40W mgr. jansen sprak [met zijn priesters Zielzorg in toekomst teamwork HOW ARTIS rouwt om olifant GINA KENNEDY-RONDE IS BIJNA ROND Nieuwe Apollo-bemanning O dubbel blank Eten voor India'5 wil 26 miljoen PA.QTn Kappersocademie Celibaat in drie fasen losmaken Noord-Vietnam verwerpt tanadees plan 't Mooiste bruin Primaat van Griekse kerk afgezet Spelen met lucifers KLEUTER IN SCHUUR VERBRAND Nog akkoord van VS. nodig voor chemische produkten Engeland dit jaar nog in de EE.G. grapillon DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 MEI 1967 Stadhuis Amsterdam wordt hoofdkwartier Iv Privacy Structuren Zware V.S.-verliesen Benoemingen Celibaat UITKOMST LEVENSLUSTIG NIET OUD Granen Topconferentie MAOISE-TOENG VREEST VOOR ZIJN LEVEN Britten optimistisch] FUSIE Ook Denemarken vraagt E.E.G.- lidmaatschap aan 10 (ADVERTENTIE) X Suède reinigen is moeilijk. Wij zijn erin gespecialiseerd! chemisch reinigen Breda - Gr. Hendrik Ili plein 45 - Tel. 32349# Magelhaenstr. 6 - Tel. 36066, Etten-Leur - Wilhelminal. 6 - Tel. 2873, Bergen op Zoom - Piuspleln 8-9 - Tel. 3341# Roosendaal - Nieuwe Markt 22 - Tel. 5032# Steenbergen - Blauwstr. 76 Tel. 01650- 5032. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stichting „Eten jvoor India" vestigt zaterdag haar hoofd kwartier in het stadhuis van Amster- n. Daar komen in de loop van de alle resultaten binnen, die 's mor- is tussen 11 en 13 uur in het gehele Jand bereikt zijn. Men verwacht evenveel als vorig jaar: 86 miljoen gulden. Men hoopt echter op hog iets meer. Via Brandpunt van de K.R.O. is al 700.000 gulden binnen. Via „Achter het jNieuws" van de Vara zijn tal van giro overschrijvingen onderweg. De bliksem- ktie „Eten voor India" wordt zaterdag- nor gen tussen 1 uur en 11.10 uur in iet land letterlijk ingeluid door de kerkklokken. De N.T.S. geeft reportages vanuit ver schillende steden en studio Bellevue in Amsterdam zorgt voor de grote visuele Smlijning en aansporingen. De radio laat aanbevelingen horen en in het K.R.O.-programma Djinn geeft men re portages hoewel de N.R.U. geen mede- Werking verleent aan de actie. ■Er is bijzonder veel medewerking, on danks de missie- en zendingscollecten, die met Pinksteren in de kerken gehou den worden. Ondanks ook het feit, dat binnenkort grote aandacht besteed dient fe worden aan acties van het Neder- ndsche Roode Kruis. Het valt allemaal men. maar de misère in de wereld laat zich nu eenmaal niet aan vaste gthema's van collecten en aan data van lulpverlening binden. Pinkstermaandag stuurt het Neder- landsche Roode Kruis 26.500 blikken babyvoeding en 40 ton melkpoeder naar Rdia. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De uitoefening van het bisschopsambt, vrijheid en verantwoordelijkheid van de priester binnen nieuwe zielzorg kaders en het benoemingsbeleid zijn enkele thema's, die de bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, licht uit een aantal gesprekken die hij in het najaar van 1966 met de priesters van zijn bisdom heeft gevoerd. Uit een samenvatting van die gesprekken blijkt een duidelijke be hoefte van een vernieuwde visie op het ambt en op de uitoefening daarvan. Ontkoppeling van priesterschap en celibaat wil men in fa sen zien ingevoerd en aandacht wordt ook besteed aan het privé-leven van de priester. gehuwd en celibatair priesterschap. Om een priesterkandidaat duidelijk te ma ken, welke consequenties het werk als priester heeft op iemands leven, zou een al dan niet gehuwde diaken uit gebreid kennis dienen te nemen van het leven als