Drinkwater situatie steeds moeilijker Inbrekersclub met nationaal program egen lamp gelopen jBevolking in 1980 valt klein miljoen Nederlanders mee Kennedyronde in beslissende fase Italië in beroering Oeverstaten moeten Rijn en Maas verder schoon laten Kraamkliniek verhuisd Miljoen Nederlandse dollars voor V.N. KI voormensen in Oklahoma Oostduitse premier nodigt Kiesinger uit voor ontmoeting GEEN BREUK RUSLAND- CHINA Verliezen VS. in Vietnam nemen toe KOORTSACHTIG OVERLEG IN PINKSTER WEEKEINDE DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 MEI 1967 BEHOEFTE BEKKENS RAS WAS ÜP LZoek maar niet m hier ben ik C.B.S. REKENT OPNIEUW Jongeman schoot met windbuks op politie DANSEN in DE BOWLING „The sunny siders" Japanse deskundigen Brezjnev voorspelt Granen Chemicaliën Vragen in Kamer over tipgeld aan provo 9 11 8 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vraag of een goede drinkwatervoorziening in Nederland in de toekomst gehandhaafd kan blijven valt of staat met de kwaliteitsverbetering van het water van de grensoverschrij dende rivieren, vooral Rijn en Maas. Internationale regelingen met de andere oeverstaten ter bestrijding van de verontreiniging van deze rivieren zijn daarom van het grootste belang. Hetgeen tot dusver is bereikt voor de veiligstelling van de Nederlandse en de Maas, onvoldoende. De slechte j kwaliteit van het Rijnwater leidt nu i reeds tot onaanvaardbare situaties in belangrijke delen van westelijk Neder land. Dit is een der belangrijkste conclu- l sies uit een thans gepubliceerd rap- i port over ,,De toekomstige drinkwa tervoorziening van Nederland", wa-ar- I aan bijna acht jaar door de Centrale I Commissie Drinkwatervoorziening" I gewerkt is- I Volgens deze commissie zijn ook de in I Nederland zelf geldende regelingen te gen verontreiniging van oppervlaktewa- I teren ontoereikend. Er is echter een I wetsontwerp ingediend dat hierin ver- I betering zal brengen. De commissie I dringt ook aan op indiening van een I wettelijke regeling voor de onttrek- I king van water aan de grote rivieren- Op het stuk van internationale re- I gelingen is volgens de commissie t-a.v. I de Rijn een nader verdrag nodig, dat I de voortzetting van onderzoekingen I door de internationale Rijncommissie I regelt. Deze Rijncommissie moet con- I sultatieve bevoegdheden krijgen- Ten I aanzien van de Maas ontbreekt het ge- I heel aan een internationale regeling I voor de bescherming van de waterkwa- liteit. Voor de zoetwater aanvoer van K Nederland zal de Maas juist in de toe- komst grote betekenis krijgen, daarom B zijn voor de Maas regelingen dringend m noodzakelijk. Ook de Maas is de laat- I ste jaren meer verontreinigd- Boven- dien is de afvoer van de Maas in zo- merperioden onvoldoende voor het ont- trekken van hoeveelheden water van enige betekenis. Die noodzaak krijgt vooral reliëf B door thans voorziene grote toekomsti- fi ge behoeften aan water. Beliep het 1 gemiddelde bevolkingsgebruik in 1960 nog rond 90 liter per hoofd per dag, voor 1980 schat men dit gebruik op 125 liter en voor 2000 op 150 liter per hoofd per dag. Het rapport schat de produktie van (drink)water voor 1980 op 2,7 maal die van 1960 en voor 2000 op 6 maal* die van 1960. Bij deze cijfers gaat men 'uit van 14.3 miljoen inwoners in 1980 j en 19 miljoen inwoners in het faar ..2,000. Men verwacht dat het gezamen- lijke waterverbruik van bevolking en industrie nog in de loop van deze eeuw zal stijgen van ruim 1 miljard kubieke i meter per jaar tot vier miljard ku- bieke meter. In 1960 bedroeg het