Hoofdkantoor ZEGAM Goes naar PZEM in Middelburg „ZET BELEID VAN MGR. DE VET VOORT" Pony's worden met hout, stenen en glas gemarteld met Meerderheid gemeenten verzet zich BRAND VERWOEST WONINGEN tors en ngen starten Hulst BESLUIT VIEL MET 314 TEGEN 267 STEMMEN Inventarisatie- gegevens in Delta-gebied Bij Dow Terneuzen: bisainrat, gedood Drie gezinnen in Goes zijn dakloos DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MEI 1967 1XAMENS DOGWATER Vandaag Morgen eer nieuws uit ad en streek Diocesaan Pastoraal Beraad: Bisschop Nieuw bestuur KVP jongeren Vakbonden Gemis Verlies t rontale botsing tussen brommers Winstgevend Middenstand wil invloed in bouw van winkelcentra Van Poelje opent wegrestaurant De Grevelingen Sneller peren sorteren in veiling Goes Schade naar schatting 50.000 gulden Hulp Vrijetijdsbestedingin Hulst Huilen Misselijk Breskens-Oostende One Ton Cuppers weer vooraan ize correspondent) 'n Hulst wordt vandaag actief wielerprogramma amateurs en nieuwe- :ours binnen de Wallen heeft van ruim 1500 m, le nieuwelingen aan bod, moeten afleggen of in De start vindt plaats om wielerclub Hulst moest 3 scherp selecteren wat s betreft omdat er ca. ngen binnen kwamen, lingen mogen nu de tou- ekken. We noemen van jder, Schouwenaar, Blok, 'riem, die het o.a. krijgen tegen Coppens en Schrau- imaleurs (70 in getal) die vertrekken bevinden zich n als Ad. Wouters, Ted. innaar van de ronde van Frank Ouwerkerk, Gab iet Kettenis, de Engels- Green e.a. Ook een flink ren is van de partij: Wil ohan Hinneman, Ko de Joosse, Willy Lammens, ilees Rentmeester, Peter ■ter Kisner. Vooral laatst- rtal kan een flinke duit in :n om beslag te leggen op airs rijden 65 ronden, 100 eide categorieën vindt de op het Schuttershof en iliek is de finish. >RG Te Culemborg hét examen paedagogiek heer L. A. C. Soeters te Technische Hogeschool octoraal examen elektro- igenieur slaagde J. Elshout •ke. In Goes slaagden voor het elte van de akte Nafnaald- i de Vakschool voor meis- Dis te Nw. en St.-Joosland, ;e Driewegen ,A. M. Heins- dzand, J. C. E. Karelse te Jwaan te Vlissingen, K. J. E. Crabbendijke, -C. de Vos te e, W. M. Wiskerke te Ril- A. M. Wondergem te Ka- G De heer L. J. Corstan- urg slaagde voor het door te Arnhem afgenomen exa- irant elektrotechnisch op- ergie-techniek) 5 Kath. Leergangen - axamen pedagogiek m.o. B. Bouwense, Middelburg. 1 Verpleegster A: In het thziekenhuis te Tilbug or het verpleegstersdlploim if) mej. E. L. E. van Acket zen. woensdag 10 mei. >rt: 3.26 en 15.50. Terneu- m 15.10, Vlissingen: 2.13 en ïeldinge* 4.11 en 16.32. uur Lost Command, 14 j- TRG n Walcheren geopend van »"iö Museum 14-18 uur Expositie unstenaarsgroep Fugare gebouw 20 uur Tlie great race sland 15 uur Kermisschieting erkazerne 19.45 uur EHBO- ing RENDSKERKE ehuis 19.30 uur Raadsverg. IT chteneire 15 uur Schieting hepper 15 uur Schieting 5*- a^20 uur Last Command, 14 URG o„ r Walcheren: Geopend van h Museum: 1418 uur i Haagse kunstenaarsgioep 1NDKERKJE isema over GE tehuis EN •a 20 ERKJE w ,/r Aal- 19.30 uur Lezmg M- het bolspel 19.30 uur Raadsverg- uur Lost Command 14 i ren te snijden. Dm "pi^it va° rend. Als-ie straj" n lope" °f kan-ie zó hierhe \ro?-' ods met een heel reg__ md bij, meneertje- ett- Sjeems Pond rnmers niet, dai■JM ie put aagt! Hoe dIC,ht.miten. We »<»e •astelletje gaat llu ien!'