WAT DE JEEGD VERWACHT VAN NIEUWE BISSCHOP Ni Nog dit jaar begin met instructiebad Joodse volk maakt plaats voor een Israëlische natie Niet dom, wel jong; vriendelijk; gewoon; slim; geen snor of baard M Even uitblazen mevrouw Nieuwe strandensembles instijsbaan \n Delft? sneller langer Reacties in Zeeuwsch- Ylaanderen Ontwerp rijks wegenplan 1968 spoedig naar G.S. Erasmusprijs Arbeidszaken coördineren 1LLEYBAL damesteams Lr Mexico Dagblad De Stem 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 MEI 1967 helpt nu werkt nu Jachthaven Yerseke al in gebruik AXELSE RAAD OP EXCURSIE Doorstroming Neuzen in Parijs j Goede Bij de tijd Vrolijker Zwammen Statenkring Goes KVP Kringsecretaris zou in gebreke zijn gebleven Burgemeester van Terneuzen CEYLON START THEE-OFFENSIEF IN NEDERLAND Enthousiasme in theekringen Boeiende studie van Friedmann AFHANKELIJK VOORSPRONG HERGEBOORTE 5AbnormaaF volle orderportefeuille Aantal studenten steeg met 11 pet Theologen hebben zwaar hoofd in Romeinse synode SLANK BLIJVEN MET SUIKER Tip voor Nederland: DENNIS f f (ANP). Het Internationaal jte Comité heeft besloten net! jlaaits van zes toe te laten tot is volleybaltoernooi van de he Spelen in Mexico City. Dit dag in Tokio bekendgemaakt 'Japanse lid van het dageliiVa in het I.O.C., Tsunorl Takeda Lhiedde op verzoek van de' Ivan de internationale volley, lie, de Fransman Paul Libaud Wze grotere toelating eventuele uit communistische landen Loorkomen. Deze landen bad llijk het onlangs in Japan ge" lereldkampioenschap geboycot Ie kwestie Oost-Duitsland en l-ea. Aangezien dlit toernooi twalificatie voor Mexico scha. Ij zichzelf uit. pxico kwalificeerden zich toen- r Japan, Rusland, Zuid-Korea Verenigde Staten en Mexico Ind De Internationale Volley, (tie zal tijdens de vergadering k 27 mei in Pairijs besluiten op (ijze de twee extra plaatsen gorden verdeeld. Het I.o.c :ns verzocht het aantal speel.' ploeg te verkleinen en van |rug te brengen tot negen. (ANP) In Delft bestaan voor de bouw van een over- instijsbaan die 'n accommoda- ruim 20.000 toeschouwers zal De baan zal komen te liggen Se Schieweg en de spoorlfin ISchiedam. De vries- en koel- nes voor de baan wil men te- Ibruiken voor het gemeentelijk dat in de directe omgeving en. Op de nieuwe ijspiste zul- pat ook een 400 meter baan in nplex is opgenomen, naast en ijshockeywedstrijden ook Wedstrijden kunnen worden ge zet en exploitatie zullen in han- van een n.v. Op verzoek van Wente Delft heeft een bestuur»- de begin dit jaar gevormde |ng kunstijsbanen Zuid-Hol- leeds zitting genomen in een nité, dat de Delftse ijsbaan- zal trachten te realiseren. Boeiend voor elk lid van het gezin (ADVERTENTIE) Ontdek 'microfined' 'ASPRO' met dubbele actie: Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO's -èti Ufoitweek f£t! (Van onze correspondent) YERSEKE. Hoewel de officiële opening van de nieuwe jachthaven pas over enige tijd zal plaatsvinden gaf het gemeentebestuur aan de gebruikers za terdag vergunning om de hun toegewe zen ligplaatsen in te nemen. Dit is gebeurd zonder toespraken of feestelijkheden. Wel werd door enkele jachtbezitters de vlag gehesen. Zaterdag avond waren zo goed als alle ligplaat sen bezet. Zeer velen kwamen zondag en maandag een kijkje nemen. Ruim zeventig aanvragen voor een ligplaats moesten blijven wachten. De drijvende steiger van de Watersportvereniging, die door de gemeente is overgenomen, zal verbouwd worden, zodat er aan beide zijden voertuigen kunnen liggen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeenteraad vam Axel gaat a.s. vrijdag op excursie naar de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil. Daarna zuilen nog bezoeken worden gebracht aan heit opspuitge- bied van rijkswaterstaat, heit bejaar dentehuis „De Vurssche" en de werk plaats vain gemeentewerken. (Van een