Vakcentrales waarschuwen regering: hamoUeer vand^S* Botsing V.S.-China lijkt onvermij delijk JAMIN! Aardappelprijs snel naar 65 et. per kilo Kabinet doet geen bindende uitspraak Benzine in Oosterhout nog witter I Misdruk brengt goed geld op Zomers naar Pinksteren Soekarno uit paleis gezet OE THANT OVER VIETNAM: 14 mei VOORRADEN VASTGEHOUDEN ZOMER GOED OP DREEF DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderzeeërs Z.-Afrika SPOED TEXTIEL Stopzetting moederdag NAPPA SUBD6 IMPORT DROOGTE een aap is een viervoeter débé meubelen Itff» JAARGANG Ne. 25503 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauferen L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 12 AA E 1 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieferstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). WERKLOOSHEID OP ONTOELAATBAAR HOOG PEIL (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG- Het kabinet-de Jong I' stelt zich voor wat de bouw en leve- I ring van onderzeeëers betreft op het-. I zelfde -standpunt als de kabinetten Cals en Zijlstra. Ook dit kabinet wil geen ft bindende uitspraken voor volgende re- i geringen doen, omdat de exportvergun- I ning van dergelijke onderzeeërs eerst I over 4 of 5 jaren aan de orde zou ko- I men. Men wil daarop per see niet voor- I uitlopen. In feite betekent dit uiteraard, I dat de Nederlandse scheepsbouwers het risico van de bouw niet zullen aan- I vaarden, omdat ze over enkele jaren I zeer waarschijnlijk geen exportvergun- I ningen zouden krijgen. liet antwoord van het kabinet-de I Jong op de vragen van drs. J. den Uyl, I voorzitter van" de socialistische Tweede- I Kamerfractie en op de brief van de I Nederlandse scheepsbouwers over het I verlenen van de exportvergunning I wordt thans snel verwacht. Dit ant- I woord is gelijkluidend aan de stand- I punten, die de twee vorige regeringen I hierover ingenomen hebben- Ook het I kabinet-de Jong stelt zich, naar men zegt, op het standpunt, dat het „selec- I tief embargo" volgens de resolutie van de Verenigde Naties gehanteerd moet worden, maar dat dit kabinet een vol gende regering onmogelijk kan binden. Zoals bekend is ook de grote meer derheid van de Tweede Kamer thans tégen het leveren door Nederland van onderzeeërs aan Zuid-Afrika. FRANKFORT (AFP) Degenen die een gouden penning ter nagedachtenis van de Westduitse ouds-bondskanselier Konrad Adenauer hebben laten slaan, zijn dankzij twee fouten in het opschrift verzekerd van goede zaken. In de tekst „Cujus ut memoria vivat" (Opdat zijn nagedachtenis voortleve) is het eerste woord als „Cusus" op de penning gekomen. Voorts staat er als jaar van overlijdenx„MCMDXVII", het geen 2417 is. Dit komt doordat per abuis de Ietter ,,D" (500) is gebruikt in plaats van de „L" (50). Zodra verzamelaars de fouten hadden ontdekt, werden de penningen tegen zeer hoge prijzen verhandeld. De fabricage van de misdrukken is gestaakt. (ADVERTENTIES) gezond bruin met: hamol ultra (Van onze weerkundige medewerker) Na een wat winterse start met zware nachtvorsten, plaatselijk hagel- en natte sneeuw- i?' me* ^eze week binnen enkele dagen de zomer in huis we ten te halen. Gistermiddag werd op het vliegveld Soesterberg 29, in Breda 28 graden gemeten. Al kwam net tot een verspreid warmte-on- weer, toch zullen de temperaturen voorlopig zomers blijven. Met een je §eluk kunnen ook de pink sterdagen, wat de temperatuur be treft, een zomers karaktèr hebben, m aanmerking genomen dat Pink steren dit jaar zeer vroeg valt. In fjf