Nieuwe Fiat 125 groter en krachtiger dan ,124' Kleine details maken de auto s veiliger CE) JUBILEUM EASla NIEUW F)c vahmatt adviseert JIJ Ei-aardappel-com bi natie gunstigste resultaat AANBIEDING Amphilex 6? geopend Het ideale voedsel berekend VERKLARING Snel Kansen Belast echt tmoederdaggeschenk tips-tips-tips - tips Export RUIMTEVAART voor alle £&•- ARMOEDE servies 16 I 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 MEI 1967 19 (Van een medewerker) DORTMUND Vermeng een ei met een pond aardappelen en u hebt het voor de menselijke voeding meest waardevolle eiwit verkregen. Geen ander eiwit, alleen of gemengd, dus ook niet dat van vlees of tarwe, groente of het toch zo voortreffelijke melkeiwit bereikt deze waarde. De combinatie ei- aardappels, hoe ook klaar gemaakt, bezit een zo krachtig eiwit dat 346 milli gram hiervan voldoende is om 1 kilo van uw lichaam voldoende te voeden. het Max-PIanckinstituut In het Max-Flanckinstïtuut voor Voedingsfysiologie in Dortmund zijn talloze soorten voedsel apart en ge combineerd hierop onderzocht, maar er was er geen bij met een gunstiger of zelfs maar even gunstig resultaat als de ei-aardappelcombinatie. De oorzaak, aldus dr. E. Kofrany, een van de me dewerkers van het instituut, ligt in de gunstige invloed van het aardappel eiwit op het eiwit in het ei. Het is namelijk gebleken dat men de waarde van voedingsmiddelen niet kan bepalen op grond van de werking die ze geïsoleerd hebbenj omdat die ten zeerste kan verschillen van hun wer king samen met ander voedsel uit com binaties bestaat of in combinatie met ander voedsel wordt gebruikt, is de werking van voedsel-„partners" op el kaar van het grootste belang bij het bepalen van de waarde, aldus de mo derne voedingsleer. Het el bestaat, zoals de naam ai zegt, behalve uit water voor het groot ste 'deel uit eiwit. Aardappelen daar entegen hebben maar 2 procent pro teïne (de wetenschappelijke naam voor eiwit). Hierin ligt de verklaring voor ZEKERHEID. Is er bij uw Bau- ederlands garan- de fabrikant is. lu recht op de vijf op het aggregaat) ip de kast via de service-organisa- lecht. [OELTAS BIJ BAUKNECHT. iepvries inkopen gemakkelijk te maken krijgt ■u bij uw 3-Sterren Bauknecht een mooie koeltas' gratis. Ook bijzonder cnic en uitstapjes. HT 3-STERREN OSTSYSTEEM. ■an 140 tot 310 liter IT OOMSYSTEEM. [an 135 tot 195 liter De nieuwe Fiat 125, die we onlangs hebben geïntroduceerd, is een grotere, luxueuzer en krachtigere uitgave van de „124". Dit model is on getwijfeld bedoeld om de 1500 te vervangen. Ook de Fiat 1800 komt in 't gedrang, hoewel de Turijnse fabriek heeft laten weten dat de pro- duktie van de 1500/1800 nor maal doorgaat. De 125 is een ruime auto voor vijf perso nen. Hij is 422 cm lang, 160 I cm breed en 144 cm hoog. fill Het gewicht rijklaar is 1030 lira kg (max. 1400 kg). De 125 ziet er compact en solide uit. De brede 175 S-13 banden versterken nog deze indruk. Het inte rieur degelijk en gerieflijk gemeubileerd, ■ttiet goed gevormde verstelbare voor- zetels en de iets gemodelleerde achter- bank, die een armsteun heeft. centrale wegklapbare Het instrumentenbord is goed voor alen. De 125 heeft in tegenstelling met de 124 ronde, gemakkelijk afleesbare Qstrumenten en bovendien een klokje, lagteller, waarschuwingslampje voor de iliedruk, handrem en choke. Het paneel ls van imitatiehout. Onder het dash- loard bevindt zich een plank voor het ►pbergen van kleine spullen. De kof fer is met een inhoud van 400 liter vrij ruim. Het ventilatie- en verwar- jöiingssysteem is doeltreffend. Het