onzer verslaggevers) GOES „De nieuwe bisschop moet allereerst geen snor of baard hebben, anders is hij voor mij al afgeschreven. De nieuwe bisschop moet ook de gods dienstlessen afschaffen, want die worden volgens mij niet ge geven zoals het hoort. Hij zou er voor moeten zorgen, dat de ouderwetse preken veranderen in kleine korte preekjes, die over het tegenwoordige leven gaan en niet meer over wat Pe trus of Johannes gezegd heeft. Dat horen we dan wel in het epistel of het Evangelie". Dit is een gedeelte uit een op stel van een 14-jarig meisje van 'n middelbare school in Zeeuwsch- Vlaanderen. Leerlingen van mid delbare scholen in dit deel van het bisdom hebben zich uitgespro ken over de hun voorgelegde vraag: „Wat verwacht je van de nieuwe bisschop?". Het weekblad van het bisdom. Onderweg, plaats te in zijn laatste aflevering een bloemlezing van de opmerkelijkste antwoorden van de Zeeuwsch- Vlaamse jeugd. Wij van onze kant plaatsen hieronder een bloemlezing van deze bloemlezing. „De nieuwe bisschop moet zich gaan bemoeien met de mis. Weg met de preek. Hij duurt veel te lang en is bovendien saai en onbe grijpelijk voor de jongeren" (meis je, 14 jaar). „Ik zou graag willen dat de nieu we bisschop een vriendelijke man zou zijn. Ik zou ook graag willen dat de missen vrolijker werden met bekende wijsjes bijvoorbeeld" (meisje, 14 jaar). „De bisschop moet slim zijn en de tienermis laten blijven bestaan" (jongen, 12 jaar); „Er moet voor één bisdom meer dan één bisschop zijn. We hebben het zelf gemerkt dat de taak te zwaar is voor één persoon. Als er meer dan één bisschop is kunnen de parochies meer bezocht worden. In de mis moet niet te veel gezeurd worden over allerlei heiligen, die al lang dood zijn. Daar heb je toch niets aan?" (meisje, 14 jaar). „De bisschop moet zorgen, dat men bij een begrafenis niet altijd jL^^^te^wncrcoHectie wordt r'ge bikmi-seties nCent S?leêd °P flen ste modplifn setjes in de i°ng- vergezeld i=„ kleWen gaan veelal de eerste nl«?.mini;IUrkje of jasje' k»i uit badJrf t noemen we ecn bi teen die*»™3f->gengevoerd met ka- eer> poncfn üf" e kan worden met doorlopend "rit!6" Tuwloze jurk met doze set is if ln et vo°rpand. Bij mk-dessin hifh 1™ badtas- Een kash" uessin behoort ook tot de collectie. de verstelhar n'k'?'s en 3urk®n zijn dat de moslem andies en "tear ook in™ niet jbeen in maten, deeld Er is 7PifsPgr0°Lte. worden ver- D-cup Rol e1P belanca-bikini in bedrukte ei effent i badPakken uit lage ruglijn li. T helaI?c,a met zeer blouses mot i- Pakken zijn strand- baar lange mouwen verkrijg- t badpak op ile f0t„ js van soepej a „a-stretch eD valt ^""1 «P door lange ruglijn. botd lewtlen S de consumenten- tdowstrZto„" a .We?,selljkheid van bewoners vfn ,5 w zegge*U dat 2ich een pe woningen, die 1 te*n duurdpi hUU- kunnen permi" auurdere woningen betrekken, om aldus de goedkopere woningen voor de lagere inkomensklassen, vrij te ma ken. Op deze kwestie wordt thans nog eens teruggekomen, in verband met het feit, dat duurdere woningen, waar voor bij de gevraagde verkoopprijs geen gegadigden zijn, vaak jarenlang onbewoond staan. De Consumentenbond acht dit ontoe laatbaar en pleit in dit geval voor ver- huurplicht of verplichte bijdrage door de eigenaar in een woningbouwfonds. OP DE HOEK van de Rue de Seine en de Rue de l'Echaudé in de Franse hoofdstad staat een van de oudste hui zen van Parijs. Men treft er een kleine schatkamer aan met litho's, gravu res en houtsneden van alle belangrijke en minder belangrijke kunstenaars van deze eeuw. De wereldberoemde- schil der Poliakoff woont aan .de overkant. Zijn abstracte werk is hier evengoed vertegenwoordigd als de mystieke, fi guratieve kunst van Chagall. Op NTJMMER 34 in de Rue de Seine vindt men van alles uit grootmoeders tijd: Bauhaus- en Grundeirporcelein, Engelse paravents en