Mr. Van Aartsen opende zwembad Kloosterzande Ruim Portu paus Grote belangstelling voor expositie H. en G. Metsers Noord-Sloe" ontsloten Koewachts jeugd kon de opening van zwembad nauwelijks afwachten Subsidie mogelijk nog verhoogd SMIDJE VERHOLEN ZUID-BEVELAND GOES Premiekeuringen WALCHEREN MIDDELBURG VLISSINGEN Toch een nieuw benzinestation in Yerseke IN BURGERZAAL TE HULST TERNEUZEN Bandstoten Groot aanbod van aardbeien KRITIE] DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MEI 1967 Een gewonde bij kettingbotsing FRAAIE LIGGING BIJ SPORTVELD Ruim half miljoen Vele gelukwensen voor kampioen .Middelburg' Westkapelle 11.000 m2 Ondanks beswaar b en w 'ImÊm V- Y;Y> WêÊiÊiÊfp - 'Jh,. %ti - 'M?,:, 1 Z.-VLAANDEREN Dertien geslaagden voor examen hoofd brandwacht HOOGWATER Vandaag Morgen Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 en de Knap Mutator Mo tr Concurr Kettingbotsing Op de Wilhelmina- straat beeft de bestuurder van een per sonenauto, de heer J. H. udit Tilburg, een kettingbotsing veroorzaakt door met grote snelheid te rijden op stil staande auto's in een file. Vier auto's werden zwaar beschadigd. Fiets uit haven gehaald Uit de Nieuwe Haven is door enkele jongens een damesfiets opgehaald. Op de da mesfiets bevonden zich een blauwe re genjas, een rood truitje en een hoofd doekje. De fiets, een oud model, kan nog niet lang te water hebben gelegen Bij de politie is nog geen melding van vermissing binnengekomen. Inbraak Tot het kantoor van de firma Haringman hebben ongewenste bezoekers zich door het indrukken van een ruit toegang weten te verschaffen. Uit een bureaulade werden een bedrag aan geld en papieren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Kapelle De heer C. Haijboer uit Kruiningen is verbliinid door het zonlicht met zijn auto op een file ingereden. Eerst kwam hij in botsing met de personenauto van A. G. Storteboom uit Enschede. Deze auto belandde in de sloot langs de rij baan. Vervolgens reed de heer Haij boer onder de vee-auto van de heer Grijser uit Goes. De inzittende mevr. Bauer-Duindam moest met een shock naar het Bergzicbtziekewhuis te Goes worden overgebracht. Mevr. Haijboer liep lichte verwondingen op. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De heer A. Baart uit Bergen op Zoom verloor ter hoogte van Kapelle de macht over het stur van zijn scooter, doordat deze eensklaps ging slingeren. De bestuurder, zün echtgenote en drie jarig kind kwamen te vallen en moes ten terug naar huis worden vervoerd. Hengelwedstrijd. Ruim 60 leden van de hengelvereniging „De Kanaal vissers" hebben deelgenomen aan de tweede bekerwedstrijd van dit seizoen, die werd gehouden in de Westerschelde. De uitslag was: 1. M. P. Versluys 995 punt.; 2. J. Lepoeter sr. 750 pnt.; 3. M. Bal 625 pnt.; 4. W. v. d. Vrede 585 pnt.; 5. C. Oele 535 pnt.; 6. J. Bent- schop Knook 480 pnt.; 7. G. Lepoeter 440 pnt.; 8. W. Tissing 375 pnt.; 9. J. P. Lepoeter 355 pnt.; 10. L. C. Oele 325 pnt. De prijs voor de grootste platvis was voor de heer M: P. Versluys (480 gram); de prijs voor de grootste rondvis voor J. Lepoeter (375 gram). De volgende bekerwedstrijd zal ge houden worden op 10 juni in de Oos- terschelde. Kloetinge Concerten De muziekvereniging Excelsior gaf zaterdagavond zijn eerste zomeravondconcert in de tent. Zondag middag bracht Excelsior eveneens in de tent gewijde muziek ten gehore. Er was matige belangstelling. NCVB Op de maandelijkse bijeen komst van de afdeling Kloetinge van de NCVB heeft dr. Okker uit Middelburg vele facetten belicht, die met de ge vreesde ziekte kanker te maken heb ben. Spreker stond ook uitvoerig stil bij de bestrijding van genoemde ziekte. Mevr. D. Kole-Blomaard, presidente