Terhole - Venezuela tijdens de koffie Salvador Dali exposeert grafisch werk in Hulst ZENDAMATEUR JAN OTTENS: papier voor uw pen Terneuzen LDEBAD" Fijne hobby OSO - en 35 amateurs Even uitblazen mevrouw 200 welpen in Etten bijeen volleybal isch, Breda Tilburg mpioen NG WEEKEINDT VERON Romanoff Salade CLUBSANDWICH OP MOEDERDAG Wandelwagentjes Vakantiekleren uit de boutique EXOTISCHE PLANTEN WEER IN DE MODE Cees Verkerk Axel naar Oostburgse KVP houdt spreekuur Krachtmetingen op velerlei gebied D. Wielemaker winnaar van bloesemrit \e prestaties atletiekwedstrijd in Vlissingen Amsterdam IV Va ra Amsterdam V Wie betaalt? Premiekeuring te Breda DENNIS it Tilburg en Tempo it aanwezig. De voornaam- ijn: o a 0—0, Goes - Were Di - Tempo a 10, Tempo 0—1, Olympia - Dor- jrdrecht - Tempo '34 8— po '34 4—0, Goes - Dor- lympia - Tempo '34 0 Tempo '34 10, Dor- Di 0—0, Tempo a - We- Irdrecht - Tempo a 3—1, ia 00. Dordrecht, 2. Were Di, volleybalmedewerker) In Tilburg werden de ioenschappen voor junio ranten-afdelingsteams ge- le dames bleek Den Bosch rwachtingen voor de toe gen hebben. Zowel by de de adspiranten werd het ip van het district met bra- jehaald. Tilburg werd in i goede tweede. Opvallend fïeiden rol van Eindhoven, e teams in de ere-divisie est voor de dag kwam. gens bleek het junioren burg nog een klasse apart, aal kwam het kampioen- ^ederlanid in Tilburg te- t een vierde maal zal luk- zaterdag worden beslist in rLdhoven werd hiier goede bleek minder sterk bij de ij de dames. Bij de adspi- i Breda en Roosendaal met uders boven de concurren- le beslissende strijd tussen trok Breda de erepalm en n uitzending naar Haarlem Lburg werd hier derde. .1 liet het bij de dames en ren na enkele wedstrijden dreigde een late thuiskomst i vertrok vroegtijdig naar competitiewedstrijden rijn werkt. Bij de dames speelde laatste hoofdklassewedstrijd s. Een verzwakt Sarto ver- l. Bij de heren was de slui* niie voor RHBS - Sarto. duel, waarbij het serveren ruste bezigheid vormde. Sar- slotte met 3-2. Op het pro- is er nog volop spanning, -divisie heren won Tornado ijfers van BBC. jromotie naar de hoofdklas- T uit Eindhoven met 3-1 van zag met welgevallen dat n Den Haag een volleybal- Vogelliefhebbers. Brengt een bezoek aan ons nieuwe vogel magazijn. Zondags geopend van 10-5 uur. Door meer ruimte hebben we een nog grotere sortering vogels. Vogelhandel De Bisschopsmolen. Bisschopi- molenstraat 117, Etten. Auto-, tractor- en landbouw* bandengebruikers. Attentie! Alles wat u op bandengeblea zoekt vindt u voordelig bij het grootst gesort. bandenbedrijf ln Nederland en wel bij ZBBO Kromme Weele 17a, Middel burg, tel. 3993. Na 18 uur 2835- 2328. Terneuzen: Haarman- weg 2, tel. 3828. Na 18 uur 4H Bergen op Zoom, Beursplein* tel. 5879. Na 18 uur 5435, Bredi Tramsingel 4, tel. 37247. Na 1» uur 46214. Vermager met Gracial f 2>35- Bij apoth. en drogist. Wie heeft linkerhelft van ster f 1000,- en rechterhelft ge le ster f 500.-. Caltex. Brtejj onder no. SK 30015 Bijk. Htm Bejaardenschieting op don. mei i.p.v. dins. 9 mei bij J-a. Waal. Kloosterzande. Begin uur. ets - vacantielectuur Kom eens kijken bijt alles voor school kantooi en thuisl LDEBAD" wethouders van Terneuzen ire kennis dat het „Schel «- Liek wordt opengesteld met ,S. OM 13.30 UUR JSTELLING; 7.00—20.00 uur. lagen van 13.0018.00 u l 20 minuten voor de slui- n verlaten. leeftijd tot en met 15 2,50 6.25 en f 5,- 10 lessen) ,'r. eeftijd van 16 jaar en o S 5'- 12,50 ten 750 10 lessen) 1 2850 e aan* dat op vóór 12 mei du- abonnementen, een s irden toegepast. als oor zowel Per,s0t0"' met 1' - vanaf heden tot f"teseCre- de bode ter gemeentes it 39. j r ge* .ementen kunnen, ^assa den afgehaald aan aS. en^ei3°3h —17.00 uur en °P 9.00 en 12.00 uur' zjns- ijkheid aanwezig e rmijnen te betale zwemlessen 's m°|elpe aam kassa van het ^°'r(je v«» gehandeld m ilnemers aan de £wtoegangs 'f te zijn van een DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MEI 1967 (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE In de Shack (het zendkamertje) van het lage, keu rig opgeknapt arbeiderswonink