JCTOR Jeugd protesteert tegen „Paraat als speeltuin voor kinderen NIEUWVLIETSE MANEGE IS ER NIET VOOR DE DIKDOENERS Verzoekschrift aan b. en w. te Vlissingen overhandigd met Plaatsen staande wip in Graauw was gevaarlijk karwei Eremedaille voor personeelsleden Texschelde 5i Jongetje (3) verdronken in Goes-Z. Jan Btgttwer Provincie: batig saldo over 1965 PRINS CLAUS ZATERDAG NAAR BREDA GEVAARLIJKE TABLETTEN VERLOREN Ledenvergadering KYP afd. Hulst INBRAKEN IN TWEE SCHOLEN TE KRUININGEN „Krijgsmacht wil openheid E. Vader te Vlissingen ridder O.N. Voorzitter De Friezen: „Ik heb vannacht geen oog dichtgedaan Initiatief comité voor „monument" bisschop Bekkers il uw autobanden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 MEI 1967 HOOGWATER Maandag Brigade-generaal Berghuys Ferre Grignard naar Goes Eén miljoen Veel geld Dinsdag Meer nieuws A stad en streek op pag. 3 SPEELTUIN VERZOEKSCHRIFT Duizenden Schade Sinds 1852 Te Vlissingen Opening expositie Ruimte voor de jeugd Liefhebberij Doe het zelf JDVERTENTIES) DLIWEG 63 HULST ,EFOON 01140 2461 ry leveren ook particulier Korte Nieuwst*. 21 Hulst - tel. 2478 'en. zondag 14 mei. weert: 5.48 uur en 18.05 uur; izen: 5.11 uur en 17.27 uur; VUs- 4.38 uur en 17-00 uur; Weinet- 325 uur en 18.49 uur. iidag 15 mei. sweert: 6.29 uur en 18.51 nut; j-zen: 5.55 uur en 18.17 uur; Vlit. 5.22 uur en 17-50 uur; Weinet. 7.08 uur en 19.30 uur. dag 16 mei. sweert: 7.21 uur en 19.48 uur; izen' 6-48 uur en 19.18 uur; We. ige: 7-55 uur en 20.22 uur; VBt- 616 uur en 18.51 uur. NT Bogaert 15 uur Schieting. mbra^ uur Old Shatterhand 11 j 21 uur Paspoort naar de hel 18 j. ,LEBRUG Kind: Kermisschieting. ANDE s 19 uur Concert door Veronica t De Vlissingse Jeugd was paraat om te getuigen van haar ongenoegen over de paraatheid van het leger op een tentoonstelling. „LBURG atuur Walcheren geopend van uur. wsch Museum 1012.30 en 14-11 Expositie Haagse kunstenaars- n Fugare. 14.30 en 20 uur Hoe steel ik miljoen Centrum 20 uur Yeah, yeah, jkt, zijn we, a.l. DUKE üouden Leeuw. Schietmg :sterkermis. ekot 14 uur Motorcross Ieart 15 uur Schieting :icht theater 19 uur Dansen, ens 20 uur Dansen IEKE PAAL de Bakker 15 uur KermischWH EUZEN or 14.30 en 20 uur De amoUM» aturen van Moll Flanders rur Het pronkstuk yan de MUI ilaan 34: Tentoonstelling. Wegwih 'BURG lel Theater 14 en 20 uur De Miouni- avonturen van Moll Flanders Het pronkstuk van de familie ST SAS VAN GENT In de kantine van Texschelde N.V. had een eenvou dige plechtigheid plaats, waaraan ver schillende personeelsleden een ere-me- daille werd uitgereikt. Na een korte toespraak door de heer Cortvriendt r spelde de heer E- Lepoutre de gouden medaille op bij de heer G. Dhuyvet ter voor 45-jarige dienst en bij mevrouw Herteleer-de Smet en de heer J. Stof- feris een zwaar vergulde medaille voor c 35-jarige dienst. Evenals de gedeco- reerden ontving de heer R. de Bruin een enveloppe met inhoud met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gezien de omstandigheden werd deze plechtigheid zo sober mogelijk gehou den. scoopgebouw 14.30 uur Het Ic van de familie a.l. 20 uur i Judjti Graanbeurs: Bal Ltjbaart 15 uur Schieting. OSTERZANDE t Witte Huis 19 uur Bal. Tieleman 15 uur Schiet ing. fé Benelux 15 uur Schieting WACHT Vermond 15 uur Schieting de Guchteneire 15 uur SchieW tronaat 19.30 uur Bal. (dberg Leeraert 15 uur Schieting ^van'ltocve 10 uur OriëntatietH fccrcatieterrein Braakman 14 onstratie Ponyclub Axel, Bieh loosterzande. pellebrug de Kind: Kermisschieting. penburg Vernimmen 15 uur Schieting' EUWVLIET arkzicht 19 uur Dansen. (Van onze correspondent) GOES Het zal vandaag wel een compleet beatfestijn