van de afdeling, opende en sloot de leer zame samenkomst. Kwadendamme Vrouwengilde. Het vrouwengilde heeft de laatste vergadering van het seizoen gehouden. De heer Fabery de Jonge hield een lezing over edelstenen, die hij illustreerde met dia's. Deze leer zame avond werd door de leden zeer op prijs gesteld. Rilland-Bath Kettingbotsingen Op rijksweg 58 hebben zich tijdens het Pinksterweek end verschillende kettingbotsingen voorgedaan. Ter hoogte van de Lan- gendijk reden 4 personenauto's op el kaar. De botsing ontstond nadat de voorste auto plotseling moest rem men. Bij dit ongeluk waren twee Duitsers betrokken. De overigen wa ren Nederlanders: Th. E. uit Gendt en A. v. H. uit Vianen. De wagens liepen schade op. Hetzelfde overkwam de auto's van G. M. uit Zevenbergen en P. H. J. L. uit Brunssum, op de Langendijk. Even later herhaalde zich een soort gelijke situatie. Hierbij waren A. F. M. uit Lier en M. A. H. uit Rotter dam betrokken. Door een foutive manoeuvre kwam W. A. G. uit Woensdrecht met zijn auto in de sloot langs de dijk terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Zijn auto werd echter zwaar beschadigd. Er deden zich nog drie kettingbot singen voor. De politie behoefde in deze gevallen echter niet behulpzaam te zijn. Yerseke Vandalisme. In de nacht van zater dag op zondag werden door kwaadwil ligen twee richtingborden uit het trot- tor gerukt op de hoek Kaaistraat Damstraat. Eén bord is spoorloos, het andere werd in een voortuin gevonden. De borden gaven de richting aan naai de haven en naar Goes. Veel autobe stuurders raakten hierdoor zondagmor gen de weg kwijt. SOUBURG De Provinciale Commis sie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland houdt woens dag 17 mei op Walcheren verschillende premiekeuringen voor stieren en vrou welijk fokvee. De keuringen worden ge houden om 9 uur in Souburg, om half 11 la Zoutelande en om 2 uur in Oostka. pelle. Op maandag 22 mei zijn er om 9 uur keuringen in Grijpskerke. om half 11 in Domburg en om 2 uur in Gapinge. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland, heeft het ge meentelijk zwembad te Klooster zande officieel geopend. Hij deed dit door de tientallen kinderen die langs het bassin stonden op gesteld met in de hand een bal lon een teken te geven deze los te laten. Een kleurrijk schouw spel, waar de kinderen zelf het grootste plezier aan beleefden. De commissaris, die vergezeld was door zijn echtgenote, maakte met op zet zijn openingsspeech niet te lang, omdat hij bang was dat er van de hoeveelheid ballons slechts nog een handjevol over zou blijven. Reeds ge ruime tijd voordat het officiële gezel schap ariveerde, stond de kinderscha re vol ongeduld met" de ballons te wachten. Vele kinderen konden de ver leiding niet weerstaan de ballon maar alvast de lucht in te sturen. Ook tijdens die toespraak van mr. Van Aartsen was dit het geval. De commis- saris_ liet de kinderen niet al te lang op zich wachten. In het kort memo reerde hij de totstandkoming van het zwembad in Kloosterzande. Wat de infrastructuursubsidie voor het bad van 250-000 gulden betreft, achtte hij het niet onmogelijk, dat dit bedrag nog al worden verhoogd. De algemene kosten van het project be- „Men denkt bij „Middelburg" blijk baar dat een leven zonder feest is als een lange weg zonder pleisterplaats", aldus burgemeester mr. J. Drijber tij dens de receptie die „Middelburg" za terdag in de Stadsschouwburg hield ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap van Zuid I. Mr. J. Drijber zei het heel wat waard te vinden dat zijn gemeente zo'n grote en bloeiende vereniging had. De bur gervader meende voorts dat er veel moet gebeuren voor de hedendaagse jeugd en dat