wordt 'geassisteerd door ventilatieopeningen aan beide zijden van het dashboard en door ontluchtingsspleten achterin. De Fiat 125 heeft goede rijelgenschap- pen. De vieroilinder 1608 cc moter, met twee bovenliggende nokkenassen, heeft een max. vermogen van 90 DIN-pk. De ■topsnelheid ligt boven de 160 km/uur. De acceleratie ligt bijna op sportwagen- P^u- He wagen heeft bekrachtigde schijfremmen rondom. Bij de uitrusting keffen we o.a. een 12 volts batterij en een wisselstroomdy namo aan. Een nieuwigheidje is dat de ruitenwissers bij motregen automatisch om de drie seconden één slag kunnen maken. Speciale veiligheidsmaatregelen zijn [Met genomen. Wel bevestigingspunten voor veiligheidsgordels, maar bijvoor- 'neeld geen veiligheidsstuur, geen dubbel 'emcircuit, geen roestvrije remleidingen, [geen verzonken portierkrukken. Uiterlijk maakt de nieuwe Fiat een jcompetente indruk, maar de dubbele koplampen lijken wat aan de kleine ijjnt .Evenals de vorig jaar uitgebrachte '124 heeft deze forsere en beter uitge ruste uitvoering geen revolutionair ont- rerp, een wagen, waarmee ernstig re ling moet worden gehouden. Tegen de herfst komt het nieuwe model op [onze markt. (ADVERTENTIES) De Automobielclub van Duitsland (AvD) heeft met het oog op dè herfst- salon in Frankfort een verlanglijstje opgemaakt van allerlei nuttige details, die de auto-industrie zonder hoge kos ten op de 1968-modellen kan toepassen. De meeste punten zijn bedoeld om de ryveiligheld te verhogen. De AvD vindt het vooral noodzakelijk dat alle auto's worden uitgerust met bevestigingspun ten voor de driepunts-gordel en veilig heidsriemen als standaard. De buitenspiegels moeten zodanig zijn geplaatst dat ze worden beschermd te gen vuiligheid en dat de bestuurder erin kan kijken zonder dat hij zich hoeft te bewegen of uit te rekken. De achteruitkijkspiegel in de wagen moet een ruim gezichtsveld hebben en liefst van het panoramatype zijn. Voor de ruitenwissers worden twee snelheden geadviseerd. De sproeier moet gemakke lijk hanteerbaar zijn en de waterflesjes en -tankjes kunnen wel een maat gro ter. Het dashboard moet ronde, gemak kelijk afleesbare instrumenten hebben (van het kloktype). De zittingen dienen voldoende steun te geven aan rug, len denen en dijen. Ze moeten royaal ver stelbaar zijn, ook de rugleuningen. De bestuurder moet, met de veiligheids gordel om, zonder moeite bij de diverse handels, knoppen en de handrem kun nen komen. De asbakken moeten ook in het donker gemakkelijk bereikbaar zijn. Vaak moet er naar worden getast. Ven tilatie en verwarming moeten bij elke temperatuur effectief functioneren. De ruiten moeten schoon blijven en niet beslaan. Dit geldt ook voor de achter ruit. In het drukke stadsverkeer, bij opstoppingen, in files en op parkeer plaatsen moeten onze wagens een stootje kunnen verdragen. Daarom stevige bumpers, die niet direct doorknikken. - bestaande uit: 2 I jtborden, 1 sauskorn. ,n schotels, 2 eierdoW» irlijk ƒ73.80 als pnmosetl .II WIT - .n ONYX .„„aflt/37-'5 arlijk f53.90 als P"m0 \1DRA - 5 erlijk f 56.65 als prïnnose^f39 Het ontstekingscontact en het stuur- slot mogen niet in de kniezone zitten. Bij botsingen zouden deze instrumenten extra verwondingen kunnen veroorza ken. Voor de bijzitter is een stabiele handgreep op het instrumentenpaneel geen overbodige luxe. Alle inzittenden moeten hun eigen armsteun hebben. De koplampen dienen verstelbaar te zijn? zodat ze bij zwaar belaste achterpartij niet te hoog schijnen. Aan te bevelen zijn waarschuwingslampjes op het dash board, die