van mening, dat hier een groot permanent gebouw zou moeten komen, een hal, waar zo wel beatfestijnen als tentoonstel lingen en harmonieconcoursen in zouden gehouden moeten worden. „Ik heb ook wel eens niet-haalbare ideeën, maar dit moet mogelijk zijn," zegt hij. „Als je eens uitrekent, hoeveel we nu kwijt zijn voor de aanleg van sa nitair, telefoon, enz., dan heb je in die tien dagen de rentg al betaald van een gebouw van drieëneenhalve •ton". De heer Van Haperen staat pal voor zijn idee. Hij is van mening dat er in samenwerking van gemeen te en middenstand, samen ook met fondsen en banken, zoiets als een tentoonstellingshal te bouwen zou zijn en te beheren, een soort n.v. Ter- neuzenhal. En de voordelen: „Je zou met ma nifestaties als de Enté niet altijd op de zomer alleen aangewezen zijn. Zo'n tentoonstelling zou ook voor de deelnemers lang niet zo duur be hoeven te zijn en ook al zouden we hetzelfde moeten betalen, dan nog zouden we veel meer voor het pu bliek kunnen doen". Het idee van een schouwburg vindt hij wel mooi, maar hij acht het 'weinig economisch. „Als je een groot orkest in de schouwburg laat optreden dan betaal je per plaats (er zullen 450 plaatsen komen) heel wat meer dan in „mijn" hal met z'n duizend zitplaatsen". De gebruiksmogelijkheden van een dergelijke hal acht hij legio (sport- demonstraties b.v.). En als zo'n hal van tachtig bij veertig meter door verplaatsbare tussenwanden in afzon derlijke ruimten kan worden verdeeld dan groeit de gebruiksmogelijkheid nog eens. „Ik zie dat het te verwezen lijken is", zegt hij. Niet alleen door geld, ook door allerlei wettelijke bepalingen worden in Nederland allerlei plezierige mo gelijkheden ingedamd, vindt de heer Van Haperen. Hij vindt bijvoorbeeld dat je veel meer op de speelse gok lust van het publiek zou moeten kunnen apeltn bij manifestati*s nis de Enté. „Je moet echter het pu bliek nooit voor puzzels plaatsen. De bezoekers moeten niets hoeven te doen. Een mens houdt nu eenmaal van zijn gemak", zo luidt een van zijn uitgangspunten. Daarom kwam hij met het idee van de gouden tientjes: elke vijfhon derdste Enté-bezoeker krijgt zo'n waardevolle munt. „En", zegt hij, „zo'n gouden tientje dat 33 gulden kost, waardeert men meer dan een briefje van honderd". Van hem is ook het idee van de prijzenkast. Op de tentoonstelling kan elke bezoeker zelf gaan zien, welke prijs hij (even tueel) gewonnen heeft op het num mer van het programmaboekje dat hij gratis thuisbezorgd kreeg. En dan zijn er nog de reductie bonnen. „Dat vinden de mensen leuk", zegt hij. „Men kan in elke zaak waar men koopt een reductie bon krijgen van vijftig cent op de entreeprijs van d3 Enté. Ook al is het maar vijftig cent, de mensen zeg gen: je hoeft er ook niets voor te doen". Een van de stimulansen om naar de tentoonstelling te gaan acht hij ook, dat elke bezoeker de kans heeft lopend te komen en met een fiets naar huis te gaan. En hij vergeet de auto ook niet. „Een auto voor een gulden", heet dat idee. Alle gul dens bij elkaar moeten er aan mee helpen dat Terneuzen een overdekt zwembad krijgt. J. van Haperen permanent gebouw

de Stem | 1967 | | pagina 21