0*0' SCHILDPADDEN VERWAARLOOSD VALSE SNOR RAAKT „IN" WARM HOUDEN Artis ontfermt zich over zieke exemplaren Neder lat Polaroid zonnebrillen vanaf 14,75 In leven houden Meer open van overl Meer dan één I Prijsverhoging n TV-recIame Motels voor vrijgezellen nieuwe rage Oe Thant nietl naar België JAARLIJKS STERVEN ER HONDERDEN DOOR VERKEERDE VOEDING Weinig service 't mooiste examencadeau Matig jaar vc Nederlandse koopvaardij Landschildpadden Eredoctor Leuven 85 'It van de knjjpoogt AMSTERDAM (AN. volking (1,3%) was in 1 dagbladbedrijf. Er was resulterende in het feit meer dan 3.650.000 kra meer te danken aan de langstelling voor het n televisie, wordt beïnvlc Aldus het jaarverslag 19 vereniging „De Nederlands pers". Hieruit blijkt voort! aantal dagbladen dat in on 1000 inwoners wordt gelezen 288 per eind 1965 tot 29? 1966. In 1957 bedroeg dit 262. Uit een vergelijking me uit andere Westeuropese lar dat de krantendichtheid in] nog allerminst het hoogte; bereikt. In het N.D.P.-jaarverslag op gewezen, dat het lezen van een krant per gezin in de jsren belangrijk is toegenor wacht wordt, dat deze stij met de toenemende welvaart zetten, wellicht zelfs versne voor is een van de belangrljl waarden, naast welvaartsstij voortgaande verbetering en u van de inhoud van de kran naar in dagbladkringen algem aangenomen, verbetering van voorziening in andere media, me de televisie. Nog meer dan in voorgaai zo blijkt uit het jaarverslaf de landelijke ochtendbladen ii gedragen tot de groei van de pers. De groei van een aantal avondbladen hield echter gee tred met die van de overige in ons land. De stijging vai lage van deze bladen bleef jaar achter bij die van het aa houdens in ons land. De om, de krant werd ook vorig ja breid en wel met gemiddeld In het jaarverslag wordt vi voerig ingegaan op de situ; de dagbladpers op economise] Vele Nederlandse krantenleze zich zelden realiseren, dat zij zesmaal per week in huis bezd gen voor nauwelijks meer dar oer dag. „Voor dit bedrag kan nee twee sigaretten roken of ijsje kopen, maar een brief k; niet voor verzenden en voor ketboek, dat ongeveer evenve biedt, betaalt hij minstens tieif veel", aldus het verslag. Ook een geringe verhoging van de mentsgelden is de Nederland.' nog steeds zeer goedkoop, zi geconstateerd. De prijs van d aldus het verslag, is op lan: mijn gezien nog steeds mind' gen dan de kosten van leve| houd in het algemeen. Aangenomen moet evenwel dat in 1967 de abonnementspJ der zal moeten worden verhoog toe de verhoging van de pa zen en de belangrijkste styg de P.T.T.-tarieven noodzaken. De advertentie-omzet steeg zichte van 1965 met 8,8 percent droeg in 1966 ongeveer f 305 j Het advertentievolume steeg in ste drie kwartalen in 1966 o: even snel als in het voorgaanc terwijl de stijging in het laatst taal aanzienlijk kleiner was. Di toegeschreven aan enerzijds dc ring van de televisie-reclame c nuan van dit jaar en aan an» 1?^er gunstige economise stand in ons land. Over de invlc (ADVERTENTIE) DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 MEI 1967 ROTTERDAM (ANP) De J «ke Nederlandsche Reedersv iqèf 8eeft in haar 3aarverslaJ 1966 een gl„baaI beeld over d{ •cheep™01 dC NederlandS' was6 in""^»11^--Van het ladhigvl digerid er> Jjlvaart niet or] "aargebSrfo veradi ten ih dèï- 6,311 toeneming. De bele jaar o aart warep t£ger Tvf ,genomen 20 a 30 E tie op aIie™ulst rooskleurige vaart --dil r5, nm,arkt in de gaf geen ^ele jaren bes( vaart neemt ^eriSg te 2ien- D. yaart