je aan de Notendijk in Terhole „maakt" Jan Ottens een Q.S.O. (verbinding) met een Duitser in Venezuela. „Ik ga er even uit", zegt hij in de microfoon, „want mijn bezoek zit op de koffie te wachten. Mijn vrouw is niet thuis, dus ik moet er zelf voor zorgen." Het apparaat wordt uit geschakeld. Jan holt naar de keuken. Als het gefluit van de ketel af breekt, zegt hij: „Met Duitsers en Engelsen kan ik nogal goed over weg. Met Russen is het heel moei lijk praten. Die proberen wel in het Engels, maar ze brengen er niks van terecht. Ze zeggen meestal zin netjes, die ze van buiten hebben ge leerd. En wat ze helemaal niet doen. dat is antwoord geven op vra gen die het politieke vlak raken. Als je daar met ze over begint, dan klappen ze direct dicht". Het zendamateurisme is een mèrk- waardige, maar bijzonder interessan te hobby. ,,De eerste pioniers," zegt Jan, ,,had je rond 1915. Een van de oudste in Zeeland is de heer W. Blommaert. De bekende mr. Blom- maert. Het zal zo rond 1930 zijn ge weest, dat de eerste licenties werden uitgereikt. Want de eerste zendama teurs werkten natuurlijk helemaal niet zo officieel als nu. In een mum van tijd was het één grote rommel ir de ether. Toen kregen alle landen roepnamen. Daaraan werden weer de codes van de amateurs gekop peld. Door de telecommunicatie-in- stanties gebeurde dat. Het zenden is nu sterk aan banden gelegd, want na de oorlog had je ineens een gewel dige opgang op dit terrein. In de oorlogstijd zijn er noodge dwongen allerlei nieuwe systemen uitgedokterd en apparaten gebouwd. Na de oorlog werd veel van dit spul gedumpt. En dat was voor de zend amateurs een prachtgelegenheid om goedkoop aan materiaal te komen". Jan is met deze hobby begonnen toen hij een jaar of twaalf was. Hij woonde in Rotterdam. ,,Ik moet een jaar of zestien zijn geweest", zegt hij, „toen ik met hele oude spullen, die ik op de kop had getikt op het Noord plein, mijn eerste radio bouwde. Ik had een oud boek gevonden en dat gebruikte ik als handleiding. Rond 1953 zag en hoorde ik voor het eerst een zendamateur. Dat fascineerde me enorm. Meteen kreeg ik het te pakken. Al gauw slaagde ik er zelf ir uit te zenden met een klein zen dertje van de ene naar de andere kamer. Mijn.moeder was doodsbang. Vader zag er wel wat in". Jan bezocht de contactavonden van de V.E.R.O.N. (zendamateurorga nisatie) en pikte daarvan mee, wat hij interessant en leerzaam vond. In 1960 werd hij gelicenceerd. „Een pit tig examen moest ik daarvoor af leggen", zegt hij. „Je moest, om maar enkele voorbeelden te noemen, het internationaal radioreglement kennen, ook het Nederlands radiore glement en je moest ongeveer zestig tekens per minuut kunnen telegrafe ren. Zo'n examen is nodig als je be denkt, hoe gemakkelijk het is om allerlei officiële diensten te storen". Maar met het afleggen van dit ingewikkeld examen was Jan er nog niet. ,,Zes maanden na het examen mag je pas officieel gaan zenden. Einnen die tijd moet je apoaratuur worden gekeurd door de PTT. De eerste avond was voor mij een ware sensatie. Je voelt je zo trots als een pauw, omdat je nu echt mag. Je gaat verbindingen maken. Eerst over korte, dan langere afstanden'. Het apparaat dat Jan voor zich heeft staan is weliswaar niet omvang rijk, maar wel subtiel. Een buiten staander begrijpt nauwelijks iets van db toverkastje. Jan probeert het een beetje toe te lichten. Hij vertelt dat de amateurs een bepaalde band heb ben om te zenden. Die band kun je dan aftasten. Verbinding maken heet dat ofwel Q.S.O.