in het Schuttershof te Goes zijn. want er komen niet min der dan 3 bands. Onder hen bevindt zich de welbekende Ferre Grignard, die met zijn Ring, Ring en What shall we do with the drunken Sailor grote suc cessen boekte. Als tweede band zijn er Little Jimmy and The Sharks en als derde de Goese band The Shazams. Op tweede pinksterdag spelen wederom The Shazams. (Van een onzer verslaggeefsters') VLISSINGEN „De krijgs macht wil openheid. De opzet van deze tentoonstelling is om de bur gerij ongedwongen kennis te kun nen laten maken met het leger en de luchtmacht", Dat zei gister morgen de brigade-generaal N. Berghuys, sous-chef bij de Gene rale Staf in het Vlissingse stad huis bij de opening van de mili taire tentoonstelling „Paraat*'. Terwijl de generaal en later de bur- gemeester mr. B. Kolff de hoop uitspra ken dat velen de expositie op het Stad huisplein zullen bezoeken en waarde ren, werden aan de overkant van de straat, in de r.h.b.s. plannen gesmeed om 's middags na schooltijd een pro testmars tegen cle wapenschouw te or ganiseren. Geprotesteerd werd er. On geveer honderd scholieren, voor het merendeel h.b.s.'ers, trokken dwars door de stad. Het werd een stille tocht. De leuzen „Geen openbaar machtsvertoon", „Geen wapen als speelgoed", „Geen le ger als statussymbool" en „Wapen schouw is geldverspilling" spraken voor zichzelf. voorkomen". Volgens de generaal heeft het alleen zin een krijgsmacht in stand te houden wanneer deze volledig is af gestemd op haar taak in N-aivo-verband. Verder meende de generaal dat de be lasting betalende Nederlander er recht op heeft te zien waar zijn geld blijft. Gedurende de elf jaar dat de expositie „Paraat" draait hebben ongeveer één miljoen mensen er een bezoek aan ge bracht. „De tentoonstelling voorziet in een behoefte", aldus de generaal. Twee de en laatste spreker was burgemeester mr. B. Kolff. Bovendien was aan hem de daad de tentoonstelling officieel te openen. Vervolgens kreeg het gezel schap genodigden de gelegenheid de expositie te bekijken. In iedere stand is een deskundig mili tair, die tekst en uitleg geeft over hoe en waarom van de verschillende 'dien sten bij leger- en luchtmacht en het ma terieel dat wordt gebruikt. De tentoonstelling is geopend tot en met 20 mei. Ook generaal Berghuys sprak tijdens de officiële bijeenkomst in heit stadhuis: over de kosten, die het in stand houden van een militair apparaat met zich mee brengen. „Het is bekend dat de krijgs macht veel geld kost", aldus de gene raal. Hij giing verder: „Onze krijgsmacht is niet een op zichzelf staand apparaat, maar maakt deel uilt van het Navo- bondgenootschap. De militaire inspan ningen zijn er op gericht om oorlog te DDELBURG nj van I [jniatuur Walcheren geopend ur. iendijke 'inksterkermis. lof van Koophandel 20 uur w lofzichttheater 19 uur Dansen rneuzen avc .uxor 20 uur De amoureuze ,-an Moll Flanders. yentz Irenulaan 34: 1417 uur ing Wegwerp. 1STBURG ,,p aiiioui .edel Theater 20 uur D ivonturen van Moll Flan euwvliet Parkzicht 19 uur Dansen. Ier MS POND! Nou f CW*; jn tank kunnen ze niet eegt- En schiet op ui de tank verliet het «w jy's laatste bevel uit te kai Ie loop van het zware eebV Ifanos de houthak i^gte ldjj Tend te pakken 81 {e voorsCl ectrlsche scheepsroeper „DE opzet van de protestmars tegen I de wapenschouw is, dat we in de be langstelling komen en de aandacht wordt gevestigd op onze mening, overigens een vrij algemene mening". Dat zegt de 19-jarige leerling van de rijks-h.b.s., Jan Brouwer uit Vlis singen. Hij vertelt het nadat op het plein tegenover zijn school de leger en luchtmachttentoonstelling ,,Pa- I raat" is geopend. Hij zegt het ook