zielvorger, o.a. door de werkende gast te worden aan een pas torie. Als is vastgesteld, dat hij zich waar kan maken en als hijzelf meent dat huwelijk en priesteschap in hem verenigbaar zijn, kan hij zich priester laten wijden. De derde fase in het proces van ont koppeling breekt aan, als ook aan de priesters die nu in zielzorg staan, de vrijheid wordt gelaten om te huwen. De gesprekken zijn tot stand geko men op verzoek van de bisschop. Aan de samenvatting daarvan, die is ver schenen bij het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Rotterdam, voegde mgr. Jansen 'n abeschouwing toe, waarin hij o.a. optekent, hoe de gedachten en verlangens van de pries ters te verwezenlijken zouden zijn. Sprekend over zijn eigen ambt van bisschop noteert mgr. Jansen, dat de priesters ten aanzien van hun bis schop, gezien de veranderde inhoud van gezag, niet meer de oude verwachtin gen mogen koesteren. „De ontwikkeling in dezen wijst uit, dat niet het ëezaS van bovenaf denkbeelden en plannen oplegt, maar dat ze vanuit de hele kerkgemeenschap groeien. Ik zal als bisschop moeten proberen te onderken nen, aan te moedigen en te bevesti gen, wat er goed en groeiende is. U zult het dus ook wel met mij eens zijn, dat het juist onaangepast zou zijn, wan neer ik op dit moment reeds scherp omlijnde richtlijnen zou geven". TOKIO (AP) Noord-Vietnam heeft het Canadese plan van vier punten ■por ontspanning in Vietnam als ^Waardeloos" bestempeld en ontkent dat er geheime besprekingen zijn ge roerd over het voorstel met het Cana- jese hd van de internationale contro- ecommissie voor Vietnam. |Het officiële Noordvietnamese blad Ninan Dan citeert persberichten dat de Canadese minister van buitenland se zatsen Paul Martin zou hebben ver jaard dat het Canadese lid van de gmmissie, Orme Dier, geheime be prekingen heeft gevoerd met Hanoi JVer het voorstel. „Deze verklaringen jran de Canadese minister van buiten- pndse zaken missen elke grond", al ius het blad. I In de afgelopen week zijn 274 Ameri- lanen gesneuveld bij gevechtshandelin- in Zuid-Vietnam. Dit hoogste ge- sneuveldencijfer in twee maanden is r|Hoorzaakt door de veldslagen bij de de breedtegraad die Noord- van KUid-Vietnam scheidt. Het Amerikaan se opperbevel heeft opnieuw melding ■smaakt van een groot gevecht bij de gogenaamde gedemilitariseerde zone, waarbij de Amerikaanse mariniers, die Pachten de infiltratie uit Noord-Viet- Pam af te remmen, 19 doden en 72 iiewonden verloren. Er sneuvelden 117 in geregelde Noordvietnamse troe ft geheel Zuid-Vietnam wordt gro- f Amerikaanse grondactiviteit ge- waarbij het op vele plaatsen tot vechten van kleine omvang is ge-| me"-.Het aantal gesneuvelden aan andelijke zijde over de laatste 24 uur «lt op 278 gesteld, up slechts vijftig km ten noordwes- -Avan Saigon is een bataljon van de ■ueicong verrast. Bij een eerste ver rassingsaanval van straalbommenwer- 5®rs werden naar schatting 53 man van Vtetcong gedood. In de loop van ■jonüerdag zijn er nog 23 luchtaanval- n uugevoerd op het gebied. Ver T? +,riS"generaal °e van de tot *les heeft opnieuw opgeroepen sjaking van de bombardementen P JN oord.'Vietnam. De Amerikaan- Knf,~fw9.rmg dat de bombardementen fur®.21)1} om de Noordvietnamese in- Ee m het zuiden te beteugelen y v?n de hand, omdat naar zijn R»iuV^ns ^et aartal Noordvietnamese Ir ïa jen jn het zuiden vervijfvoudigd L!e bombardementen in fe- «an 1965 begonnen. Uit de gesprekken met zijn priesters constateert de bisschop, dat de pries ters de huidige zielzorg structuur, bin