Provo speelt met Haagse politie Linkervleugels van KVP5 AR en CHU vormen radicaal christelijk comité JAMIN! k Fellowship deed het geweldig Zeg maar jij Burgemeester voorgedragen voor eervol ontslag Beslissing van kabinet acht ik onrechtvaardig Interimrapport „vernietigend' voor v. d. Molen BEHOUDEND ELFTAL TEGEN HONGARIJE Van Hasselt in Nederland aangekomen Vlaamse Academie: LANDELIJKE HIILP VOOR AMSTERDAMSE POLITIE r, rsi: r r-:* VRIJHEID IN RUIL VOOR INLICHTINGEN Ontwikkeling werkloosheid ongunstig 14 mei DAGBLAD VOOR ZEELAND Van Hall Hl onvermijdelijke is gebeurd: Mr. EXCLUSIEF voor geheel Nederland JiMt- f WEIGERING GERUCHTEN Droog en zonnig Samen opmarcheren HELING ANDAAG EN moederdag 107e JAARGANG Ne. 25501 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Al WOENSDAG 10 MEI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl, f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse 'nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41^^telefoo^^^^^^ 55' VV MR. VAN HALL MOET WIJKEN Van Hall gaat heen als burgemees ter van Amsterdam. Is hij geofferd op het altaar van het provotariaat Er zijn er, die deze mening zijn toe gedaan. Mr. Van Hall schijnt er zelf ook zo over te denken: hij heeft ge weigerd zelf ontslag te vragen. Wij delen deze zienswijze niet. Met al le respect voor de man v. Hall hij heeft zich in de oorlogsjaren bijzon der goed gedragen en met alle wac.rdering ook voor de manager Van Hall moet geconstateerd worden, dat hij in Amsterdam als burgemeester heeft gefaald. |Amsterdam, mr. Van Hall heeft het zelf gezegd, is een lastige stad. Zo'n stad heeft een burgemeester nodig, die midden tussen de mensen staat, die weet wat er onder de burgerij leeft. Dit alles was bij mr. Van Hall in onvoldoende mate het geval. Hij was te veel regent, te weinig burger vader. laardoor heeft hij in moeilijke situa ties verkeerde beleidsbeslissingen ge nomen. Niet eenmaal maar zo dik wijls. dat in de hoofdstad een gezags vacuüm dreigde te ontstaan, een ver trouwenscrisis tevens tussen dege nen, die het eerst geroepen zijn het gezag naar hedendaags inzicht vorm en inhoud te geven. Het lijkt ons geen gemakkelijke opgave een nieuwe burgemeester te vinden, die nu in Amsterdam orde op zaken kan stellen. Er is moed voor nodig om nu in de hoofdstad burgemeester te worden. Wil hij slagen dan zal hij moeten begrijpen, dat Amsterdam een lastige stad is. Amsterdam mag dat begrip verlangen mits het dan zelf ook gaat inzien dat een lastige stad zonder orde en gezag niet leven kan. iiiiHiiiiiaiiiiHiiiiiaiiiiwiiuiBniiHiiiiHiiiiiBiiiiaiiiiiaiüini (ADVERTENTIES) Deux Pièces v.a. f 79. Mantelcostuums v.a. f 169. Voorzien van originele labels Niet zonder trots presenteren wij U de collecties atjixi. - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft mr. Gijsbert van Hall (63), sinds 1 februari 1957 burgemeester van Amster dam, ontslagen. Dit besluit werd gisteren genomen nadat in een gesprek met burgemeester Van Hall gebleken was, dat deze zelf wel ontslag wilde vragen, maar pas na pu- blikatie van de interim-rapporten der cominissie-Ensche- de over Amsterdam. Het kabinet wilde echter een beslis sing over het ontslag niet langer uitstellen. houders van Amsterdam gisterochtend in een bespreking met minister Beer- nink duidelijk had gesteld „het niet in het belang van Amsterdam te achten indien hem (de burgemeester) zo „rau welings" ontslag zou worden verleend". De tweede reden is van persoonlijke aard. Mr. Van Hall herinnert eraan dat de door de regering ingestelde commis- sie-Enschede reeds sinds juli 1966 doen de is een onderzoek in te stellen naai de Amsterdamse verhoudingen en ge beurtenissen. In dit onderzoek speelt het beleid van mr. Van Hall en zijn doen en laten een hoofdrol. In decem ber j.l. kwam de commissie-Enschede met een (nog steeds geheim) interim rapport over de geruchtmakende ge