Wetsont werp havenschap nog dit jaar in Kamer Zuid-Chemie te Sas van Gent verbreedt zijn basis ésprek met Iedere school krijgt nu map met lessen over de land- en tuinbouw Cadeau voor Valkenisse van Duitse vakantiegast VOGELWACHT TELT BROEDENDE VOGELS Reactorkamer door Werkspoor vervaardigd Cees Verkerk Het gaat wél goed met de mosselen Bisamratten in Sluiskil en Temeuzen Protestantse Landdag te Halsteren Vrees voor vogelstand bij overslaan perevuur DE HAAS Rongeerde ennistitel EXAMENS [OOGWATER Vandaag Morgen ïer nieuws uit ïd en streek pag. 3 en 5 BURGEMEESTER J C ASCHOFF: lis straks sluizen en kanaal gereed zijn dan zal Temeuzen wellicht schepen van 50.000 ton in een haven kunnen ontvangen GRAPtLLOM isags*™) Aluminiumsulfaat met ingang van 1 januari 68 Toeristendienst V eere-Zierikzee Liquidatie van kath. verbond jeugdrecreatie Herindelins Zevibel-voorzitter: maagt'abEstten Zoul water wordt zoet Volgende maand begin bouw waterfabriek SCHOOLBOEKJES ZIJN ACHTER Aanvulling Bij gelegenheid geboorte prinsenkind Te Sas van Gent INBRAAK IN IJZERGIETERIJ V erclubbeling capaciteit PZEM-eentrale Vlissingen ZONDAG 21 MEI A.S. In west-Zeeu wsch- Vlaanderen onze tennismedewerker LBURG Onder vrijwel n,. omstandigheden werden >pen weekeinde op de banen ijoese tennisvereniging iantje" de provinciale jeugj. schappen tennis van Zeelanj meisjes kwamen Jet de HlSs ;e Prins als groepswinnaars ijn. Jet de Haas prolongeer- titel door de eindstrijd me| i winnen. jongens plaatsten Jan Ka- zich vrij gemakkelijk in h. ar met 6-0. 6-1 te winnen van lellaart. In de andere halve n Tonnie van Iersel na zw» met 6-3, 3-6, 14-12 van Robert der Feen- In de finale zege- in Kamermans met 6-3 ij.; Prins werd kampioene oudel door een 6-1, 6-1 overwinnm» Gaselle. altez, eveneens van „Het Hal tje" werd kampioen oudere- b- in de finale de Dombursc, ;ke met 6-2, 3-6. 6-1 te ver- IRDAM Nederlandse eco- hogeschool P. M- Toolens te Siezelinge. tense Muziekschool: piano: le [eleen de Boer (summa cum 3ettina van Pienbroek. Ella Ineke de Troye: 2e graad' 3enard- le graad: Jan v. d. Bospoort, hielsen, Alice Kouwijzer, Hei dessen, Tony Will en 'Marc imma cum laude); 2e graad: uller, Louisa Brunekreeft en ïelink- le graad: José Jansen, eon: le graad: Alieneke Bliek n de Blaay. 2e graad: Bert ïium: le graad: Nelleke Si- iep Simons, Lya Simons, He- t, Jan Jansen en Frank Lantj- le graad: Carla Meyers (cum 3e graad: Ria de Pooter. le graad: Patricia IJsebaert ,errevoets, Anita Kools, Pia ia Ria de Waal: 2e graad: Olga ilit en Annemiebe Reijnhout. ;t: le graad: Kees de Vos; 3e Hément v. d. Bulck (summa ie). donderdag 18 mei: Hans.- 0 en 22.15 uur, Temeuzen 911 uur. Vlissingen 8.40 en 21.21 neldinge 10-12 en 22.42 uur. URG ir Walcheren: Geopend van U 1417 en 1021 uur Tent»» „Ruimte voor de jeugd" til jdscentra" kar 19.30 uur Veiling F.V. Del en vergadering filatelistenverr -Delta" KE kermis tosman 15 uur Schieting Wielerwedstrijden aspiranten e? ngen nelux 15 uur Schieting EN in 34: 14—17 uur Tentoonstel, (werp ehuls 19.30 uur e raadsvergadering URG a ir Walcheren: Geopend van v— m. 14—17 en 19—21 uur mte voor de jeugd" en „Vrij® )urg 20 uur Bijeenkomst Mid<- e Middenstands Centrale winkelcentra" EN j. 34: 14—17 uur stelling Wegwerp 1EKE Plasschaert 15 uur inschieting ehuls 19.30 uur Raadsverg. iwvallige hut vernietigen J- noeder.de Klansky ™et vo^ 3s half-vermelde woning^ alken versplinterden, kwto^ 1 was van de armoedig puin ov^geblew iit, waar Sjeems Pond nden ink en de soldaten an,jet kelder met kruit en dy ((II grinmifkte 009, en. hij ct DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 MEI 1967 De apparatenfabriek Werkspoor- Utrecht heeft vandaag een reactor kamer verscheept voor dé eerste Ne derlandse kernenergie centrale, die wordt gebouwd in de gemeente Dode- waard. De reactorkamer was door Werkspoor gebouwd in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Kern