sofa's met plu che. Het is een echt Parijs winkeltje, stampvol prullaria en curiosa. Met een goede neus voor het aparte, excentrie ke of bizarre kunt u er van alles en nog wat op de kop tikken voor de de coratie van uw huis. MADAME Iieana Sonnabend stelt ten toon en verhandelt de allermooiste kunst in haar Galerie in dezelfde straat. Zij pousseert jonge kunstenaars **?euw®. ideeën, zoals de Italiaan Gilardi. Zijn schuimrubber tapijten met merkwaardige rode koolachtige vormen liggen er op de vloer en han gen er aan de wand. (ADVERTENTIE) wijn isAiiet duur! zwart maar ook een andere kleur kan nemen, bijvoorbeeld bruin. Dat de nieuwe bisschop 2 maal per jaar gekeurd moet worden om on verwachte ziektes te vermijden" (meisje, 14 jaar). „Als hij er een voorstander van is dat de priesters en bisschoppen mogen trouwen, dan zal hij vast erg populair worden, zowel bij jon geren als bij ouderen. Hij moet ab soluut veel van kinderen houden" (meisje, 14 jaar). De meisjes van 14 jaar blijken er wel uitgesproken mening op na te houden. Hier nog zo eentje: „De bisschop moet zich meer met de weduwen bemoeien. Hij moet zor gen dat gemengde huwelijke niet protestants worden". „De bisschop moet de Nederland se gezangen afkeuren. Hij moet voor de koren in de kerk zorgen", aldus een behoudende jongen van 14. Een jongen van 13: „De bisschop behoort op de hoogte te zijn van wat er in het bisdom gebeurt. Hij moet ook enige levenservaring hebben en niet het bijltje neerleg gen bij een tegenslag". „De nieuwe bisschop moet ge woon net zijn als de andere men sen. Dus net zo iemand als de vori ge bisschop. Ook moet hij een beet je bij de tijd zijn" (meisje, 14 jaar). „Ook altijd maar dat gevraag naar geld moest hij maar eens een beetje matigen. Als het nu voor de missie was, dan is het wat anders of voor de zieke en arme mensen" (meisje, 14 jaar). Een 12-jarig meisje vindt: „Hij mag niet dom zijn, moet van alles een beetje weten. Hij mag wel jong zijn". Een meisje van 13 schreef de volgende kloeke zin neer: „Hij moet goed de baas kunnen spelen, anders blijft er op den duur niks meer van het bisdom over". „Hij moet zich ook geregeld la ten zien zodat misschien mensen weer hoop krijgen" (jongen, 12 jaar). „Als er een nieuwe bisschop wordt gekozen moet ervoor ge zorgd worden dat de mensen zelf ook iets te vertellen hebben", al dus een jongen van 12. Een meisje van 13 vmdt: „De bisschop zou niet ouder mogen zijn dan 35 jaar, en moet volkomen ge zond zijn". Wat de H. Mis betreft schrijft dit kind: „Ook vind ik dat de missen iets korter zouden moe ten duren. De gebeden komen alle maal op hetzelfde neer, dus eigen lijk zwam je maar een beetje rond dat ene onderwerp om het een beetje langer te laten duren". Een meisje van 1 tenslotte 2ver- zucht: „De nieuwe bisschop kan heus wel eens naar Zeeland komen in plaats van steeds maar brieven te schrijven". (Van onze verslaggeefster) GOES „Dat de afdeling Goes van de K.V.P. van het kringbestuur nog steeds geen schriftelijke bevestiging heeft gehad betreffende de voorlopige overeenkomst tussen beide partijen over een reglementswijziging met betrekking tot de kandidaatstelling voor de Pro vinciale Statenverkiezingen komt door dat de kringsecretaris in gebreke is ge bleven. Het kringbestuur mag men deze gang van zaken, niet verwijten". Tot deze conclusie kwam men gisteravond in café Slot Ostende in Goes op een vergadering van de Statenkring Goes van K.V.P. Voorzitter van de statenkring, de heer A. de Kooning uit Lewedorp, zei deze gang van zaken zeer te betreuren. Ook hij had verwacht dat de Goese afdeling een schriftelijke bevestiging zou krijgen. De voorzitter stelde verder voor om de punten die de afdeling Goes zwaar op de maag liggen, zoals de mo tie van wantrouwen tegen het huidige kringbestuur, aan de orde te stellen na dat een nieuw