HOOGLERAARAMBTENAAR Hallstein architect van een verenigd Europa POLITICUS Chichester op thuisreis Waarom heet House of England nu La Maison d'Angleterre OMYL Detailhandel textiel: omzet verdubbeld Specialisatie bij W.-Feijenoord Verzekering postzegels Hervorming in Hongarije JONGE GIBBON MAAKT HET GOED Omdat het Franse Week is. Met Franse wijn, Franse kaas, Franse parfum en de mooiste Franse kostuumkollektie die u ooit zag! GEDULD HARD TEGEN HARD HERSENSCHIM Heren- en Jongenskleding Minimumprijzen voor tomaten Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? ÜA6BLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MEI 1967 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL „Uithoudingsvermogen wordt vroeger of later be loond, maar meestal later". Wellicht heeft professor Walter Hallstein de laatste weken nogal eens aan deze uitspraak van zijn vroegere hoogste chef Adenauer gedacht, toen Hallstein over woog ontslag te nemen als voorzitter van de EEG-commissie. Of schoon zijn uithoudingsvermogen door velen (met name door zijn eeuwige antagonist De Gaulle) maar matig beloond is, sluit het ont slag, dat Hallstein per 1 juli heeft aangeboden, een tijdperk in de eenwording van Europa af. De „President van Europa", zoals hij door zijn critici genoemd werd vanwege de uiterlijke vorm die Hallstein aan zijn functie wel eens gaf, heeft van meet af aan een overwegende en invloedrijke rol gespeeld in de E.E.G. Toen in 1950 de Franse minister Robert Schuman het voorstel deed om de Franse- en Westduitse kolen- en staalindustrie samen te smelten (een voor stel dat leidde tot de eerste Europese gemeenschap de K.S.G.) was het de wetenschapsman Hallstein, autoriteit op het gebied van internationaal en economisch recht, die van Adenauer het verzoek kreeg zich aan het hoofd van de Duitse onderhandelingsdelegatie te stellen. Adenauer, die de Frankfortse professor nauwelijks kende, was door zijn adviseurs op de wat dro ge kamergeleerde geattendeerd. Het pleit voor de onlangs overle den bondskanselier, dat hij de niet-politicus Hallstein onmiddel lijk zijn vertrouwen geschonken heeft. Hallstein was van huis uit geen politicus, maar al spoedig bleek, dat hij alle goede eigen schappen van de politicus in zich had: dynamiek, soepelheid, ge duld, realisme en visie. Dat alles tegen de achtergrond van een op vallend groot wetenschappelijk ver mogen. In 1951 werd hij staats secretaris van buitenlandse zaken, na de conferentie van Messina in 1955 hoofd van de Duitse delegatie, die de onderhandelingen voerde over de verdragen die leidden tot oprichting van de E.E.G. en Eura tom. Onder de verdragen van Rome van 1957 staat zijn handtekening. Kort daarna werd hij door „De Zes" unaniem geroepen om leiding te gaan geven aan de Europese commissie van negen man, die de E.E.G. uit het niets moest gaan scheppen. Hallstein is een voortreffelijk voor zitter geweest. Dat heeft hij bewe zen niet alleen in tijden waarin 't werk van de EEG voorspoedig ver liep, maar vooral ook tijdens de cri sissen. Hij is voor alles realist en optimist gebleven en wist deze per soonlijke instelling vaardig te doen blijven bij al zijn mede-commissie leden. Hij wist in 1958 dat hij niet begon aan gemakkelijk werk. Hij voorzag, dat het scheppen van Eu ropa gepaard zou gaan met inzin kingen en crisissen. Hij heeft ook altijd geweten en daar geen ge heim van gemaakt dat de een wording van Europa een kwestie zou zijn van een generatie en dat hy zelf dat werk dus niet zou vol tooien. Wat hij niet heeft kunnen voorzien is dat aan zijn aandeel in dat werk een einde gemaakt zou wor den door persoonlijke tegenstellin gen. Maar de politieke realist in hem is groot genoeg om te aan vaarden, dat ook dat hoort bij de strijd om verwezenlijking van ide alen. Prof Walter Hallstein valt ten offer aan de strijd die nog lang niet gestreden is. Gaan we naar het Eu ropa der vaderlanden van president De Gaulle of naar het werkelijk su pranationale Europa, de Verenigde Staten van Europa, het