energie Centrale Nederland. (ADVERTENTIE) alcoholvrii druivensap (Van onze verslaggeefster) ZIER1KZEE Het nieuwe motorpas sagierschip „Schouwen-Duiveland" van de nv. Rotterdamsche Tramweg Mij. gaat een toeristendienst tussen Zierik- zee en Veetfé onderhouden- De eerste officiële vaart vindt plaats op zater dag 20 mei. SCHAATSKAMPIOEN Cees Verkerk Ms naar Axel gekomen om daar «e kemiswielerronde door zijn aan wezigheid op te luisteren. Hem viel ie eer te beurt het startschot te wogen lossen en de prijzen uit te zeiken. Tijdens het wielerevenement Meri hij in een sportwagen rond-' Bereden in gezelschap van twee kin ieren in Axelse klederdracht. „Ont- zettend lollig vond ik dat", zegt Cees temidden van een woelige menigte Axelse fans, die hem om een hand- 'ekemng bedelen. "DENK overigens niet dat ik dit werk oe voor poen. Daar begin ik niet T PUWens, dat mag ik ook niet. oen ik opgebeld werd door het weiercomité van Axel heb ik het BezeSd: Ik kom, maar niet om Pen te komen opstrijken. Ik wil J" TT niet verpesten. Het is 'urlyk een koud kunstje om even startschot te lossen en onmiddel- zL\ weer te verdwijnen. Ik rln. ;i. arjders. Dit soort werk ergens doe ik kom, meer. En als ik dan Q" ik niet meteen weer weg." 'monen** d"I de ™ensen ie graag mille, S? ze 'e allemaal even ooklT' °an ze<> ik: dan in aL, S' Daarom wilde ik hier kom»,, met alleen het startschot nidZ n' maar echt B^ellig te- binken T If frs Blos bier en een -ff - handtekening uitdelen met filmpjes draaien en lezingen geven over de kampioenschappen voor allerlei verenigingen. Dat vind ik leuk en ik leer er nog iets van." Ito'!'™ wnt het is, als ze mijn on- ..WAT ik niet leuk vind, dat is dat maar hetnj„„ men jiier tijdens de koers in Axel wielerpetjes verkoopt met mijn naam erop. Ik ben hier nl. helemaal niet gekomen om reclame te maken voor het wielrennenDat ik wel eens op een racefiets lit, is een tweede. Dit jaar heb ik zelfs geen licentie aangevraagd. Waarom geen schaats- mutsen? Daar heb ik veel meer aan Weer nfnTU maken Straks is Ben mH dit soort din bij )w. Pok viel eens een aftrap let VOPthnll™ iJ Schel, maar betalen forst rlril* training weer. Wrrf f: m weekwordt hmee vZ t Zeven keerElke d°B ""eer j„ i In oktober zit ik krijten LWeïSt,Hjden- Tussen de 'ifé v" j help ik thvzs in het 1 e rest vul ik mijn tijd (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Bij de N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent zal men naar alle waarschijnlijkheid op 1 januari 1968 een nieuwe pro- duktieafdeling in gebruik gaan nemen. Op het ogenblik is men op het fabrieksterrein bezig met de bouw van een produktiehal van 75 bij 45 meter, waar het nieuwe produkt, aluminiumsulfaat, zal worden vervaardigd. De totale investeringskosten bedragen on geveer twee miljoen gulden. In de nieuwe hal gaat men aluminium- oxyde met zwavelzuur behandelen om een produkt te verkrijgen, dat vooral gebruikt wordt in de papierindustrie. Het afzetgebied zal mien in hoofdzaak vinden in Nederland, België en Noord- Frankrijk. Aluminiumsulfaat is voor de Zuid- Chemie een volkomen nieuw produkt. Haar geijkte produkt is reeds sedert jaren: kunstmest. Men hoopt met deze verbreding van de produktiebasis te vens de posiitie van de fabriek te ver breden. Het besluit van het concern om een deel van de produktie van Wasquehal in Noord-Frankrijk en van een dochter bedrijf in België naar Sas van Gent .over te brengen, acht men van groot belang voor het Nederlandse bedrijf, dat hierdoor zijn omzet niet onaanzien lijk ziet stijgen. Ook het aantal per soneelsleden zal met een tiental kunnen worden uitgebreid. De nieuwe afdeling zal worden aan gesloten op het spoorwegnet, zodat de produkten, per vrachtauto, spoor en schdp kunnen worden verzonden. Men voorziet in de aanvang een produktie van ongeveer 20.000 ton. Het is echter mogelijk de produktie nog te verdub