kringbestuur is geko zen. Verder werd in deze vergadering ge concludeerd dat de verhouding tussen secretaris en voorzitter van het kring bestuur alles te wensen heeft overgela ten. De voorzitter stelde: „De nieuwe voorzitter zal, wie dat dan ook wordt, een dikke huid moeten hebben". Tijdens de vergadering kwam de wens naar voren dat de dertien afgevaardig den van de tSatenkring Goes straks op een vergadering van het kringbe stuur op een en dezelfde man, die de taak van voorzitter op zich zal moeten nemen, zullen stemmen. De voorzitter kwam echter tot de conclusie dat het beter is om alle dertien afgevaardigden naar eigen eer en verantwoording een stem uit te laten brengen. De heer De Kooning werd opnieuw tot voorzitter van de Statenkring Goes gekozen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat komt binnen kort met een ontwerp rijkswegenplan 1968. Hy zal het ontwerp toesturen aan de colleges van Gedeputeerde Staten. De bewindsman antwoordt diit op schriftelijke vragen van de Tweede- kamerleden Engelbertink en Van dien Heuvel (beiden KVP). De toezegging van de minister gaat vergezeld van het verzoek zo snel mogelijk eventuele opmerkingen aan de minister kenbaar te maken. Zolang het nieuwe rijkswegenplan niet is vastgesteld, zullen de provincies hun plannen voor secundaire, tertiaire en quartaire wegen kunnen vastleggen. Dit betekent echter niet, dat de plan nen niet zouden kunnen worden voor bereid. DE ZWEEDSE regering heeft gisteren bekendgemaakt dat zij in een bepaalde vorm het E.E.G.-lidmaatschap wil ver werven. (ADVERTENTIE) De leeuw van CSITLON' waarmerkt THEE MET DE GOUDEN SMAAK Naar in theekringen verluidt, kunnen wij binnenkort rekenen op een grote activiteit ten gunste van Ceylon thee. De gedachte hiertoe schijnt uitgegaan te zijn van Ceylonese theeplanters, maar in navolging van andere landen hebben ook hier vooraanstaande thee pakkers zich achter deze actie gesteld. De plannen zouden zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Ook in kringen van consumenten toont men zich verheugd. Immers, bijna iede re huisvrouw weet wel dat Ceylon thee tot de allerbeste theesoorten behoort. Maar daar houdt haar kennis gewoon lijk mee op. Ceylon geldt als het uitverkoren thee- land. De thee groeit er hoger dan er gens anders. In de koele berglucht komt de theestruik langzaam tot ont wikkeling. Hij krijgt alle tijd om de typische smaak en geur te verzamelen en vast te houden. Hieraan dankt Cey- Ion thee haar volle, gouden smaak. Om die gouden smaak gaat het en om de huisvrouw de zekerheid te geven dat zij originele Ceylon thee krijgt'. De deelnemende theepakkers zijn daarom overeengekomen om hun theesoorten, die geheel zijn samengesteld uit echte Ceylon thee, te voorzien van een spe ciaal merk: de Leeuw van Ceylon. U weet het dus: als u échte Ceylon thee wilt drinken, dan moet u letten op de Ceylon leeuw op het pakje. Hoe kon zich bij christelijke volkeren een mentaliteit ontwikkelen die de uitmoording van de joden tydens de Tweede Wereldoorlog mogelijk maakte? Wie slechts de waarheid wil achterhalen en zich niet bekommert om „redenen van staat" en „redenen van kerk" zal met het antwoord op die vraag weinig moeite hebben. Het christendom heeft eeuwen lang de verantwoordelijkheid voor de dood van Christus collectief toegeschreven aan het joodse volk. Het is een van de grootste verdiensten van het Tweede Vaticaanse Concillie, dat het de weg voor de joden heeft vrijgemaakt door de collectieve schuld van het joodse volk aan de dood van Christus absoluut te verwerpen. Gedurende twintig eeuwen werden haat en verachting gezaaid: de gevol gen daarvan kunnen niet binnen enke le jaren worden weggevaagd. De jood se tragedie in de jaren '40 - '45 zou niet mogelijk zijn geweest zonder deze voorafgaande politiek van verachting en