aangeven welk licht is in geschakeld, speciaal voor groot licht. Een aparte thermometer vor het koel water en een oliedrukmeter zijn beter dan waarschuwingslampjes. Waarom in elke auto niet een make-up-spiegeltje aan de rechter zonneklep? Voor het op hangen van kleding moeten er in het compartiment reële haken worden aan gebracht. De kofferruimte moet bekleed zijn met zachte stof. Het reservewiel moet gemakkelijk bereikbaar zijn. In vele gevallen is het nog onoordeelkun dig weggeborgen. Het uitlaatsysteem moet van betere kwaliteit en langer houdbaar zijn dan nu het geval is. Prak tisch zijn trekhaken aan de vóór- en achterzijde van de wagen, die onnodige schade bij eventueel sleep- en bergings werk voorkomen. Haken zijn ook han dig als men met zijn wagen in modder, zand of sneeuw blijven steken. We kunnen het AvD-lijstje nog wel aanvullen, maar we zijn al blij als de auto-industrie bij de bouw van nieuwe modellen met bovenstaande punten re kening houdt. '"Pracht vooral het hoogspanningsge deelte van de ontsteking zo droog mogelijk te houden, want vocht veroor zaakt stroomlekken en daardoor storin gen. Het hoogspanningsgedeelte van uw ontsteking begint by de bobine en wel op de plaats waar deze met een „bougie kabel" de verbinding vormt met de ver- deelkap. In deze kap wordt de stroom, via een ronddraaiende „rotor", beurte lings via één der bougiekabels, naar de, met deze kabels verbonden bougies ge voerd. Ts er roest op een oliepeilstok te zien A dan is dit een teken dat de betreffen de motor vrijwel nooit op bedrijfstem- peratuur gereden wordt. De zich in het oliecarter ontwikkelende condensvoch- ten kunnen hierdoor onvoldoende ver dampen en verzamelen zich op de bo dem van de oliepan. Dat behalve de oliepeilstok ook de andere stalen motor- delen corrosieverschijnselen vertonen, spreekt vanzelf. plaats nooit bougies in een nog zeer warme aluminium cilinderkop. Het kan nl. bij bepaalde aluminiumlegerin- gen voorkomen dat tijdens het afkoelen van het metaal de bougiegaten gaan „trekken" en dus onrond worden. De bougies worden hierdoor zo vast in het lichtmetaal- geklemd dat ze zonder draadbeschadigingen vrijwel niet meer te demonteren zijn. Corns kan het wel eens nodig zijn om de batterijkabels los te maken omdat u b.v. de batterij wilt laten laden of verwisselen. Denkt u er bij het monte ren van de batterij vooral om, de ka bels weer op de juiste polen aan te slui ten. Zou u zich met de aansluiting ver gissen dan kunt u daar de grootste moeilijkheden door krijgen. Als u de merktekens op de polen en de kabels niet meer kunt ontcijferen, doet u ver standig merktekens aan te brengen. (ADVERTENTIE) 6 Kleurrijke huishoudpockets voor de vrouw in luxueuze cassette yoor 2.95 De serie bestaat uit: bloemen en planten in huis en tuin wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bij elke fTtT) kruidenier| U vraagt maar De familie De H. te Roosendaal heeft de vorige maand een tweedehands Fiat gekocht die het prima doet. Alleen de kunstlederen bekleding is een doorn in het oog want die ziet er uit of daar nooit iets aan gedaan is. De stoelen vooral zijn vuil van het vet terwijl de overige bekleding al niet veel beter is. De vraag is nu wat daar aan te doen is. Oud vuil op kunstleer is vrij moeilijk te verwijderen. U kunt het best begin nen met het stofvrij maken van het kunstleer. Dit kunt u doen met een zachte doek; de moeilijk bereikbare plaatsen zoals hoekjes en vouwen kunt u borstelen. Hierna dient u de bekle ding af te wassen met een sopje van (zacht) water en zeepvlokken. Niet