nen het parochiegebied, ontoereikend vinden. Zij vinden dat de zielzorg in verruimde kaders en dan in teamwork moet worden uitgeoefend. Mgr. Jansen verbindt daaraan de consequenties, dat de priesters zich in een team zullen moeten inpassen, dat ze bereid moe ten zijn hun eigen werk ter discussie te stellen, open moeten staan voor kri tiek en zich zullen moeten onderwer pen aan de eindbeslissing van het ge hele team. In de gesprekken over dit onderwerp zijn de priesters o.a. tot de vaststel ling gekomen, dat de functie van een leider van zo'n zielzorgteam een heel andere is, dan die van de pastoor, en dat niet alleen omdat hij leiding geeft in een veel groter gebied dan een pastoor. Htf zal, in tegenstelling met de pastoor, moeten worden gekozen voor drie of vtff jaar, en na zqn ambtsperiode zal hij weer gewoon in het team terugtreden. De verantwoor delijkheid voor de zielzorg ligt ook bq het hele team. Bij het vaststellen van het werkter rein voor zo'n zielzorgteam wordt ge dacht aan een gebied van ten hoogste vier of vijf parochies, die samen een min of meer natuurlijke eenheid moe ten vormen. De bemanning" zou kun nen worden samengesteld uit de reeds aanwezige priesters, waarvan er ver schillende belast zouden kunnen wor den met een bepaalde taak, zoveel mogelijk naar eigen aanleg en aspira ties. De gelovigen moeten worden vrij. gelaten bij de keuze van de kerk waar in zij trouwen, de priester die het hu welijk moet inzegenen en de kinderen moet dopen. Op dit gebied moet meer de persoonlijke, dan de territoriale binding („onze parochie, onze pastoor of kapelaan") meespreken. Uit het vele dat tijdens de gesprek ken naar voren kwam over de specia lisatie en benoeming is de bisschop tot enkele denkbeelden over verbete ringen in het benoemingsbeleid geko men. Zo overweegt hij bij de voorbe reiding van benoemingen nog meer dan tot nu toe, systematisch tussenperso nen in te schakelen. Hij wil de te benoemen priesters tevoren polsen en rekening houden met voorkeuren voor bepaalde taken. Aan bepaalde ziel zorg-eenheden zal de bisschop op korte termijn, bij wijze van experiment, een recht van voordracht verlenen. Tenslotte benadrukt mgr. Jansen in zijn nabeschouwingen nog, dat hij alle aandacht wil geven aan kwesties als werkmilieu, privacy en vrije tijd. Hij schrijft: „Ik vind het b.v. aanbevelens waardig, dat elke priester per week een vrije dag neemt en per jaar over drie weken vakantie beschikt. Wat de pri vacy betreft: de mogelijkheid van af zonderlijk wonen c.q. een gewijzigde bouwwijze voor pastorieën is in onder zoek". (ADVERTENTIES) 1 1 ROTTERDAM Aanv. nieuwe cursus 10 juli 1967 Hoewel de bisschop in zijn slotwoord slechts met een enkele regel aandacht besteedt aan het celibaat, is er in de priestergesprekken lang bij stil ge staan. En met uitzondering van twee priesters vonden alle gespreksgroe pen, dat een einde moet komen aan de celibaatsverplichting voor seculiere priesters. Wel werd daarbij aangete kend, dat een beslissing binnen zeer afzienbare tijd net opportuun is. De priesters zien de ontkoppeling van celibaat en seculier priesterschap als een proces dat zich in drie fasen moet voltrekken. Men moet beginnen met gehuwden tot het priesterschap toe te laten en in dezelfde fase zou moeten worden gezorgd voor een gun stiger positie van hen, die nu hun priesterlijke functie niet meer uitoe fenen, omdat ze willen gaan trou wen of inmiddels reeds (zonder toe stemming) getrouwd zijn. Toestem ming om kerkelijk te huwen mag niet worden