be- volkingsgebruik van zoetwater 360 mil joen m3 en het industriële verbruik 700 miljoen m3- Hiervan werd 145 mil- |joen m3 via waterleidingbedrijven be trokken en 555 miljoen m3 werd zelf gewonnen Het door de waterleidingbe drijven gewonnen water bestond in 1960 voor 65 procent uit grondwater en voor 35 procent uit oppervlaktewater (voor namelijk in het westen). Het voor de landbouw nodige suplle- tiewater raamt men voor 1980 op 755 miljoen m3 in normale zomers en op 1525 miljoen m3 in droge zomers. Voor het jaar 2000 belopen deze ramingen resp. 1023 en 2040 m3. Een en ander leidt ertoe, dat aan het eind van deze eeuw voor het gezamen lijk waterverbruik van bevolking en in dustrie ten minste 2,5 miljard kubieke mter oppervlaktewater per jaar zal moeten worden gewonnen. Daarvoor zal men dan in hoofdzaak aangewezen zijn op het door Rijn en Maas aange voerde water. Voor de zo belangrijke zuivering van het oppervlaktewater kan volgens de commissie het inschakelen van natuur lijke reinigingsprocessen van grote be tekenis zijn. Dit kan worden bevorderd door voor- ra advorming, ook ta.v. het Maaswa ter. Bij die voorraadvorming denkt de commissie op de eerste plaats aan heeft als spaarbekken bezwaren we gens o.m. slibrijkdom, lozing van brak polderwater en binnendringen van zout door de sluizen bij de Afsluitdijk. Het lijkt de commissie echter mogelijk om door het aanleggen van een afzonder lijk spaarbekken in het IJssielmeer, om ringd door dijken, deze bezwaren gro tendeels te on d ervan genr De Biesbosch wordt door de commis sie eveneens geschikt geoordeeld voor het vormen van spaarbekkens, zowel voor Rijn - als Maaswater. Daarnaast kunnen ook elders spaarbekkens wor den aangelegd. Op kleine schaal ge beurt dit reeds bij de waterleidingbe drijven van Z.-Vlaanderen Dord recht en Rotterdam. Ontzilting komt wegens de daaraan verbonden hoge kosten vooralsnog niet voor toepassing op grote schaal in aanmerking. De toekomstige situatie zal ook con sequenties moeten hebben voor de thans ontoereikende organisatie d'er ^waterleidingbedrijven. Men telt thans 175." bedrijven en bedrijfjes, waarvan 100 binnen de Randstad Holland- De Jtahïeg van grote werken voor waiter- winning en waterberging, het transport en de zuivering- zal aan die waterlei dingbedrijven hoge eisen stellen, aldus de commissie. Voor de winning en ber ging zullen regionale en nationale re gelingen noodzakelijk zijn om de diver se belangen industrie, landbouw, re creatie te kunnen coördineren. Deze regelingen liggen niet alleen op tech nisch, maar ook op bestuurlijk gebied- LEEUWARDEN (ANP) De politie van Heerenveen en van Haarlem heb- I ben een serie inbraken opgelost die vanaf eind november tot eind april zijn gepleegd in een groot aantal plaatsen in ons land. Het gaat om in totaal 45 inbraken, gepleegd in 26 verschillende plaatsen. Dp totale buit bedroeg rond f 45.000. I De daders die een volledige bekentenis hebben afgelegd, zijn de 26-jarige los werkman H. D. te Amsterdam, leider PARIJS (AP) „Zoek maar niet meer naar my. Ik geef mij over". Met deze woorden heeft de 23 jaar oude Belg Raoul d'Hose zich nadat nij op het vliegveld Orly was aan gekomen by de politie gemeld. Hij vertelde: Op 2 mei ben ik er met de kas van de Brusselse PTT, -200.000 francs, vandoor gegaan. Ik nam een taxi naar Monte Carlo. vJnderweg logeerde ik in de beste J samen met mijn chauffeur, i T k £r°nken en aten er goed van. in Monte Carlo speelde ik in het en verloor in twee dagen jtyd 100.000 francs met de roulette. iJn later naar Cannes voor het