vlak voor het moment waarop de protestmars tegen deze expositie zal beginnen. „We werden plotseling met de wapen schouw geconfronteerd omdat een j.jwar dagen geleden op het school bord kwam te staan, dat er op en lom het Stadhuisplein geen fietsen Ijtxm de leerlingen meer mochten l worden gezet. En ook geen auto's [ffln de leraren natuurlijk. Dat in verband met de tentoonstelling. Bij enkele mensen is toen de reactie ge komen om tegen de wapenschouw te protesteren. We hebben op school een commissie gevormd. De namen van de andere jongens moet je er ook maar bij zetten. Anders is het wet of ik- alles in mijn. eentje geor ganiseerd heb. Dat staat zo egoïs- Itiscft. De commissie bestaat uit Frans 1 en Hans Kamermans, Rob Ooster- huis en ik". JtN hier heb je de argumenten voor het protest. Het organiseren van de tentoonstelling vinden we een on juiste aanwending van de leger macht, het geld, de middelen en de - \Fe tesen een openbaar Machtsvertoon. Wapenen zijn er foor de verdediging van het land en niet voor de show. Het leger kan Volgens ons betere dingen doen. Het geia dat er aan ivordf. uitgegeven, tai b.v. kunnen worden gebruikt voor ontwikkelingshulp. En verder ois algemene opmerking: het leger rten kermisexploitant worden. ti moeten we wel een beetje Zljn, om reacties uit te lokken". Imo dan 00k n°g de Politie. Dat Kmkh l°ih niet vergeten. Van de poiiue hebben we n.l. een reuze en- MhlhïSJaste me<lewerking gehad. Ook Ka.f Fe de burgemeester een brief mestuurd. waarin we hebben ge- l„„"9d °t hV ons na afloop van de EG-LF' ontvangen, zodat we een boekschrift kunnen indienen (Van een onzer verslaggevers) GOES -- De driejarige Heinz van de Velde uit de Appelstraat in Goes- Zuid is gistermorgen verdronken in de gracht, die deze nieuwe wijk aan de westrand omzoomt. Het jongetje was met nog enkele andere kinderen van zijn leeftijd bij het water gaan spelen- Na het ongeval zijn de kinderen weg gelopen. Een van hen vertelde thuis wat er gebeurd was. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Een hoofd agent heeft het kind. ongeveer vijftien minuten nadat het te water was ge raakt, op het droge gebracht. Dokter J. van de Feen heeft mond-op-mond beademing toegepast, maar dit mocht niet baten. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Jeugdige Vlis- singers hebben gisteren, op de openingsdag van de leger- en luchtmachttentoonstelling „Pa raat" in hun stad fel geprotes teerd. Terwijl tientallen kleuters en tieners zich kostelijk amuseer den met het klauteren op en over pantservoertuigen, verzamelden zich rond „De Fles" op het stad huisplein een grote groep jongens en .meisjes. Precies om half vijf zette een gedeelte ervan zich in beweging om met een protest mars te demonstreren tegen de wapenshow. De achterblijvers vermaakten zich op het Stadhuis plein met een paar rookbomme- tjes. De mars ging dwars door de stad. Een politieman ging op zijn fiets de stoet vooraf. Bijzonderheden deden zich tijdens de protestmars niet voor. De groep, die heel langzaam door de druk ke winkelstraten ging, trok vanzelf sprekend veel belangstelling. Dat was ook de bedoeling van de protesterende jeugd. „Het leger kan wel betere dingen doen dan dergelijke tentoonstellingen organiseren, waar kinderen zich ver maken als in een speeltuin. Het lijkt wel een kermis", aldus een verontwaar digde toeschouwer. Vele anderen namen het niet zo zwaar. Zeker niet de kleine jongetjes en meisjes, die óveral op en aan mochten zitten, en van de militai ren bovendien nog het naadje van de kous te horen kregen. Weer anderen vonden het alleen maar „een gezellige bedoening". Met een beker erwtensoep in de ene