geweigerd en zal in voorkomen de gevallen sneller moeten worden verleend dan tot nu toe. Grote een stemmigheid bestond er over de opvat ting, dat deze priesters de gelegen heid geboden moet worden om als ge huwden hun priesterlijk werk voort te zetten. Als tweede fase noemt men de gevol gen van de ontkoppeling voor de pries teropleiding. In de opleiding zelf moet, volgens velen grote nadruk gelegd wor den op de vrijheid van keuze tussen (ADVERTENTIES) beschermt tegen zonnebrand ATHENE (Reuter) Het militaire bewind in Griekenland heelt gisteren de 87-jarige aartsbisschop Chrysostonios afgezet als primaat van de Grieks-or thodoxe kerk. De minister van onder wijs en godsdienstzaken, Kalabokias, deelde mede dat de Metropoliet van Pa tas, mgr. Constantine, tijdelijk het pri maatschap zal waarnemen. Volgens de ministers is bij decreet een uit negen leden bestaande synode ingesteld, die de kerk tot september moet besturen. Deze negen leden zijn gekozen uit de 60 metropolieten die de hiërarchie vormen. De synode zal voor een bisschopsbenoeming een lijst met drie kandidaten aan de regering voor leggen, waaruit koning Constantijn dan de beste zal kiezen, aldus minister Kala bokias. Aartsbisschop Chrysostomos bevindt zich in een Atheens ziekenhuis sinds hij op 28 april de orthodoxe Goede Vrij dag een hartaanval kreeg. Hij werd in 1962 tot primaat gekozen. De benoeming van een nieuwe pri maat zal ook geschieden door een keu ze uit drie kandidaten. Naar in welinge lichte kerkelijke kring verluidt, zal zeen* waarschijnlijk de Archimandriet Gero- mmos Koteonis worden aangewezen. De- w 2"3,arÜe Prelaat .is verbonden aan het hof. Toen aartsbisschop Chrysosto mos ziek was geworden, werd hij belast waarneniinig van het primaat- scnap. (Van een onzer verslaggevers) EUSTENRADE. Toen de brand in de schuur van de familie Bakker te Eustenrade al bijna was bedwongen, kwam men tot de ontstellende ontdek king, dat de vijfjarige Tommie Bakker zich itiog in de uitgebrande schuur moest bevinden. Dat was enkele minur ten, nadat de Heerlese brandweer was gearriveerd. Toen men in het achterste gedeelte van de schuur achter het huis van de familie Bakker ging zoeken, ontdekte men dicht bq een gat in de muur het verkoolde lichaampje het jongetje. Ongeveer oirn tien minuten over vier gistermiddag ontdekte een van de kin deren van het gezin Bakker die een eeuwenoude oliemolen bewoont, dat de schuur, waarin een grote hoeveelheid olie, benzine en vodden lag opgeslagen, in lichter laaie stond. Aangezien de oliemolen een flink stuk buiten het ge hucht Eustenrade ligt en ter plaatse geen telefoon is, gingen kostbare minu ten verloren, voordat bij de Heerlense brandweer een melding binnen kwam. Zes minuten na de melding waren twee brandweerwagens op de plaats van de brand. Men verkeerde op dat moment nog in de veronderstelling, dat er slechts materiële schade was. Dat Tom mie in de brand was omgekomen con stateerde men pas toen de heer Bakker even later thuis kwam. Het levenloze lichaampje werd ge vonden even achter een gat in de muur, waardoor de kinderen wei eens naar binnen kropen, omdat ze vaak in de schuur speelden. Tommie heeft daar waarschijnlijk met lucifers gespeètek AMSTERDAM (ANP) Olifant Gina, een van de meest populaire dieren van Artis is dood. Ernstige ontstekingen aan de pootgewrichten, die op geen enkele wijze te genezen bleken te zijn, hadden tot gevolg dat de kolos op het laatst niet meer kon staan en de Artis-mensen genoopt waren haar uit haar lijden te verlossen. In Artis