daarvoor voorzieningen moeten worden getroffen. Hij en la ter ook de heer P. van Hese namens de Stichting Sportbelangen deed de toezegging dat binnen het raam van de financiële mogelijkheid binnen af zienbare tijd uitbreiding van het aan tal sportvelden is te verwachten en dat men ook graag medewerking zal willen verlenen om „Middelburg" een eigen huis te bezorgen. De heer I. W. Bakker, voorzitter van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland, onder streepte dat het herhalen van een kam pioenschap hoger moet worden aange slagen dan het behalen van de titel vorig jaar. Vice-voorzitter L. Butz van „Vlissingen" feliciteerde zijn concur renten hartelijk. Vervolgens voerden de heren Ver kerk (sub-scheidsrechterscommissie en scheidsrechtersvereniging Walcheren) en K. J. A. van Rijswijk (De Zwalu wen) het woord. Vele gelukwensen gingen vergezeld van geschenken en bloemen. Subsidie voetbalvereniging. B. en w. hebben de raad voorgesteld een sub sidie van maximaal f 600.— te verlenen aan de voetbalvereniging Vlissingen. De vereniging zal dit subsidie gebrui ken voor het revanche-tournooi van de afdelingskampioenen van de le klas amateurs, dat dit keer. op 27 augustus in Vlissingen wordt gehouden. B. en w. willen bovendien nog 275.- uittrekken voor de bekostiging van een verkleind model van de wisselprijs van het tournooi: het zilveren schip „De Zeven Provinciën". Kartingbaan. Door de exploitant van de „Karting Walcheren" is dit amu sementsbedrijf belangrijk uitgebreid. Naast de reeds bestaande skelterbaan is er nu ook gelegenheid om gebruik te maken van de trampolines, een mid- get-golfbaan, een speeltuin en een kin- derkartingbaan met trapauto's. Het reeds bestaande restaurant is eveneens uitgebreid en tevens gemoderniseerd. Westkapelle kan nu bogen op een amu sementsbedrijf dat er wezen mag. droegen f 529.000. De commissaris zei, dat burgemeester Van Hootegem een zeer groot aandeel heeft gehad in het werk voor het zwembad. Onder de vele genodigden bevonden zich ook de burgemeester van Hulst, P. Molthoff, de burgemeester van Graauw, F. J. de Nijs, de directeur van Cen traal Bouw- en Woningtoezicht en Dienst van Gemeentewerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. P. C. Roelands en de heer R. Maris, hoofd inspecteur van de Heidemaatschappij, die belast was met de architectuur van het zwembad. Burgemeester Van Hootegem vertel de het lange verhaal van de subsidie aanvrage, de rijksgoedkeuring en de aanbesteding. moet niet verwach ten", zo zei hij tot de commissaris, .,dat hier als openingshandeling een burgemeester met jacquet in het water zal springen. We hebben het anders ge daan en de jeugd ingeschakeld". Het prachtige zwembad ligt voor het voetbalterrein en de speeltuin. Naast het bad ligt een uitgestrekte zonne- wei. Het geheel is omgeven door be planting. De volledige lengte bedraagt 42 meter. De breedte tot en met het ondiep is tien meter. Het diepe ge deelte is 25 meter lang en 12 meter breed. Daarnaast is er nog een kin- derbad van ongeveer 10 x 10 meter. Er- zijn twintig kleedcabines gebouwd, tien voor de heren en tien voor de dames. Er is een badmeestercabine, van waar uit deze het gehele zwembad goed kan overzien, een kantine, een garderobe, een -EHBO-kamer en douches en toilet ten. De totale ppervlakte met de zon- newei is 11.000 m2. Een filterinstalla- tie van f 65.000.