infJst£. dertig jaar viel alleen in 1951 Pinksteren een dag vroe ger, en in 1940, toen Nederland tij dens de pinksterdagen strijd lever de tegen de binnengevallen Duit se troepen, twee dagen vroeger dan dit jaar. In de eerste meihelft komt het een enkele keer voor dat wij een tro pische dag met meer dan 30 gra den krijgen. In 1945 werd op 12 l^fiuino?reda 30 graden, in Maas- j u graden gemeten. De re cord hoogste meitemperatuur is Y°°Lon2e °ï"Seving waargenomen 1922i, met in Westelijk Brabant 34 graden C. Een derge- ,waJmte begeren wij met de Pujhsterdagen,beslist niet, 4 °°g weer en een middag- temperatuur hoven de 20 graden, leven wij, half mei, al even boven de temperatuur die normaal ver- w acht mag worden. Vandaag: zon onder 20.21 uur. Maan onder 00.00 uur nAr#!?: 20n op 4 50 uur- Maan op 6.43 uur. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het totale werk loosheidscijfer is, de tijd van het jaar in aanmerking nemend, op een onaanvaardbaar hoog peil ge komen. Als de situatie op de ar beidsmarkt zich niet spoedig in gunstige zin keert, zal de werk loosheid in de loop van dit jaar tot een ontoelaatbare omvang toene men. Deze overduidelijke waarschu wing richten de drie vakcentra les gezamenlijk tot de regering, Zij baseren hun waarschuwing op de laatst bekend geworden werkloosheids cijfers, die weliswaar van 85.000 tot 75.000 zijn gedaald (in absolute zin), maar die volgens de vakcentrales in werkelijkheid met 9.000 werklozen zijn gestegen. Zoals wij dezer dagen bericht ten is ook reeds in West-Brabant ernstig gewaarschuwd tegen de recente ontwik keling van de werkloosheidscijfers. Het overlegorgaan van de drie vak centrales is van oordeel, dat het langer uitblijven van ingrijpende maatregelen door de overheid nu zeker niet meer verantwoord is. De regering dient met grote spoed de toezeggingen gestand te doen die zij in de regeringsverklaring heeft gedaan. Het kabinet heeft bij zijn presentatie gezegd: „Indien in het verloop van de werkloosheid geen keer ten goede op treedt, zullen verdere maatregelen ter bestrijding van conjuncturele werkloos heid worden getroffen. De aard en om vang van die maatregelen zullen met name afhangen van de ontwikkeling van de betalingsbalans, van de parti culiere investeringen en van de bud gettaire mogelijkheden. Daarnaast staat de regering in beginsel open voor het nemen van speciale maatregelen indien de structurele werkloosheid dit vereist", aldus het overlegorgaan. Reeds eerder heeft het erop gewezen, dat hiermee de werkloosheidsbestrijding aan teveel beperkende voorwaarden werd gekoppeld. Temeer nu de situa tie zich zo ongunstig ontwikkelt vindt men het handhaven van deze beperkin gen onverantwoord. Volgens de vakcen- trales mogen met name budgettaire be zwaren bij deze omvang van de werk loosheid geen motief zijn om dringend noodzakelijke maatregelen nog langer achterwege te laten. Gezien de spreiding van de werkloos heid over de bedrijfstakken en delen van het land acht het overlegorgaan ge richte stimuleringsmaatregelen op zeer korte termijn noodzakelijk. In het zui den, oosten en noorden zal het bouwbe drijf een sterke impuls moeten krijgen door overheidsopdrachten voor woning bouw en werken tot verbetering van de infrastructuur. Bovendien zullen onder handen zijnde werken zoveel mogelijk in versneld tempo moeten worden uit gevoerd. Verhoging van de bouwactivi teit zal gunstige gevolgen hebben voor de algemene bedrijvigheid, met name yoor de toeleveringsbedrijven. De zorgelijke