-en. Voor hem is het zo lang zamerhand routinewerk geworden. Zyn logboek vermeldt grootse QSO's. Len collega in Tel Aviv, in Moskou in Tokio, in Oslo en in Stockholm. Als Jan en verbinding maakt legt hij zijn partner zo goed en zo kwaad als het gaat uit, waar Terhole ligt. ,,Als ik er Antwrpen bij haal, dan lukt het meestal wel". Plotseling heeft hij contact met een Engelsmanm „My name is Frank hoort hij. _T Frank woont in Lindfprd (Hamp shire). Het is erg koud daar. In Yorkshire sneeuwt het zelts. Het hele weekend was het slecht. „Toevallig heb ik vanavond bezoek in huis", zegt Frank. „Ik ook", zegt Jan op zijn beurt. „Mijn vrouw brengt me juist een kop thee. Een paar weken geleden hadden we 200 Nederlanders op bezoek voor een wineparty. Ik ben blij", zegt Frank lachend, „dat het spul zo goed werkt nu je bezoek hebt in de shack". Zo gaat het avond op avond aan de Notendijk in Terhole. Jan is mei geen stok naar bed te krijgen als hij eenmaal goed bezig is. „Het ge trouwd zijn is voor ons wel eens een nadeel", zegt hij. In Zeeland zijn er ongeveer 35 zendamateurs. Jan Ottens is voor zitter van de V.E.R.O.N. in Zeeuwsch Vlaanderen. Voor hij naar Zeeuwsch- Vlaanderen kwam, was er helemaal geen organisatie. Hij is begonnen met allerlei jongens, die deze hobby uit oefenen bij elkaar te halen. Zo af en toe hebben zij een contactbijeen komst. Dan wordt er alleen maar gepraat over zenden en zendappara tuur. „Ik wil proberen,,' zeg Jan, „om Als Jan bezig is met zenden en ontvangen .vergeet hij al gauw hoe de wijzers van de klok staan. de jongens, die nog maar pas bezig zijn, te helpen het examen te halen. Er zijn jongens die wel bouwen, maar nooit zenden. En je hebt eeij categorie, die spullen aanschaft om te kunnen zenden. Tot die laatste groep behoor ik ook. Voor een paar duizend gulden ben je al een goed eind op weg. Dat ding hier heb ik een jaar of vier geleden in mijn diensttijd gebouwd. Daar heb ik ook de eerste aardsatellieten mee ont vangen. Ik heb er lange tijd mee geëxperimenteerd samen met een meneer in Rome. In die tijd heb ik ervaren, hoe betrekkelijk afstanden ziin op onze aardbol. Èen Berlijner seinde op een avond, dat hij de echo ballon zag. Hij zei, als je nu schuin naar het oosten kijkt, zie je hem ook. Wat was nu het geval? Ik zag hem recht boven me, net als hij". Het experimenteren gaat door. Het zendapparaat van Jan Ottens onder gaat van tijd tot tijd een kleine ver andering. „Want", zegt Jan, „ik blijf streven naar perfectie. Ik wil zo ver en zo helder mogelijk verbinding kunnen maken." zelf mee gereden met een „echt" kind. De resultaten waren niet altijd even gunstig. Meermalen bleken de wagen tjes onvoldoende stabiel, liet de soli diteit te wensen over of waren ze al te gevoelig voor roest. Van de tien wagentjes, die er wer den bekeken was er slechts een, dat in alle opzichten als redelijk kon woren beschouwd. VOOR MOEDERDAG voor 4 personen Voor de salade: 150 g Callfornlsche blauwe roïQnen 1 krop sla(±400g) 200 g ananas 1 middelgrote paprika Voor de sauce: 4 eetl. yoghurt 2 eetl. azijn 1 eetl. suiker y2 theel. worcestershlresauce theel. zout IV2 theel. mosterd Wel de rozijnen 5 minuten Inbeet water en laat ze daarna uitlekken, Snijd de sla de ananas en de paprika in kieine stukjea en voeg de rozijnen toe. Roer alle Ingrediënten voor de sauce door elkaar, giet deze over de ge mengde sla en meng alles. De tweede zondag in mei is Moe derdag en het is een aardige gewoonte om de kinderen die dag voor het eten te laten zot gen. Voor veel moe ders misschien een moeilijke stap, maar vader zal de zaak wel in de ga ten houden opdat de keuken niet te veel op zijn kop komt te staan. En wordt een warme maaltijd toch nog te moeilijk, misschien is zo'n Clubsand- wich dan een uitkomst. Besmeer een boterham met boter, leg hierop een blaadje sla. Vervolgens komt er een plak oude kaas bovenop daar een plak hum, een sneetje rog- daarna een plak ham, een sneetje kaas, schijfjes tomaat en weer een blaadje sla. Bovenop weer een boterham en om alles bijeen te houden gaat er dan een satéprikker in met een augurkje eraan. Is het veilig, kiept het niet en kan net kind met de handjes niet bij het draaiende wiel? Is het solide en goed bestand tegen I roest? I *s het handig in het gebruik, dat wil f^ifen makkeliik *e besturen, te ver- I en °P te vouwen en neemt het OPffVouwen niet te veel ruimte in? l ,eze vragen met betrekking tot wandelwagentjes beantwoordt de Con- «umentenbond aan de hand van een I ff w°? eels werd dit onderzoek mi net laboratorium verricht, waarbij aSentjes werden gebruikt met I een aummy-pop erin, deels werd er De grote couturier houdt zich bezig met grote mode. Maar