nog^fpïï,,?6 Nederlandse s Ui. Da fjteeds een belangrijke li derlandscheeD Koninklijk! «hikten over 3m/lVereenighl1 Vaart ij ,.l 1 schepen in <3 3,04 de tai*H d»land Was ld de trampvaarl op de lijst tan Januari 1967 rust van zeevarende natiJ De moerasschildpadden zyn te her kennen aan het afgeplatte schild en de platte roeipoten. Tussen de tenen bevinden zich doorgaans goed ontwik kelde zwemvliezen. De meest in de handel verkochte soorten zyn de Euro pese moerasschildpad, de Noordameri- kaanse sierschildpadden, zoals de rood- wangschildpad, en de Moorse moeras schildpad. Deze soorten kunnen gedurende de zomer buiten in de tuin in een vijver tje worden gehouden (voor de Noord- amerikaanse soorten moet het wel een warme zomer zijn). In het vijvertje moet altijd een gelegenheid zijn voor de dieren om zich buiten het water te kunnen zonnen. Bij gemis van een tuin en in de koude maanden kan men de dieren het beste binnen houden in een terrarium met een minstens 20 cm diep watergedeelte of in een aquarium. Moerasschildpadden zijn eigenlijk even warmtebehoeftig en zonbehoef- tig als de landschildpadden. Bij ge brek aan zonlicht treedt vooral bij de sjonge sierschildpadden snel een ver weking van het pantser op. Het is goed zo veelzijdig mogelijk te voeren met de volgende voedselsoor- ten: Insekten (vooral waterinsekten) meelwormen, regenwormen, mager vlees en lever, visjes of stukgesneden vis (met schubben, maar zonder graten), waterslakken. Zeer jonge exemplaren kan men bovendien daar naast nog uitstekend voeren met rode muggelarven, levende watervlooien, Tubifex. Vooral de jonge dieren heb ben een grote kalkbehoefte. Kalk kan zeer goed gegeven worden in de vorm van kleine stukjes zeeschuim (Sepia). Eenmaal per week dient men verder elk dier enige druppels vitamine A-D te geven. Dit kan gebeuren door de druppels in 'n stukje vlees of vis te la ten trekken en de dieren hiermee uit de hand te voeren. Volwassen sier schildpadden gaan vaak op een meer plantaardig dieet over. Het is daar om goed af en toe plantaardig voed sel te verstrekken. Landschildpadden zijn over het al gemeen te herkennen aan het hoogge welfde rugschild en de z.g. klompvoe ten. De meest algemene soorten die via handelaren aan particulieren wor den verkocht zijn de Griekse land schildpad en de Moorse landschildpad. Het voedsel van de landschilpadden ls voornamelijk plantaardig en kan in gevangenschap bestaan uiit verse groen ten, vers gras, allerlei onkruiden, ge schraapte en in kleine stukjes gesne den wortelen, tomaten, fruit, ge kookte gort en rijst. Het voedsel mag niet in natte toestand worden ver strekt, daar dit storingen in de spijs vertering veroorzaakt. Naast dit plant aardige voedsel is het goed regelma tig wat dierlijk voedsel te verstrekken bijv. mager vlees en lever, regenwor men, meelwormen en allerlei insekten. Tn melk geweekt brood, is af te raden als permanent bestanddeel van het dieet* Verder dient altijd vers en schoon drinkwater ter beschikking van de dieren te staan. Alle landschildpadden zijn zeer warm tebehoeftig. Het zijn koudbloedige die ren, waarvan de lichaamstemperatuur in hoge mate afhankelijk is van de om gevingstemperatuur. Bij onvoldoende warmte blijven de dieren traag, eten te weinig en kunnen dan wanneer zij lange tijd aan deze lage temperatuur worden blootgesteld ziek worden. Bij nog lagere temperaturen (bene den ca. 10 graden celsius) verstarren de dieren volledig en bevinden zich dan in de zg. winterslaap. Schildpad