I VP-afdeling Goes schort motie, van wantrouwen op Moederdaggeschenken duurzamer (en duurder) B. en w. Kapelle overwegen gebruiksverordening voor woningen Voorschot op de kleuren-t.v. Orbiter brengt maan in kaart FRANS MONUMENT IS VERPLAATST OM UIT IMPASSE TE GERAKEN Spreekuur Oostburgse KYP (nog) geen succes Pastoor L. C. Heynen Wegwerpkunst van J. Juffermans P.M. voir» do Walle DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 MEI 1967 INDRUK BIJ MIDDENSTAND Stroom Scholen Bij explosie in Franse fabriek 50 gewonden Liempcle trok maar honderd bezoekers meer Zeer kleine kans op overeenkomst voor granen Gouden jubileum van katholieke werkgevers in diocees Breda met de Mi op reis.... E KERCKHAERT EXAMENS HOOGWATER Verkiezingen Heinkenszand Voorstel V\eer nieuws uit stad en streek 3 en 5 op pag. Gentsestraat HULST Vandaag Voor St.-Adelbert „Kerk en huwelijk; I wet of verkondiging" Morgen Brommer en dief achterhaald Japonnen en Deux-pièces 170-2161 50-3529 EUROPA. MEUBEU (Van een onzer verslaggevers) HULST/BERGEN OP ZOOM/BREDA De Nederlandse mannen en kinderen maken zich op om moederdag te vieren en Zeeland en West-Brabant blijven daarbij niet achter. Navraag bij grootwinkel bedrijven en juweliers in Bergen op Zoom, Roosendaal, Ooster hout en Breda, bij bloemisten in Goes en Waalwijk, bij banket bakkers in Hulst en Bergen op Zoom leerde, dat de grote stroom van moederdag-geschenken-kopers op gang begint te komen. Vooral de grootwinkelbedrijven hebben reeds een verhoogde omzet waar genomen; datzelfde geldt ook voor de juweliers en de zaken in huis houdelijke artikelen, waarbij het opvalt, dat men zich nog meer dan anders richt op duurzame (en dure) artikelen. Speciale voorkeuren zijn niet waargenomen, hoewel gouden sieraden zeer geliefd blij ken. Eigenlijk is dit het moment, waar op de moeders de krant zouden moe ten wegleggen. Immers, wat er °P die dag gebeurt en wat er aan voorafgaat, behoort een verrassing te blijven. Zo wil het de traditie ook al weten al die moeders toch wei wat ze zullen krijgen (hun stille wenken worden zelden misverstaan) en al hebben ze al dagen van tevoren de geheimzinni ge fluistergesprekken tussen man en kinderen gehoord. Er zijn izegrimmen, die dit soort feesten schouderophalend voorbijgaan: uitvindsels van de commercie, zeggen ze. Dat is ook wel zo, maar laten we eerlijk zijn, het is ditmaal wel een heel bijzonder geslaagd uitvindsel. Eerbe toon aan het moederschap mag best op één dag geconcentreerd worden. mouwen klaar om in lange nachtelijke uren geweldige stapels taarten te ma ken. Veel bestellingen zijn er noch voor taarten, noch voor bloemen bin nengekomen: men wacht tot vrijdag of zaterdag zo zei men. Volgens een bloe mist in Goes werden daar ook veel moederdagbloemen gekocht op de we kelijkse markt, die zaterdagmiddag wordt gehouden. Hinder van het feit, dat moederdag op Pinksteren valt, heeft de midden stand niet. Men herinnert zich, dat verschillende winkeliers (o.m. die te Dergen op Zoom) liever moederdag een week eerder hadden gezien, om dat men een geringere omzet voor Pinksteren vreesde. Dat het vieren van moederdag niet altijd even probleemloos verloopt is overigens een tweede. De kinderen vinden het natuurlijk prachtig om al dagen van tevoren de stad in te gaan, alle etalages af te lopen om uiteinde lijk hun keus te maken en een aan koop te verrichten. Dat wordt ar an ders met de echtgenoten. Die hebben doorgaans al een stevige hekel aan winkelen, zoals de urenlange strafmar- sen door drukke straten eufemistisch worden genoemd, maar ook zij