aangezien dat te weinig zoden aan de dijk zet, opent hij naast zijn heiligdom een boutique. Niet te verwarren met boetiek. Het eer ste is een afdeling van het huis, waai door de meester zelf ontworpen mo dellen in een zeer beperkte veelvoud worden verkocht; niet meer zó exclu sief dus, maar ook lager in prijs. De boetiek daarentegen is het win keltje dat meestal door jongelui wordt gedreven, die naarstig een stuk of wat kleren in elkaar kloffen, ze aan hun leeftijdgenoten slijten en dan schielijR weer achter de naaimachine kruipen om aan te vullen. (Het is wonderlijk dat deze jongemensen die zich in hun mode zo tegen de couturier af zetten, zo gretig en weinig origineel het woord met de Franse klank hebben overgenomen;. In de boutique heeft de grote coutu rier kans naast zijn kleine series ook accessoires te verkopen en bovendien kleren die in zijn salon en cabine wei nig worden gevraagd: vakantiekleren bijvoorbeeld. Aan mondaine stranden zou een on bescheiden blik in opzienbarende mo dellen dan ook de signatuur van de grote meester kunner. ontdekken. Deze grapjes zijn dan wel in series ge maakt. maar toch zo beperkt dat „Je er geen tweede van tegenkomt." Uit de Parijse boutique van Simo. netta een ongewoon ensemble in geel zwart gestreepte Orlon acryl. Het broekje en de „zonnewering" zijn zwart met gele voering. Planten uit het zuiden, zoals olean der en andere exotische gewassen ko men in onze Contreien weer helemaal m de mode Jarenlang zijn ze van het toneel verdwenen geweest Slechts spo radisch trot men nog wel eens een een zame oleander of een stoffige laurier aan. Men heeft echter ontdekt dat een groot terras, een balkon of een daktuin veel aantrekkelijker worden door een grote exotische plant in een bak. Het grote voordeel van dit soort planten is. dat zij zo variabel zijn. U kunt ze precies plaatsen waar u ze hebben wilt. Zo kunt u ze bijvoorbeeld bij een feestelijke gebeurtenis voor een paar uurtjes binnenhalen om hun fleu rige bloemen als versiering te gebrui ken. U kunt ze ook in hun minder florissante periode in een afgelegen hoekje van de tuin plaatsen. Een na deel is, dat zij 's winters licht en fris moeten staan op een vorstvrije plaats Dat kan helaas niet zomaar in dé woonkamer, omdat ze niet alleen vee ruimte innemen, doch ook niet dé warmte van een verwarmde kamer kunnen verdragen. Zij geven er de voorkeur aan hun winterslaap te hou den bij een vrij lage temperatuur want anders gedijen ze niet. Met enige andere kunsthandels in ons land heeft boekhandel Van Geyt in Hulst het voorrecht een uitgebrei de collectie grafiek van Salvador Dali te kunneh tonen. Het betreft een groot deel van de honderden illustraties, die Dali enige jaren geleden maakte bij de Divina Commedia van Dante en die, tezamen met de tekst, door de Parijse meesterdrukker en graficus Raymond Jacquet in een beperkte op lage slechts voor enkele miljonair-bi- bliophielen betaalbaar werd ge drukt. Van de enkele exemplaren, die overbleven heeft men nu de illustra ties van de tekst losgemaakt en voor expositie en verkoop vrijgegeven zodat thans ook financieel minder draag krachtige belangstellenden en verza melaars voor een schappelijke prijs een grafiek van Dali kunnen verwer ven. Meer dan vijftig nummers omvat de ze expositie, uitgevoerd in verschillen de technieken, aquarel, litho enz., en soms ook in mengtechniek. Ofschoon het dus hier niet om de originelen gaat. moet men erkennen dat deze drukken door hun volmaakte, geraffi neerde techniek daarvan nauwelijks te onderscheiden zijn en in lijnen, kleu ren en de fijnste nuances het werk tot hun recht laten komen- Het belangwekkende van deze expo sitie is dat een groter publiek dat Dali voornamelijk kent als „die gekke Span jaard met de antennesnor", die in alle geïllustreerde tijdschriften (er wereld (Van onze correspondent) AXEL Op uitnodiging van het wie- Iercomité Axel zal wereldkampioen Cees Verkerk volgende week dinsdag naar Axel komen. Cees Verkerk zal niet deelnemen aan de pinksterwieler ronde. Het is de bedoeling dat hij het startschot zal lossen en de prijzen zal uitreiken. Tijdens de wedstrijden zal Cees Verkerk in een wagen van garage Jos Voet enige ronden met de renners meerijden- (Van een onzer verslaggevers) °§STBURG De raadsfractie van de K.y.P. m Oostburg zal op donder- hv i T, om half acht 's avonds in notel Du Commerce een spreekuur hou den. Zij wil de gelegenheid openen, vertrouwelijk vragen te kunnen stellen m een ongedwongen sfeer. Mogelijk, zo meent de fractie, zullen er zo meer mensen toe komen, inlichtingen te vra gen over problemen die hen bezighou den, aan hen die hun politieke ver- trouwensmensen wülen zijn. Het zal, de K;V.P.