ideeal dat Hallstein en anderen steeds voor ogen heeft gestaan en nog altijd staat' Hij heeft het geduld getoond om die strijd te strijden, hij heeft voor zover zijn positie dat toeliet zijn mening niet onder stoelen of ban ken gestoken. Tegelijkertijd heeft hij echter de E.E.G. dwars door zware crisissen, draaiend gehouden in het besef dat het voeren van een politiek-van-het-mogelijke in de ge geven omstandigheden de enig aan gewezen weg was. Het optimisme en realisme van prof. Hallstein lijken ondanks per soonlijke desillusies onverwoest baar. Nog onlangs getuigde hij daarvan aan het diner met leden van de organisatie van Europese journalisten in Brussel. Hij ging toen in op de beschouwingen die m de wereldpers waren verschenen by de tiende verjaardag van de ver dragen van Rome en zei „Vele mensen lijden nog aan de „Malaise Europien". Dat is 'n merkwaardige ziekte, een soort ontgoocheling over het ideaal van de Europese eenwor ding. De droom van de samensmel ting van Europa zou ten einde zijn; het idealistische elan voor de vere niging van Europa is veranderd in afmattende detailarbeid aan markt organisaties voor reuzel of kaas, las ik in een Duits weekblad. Zo gaat dat nu eenmaal, wanneer uit dro men een realiteit ontstaat. Het sa mensmeden van Europa is geen idylle. Ik heb nooit aan het tover- wapen van de beroemde „Esprit Europien" geloofd, waarvan men de laatste tijd zegt, dat die niet meer leeft. De binnen Europa be staande belangentegenstellingen kunnen niet met een beetje goede wil overbrugd worden." „Als men wil dat de integratie vorm krijgt en duurzaam is, dan houdt dat een taaie, vaak vermoeiende strijd in om compromissen in on telbare detailkwesties en voorts ook discussies waarbij het hard tegen hard gaat, en zelfs crisissen en mis lukkingen doch God zij dank geen burgeroorlogen meer, want zover zijn we dan toch maar. Van de romantiek blijft daarbij echter niets meer over. Ook het ongeduld van degenen die er ontmoedigd het bijltje bij neer leggen omdat tien jaren niet vol doende waren om de Verenigde Staten van Europa tot stand te brengen is niets anders dan ont goochelde Europa-romantiek. De eenmaking is geen onderneming van lange duur, hoe snel zij in feite ook gaat. Uit de gemeenschappelijke markt onmiddellijk het federale Europa maken is een hersenschim, waaraan ik niet lijd. Ik herinner me een gesprek met Jean Monnet uit de tijd, waarin de gemeenschap werd gesticht. Wij schatten toen allebei de benodigde tijd op tenminste een generatie en alle voorbeelden van federaties uit de geschiedenis geven ons daarbij gelijk". Deze passages tekenen prof. Hall stein ten voeten uit: realist, opti mist, helder denker, geduldig en taai volhouder. Het zijn deze eigen schappen die hem bijzonder ge schikt hebben doen zijn als bouwer van Europa. Een man die dit werk met hart en ziel heeft gedaan om dat, zoals hij onlangs schreefin de overtuiging, dat het mogelijk is tegen 1980 de politieke unie te ver wezenlijken „de belangrijkste gebeurtenis van de zeventiger ja ren zal zijn het aankomen van de eerste naoorlogse generatie in de verantwoordelijke functies in Euro pa. Dan zal moeten blijken of het door de politiek die wij in deze ja ren gevoerd hebben gelukt is aan deze generatie een veilige weg naar normale dat wil zeggen van do delijke spanningen bevrijde -— verhoudingen achter te laten." „Die weg kan slechts gevonden worden langs de eenheid van Eu ropa". In de vredespolitiek, die de politiek is van de E.E.G., is prof. Walter Hallstein een groot man geweest en een groot Euro peaan. DEN HAAG (ANP) Het markt aandeel van het midden- en kleinbe drijf in de detailhandel in textiel, kle ding en schoeisel is over de periode van 1950-1964 met 4,8 punten gedaald tot 47,3- Met geringe marktaandeel van de coöperaties nam nog verder af tot 0,3. Dit blijkt uit een ontwerp-rapport dat een commissie van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft uitge bracht. De totale omzetten aan textiel, kle ding en schoeisel