moeten er in deze dagen aan geloven. Die stroom van mannen en kinderen kan men deze laatste dagen voor moeder dag door alle binnensteden zien trek ken. Hiet zijn uiteraard vooral de win keliers, die de stroom nauwlettend in de gaten houden. Voorzover nu valt na te gaan zijn al die kijkers ook kopers: de omzetten lopen weer flink omhoog. Over bloemen en taarten is nog wei nig te zeggen. Winkeliers in Goes, Hulst en Waalwijk verwachten wel een grote drukte: met name de ban ketbakkers staan met opgestroopte Niet in de commerciële sfeer liggen de voorbereidende activiteiten op de scholen. Op de meeste lagere scholen in Zeeland en West-Brabant studeren de kjinderen van de eerste, tweede en derde klas al weken lang op een fraai moederdag-gedicht, dat voorzien van tekeningen en kleurige linten zondag zal worden aangeboden en daarna voorgedragen. Ook kleuterscholieren leren gedich ten, maar zij zijn nog niet zo door drongen van het feilt, dat ook het ge dicht een verrassing moet blijven tot na het ontbijt zondagmorgen. Zo kwam een paar dagen geleden een vierjarige dochter van een kennis thuis met de mededeling, dat ze een lied had geleerd. Op het vanzelfspre kende verzoek het dan maar eens te laten horen kwam er het volgende uit: „Lieve moeder/lieve moeder/stop Op deze hele speciale dag/ op deze he le speciale dag/stop Als ik tot u spreken mag/als ik tot u spreken mag/stop...." Wat een knap staaltje uit-het-hoofd- leren ls. (Van* onze correspondent) KAPELLe Woensdag 17 mei a.s. om half acht 's avonds zal in Kapelle een openbare raadsvergadering wor den gehouden. Daarin zal o.m. aan de orde komen een voorstel van b. en w. om een gebruiksverordening voor wo ningen in te stellen. De raad wordt in overweging gegeven deze veror dening op het gehele gebied van de gemeente van toepassing te verklaren. In de toelichting aan de raad zeg gen b. en w. dat ook in Kapelle steeds meer belangstelling valt waar te ne men voor het verkrijgen van zgn. zo mer- en weekendwoningen. In eerste opzet concentreerde de aandacht zich op panden die him betekenis als per manente woning goeddeels hadden ver loren maar thans gaat de belangstel ling zich ook richten op woningen wel ke gerekend kunnen worden tot de nor male woningvoorraad. In deze raadsvergadering zal voorts de rekening 1965 worden aangeboden en komen verschillende verzoeken tot toekenning van premie voor woning verbetering in behandeling. Voorts is er het voorstel om het hoofd van de o.l. schooi Kapelle de heer C. L. Duininck, in verband met zijn ge zondheid eervol ontslag te verlenen. In het saneringsplan Biezelinge kun nen weer een tweetal woningen wor den aangekocht te weten van de heren M. Sinke en F. van Oosten. Beide pan den liggen aan de Blaaspoort. Voor bochtverbetering op de hoek Hoofdstraat Abdijstraat te Biezelin ge kan van de heer J. C. Gijzel al daar een strook grond van 43 m2 wor den aangekocht. De raad krijgt ook te behandelen een voorstel om de oude Tuinbouw school van de Z.L.M. in Kapelle, gele gen aan de van der Biltlaan, aan te kopen evenals de daarbij behorende barak. De barak kan een bestemming krijgen voor het kleuteronderwijs in de kern Schore. Voor do bestemming van het school gebouw is door b. en w. nog geen de finitieve keuze gemaakt. Wel wijzen zij er op dat de mogelijkheden groot zijn. B. en w. willen ook op korte termijn overgaan tot het bouwrijp maken van een deel van het bouwplan Bruelis II in Kapelle. Zij stellen voor het egali seren en het aanleggen van de verbin dingsstraat naar de Ooststraat, te gun nen aan de fa. Boone en Besuyen te Goes. Zij stellen voor hiervoor een krediet beschikbaar te stellen van f 204.000.