|LIK NAAR BUITEN Hanoi wil geen vredesgesprek Politiek pensioen schreeuwt om verbetering extra 50 AMERIKAANSE BOMMEN DEDEN KANSEN AFNEMEN Orbiter 4 kan aan de slag M2 Garrison van omkoperij beschuldigd Rol van Polen niet helemaal duidelijk C.D.U. HERSTEL T ZICH Grote woede Geen antwoord BINNENHOF KffSOMWlEf&lE VINYL I Twee kinderen in ijskast omgekomen Brandkast met f 20.000 gestolen Nieuwe staats secretarissen TWEEDE KAMERLID FIEVEZ Notities ROND Mil HET Uitzondering Theaterdirecteur Van Kinsbergen verongelukt Thielen sticht nieuwe rechtse partij ItJUUUu kamerbreed ~i^nkaton- Weer prijsvraag voor stadhuis in Amsterdam Ondersoek Spaanse bisschop verongelukt DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MEI 1967 HO TSJI MINH JOHNSON (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON (AP/Reuter) Functionaris, gen van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington hebben gisteren openheid van zaken gegeven over een vèr. gaande poging van Amerika om vrede te verkrijgen in Viet nam. De poging vond plaats tussen half december van het vorig jaar en eind april 1967, maar mislukte. De vier maan. den bleven Amerikaanse bommenwerpers weg boven de Noordvietnameise hoofdstad Hanoi. Dit gebeurde na een bevel van president Johnson, dat tot doel had te achterhalen of president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam bereid was tot geheim vredes- .1 overleg of tot inkrimping van de strijd in Vietnam. Noord-Vietnam '1 werd hiervan op de hoogte ge steld. Via Poolse kanalen werd Hanoi be gin december meegedeeld dat de V.S. bereid waren verdere stappen te ne men, wanneer Hanoi op de bombarde mentspauze zou reageren met vergelijk bare stappen. Hanoi heeft hierop nooit geantwoord. Daaruit valt op te maken dat Hanoi voorlopig niets voelt voor vredesonderhandelingen. Twee weken geleden begonnen de bombardementen op Hanoi opnieuw. De Poolse diplomaten, die als con tactpersoon optraden, oordeelden, dat een bijzonder hoopvol vred es contact verstoord was. Volgens de Pool Le- wandovski waren de Noord vietname- zen bereid om te praten. Lewandovski speelde een belangrijke rol in de ge heime contacten. Na een tiendaags be zoek, eind november aan Hanoi, waar hij talrijke gesprekken voerde met hoge functionarissen, stelde hij een verkla ring van tien punten op, die als uit- ;angspunt zou kunnen dienen voor ver- ere besprekingen. De verklaring om vatte onderwerpen als het staken van de vijandelijkheden, onafhankelijkheid an Zuid-Vietnam, bereidheid van .merika om zijn troepen terug te trek en als de onafhankelijkheid van het suiden verzekerd was en de rol van ver kiezingen bij het vormen van een rege ling in Zuid-Vietnam. President Johnson toonde hierin gro te interesse en zag graag een verduide lijking van enkele van de tien punten. Via minister Rusk liet hij weten, dat de V.S. in Warschau wilden praten met een Noordvietnamese vertegenwoordi ger. Als Amerikaanse gesprekspartner zou worden aangewezen John A. Gronouski, de Amerikaanse ambassadeur in War schau. Deze had een gesprek met de Poolse minister van buitenlandse za ken. Adam Rapacki. Deze bleek sterk gekant tegen iedere poging tot verdui delijking. Hij waarschuwde dat daar mee de hele actie reeds bij het begin tot mislukken was gedoemd. Johnson zelf een brief zond aan Ho Tsji Minh, met een nieuw voorstel voor ge heim overleg en het aanbod Om alle bombardementen op het noorden te staken als Ho een einde zou maken aan de infiltraties in het zuiden en de aan voer van militaire goederen. Hij ver wierp daarmee de eis van Ho voor een onvoorwaardelijk stopzetten van de bombardementen. In zijn antwoord hield Ho aan deze eis vast. In maart heeft Ho Tsji Minh deze briefwisseling met Johnson laten pu bliceren om redenen, die men in Wash ington nog steeds niet begrijpt. Men acht Ho's besluit een ontmoedigend ver schijnsel en een aanwijzing dat hij voor onbepaalde tijd alle vredespogingen de rug