zijn van 1950-1964 toegenomen met meer dan honderd procent tot ongeveer vijf miljard gul den. Zowel bij de grootfiliaalonderne- mingen en warenhuizen als bij het midden- en kleinbedrijf is sprake van een sterke omzetstijging, bij de eerste echter meer dan bij de laatste. De om zetstijging van de coöperaties blijft achter bij de totale omzetstijging. Met enig voorbehoud concludeerd de commissie dat de omzetontwikke ling van het midden- en kleinbedrijf na perioden van economische spanning relatief achterblijft en zich langzamer herstelt dan die van het grootfiliaal bedrijf en warenhuis. Verwacht wordt dat het aandeel van textiel, kleding en schoeisel in de to tale reële consumptie in de komende jaren een geringe daling zal vertonen. In het ontwerp-rapport wordt verder opgemerkt dat de kleine en middel grote ondernemingen in de detailhan del in textiel, kleding en schoeisel steeds meer zullen moeten samenwer ken in de strijd om de consumenten gulden. Uitbreiding van de commerciële sa menwerking in de inkoopcombinaties is van groot belang voor een krachtige ontwikkeling van het midden- en klein bedrijf. Daarnaast zal de samenwerking in en tussen de vakorganisaties moeten worden uitgebreid. Eveneens op het gebied van marketing is meer samen werking vereist. Tenslotte wordt de aandacht geves tigd op de opleiding van de onderne mer. Coördinatie tussen overheid, de tailhandel^ en onderwijsinstellingen is noodzakelijk om het opleidingspro gramma voortdurend aan te passen aan de veranderde omstandigheden. DE JAPANSE auto-industrie heeft in 1966 in totaal 2.460.000 autoi's gepro duceerd. Een stijging van 27 pro cent vergeleken met 1965. Japan is daarmee naar de derde plaats ge klommen onder de auto's produce rende landen, achter de V.S. en West-Duitsland. (ADVERTENTIE) VUUKüütü BREDA - BERGEN OP ZOOM - ETTEN - OUDENBOSCH ROOSENDAAL GOES ROTTERDAM (ANP) De scheeps werf Wilton-Fijenoord te Schiedam wil zich richten op reparatie en de bouw van gespecialiseerde schepen, zo heeft het lid van de directie, Ir. J. E. Woltjer, ln een toelichting bij het jaarverslag over 1966 meegedeeld. „Wij bouwen liever geen tankers en ook de houw van serieschepen laten we graag aan ande ren over", zo zei ir. Woltjer. Hij achtte het verstandig de mensen op reparatie in te zetten en de nieuw bouw te beperken tot één gespeciali seerd schip per jaar. De werfdirecteur denkt hierbij bijvoorbeeld aan de boUw van duikboten. Zoals bekend heeft Wil- ton-Fijenoord kans op de bouw van twee van de drie duikboten, die Zuia- Afrika wellicht in Nederland wil laten bouwen. Als de regering een exportvergunning geeft en Zuid-Afrika de opdracht de finitief afsluit, zullen er twee duikboten bij Wilton-Fij enoord en één bij de werf „De Schelde" te Vlissingen worden ge construeerd. Voor Wilton zal deze or der evenveel betekenen als de opdracht van twee reuzentankers van 200.000 ton. *De bouw van de tanker „Diadema:i voor de Shell heeft een verlies op geleverd. Wilton-Fij enoord zal in dit lopende jaar minder iftvesteren dan in 1966, toen het nieuwe dok, grotendeels uit eigen middelen tot stand kwam. Ir. Woltjer verwacht dat de investeringen van Wil ton-Fij enoord-Brons werk N.V. dit jaar de 12.2 miljoen, het bedrag van de af schrijvingen, ni§t zal bereiken. Over de samenwerking in de scheeps bouw zei ir. Woltjer, dat de scheeps werf 't rapport-Keijzer is voor geweest. Hij doelde hierbij op de fusie met brons- werk. De geconsolideerde winst- en verlies rekening verantwoordt een saldo be drijf srekening van 22,25 (v.j. 23,0) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 12 pet. LONDEN (AP) Sir Francis Chichester, de Britse solo-zeiler die een reis om de wereld maakt, verklaarde gisteren hij zijn nadering van de Azoren: „De Gipsy Moth loopt alsof ze weet, dat ze op thuisreis is." De 65-jarige Chichester wordt omstreeks 20 mei in Plymouth verwacht. In een radioboodschap zei hü. dat hij de afgelopen negen dagen 2512 km had afgelegd. Hij dacht niet dat hij zijn prestatie