-. Nog dit jaar zal een boek met de geschiedenis van Kapelle kunnen ver schijnen. Gedurende twee jaar is hier aan gewerkt door de heer van IJssel- dijk te Goes. Met illustraties zal het boek 450 pagina's bevatten. De uitga ve zal beperkt blijven tot 1250 exempla ren. De raad wordt gevraagd hiervoor een krediet te voteren van f 36.250,-. De verschijning van het boek mag in h^t laatste kwartaal van 1967 worden verwacht. BEAVAIS (AFP) Een vijftigtal arbeiders is gisterochtend gewond ge raakt bij een reeks ontploffingen ge volgd door brand in een chemische fa briek in de Noordfranse plaats Meru. Tien gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. De fabriek die vooral spuit bussen met insectenverdelgingsmidde- len maakt, is geheel verwoest. Men vreest dat er nog slachtoffers onder het puin liggen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De werktuigendagen in Liempde hebben volgens tellingen van de kassier maar honderd betalende be zoekers meer getrokken dan vorig jaar. Toen ontving men ongeveer 60.000 be langstellenden. Hiermee maakt de tweedaagse expo sitie een pas op de plaats. In voor gaande jaren ging het bezoekersaantal namelijk met sprongen vooruit. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het wegblij ven van 60 standhouders een oorzaak is van deze stilstand. Zoals bekend zijn de weggebleven handelaars in conflict met de C.H.V. Expositie-voorzitter P. Dobbelsteen vertelde, dat het publiek zich gezellig gedroeg en meer belangstelling had voor het tentoongestelde dan anders. De standhouders zijn naar zijn zeg gen tevreden. Zij hebben op de avond van de laatste expositiedag al gepro beerd ruimte voor volgend jaar te re serveren. (Van een onzer verslaggevers) HULST-BREDA De ontvangers voor kleurentelevisie, die Philips dezer dagen onder de Nederlandse t.v.-han- delaren heeft verspreid, blijken in en kele plaatsen van Zeeland en Brabant het grote publiek al in kennis te heb ben gebracht met het nieuwe verschijn sel. Door experimenten met o.a. de antennes zijn enkele handelaren erin geslaagd niet alleen de experimentele uitzendingen uit Eindhoven te ontvan gen, maar ook de uitzendingen uit Kleef en Langenberg, in Duitsland. Op enkele plaatsen was de ontvangst al van een zodanige kwaliteit, dat de handelaren zich er niet voor hoefden te schamen hun toestel in de etalage en de winkel te plaatsen. Daardoor kon den. bijvoorbeeld, een aantal inwoners van Hulst en Breda zich al een indruk vormen van de kwaliteit van de kleu- ren-ontvangst. (Van onze correspondent) STRAATSBURG Dr. S. Mansholt. de Nederlandse vice-voorzitter van de EEG-commissie, acht de kans zeer klein, dat er een wereldwijde overeenkomst voor graan tot stand komt. Hij zei dit gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg. „Het lijkt erop, dat wat als Kennedyronde begon die naam niet meer verdient. Wat in Genève aan de gang is, is niet anders dan keihard on derhandelen tussen rijke landen" aldus de heer Mansholt, die niet wilde ingaan op de vraag, bij wie de schuld voor het mislukken van de onderhandelingen ligt. Dr. Mansholt doelde met deze uitla tingen op het teleurstellende karakter van de overeenkomst over de graan prijzen en de wereldvoedsel hulp, die woensdag tot stand gekomen is. In Europese kringen is het verwijt gehoord, dat Amerika met deze overeenkomst voornamelijk een oplossing gezocht heeft voor de afzet van zijn overpro- duktie van graan. (ZIE OOK PAGINA 9) PASADENA (RTR)De Ameri kaanse