beurtenissen van 13 en 14 juni vorig jaar. Het tweede interimrapport van de commissie-Enschede zal, naar de bur gemeester vernomen had, volgende week worden uitgebracht. Daarmee is clan gebeurd wat volgens velen onvermijdelijk eens moest gebeu ren. Het bijzondere is echter dat burge meester Van Hall nu dus gedwongen heengaat. Mr. Van Hall zelf heeft deze gang van zaken „onrechtvaardig" genoemd. In een officiële verklaring aan de minis ter van Binnenlandse Zaken zegt hij: „Het is het kabinet hekend dat ik van plan was mijn taak in het najaar neer te leggen. Ik meen er recht op te heb ben, dat ik een besluit zou nemen wan neer openbaar was geworden op welke wijze ik mijn ambt als burgemeester heb vervuld. Het kabinet wil mij dit recht niet laten, hetgeen ik onrecht vaardig acht". Zijn bereidverklaring om ontslag te vragen na publikatie van de genoemde interimrapporten baseerde mr. Van Hall op het feit, „dat de rondom hem ont stane situatie hem een goede uitoefe ning van zijn functie dusdanig ver zwaart, dat deze op den duur beter door een ander kan worden vervuld". De beslissing om mr. Van Hall voor eervol ontslag bij de koningin voor te dragen, viel gisteren tijdens een twee en een half uur durend gesprek met mi- nister-president De Jong en de minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie). Namens het kabinet vroeg premier De Jong aan mr. Van Hall of hij.bereid was dezelfde dag nog aan de koningin zijn ontslag op korte termijn te vragen. Als hij daartoe niet bereid zou zijn, zou het kabinet hem zelf voor ontslag voor dragen. Burgemeester Van Hall weigerde om de hierboven reeds aangegeven redenen. Hij verliet daarop om een uur de bij eenkomst, uitgeleide gedaan door pre mier De Jong. „Het was een prettig ge sprek", zei mr. Van Hall nog tot de aan wezige journalisten, voor hij in zijn auto stapte. In zijn reeds genoemde verklaring aan minister Beernink noemt burgemeester Van Hall twee redenen op voor zijn weigering om zelf gisteren terstond ont slag te vragen. De eerste niet-persoon- lijke reden is, dat het college van wet- Burgemeester Van Hall zegt nu in zijn verklaring dat het feit, dat over het eerste rapport allerlei geruchten zijn ontstaan, de uitoefening van zijn taak bijzonder heeft verzwaard. Daarom ook meende hij er recht op te hebben dat deze rapporten zouden zijn gepubli ceerd, alvorens hij zijn plan zou vol voeren om zelf ontslag te vragen en in het najaar heen te gaan. Thans gebeurt dit in omgekeerde volgorde. De beide interimrapporten van de commissie- Enschede zullen volgende week wor den gepubliceerd. Op basis van die rap porten zal dan in de Tweede Kamer een uitgebreid debat over alle Amster damse gebeurtenissen plaatsvinden. Het beleid van burgemeester Van Hall en van diens eerder ontslagen hoofdcom missaris van politie Van der Molen, zul len in dit debat een centrale plaats in nemen. In Den Haag verluidt thans, dat de interimrapporten vooral „vernietigend" zijn voor hoofdcommissaris Van der Molen. Het beleid van burgemeester Van Hall zou cr veel minder hard in worden aangevallen. Binnenlandse Zaken kon geen com mentaar geven op 'de mededeling van de burgemeester van Amsterdam aan de minister. Ook de R.V.D. weigerde commentaar. Wat de ontslagprocedure betreft zegt het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de burgemeester in functie blijft tot de datum waarop het ontslag in gaat. Welke datum dit is, kon nog niet worden gezegd. (ZIE VOOR COMMENTAAR EN LEVENSBESCHRIJVING PAG. 9) 55 $5- gezond bruin met: hamol ultra ACCRA (Reuter) Een menigte van ongeveer 20.000 Ghanezen heeft dinsdag pp een schietbaan in Accra het fussil- j leren bijgewoond van twee jonge leger officieren, die schuldig waren bevon den aan medeplichtigheid aan een vo rige maand gepleegde staatsgreep, loen de schoten waren gevallen orak de menigte door een militaire afzet ting om de lijken van dichtbij te kun nen zien. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen en verdere stijging van tem- peratuur. z°n onder 20.18; maan onder 21.43 uur 5^8*^nir °P 153 UUr; maan op (Van onze speciale verslaggever) BOEDAPEST Bondscoach George Kessler heeft bepaald geen experimen teel Nederlands elftal samengesteld voor de belangrijke wedstrijd tegen Hongarije, vanavond in het NEP-sta- dion te Boedapest. Kessler noemt het zelf een „behoudend elftal'. Er viel dan ook geen enkele verras sing te noteren. Keeper Tonnie van Leeuwen heeft zich goed hersteld van die morele opdoffers, die hij in de wedstrijd tegen Oost-Duitsland opliep. De terugkeer van Cor Veldhoen op de linksbackplaats stond ook al vast en Gerard Bergholtz's opstelling schokte eveneens niemand, omdat Sjaak Swart geblesseerd in Nederland achterbleef Kessler heeft het elftal nu als volgt samengesteld: DOEL: Van Leeuwen (GVAV). ACHTER: Suurbier (Ajax), Israel (Feii- enoord) Eijkenbroek (Sparta) en Veld hoen (Feijenoord). MIDDEN: Groot (Ajax) en Muller (Ajax). VOOR: Bergholtz (Anderlecht), Mulder (Anderlecht), Nuninga (Ajax) en Kei zer (Ajax). Reserves: Doesburg (Sparta), Flinke- vleugel (DWS). De Zoete (ADO) en Van der Kuylen (PSV). (Zie verder onze sportpagina) ATHENE (AP) Frans van Hasselt, de Nederlandse journalist die door het militaire Griekse regime is uitgewezen, is gisteravond op Schiphol aangekomen. De correspondent van het Algemeen Handelsblad werd vorige week zater dag gearresteerd nadat „belastend ma teriaal" bij hem was aangetroffen. Tot zijn vertrek werd hij vastgehouden door de veiligheidspolitie. Functionarissen van de Nederlandse ambassade deden Van Hasselt uitge leide. BRUSSEL (ANP) De Koninklijke Vlaamse Academie voor taal- en letter kunde heeft gisteren gezegd dat het ge ul uik van je, jij en u moet worden bevorderd. Ge en gij leeft nog bij de meeste Vlamingen, aldus de verklaring, maar door de verheugende verbreiding van het verzorgde Nederlands winnen ie, jij en u ec.iter geleidelijk veld. De Vlaamse Academie gelooft echter niet dat men de ontwikkeling moet forceren door ge en gij to verbieden. Noord-Holland) bijstand worden verleend Zeeland stelt Pr°VlnCleS (bellaIve vijftien man ter beschikking. In totaal ,evere„ de 1 "K er zestig effectief in dienst zullen zijn. Het pcrsoneeT unrrtT V' Waarvan periodes van vier weken. De regeling geldt voor I t" mge Scdurcnde Daarnaast stellen de Koninklijke Marechaussee i. "°™en zomcrmaalldcn. twintig man effectief ter beJihkL" K°rPS K«fop»'»ie elk „We hebben een heel prettig gesprek gehad", vertelde mr. Van Hall gisteren de journalisten, toen hij met premier De Jong en de ministers Polak en Beernink had gesproken. Het heeft er op deze foto veel van weg, alsof de Amsterdamse burgemeester na afloop van het gesprek de minister-president heeft laten arresteren. De heer De Jong wordt echter niet gevankelijk weggevoerd; de grimmig kijkende politieman maakt alleen ruimte voor hem, en heeft hem niet bij de mouw gepakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG. De Haagse politie lieeft gisteren krachtig stelling geno men tegen de beschuldiging van Provo Den Haag", dat de 21-jarige Hagenaar Peter Walraven door de Haagse recherche is overgedragen aan een geheime dienst. In een brief van „Provo Den Haag" aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer wordt gesteld, dat de politie Peter Walra ven geen moeilijkheden in de weg zou leggen wanneer hij als tegenpres tatie zijn oor te luisteren zou leggen bij linkse jongerengroepen en wel speciaal bij Provo en de Pacifistisch Socialistische Jongeren Werkgroep. De informaties moesten dan worden .overgegeven aan een zekere „Gerard", lid van de geheime dienst. Als be wijsmateriaal heeft Provo een aantal foto's bij de brief ingesloten. Een van die foto's toont het moment waarop Peter Walraven van „Gerard" een tientje