te royaal zijn met het sop want het teveel dringt onder het stiksel en dat is min der gewenst. Hardnekkige vlekken kunt u proberen te verwijderen met een met wasbenzine bevochtigde doek. Vuile strepen op de onderzijde der portierbe kleding, veroorzaakt tijdens het in- en uitstappen, kunt u behandelen met ter pentijn. Welke behandeling u ook toe past, het laatste moet altijd zijn het zorgvuldig droogwrijven van de stof met een zachte doek. Omdat kunstleer niet poreus is mag u het niet in de was zetten. Doet u dit toch dan vormt u al leen maar stofnesten en zal uw kleding vuil worden. AMSTERDAM (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft gisterochtend in het RAI- gebouw in Amsterdam de internationa le postzegeltentoonstelling Amphilex '67 geopend. „Filatelie is de hogeschool van het verzamelen en de liefhebbers kunnen nooit uitgestudeerd raken", zei de bewindsman. „Maar filatelie is meer dan verzame len met een hoofdletter, het heeft ook te maken met een stuk „big business" Een op elke drie van onze volksver tegenwoordigers verzamelt postzegels, voor zichzelf of voor zijn kinderen. Er wordt geraamd dat er vijftien mil joen verzamelaars in de wereld zijn", aldus de minister, die zei dat deze ex positie mag worden gezien als een wereldgebeuren. De Utrechtse P.T.T.- fanfare, een majorettengroep, de Monte Carlogirls uit Voorburg en Haarlemse bloemenmeisjes verzorgden de omlijs ting van de opening. De voorzitter van het Pestuur van Amphilex '67, de heer S. Rietveld, deel de mee dat met de opening van de expositie de honderdste internationale postzegeltentoonstelling haar poorten heeft geopend. ,Ten aanzien van de deelneming van buitenlandse postze gelhandelaars is de expositie de groot ste tentoonstelling die er ooit in de wereld is gehouden. De grote finan ciële steun van de Engelse overheid met het doel export te bevorderen heeft hiertoe volgens spreker zeker bijge dragen. De bezoeker die voor elk der 4400 kaders met postzegels een minuut zou blijven staan zou 75 uur nodig hebben om alles te zien, zo merkte de heer Rietveld nog op. het feit dat u een heel pond aardappe len nodig zult hebben om dat ene ei aan te vullen. Merkwaardig is dat het aardappelproteïne samen met melk een kleiner aanvullingseffect heeft, met rundvlees een nog geringer en met to nijn helemaal geen. Het ené eiwit is dus het andere nog niet, hoewel de ver brandingswaarde bij alle soorten ge lijk is, 4,1 calorie per gram. Het menselijk lichaam kan vrijwel geen eiwit in zijn geheel opnemen. Het moet tijdens het proces van de spijs vertering eerst afgebroken worden in de delen waaruit het is opgebouwd, de aminozuren. Nu heeft het ene eiwit kennelijk niet dezelfde samenstelling als het andere, vandaar dat oök het ene eiwit lichter verteerbaar is dan het andere. Veel van de kennis hier over is nog nieuw, maar het belang van de begeleidende voedingsmiddelen is al lang bekend. Gemengd voedsel is het beste en dient zowel dierlijke als plantaardige bestanddelen te bevatten. Niet alleen dat de combinatie van ei wit, met koolhydraten en vet plus de bijmenging van zouten, vitaminen en .sporen de waarde van de aparte sa menstellende delen verhoogt, boven dien wordt door het gelijktijdig op nemen van verschillende eiwitsoorten, dierlijke zowel als plantaardige, de bio logische waarde van elk eiwitsoort nog weer verhoogd. De „aanvullingswaarde" van proteïne" is, aldus dr. Kofrany, even belangrijk als de waarde die het op zichzelf al heeft. (ADVERTENTIES) Kies een FASTDgeiser