hlmfestival. Ik ontmoette er een j Ulmsterretje met wie ik prachtige ^a?en heb gehad, maar dat kostte mij 80.000 francs. Ik dacht dat iedere agent naar mij keek. Ik kon I met slapen. Als ik een gendarme ag kreeg ik het doodsbenauwd, j pi vliegtuig waarmee ik naar EE ,kwai? ,heb ik er over na- Bfou- fn kwam tot het besluit (ADVERTENTIE) De kraamkliniek van het Rode Kruis In de Japanse hoofdstad is door brand getroffen. Moeders, baby's, onder wie couveusekindjes, werden veilig uit het hospitaal geëvacueerd. - «.wean lul nei oesiun ben ik" polltle te melden. Hier 1 De politiemannen van Orly wis- dsihï? niets van de zaak en SSr f3" een graP' tot er een kwam van hun Brussel- een, spieken. WiWen RaouI weI van de groep, de 45-jarige ex-machinist der koopvaardij K. van R. te Haarlem en de 23-jarige steigerbouwers T. B. en H. K. eveneens te Haarlem. De officier van justitie te Leeuwar den is belast met de verdere behande ling van deze zaak. De eerste inbraak werd gepleegd in de nacht van 29 op 30 november vorig jaar te Harderwijk in een garage. De laatste inbraak die tot opsporing en arrestatie van de daders leidde, vond plaats in een school te Haarlem in de nacht van 25 op 26 april jl. De grootste inbraak pleegden de heren in De Wijk waar zij in de nacht van 22 op 23 maart jl. inbraken in het gemeentehuis en een geldkist ontvreemdden met een inhoud van f 26.900,- aan contanten. De inbrekers legden een voorkeur aan de dag voor fabrieken, kantoren, scholen en garages. Zij pleegden inbraken in fabriekskan- toren te Bolsward, Harlingen, Heeren veen, Wolvega, Balk, Emmeloord, Mep- pel, Zwolle, Heerhugowaard, Utrecht, Marum, Hoogeveen, Zwanenburg, Put ten, Goes, Ruurlo, Rotterdam. In scho len werd ingebroken in Bolsward, Meppel, Hoogeveen, Alkemade, Ommen en Winschoten. Verder vonden nog in braken plaats in De Wijk, Lemmer, Harderwijk. Wognum en Amsterdam. Als laatste verdachte werd ln Lem mer de leider en organisator van de groep, de Amsterdammer D. aangehou den toen hij bij zijn verloofde was. Van het ontvreemde geld is vrijwel niets teruggevonden De inbrekers hebben in hoge mate geprofiteerd van de non chalance van het publiek, aldus de po litie. Zij verschaften zich steeds toe gang door het verwijderen van raam- sponningen en gingen daarna op zoek naar de sleutels. DEN HAAG (ANP) Gisteren heeft de vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, dr J. G. de Beus, aan secretaris-generaal Oe Thant een miljoen dollar aangeboden voor de fi nanciering van een breed opgezet plan tot het ontwerpen van de taakstellingen waarmede in 1970 een tweede ont- wikkelings-decennium kan beginnen. De opdracht daartoe kon niet worden uitgevoerd aangezien daarvoor een toe reikende financiële grondslag ontbrak De Nederlandse bijdrage maakt het thans mogelijk een begin te maken met een onderzoek als tot dusver nog niet werd ondernomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 1 januari 1980 zal ons land 14,4 miljoen inwoners tel len, en niet 15,3 miljoen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat begin 1965 tot laatstgenoemd cijfer kwam, heeft alles nog eens overgerekend, en het valt 900.000 man mee. Sinds de eerste bevolfeingsramingen dn 1965 hebben sterfte en huwelijksslui ting zich vrijwel in de veronderstelde richting ontwikkeld, maar de geboorten zijn in 1965 gaan dalen en deze daling heeft zich ook in 1966 voortgezet. Daarom heeft het CBS opnieuw en kele berekeningen gemaakt, waarbij de vorige uitkomsten zijn aangepast aan de recente teruggang van de vrucht baarheid van de