-fraetie hoopt, er toe bij- w,ft m j afstand kiezer-gekozene Vordt overbrugd. Aan de an- hnn= fert et de fractie hoe over bepaalde zaken door de ingezetenen van Oostburg wordt gedacht en kan zij pr? oplossen?3 ""«gleden te helpen wel een paar keer per jaar met de een of andere stunt op de voorgrond treedt hier nu eens op de hand en met eigen ogen kan vaststellen dat Dali nog iets meer is dan alleen een pu- bliciteits- en stuntman. Als surrealist is hij een werkelijk belangrijk en in ventief kunstenaar, zoals enige ja ren geleden 'n overzichtstentoonstelling van zijn werk in het Casino van Knok- ke, trouwens ook al overtuigend be wees. Hij is tevens, zowel als schil der en als graficus een indrukwekkend knap vakman, die de door hem Toe gepaste technieken tot in de puntjes en met gemak en speelsheid beheerst. Zijn werk blijft echter altijd aan de oppervlakte als men hetvergelijkt met dat van de grootste van' alle thans le vende surrealisten, Max Ernst. Dat neemt niet weg dat Dali in zijn beste ogenblikken tot sublieme dingen in staat blijkt. Ook in deze grafische bla den bij de Divina Commedia geeft hij daar van menig staaltje te zien. Het geheel is, als altijd bij Dali, zeer on gelijk van kwaliteit. Waar de echte be wogenheid ontbreekt en misschien de vermoeidheid van de illustrator, die nog zo-en-zoveel plaatjes moest leve ren optreedt, vervalt de meester in een stuntelig en vaak belachelijk amateu risme, in een weeë zoetigheid. Men betreurt het dan dat zijn snor-antenne waarmee hij alle trillinge uit do kosmos beweert te kunnen aanvoelen hem kennelijk niet voor dergelijke kitsch waarschuwt- Aan de andere kant herkent men hoge kwaliteit weer beter wanneer men er flinke mislukkingen naast ziet- Het brengt de zo dikwijls voor super-mens spelende Dali weer tot menselijke, al te menselijke proporties terug. In elk geval is deze expositie de moeite waard Ze blijft te zien tot 23 mei a.s. WILLEM ENZINCK (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR Tweehonderd wel pen, onder anderen uit Vlissingen, Hulst, Bergen op Zoom, Breda, Zun- dert en chaam hebben in de Ettense veemarkthal deelgenomen aan een spelmiddag. In totaal waren er vieren twintig groepen van vier, die ieder een welpengroep vertegenwoordigden. Het was voor de negende achtereenvolgen de maal, dat een dergelijke „verbroe deringsbijeenkomst" werd georgani seerd. Ook deze keer werd het weer een succes. Akela E. Buiteman uit Etten opende dc bijeenkomst met een kort wel komstwoord. Hierna gingen de vieren twintig groepen hun gang. Er waren krachtmetingen op velerlei gebied, va riërend van hengelen tot een hinder- nisloop. In en om de veemarkthal heerstte een gezellige bedrijvigheid. De spelmiddag was georganiseerd door de akela's E. Buiteman uit Etten en C. Gorissche uit Oosterhout samen met het diocesane team. Omstreeks vijf uur werd achter de actieve ontspanning een punt gezet en kwam het passieve tijdverdrijf aan de beurt. Tom Kerkhof s uit Oirschot tra a jp. Hij vertolkte enkele vooral in wel penkringen bekende liederen, die dooi de tweehonderd welpen enthousiast werden ontvangen. Hoewel de belangstelling vrij groot was, hadden de organisators een gro tere toeloop verwacht. Over het doei van de bijeenkomst vertelde akela C. Gorissche: „Hiermee willen we de eenheid van de verschillende groepen tot uiting brengen". Ovèr enkele weken volgt er in Bavel nog een wolvenw°ekend. De zes eerste, nrijswinnaars van de groepen zijn: Len Smekens uit Rijen, Walter de Bie uit Zundert, Ad