ontwikkeling in de tex tielindustrie vereist naar het oordeel van de drie vakcentrales bijzondere maatregelen die een geleidelijke aan passing aan veranderende omstandig heden mogelijk maken. Volgens het overlegorgaan dient de regering na te gaan door welke oorzaken de tot nu toe getroffen stimuleringsmaatregelen nog zo weinig zichtbaar effect hebben ge sorteerd. Het vindt het namelijk drin gend noodzakelijk dat mogelijk be staande beletselen zo snel mogelijk uit de weg worden geruimd. Als algemene maatregel tot het stimu leren van investeringen dringt het over legorgaan aan op -een discontoverlaging die zal leiden tot een verlaging van de bankrente. De verwachting van het Centraal Planbureau een stagnatie ui de groei van de investeringen dreigt immers door de feiten te worden bevestigd. Mede daarom zijn ook ande re (belasting) maatregelen ter stimule- DJAKARTA. (ANP) President ooekaino van Indonesië mag niet lan ger gebruik maken van het Merdeka- paleis in Djakarta. Soeharto had enige tijd geleden al te kennen gegeven, dat de presidentiële ambtswoning in de hoofdstad voor of- ficilëe ontvangsten bestemd is en niet voor Soekarno, a an de pa-es identiële volmachten door het volkscongres ziin ontnomen. Soeharto heeft Soekarno voorts ver boden de titels staatshoofd, president van de republiek, gevolmachtigde van het volkscongres, grote leider van de revolutie en opperbevelhebber van de strijdkrachten te voeren. Hij mag ook de presidentiële standaard niet meer gebruiken. De laatste tijd wordt Soe karno veelvuldig gezien Bogor, waar hij winkelt en met voorbijgangers praat Hij heeft geen lijfwachten bij zich soms wel een aantal mooie vrouwen. Het zomerse weer was gisteren aanleiding voor de Amsterdamse Politiekapel een lunch-concert te houden voor het Paleis op de Dam. De musicerende politiemannen ondervonden vooral belangstel ling van de jeugd. heeft^isteïSCJ»Fed~i!SeJe'C~ttVS."S<Tra!1 7a" de Verenigde Naties, Oe Thant. tu„£ Sferen gezegd dat een rechtstreekse botsing tussen Amerika en communis- voortduurt? °nver,n,Jdel«k is ala "uidige tendens in de Vietnamese öoriog „Ik vrees, dat wij getuige zijn van de beginfase van de derde wereldoorlog", aldus Oe Thant tijdens een lunch van de correspondenten bij de Verenigde Naties. Hij vergeleek de huidige periode met de maanden voor de eerste en tweede wereldoorlog en zei, dat de betrokken partijen dezelfde stadia van psycholo gische voorbereiding doormaken. Thant herhaalde zijn oproep voor een stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en ver klaarde, dat dit op het ogenblik het enige is dat een einde kan maken aan de militaire escalatie en dat kan leiden tot een oplossing door onderhandeling Hij was van mening dat zijn vroegere vredesvoorstellen nu van de baan zijn Geen van beide partijen heeft zijn voor stellen aanvaard. Oe Thant is zelfs van mening dat zijn plannen niet langer overwogen worden. In de voorstellen van Thant werd aan gedrongen op een stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, een vermindering in fasen van de militaire operaties door bmde partijen en deelneming van de gen "g a™ de vredesonderhan<>elin- Het latere plan, dat op 14 maart werd ingediend, drong aan op een bestand, gevolgd door inleidende besprekingen die tot doel hadden de Conferentie van Geneve van 1954 weer bijeen te roepen. Thans zei, dat hij nu alleen maar aan dringt op een stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Viet nam. ,,Er kunnen enige risico's in zit- Ifn1} a .T,.!;»' -maar