maanverkener „Orbiter 4" heeft gisteren het bevel gekregen foto's van de maan te maken. Met deze beel den wil men een nagenoeg volledige kaart samenstellen. Gedurende de eerstvolgende zeventien dagen zullen de camera's van de „Orbiter 4" het maanoppervlak afspeuren tot 97 pet ervan zal zijn vastgelegd. De toto's zul len ongeveer tien maal zo gedetailleerd zijn als die, welke door op de aarde staande telescopen worden gemaakt. BREDA De Katholieke Werkge versvereniging in het diocees Breda herdenkt donderdag 25 mei haar vijf tigjarig bestaan in Etten. De lustrum ledenvergadering vormt het hoogte- punt van de viering. Daar wordt gesproken over „de eco nomische betekenis van zuidwest-Ne derland door ïr. F. A. M J Smits van Waesberghe. voorzitter van dl m?mp M "H v°Phandel Breda' en mi. P. M. II. van Boven, oud-voorzit ter van de vereniging en algemeen- voomtter van het NKWV. Aan het dl- T M A w?arsf*"Jnli.jk professor dr. W ir„ü Asselbergs - Anton van Duin- kerken spreken. keuze maken uit de beste U op onze permanente-show itigen. SPRITE v.a. 3450,— ccg 41 HULST Tel. 01140-3451 pGEN Katholieke universiteit ïaatsexamen Nederlandse taai. terkunde: mej. M- F. A. Haage burg. Kandidaatsexamen klas- taal- en letterkunde: de heer F. Hoevenaars te Gilze. Kandidaats, 2e gedeelte geneeskunde de L. M. J. H. Andriessen te Ber- Zoom, M. J. E- van Puyenbroek >urg; en de heren W. H. G. Cam- te Hoofdplaat. H. P. M. Festen lurg, J. C. Heynen te Bei-gen op M. C. Huige te Lewedorp, p. jansen te Den Bosch, T. J. M. n te Bergen op Zoom, A. C. J. iks te Terheijden, A. J. M- Wa ters te Tilburg, H. H. M. Zwar- i St Jansteen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De afd. Goes van de KVP stond gisteravond voor de moeilijkheid kandidaten te stellen voor het kringbestuur terwijl nog steeds een motie van wantrouwen tegen het huidige kringbestuur van kracht is. De motie van wantrouwen was voor namelijk een gevolg van de naar het inzicht van de Goese afdeling onjuiste manier waarop de kandidaten voor de verkiezing van Provinciale Staten zijn gesteld. Voorzitter J. Ransijn deelde mee dat op 9 november 1866 een soort verzoe ningsbijeenkomst heeft plaatsgehad tus sen het restant van het afdelingsbe stuur Goes en het kringbestuur. Er is toen een voorlopige overeenkomst ge troffen die een belangrijke reglements wijziging met betrekking tot de kandi daatstelling voor Provinciale Staten in hield. Tot nu toe is daarvan, hoewel dit was toegezegd, nog geen schriftelijke bevestiging van het kringbestuur ont vangen. De motie yan wantrouwen van de afd. Goes ligt er dus nog steeds, zo werd gisteravond geconcludeerd. Het oude zeer is nog niet uitgesneden. Om uit de impasse te geraken stelde de heer J. Roze voor om de werking van de motie van wantrouwen tijdelijk op te schorten in afwachting van de samenstelling van de nieuwe besturen en van het beleid van het nieuwe kring bestuur met betrekking tot de regle mentswijziging, die op 9 november jl. in het vooruitzicht is gesteld. Dit voor stel van orde werd met algemene stem men aanvaard. De afd. Goes zal het kringbestuur overigens verzoeken om de voorlopige overeenkomst van 9 november te plaat sen op de agenda voor de kringverga dering van 28 mei a.s. Dan zal, zoals be kend het nieuwe kringbestuur worden gekozen. Verschillende KVP-afdelingen hebben zich de afgelopen dagen beziggehouden met de statuair voorgeschreven verkie zingen. De afdeling Ovezande stelde de he ren mr. M. van Driel iMiddelburg), J. Roose (Goes) en W. Weterings (Terneu- zen) kandidaat voor de functie van