toekeert De Zweedse premier Tage Erlander heeft gisteren ontkend dat hij een brief zou hebben ontvangen van president Johnson over het Vietnam-tribunaal in Stockholm. Newsweek meldde in het laatste nunr- mer dat de Amerikaanse president in een persoonlijke brief had gezegd: „Als De Gaulle het tribunaal in Frankrijk kon verbieden moet Erlander in staat zijn hetzelfde te doen in Zweden". De druk van de Vietcong en Noord vietnamese eenheden op de posities van de Amerikaanse mariniers en die van de Zuidvietnamese regeringstroepen vlak ten zuiden van de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet nam, houdt intussen aan. Verscheidene plaatsen in het centrale deel van de Amerikaans-Zuidvietnamese stellingen, zijn het afgelopen weekeinde beschoten en soms fel aangevallen. In de nacht van zondag op maandag werden twee Zuidvietnamese luchtmachtbasissen bij Gio Linh en een strategische heuvel van de Amerikanen, heuvel 158, bescho ten en aangevallen. Volgens niet-beves- tigde berichten zouden 35 mariniers zijn gedood en 99 gewond. De verliezen aan Zuidvietnamese zijde worden „licht" genoemd, terwijl de aanvallers 179 man aan doden en 7 aan gevange nen verloren. Maandag tegen de middag plaatse lijke tijd duurden de gevechten nog voort en van Amerikaanse zijde wer den versterkingen naar het gebied ge zonden. Voordat er een vertegenwoordiger van Noord-Vietnam in Warschau ver scheen, besloot Johnson om een aantal illitalre redenen de druk op Noord- 'ietnam te doen toenemen. Daartoe werden op 13 en 14 december bombar dementen uitgevoerd op buitenwijken van Hanoi. Ze wekten in de hele we reld grote verontwaardiging. Kort na dit incident deelde Rapacki aan Washington mee, dat Noord-Viet nam had meegedeeld geen belangstel ling meer te hebben voor de afgespro ken discussie wegens het bombarde ment op Hanoi Amerikaanse functiona rissen hebben later verklaard dat het goed mogelijk is. dat Hanoi of Warschau in de aanval een excuus hebben willen vinden om de zaak te laten afspringen. Johnson besloot het nog eens te pro beren en liet via Rapacki aan Hanoi weten dat er niet gebombardeerd zou worden in een straal van 18 kilometer rond Hanoi. Hij liet via diverse andere kanalen aan Noord-Vietnam weten, dat de V.S. niet alleen belang stelden in vredesbesprekingen, maar ook in prak tische pogingen om de strijd te doen af nemen. Noord-Vietnam heeft hierop nooit iets laten weten. De climax kwam begin februari toen (ADVERTENTIE) IETS NIEUWS OR DE VLOÖR 7 DALLAS (AP) Drie jongetjes kwa men zondag nit een ongebruikte ijs kast rollen, toen het voor twee van de kinderen al te laat was. De brandweer slaagde er in de 3-ja- rige Dannie Warren met een ademha lingsapparaat tot leven te wekken. Den nis Hill (5 jaar) en de 3-jarige Aren Gaither moesten worden opgegeven. Toen de kinderen zondag plotseling verdwenen waren, werd de hele buurt uitgekamd. Tenslotte werden de jon gens gevonden in een verlaten flat waar ze in de uitgeschakelde ijskast aan het spelen waren toen de deur dichtsloeg. AMSTERDAM (ANP) Uit een wo- ning in de Enge Kerksteeg in Amster dam is vannacht een brandkast met f 20.000 en enig buitenlands geld gesto len. De inbrekers droegen de brandkast, die zich op de tweede verdieping be vond, de trap af en verlieten de woning door de voordeur. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gisteren zijn twee nieuwe staatssecretarissen benoemd. Op financiën komt de KVP'er mr. dr. F Grapperhaus (49), belastingconsulent werkzaam bij een belastingconsultatie bureau te Amsterdam. Hij zal zich op het ministerie van financiën vooral met belasting-aangelegenheden bezighouden. Op het ministerie van binnenlandse za ken komt als staatssecretaris de CHU'er mr. C. van Veen (43), thans gemeente secretaris van Groningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is geschokt door het optreden van senator professor dr. M. Troostwijk bij de behandeling van de zogenaamde politieke