het alternatief zit vol dodelijke gevaren. Het bombarderen van Noord-Vietnam heeft de gewenste resultaten niet opgeleverd ik zou mijn oproep willen herhalen voor een van de bombardementen. Alleen dat kan de voorwaarden schep pen v°or onderhandelingen". Oe Thant vertrouwt, dat onderhande- iingen binnen enkele weken zullen be- gmnen als Amerika de bombardemen ten stopzet. PRESIDENT de Gaulle brengt op 31 mei een officieel bezoek aan het Vati can, zo is in Vaticaanstad meegedeeld. Hij zal er met groot ceremonieel ont vangen worden. HET VATICAAN heeft onthuld dat Paus Paulus VI na zijn bedevaart naar e atima zaterdag een onderhoud zal heb benmet re Purtugese premier Antonio de Oliveira Salazar. OE THANT (ADVERTENTIES) Jasjes - Pakjes - Rokjes Mantels in meer dan 15 modetinten en elke prijsklasse. Nooit zag U zo'n uit- gebreide collectie. TILBURG DEN BOSCH Eindstrsal M Hiuveistraat U SCHAPENmarW T«!efoari 01400.31CS5 Tafefean C4250 - 23900 (Schuin tegenovar 4» St Annapiain Caadhuiskelder) Telefcen 04250-31621 Tel.fcan M'00-391J5 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De aardappelen worden duur. Het ziet ernaar uit dat ze de ko mende vier of vijf weken nog sterk in prijs zullen stijgen. Het is zelfs niet uit gesloten dat de huisvrouw in juni voor goede consumptie-aardappelen Bintjes bijvoorbeeld zestig of vijfen zestig cent per kilo zal moeten gaan betalen. Het is normaal dat in de periode dat de oude voorraden opraken en de nieu we aardappelen nog niet aan de markt komen, de prijzen stijgen. Maar het op lopen van de aardappelprijzen, zoals dat nu plaatsvindt, heeft oorzaken die daar mee nauwelijks verband houden. De oude oogst, vorig jaar, was over vloedig. Er ontstonden daardoor zeer grote voorraden. Dat heeft in kringen van de handel nogal wat paniek veroor zaakt. Er is tengevolge daarvan op zeer grote schaal geëxporteerd. In ja nuari en februari komt die export meestal vrijwel stil te liggen als er vorst optreedt. Die is dit jaar wegge bleven, zodat de aardappelexport on verminderd doorging. De voorraden zouden daardoor veel geringer zijn geworden dan men bere kend had. Bovendien vreesde de han del door de grote voorraden een aan zienlijke prijsdaling. Dat heeft er ook toe bijgedragen, zo verzekerde men ons, dat voorraden op ruime schaal zijn ge ruimd. dat het dit jaar anders zal gaan. Het is zelfs mogelijk dat de moeilijke periode van gering aanbod en hoge prijzen nog wat langer zal duren dan gebrui kelijk is. Grote voorraden nieuwe aard appelen komen gewoonlijk pas in de tweede week van juni aan de markt. Maar als de periode van droogte aan houdt zal" het eind juni worden voordat de veilingen de eerste belangrijke par tijen nieuwe aardappelen kunnen gaan verwerken. Dan zal zeker schaarste op treden. Die zal ongetwijfeld tot nieu we prijsstijgingen leiden. De import van oude aardappelen uit Polen en Denemarken is nog gering. Ook nieuwe aardappelen uit het Mid- dellandse-Zeegebied komen nog maar mondjesmaat in ons land. Van die im porten gaat nog geen enkele prijs-cor- rigerende invloed uit. Bovendien worden nog grote partijen aardappelen geëxporteerd door hande laars die hiertoe contractueel verplicht zijn. Het merkwaardige daarbij ls dat ze voor die goede Nederlandse aardap pelen van hun buitenlandse afnemers een veel lagere groothandelsprijs krij gen dan op het ogenblik op de binnen landse markt voor dezelfde soorten wordt betaald. Van een tekort aan aardappelen ls op het ogenblik geen sprake. De indruk bestaat