- zorgt voor een con stante verversing van het water. Vorig jaar juli is men met de werkzaamhe den begonnen. De eerste onderhandelin gen over de bouw van het zwembad in Kloosterzande dateren van 1953, het eerste plan van 1957. De infrastruc tuursubsidie is afkomstig van het mi nisterie van Sociale Zaken. (Van onze correspondent) YERSEKE Op grond van verkeers veiligheid en uit oogpunt van welstand hadden b. en w. van Yerseke de raad geadviseerd afwijzend te beschikken op een verzoek van de heer C. Tram per om een benzinestation te vestigen aan de Langeville. De raad was het hier niet mee eens. Ook niet toen het college het advies nader ging toelich ten en wees op de plannen voor het in stellen van een parkeerverbod en één- richtingverkeer. Zonder stemming werd besloten de gevraagde vergun ning te verlenen. Na enige discussie was de raad het eens met het verbod honden los te la ten lopen in de bebouwde kom. De raad was van mening, dat aan de er gerlijke bevuiling van trottoirs en plantsoenen een einde moet komen. Door aankoop van grond van de heer Van Overbeeke kan nu de Azalealaan verder bebouwd worden. Hier komt grond vrij voor de bouw van plm. 40 woningen en enkele openbare gebou wen. Bestrating en riolering werden onderhands aanbesteed aan de fa. Otte voor f 35.850,-. Aan vier aannemers werd prijsopgave gevraagd. De fa. Otte was de laagste inschrijver en zat bo vendien f 7000.- onder de raming. De drijvende steiger van de Water sportvereniging werd overgenomen voor 11.000.-. Er werd een adviescommis sie ingesteld met als voorzitter, namen» het gemeentebestuur, wethouder Pe- kaar. De heer Cornelisse vroeg aan dacht voor het feit dat voor de kleine bootjes de jachthaven veel te duur is. De heer Scheele wees - op de slechte ingang van de oude haven. Er staat daar bij ongunstige wind te veel deining. De heer V. d. Velde wees op enkele ergerlijke gevallen van slechte behui zing o.a. van twee bejaarden en op een even moeilijk geval van een derde ingezetene. Hij acht dit in 1967 onbe grijpelijk en droevig. De voorzitter Is dit alles bekend, maar hij staat mach teloos. Persoonlijk contact, ook met de familie en andere instanties, leverden tot nu toe geen resultaat op. Tot slot bracht de heer V. Putten de gritmaal- derij van de fa. V. d. Endt ter sprake. Hij wees op de overlast van stank, stof de vervuiling van sloten en bovendien de schade aan omliggende percelen door kalkstof op de gewassen. De voorzlttei deelde mee, dat deze strook sedert 1963 aangewezen is als industrieterrein. Bij de laatste uitbreiding zijn verschillende zaken met de fa. V. d. Endt besproken, o.m. het schoon houden van de sloten. Via de Hinderwet is de zaak niet te regelen. Een nieuw afzuig apparaat is in bestelling. (Van een onzer verslaggevers) HULST Onder zeer grote belang stelling is de expositie van Hugo en Gui- do Metsers in de burgerzaal van het sta «huis te Hulst geopend door drs. L. Lockefeer. Van Hugo Metsers zijn ten toongesteld schilderijen en monotypes, van Guido sculpturen en maquettes. De expositie staat onder auspiciën van de kunstkring „De Vos Reinaerde". De heer Lockefeer, voor wie het ver richten van de opening van deze ten toonstelling zijn eerste openbaar optre den na een langdurige ziekte was, zei in zijn openingswoord; „Deze tentoonstel ling is gewijd aan de hergeboorte ah schilder van mijn beste vriend Hug< en een nieuw facet van een veelzijdig kunstenaarschap van zijn zoon Guido". De schilderijen van Hugo Metsers noemde hij in wezen abstracties „Doot de hertoetsing ontstaan echter voorstel lingen en fantasieën, die sterk de figu ratieve kant uitgaan. We zouden deze stellingen kunnen illustreren met bijna alle schilderijen, die hier tentoongesteld zijn". De heer Lockefeer gelooft, dat het grote talent van Hugo zich nog verder zal ontwikkelen. Wat Guido betreft merkte hij op; „We zien hem hier niet als schilder, maar voor het eerst als beeldhouwer. Guido kondigde zich al vroeg aan als veelbe lovend schilder. Hij kon toen nauwelijks