is men diep terneergeslagen over dit onvervang bare verlies. Niet alleen was zij de eerste en tot nu toe enige in Nederland geboren olifant, maar bovendien was zij bij iedereen zeer geliefd, al kon zij de laatste jaren, toen haar gezondheidstoestand achteruitging, wel eens humeurig zijn. Zij is niet in Artis geboren. Moeder Birma trad op voor circus Strassbur- ger, dat in de novembermaand van 1939 zijn tenten in het oude RAI-ge- bouw had opgeslagen. Daar aan schouwde Gina op 22 november het le venslicht. Binnen het uur ontketende zij bijna een ware opstand onder de olifanten doordat zij zodra zij kon staan er van door ging. Moeder Bir ma die met een ketting aan de vloer van het RAI-gebouw vast zat> werd zo ongerust dat zij luid trompetterend een zware balk uit de vloer trok en haar baby ging zoeken. De andere on geveer dertig olifanten van Strassbur ger kregen het ook op hun heupen zo dat groot alarm moest worden gesla gen in de vroege morgen. Gelukkig slaagde men er snel in Birma en Gina weer bij elkaar te brengen waardoor de moeder kalmeerde en het gevaar voor een olifantenopstand bezworen was. Strassburger wist aanvankelijk niet goed, wat men met het jonge oli fantje moest doen. De voedseltoestand was in die tijd reeds niet zo roos kleurig en bovendien was moeder Birma „ais artieste" nieit meer te ver trouwen toen zij een baby had gekre gen. Het was het juist in die dagen opgerichte Artis-reddingcomité, dat uitkomst bracht door, als een van zijn eerste daden, het olifantje voor Artis aan te kopen. Birma vergezelde het jong tot het op eigen benen kon staan. Het gaf een hele oploop, toen moeder en kind van het RAI-gebouw naar Artdis wandelden. Over de naam van het olifantje is heel wat te doen ge weest. Aanvankelijk heette het „Ko geltje", al was het voor dat moment wel passend, een volwassen olifant kan men moeilijk „Kogeltje" noemen. Er werd een prijsvraag uitgeschreven en de pennen van het publiek kwamen daarbij in beweging. Honderden men sen zonden evenzovele namen naar de hoofdstedelijk dierentuin. Er waren Wonderlijke voorstellen bij, zoals Gnobberdebob, Harmonica, Mokum- pie, Nierebier en Trekpleister, doch men vond dit soort namen toch niet zo geschikt voor de kleine olifant. Gelukkig was er ook iemand, die met een toepasselijke naam aankwam. Het was de heer J. Klok uit Amsterdam, die de naam Gina bedacht. Een afkor ting van „Geboren In Nederland Am sterdam". Gina,is altijd een levenslustige oli fant geweest, reeds iin het begin toon de zich bijzonder ondernemend, ge zien het feit, dat zij het presteerde uit haar verblijf in het RAI-gebouw te ontsnappen, toen zij nog geen drie weken oud was. Ook in Artis was zij steeds zeer speels en vooral water had op haar een grote aantrekkingskracht Als Gina evenwel van al het gedartel vermoeid raakte, kon ze zich als een blok op het stro in haar binnenver- blijf laten neervallen en gaan slapen. Slechts met de grootste moeite kon men haar onder zulke omstandighe den wakker porren. Naarmate Gina ouder werd, verdween de speelsheid. De olifant groeide zoals een olifant behoort te groeien en kwam dus zo'n tweehondervijftig kilo per jaar aan. Tot zij een gewicht van ongeveer drie ton had bereikt. Gina is «voor olifanten niet oud ge worden. Een leeftijd van ruim 27 jaar komt overeen met die van een mens van dezelfde leeftijd. Toen Gina enke le jaren geleden wat moeilijker ging lopen, was men reeds bevreesd dat zij aan de ziekte leed, die vrij vaak bij olifanten voorkomt. Deze ziekte tast de gewrichten