Nederlandse gezinnen. Ook ditmaal is het wisselvallig en niet vooruit te bepalen effect van de bui tenlandse migratie buiten beschouwing gebleven. Er is verondersteld dat de geboorten- daling voorlopig zal voortgaan in een zelfde tempo als van 1964 op 1965. Daar mee is de meest snelle tot dusverre waargenomen teruggang van de geboor ten ingecalculeerd. Tegelijkertijd zal de nog voortgaande verjonging van de leeftijd bij huwe lijkssluiting en de verdere doorstroming van de na-oortogse geboortengolf nog tot een aanmerkelijke groei van het aantal jonge gezinnen leiden. Dit bete kent dat, pndanks de veronderstelde dalende vruchtbaarheid per gezin, zeker met een voortgaande groei van de to tale bevolking moet worden gerekend. Lettend op de aangehouden belang rijke geboortendaling moet het nieuwe eindcijfer vooralsnog als een minimum worden beschouwd. Het verschil van bijna 900.000 met de begin 1965 gemaakte berekening wordt vrijwel geheel veroorzaakt door het thans veronderstelde geringere aantal geborenen. Ondanks het thans verkregen lagere eindcijfer zal bij deze ontwikkeling de groei van de Nederlandse bevolking tot 1980 nog ca. 50% groter zal zijn dan in dezelfde periode, volgens de meest recente berekeningen, voor de ons om ringende West- en Noordeuropese lan den kan worden verwacht. APELDOORN De 22-jarige F.V. uit Apeldoorn is donderdagavond door de politie ingesloten nadat hij politie mannen eerst met een windbuks had be schoten en vervolgens een lang mes na had geworpen. De politie was door de mvoedier van v. geroepen, omdat haar zoon na een ruzie de boel thuis kort en klein had geslagen. Toen de politie trachtte de wonmg binnen te komen, bleek de ach- ercteur te zijn gebarricadeerd. De po- hebben daarom een ruit in gedrukt en slaagden er vervolgens in jongeman te overmeesteren. OKLAHOMA CITY (Reuter) Okla homa heeft als eerste Amerikaanse staat kunstmatige inseminatie voor mensen toegestaan. De wet die door gouverneur Dewey Bartlett getekend is, staat kunstmatige inseminatie toe als beide ouders hier mee instemmen, hun verklaring van in stemming door een rechter gezien en voldaan is aan dezelfde voorwaarden die gelden voor de aanvraag van de adoptie van een kind. Kinderen, geboren uit een kunstmati ge bevruchting, krijgen dezelfde status als wettige kinderen langs natuurlijke weg verwekt. BERLIJN (AP) De Oostduitse pre mier heeft voorgesteld een ontmoeting te arrangeren tussen hem en de West- duitse bondskanselier Kurt Georg Kie singer voor besprekingen over de nor malisatie van de betrekkingen tussen de twee Duitslanden. De bijeenkomst zou in Oost-Berlijn of in Bonn kunnen plaatsvinden. Het voor stel is vervat in een brief van Stoph aan Kiesinger van 10 mei. Kiesinger heeft gisteren de ontvangst van de brief bevestigd. (ADVERTENTIE) Zaterdagavond 20.30 uur Met de Zuidamerikaanse klan ken van VRIJ ENTREE Breda Brunswick Bowling Nassausingel 28, Breda Tel. 38452 TOKIO/HONGKONG (AFP) Hoe wel heel China zich onder controle van Mao Tse-Toeng en Lin Piao bevindt, kan het nog wel enige tijd duren voor dat de verwarring, veroorzaakt door de culturele revolutie, verdwenen is. Dit is de mening van Japanse des kundigen in Chinese aangelegenheden, die in Hongkong drie dagen hebben vergaderd, aldus een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse De deskundigen, voornamelijk diplo maten op posten in Zuidoost-Azië en Rusland, zijn voorts van mening dat de „revisionisten" Lioe Sjao'-Tsjoe en Teng Hsiao-Ping een grote aanhang hebben op het platteland, die nog geneutrali seerd