praten, wat men nu niet meer zeggen kan. Deze maquettes en uitgevoerde Reinaer4 bewijzen de juistheid van onze kijk op de jonge artiest. Hij is schilder en beeldhouwer. Een combinatie, die meer voorkomt in de geschiedenis van de plastische kunst. In hem schuilt een zeer begaafd beeldhouwer. Dit bewijst wel zijn prachtig beeld van de Vos. dat hier centraal in deze zaal prijkt". De uitstekend verzorgde en sfeervol Ingerichte expositie van de beide Met sers trok tijdens het pinksterweekend veel belangstelling. Het werk van deze Hulster kunstenaars blijft te zien in de burgerzaal tot en met maandag 22 mei.J ËMMM?3 - A .VT--: v" m Met pinksteren ral het nieuwe recreatiegebied .Noord Sloe" voor de toeristen zijn ontsloten. Een weldadig gebied voor hen, die nog van on gerepte natuur en rust houden en voor watersportvrienden. Hier een beeld van de rusthaven, die uitgerust is met een kolossale speelweide. Men kan het gebied ook over de weg bereiken vanaf Lewedorp en Arnemulden. KOEWACHT Toen burgemeester G. Dierick zaterdagmiddag met een hem door de twaalfjarige Ingrid de Schepper en de een jaar oudere Bernadette van Damme op een schaaltje aangeboden schaar het helblauwe lint doorknipte was de in badkostuum gestoken Koe- wachtse jeugd niet meer te houden. Was het aan het „lint" voorafgegane of ficiële deel van de opening ruim eert kwartier uitgelopen, deze achterstand werd in de volgende minuten dubbel en dwars ingelopen. Met nauw verholen ongeduld werd nog een zwemdemon- stratie door leden van het district Zee land van de KNZB bekeken en toen deze eenmaal achter de rug was, doken de enkele honderden kinderen als één man het frisse water van het fonkel nieuwe zwembad in. De al even nieuwe badmeester, Alfons van Poele, had het de eerste uren zo druk met het uitgelaten volkje, dat hier zeker van een vuurdoop gesproken zou kunnen worden, ware het niet dat er water in het spel was. Ruim een half uur voordat de ope ningsceremonieën zouden beginnen werd het al druk voor de ingang van het zwembad, dat een wateroppervlakte van 16 bij 43 meter heeft. En meer dan een kwartier na de officiële begintijd kwam het muziekkorps „E.M.M.", na een wan deling door het dorp, de feestelijkhe den muzikaal opluisteren. Het moest zich door de steeds groeiende menigte heenwringen om de plaats van het ge beuren - dat werd gefilmd door pastoor E. Modde - te bereiken. Burgemeester Dierick hield een korte toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijn vreugde, dat nu ook zijn gemeente be schikt over een goed geoutilleerd en modern bad. Hij riep zijn collega's van de buurgemeenten (de heren J. I. M. Heuser van St.-Jansteen en A. J. M. Kesbeke van Zuiddorpe) op er voor te zorgen, dat ook de schooljeugd van hun gemeenten van het Koewachtse bad ge bruik zal maken. Burgemeester Reuser moest zijn Koe wachtse collega echter gedeeltelijk te leurstellen: „Wij zijn in St.-Jansteen zelf bezig met een instructiebad voor de schooljeugd". Maar hij voegde eraan toe: „Zolang dat nog niet klaar is, zul len we graag gebruik maken van het Koewachtse bad". Het bad was zaterdag echter nog niet geneel klaar. Naar burgemeester Die rick meedeelde zal het defect aan de zuiveringsinstallatie nog deze week worden verholpen. Gedurende het sei zoen zal het zwembad in Koewacht, dat 180.000 heeft gekost (de eerste raming beliep zeventig mille!) dagelijks voor het publiek zijn geopend. De ochtend uren van de werkdagen zijn gereser veerd voor de schooljeugd. Scheldebad. Zaterdag voor Pink steren ging het Terneuzense Schelde bad open. Het aantal bezoekers op de eerste dag bedroeg al bijna drieduizend. Aardenburg Wielrijder gewond Op de Haven is de tachtigjarige wielrijder N. bij