den gaan dus niet vrijwillig, in win terslaap, maar automatisch wanneer de luchttemperatuur (en dus hun li chaamstemperatuur) beneden een be paalde waarde zakt. In de winter is verreweg de beste handelwijze (althahs in ons klimaat) de dieren in een verwarmd terrarium onder te brengen. Al naar gelang het weer haalt men de dieren begin of eind september in huis. Is de schild pad goed doorvoed dan kan men hem in winterslaap laten gaan. Bij aankoop van schildpadden dient men vooral op het volgende te letten: Het pantser van een gezonde schildpad moet hard zijn en geen misvormingen vertonen (erg jonge exemplaren be zitten een iets minder hard pantser). De ogen moeten helder, schoon en niet ingevallen zijn. De ademhaling dient regelmatig en niet stotend te verlopen. Vochtafscheiding uit de neus duidt op verkoudheid of longontste king. (Van onze correspondent in New York) NEW YORK Waarschijnlijk onder invloed van Hollywood heeft men in Californië thans weer iets nieuws be dacht voor dames en heren die op zoek zyn naar een man of een vrouw. In Torrance, Californië, heeft men bij voorbeeld voor 10 miljoen gulden een motel-club neergezet, waar 400 zoeken den zich aangenaam kunnen verpozen. De naam van de club is „South Bay" Men huurt e,r voor 650,- een apparte ment met één slaapkamer. De voorde len van deze club zijn de aanwezig heid van twee zwembaden, tennisba nen, een saunabad, een gymnastiek zaal en een zaal voor oefenen in gol ven. Ook in andere delen van 5e V.S. kent men thans deze vrijgezellenclubs. In San Francisco, Baltimore, Chicago,, St.-Louis en Atlanta zijn nu ook „kennismakings-motels" waar ed dames en heren volop gelegenheid hebben el kaar te leren kennen. Sommige van deze motels hebben stallen en paar den, andere beschikken over eigen vliegtuigen voor het geval een inwo nende vrijgezel op een zakenreisje zou moeten gaan. Van de zijde van de di rectie worden allerlei feestjes en sport toernooien georganiseerd, terwijl elders discussie-avonden en lezingen worden gehouden. Op gezamenlijke cocktailpar tijen wordt men verondersteld elkaar beter te leren kennen. Men selecteert gegadigden niet alleen naar het jaar lijks inkomen, dat al gauw f 50,000 moet bedragen, maar ook op het ui terlijk. zodat men een aardige collec tie krijgt. Voor jonge dames, die er bijzonder aantrekkelijk uitzien worden speciale huurprijzen vastgesteld, om hen in de gelegenheid te stellen en beter soort partner voor het leven te vinden. Sommige van deze vrijgezellen- instellingen hebben reeds de bijnaam van „orgie-p aleiis" verkregen, aldus merkt he* weekblad „Newsweek" op, maar het streven van de directies is om jonge dames en heren in de gele genheid te stellen op een nette manier samen te wonen, elkaar te leren kennen en misschien ook op elkaar verliefd te worden. Wat niet vermeld wordt is wat er gebeurt wanneer men verliefd raakt. Gaat men dan ergens anders wonen? LONDEN (AP) Als het succes van de winkel in Chelsea die begon nen is met de verkoop van valse snorren voor heren en telkens uit verkocht is, iets betekent, dan zul len valse snorren voor mannen bin nenkort even gewoon zyn als valse wimpers voor vrouwen- Men moed echter vroeg opstaariT ails men een valse snor machtig wil worden. Elke dag krijgt de 26-jarige Simon Boyle in zijn winkel nieuwe voorraad, maar die is 'in ongeveer twee uur uitverkocht. De zaak kan nl. niet meer dan 20 snorren tegelijk krygen, want de pruikemakers, die ze vervaardigen (van echt