pensioenen. Door zijn optreden, enige weken geleden in de Eerste Kamer, is het wetsontwerp hierover teruggenomen. Voorlopig komt er niets meer van een verbeterd pensioen voor honderden oud-politici en een groot aantal weduwen van politici. „Toch schreeuwt het politieke pen sioen om verbetering", zegt het Tweede Kamerlid F. A. Fiévez, die namens de KVP destijds in de vaste kamercommissie zijn oordeel over het wets ontwerp niet-ambtelijke pensioenen heeft moeten geven. Hij staat nog steeds gedecideerd ach ter zijn verdediging van het ontwerp en met hem de commissieleden van alle partijen uit de Tweede Kamer. ,,Er heerst bij een groot aantal oud politici en weduwen van politici een financiële nood. Men heeft er helaas geen idee van hoe groot deze nood bij sommigen gestegen is. Vele oud-poli tici moeten rondkomen met een pen sioen, dat de 10.000 gulden niet haalt, een groot aantal weduwen moet het doen met nog geen 6000,gulden pen sioen". Het socialistische Eerste-Kamerlid dr. M. Troostwijk uit Groningen wekte enige weken sensatie in het land, toen hij sprak over ministers-pensioenen, die soms tot 90.000 gulden kunnen op lopen in verbinding met andere aver- heidsbetrekkingen. Een minister, die acht jaar zijn ambt vervult krijgt een maximum pensioen. Dat betekent veertig procent van zijn laatst geno ten ministersinkomen. Is hij daarvóór een bepaald aantal jaren bijvoorbeeld burgemeester of gemeentesecretaris geweest en is hij na zijn ministers- ambt nog eens een aantal jaren over heidsdienaar dan kan hij het waanzin nige bedrag van 90.000 gulden pen soen halen. Iedere Nederlander is ervan overtuigd: „Daar klopt niets van". Geen wonder dus, dat de hoog geleerde senator Troostwijk het ge lijk toen aan zijn kant kreeg: in de Eerste Kamer en in het land. IV ULLLLCi De heer Fiévez stelt, dat de heer Troostwijk vergat te vertellen, dat het hier slechts om een uitzondering ging. En ook, dat de toenmalige mi nister van Binnenlandse Zaken de Tvtoede Kamer al had laten weten hiervoor een forse stok te willen steken. En verder, dat de Twee de Kamercommissie de minister van Binnenlandse Zaken blijven herinne ren aan zijn toegzegde nota over het inperken van deze uitschieters (Drees Cals, Luns, Veldkamp). Het blijft on danks dit toch bevreemdend, dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel goed gekeurd heeft. Tweede Kamerlid Fiévez: „Natuurlijk heeft de heer Troostwijk gelijk, wan neer hij een enkele uitschieter signa leert. Maar hij moet geen eenzijdig beeld ophangen van de situatie. Hiet overgrote deel van de politici haalt nauwelijks het gemiddelde. Hij heeft cijfers gegeven van 70.000 tot 90.000 gulden pensioen voor ministers. Ik heb andere cijfers: een van 1300 gul den, een van 2000, een van 5700, twee van 6000, een van 8000. een van 12.000, twee van 14.000. Dit geldt ook voor de staatssecretarissen: ook daar ligt het gemiddeld pensioen tussen 1300 en 15.000 gulden. Voor een aantal we duwen van ministers en staatssecre tarissen zijn de cijfers nog sprekender. Voor hen ligt het gemiddeld pensioen op hoogstens 8000 gulden. Het zijn er veel, teveel", aldus de heer Fiévez. „Dit kan ook bijna niet anders. Want het wetsontwerp niet-ambtelijke pen- 2011 schatkist nauwelijks 100.000 gulden gekost hebben. Daar mee kan niemand hoge pensioenen uitkeren..." Heeft de Tweede Kamer dan zoveel te doen met de ministers? „Niemand van ons heeft medelijden met de mi nister of staatssecretaris. Zij redden net na hun ambt over het algemeen altijd wel weer. Toch zijn er schrijnen de gevallen bekend, waavan men in Nederland helaas geen weet heeft. Nee, het gaat hierbij vooral om de andere politici: kamerleden, leden van Gedeputeerde Staten, de vele wet houders". „Zorgen wij dan zo goed voor ons zelf Een kamerlid, dat 20.000 gul den per jaar krijgt, waarvan tussen de 2000 en 4000 gulden belasting af ge trokken moet worden, is niet bepaald een financiële doe-het-zelver. Hij