en de jas vanwege de hitte in de andere hand slenterden ze het terrein over tus sen het zware materiaal door. Vrolijke muziek verhoogde de gezelligheid. De laatste tophits «rhalden over het ter rein. Tussen het gewoel bewogen zich de politieagenten, die alles om zich heen gadesloegen, zonder dat ze ergens hoef den in te grijpen. Behalve het feit dat er drie bommetjes in rook opgingen, 'gebeurden er verder geen „schokkende dingen". De protestmars kreeg aan het eind zelfs nog een officieel tintje. De vier jongens, die de mars op touw hadden gezet, beklommen waardig de stadhuis- trappen. Met een verzoekschrift in de hand wachtten ze op het stadhuis op de komst van gemeente-secretarie J. W. Peters. Dit verzoekschrift, waarin het col lege van b. en w. wordt gevraagd in het vervolg geen wapenshow in Vlissin gen meer te houden, werd overhandigd. Daarmee was de plechtigheid afgelopen. Nadat de demonstranten zich nog een maal met spandoeken, en met toestem ming van de politie, ten aanschouwe van het publiek op de stadhuistrappen Installeerden, ging ledereen naar huis. Ook de kleintjes, moesten hun „speel goed" verlaten. De tentoonstelling werd gesloten. Daarin vragen we burgemeester en wethouders om vanwege de genoem de argumenten voortaan geen wa penschouw in Vlissingen meer te houden". HIER werd het gesprek afgebroken. Het was bijna half vijf en tijd voor de protestdemonstratie. Na afloop van de mars kwamen we Jan nog even tegen: „Het is allemaal heel goed verlopen'1, was zijn reactie. Precies zoals ive hebben gedacht. Trouwens, als het onderweg tot her rie of iets dergelijks was gekomen, zouden we de stoet hebben ontbon den, zodat we er als demonstranten niets mee te maken zouden hebben (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De heer E. Vader, hoofdafdelingschef van de afbouwaf- delingen scheepsbouw van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, is bij gelegenheid van zijn pensionering be noemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester B. Kolff in de kantine van de timmerplaats van'de scheepswerf. De heer Vader heeft zijn onderschei ding niet alleen te danken aan zijn indrukwekkende carrière bij De Schelde (hij begon er 52 jaar geleden als penningjongen bij de portier) maar ook aan zijn verdiensten op po litiek gebied. De heer Vader is voor de KVP zeven jaar raadslid geweest van Vlissingen en zes jaar statenlid. In 1960 trok hij zich uit de politiek terug. De heer Vader heeft jarenlang in een leidinggevende functie meege werkt aan de uitvoering van vele marineopdrachten. Ir. de Munter, hoofdingenieur van de Koninklijke Marine was naar Vlissingen gekomen om hem speciaal hiervoor te danken. Namens de directie sprak hoofddirec teur ir. J. Hupkes een dankwoord. De heer Vader zei blij te zijn het bedrijf waarme ehij zo nauw vergroeid is ge raakt, te verlaten op een moment dat de orderportefeuille voor de nieuw bouw plotseling weer zo goed is be zet. Honderden medewerkers en vrien den hebben tijdens de receptie af scheid genomen van de heer Vader. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG G.S. van Zeeland hebben provinciale staten de rekening van inkomsten en uitgaven over 1965 aangeboden. Uiteindelijk blijkt de ge wone dienst te sluiten met een batig saldo van 241.724,52. De afrekening van de uitkering uit het provincie fonds over 1965 zal, aldus G.S., wor den verantwoord in de dienst 1967. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Prins Claus zal zaterdag middag 20 mei voor de derde maal een bezoek brengen aan Breda. Hij zal n.l aanwezig zijn bij het défilé, dat vooraf gaat aan de tiende poliomars die zater dag ten bate van het Prinses Beatrix- fomds in Breda wordt gehouden. De prins zal om half drie in de Felle- rioordstraat het défilé van de deelne mende wandelverenigingen particu lieren gadeslaan. Het was een gevaarlijk en moeilijk karwei om de nieuwe wip in Graauw overeind te zetten. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW De 28 meter lange staande nieuwe wip van de sehut- tersmaatschappij „De Friezen" in Graauw, is gisteren door de firma Stoof uit Breda overeind getrokken en vastgezet op een basis van negen m2 beton. Een bijzonder spectaculair karwei, waarvoor grote publieke be langstelling bestond. Dezelfde stalen wip is drie weken geleden, bij een poging de mast recht te trekken, op het dak gevallen van het café, waarachter de wip moest worden, geplaatst. Een grote schade zowel aan het huis als aan de stalen constructie was het gevolg. Bij het optakelen was nl. de kabel van de mast losgeschoten. Om 9 uur gistermorgen begon de ploeg van Stoof en enkele schutters van de Friezen, het beslist» gevaar lijke karwei. Rond half twee had men de mast op zijn plaats. Om over zo veel mogelijk ruiiAte te kunnen be schikken was een gedeelte van het aangrenzende kerkhof vrijgemaakt voor het zware transport. masten. Tijdens de drie weken dat de nieuwe mast tegen de grond lag, ge bruikten de schutters hun oude mas ten. Op 20 mei a.s. zal de openings- schieting plaatsvinden op de nieuwe staande wip. De vereniging telt mo menteel 20 leden. Door het plaatsen van een nieuwe mast wil het bestuur jonge leden aantrekken. De nieuwe mast is vervaardigd door de heer W. Kindt uit Graauw. „Voor onze folklo re is het belangrijk dat de schutterij in stand blijft", zegt de heer Staal, de voorzitter van De Friezen. De voorzitter van De Friezen zei, terwijl hij met angstige spanning de verrichtingen van de ploeg gadesloeg: „Ik heb er vannacht niet van kunnen slapen, bang dat er weer iets mis zou gaan. Het is een ontzettend ge vaarlijk en moeilijk karwei. Het zou me niets verwonderen als het fout gaat". Om half twee kon hij verlicht ademhalen. De mast stond stevig vast geschroefd op het enorme blok be ton. De handboogmaatschappij De Frie zen bestaat al sinds 1852. De schut ters beschikten over een ander ter rein, maar dit voldeed mettertijd niet meer. Ook nu nog staan daar twee „Zo*n nieuwe mast kost natuurlijk een heleboel geld. Het bedrag loopt in de duizenden. Dank zij een subsidie van de gemeente en medewerking van allerlei instanties, hebben we het zover kunnen brengen. Op deze mast schieten we in twee korven. Aan weerszijden wordt een korf geplaatst, die met een mechanisme naai- boven en naar beneden kunnen worden ge haald. Daarom is dat ding zo zwaar. Ongeveer drie ton". Op 21 mei a.s. hebben de voorron den plaats van het Zeeuwsch-Vlaamse kampioenschap van viertallen en per soonlijk. Daar worden de beste schut ters uitgezocht voor het Europees kampioenschap Er komen op deze eindwedstrijd 24 Nederlandse schut ter, 24 Belgen en 24 Fransen. Vorig jaar werden de kampioenschappen ge houden in Kloosterzande. Dit jaar zul len de wedstrijden plaatsvinden in Stekene (België). Twee j^ar achter een is Nederland Europees kampioen geworden. 3? 'S-HEK'IOGENBOSCH - „Kort tiet overlijden van mgr. W. Bekkers is lr Den Eosch een initiatiefcomite ge vórmd, dat de mogelijkheden wü on derzoeken om een „monument te stichten, dat persoon en werk van de ze bisschop blijvend in herinnering kan houden. De gedachten van dit comité gaan uit naar het ondernemen van enige projecten, die een voortzetting zouden kunnen betekenen van het werK van deze bisschop als „bisschop van de dialoog, en als prediker en voorgan ger op het gebied_ van de daadwerke lijke naastenliefde". Het comité, waarvan dr. A. L. M. Knaapen in 's-Hertogenbosch en deken J G. M. Janssens uit St.