moet worden. Volgens de woordvoerder voorzien de deskundigen in de naaste toekomst geen confrontatie of verbreking van de di plomatieke betrekkingen tussen Rus land en China. De correspondent in Peking van de Pravda heeft donderdag de Chinese hoofdstad verlaten. Hij is door de Chinese autoriteiten uitgewezen omdat hij „de grote proleta risch culturele revolutie" zou hebben belasterd, aldus Tass. De correspondent werd op het station van Peking uitgeleide gedaan door tal rijke correspondenten uit andere com munistische landen en andere buiten landers. De Chinese beschuldigingen tegen haar correspondent noemde de Pravda „Laster, alleen maar laster". Chinezen in Hongkong hebben de po litie aangevallen, twee overvalwagens in brand gestoken, winkels en markt- stallen vernield en een complex huizen in aanbouw bestormd. De anti-Britse demonstraties zouden door linkse figu ren worden geleid. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/SAIGON De leider van de Sovjetcommunistische partij, Leonid I. Brezjnev, heeft verklaard, dat opvoe ren door Amerika van de oorlog in Vietnam alleen de Amerikaanse verlie zen kan doen toenemen zonder wijzi gingen af te dwingen in de Vietnamese communistische politiek. Brezjnev herhaalde dat de Sovjet- Unie steun zal verlenen aan de eisen van Hanoi voor een onvoorwaardelijke beëindiging van de Amerikaanse mili taire acties in Vietnam, aldus deelt het Sovjet-persagentschap Tass mee. Brezjnev sprak in Sofia. Radio Hanoi heeft omgeroepen dat gisteren Amerikaanse vliegtuigen ver scheidene dichtbevolkte gebieden in Hanoi en de provincie Hay Tay, ten zuidwesten van de hoofdstad, hebben aangevallen. Vijf Amerikaanse vliegtui gen zouden omlaag gehaald zijn. Communistische guerrillastrijders heb ben gisteren twee vliegvelden in de na bijheid van Saigon bestookt met raket en mortiervuur, waardoor 106 Ameri kanen sneuvelden of gewond werden en meer dan 25 vliegtuigen beschadigd werden. De twee vliegvelden die getroffen werden, waren Bien Hoa, het grootste vliegveld voor tactische vliegtuigen in Zuid-Vietnam en een vliegveld van het leger in Phoeoc Vinh, 55 km ten noor den van Saigon. MORGEN WORDT in de wijk Mollekot in Uzendijke voor de negende keer een internationale motorcross gehouden. De Nederlandse kampipen Floor Verbrug- gen zal het opnemen tegen crossers uit Engeland, Duitsland, België en Neder land. ■Ten gevolge van de publicatie op donderdag door het links-ra dicale weekblad L'Espresso van eeny sensationeel verhaal inzake een overigens niet doorgegane staats greep in juli 1964, is wederom de hele politieke wereld van Italië in heftige beroering geraakt. Na het enorme schandaal ronid de Italiaanse geheime dienst, na het opstaande-voet-ontslag van de chef van de generale staf, na het aan het licht komen van wespen nest van corruptie, worden nu plotseling de vorige president van de republiek en de genoemde hoge militair beschuldigd van een po ging om met geweld het hele staatsbestel van Italië omver te werpen op een moment (juli 1964) waarop de huidige minister-presi dent bezig was een eindeloos lan ge kabinetscrisis tot een goed ein de te brengen. In het verhaal van het genoem de weekblad, wordt de huidige president van de republiek, Sara- gat, die in de zomer 1964 minister van buitenlandse Zaken was, met veel details bij gehaald. Nu heeft zich het zonderlinge feit voorge daan dat de president zonder ook maar een uur te wachten, op zeer scherpe en ongebruikelijke ma aier, het verhaal van L'Espresso heeft tegengesproken, daarin op de 'voet gevolgd