krijgt geen kinderblijslag, geen va kantietoeslag, geen gratificaties, geen tantièmes. Alleen vergoeding van reis- en verblijfkosten. Hij heeft daar voor echter geen vijfdaagse werkweek geen achturige werkdag, geen vergoe ding van telefoonkosten. Woont hij niet dicht bij Den Haag, dan moet hij tijdens de kamerdebatten de hele week van huiis. In andere gevallen reisit hij zijn streek, zijn provincie door voor spreekbeurten, voor ver gaderingen, voor overleg zus en be sprekingen zo. Zijn sociale premies moet hijzelf betalen en de belasting inspecteur houdt er geen rekening mee dat hij toevallig kamerlid is. Voor de politici gelden gelukkig maar dezelfde belastingvoorschrit- ten. Zeker, een minister verdient goed. maar ook bij hem gaat er een forse hap belastingen af: maximaal een kleine 35.000 gulden. Het minimaal belastingtarief hangt af van het kin deraantal of andere aftrekposten. „Het lijkt allemaal mooi. Ik weet ook wel, dat wij de politiek zelf geko zen hebben: sommigen misschien na grote aandrang vanuit de partij, maar het kiezen van een beroep geldt voor heel wal meer Nederlanders. En hoe veel Nederlanders buiten de politiek lopen de kans elke vier jaar wegge stuurd te worden En hoeveel Neder landers laten een goede carrière in de steek, om een ander beroep te kie zen Noch over de politieke pensioenen, noch over de vergoedingen aan ka merleden is het laatste woord al ge sproken. De commissiie-Götzen be reidt thans een rapport voor over de vergoedingen voor parlementariërs, die, naar vele niet-politieke Neder landers menen, veel te laag is. Verge lijkingen met buitenlandse politici le ren, dat Nederland niet alleen met de loonschaal lager ligt, dan de ge middelde buitenlandse salarissen. Dit geldt in sterker mate nog de uitke- ringei) aan politici. Zelfs een jonge partij als D'66 heeft al laten weten, dat de vergoedingen voor kamerleden maar schamel zijn. Zeker wanneer men wil, dat kamerleden alleen maar parlementariërs zijn en geen „bijbaan tjes" meer nemen. Dit is dan de keerzijde van de medail le, die senator prof. dr. Troostwijk zo mooi opgepoetst had. In de plaats St. Peter, aan de westkust van de Duitse deelstaat Sleeswjjk-Holstein, zijn aan het strand plastic schermen neergezet om zandverschuivingen tegen te gaan. Het voordeel van plastic bo ven rieten schermen is, dat het ma teriaal weer elders gebruikt kan worden. KEULEN (DPA-ANP) De 68-jarige Amsterdamse theater-directeur Eduard van Kinsbergen is gisteren op de auto snelweg bij Keulen dodelijk verongelukt. Hij was bezig met zijn auto te keren toen een andere auto, door een Duitser bestuurd, de zijne in de flank greep. De bestuurder van deze auto werd licht gewond. De heer Van Kinsbergen was op weg naar een toneelopvoering in Keulen. In Nederland genoot de heer Van Kins bergen in toneelkringen een grote be kendheid als een van de oudste exploi tanten die zijn carrière begon in de tijd van de beide Davidsen en nog voordien zelfs kermisvoorstellingen verzorgde. PASADENA (Rtr.) De Amerikaan se maanverkenner „Orbiter 4", die f<3- to's van het maanoppervlak moet ma ken, is gisteren in een baan om de maan gekomen. In Pasadena stelde men de remraketten in werking waardoor de Orbiter in het zwaarteveld van de maan kon komen. Als ales goed gaat zal hij ongeveer 90 percent van het maanop pervlak kunnen fotograferen. De eerste foto's worden donderdag verwacht. Als de verkenner zijn taak met be trekking tot het in kaart brengen van het maanoppervlak heeft volbracht, zal hij gegevens naar de aarde zenden over micro-meteorieten, de straling in de buurt van de maan en het zwaarte krachtveld van de maan. De Orbiter 4 werd de vorige week donderdag van Kaap Kennedy gelanceerd. BREMEN (AP) Thielen, de om streden voorzitter van de rechtse Na tionaal Democratische Partij (N.D.P.) heeft gisterenavond zijn aftreden be kend gemaakt. Hij wil een nieuwe na tionalistisch georiënteerde partij be richten. Thielen