het oversteken van de rijweg met zijn rij wiel door een Belgische personenauto aangereden. Hij werd gewond. Cadzand Ongelukken Op de Stellendijk is een personenauto bestuurd door van der Z. uit Den Haag van de dijk gere den. Van der Z. werd gewond en na dat dokter Beck hem had verbonden werd hij naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Op de Zwarte Polderweg is de ze ventienjarige bromfietser van de V. uit Cadzand op een bestelauto gere den, toen deze op de weg aan het draaien was. Van de V. is na door dokter Bom uit Cadzand te zijn ver bonden met hoofdletsel in het zieken huis in Oostburg opgenomen. De be stelauto die bestuurd werd door B. uit Tilburg, liep schade op. Schoondijke Botsing In de Lange Herenstraat kwamen twee personenauto's in een fille met elkaar in botsing. De auto's werden bestuurd door C. van K. uit Steenbergen en P. van W. uit Gent- Brugge (België). Hier was alleen ma teriële schade het gevolg. Sluis Verkeersexamen. Aan het schrif telijk gedeelte van het examen voor Veilig Verkeer werd deelgenomen door 75 leerlingen uit de hoogste klassen van de Lagere Scholen. Door de Rijkspo litie was daartoe een route uitgezet met behulp van echte en miniatuurborden, terwijl op enkele plaatsen een echte verkeersagent dienst deed. Deze route moest per fiets worden afgelegd. Voor de aanvang van dé rit werden door de politie op de verschillende scholen de rijwielen gekeurd van de deelnemende leerlingen. Zuidzande Gemeenteraad. Maandagavond 22 mei vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt o.m. subsidieverzoe ken van de plaatselijke VVV, van de vereniging: „Pro Juventute" uit Mid delburg, van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcoholisme en van de Ned. Consultatiebureaus voor huwejijks- on geslachtsleven. Het college is bereid om aan al deze aanvragen te voldoen De verlichting aan de Oostburgse Straat kan voor een bedrag van 9300,- wor den verbeterd. DRIEWEGEN In „Het Wapen van Driewegen" te Driewegen zijn in het afgelopen weekeinde wedstrijden ge speeld om het kampioenschap in de le klasse bandstoten van het district Wal- cheren-Zuid-Beveland. De uitslag is als volgt; 1 L. Traas van OBK 's-Heeren- hoek: 10 matchpunten, algemeen gemid delde 2.14, hoogste serie 16, 2 C. West dorp van OBK 's-Heerenhoek 9-2,11-15. 3 J. Westdorp van OBK 's-Heerenhoek 8-2,27-19 4 J. Verbeem van OHCL Kwa dendamme: 8-1.69-9, 5 J. de Smit van Cios Driewegen: 7-1,73-14, 6 J. Poelman van Cios Driewegen: 6-2,31-23, 7 W. San dee van OBK 's-Heerenhoek: 4-2,08-16 en 8 P. de Winter van DOS Ovezand 4-1,62-18. KAPELLE Het warme en jonji, weer van de laatste dagen heeft 1, rijpingsproces van de aardbeien 5, worden geteeld in kassen. aanzimS versneld. Het gevolg hiervan was j de aanvoeren van dit produkt 0d d veiling sterk toenamen. Bij de veili» in Kapelle-Biezelinge was dondert» een aanbod van 30.000 doosjes aardbei, en vrijdag bedroeg de aanvoer 3sS doosjes. In verband met de pinktiT dagen wordt er ook zaterdagmorgen ïL' half tien geveild en dan wordt aanvoer verwacht van 15.000 tot 20(S doosjes. De vraag naar dit produkt is n-, zowel voor de binnenlandse markt? voor export. Vanaf Kapelle-Biezeli«7 werd vooral veel naar België verffi en dan in het bijzonder naar Gent!' de kustplaatsen. Ook was er vanuit Kapelle de last. dagen een behoorlijke uitvoer West-Duitsland. De prijs van de goede kwaliteit,, aardbeien lag donderdag tussen f 130? f 1.40 per doosje met 200 gram aard beien. Vrijdag werd iets minder bi taald, namelijk voor de goede kwaliS tussen f 1,- en f 1,20 per doosje. De oogst in de kassen waarin is a». stookt is thans vrijwel afgelopen. tu aardbeien die thans worden aangeven komen uit de kassen waarin niet is stookt. In de komende week zal d# oogst in deze kassen ook reeds naar m hoogtepunt gaan, zeker bij warm weer. TERNEUZEN Dertien kandidate waarvan elf opgeleid door de instrj., teur van de Terneuzense vrijwillig brandweer, de heer L. de Vin, (de tw» Dow-functionarissen ontvingen een m. leiding op het bedrijf) zijn geslaagd voor het examen hoofdbrandwachi, dn in de brandweerkazerne te Terr.