door minister-presi dent Moro. Hierop heeft de hoofd redactie van L'Espresso weer on middellijk gereageerd met de drei gende aankondiging dat het ver haal van de staatsgreep zó spoe dig mogelijk met onweerlegbare bewijzen zal worden gestaafd, ter wijl het blad tevens een aantal aanklachten heeft ingediend tegen enkele dagbladen wegens beledi ging en bovendien aan de voorzit ter van de Italiaanse journalisten federatie een uitspraak heeft ge- eist van een ereraad. jyjen dient natuurlijk de verdere ontwikkelingen af te wachten, maar inmiddels moet worden op gemerkt, dat iedereen zich de ge vaarlijke politieke spanning van juli 1964 herinnert, toen Italië in een gevaarlijke economische cri sis verkeerde, die op het laatste moment door de Amerikaanse re gering in Washington werd be zworen door een astronomische lening. Bovendien herinnert iedereen zich dat de toenmalige president Segni in die dagen inderdaad, de thans naar huis gestuurde generaal in langdurige audiëntie ontving. En tenslotte was 't en is 't 'n alge meen bekend feit dat Moro en Sa- ragat toen ook een bezoek brach ten aan president Segni en dat hun onderhoud een zódanig ver loop had, dat dé bejaarde presi dent Segni door een beroerte werd getroffen, die hem korte tijd la ter noodzaakte zijn ontslag als staatshoofd te nemen. Zelfs al mag men aannemen, dat het sen sationele verhaal van L'Espresso SARAGAT in de vorm waarin het nu is ge bracht, niet met de waarheid overeenstemt, dan toch wekt de hoogst ongewone reactie van de politiek onschendbare president Saragat (opvolger van Segni) en de uitzonderlijk scherpe aanval van Moro op het genoemde week blad een niet geringe verbazing. Zoals deze affaire door de hoogste instanties van Italië is opgeno men, kan de algemene ontredde ring alleen maar toenemen, te meer daar deze aangelegenheid nog ernstige en, voorlopig nog niet te voorziene gevolgen zal krijgen nu de L'Espreso heeft beloofd de volgende week met onweerlegbare bewijzen te zullen komen. Qeheel los van dit alles is er nog een andere affaire ontstaan, die ook al bijdraagt tot de ernsti ge en zelfs gevaarlijke morele cri sis. waarin Italië zich bevind. De Italiaanse ambassadeur in Washington heeft zojuist telegra fisch zijn ontslag genomen. Omdat hij zich niet kan verenigen met de houding van zijn minister van buitenlandse zaken, Fanfani, ten aanzien van de Amerikaanse oor logsinspanningen in Vietnam. En Fanfani zelf, vertrok gisteren naar Moskou na een vertraging van enkele dagen wegens ziekte, die door velen als een diplomatie ke ongesteldheid wordt uitgelegd, omdat naar verluid hij wei gerde het door Moskou alsnog ge reedgemaakte slotcommuniqué van enige oude besprekingen te accepteren. Niettemin heeft het ontslag van de ambassadeur in Washington opnieuw scherp de verwijdering in het licht gesteld, tussen Italië en de Verenigde Staten, waardoor in zeer brede kringen nog grotere ongerustheid is ontstaan. Hieraan zal zelfs een te verwach ten uitnodiging van president Johnson aan Saragat voor een of ficieel bezoek aan Washington weinig kunnen veranderen, omdat zulk een gebaar aan de kern van de zaak niets zou veranderen. GENèVE (AP) Het overleg in de Kennedy-ronde is gisteren de beslissende laatste fase van 72 uur ingegaan. Na bijna vijf jaar onderhandelen over verlaging van invoerrechten op basis van wederkerigheid hebben de 53 delegaties verklaard dat als zondag te middernacht geen overeenstemming is bereikt er geen Kenne dy-ronde zal komen. Reeds tweemaal is een uiterste ter mijn voor overeenstemming verscho