vernedering. De „basispersoonlijkheid" van de jood verdwijnt niet zo snel, nu het milieu waarin hij is opgegroeid sterk verandert. Wel zijn de kinderen van de joodse immigranten anders. Zij lij ken in veel opzichten helemaal niet meer op hun voorouders. Zij winden er ook geen doekjes om dat zij zich ook anders voelen. Dit zegt'de joodse professor George Friedmann onder meer in zijn boek „Het einde van hel joodse volk"?, uitgegeven bij Mos- sault in Amsterdam. Friedmann, die in Parijs werkt, geldt als een van de belangrijkste sociologen van deze tijd. Het „joodse volk" verdwijnt en maakt plaats voor de Israëlitische na tie. Welk een paradox! Israël dat voor vele gelovige joden een vooraf beelding is van de beloften die God eens deed aan zijn uitverkoren volk, bewijst nu dat het joodse volk geen eenheid vormt, dat het zich niet onder scheidt van andere volkeren, en dat het niet „eeuwig" en onvergankelijk ls Het experiment van de staat Isra el ondermijnt de voornaamste funda menten waarop de Mozaïsche religie berust. Wat Is er ln onze dagen nog over gebleven van de eenheid van het jood se volk? Deze eenheid berust niet op gelijksoortigheid. De joden in en bul ten Israël zijn en blijven met elkaar verbonden naarmate het anti-semitts- me voortduurt. In de diaspora van de twintigste eeuw is dit gevoel van on derlinge afhankelijkheid het voornaam ste- aspect van het jodendom. Wat zijn de voornaamste gevaren die momenteel het joodse volk en zijn voortbestaan bedreigen? Zij zijn van tweeërlei aard: zij komen zowel voort uit oorzaken die buiten, als die binnen Israël liggen. De Arabische dreiging ls het meest duidelijke en op de voor grond tredende gevaar van de eerste categorie. De Arabische staten hebben sinds 1948 steeds verklaard dat zij Is raël willen terugdrijven in de zee en de staat van de landkaart van het Na bije Oosten willen wegvegen. Het bouwwerk van de Arabische eenheid is echter zwak en in verschillende landen geregeld aan krachtige schok ken blootgesteld. Niettemin is er een streven naar grotere eenheid. Voor wie in Israël verblijft kunnen de problemen van de veiligheid van het land niet onopgemerkt blijven: re gering, pers, radio en televisie blijven steeds maar aandacht vragen voor het voortdurende gevaar. De vraag is of het bestaan van Israël de komende tien jaar ernstig bedreigd kan worden door de nabuurlanden. De huidige voorsprong van Israël berust volgens deskundigen voornamelijk op de orga nisatie van het land, op de techniek en de aanwezige brains. De krachts verhouding is echter afhankelijk yan de internationale situatie, en in het bijzonder van de hulp die Egypte ont vangt van de Sovjet-Unie en andere landen. De binnenlandse gevaren die het voortbestaan van het joodse volk kun nen bedreigen zijn het gelijkvormig maken en de overvloed. Op de eerste plaats leidt de smelt kroes van de Israëlitische maatschap pij ertoe, dat het jodendom van de immigranten ingrijpende veranderin gen ondergaat, dat de tradities van alle etnische groeperingen desintegre ren en tot een geheel nieuw geheel sa mensmelten. Dit beantwoordt aan een nieuwe nationaliteit, die totuitdruk king komt in nieuwe waarden en nieu we gedragslijnen, waarvan de jonge sabra's, geboren op Palestijnse grond, talrijke en overtuigende voorbeelden laten zien. Een tweede binnenlands gevaar 's dat Israël een maatschappij wordt naar het voorbeeld van het Westen, en met name Noord-Amerika. Het dreigt daardoor de pioniersidealen en waar den te veronachtzamen of geheel te vergeten. In ae ogen van de gelovigen beleeft het jodendom nu het teruggekomen ls tot zijn bronnen een wonderbaarllj ke hergeboorte. Maar aan welke geva ren is het niet blootgesteld! De be proevingen van Israël behoren geens zins tot het verleden. Een deel van de kinderen Israels is uit de ballingschap teruggekeerd