-;:/, werd afgenomen. De examencommissie werd gevorml door de heren G. Kortus, districtsinspec. teur voor Brabant en Zeeland, en dt commandanten van Middelburg, Goes en Sluis, respectievelijk de heren Mat thijsse. D. Taekema en H. Bogaard Ce geslaagden werden bij de diploma-uit reiking toegesproken door de comman dant van de Terneuzense brandweer, de heer C. van Strien. en de heer Kortus, die zich in het bijzonder verheugd toon. de over dit resultaat, aangezien Ta- neuzen hier de spits heeft afgebeten zoals hij het uitdrukte. Behalve op de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen zijn er in Zeeland geen hoofdbrandwachten, hetgeen de heet Kortus een ernstig gemis noemde, Hij wenste ook de heer De Vin geluk, die al zijn leerlingen zag slagen. Dit zijn: te Terneuzen: de heren H Korstanje, J. Bruggeman en R. de Fouw: te Sluiskil: de heren S. J. de Vb ser, H. Eeckhout. J. Vermeulen: Phi lips' bedrijfsbrandweer te Terneuzen: de heren F. v. d. Staay, J. v. d. Laat en J. de Jonge, Dow Chemical: de he ren Blom en Laurens. Morgen, woensdag 17 mei; Hansmert 8.24 en 20.58 uur; Terneuzen 7.54 en 20.30 uur: Vlissingen 7.22 en 20,OS w\ Wcmeldinge 8.57 en 21.26 uur. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren: Geopend vanb 18 uur. IJZENDIJKE Pinksterkermis. Hof van Koophandel 20 uur Dansen Hofzichttheater 19 uur Dansen. TERNEUZEN Luxor 20 uur De amoureuze avonturen van Moll Flanders. Grenulaan 34: 1417 uur Tentoonstel ling Wegwerp. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur De amoureuze avonturen van Moll Flanders. NIEUWVLIET Parkzicht 19 uur Dansen. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren: Geopend van 9- 18 uur. Trefpunt 14—17 en 19—21 uur Tentoon- stelling „Ruimte voor de jeugd" w „Vrije tijdseentra" De Huifkar 19.30 uur Veiling F.V. Dut* ta-West en vergadering filatelistenver* eniging „Delta" IJZENDIJKE Pinksterkermis Alb. Groosman 1'5 uur Schieting 14 uur Wielerwedstrijden aspiranten en nieuwelingen AXEL Café Benelux 15 uur Schieting TERNEUZEN Grenulaan 34: 1417 uur Tentoonstel* ling Wegwerp HOEK Gemeentehuis 19.30 uur Openbare raadsvergadering 1141 „Nou, wat heb ik jullie gezegd?" zei de Graai van Lmborg Strom, die zich intussen weer in zijn fraaie opperhoutvesters-uniform gestoken had. „Het ls zo ver, mannen! De hel breekt los!" En de Graaf had gelijk, want een harde, metalen stem verbrak plotse ling de stilte van het brons groene woud en die stem riep allerlei afschuwelijke bedreigingen. „Het huis ls omsingeld door scherpschutters!" riep Klaaisky. „Zij schieten op alles wat beweegt! Kans om te ontsnap pen is er dus niet! Indiien jullie niet binnen tien tellen met de handjes omhoog naar buiten komt, gaat onher roepelijk mijn zware tankkanon er op! ls dat begre pen!?" „Wegwezen, mannen! De geheime gang In!" fluisterde de Graaf. Hij greep een dienblad, waarop hij een grote stapel toebereide boterhammen had ge legd, en sloop naar de koepel toe, op de vo©t gevolgd door smid je Verholen, die de zware KNAP-mutator torste. „Gaan jullie maar vast vooruit", zei agent 009 vastberaden. j.Ik hou bier de boel wel even In de ga ten en geef wat achterhoede-dekking". „Maak je over over mijn huls maar geen zorg, ouwe jongen", zei de Graaf. „Als het niet anders kans, blaas dan de zaak