-Oedenrode als woordvoerders optreden, hoopt de- zer dagen enkele van zijn plannen te ontvouwen. Het ziet deze niet nis een uitgemaakte zaak, maar als een voor spel. waaraan van alles gewijzigd kan worden. He't is allerminst de bedoeling van het comité van deze activiteit een katholieke aangelegenheid te maken. Het gaat er juist van uit, dat mgr. Bekkers een nationale figuur was, dia zich het respect en de waardering ver wierf van alle rangen en standen van katholieken en niet-katholieken. Het is dernalve van mening, dat de hele op zet daarvan het stempel zal moeten dragen. (Het secretariaat van het comité is gevestigd; Karei de Stoutestraat 7 ill 's-Hertogenbosch) VLISSINGEN De gemeentepolitie te Vlissingen vraagt aandacht voor het volgende: Verloren een doosje met circa 30 hygrotontabletlen; opschrift, doosje: mevr. Alexander, Dishoekstraat. De ta bletten zijn afkomstig uit apotheek Van der Sande uit de Badhuisstraat. Zij zijn gevaarlijk voor kinderen. Als iemand deze tabletten vindt of reeds heeft ge vonden, dient hij zich te melden bij de politie. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op dinsdag 16 mei houdt de KVP afdeling Hulst een algemene vergadering. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden om 20.00 uur in De Graanbeurs. Het wordt een vergadering met vele verkiezingen, o-a. van een voorzitter van de afdeling. Ook zullen de overige bestuursleden moeten worden gekozen, waaronder minstens een vrouwelijk lid en een jongere beneden de 30 jaar- De leden zullen afgevaardigden moeten kiezen naar de statenvergadering- Voorts worden voorgedragen'een voor zitter van de kring Middelburg, vrije leden van het kringbestuur, leden van de partijraad en plaatsvervangers en leden van de bestuursraad en plaats vervangers. (Van onze correspondent) KRUININGEN Te Kruindngen zijn inbraken gepleegd in de School met de Bijbel en de openbare u.l.o.-school. Door het forceren van ruiten heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de scholen. Kasten en bureauladen wer den doorzocht. Geld werd niet aange troffen. De rijksrecherche vermoedt met jeugdige personen te maken te hebben, gezien de voetafdrukken. Het politie onderzoek wordt voortgezet. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG Ir. M. de Vink, directeur van de provinciale Planolo gische Dienst voor Zeeland, zal woens dag 17 mei in het Middelburgse buurt huis „Het Trefpunt" de tentoonstelling „Ruimte voor de jeugd" openen. De openingsbijeenkomst begint om half 8. De expositie is één van de bijzondere activiteiten in het kader van het 10-ja- rig bestaan van „Het Trefpunt". KRABBENDIJKE Vrijdag 26 mei 2al de nieuwe vleugel van het bejaar- denpensiontehuis „Nieulande" in Krab- bendijke in gebruik worden genomen, ier gelegenheid hiervan zal het bestuur "an 6e Stichting Bejaardenzorg in Krabbaidijke die middag van half 4 tot nalf 6 een receptie houden in de nieu we conversatiezaal yan het tehuis. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWVLIET - Dikdoenerij is de West-Zeeuwsch-Vlaming nu eenmaal vreemd. En snobs zullen zich in het landje van Cadzand dan ook niet op hun gemak voe len. Dat geldt onverkort voor de eerste en tot nu toe enige mane ge, die West-Zeeuwsch-Vlaande ren rijk is. „Alleen de liefhebbers komen hier", verklaart de ge bruinde initiatiefnemer en eige naar P. Riemens. „Voor dikdoe ners is er in de meest letterlijke zin van het woord geen plaats". Ue keer Riemens bewoont een ge- riefhjke boerderij vlak achter de dijk dte