ven, maar liet lijkt erop dat het ditmaal menens is. Als er tijdens het pinkster- weekeinde overeenstemming wordt be reikt, dan zullen de betrokken landen nog maar nanwelijks tijd hebben de overeenkomst te tekenen vóór 30 juni. Op deze datum loopt' de Amerikaan se wet op de uitbreiding van de handel af. Bij deze wet werd het Amerikaanse regeringsmandaat tot onderhandelen in de Kennedy-ronde geregeld. De kans lijkt gering dat het Amerikaanse Con gres de wet in de huidige vorm zal wil len verlengen. op het afschaffen van het ASP-sys- teem. De V.S. houden echter nog vast aan een eis tot verlaging door de EEG van 35 procent. Over h§t algemeen laat men zich op timistisch uit. Geen van de delegaties wenst het podium op zich te laden het overleg te hebben laten mislukken. Vrijwel elke delegatie heeft de vrees uitgesproken voor een golf van protec tionisme over de hele wereld als het overleg mislukt. Of de Kennedy-ronde er komt is af hankelijk van de onderhandelingen tus sen de twee grootste handelsblokken, de Verenigde Staten en de EEG. De voornaamste knelpunten zijn de granen en de chemicaliën. Als deze pun ten geregeld zijn, lijkt het nagenoeg on mogelijk dat de zaak nog op een van de kleinere punten afspringt. De vooruitzichten op een overeen komst over de granen zijn verbeterd in de afgelopen 48 uur. De V.S. hebben de eis laten vallen dat de EEG slechts 87 procent van de eigen graanbehoefte uit' eigen produktie mag dekken, waar bij de rest van de markt open moet blijven voor Amerikaanse exporteurs. In ruil daarvoor heeft de EEG toege zegd meer te zullen bijdragen aan voerselhulp voor ontwikkelingslanden. Op het punt van het andere strui kelblok. de chemicaliën, is ook enige beweging te bespeuren. De kwestie van het Amerikaanse systeem van helfing van invoerrechten hiervoor, het ..Ame rican selling price"-systeem. heeft de gemoederen aan weerszijden menigmaal tot het kookpunt gebracht. Het systeem kan voor sommige chemische verfstoffen leiden tot een belasting van 172 procent van de waarde bij invoer. De moeiiijk- heid is dat alleen het Amerikaanse Con gres het systeem kan veranderen. Het valt niet onder het onderhandelings mandaat van de Amerikaanse delega- De EEG heeft nu een compromis van Britse zijde aanvaard, waarbij de Ver enigde Staten hun tarieven voor chemi caliën tot de helft zullen reduceren, terwijl de Europese landen beginnen met een verlaging met 20 procent en de overige 30 procent laten wachten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mevr, H. Singer-Dekker (PvdA) heeft de ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken gevraagd eèn onder zoek in te stellen naar de omstandig heden, waaronder de Haagse politie tipgeld heeft uitbetaald aan een provo om informaties te verkrijgen en om afkeuring uit te spreken over deze wijze van het inwinnen van inlichtin- gen. Wanneer het waar is, dat de Haagse politie tipgeld heeft gegeven aan de Hagenaar Peter W. om informaties te verkrijgen over provo's en met name over het verhandelen van verdovende middelen in deze kring, zo stelt me- vrouw Singer, vinden de ministers dan met, dat deze handelwijze „ten scherp ste moet worden afgekeurd". Zij ver- zoekt de bewindslieden ook, maatrege- ,ey™ ,orn herhaling van deze pohtiemethodiek te voorkomen Zoals reeds bericht heeft een'woord- ™,dc,r. van de Haagse politie naar aanleiding van een desbetreffende brief °.v0 Den Haag aan het parle ment erkend dat iemand van dit korps nuuJ m m totaal 85 gulden heeft lichtingen V00r verkrijgen van in-

de Stem | 1967 | | pagina 9