nog ooit zou evenaren. ,,De omstandigheden zullen wel niet tweemaal in een eeuw precies goed zyn voor zo'n solo-tocht." Chichester was blij dat de wind w;at was afgezwakt en zei: „Het is fijn om weer op een horizontale kajuitvloer te staan. Negen dagen heb ik onder een hoek van 35 graden geleefd. Als je je stoel onder die hoek zet en je indenkt dat je zo in je keuken, eetkamer en slaapkamer woont, kan je je voorstellen wat ik bedoel." Tijdens die voorspoedige negen dagen legde Chichester met een ge middelde van 7,25 knopen per dag 279 km af. „Ik hen maar 1120 km van New York en 3840 km van Londen", besloot hy. (Van onze correspondent) GOES Op 1 mei is een minimum prijsregeling voor tomaten op de Ne derlandse groenteveilingen in werking getreden. Deze gaat uit van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen. Tot nader order zullen tomaten van de kwaliteitsklasse 1 en extra, sorte ring A, B en C. niet beneden f 9,- per krat van 6 kg verkocht mogen worden en de kwaliteitsklasse II van deze sorteringen niet beneden f 6,-. Bij eventuele doordraai bedraagt de vergoeding die de teler ontvangt voor de klasse extra en 1 f 8,- per 6 kg en voor de klasse II f 4,20. Voor de sortering CC is de ophoud- prijs f 7,- per krat voor de klasse ex tra en I en f 4,- voor de klasse II. Voor bonken, kriel en ongesorteerde tomaten geldt tot nader order ook een ophoudprijs van f 4,- per 6 kg. Bij doordraai, wordt voor deze sor teringen dan f 2,80 per 6 kg betaald. Verder heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen besloten met ingang van 1 mei een heffing in te houden van f 0,20 per bakje van 6 kg, zulks ten behoeve van het mini- mumprij zenfonds waaruit eventuele doordraai wordt betaald. De aanvoe ren van tomaten nemen op het ogen blik snel toe. De prijs ligt op de vei lingen thans tussen f 1,50 en f 2,- per DEN HAAG Zeer binnenkort opent de Goudse Verzekerings Maatschappü N.V. de mogelijkheid om postzegelver- zamelingen van particulieren op een speciale Filatelisten-Polis te verzeke ren. Verzekerd wordt op basis van de vervanginswaarde, terwijl bovendien een extra dekking wordt gegeven van 10 procent om waardetoeneming van de verzameling te kunnen opvangen. De „Goudse" is de eerste verzeke ringsmaatschappij in ons land die het de filatelist mogelijk maakt, zijn kost bare verzameling op deze bijzondere voorwaarden te verzekeren. WENEN (RTR) Hongarije is bezig zich voor te bereiden op de meest in grijpende economische hervorming die ooit door een communistisch land, afge zien van Joegoslavië, op touw is gezet. Deze „nieuwe economische machine" zoals de hervorming door de bevolking wordt genoemd, zal in januari 1968 beginnen te draaien, zo blijkt uit in Wenen ontvangen berichten uit Boe dapest. Terwijl in de Hongaarse kran ten discussies aan de gang zijn over winstdeling en een nieuw prijssysteem worden iedere week decreten gepubli ceerd en zijn er veranderingen aange bracht in de hoogste regeringsorga nen ter voorbereiding van de uitvoe ring van het plan. (ADVERTENTIE) KEULEN DaDEen zoölogi sche sensatie is de eerste levende geboorte van een Gibbonaapje in een café in Keulen. De eigenaar houdt behalve allerlei zeldzame vissen en vogels ook vijf Gibbons en zijn huis is een trefpunt voor dierenvriendenDe kleine apebaby mat ongeveer i5 centimeter armen en benen waren evenlang. Al direct na de geboorte hing het potsierlij ke dier veilig aan zijn moeder, die in haar kooi opgewekt van de ene tak op de andere kleuterde. De an dere vier langarmapen toonden zich ook zeer verblijd over de na komeling en zorgden goed voor het kleintje, dat enorm groeit. Het laatste natuurlijke vaderland van de Gibbon is het zuidoostelijke déet van tropisch Azië. In het tijdperk van het tertiair (ongeveer 60 mil joen jaar geleden) bevolkten de uitsluitend op bomen levende vroegste mensapen ook Europa en Afrika. (ADVERTENTIE) Er zijn veie middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u 'in de kamer ophangt, maar weet u wei hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Een Organon produkt In het vooruitzicht van het komen.