belen. EINDHOVEN De op 20 mei in Eindhoven te houden algemene verga- dering van het „Katholieke Verbond voor Jeugdrecreatie" zal naar alle waar. schijnlükheid de laatste algemene ver gadering van dit verbond zyn. Plamnen om het Katholiek Verbond voor Jeugd recreatie te doen opgaan in de „Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties" (N.U.S.O.) zyn in een vergevorderd stadium. In de vergadering van 20 mei zullen bestuursvoorstellen hierover in behan deling komen. Het ligt in de bedoeling het verbond te liquideren en 'n nieuwe N.U.S.O. op te richten met nieuwe sta tuten en reglementen. Het voorlopig dagelijks bestuur zal er als volgt gaan uitzien: „F. Kloeke (voor zitter), M. A. Snelders (secretaris), W. P. J. M. Nieuwint (penningmeester), H. de Ruiter (2e voorzitter) en C. van d« Vooren (2e secretariate penningmees ter). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een wetsont werp voor een havenschap (het havenschap Terneuzen-Kanaal- zone Zeeuwsch-Vlaanderen) zal in elk geval nog dit jaar bij de Tweede Kamer in behandeling komen. Aldus een mededeling van burgemeester J. C. Aschoff van Temeuzen. Deze deed tevens de mededeling dat de uitbreiding van de Zevenaarhaven binnen kort verwezenlijkt zal worden. Men streeft er naar, het werk ge reed te hebben als het verbrede kanaal Gent-Terneuzen in ge bruik genomen wordt. Het plan voor een havenschap is reeds enkele jaren geleden gelanceerd. Aan vankelijk werd gedacht aan een n.v. Haven Temeuzen. In 1958 besloot de raad tot deelname aan deze n.v. Ook de provincie nam een dergelijk besluit, maar het rijk tekende bezwaar aan. In plaats van aan een (particuliere) naamloze vennootschap, gaf de lande lijke overheid de voorkeur aan de pu bliekrechterlijke vorm van een haven schap. In de zeehavennota, die de rijksover heid vorig jaar uitgaf heet het „Orn deze ontwikkeling (van de Kanaalzone) te coördineren en te bevorderen is de oprichting van een havenschap het havenschap Temeuzen Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen invoorberei ding, waarinbehalve het rijk als oor spronkelijke beheerder van de haven van Temeuzen en beheerder van het Kanaal met zijn kunstwerken, ook zul len zijn vertegenwoordigd de provincie Zeeland en de gemeenten in de kanaal zone, hetgeen bij aanvaarding van de aanhangige voorstellen tot gemeentelijke herindeling alleen de gemeente Temeu zen zal zijn". (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgens de arbeidsmarkt- beschryving van de provincie Zeeland over 1966 zyn de vooruitzichten voor de mosselcultuur zo onzeker, dat het nog maar de vraag is of men deze cul tuur tot de afsluiting van de Ooster- schelde (1978) zal kunnen uitoefenen. De heer A. Lockefeer, voorzitter van de vereniging voor Zeeuwse vissery- belangen, Zevibel. daarentegen, meent dat de mosselcultuur in de Oosterschel- de en de Grevelingen zich juist aan het herstellen is. In 1965 werden vanuit de Ooster- schelde en de Grevelingen 450.000 ton nen mossels aangevoerd met. een aan voer waarde van 5,3 miljoen gulden. In 1966 werden 488.000 tonnen aangevoerd voor een waarde van 5,8 miljoen gul den. De heer Lockefeer vindt de coiïclu sie in de arbeidsmarktbeschrijving dan ook beslist onjuist. „Het Zeeuwse aan deel in de mosselproduktie is aanzien lijk gestegen. De ontwikkeling van de mosselcultuur in Zeeland is allerminst verontrustend", aldus de Zevibel-voor zitter. De heer Lockefeer vindt het vervol gens „apert onjuist" wanneer in de ar- beidsmarktbeschrijving wordt vastge steld dat het kunstmatig verwateren van mossels te zijner tijd in het noor den zal geschieden, wanneer de daar te houden proefnemingen gunstig ver lopen. De heer Lockefeer is van me ning dat over de uiteindelijke plaats van een eventuele kunstmatige verwa tering van mossels nog niets vaststaat. Zeeland maakt z.i. nog een goede kans omdat deze provincie nu eenmaal dicht bij het afzetgebied (België en Frank rijk) ligt. (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! ImDorteur Rietbergen C.V. Rotterdam Tel. 010-2311.62 (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN/SLUISKIL In Zee land zyn opnieuw bisamratten ontdekt, dit keer te Sluiskil en in Terneuzen. Sluiswachter Hofman heeft bij de Terneuzense middensluis een bisamrat van veertig centimeter gevonden. Dit is de tweede bisamraf die binnen twee weken tijds in Terneuzen gevonden is. In de natuur vormt het beest een ge vaar voor de dijken. De eerste Terneu zense bisamrat werd vorige week op het terrein van de Dow gevonden. Waar de dieren vandaan komen, is niet be kend. Te Sluiskil zagen werknemers van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in een van de afdelingen een rat lopen. Een van hen, de heer A. Poppe uit Koewacht, zag kans het beest dood te slaan. Het bleek een bisamrat te zijn, te herkennen aan de afgeplatte staart. De totale lengte van het dier bedroeg ongeveer 55 centimeter. Het dier werd bij de politie te Axel ingeleverd. De heer Hofman toont de tweed® Terneuzense bisamrat, die veertig centimeter lang was. De tot dusver langste bisamrat die de laatste tjjd gevangen is, was 68 centimeter. Het lijkt niet goed mogelijk, tot op- richting van een havenschap te komen, zolang nog niet duidelijk is, wat er bestuurlijk met de Kanaalzone-gemeen ten zal gaan gebeuren. Havenschap en herindeling hangen ten nauwste samen. In het havenschap zouden rijk, provin cies en gemeenten (in elk geval Sas van Gent en Terneuzen) moeten parti ciperen. Als de kanaalzone echter in derdaad opgaat in één kanaalgemeente, dan doet zich tevens t.a.v. het haven schap een andere situatie voor. Moge lijk dat het wetsontwerp, waaraan op het ogenblik de laatste hand wordt ge legd, gemeentelijke grenswijzigingen en oprichting van een havenschap min of meer van elkaar loskoppelt. Een Terneuzens voorstel om uit het grote havenplan het onderdeel betref fende de Zevenaarhaven uit te lichten, blykt, volgens een mededeling van bur gemeester Aschoff, by de hogere over heid in goede aarde te zyn gevallen. Het gevaar, dat Terneuzen geen schepen tot 50.000 ton in een haven zou kunnen ontvangen als straks de sluizen en hel kanaal gereed zijn, lijkt hiermee be zworen. De burgemeester kon geen nadere mededelingen verstrekken over de ge detailleerde plannen. Het is in elk ge val de bedoeling, de Zevenaariiaven met 920 meter te verlengen. De breedte (op de waterspiegel) zal variëren van 125 tot 155 meter. De diepte is op het ogen blik 8.75 meter. Het kanaal is inmiddels (op het deel bij sluiskil na) verdiept van 8.75 tot 12.50 meter. (Van een onzer verslaggeefsters) TERNEUZEN Waarschynlyk vol gende maand zal by Terneuzen begon nen worden met de bouw van de satel lietcentrale van de Provinciale Zeeuw se Elektriciteits-Maatschappij. De satellietcentrale zal in de toekomst het zoute Scheldewater omzetten in zuiver zoet industriewater. Er wordt naar gestreefd om de waterfabriek in 1968 in gebruik te kunnen nemen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG „De onderwijsboeken zijn door de evolutie in land- en tuinbouw op dit gebied nogal achter geraakt", zegt de heer Mathon van de Stichting public relations Land- en Tuinbouw. Daarom krijgt iedere school één map met 27 lessen over de Nederlandse land- en tuinbouw. Met uitzon dering van kleuterscholen worden 12.500 mappen verstuurd naar lagere, mid delbare en bedrijfsscholen. Zelfs de universiteit van Nijmegen krijgt zo'n mapje met lessen. De opzet is achtergrond-informatie te verstrekken aan hen, die zijn be last met het geven van vakken waar in land- en tuinbouw aan de orde ko men. Het is niet de bedoeling hiermee bestaande boekjes over deze materie te verdringen. Dit laatste wordt ver zekerd door de heer Mathon. Zijn stichting heeft het initiatief van de lessen genomen. De heer Mathon zegt: „Met