kringvoorzitter. Voor de overige plaat sen in het kringbestuur werden door de afdeling Ovezande voorgedragen de he- Ten C. Paulussen (Middelburg), M. Stein (Ovezande), J. Uitterhoeve (Hoedekens- kerke), E. Suy (Kruiningen), J. v.d. Voorde (Sluiskil), E. van Ruymbeke (Nieuw-Namen) en W. van Dongen (Oostburg). Voor zowel de partijraad als de bestuursraad zijn in Ovezande de heren Suy, Paulussen en drs. W. Locke- feer (Hulst) naai- voren geschoven. De heer W. Remijn zag zich herkozen als voorzitter van de afdeling Ovezan de van de KVP. Hij zal in de komende periode in het bestuur worden geassis teerd door de heren M. Stein (secreta ris-penningmeester), Jac. Boonman, J. de Jonge, J. Oostdijk en M.M. Rijk. De afdeling Heinkenszand van de KVP heeft als kringvoorzitter voorge dragen de heren J. van Dongen (Aar denburg), J. Roose en J. v.d. Voorde. Voor de overige plaatsen in het kring bestuur zijn kandidaat gesteld de he ren Suy, Uitterhoeve, Lockefeer, C. Verdonk (Lewèdorp) en J. de Koster (Heinkenszand). Zowel voor de bestuursraad als de partijraad heeft de afdeling Heinkens zand slechts één kandidaat gesteld: de heer Verdonk. Het bestuur van de plaatselijke afde ling is als volgt samengesteld: M. Grim (voorzitter), J. de Koster (secretaris), C. de Jong (penningmeester)D. Boon man en F. Westdorp. De heer M. Grim is gekozen als afge vaardigde yoor de statenkring Goes. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Het als proef be doelde spreekuur van de Oostburgse raadsfractie van de K.V-P. is geen over weldigend succes geworden. Het aantal belangstellenden was gisteravond op de vingers van één hand te tellen. Deson danks waren de twee aanwezige KVP- raadsleden (de heer W. C. A. M. van Dongen en wethouder W. Modde; de heer W. de Koene was wegens ziekte verhinderd) allerminst teleurgesteld. Zij hadden ook niet verwacht dat het bij de eerste keer, dat een dergelijk spreekuur in Zeeland wordt gehouden al onmiddellijk storm zou lopen Toen we het plan voor een dergelijk spreek uur bespraken", aldus de heer Van Dongen, „hielden we er al direct reke ning mee dat het de eerste keer be paald niet geweldig zou worden Zoiets moet je een keer of drie doen. De men sen moeten langzamerhand de weg vinden". Bedoeling van het spreekuur was allereerst de afstand kiezer-gekozene zoveel als mogelijk is te overbruggen door de kiezer de gelegenheid te geven de problemen, die volgens hem met „overheid te maken hebben, te bespre- ken met zijn politieke vertrouwensmen sen. Men wil het experiment nog enige keren herhalen. Mocht blijken, dat het publiek voldoende belangstelling heeft dan wil men het spreekuur in een be paalde frequentie (gedacht wordt aan ongeveer eens per 2 maanden) hand- !Serl', d'an W01'dt de proef gestaakt- Echte beleidskwesties ziin gisteren overigens niet aan de orde geweest Over het algemeen waren het Sfr1Va«iSen' f"5 in de £esPrekken ach ter gesloten deuren op tafel kwamen. pn, zaterdag 13 mei veert 5.10 en 17.28 uur uzen 4.30 en 16.48 uur igen 3.56 en 16.18 uur ïldinge 5.51 en 18.13 uur id 19 en 21 uur 't maar in m'n pet, a.I. ELBURG iatuur Walcheren geopend yan M# iwsch Museum 10-12.30 en 14-18 Dsitie Haagse kunstenaarsgroep are 20 uur steel ik een miljoen, a.I. tro 19 en 21.15 uur ?mde neigingen, 18 j. EUZEN or 20 uur pronkstuk van de familie. a.l. •onaat 20 uur Beatavond met mard BURG el 20 uur pronkstuk van de familie, Centrum 20 uur Yeah, yeah, y&h zijn we, a.l. 