met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water m de douche. Twee van de drie verkochte geisers nijn een rAalU De experimenten In Dortmund tonen aan hoezeer het plantaardige ëiwit aan waarde wint door de combinatie met het dierlijke eiwit, en omgekeerd. Zo is bijvoorbeeld het tarweproteïne op zichzelf niet bijzonder waardevol, maar bezit het vermogen de op zichzelf al hoge waarde van het melkproteïne nog te vergroten. Bij aardappelproteïne is bovendien nog van zo groot belang dat het op zichzelf al een even hoge waar de bezit als eiwitproteïne. De behoefte aan proteïne wordt dus bij alleen maar aardappelen eten niet minder bevre digd dan bij alleen maar eieren eten, zo blijkt tot veler verbazing. In com binatie voeren deze beide proteïnen hun waarde nog aanzienlijk op. Dat de mens bij een door armoede of andere beperkingen opgelegd aar- dappeldieet gezond blijft, is. waarschijn lijk te danken aan de hoge waarde van het aardappeleiwit, die pas nu ontdekt is. In de periode van voedselschaarste na de laatste oorlog werd zelfs 25 tot 30 procent van de behoefte aan eiwit door aardappels gedekt- De biologische waarde van het aardappeleiwit, die men toen nog niet kende, heeft de mensen kennelijk door de èiwitcrisis heengeholpen. Schep zélf het ideale klimaat in uw huis. Met Verosol: gor dijnen volgens een isolatie-principe uit de ruimtevaart. Geen zonwering meer nodig: de zilverkleurige reflectiekant van uw Verosol-gordijnen houdt 's zomers hinderlijke hitte bui- i ten. 's Winters houdt Verosol uw kachelwarmte vast. Dus: j besparing op stookkosten! Zend vandaag nog de coupon in. U krijgt dan een uitvoerige brochure met alle inlichtingen. Plus een staaltje van deze revolutionaire gordijnen. Inzenden aan Verolme Internationaal N.V., Caret van Bylandtlaan 2, Den Haag NAAM: ADRES:... PLAATS: wenst vrijblijvend alle inlichtingen over VEROSOL D.S. Hoe zal het weer zijn? Dat is de alles-overheersende vraag, die twee dagen voor het pinkster- weekeinde gesteld werd. Iedereen hoopt uiteraard op zoveel moge lijk zon. De mogelijkheden voor weekendrecreatie zijn dan legio: een paar dagen kamperen aan de Zeeuwse of Hollandse kust (waar het met pinksteren bijna altijd goed weer is), „gewoon" maar „lekker" in een zwembad in de zon liggen, of bos of hei opzoeken. Voor de zeilliefhebbers is er even eens genoeg te doen. Op het Veer- se Meer worden dit weekend in ternationale zeilwedstrijden ge houden. Op de plassen bij Gouda kan men terecht voor de Goudse zeilweek. De paardeliefhebbers kunnen hun hart ophalen in Ber gen op Zoom, waar zondag en maandag een groot concours-hip- pique wordt gehouden met inter nationale deelname. De sportlief hebbers komen met Pinksteren trouwens altijd goed aan bod. In diverse plaatsen zijn sporttoer nooien georganiseerd en er zijn veel wielerkoersen. De voetbal liefhebbers kunnen terecht bij de diverse bekerwedstrijden. Er zijn natuurlijk nog veel meer moge lijkheden. Tijdens de pinksterdagen! zullen de koolzaadvelden van de polder Oostelijk- Flevoland in bloei staan. Deze onaf zienbare velden, waarvan de gele kleur reeds van ver is te zien, trekken ieder jaar steeds meer bezoekers.De toeris ten nemen meestal tevens de gelegen heid te baat om de snelle ontwikkeling van dit nieuwe land te beikijken. De Rijksdienst voor de IJsselirieerpolders geeft speciale folders uit, waarop de bloeiende velden zijn aangegeven. Deze folders zijn verkrijgbaar bij de WV's in Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Kampen, Dronten en Lelystad. Een berichtje, waar vele natuur liefhebbers