haar) waren niet ingericht op de onvoorziene vraag. Zij maak ten er tot dusverre slechts een paar voor filmsterren en acteurs en had den nooit gedroomd, dat er een rui mere markt voor bestond. En toen kreeg Simon Boyle, die mo derne herenkleding verkoopt, het ge weldige idee een paar valse snorren op te nemen in zijn collectie. Twee jaar geleden had hij zelf eens een valse snor gemaakt voor George Harrison. Zijn beatle-vriend heeft sindsdien een snor van eigen teelt gefokt, - maar destijds wilde hij zich vermommen om in Frankrijk rustig van zijn va kantie te genieten zonder voortdu- nend te worden belaagd door schreeu wende vereersters met handtekenin- geniboekjes. Simon maakte de smor en George droeg die en niemand wist, dat een van de Beatles zich in Parijs bevond.. Simon deed er niets meer aan tot hij een paar weken geleden enkele exemplaren bij wijze van nieuw snufje in zijn etalage legde. Ze wer den verkocht, een zondagsblad maak te er gewag van en de rage was ont ketend. Behalve begerige klanten kwamen er stapels postbestellingen „Het is fantastisch" zegt Simon, die er nog een beetje verbijsterd uitziet, „maar misschien duurt het niet langer dan een paar maanden". Volgens de kappers kan hij zich diaatrin wel eens vergissen. De grote attractie is afgezien van de bui- tennissigheid dat de plaksmorren niet zoals de echte elke dag moeten worden bijgeknipt en verzorgd. Dat vonden heel wat mannen, die er hei melijk naar snakten hun bovenlip te versieren, teveel moeite. De snor is er zo volledig uit gegaan, dat de kappers hun krultangen, knevelwas en speciale benodigdheden voor de verzorging van de snorren hebben weggedaan. „De" pi aksnor van de dag is „Viva Zapata", een hangsnor alj van een Mexicaanse schurk, waar. aan vooral veel jeugdige klanten de voorkeur geven, maar er zijn noc*11 34 andere modellen te krijgen, van Hitlers tandenborstel tot de snorren van Clark Gable en Salvador Dali, Ze kosten van ca. zestien guldea voor bescheiden mini-modellen tot een kleine dertig gulden voor de „Vi va Zapata's" en zijn geplant op een doorzichtig netje van nylon, dat met een kleefstof op de lip wordt ge, plakt. NEW YORK (AP) Diplomatie!) I zegslieden bij de Verenigde Natie« heb. I ben verklaard dat secretaris-generai I Oe Thant bezoeken aan Londen, Bnj.1 sel en Luik heeft afgezegd. Hij ml vandaag naar Europa vertrekken. I De reden voor de afgelasting vand reis is dat de bijzondere zitting van d« I algemene vergadering vandaag nog nietl zal zijn afgelopen. Thant wil bij (fel slotzitting aanwezig zijn. Hij wil wei 1 aanwezig zijn bij de opening van del conferentie Pacem in terris in Genèvtl op 28 mei. De katholieke universiteit! van Leuven heeft besloten een ere toraat te verlenen aan Oe Thant Irieraif EEN INTERNATIONALE, ken bestaande uit de Sociéf de Banque te Brussel, Kuihh, te New York, de Amsterd^m-Hoitei) dam Bank N.V. te Privatbaink en Verwall te Zürich, heeft het initiatief genome! om in onderlinge samenwerking &I handel in internationale obligaties u| bevorderen. De naam waaronder deze groep voojl dit doel zal optreden luidt „Bondtradf I mstendam en til togsgtesejèJI De heer NIeuwendijk schuift tussen de balen grond en glazen bakken door naar de uitgang. Hij kan er ook niets aan doen. Deze afdeling moet in stand worden gehouden om nog een deel van de schildpadden die bij Artis worden gebracht, in leven te houden. Na een langzame, doch gestadige vooruitgang verhuizen de dieren naar het asiel, van waaruit ze