'ieleman 15 uur Schieting WAARDE .ut|) Patronaat 18 uur Generale repe" oursnummers PACHT Vermont 15 uur Schieting coopgebouw 20 uur Judith, 1® 3 DIJKE :sterkermis ur Voetbaltoernooi leert 15 uur Schieting Ahjvcnaars1' 15 uur Kermisschie&S 1NGEN imbra 19 en 21 uur >oort naar de hel, 18 3- HllIlltllllfflUHIHÜ gn U kunt op ons rekenen - oorlogsmonster even mW<. e woning van Janos de hojeH duikadres van snudje blet Maar zoals te verwachten AgentOt de tank niet onopgcmei' teUet| voortdurend het B.G.D.-».5 zei OP een gegeven mom ernst mannen. Het S vijand is op weg toern VOOR het raam hangt een groot affi che waarop de Temeuzense midden- standstentoonstelling ENTE '67 wordt aangekondigd. En achter dat raam bereidt pastoor Heynen zich grondig voor op die tentoonstelling. Hij gaat daar als standwerker optreden. Doel van deze activiteiten is het inzame len van geld voor de bouw van een nieuwe parochiekerk in de zich we kelijks uitbreidende wijk Terneuzen- Zuid. Zijn werkzaamheden zullen bestaan uit het aan de man brengen van kunstvoorwerpen van allerlei soort, kwaliteit en formaat. TOT nu toe heb ik in deze wijze van geld inzamelen voor de bouw van een kerk ten hoogste één voorgan ger", zegt de getuige het interieur van zijn nauwelijks veertien dagen oude woning aan de Corellistraat uan eenvoud houdende pastoor. „Een collega in Bergen op Zoom of Roo- I sendaal heeft een tijdje geleden eens huishoudelijke artikelen opgehaald cn verkocht. Maar dat er kunst bij I komt kijken, is voorzover ik weet I een primeur in Nederland. Het I wordt kunst in de breedste zin van K liet woord: van moderne schilderijen I en met de hand vervaardigde matjes en vaasjes, tot antieke tegeltjes. DAT ik dit idee nu kan verwezenlij ken, dank ik voor een groot deel aan de middenstand, die mij gratis een stand ter beschikking heeft gesteld. En natuurlijk ook aan het enthou siasme van mijn parochianen. Dat zijn er op het ogenblik een kleine 900. Over een paar weken zijn we misschien de 1000 al ruimschoots ge. passeerd, want zo ongeveer iedere week wordt hier een rij nieuwe wo ningen opgeleverd. Ik probeer nieu we parochianen steeds door middel I van een bezoekje op te vangen, maar dat wordt steeds moeilijker. Het is ook bijna niet meer bij te benen". EIND deze en begin volgende week, wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen van dit godsdien stige deel van de overigens bijzon der zakelijk bedoelde tentoonstelling. ,.We moeten nog een paar keer met de auto er op uit", aldus de pastoor. I „De ons toegezegde voorwerpen zijn j nog niet allemaal binnen. En ik ben I nu eenmaal niet voor niets bouwpas- I loor: schrfft u a.u.b. ook dat we voorlopig nog veel meer kunnen ge bruiken dan wat ons is toegezegd. Al les is welkom. Als het maar waar de heeft. Het hoeft niet eens veel te zijn. I OVER het algemeen kan ik met een gerust hart zeggen dat de parochia nen bijzonder enthousiast zijn over de bouw van een nieuwe kerk. We doen het zo democratisch mogelijk: ieder een mag meepraten over het ont werp. Daarvan wordt zo druk ge bruik gemaakt, dat de architect al heeft gezegd, dat het ook weer niet te democratisch moet. Logisch, want anders komt er van zijn ontwerp niet veel meer terecht. Inmiddels is ove rigens het eerste ontwerp al bij de bisschoppelijke bouwcommissie in Breda". HIJ laat zich liever niet uit over zijn de tentoonstelling. „Ik heb al de verwachtingen t.a.v. het resultaat van meest uiteenlopende ramingen ge hoord. Er zijn er die zeggen dat (te verkoop hoogstens een kleine f 700 gaat opbrehgen, anderen houden het op het tienvoudige of zelfs meer. Ik wacht maar af. In ieder geval gaat het ons niets kosten: de stand en de kunstvoorwerpen hebben we gratis. Wat we verdienen is meegenomen." Ed 20 uur 't maar in m'n pet, a.l. LBURG tuur Walcheren: Geopend yan 0- ir. wsch Museum: 1418 uur isitie Haagse kunstenaarsgroep ire. tro 19.30 uur mde neigingen, 18 j. 20 uur steel ik een miljoen, a.l. LNSTEEN Izaal 16.30 uur Raadsvergadering (Van een onzer verslaggevers) GOES De officia al van het bisdom I Den Bosch, mr. L. Meyers, zal voor de I afdeling Zeeland-Noord van de St.