ieder jaar weer op wach ten: 't Beheer der Koninklijke Land goederen stelt tot en met 24 mei de Koninklijke Landgoederen *,De Hor stenin Wassenaar dagelijks voor het publiek open. Op zon- en feest dagen is de ingang aan de Papelaan te Wassenaar, bushalte Den Deyl op de overige dagen aan de Rijks straatweg 557 te Wassenaar Er is tegenwoordig ook een soort songfestival voor hanen; alleen heet het dan wat anders. De liefhebbers noemen het een „hanekraaiwedstrijd", waarbij de deelnemers wel wat minder voorkomend worden behandeld dan bij een echt songfestival. De hanen wor den nl. in een kooi gezet, een jurylid plant zijn stoel ervoor, gaat zitten, drukt zijn stopwatch in en telt hoeveel keer de haan in een kwartier tijd kraait. De haan, die dat het meest doet wint de eerste jprijs. Wat een hels spektakel dit alles bij elkaar zal geven kunt u morgen horen in Vaassen (Geld.), als u tenminste bereid bent om by het eerste kraaien van uw haan op pad te gaan. In kasteel „De Cannen- burgh" te Vaassen worden morgen om tien uur en verder op iedere zaterdag morgen hanekraai wedstrijden gehou den. Vorige maand was er nog een haan, die maar liefst 56 maal zijn „wekker" af liet lopen. De kenners schijnen een trucje te hebben om de „kraaistartmotor" van hun haan aan te zetten. Iedereen kan aan de wed strijden deelnemen (zyn haan wel te verstaan)U hoeft alleen maar «w haan mee te nemen. Vaassen ligt in het prachtige Veluwe-gebied bij Apel doorn en is gemakkelijk bereikbaar via Utrecht en Amersfoort. Inlichtingen: VVV-Vaassen, tel. 05788-1414. Enige weken geleden werd de St.- Pieterstoren in het Brabantse plaatsje Oirscbot (bij Eindhoven) weer. openge steld. Men had in de toren' de nodige betimmeringen aangebracht, die een veilige beklimming vaii deze 72meter hoge toren mogelijk maakten. Op woensdag, zaterdag en zondag is de St.- Pietersuitzichttoren nu opengesteld voor het publiek. Deze unieke toren biedt de mogelijkheid tot een uitkijk over ge heel Midden-Brabant. Eindhoven kan altijd gezien worden. Bij helder weer komen daar Tilburg en Den Bosch, nog eens bij. Bovendien heeft men in Oir- schot een lichtinstallatie aangelegd, waarmee de toren en het pittoreske marktplein in het licht gezet wordt, Het nieuwe dagtochtenprogramma van de Nederlandse Spoorwegen is ook weer uit. De belangstelling voor deze tochten neemt nog steeds toe, waarbij het percentage vrouwen, dait deelneemt, opvallend hoog is. Het is de bedoeling, dat wij in deze rubriek vrij regelmatig een NS-tocht „behandelen". Deze toch ten bieden nl. een aantal aantrekkelijke aspecten: elke dagtocht gaat door, on der welke omstandigheden dan ook en men kan de dag naar eigen idee inde len, terwijl bovendien niet van tevoren een kaartje besproken hoeft te worden. Nieuw in het programma van de NS is tocht naar Gouda op de donderdagen van 1 juni tot en met 31 augustus. Het eenvoudigste is even een bezoekje aan het station te brengen, waar men u graag een programma verschaft. Ouwehands Dierenpark in het Gel derse Rhenen heeft de grootste ren dierkudde, die Nederland kent. Deze moseters kwamen rechtstreeks uit het noorden van Finland naar Rhenen. Dat deze dieren zich hier kiplekker voelen, is deze week weer gebleken, toen er een welgeschapen jong werd geboren. i ALABASTINE Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren, barsten enz. Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. 1 Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat er groot op! Nu ook Instant Alabastine in handige grote tube.

de Stem | 1967 | | pagina 13