en heeüt er zich ten kos te van enorme inspanningen een schuilplaats gebouwd. Twee miljoen joden hebben zich reeds in Palestina verzameld. Zij worden er bedreigd door de haat van de Arabieren en het nieuwe klimaat van de industriële maatschappij. Komt er echter geen nieuwe catastrofe, geen niéuwe exodus die tot een nieuwe diaspora zou leider., dan is de „nieuwe Israëiisering eer. proces dat niet valt te stuiten of onge daan te maken. Twee dingen in dit boek zijn Jam mer. Ten eerste het feit, dat Fried mann zijn gegevens heeft ontleend aan een reis die hij drie jaar geleden door Israël maakte. In die jaren is vee] veranderd. Daarnaast maakt de inge wikkelde en moeilijk leesbare verta ling in het Nederlands het ons al niet gemakkelijker. Wat niet wegneemt, dat de gedachten en stellingen van Friedmann zeker de moeite waard zijn. KEUKENHOF sluit vandaag om 20.00 haar poorten voor het publiek. Door het warme weer van de laatste dagen zijn de late tulpen uitgebloeid. IN ADEN zijn dinsdag 757 Duitse ge weren met bajonetten en 200 Tsjecho- slowaakse revolvers in beslag genomen bij een poging de wapens het land in te smokkelen. RUSLAND heeft Algerië vijfentwintig Mig 17 straaljagers, luchtdoel kanonnen, vrachtwagens en munitie geleverd. Het materieel werd tussen 27 april en 3 mei aangevoerd met Russische vrachtsche pen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De plannen voor de bouw van een overdekt zwembad in Terneuzen (waarover wij onlangs uitvoerig informeerden) zijn in een vergevorderd stadium. Burgemees ter J. C. Aschoff deed gisteren tijdens een persconferentie de mededeling, dat naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar een begin gemaakt kan wor den met de bouw van het bad. Hij veronderstelde, dat het reeds in de winter van '68 op '69 in gebruik kon worden genomen. Wil men echter verzekerd zijn van een snelle goedkeuring van de plan nen en van een subsidie-toezegging van een hogere overheid, dan zal moeten blijken, dat de burgerij van Terneuzen en omgeving inderdaad geïnteresseerd is bij de bouw van een dergelijk bad. Daarom heeft het ac tiecomité Terneuzen het plan gelan ceerd, een grote loterij te organiseren ten bate van het bad. Men hoopt door middel van deze loterij ongeveer 15.000 gulden bijeen te brengen. Deze gelden zullen worden bestemd voor de aankoop van de inventaris. De aanleg van het bad zal echter in to taal ongeveer een miljoen gaan kos ten. De voorzitter van het actiecomité, gemeentesecretaris A. J. van Pagee, lanceerde gistermiddag de loterij- plannen. De afdeling Nieuw-Temeu- zen van het Handelscentrum Terneu zen heeft gratis een stand afgestaan op de tentoonstelling „Ente 67" die a.s. vrijdag geopend zal worden. Voor al hier hoopt men de 25.000 loten aan de man te kunnen brengen. De hoofd prijs is een auto. Burgemeester Aschoff was gisteren de eerste aan wie de secretaresse van de zwemvereniging „De Schelde", me vrouw M, P. van der Linde-van de Ree, haar loten mocht verkopen. NIJMEGEN (ANP) Voor een van de belangrijkste produkten van de Ne derlandse Exportpapierfabriek, de in Bulk vervaardigde celstofwatten, blijkt nog slechts moeilijk nieuw afzetgebied te vinden. De dalende vraag naar dit halffabrikaat is een structureel ver schijnsel. Op het ogenblik, aldus directeur dr. J. Engelen, is de orderportefeuille ech ter „abnormaal" goed gevuld. De nieuwe produkten die het bedrijf op het programma heeft genomen, vinden waarschijnlijk een zo ruime markt, dat de terugslag van de celstoffabricage geen reden tot ernstige bezorgdheid meer geeft. DEN HAAG (ANP). Volgens het centraal bureau voor de statistiek telde het kweekschoolonderwps 29727 leer lingen op 16 oktober 1966 tegen 28317 in 1965, een toeneming met 5 procent. Het aantal toegelatenen in 1966 bedroeg 7905, dit is 236 meer dan in het voor gaande