Theeuwis uit Rijen, Adrle Kerreijgers uit Zundert, Eugène Rom mers uit Rijen en Eddy v. Loon uil Rijen. (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK De jaarlijkse bloesemrit van de plattelandsjongeren- gemeenschap Zeeland is gewonnen door D. Wielemaker uit Biggenkerke. HU had 89 strafpunten. Het bleek wel dat deze 60 km lange oriëntatièrit alles behalve gemakkelijk is geweest. Van de 95 deelnemers viel ongeveer een kwart uit. De overige prijswinnaars waren: Q. Lindenbergli uit Wolphaartsdijk, 102 strafp.; 3. R. de Weerd, Wilhelminadorp, 133 strafp.; 4. W. Minnaard, 's-Heer Abtskerke 134 strafp.; 5. F. Eversdijk, Kapelle, 159 strafp.; 6. H. de Dreu, Ellewoutsdijk, 164 strafp.; 7. mej. C. Jeronimus, Hoe- dekenskerke, 182 strafp.; 8. R. Mees- ter, Kruiningen, 186 strafp. De prijzen zijn zaterdagavond uitge reikt in het Dorpshuis in Wolphaarts dijk. Daarna was er dansen. De mu ziek werd verzorgd door de Lazy Ri ver Six. (Van onze atletiekmedewerker) VLISSINGEN Met wat kleurloze wedstryden heeft de Vlissingse Atle tiekvereniging Zeeland Sport het haan- seizoen geopend- By de heren 3000 m was het Cas Mulder van Dynamo die op overtui gende wyze won. Provoost van Schelde Sport bood aanvankelijk goede tegen stand, maar de laatste twee ronden was het tempo van Mulder hem te machtig en moest hij Mulder laten gaan- Op de 100 m heren leg de Cees wie zer van Olympia-Gouda beslag op de eerste plaats in 11.2 sec. Op de twee de plaats eindigde Simon Valckenier, zeer verrassend voor Cees Kodde (bei den van Dynamo). Ook op de 400 m heren was Simon Valckenier de man die iedereen verraste en als eerste eindigde in de redelijke tijd van 52,3 sec Piet Versluis van Dynamo wist op de drie technische nummers beslag te leg gen op de eerste plaats. Bij het dis cuswerpen met 53,40 m, het speer werpen met 48,16 m en het kogelsto ten met 12,96 m. Bij de dames was het Anneke Roose van Zeeland Sport die drie eerste plaatsen voor zich opeiste: de 80 horden in 12,2 sec-, de 100 m in 12.5 sec. en het verspringen met 5,36 m. Bij de junioren waren het Cora Hof man - Schelde Sport en Peter de Munck van A.V. '56 die twee overwin ningen wisten te behalen. Cora Hof man won de 100 m in de zeer goede tijd van 12,6 sec. en het verspringen met 5,32 m. Peter wist de 60 m en het discuswerpen te winnen met respec tievelijk 8,9 sec- en 20,02 m- De 1500 m jongens B was wel een van de aan trekkelijkste nummers. Op dit num mer werd een verwoede strijd gele verd tussen Ivo Fassaert van RKHAV en Cees van Dalen van A.V. '56. De eerste eindigde in een tijd van 4-26-5 min. Van Dalen kwam op de tweede plaats in een tijd van 4.27.9 min. Als geboren en getogen Amsterdam mer, die het werklozenoproer van 1934 van dichtbij heeft meegemaakt en die aan de februari-stakimg van 1941 met hart en ziel heeft deelgenomen, wil ik enige kanttekeningen plaatsen bij het artikel van de heer J. van H. in „De Stem" van 6 mei j.l. 1. Mooht de strekking van zijn betoog het nog niet duidelijk gemaakt hebben uit welke hoek de wind waait, het feit dat hij bij de opsomming van Amster damse volksopstanden één demonstra tie vergeet bewijst wel zijn uiterst link se opstelling. Tijdens de Hongaarse opstand kwam Amsterdam namelijk ook in. beweging en duizenden Amsterdammers beleger den toen het hoofdkwartier van de CPN in „Felix Meritis". De toenmalige kop stukken van de partij (Waar zijn ze ge bleven?) moesten.de hulp van de „plat telands"-politie inroepen, anders waren ze er nooit uitgekomen 2. De aanstichiiiers van de relletjes van vorig jaar komen, net zoals de politie (als we de heer van H. mogen geloven), van buiten Amsterdam. Namen als Koosje K. en de heer Hein D., mitsga ders zijn eega, zijn toch nog wel be kend. 3. Opvallend is dat bij de grootste de monstratie van de laatste tijd hooguit enige duizenden op de been gebracht worden, zulks in tegenstelling tot de februari-staking van 1941 toen heel- Amsterdam de straat opging. Ik protesteer daarom tegen het over één kam scheren van de februari-sta king met de rode demonstraties van vandaag. Dat de februari-staking jaar lijks