aan. In Artis heeft men er van alles aan gedaan om het dier te redden. Verschillende mensen, die veel ervaring met olifanten hebben, zoals dr. E. M. Lang van de dieren tuin in Bazel, hebben haar onder zocht, doch hun oordeel was zeer ont moedigend. De laatste weken heeft men haar op stal gehouden. De toestand ver slechterde zienderogen, doch tegen beter weten in bleef men hopen. Woensdagmiddag kon het dier zich niet meer op de been houden en moest men het zeer tragische besluit nemen. BRUSSEL (AF/ANP) Het ziet er naar uit, dat de onderhandelingen in de Kennedyronde wellicht toch nog voor zondag aanstaande, de definitieve eind datum, met succes bekroond worden. Gisteren heeft de ministerraad van de EEG-landen overeenstemming bereikt over het grootste knelpunt, de tariefsver laging voor chemische produkten.' De ministerraad van de EEG is in gro te mate tegemoet gekomen aan de eisen van de Verenigde Staten. De onderhan. delaar van de EEG, Jean Rey, die gis teravond naar Genève is teruggevlogen, kan vandaag mededelen, dat de EEG- landen akkoord gaan met het compro mis-voorstel, dat is gedaan door Eric White, de secretaris van de G.A.T.T. DU plan voorziet in een verlaging van de douanetarieven in de chemische sector en voor chemische kleurstoffen in twee fasen. In de eerste fase verlagen de V.S. hun tarieven voor chemische produkten met 50 en voor chemische kleurstoffen met 30 procent. De EEG begint met een tariefsverlaging van 20 procent in de chemische sector en van 25 procent op de kleurstoffen. In de tweede fase zou den de V.S. hun „American selling price system" moeten afschaffen en pas daar na zou de EEG zijn tarieven verder ver lagen tot vijftig procent van het uit gangspunt. Het American selling price system behelst, dat de in de V.S. inge voerde chemicaliën niet worden belast op basis van de kostende prijs, maar van de handelsprijs van het duurdere, vergelijkbare Amerikaanse produkt. In Brussel werd gisteren vernomen, dat dit werkelijk het allerlaatste EEG-aanbod Is. Woensdag was de EEG-ministerraad het al eens geworden over een Amerikaans voorstel inzake de prijzen voor tarwe en een EEG-aandeel in de wereldvoedsel hulp. Indien Amerika thans akkoord gaat met het EEG-aanbod over de che micaliën zijn de twee grote knelpunten opgelost. Er blijven overigens nog andere ge schilpunten. Vanmiddag staat het staal op de agenda. Afgevaardigden hebben verklaard, dat Engeland een hoogst on bevredigend aanbod gedaan heeft voor het verlagen van de rechten op staal. Men is in Brussel trouwens to het alge meen niet te spreken over de Britse aanbiedingen. De EEG-minlsters van buitenlandse zaken hebben gisteren ook gesproken over de agenda van de topconferentie, die op 29 en 30 mei in Rome gehouden wordt. Op die conferentie zal de datum vastgesteld worden, waarop de commis sies van de drie Europese gemeenschap pen tot één samengevoegd worden. Als alles goed verloopt zou de gefuseerde commissie werkelijkheid kunnen wor den op 1 juli aanstaande. In Rome zal ook overeenstemming be reikt moeten worden over een opvolger voor Walter Hallstein, de voorzitter van de EEG-commissie. die geen zitting meer wil nemen in de nieuwe commissie. Ita- HONGKONG (AP) De Chinese partijleider Mao Tse-Toeng vreest zo voor zijn leven dat hij tien straalja gers opdracht heeft gegeven steeds in Peking te bleven om hem te bescher men, zo bericht de Hongkong Star. Aan eigen bronnen in China ontleent de krant dat plannen bestaan om Mao, zijn vrouw en zijn hoogste politieke en militaire leiders