jaar. Uit voorlopige cijfers blijkt dat het totaal aantal studenten aan de Neder landse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 64300 in april 1966 tot 70800 in april 1967 (stijging 11 pet). Het aantal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 13000 tot 13800 (6 pet.). MADRID/DEN HAAG (KNP). Karl Rahner, de bekende Oostenrijkse theo- logie-hoogleraar in Munster, heeft zich pessimistisch uitgelaten over de ko mende bisschoppensynode, die eind sep. tember in Rome zal worden gehouden. „Alles zal ervan afhangen", zo zei Rahner „of het reglement van de bisschoppensynode zal functioneren zo als het behoort en het komt erop aan of de synode de vrijheid zal krijgen de dingen te behandelen die hoogst actueel zijn". AMSTERDAM (ANP) De in sommige kringen gangbare gedach te dat suiker dik maakt en dat men dus om slank te blijven of om het te worden suikerverbruik moet vermijden wordt door de uit komsten van de eerste proeven btJ een onderzoek naar de rol die sui ker in een verantwoorde voeding speelt gelogenstraft. Veel meer dan het vermijden van een enkele voedingsstof is het gehele voe dingspatroon van belang, zo staat in het jaarverslag van de n.v. Centrale Suiker Maatschappij. Het onderzoek dat in samenwerking met de Nederlandse Suikerindustrie wordt verricht door de Stichting Nederlands Instituut voor Volks voeding, moet tevens inzicht ver schaffen in de invloed van suiker op de toestand van het gebit. AMSTERDAM (ANP) Op vrijdag 23 juni zal prins Bernhard als regent van de stichting Praemium Erasmia- num in Amsterdam de Erasmusprijs 1967 uitreiken aan prof. dr. J. Tinber gen, economist en internationaal ex pert op het gebied van de ontwikke lingshulp. Het is de eerste maal dat deze jaarlijkse Europese prijs, groot 100.000 gulden, is toegewezen aan een Nederlander. DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een brochure uitgegeven niet de conclusies van het comité voor arbeids krachten en sociale aangelegenheden, van de OESO betreffende een onderzoek inizake de arbeidsvoorziening in Neder land. Het OESO-comité merkt hierin op, dat voor een actief arbeidsmarktbeleid een systematische coördinatie binnen het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bovenal noodzakelijk is, naast nauwe samenwerking met an dere departementen. De werkzaamhe den van de arbeidsvoorzienings-autori- teiten dienen volgens het comité te worden gecoördineerd met de werk zaamheden op dit gebied van onafhan kelijke organisaties en van het be drijfsleven. Een uur en tien minuten duurde de dialoog tussen het zusje van Mies Bou- man: Eefje Smit en Toon Hermans. De man begon zijn levensverhaal met mij meringen over de Limburgse jeugdja ren, toen hij leefde tussen de serene bijtjes en vlinders, welke nu nog altijd ,in zijn show meefladderen. Daarna kwam een lange serie onderwerpen aan de beurt, waaruit Toon onder andere tevoorschijn stapte als Russofiel, prak tiserend katholiek en een voorstander van het goede huwelijk. Bij program ma's als deze bestaat het gevaar dat het allemaal wat statisch wordt. Daar om had men het interview verlucht met hapjes uit het zaaloptreden van de cabaretier, die, ofschoon we ze al eerder gezien hadden, er opnieuw best ingingen. Ook bij Govert, want hij lachte zich tenminste weer achterste voren. Een minder sterk moment had Her mans toen hij jongere collega's voor ging houden dat Nederland zo klein is. Ook zijn opmerking dat hij totaal a-politiek is, had hij beter voor zich kunnen houden. Dergelijke uitlatingen zouden je ertoe kunnen brengen, de mening te gaan geloven van hen, die beweren dat Hermans teveel met zijn hoofd in de blauwe wolken loopt. Dit maal dus geen volle tien voor Toon, maar toch wel bijna. N.R. P 'Vi;:. li ilt u ook een beetje water op mijn worteltjes gieten

de Stem | 1967 | | pagina 5