onze lessen willen wij alleen maar het on derwijs helpen. Men hoeft de lessen echt niet te gebruiken. Doet men dit. wel dan geeft het mapje een aanvul ling op de kennis". Hij heeft goede hoop, dat de lessen halt september op alle adressen zijn aangekomen. Het drukken en verstu ren ervan hangt van de geldelijke middelen af. De stichting heeft nog maar 29.000 van de benodigde 75.000 gulden binnen. Lukt het binnen een maand het resterende geld te krijgen, dan komen de lessen voor het nieuwe schooljaar klaar. Anders moet men nog een jaar wachten. De losbladige „cursus" behandelt onder meer akker-, weide- en tuin bouw met alle produkten, mechanisa tie, ruilverkaveling, financiering en EEG. „Door het uitgeven van losse bladen kunnen veranderingen jaar lijks worden doorgegeven",vertelt de heer Mathon. Velen hebben a! blijk van belang stelling gegeven. Een hoogleraar in Nijmegen gaat zijn studenten, die no taris willen worden, met de cursus in contact brengen. Meisjes uit de ont wikkelingslanden, die in Oudenbosch een cursus volgen, krijgen ook een map toegestuurd. Zelfs van het land bouwonderwijs heeft de stichting in Den Haag verzoeken gekregen. „Buiten het onderwijs heeft men ook interesse, maar op aavragen van buitenaf zullen wij niet altijd „ja" kunnen zeggen", zegt de heer Mathon. De stichting laat voorlopig 20.000 vol ledige cursussen drukken. (Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE Burgemeester H. Koevoets van Valkenisse heeft na de geboorte van het prinsenkind een aardig geschenk in ontvangst mogen nemen. De burgemeester kreeg van de heer F. Westhoff uit het Duitse Düs- seldorf een telegram, waarin de buitenlander zijn hartelijke gelukwensen uitspreekt met de geboorte van het prinsje. Ter gelegenheid hiervan en als gevolg van het feit dat de heer Westhoff al jarenlang zijn vakanties in Zoutelande doorbrengt, biedt hij de gemeente een bedrag van 5000 gulden aan. De wens van de gever is dat het geld zal worden besteed voor de verfraaiing van de kern Zoutelande. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor in de vergadering van aanstaande vrijdag dit geschenk „in dank te aanvaarden". Het college zal bin nenkort met een voorstel komen over de bestemming van het.geld. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In verband met het onderzoek dat de groep rijkspolitie heeft ingesteld, is nu pas bekend ge worden dat in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken is bij de ijzergie terij van Van Dongen. De inbreker (s) heeft (hebben) zich met een sleutel, die steeds op dezelfde plaats hing, toe gang verschaft tot de kantine van het bedrijf. Er werd een limonade-automaat vernield en wat kleingeld meegenomen. Ook wordt een leren tas zonder inhoud vermist. De politie te Sas van Gent heeft voor deze inbraak de hulp inge roepen van de technische recherche en een speurhond. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN De centrale van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits- Maatschappij (de P.Z.E.M.) aan de Edi- sonweg in Vlissingen, wordt belangrijk uitgebreid. Sinds 1965 is een eerste ma chine met 'n vermogen van 75.000 kilo watt in bedrijf gekomen. De uitbrei ding omvat een nabestelling van nog 2 van deze machines. De totale capaci teit van de centrale zal dan 320.000 kilo watt bedragen. De machines zijn stoomturbines van Zweeds fabrikaat. Bij iedere machine hoort een ketel. De 2 ketels worden, zoals gemeld, door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" geleverd. Verder zullen de twee nieuwe machi nes een aparte schoorsteen krijgen. De ze tweede reuzen-schoorsteen zal, even als de huidige, 125 meter hoog worden. Momenteel is men bezig met het on derdak voor de machines. Aan de cen trale wordt een gedeelte van 56 meter lengte gebouwd. De bedoeling is dat de eerste machine eind 1968 in bedrijf zal worden gesteld en de tweede begin 1969. De