in Peking naar een geheime schuilplaats te evacueren bij een plotselinge crisis. Andere stappen die Mao voor eigen veiligheid genomen heeft, zijn de be noeming van generaal Foe Tsjoeng-Pi tot militaire commandant van het dis trict Peking en die van generaal Tsen Sjan-Sen tot commandant van het dis trict Tientsin. Beide districten zijn van het grootste strategische belang als de Chinese hoofdstad zou worden aangevallen. lië is van plan een of twee Italianen voor te stellen als voorzitter van de nieuwe commissie. De meest genoemde kandidaten zijn de Belg Jean Rey en de Nederlander dr. Sicco Mansholt, thans beiden vice-voorzitter van de EEG-com- rnissde. Minister Luns deelde gisteren in Brussel mede, dat er boven de vergade ring in Rome nog „zware moeilijkheden" hangen. Hij lichtte deze uitlating niet nader toe. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Engelse regering heeft gistermorgen officieel het verzoek ingediend onderhandelingen te mogen beginnen over de Britse toetreding tot de E.E.G., de Euratom en de K.S.G. Dit gebeurde door overhandiging van door premier Wilson ondertekende brieven aan de fungerend voorzitter van de mi nisterraad van de E.E.G. en de Euratom, de Belgische minister R. van Elslande en aan de Luxemburgse minister We- henkel voorzitter van de K.S.G.-raad. De Britse ambassadeur bij de Euro pese gemeenschappen James Marjori Banks, die de brieven overhandigde zei daarbij dat wat Engeland betreft de on derhandelingen volgende maand kunnen beginnen. Hij toonde zich optimistisch over de afloop van de onderhandelingen door te verklaren dat de problemen reeds zo goed zijn gedefinieerd in het vooroverleg, dat de onderhandelingen tegen het einde van het jaar rond zou den kunnen zijn. Minister Van Elslande sprak over de historische betekenis die deze Britse stap zal blijken te zijn voor de toekomst van Europa. Na de Engel sen dienden ook de Ieren het officiële verzoek in om onderhandelingen over toetreding tot de gemeenschap. De ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Gemeen schap hebben na een gezamenlijke lunch de kwestie van de fusie der Europese executieven (EEG-commissie, Euratom- commissie en Hoge Autoriteit der EGKS) besproken. Hun gesprek was bedoeld ter voor bereiding van de topconferentie van de Europese Gemeenschap eind mei in Rome. Enige bijzonderheden over het gesprek hebben de ministers na afloop hiervan niet willen geven. Naar verluidt heeft de Belgische voor zitter van de EEG-ministerraad, Van Elslande, zijn collega's op de hoogte ge bracht van een mededeling van de hui dige leden der EEG-commissie, waarin dezen verklaren dat zij Hallstein als voorzitter van de nieuwe commissie wensen. Van Italiaanse zijde zou zijn mede gedeeld dat men verscheidene kandida ten voor het voorzitterschap van de nieuwe commissie heeft. BRUSSEL (A.P.) Denemarken was gisteren het derde Europese land dat zijn aanvrage om het lidmaatschap van de E.E.G. hernieuwd heeft. Na Engeland en Ierland heeft de kanselier en leider van de Deense mis sie bij de E.E.G., Kaj Barlebo Larsen, om 19.45 uur de brief van zijn rege ring, waarin het lidmaatschap aange vraagd wordt, aangeboden. (ADVERTENTIE) Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche (ADVERTENTIE) Kostelijk voor uw kinderen alcoholvrij .druivensap (GEBtaTEURNy) De bemanning yoor de eerste ge projecteerde Apollo-vlucht voor eei model van de ruimtecapsule. V1 n r i Walter Cunningham, Donn F. Eisele 'eii I commandant Wailher M. Schirra,

de Stem | 1967 | | pagina 9