niet meer massaal wordt herdacht vindt zijn oorzaak in het feit dat de communisten er een soort alleen-verto- ningsreeht van gemaakt hebben. De eerste jaren heb ik meegelopen naai het J.D. Meyerplein, maar toen de stoet „begeleid" werd door communistische orde-commissarissen was voor mij en vele anderen de waardigheid er af. 4. Wat de „gemiddelde" Amsterdammer wel wil? Hij wenst een rustige stad, waar je ongestoord kunt winkelen en op een terrasje zitten, waar je met Je kinderen Koninginnedag kunt vieren, waar je 's avonds traditiegetrouw naar het vuurwerk kunt gaan (en dat kon toch maar in West!). Hij is trots op zijn sbad, maar walgt van ongewassen jon gens in de tram, hij schaamt zich er voor dat buitenlanders de stad gaan mijden en dat zijn Groot-Mokum het Mekka wordt van LSD- gebruikers en homo's. Op vrije dagen gaat hij liever naar de bollen dlan in optocht door de stad te lopen. Kortom hij wenst zijn eigen leven te leven in een leefbare stad. 5. Waar het allemaal naar toe gaat? Het is een veeg teken dat de „heren" van de walletjes hun eigen buurt be schermen, dat de winkeliers uit de bin nenstad een „burgerwacht" op willen richten, dat de matrozen uit Den Hei der wel even schoonschip komen ma ken. Natuurlijk zijn deze reacties, om de terminologie van de heer van H. te gebruiken, „fascistisch", maar hij vraagt erom en ik krijg de indruk dat dit koren op zijn molen is, ook al zou dit, zoals in 1934, zes doden gaan kosten. Ik heb op 1 mei de heer Marcus Bak ker op de TV gezien; met verwondering heb ik zijn grimassen bekeken waarmee h.j de overigens lauw reagerende arbeiders toesprak over de „keiharde" regering-de Jong. Meent hij dat nu wer kelijk of speelt hij toneel? Kosygin doet veel normaler! Van mij mag de nieuwe regering hana optreden tegen ordeverstoringen en bandeloosheid. Ik ben namelijk zo vrij het grootste deal van mijn leven in „gezapige" rust te willen doorbrengen, liever dan doorlopend een revolutio naire heethoofd te zijn. Mag ik a.u.b.? Vergist u zich echter niet, meneer van H., als het nodig wordt verandert die „gezapige" meerderheid van het Ne derlandse volk, die u zonder blikken of blozen het etiket van „collaborateurs met het Nazi-regime" opplakt, in een weerbare democratische militie. En o ja, voor ik het vergeet, wanneer gaan we eens demonstreren tegen de bezetting van Tibet door Rood-China? BREDA, K. B. Vrijdagavond j.l. hoorde men plotse ling op de televisie, na Rawhide, een „tip" speciaal voor lezers van „Televi- zier". Een stem zei: „Zet friet ondoor dacht uw handtekening, bedenk, dat er nog andere omroepverenigingen zijn". Het is opvallend, hoe de Hilversumse Zuilen, sinds de oprichting van de R.T.N. en nog méér na de fusie met de AVRO, de honderdduizenden Televi- zier-lezers „bewerken". Na de op zéér korte termijn, in el kaar geknutselde omroepwet, waande Hilversum zich op fluweel. Op een fu sie AVRO-RTN-Televizier had men niet gerekend. Nu worden de Zuilen paniekerig en gaat men over tot „noodremtrekkerij", zoals de VARA vrijdagavond deed. Men vergeet echter dat deze tweede rangs reclame meestal als een boeme rang werkt. BREDA, W. A. J. N. De heer J. v. H. uit Roosendaal brengt verschillende oproeren en rel letjes onder één noemer bij elkaar, due helemaal niet bij elkaar horen. Wanneer de demonstrerenden en reL- letjesschoppers het zouden durven war gen, om te demonstreren in het land tegen de regering ten gunste waarvan ze nu demonstreren, zouden ze allang uit de roulatie zijn. Toch kan het op een punt wel met hem eens zijn, waar hij schrijft, dat men zich voor geen enkel algemeen belang inzet. Haast iedereen doet niets anders, dan kan keren op lands- en verenigingsbestu ren, zonder zelfs de moeite te nemen om naar een vergadering te gaalfr plaats waar men mag kankeren. Staat er op een convocatie „bestuursverkie zing" dan komen er van de 300 leden gegarandeerd geen 10 op- De pa,aL die dan wel komen hebben geen tijd of zijn te oud om in aanmerking te komen. Een groot gedeelte van de jeugd zegt: de ouderen hebben het niet goed ge daan: zij maken oorlog en laten de mensen honger