ontvangt, wanneer zij samen aan een tafeltje zitten in een lunch room in Den Haag. De andere foto's werden ook daar genomen zonder dat de geheime agent dit in de gaten had.' Deze blijkt geen lid van de B.V.D. te zijn, maar een functionaris van de Haagse politie. Uitdrukkelijk werd tegengesproken, dat de jongen onder druk was gezet. „Provo Den Haag" meent, dat een dergelijk gebruik van mensen in strijd is met het handhaven van een be hoorlijke rechtsorde. In de brief aan de Kamerleden wordt aangedrongen op een onderzoek. Dit zou moeten re sulteren in vervolging van de betrok ken ambtenaren en hun opdrachtge vers. Het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Haagse politie heben des gevraagd verklaard, dat de B.V.D. niets van doen heeft met de affaire Peter Walraven - „Gerard". (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Sinds enige tijd zijn buiten de partijbestu ren om besprekingen gaande tussen de voormannen van o.a. de linkervleugel der K.V.P., A.R.- spijtstemmers" en een groepje progressieve C.H.U.-jongeren. De ze drie groeperingen hebben nu besloten samen te werken. Aan het eind van deze week zullen zij wel met een beginselverklaring voor bet voetlicht treden. Het doel van deze progressieve chris ten-democratische groepering is primair de drie grote confessionele partijen, de K.V.P., A.R. en C.H.U., te hervormen tot; radicaal-christelijke partijen. Zou dit doel niet worden bereikt dan zullen de initiatiefnemers waarschijnlijk aanstu ren op de vorming van een nieuwe, ra dicaal-christelijke partij. De activiteiten van deze „radicalen" worden gecoördi neerd door de oud-minister van Volks huisvesting, drs. Bogaers. Genoemde radicaal-christelijke groe pering vindt haar oorsprong in de „nacht van Schttielzer", in de veront waardiging van de linkervleugel dei- confessionele partijen over de val van het kabinet-Cals. Binnen de K.V.P. vormden zich toen al direct een groep, die niet bereid was zich neer te leg gen bij de koerswijziging van de K.V.P. Voorman van deze K.V.P.-groepering was min of meer de Tilburgse hoog leraar prof. jhr. Alting von Geusau. La ter sloten zich daar o.m. oud-premier Cals en oud-minister Bogaers bij aan. Ook de linkervleugel van de huidige Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. is in deze groep vertegenwoordigd. Bij de A.R. deed zich een soortgelijke ontwikkeling voor, toen bleek dat A.R.- lijstaanvoerder mr. Biesheuvel tijdens de kabinetsformatie niet met socialis ten maar wel met liberalen wilde on derhandelen. De groep van „A.R.-spijt- stemmers", die toen ontstond, werd ge leid door dr. De Gaay Fortman jr. Het is bekend dat de A.R.-partijvoorzitter dr. Berghuis met deze radicale Anti's sympathiseert. Dr. De Gaay Fortman c.s. en enkele vooruitstrevende C.H.U.- jongeren hadden al spoedig contact met de radicale K.V.P.'ers. Na een aantal besprekingen is nu besloten gezamenlijk op te marcheren. Deze radicalen gaan er van uit dat de christelijke visie op mens en maat schappij een oz belangrijke stimulans kan zijn voor de politiek, dat zij die christelijke visie willen handhaven als uitgangspunt voor hun politiek hande len. Ze zijn echter bereid zeer nauwe samenwerking aan te gaan met alle an dere groeperingen, die eenzelfde poli tieke beleidslijn voorstaan. Voor de gedachten, die onder de „ra dicalen" leven, verwijzen wij naar de serie „Waarheen", waarin vandaag dr. De Gaay Fortman aan het woord is. (ZIE PAGINA 7) DEN HAAG (ANP) Gedurende de maand april daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met 9643 en wel van 84678 tot 75035 mannen. Het voor seizoen gecorrigeerde cyfer van deze reserve steeg echter van 74200 tot 83300. 'Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de vraag naar mannelijk per soneel bleef nagenoeg gelyk. Uit deze cijfers blijkt, dat de werk loosheid in verband met het seizoen enerzijds gedaald