maar rustig op. Mijn rol is hier nu tóch uit gespeeld". ,}In orde, heer Graaf', grinnikte 3 f ,,Ik zal proberen op het juiste moment te blazen. En wéér klonk toen Klansky's harde stem o eïectrische roeper. „De tien tellen zijn voorbij. kers!" riep hij. „Nu volgt een waarschuwingsscno Je leven je lief is, kom dan onmiddellijk naar u En nauwelijks waren deze woorden verklon daar sloeg met een dreunende slag de eerste gia In. Verspinterd hout en brokken steen en kalk Sjeems Pond om de oren. Maar deze liet zich aa niet afschrikken en mompelde: Kille...." „Kom ons maar halen- (Van oi? FATIMA „Ik kom hier bid dat zij een levende, ware, en§ i wereld". Aldus omschreef paus pelgrims uitpuilende Fatima tijd het plein voor de basiliek celeb zjjn ogen opeen-gepakt in een Op de tribunes, die voor deze waren opgeslagen, was een sp indertyd Maria verschenen zoul van het episcopaat, van de reg< De paus was vergezeld van dinalen Cicognani en Tisserant gens vroeg van het vliegveld Fii| bij Rome vertrokken. Hij maa reis in een Portugees straalvl vergezeld van zijn gevolg en var le tientallen journalisten. Van lucht zond hij boodschappen ai sident Saragat van Italië en aai raai Franco van Spanje. In luidden de kerkklokken en 50.000 postduiven losgelaten. H- selijk toestel werd geflankeer straaljagers van de Spaanse luch Ook in Portugal luidden de k toen de paus om ongeveer half het militaire vliegveld Monte 1 een lichte motregen arriveerc werd er begroet door de Po president Amerigo Tomaz en do mier Salazar. Aangekomen op het plein v basiliek in het 40 km verder Fatima moest de paus de toejui1 in ontvangst nemen van de tw joen mensen, die al enkele urei een dreigende hemel haddenf wachten, van wie zeer velen re gen tevoren te voet of met ezelt huis waren gegaan. Na de aanwezigen in het be& zijn preek begroet te hebben, 3 paus uiteen, wat hij in Fatima doen. Ten eerste wilde hij er bidden voor de kerk, dat zij van het concilie zou mogen d( ken. In dat verband waarschui tegen „willekeurige interpretat: de traditionele structuur van c Uiteenrukken en die de theolo^ de grote kerkvaders vervange nieuwe, eigenaardige ideologieë De tweede intentie, waarmee zijn bedevaart maakte, was zo v.r^de in de wereld. Hij sch( moeilijke situatie waarin de wereld zich bevindt en noemde zaken: de dodelijke bewapening achterblijven van de morele om hng bij de technisch-wetenscha] vooruitgang. Bovendien leeft ee deel van de mensheid in arme honger. Het is zich daarvan geworden en het ziet de welva zich heen. Daarom moeten we teren, dat de wereld in gevai Keert." De paus zei van God d< senkomst van Maria de vrede hopen en riep de wereld op aa genade te beantwoorden. Pti, besloot zijn toespraak r gebed „dat de wereld nooit mei tc>gen, tragedies en catastrol jen, maar alleen de concurrd de liefde en de overwinning Vrede Na de mis, die de paus met tuS®se bisschoppen concelet onderhield hij zich enkele ogen met zuster Lucia, die op de tribu wezig was, legde een grote J lozenkrans neer aan de voeten Mariabeeld en gaf de menig apostolische zegen. Daarna trok om te gaan eten, even te en zich te onderhouden met ee Srï!rSchap van speciaal daarto. igden. Laat in de middag vl paus naar Rome terug. Het plaatselijke ziekenhuis meegedeeld ongeveer 15.000 mer oipen te hebben die verwondin c voeten hadden opgelopen oarrevoetse tocht naar het Maj "6t,Franse blad -Reforme" he DaÜJ?", ?Jde van de critici Pauselijk bez°ek aan Fatima ge blad vraagt zich af waa vrvü juist naar Fatima is geg ern!t Vr»?de te bidde". .,Gei *iin crVan ogenblik zou h(| van ?0Wieesf voor de eer van was dat de paus naal lovLg gYan' wa.ar 800.000 van lSen hun blik versperd zi(

de Stem | 1967 | | pagina 2