West-Zeeuwsch-Vlaanderen tegen het soms woeste water van de Schelde- monding moet beschermen. Op een 20- tal meters afstand van zijn huis staat een stal, die groter is dan men van bui tenaf zou denken. Er is ruimte voor ongeveer 15 paarden. Meer dan de helft van de stal werd in beslag genomen door een (officieel wel wat te kleine) binnenmanege. Door de ramen van de stal kijkt men uit op de buitenmanege, die wel de officiële maten heeft. Maar daarmee heeft men in feite al het offi ciële aan de manege van de heer Rie mens gehad. Het begon vorig jaar als een liefheb berij en goed beschouwd is het dat nog. „Ik reed in mijn jeugd veel paard", vertelt de heer Riemens. Voor mijn zoon ben ik er opnieuw mee begonnen. Ik heb voor hem (hij is al een minstens even groot paardenliefhebber als ik) een paar pony's gekocht. Maar daar bleef het niet bij. Er bleken meer men sen te zijn die wel eens een ritje wil den maken". Vorig jaar bleef de paar- desport in Nieuw vliet nog beperkt tot de jeugd: het aantal pony's werd uit gebreid tot acht. Maar ook dat was al snel onvoldoende. Ook de ouderen wilden wel eens rij den. En het is logisch dat voor ouderen grotere dieren nodig zijn dan pony's. Daarom heeft de stal van de heer Rie mens vorig jaar nog een tweede wijzi ging ondergaan', het aantal pony's werd teruggebracht tot vier en nog voor het zomerseizoen bezat hij vier paarefcen. Dit jaar heeft hij de beschik king over zeven paarden, zes veulens en vier pony's. Uit dit vrij kleine aantal edele dieren zal hij komend seizoen enkele honder den klanten moeten bedienen. Eigen lijk zijn het er te weinig: „Voor de zo mer kom ik twee a drie paarden te kort", zegt hij. „Maar voor de overige maanden heb ik er evenveel te veel. Ik heb over het gehele jaar genomen nog te weinig klandizie om meer paar den te kunnen houden. Maar het zal zo ook wel gaan". In het eerste levensjaar dat de ma nege van de heer Riemens nog maar nauwelijks achter de rug heeft, heeft overigens een respectabel aantal Zeeuwsch-Vlamingen de weg naar Nieuwvliet gevonden. HR kan rekenen op een vaste klan tenkring van 80 a 90 mensen, die af komstig zijn uit de hele streek: van Axel en Sas van Gent tot Sluis. Hij be schrijft zijn klanten als „gewone en aar dige mensen". Voor statuszoekers is er in Nieuwvliet niets te beleven. Niet alleen omdat de heer Riemens zelf het liefst met echte paardenliefhebbers zo als hijzelf te maken heeft, maar ook al omdat hij gewoon geen kans heeft de snobs die accommodatie te bieden grote die zij wensen. „Ei tijn van die mensen", zegt hij. ..die een uurtje voor en een uurtje na het rijden hun kennissen en relaties willen ontmoeten onder het genot van een borrel. Daarvoor heb je een soort sociëteitsgebouw nodig. Dat heb ik hier niet. Nog afgezien van het feit dat ik het persoonlijk liever niet zou wil len. het kan ook niet". Reden voor deze onmogelijkheid is de liggine van de manege: huis en stal staan op min der dan 100 meter afstand van de dijk En van overheidswege is bepaald dat binnen een afstand van 100 meter van af deze dijk niet meer mag worden ge bouwd. ,„Prt brengt ook nog andere moei lijkheden met zich mee. Want zelfs als de gehele stal als binnenmanege zou worden gebruikt, zouden de afmetingen nog niet aan de officiële eisen voldoen u jnnjgerten nieuwbouw uitgesloten is! heeft de heer Riemens zich te behelpen met de beschikbare stal. Er zijn zon der dat er vakmensen aan te pas zijn gekomen, het is allemaal „doe-het-zelf"- werk de nodige verbouwingen aan verricht. Ik heb nog wel rijkswater staat gepolst", aldus de heer Riemens, „maar ik heb steeds negatief antwoord gekregen

de Stem | 1967 | | pagina 3