kosten van de uitbreiding zullen ongeveer 65 miljoen bedragen. (Van onze correspondent) HALSTEREN Zondag 21 mei a. s. houden de vrijzinnige protestanten uit Zeeland en westelijk Noord-Bra bant him traditionele jaarlijkse land dag, ditmaal in het verenigingsgebouw te Halsteren. De dag wordt om tien uur geopend met kerkgang in de Martinuskerk te Halsteren- Ds- H. Brouwer uit Bergen op Zoom zal de dienst leiden. Tijdens de koffiepauze na de kerk dienst zal het gezelschap welkomt ge heten worden door de burgemeester van Halsteren, drs. A. L. Heidens- Na de middag wordt een cabaret programma opgevoerd door jongeren uit Bergen op Zoom en Tholen met als titel „Geloven op maandag". Daarna zal ean discussie over dit on derwerp worden ingeleid door ds. Abr. Mulder, emeritus doopsgezind predi kant te Dordrecht. Om half vijf zal mevrouw J. R. Bruinsma-Haan uit Bergen op Zoom de dag sluiten met een korte vesperdienst- Voor kinderen, die met hun ouders meekomen naar deze dag, is er een nevenprogramma met o.a. expres- siewerk en poppenkastvoorstelling. OOSTBURG De Vogelwacht West- Zeeuwsch-Vlaanderen is ernstig be zorgd over de gevolgen van een even tueel naar andere streken overslaan van het perevuur, dat zich enkele maanden geleden op Noord-Beveland heeft voorgedaan. Het verdwijnen van de meidoorns, zoals dat op Noord- Beveland in het kader van de pere- vuurbestrijding is gebeurd, heeft vol gens het jaarverslag van de Vogel wacht ernstige gevolgen voor de vogel stand. „Wij menen", aldus het jaarver slag, „dat nu reeds fel geprotesteerd moet worden tegen alleen al de ge dachte dat nog meer meidoorns moe ten worden uitgeroeid." Ook in de onitwateringsplannen in de streek ziet de Vogelbeschermingswacht een bedreiging voor de avifauna: „Er zal terdege rekening mee moeten wor den gehouden, dat de stand van en kele weidevogelsoorten hierdoor ver der achteruit zal gaan." Verder ver wacht men nog grote schade van de plannen, die er bestaan voor de schor ren voor de Braakman en de Paulina- polder. Hierover zijn echter nog geen definitieve beslieingen genomen. Ten aanzien van het ontwerp-streekplan wordit opgemerkt, dat er te zijner tijd, als het plan ter visie is gelegd, alle aandacht aan besteed zal moeten wor den. Het is niet uitgesloten, dat over dit onderwerp nog een bijzondere ver gadering zal worden belegd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Vogelbescher- mingswacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat dit jaar weer een onderzoek in stellen naar het aantal broedende exem plaren van ruim tien verschillende vo gelsoorten. De actie, die vorig jaar werd ontketend om te komen tot een over zicht van de aantallen broedende futen, dodaarsen, grutto's en huiszwaluwen, mislukte volkomen door een gebrek aan belangstelling. Het onderzoek in West- Zeeuwsch-Vlaanderen maakt deel uit van een landelijke telling van broedge- vallen. De landelijke actie omvat dertien vo gelsoorten: de fuut, dodaars, torenvalk, grutto, huiszwaluw, geelgors, boomvalk, gierzwaluw, gele kwikstaart, braam- sluiper, roek, ransuil en (speciaal voor het Delta-gebied) de kluut. Voor het onderzoek in West-Zeeuwsch-Vlaande ren vallen verschillende soorten uit, om dat deze niet (meer) hier voorkomen. Van alleen de roek echter staat met ab solute zekerheid vast, dat een onderzoek in West-Zeeuwsch-Vlaanderen geen zin heeft. Van de fuut, dodaars, torenvalk, grutto, braamsluiper en boomvalk zijn nog wel enkele gegevens bekend. Zeven leden van de West-Zeeuwsch-Vlaamse vogelbeschermingswacht gaan zich bin nenkort wijden aan een bestudering van koppels. Voor de tellingen van de gele kwikstaarten worden enkele serieuze onderzoekers gevraagd. DE BELGISCHE kamer van volksver tegenwoordigers heeft zich, tegen de zia van de regering in. uitgesproken voor verhoging van de parlementaire ver goedingen met ingang van 1 juni 1967.

de Stem | 1967 | | pagina 3