heeft tegenover de pers gezegd dat hij aftreedt, omdat hij er niet in geslaagd is bepaalde radicale elementen in de N.P.D. te isoleren. Hij verwachtte dat 4 tot 5 duizend N.P.D-leden naar de nieuwe partij zul len overzwaaien. De nieuwe partij gaat Nationale Volkspartij heten- Tot de overlopers zouden ook afgevaardigden in de parlementen van deelstaten be horen- (ADVERTENTIE) rje Christelijk-Democratische Unie (CDU) begint in West-Duitsland weer aan vertrouwen onder de kie zers te winnen. Ook wanneer men in aanmerking neemt, dat de dood van Westduitslands eerste kanse lier dr. Konrad Adenauer (die toch eigenlijk de verpersoonlijking van de C.D.U. was) misschien een ze kere invloed heeft uitgeoefend op de stemming onder de vier miljoen kiezers in de deelstaten Sleeswijk- Holstein en Rijnland-Pfalz op 23 april j.l., is het toch duidelijk dat de partij haar inzinking te boven is. In beide deelstaten won zij bij de landdagverkiezingen stemmen en zetels. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de C.D.U. zo'n succes kon boeken. Steeds had zij tot dus verre stemmen, zetels en daardoor ook invloed verloren. De Sociaal Democratische Partij- beide door een C.D.U.-F.D.P.-coali tie geregeerde deelstaten in de op positie - verloor in Sleeswijk-Hol- stein en ook in Rijnland-Pfalz. Hoe klein de deelstaten Sleeswijk- Holstein en Rijnland-Pfalz ook zijn de volgende test komt in juni in Nedersaksen - uit de landdagver kiezingen kan men enige belangrij ke conclusies trekken. De „grote coalitie" in Bonn is bij de kiezers aangeslagen. Men heeft het gevoel weer geregeerd te worden. Maar de successen die deze regering in Bonn boekt, schrijven de kiezers kenne lijk op de rekening van C.D.U. en niet op die van de S.P.D. De partij van Willy Brandt wordt alom geprezen, maarzij wordt niet meer (uitsluitend) gekozen. De S.P.D. zaaide, toen zij eind novem ber van het vorig jaar met 9 minis ters in de coalitieregering in Bonn trad, maar de C.D.U. is de partij die oogstte. Het is geen wonder, dat de S.P.D. zich na de landdagverkiezin gen enige zorg maakt en zich nu af vraagt of de toetreding tot de „gro te coalitie" haar op de duur wel voordeel zal opleveren. Matuurlijk heeft de stembusuit slag in Sleeswijk-Holstein en Rijnland-Pfalz de steeds sterker wordende positie van dr. Kurt- Georg Kiesinger nog meer geconso lideerd. Kiesinger heeft actief deelgeno men aan de verkiezingscampagnes in Sleeswijk-Holstein en in Rijn land-Pfalz. Hij heeft daar wat men overigens al wist nogmaals bewezen, dat hij een stemmentrek- ker is en het vermoeden versterkt, dat de partij in hem een man heeft, die de plaats kan innemen van wij len dr. Konrad Adenauer als de „locomotief" van de C.D.U. WILLY BRANDT KURT GEORG KIESINGER Veel waarnemers in Bonn zijn nu al bereid weddenschappen af te sluiten, dat de C.D.U. tezamen met de Beierse C.S.U. bij de bondsdag verkiezingen van 1969 opnietiw een stembusoverwinning zal behalen. De dood van Konrad Adenauer heeft óók Kiesinger de gelegenheid gegeven de tactiek voor de komen de jaren tot de volgende bonds dagverkiezingen uit te stippelen: Hij en de C.D.U. zullen de erfenis van Adenauer onder hun hoede ne men. Natuurlijk hebben de stembusre sultaten in Sleeswijk-Holstein en Rijnland-Pfalz bij de sociaaldemo- kraten een zekere bitterheid ver oorzaakt en vooral de tegenstanders van de „grote coalitie" slaan daar munt uit. Willy Brandt en Herbert Wehner zullen het in de komende maanden zeer zwaar krijgen om in eigen partijgelederen de toetreding tot de „grote coalitie" te verdedi- gen. Natuurlijk is het voor de S.P.D. uitgesloten de coalitie met de chris ten-democraten nu op te zeggen. Zij zit in de regering en zal er in moe ten blijven, te meer omdat zij de deelname aan de coalitie heeft ge motiveerd met een beroep op de „noodtoestand". Zij kan alleen pro beren om haar aandeel aan de rege- ringstaak duidelijk naar voren te brengen en de kiezers te laten