opnieuw in de Amsterdamse huiskamers terecht komen. De folders van Artis, gratis (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Artis, een vei lig toevluchtsoord voor dieren, die elders in het wild levend, met uit sterven worden bedreigd, vervult ook een duidelijke lokale functie. Artis is ook een toevluchtsoord voor dieren van gewone Amster damse mensen, die het na verloop van tijd beu zijn geworden een huisdier te verzorgen. Vorig jaar waren dat er bijna 3000 De Zoölogische Dienst van de dierentuin aan de Plantage Kerk- laap neemt de honden, katten, slangen, apen, vissen, vogels en schildpadden in ontvangst, ver zorgt ze met liefde, of moet ver scheidene dieren pijnloos uit hun lijden helpen. Het is vaak ontmoedigend voor de dierenvrienden te constateren dat het merendeel van de bij de dienst ge brachte drieren ziek of gewond is, verhongerd of aan hun lot overge laten. Een hond de straat opjagen of een schildpad, zonder de gevolgen voor het dier te overzien, het koude Y inwerpen is gauw gebeurd en nie mand die het merkt De heer J. G. Nieuwendijk (Artis- persdienst) zegt er dit van „Beschamend eigenlijk op welke manier de mensen met dieren ple gen om te gaan. Kinderen komen hier met een vervuilde kat die ze van straat hebben opgeraapt. Met moeite kunnen wij deze dieren weer op de been helpen, maar daar is veel tijd en geld mee gemoeid". Temidden van welverzorgde roof dieren, reptielen, vogels of wat die» meer zij, klinkt het triest hierover te praten. Het wonderlijke is volgens de 36- jarige heer Nieuwendijk, dat er vorig jaar 263 zieke en kerngezonde schild padden naar Artis werden gebracht. De mededeling: „Na mijn vakantie kom ik het dier terughalen" bleef een loze kreet en Artis zat met de dieren opgescheept. De schildpad behoort tot het meest populaire huisdier in ons land, maar zegt de heer Nieuwendijk, „deze dieren zijn tevens de meest ver waarloosde die in de Nederlandse huiskamers zijn te vinden De schildpadden die vorig jaar wer den binnengebracht waren voor een belangrijk percentage niet meer te redden. Longontsteking, huisziekte, verweking van het rugschild of kalk- gebrek; het zijn ziekten, veroorzaakt door een minder juiste behandeling van de schildpad, waaraan veel dieren leed is te wijten. De schildpad als huisdier is een slo gan, die verkopers de laatste jaren met succes bezigen. Maar daarmee is men er niet als klant. Er is weinig of geen voorlichting over de voeding. De heer Nieuwendijk fel: „Er wordt gestreefd naar een zo hoog mogelijke afzet van schildpadden. Maar ik krijg het gevoel dat hiermede tevens een belangrijk deel van de service aan de klant wordt vergeten; de voorlichting over de wijze waarop men de schild pad moet verzorgen." Een wanneer de schildpad in het huisgezin is ingeburgerd, de kinderen trots en een beetje bang tegelijk in het aquarium kijken, wordt de schild- Eenmaal per jaar is Speedy de reuzeschilpad van de dieren tuin van Manchester, in de olie pad plotseling gedegradeerd tot een stil en nutteloos dier. „Hij doet niets, hij zit maar, hij is traag. Je kan niet lachen" zijn de woorden die dan klin ken. De schildpad laat de hele wereld rustig op zich afkomen, maar de ge volgen zijn duidelijk: het dier moet weg. De heer Nieuwendijk: „Wanneer de vakantie aanbreekt moet het dier maar naar Artis worden gebracht. Hier zién we dat de schildpadden ziek zijn, gaten in de rugschilden hebben of gewoon sterven aan longontsteking. Schrikbarend is het aantal schildpad den