- de lekker lange pinksterweekend, heb ik me afgevraagd of mevrouw Jean Martin ook een lang weekend krijgt. Wat wil het geval? Genoemde me vrouw, die in Chicago woont, miste de hond, die haar man na hun schei ding had meegenomen. Ze stoof vol heimwee naar de rechter, die nu be slist heeft, dat zij de hond (een dal- matiner, genaamd „Schatzie") in het weekend mag bezoeken. Overigens een honds gedoe. Sociaal bewogen 'strevers onder u kunnen de moed wel opgeven. Ten minste, het blad „De Katholieke Werkgever" schrijft: „Noch sociolo gisch, noch uit verdelingsoogpunt zijn lossegeoefende, geschoolde arbei ders, bazen, chefs en kantoorperso neel onder te brengen in één belan- gen-organisatorisch verband. Er hoeft geen hoop te zijn om te streven." Is rechtvaardigheid eisen dan zó'n ho peloze zaak gewordenOf is recht vaardigheid betrachten te moeilijk? Ze zijn er geweest, bij de paus. Op een soort receptie ontving hij vijf duizend filmsterren, amusement makers en persmensen. Filmster Claudia Cardinale (toch een mooie naam in Vaticaanse kringen, vind ik) verscheen weliswaar in het pro tocollaire zwart, maar toch mini: een jurk tot acht centimeter boven de knieën. En de paus zei er niets van. Hij zei wel in aanwezigheid van zo veel belangrijke mensen een „instinc tieve menselijke schroom" te voelen. „Wij zijn ons bewust", zo zei hij verder, „van de kloof, die uw terrein scheidt van het onze: de profane en de gewijde wereld." In ieder geval eerlijke woorden, dat van die schroom. Vraag me af of die vijfr duizend anderen ook zo eerlijk ge„ sproken, althans gedacht hebben. Een motie Is geen middel om een emotie kwijt te raken, heeft het Vrije Volk de nieuwbakken D'66'ers toe gevoegd. Een wijze raad. maar toch, wat meer emotionele politiek kan in ons verstardstelsel geen kwaad. Je moet toch.hart voor de zaak hebben? En dit zei Maastrichts burgemees ter, baron Michiels van Kessenich te gen Bibeb in VN: „Ik ben een echte christen in een echte christen-stad en de christen-huisvaders staan achter mij." En die andere huisvaders? Zorgen voor de toekomst? Ha, lacht dr. Huub van Doorne op een congres in Amsterdam. Nog zo'n 2a, 30 jaar en op onze wegen rijden vrachtauto's zonder chauffeur, be stuurd door een soort automatische piloot. Ze zullen bv. vanzelf remmen, als dat nodig is. Alles elektronisch. Ha, denkt nu de leek, en als er een band klapt? Nog even naar Italië. Heerlijk land. Tienduizenden Napolitanen kunnen weer verlicht ademhalen: ze geloven vast dat hen voorlopig geen ramp zal treffen, omdat het bloed vant Sint Januarius, dat in gedroog de vorm in een basiliek wordt be waard, vloeibaar is geworden. Dat mocht ook wel, want de beminde gelovigen hebben er in het afgelopen weekend, twee volle dagen voor ge beden. De traditie wil dat het bloed van Sint Januarius, beschermheilige van Napels, op de eerste zaterdag van mei en op 19 september vloei baar wordt. Gebeurt dit niet, dan komt er een ramp over Napels, ge looft men. Volgens de kerk is dit echter geen wonder, dat vloeibaar worden. Enfin, in Napels zitten ze weer even goed. Alhoewel, in sep tember 1943 werd het bloed al na enkele minuten van gebed vloeibaar maar een paar maanden later vond e?" U1">arst!ng van de Vesuvius plaats. Dat zijn de Napolitanen ech- ter al weer vergeten. Hebt u een groot gezin? Ach, rne- vrouw, alles is betrekkelijk. Me- TeVf??o°ïneUa Iharra' n<*t 50 jaar heeft 29 (negenentwintig) kinderen. Ze woont op Honolulu met haar 60- jange man, die aannemer is Ze kreea het eerste kind toen ze elf jaar wal Mevrouw Ibarra heeft nu nog geTn mjze haren werkt 's avonds op een aan kegelen 'laa'" Watdoet een alcoholist Hij bouwt luchtkastelen in plaats van merhuisje zo citeert Prosit, een kiant van de commissie tegen alcoho- hST-'-.ferl zeker dr' P- Esfer. DrS£ bestrijding, akkoord. Maar dit breÏÏt geen drinker op 't juiste ((vakantie') MERUN

de Stem | 1967 | | pagina 7