zien, dat dit of dat heel anders zou zijn gelopen, als er geen sociaaldemo craten in het kabinet zouden heb ben gezeten. De mogelijkheden, die de S.P.D. daartoe open staan, zijn zeer begrensd. pen nadeel voor de S.P.D. is, dat haar partijchef Willy Brandt het in verkiezingscampagnes aflegt te gen de gentleman uit Schwaben, dr. Kiesinger. Bovendien is de situatie voor de S.P.D. radicaal gewijzigd: aan het slot van de vijftiger jaren en in het begin van de jaren zestig heeft de S.P.D. haar hoofd boven water kunnen houden ten koste van de fouten der CDU. Als er in Bonn nu nog fouten worden gemaakt dan is de S.P.D. daaraan medeschuldig. Daarmede is voor vele kiezers het motief weggevallen om op de S.P.D. te stemmen. Dat de regerings-coali- tie in Bonn de indruk wekt van „daden" en doorzettingsvermogen, schrijven de kiezers in de eerste plaats toe aan de regeringsleider. En dat is bondskanselier Kiesinger, die met behulp van de sociaaldemo craten 't image van de christen-de mocraten weeft heeft hersteld, of schoon het zeer de vraag is, of de C.D.U. in de afgelopen maanden veel is veranderd. (ADVERTENTIE) EEN KEIJZERTAPIJT vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM AMSTERDAM (ANP) Amsterdam heeft gisteren bij monde van burge meester mr. G. van Hall, voor de tweede maal een prijsvraag gelanceerd voor de bouw van een nieuw stad huis. Dit is ruim 30 jaar de eerste po ging om door een prijsvraag tot een aanvaardbaar ontwerp voor een nieuw stadhuis aan de Amstel te komen. De eerste prijsvraag waarvan de voorwaarden in november 1936 werden bekend gemaakt was een nationale prijsvraag, de tweede, is internationaal. Architecten uit de gehele wereld wor den uitgenodigd zich aan een ontwerp te wagen. De prijsvraag is in twee fases ver deeld. De eerste is een openbare waar aan iedereen die als architect geregis treerd is, kan deelnemen. Uit de ver kregen schetsontwerpen kiest de jury er tenminste vijf en ten hoogste acht. die in de tweede fase door de indie ners tn detail dienen te worden uitge werkt, waarna tenslotte een definitief ontwerp wordt gekozen en aan b. en w. wordt voorgelegd. NEW YORK (AFF-AP) Het Ame. rikaanse tijdschrift „Newsweek" van zondag bevat een artikel, waarin twee medewerkers van de officier van jus titie in New Orleans, Jim Garrison, ervan worden beschuldigd een getuige te hebben willen „kopen". Deze moest bevestigen dat er een sa menzwering heeft bestaan om presi dent John Kennedy te vermoorden. Het artikel zegt dat de betrokkene, de 21- jarige Alvin Beauboeuf, 3.000 dollar kreeg aangeboden, met de belofte dat hij werk zou krijgen bij een luchtvaart maatschappij wanneer hij voor de jury zou willen bevestigen dat de beschuldi ging die tegen Clay Shaw, alias Clay Bertrand, waren uitgebracht, juist wa ren. Shavv wordt er door de jury van beticht te zamen met Lee Harvey Os wald en David Ferrie een aanslag op het leven van Kennedy te hebben beraamd. „Newsweek" concludeert, dat een samenzwering tegen president Kennedy aan de fantasie van Garrison is ontsproten en niet heeft bestaan. De „New Orleans States-item" be richtte gisteren, dat Garrison voorne mens is een onderzoek door de Senaat te eisen naar de rol die de centrale in lichtingendienst (C.I.A.) gespeeld heeft bij de werkzaamheden van de Warren commissie. Volgens Garrison hebben de C-I.A. en de F-B.I. samen feiten materiaal achter gehouden tijdens het onderzoek naar de moord op president Kennedy. Deze week za) de officier van justitie nog stappen ondernemen om de Senaat te doordringen van de behoefte aan een diepgaand onderzoek. MDRID (AP) Het Spaanse pers- oureau Cifra heeft gisteren bericht, dat de bisschop van Santander bij een ver keersongeluk om het leven is geko men. Mgr. Vicente Puchol Montiz vond aO km ten noorden van Madrid de dood, toen zijn auto van de weg schoot- De bisschop was op weg van zijn hui3 in Santander naar de Spaanse hoofd stad-

de Stem | 1967 | | pagina 9