echter wef dat grote voorraden worden achtergehouden om te kunnen profiteren van de snel oplopende prij zen. Bovendien, zo verklaarde ons een deskundige, zijn er nogal wat detaillis ten die van de gelegenheid gebruik maken om hun winstmarge niet onaan zienlijk te verhogen. Vorig jaar is In dezelfde periode in ons land een soortgelijke situatie ont staan. Toen duidelijk werd dat er een schaarste aan aardappelen was, heeft de regering bij de E.E.G. in Brussel ge vraagd het voorgeschreven invoerrecht op aardappelen te mogen opschorten. Dat is toegestaan. Op de prijsontwikke ling heeft dat echter geen enkele in vloed gehad. De aardappelen bleven toen zeer duur. Er is geen reden om aan te nemen (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Een Oosterhoutse pomphouder gaat met ingang van morgen (zaterdag) de benzine van zijn witte pompen opnieuw verlagen met 0,7 cent per liter. Het prijsverschil met de super-benzine van grote olie maatschappijen bedraagt dan 3,2 cent per liter. De prijs voor superbenzine is bij deze pomphouder thans 51,5 cent per liter; die van gewone 48,9 cent. ,,Het publiek zou zich evenwel goed moeten realiseren wat de acties van de witte pompen voor invloed hebben gehad op de benzineprijzen." deelde men ons in Oosterhout mee. De prijs voor superbenzine bij de grote maat schappijen bedroeg in 1966 nog 56,6 cent per liter. Daar kwam per 1 janu ari j.l. nog een accijnsverhoging bij van 4,2 cent per liter. Zonder de acties van de witte pompen zou de prijs bij de grote maatschappijen nu wellicht 60.8 cent zijn. In werkelijkheid is die nu maar 54,7 cent. De oliemaatschappijen zijn in hun liter prijs dus met ruim zes cent gezakt door de acties van de vrije hander'. Men schat dat de omzet van de witte pompen, die in Nederland vijftien pro cent bedragen heeft, door de tegenac ties van de grote maatschappijen iets is gedaald. Toch verwacht men dat de concurrentiestrijd door zal gaan. In Duitsland b-v. waar deze al eerder be gonnen is dan hier, duurt de strijd nog onverminderd voort. Gisteren was nog niet bekend of an dere witte-pomphouders het voorbeeld van hun Oosterhoutse collega zuilen- volgen. De zomer is nu echt goed losge barsten en mens en dier voelen zich er prettig bij. Moeder paard en haar veulen zal het een zorg zijn dat ze, tot de kaste der schim mels behorende, moeilijk bruin worden van de zon. Het water is in elk geval al lekker. En als zwemmen en bruin bakken je niet meer zo boeit, kun je altijd nog lekker op een stoel op de stoep gaan zitten. (ADVERTENTIES) En een stoel heeft vaak 4 poten. Toch staan veel van onze meubelen op één poot. Gewoon omdat we met vele smaken rekening houden. Teterlngsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. BafiMaïl ge jj'temjj Voor moeder schijnt zondag slechts goud goed genoeg. Pa gina 3. Limburg hoort er een eeuw bij. Pagina 7. Diepe droefenis in Artis: Gina is niet meer. Pagina 9. K.V.P. moet een programma- partij worden, zegt K.V.P.-jon- gere. Pagina 11. Duitsers zien voor zeven miljard aan reclame per jaar op de beeldbuis, en dat is goed voor de economie. Pagina 15. Op zaterdag 27 mei zullen hon derdduizenden wekkers héél vroeg aflopen. Pagina 19. Een ei met een aardappel door elkaar: niet lekker maar gezon der kan het niet, zeggen de des kundigen. Pagina 13. Spelen in de zon, onder beschut ting van Willemstads kanon, is ook een fijne zomerse bezigheid. En op een terrasje kun je gezellig ki|ken naar wie er allemaal lënas komt,

de Stem | 1967 | | pagina 1