lijden". In 1940 was Nederland neutraal, men wilde geen oorlog en liep met gebroken geweer tjes, de oorzaak dat wij er in betrok ken werden is al oud. „Lucas 11 14- 28e vers, zolang een sterke man in volle wapenrusting zijn erf bewaakt, is ge heel zijn bezit in veiligheid, etc Wan neer morgen de Kamer zou beslissen, voor zaterdag moet het hele Ministerie van Defensie zijn opgeheven met al wat daarbij hoort, zouden de meeste men sen zeggen, ha gelukkig,, dat is een reuze bezuiniging. Herinnerend aan „Lucas 11 14 - 28e vers" gaat dat niet, want wij leven nog in een we reld met mensen, met goede en kwa" de eigenschappen net zo goedt als 2000 jaar geleden, bovendien zou die vreug de om de totale defensie-bezuiniging gauw afgekoeld zijn, want dat zou werkloosheid van een half tot 1 mil joen mensen veroorzaken, waar wij nu ook direct geen weg mee weten. Wanneer die mensen een hongerloon- tje van f 100,- in de week w.w. krijgen kost die bezuiniging nog geld ook. Nu kan men zeggen „ja maar wanneer", wanneer alle mensen zich behoorlijk gedroegen, hadden wij ook geen poli tie nodig en waren verkeersborden ip de maatschappij voldoende. Wat betreft het honger laten lijden., wat de ouderen gedaan hebben de meeste gepensioneerden van nu die dan de ouderen zijn, hebben het groot ste gerieelte van hun leven, veel meer te kort gekomen dan nu met htm pen sioen, waarbij ik niet wil beweren, dat het pensioen nu af is, zij hebben 't voor 1956 toen het eindelijk voor de wer kende man wat beter werd niet zo slecht gehad als in India maar het scheelt niet veel, zij kregen net genoeg om niet dood te gaan. maar alle toe spijs op ieder terrein moesten zij er maar bij denken. Pax Christi gaat een tocht organise ren voor de lijdende mens, waarbij men de regering wil vragen te helpen, desnoods ten koste van de defensie. Wij leven in een democratische staat. Aan democratie'hangt samen autono mie, wat betekent zelf doen. Waarom bespreken de jonge mensen op die tocht nu niet, hoe ze het zelf kunnen doen, bijvoorbeeld, de actie Wij en Zij mee helpen, of zelf een nationale iede re maand terugkomende geldinzamel- actie te houden door de jongeren, om zo te laten zien, dat de jeugd het meent en ook echt zelf iets wil doen, om de lijdende mensheid te helpen, zeggen dat anderen het niet goed doen is zo gemakkelijk. Men moet het dan zelf eens proberen. RAAMSDONKSVEER J. OOME Nieuw ziekenhuis in Breda. 500 bed den. Kosten f 50.000.000. Te lenen a 754 pet., pak weg 7 pet. Jaarlijks dus f 3.500.000 rente, dit is elke dag f 9600 ofwel per bed dagelijks f 19,20. Elke ochtend even te ontvangen. Wie dit gaat betalen schijnt bijzaak te zijn, maar dit kan alleen het bedrijfsleven. Er moet door de werkgevers geld van de lonen van de werknemers voor de ziekenfond sen ingehouden worden en de zaak is rond. Is dit plan niet schitterend, menslie vend, sociaal, perfect? Waarom wordt echter nooit de economische zijde van een plan belicht? Hoe is het met het te vervangen gebouw? Hoeveel is hier voor de laatste jaren geleend? Hoeveel ls er al aan besteed en wordt er nog aan besteed? Is dit zo snel versleten? Wie splitst men dit blijkbaar snel ver ouderde zaakje in de maag? Voorzitter Mertens op de laatste ver gadering van de C.C. Boerenleenbank te Eindhoven zei: „Alles, alles, ook volks gezondheid, inpassen in een sociaal-eco nomisch beleid". Wat zei het artsenblad Medisch Con tact nr. 18 redactioneel? „De enige op lossing voor dit probleem is centrale coördinatie". In deze provincie, ook in Zeeland (Goes) schijnt de zaak alleen te be staan in het zien te krijgen van een bouwvergunning. Dat het met gebou wen vreemd kan lopen leert ons in on ze omgeving bijvoorbeeld de Klokken- berg en het klein-seminarie. Wat zouden de naar men zegt zo schrandere Koekoek en D'66 over dit onderwerp zeggen? BREDA, R. G. Op 8 juni worden onder auspiciën van de afdeling Noord-Brabant van de Kon- Ned. Paardenfokvereniging te Breda premiekeuringen van merries gehouden. Natuurlijk opa, ik vind het leuk met iemand le praten die er niet helemaal gek van wordt.

de Stem | 1967 | | pagina 5