-Adel- I bertvereniging een inleiding houden I over het onderwerp: „Kerk en huwe- I lijk; wet of verkondiging". De bijeenkomst zal plaatsvinden op f maandag 22 mei in de bovenfoyer van de schouwburg te Middelburg. RL ANDKERKJE ir Oliebollenactie „Eten voor India" f [NGEN mbra 20 uur loort naar de hel, 18 J. (Van een onzer verslaig gevers) TERNEUZEN Uw gloeilamp heeft ook maar 2000 branduren en uw auto is na een paa* jaar ook op", zegt Jan Juffermans, de eigenaar van de Terneuzense galerie J 34 aan de Gernulaan 34. De Axelse kunst schilder - galerie - houder gaat nu een tentoonstelling organiseren uit zen eigen (teken-) werk, maar de er niet „zo maar" een tentoonstelling van maken. Vanwege die gloeilamp en die ,,weg- werp-auto" vindt Juffermans, dat er ook wel eens iets aan de eeuwigheids waarde van de kunst gemorreld maig worden. ,,Ze hebben zo langzamer hand van kunst iets heiligs gemaakt." zegt hij, waarbij je aan grote musea denkt, aan eeuwigheidswaarde, veel geld, aan een elite-kliek en aan an dere nare dingen". Hij wil het weer wat alledaagser maken- Daarom wordt zijn tentoonstelling (tweede pinkster dag om 3 uur) alvast op een heel andere manier geopend dan gebruike lijk. In de eerste plaats wil hij dat er veel kinderen komen. Zijn uitnodiging vermeldt dan ook, dat er bij de ope ning niet alleen wijn zal zijn, maar ook bloemen (paarde- en pinkster bloemen) Limonade en snoepjes voor de kinderen. ,,Het moet echt gezellig worden," vindt hij. Hij zegt van zijn eigen werk: „Kunst maken, dat is niet mijn bedoeling als uk teken of schilder. Ik maak gewoon werk zonder concessies te doen aan de smaak van een ander, maar die ander kan mijn werk toch gebruiken. Gebruikt u zo'n tekening," zegt hij tegen de bezoeker, „hang die teke ning op of gebruik 'm als een boek verdiep u er in, bewaar 'm, bekijk 'm en^a Sja s erg vergeeld is, erg ver ouderd (en waarom zou dat niet kun nen.) gooi de tekening dan gerust weg Vandaar de titel van de tentoon stelling: wegwerp. De opening op tweede pinksterdag wordt omlijst met kinderliedjes en een andere ludieke Terneuzenaar, de heer Frank Kou ten, de man van Porgy en Bess, zal er iets bij zeggen. De expositie is dagelijks (ook 's zon aags) open van twee tot vijf uur, gratis entree natuurlijk. Ze duurt tot 3UtT Ran herbergt de galerie werk K U t se exPressioniste Kathe „-(Van onze correspondent) -D ^*}ESKENS. De rijkspolitie te i ns heeft een brommer achter naam die op 4 mei in Terneuzen was meegenomen. Ook de dader, een zekere Be K. uit Breskens, is gevonden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. ARNEMUÏDEN In verband met de nieuwe wegenaanleg bij Rijksweg 58 te Arnemuiden is het monument ter herdenking van de Franse militairen die in de laatste wereldoorlog hij de Sloedam sneuvelden, een paar honderd mete^ verplaatst. Op het nieuwe ter rein waar de gedenksteen nu staat zullen 20 mei a.s. Franse militairen hun landgenoten herdenken die in de strijd bij de Sloedam vielen. Ook zul len de Fransen die dag op de begraaf plaats te Kapelle een herdenkings plechtigheid houden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 3