dat in het water wordt geworpen. De vuilnisbak is voor sommigen ook een aardig plaatsje om de dieren kwijt te raken of de tuin van een of ander huis in Amsterdam krijgt er plotseling een zieke bewoner bij". De verzorging van schildpadden is niet gemakkelijk. Er wordt veel geduld gevraagd en een gevarieerd dagelijks menu kan niet iedereen samenstellen. Alles staat, volgens de dierenhande laar, vermeld in de folder die aan de klant wordt uitgereikt, maar dikwijls wordt het verkeerde voer in het bak je gelegd. De heer Nieuwendijk: „Er sterven er jaarlijks honderden door een verkeerde voeding". De dierenhandelaren die de schild padden bij honderden tegelijk uit Noord-Afrika, Italië of Turkije laten overkomen schuiven de schuld op de klant af. „De folders zijn in het Ne derlands gesteld en iedereen kan toch lezen. Of ik wel eens klachten krijg? Welnee, als de schildpad is verkocht is voor mij de kous af....". De heer Nieuwendijk: „Ik weet niet waar ik het aan moet wijten. Wij doen ons best om folders over schildpad den uit te reiken. Misschien vertelt de dierenhandelaar niet of een moeras- of landschildpad wordt verkocht? Een dierenhandelaar: „Mijnheer, alles staat op de folderWij zijn zelfs verplicht een folder te geven". Wannéér de dieren bij Artis worden afgegeven vindt er een strenge selectie plaats. De dieren verblijven geruime tijd in afzondering om het gevaar van besmettelijke ziekten te voorkomen. Na deze behandeling verhuizen ze naar diverse afdelingen.De zieken gaan naar de „ziekenzalen". Eén zo'n zie kenzaal, voor schildpadden, is geves tigd in de gewelven van het Aquarium. Na een lange wandeling langs brullen de leeuwen, knorrende varkens, en al lerlei soorten vogels bereiken we de broeierig warme gewelven. Via een kleine ijzeren deur komt men in een vertrek, waar een jongeman de nodige aandacht schenkt aan de hulpeloze beesten. Verstoten uit de huiskamers of zo maar uit de goot geraapt ligge nde beesten hier, ln grote bakken, bij te komen van een slechte verzorging. Zo te zien zit hij liever op een hobbelpaard verstrekt, moeten voorkomen dat de schildpad na verloop van tyd wéér door een kind van de straat moet wor den gepakt. Men heeft geen flauw vermoeden wat dit dier, dat tot het populairste en moeést verwaarloosde dier van de huiskamer wordt gere kend, allemaal overkomt. verblindende stralen volkomen op. Zo zult u nooit meer' uw ogen hoeven dicht feknijpen. Dat is nog niet alles. Polaroid zonnebrillen zijn optisch perfect. (Dus zij vermoeien uw ogen niet). En zij zijn licht. (Dus zij vermoeien ook uw neus niet). Alle Polaroid zonnebrillen zijn splinter- en krasvrij. Maar ze zijn niet allemaal duur. U zult ze in een uit gebreid assortiment van prijzen en modellen bij uw opticien kunnen vinden. De testfilter met het I ronde venstertje bewijst dat zij elke lichf- schittering wegnemen. (ADVERTENTIE) Is dat niet vreemd? U koopt een zonnebril om uw ogen open te kunnen houden. En toch knijpt u ze dicht. Omdat gewone zonnebrillen niet doen wat zij behoren te doen. Zij laten de wereld er alleen maar donkerder uitzien. Maar zij nemen de schittering niet weg; het hinder lijke, weerkaatste, verblindende licht waar u zo'n last van hebt en waarvoor u de ogen moet dichtknijpen. En daarom hebt u een Polaroid zonnebril nodig. Hun onzichtbare verticale lijnen heffen die horizontale «Polaroid" is het gedeponeerd handelsmerk van Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A.

de Stem | 1967 | | pagina 16