is met ruim 18.000, maai* dat anderzijds conjuncturele en andere factoren d werkloosheid deden stijgen met circa 9000 personen. Gedu rende de afgelopen maand is het ver schil in werkloosheidsniveau tussen het westen en de rest van het land verder toegenomen. De situatie op de arbeids markt in het westen bleef gespannen. In Amsterdam zal de vraag om ar beidskrachten toenemen en in Rotter dam heeft men buitenlandse arbeiders nog hard nodig. De werkloosheid van de bouwvakarbeiders daalde in april met 5800, wat voor de tijd van het jaar een geringe teruggang is. In alle be roepsgroepen, ook in het bouwvak, is de werkloosheid, na seizoenscorrectie, blijven stijgen. De geregistreerde ar beidsreserve van vrouwen bleef nage noeg onveranderd. IZIE OOK PAGINA 3) ZEVEN van de acht mijnwerkers die in een kolenmijn in Myslowice, Zuid-Polen, onder gesteente bedolven werden, zijn om het leven gekomen. De jongeman kwam in februari van het vorig jaar in contact met de politie wegens heling. In maart werd hij gegrepen voor diefstal. Uit ver horen na de gelddiefstallen kwam vast te staan, dat hij inlichtingen kon geven over gebruikers van verdoven de middelen. Volgens „Provo Den Haag" zou de politie toen heben voorgesteld de jongen met rust te laten wanneer hij bepaalde inlichtin gen zou willen geven. Dit deed Peter Walraven en er werd een arrestatie verricht. In totaal ontving hij voor zijn werk 85 gulden. Steeds werden andere ontmoetingspunten afgespro ken en soms moest de jongen een be paald nummer in Den Haag bellen. Op 5 april van dit jaar konden de foto's worden gemaakt van de ontmoe ting in de lunchroom. Kortgeleden werd het contact ver broken, omdat het niet opleverde wat de politie ervan verwachtte. Een woordvoerder van de Haagse politie noemde het gebruik van dit soort contacten noodzakelijk voor het werk. Dit is een van de vijf foto's welke door „Provo Den Haag" aan de leden der Statcn-Generaal zijn gestuurd, gemaakt in de lunchroom van de Hema in Den Haag. De foto toont links de 21- jarige Hagenaar Peter Walraven en rechts de politieambtenaar „Gerard. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Nederlands eerste straalvliegtuig, de F—28 Fellowship van Fokker, heeft gisteren in alle vroeg te zijn luchtdoop feilloos ondergaan. Chef-invlieg er A. P. Moll met naast zich co-piloot A. van der Schraaf bleven precies vflf kwartier in de lucht. Plet was toen bijna windstil en het zicht was uitstekend. Bovendien is het luchtverkeer zo vroeg op de dag nog gering. Tijdens een gedeelte van de tocht werd de Fellowship begeleid door een Friendship. Van de Fellowship zijn nog twee proto-typen in de maak. Ze zullen de komende winter gereed zijn. Met deze drie vliegtuigen gaat Fokker dan de voor een bewijs van Lichtvaardigheid vereiste duizend vlieguren volmaken. Gehoopt wordt, dat in november 1968 het voorlopige certificaat kan worden uitgereikt. De Fellowship is bestemd voor de middelkorte afstand. Fokker gelooft, dat er een flinke markt voor bestaat. De passagierscapaciteit is 60 personen en de kruissnelheid ongeveer 800 kilo meter per uur. 6 Op de foto: De F-28 vanuit een ander toestel gefotografeerd tydens zyn luchtdoop. Zeehavenontwikkeling al ver traagd voordat er mee begon nen is. Pagina 9. Vanavond komt Willem voor een groepje bevoorrechten met een gekleurde vuist op het scherm. Pagina 11. E.E.G.-commissie is nogal boos over de Nederlandse steun aan nieuwe industrieën. Pagina 17. DE REGERING van Engeland heeft bij het Hooggerechtshof van Hamilton in Bermuda een (voorlopige) eis tot scha devergoeding ingediend tegen de re ders van de tanker Torrey Canyon. DE AARTSBISSCHOP van Guatemala M. Casariego, zal paus Paulus uitnodi gen volgend jaar naar Guatemala te komen. (ADVERTENTIES) ZEMEN ZONDER ZORGEN p N PI 2 m z N O z O PI 3 N O 3 0 PI z ZEMEN ZONDER ZORGEN orosi-verf-venlo

de Stem | 1967 | | pagina 1