\ (Van een onzer verslaggevers) BREDA De leden van het diocesaan pastoraal beraad heb ben voor zover zij hebben ge reageerd eenstemmig hun in stemming betuigd met de inzich ten van het kathedraal kapittel van het bisdom Breda over de voortzetting van het beleid van de overleden mgr. G. de Vet. Uit de reacties van het beraad komt nog een ander punt naar voren. De vraag wordt namelijk aan de or de gesteld of de keuze van een nieuwe bisschop beperkt mag blij ven tot de seculiere priesters van het eigen bisdom. Men meent, dat het bisschops-ambt zoveel boven- diocesane aspecten heeft, dat een ruimere keuzemogelijkheid alleen daarom al gerechtvaardigd lijkt. Het kapittel schrijft dit in antwoord op de door 34 leden van het diocesaan pastoraal beraad ingezonden adviezen met betrekking tot de voordracht voor de keuze van een nieuwe bisschop. De ze adviezen zijn verwerkt in de voor dracht, die door het kapittel naar kar dinaal Alfrink is gestuurd. Hoewel de leden van het pastoraal beraad het dus eens zijn met het voort zetten v»n de door mgr. De Vet be gonnen vernieuwing wordt wel nadruk kelijk gepleit voor meer decentralisa tie en delegatie van het bisschoppelijk beleid. Zo wordt opgemerkt, dat het een groot voordeel zou zijn als het bisdom door het vormen van een uitgebreid ka der in het bezit zou komen van een aantal echte beleidsfiguren. waardoor ook de bisschopskeuze gemakkelijker zou worden. Van de nieuwe bisschop wordt door de leden van het diocesaan pastoraal beraad gevraagd, dat hij vooral ge voel zal hebben voor het werken in teamverband, dat hij open zal staan voor denkbeelden, die leven onder de diocesanen en dan speciaal bij de leken. Daarnaast wordt van hem ook een har telijk meeleven met de priesters ge vraagd: hij zal zich zielzorger voor de priesters moeten voelen. Naast een aantal wensen over het toe komstig beleid worden ook verlangens onder woorden gebracht over de per soon van de nieuwe bisschop. Er wordt gevraagd om een man met „visie", een figuur met stimulerende kracht, die geboeid is door de werkelijkheid van nu om zo de kerk een eigentijds gezicht te kunnen geven. Hij zal in zijn beleid niet al te voorzichtig moe ten zijn, maar zich anderzijds niet la ten verleiden door mode of zucht naar populariteit. Er wordt echter ook aangedrongen op een man met zoveel veelsoortige contacten, dat hij in staat is in het Nederlands episcopaat een eigen plaats in te nemen. Anderen pleitten voor een man met een kritische geest t.a.v. de kerk en de wijze, waarop zij zich presenteert- Velen brengen de wenselijkheid naar voren dat de opvolger van de overle den bisschop onder zijn naaste mede werkers zal worden gezocht om zo' de voortzetting van zijn voortijdig afgebro ken vernieuwingsarbeid te verzekeren. Hoewel het moeilijk blijkt niet te be zwijken voor de verleiding zich een „droom-bisschop" voor te stellen, blijkt uit de ontvangen reacties, dat velen zich zeer serieus met deze aangele genheid hebben bezig gehouden. Een feit, waarvoor het kapittel bijzonder verheugd is. Van de negentig leden van het dioce saan pastoraal beraad hebben 34 le den gereageerd: 21 seculiere priesters, 4 reguliere geestelijken, 2 vrouwelijke religieuzen en zeven leken. Het kapittel ziet als reden voor het feit, dat slechts een beperkte groep heeft gereageerd, vooral het voornemen van het kapit tel een opvolger te zoeken, die door mgr. De Vet begonnen vernieuwing zou kunnen voortzetten. De meesten zullen overtuigd zijn geweest, diat daar mee het beslissende woord reeds was gezegd, aldus het kapittel. (Van een onzer verslaggevers) BAARN Op de vergadering van het nieuwe bestuur van de jongeren- KVP te Baarn is een dagelijkse leiding gekozen. Mr. R. Gerrits, P. Smink en het kamerlid H. Meyer traden af in ver band met het bereiken van de leeftijds grens voor een. jongerengroep. De nieuwe voorzitter is Harry Grielen uit Den Haag. secretaris Han Duindam uit Leiden, vice-voorzitter extern Cle mens Roskam Utrecht, vice-voorzitter intern Antoine Jacobs, Den Bosch en penningmeester Gerard Tholen, Emmen. In het hoofdbestuur heeft voor kring Zeeland zitting Johan Martens, voor kring Tilburg mej. D. Zelissen uit Lage Zweluwe en voor kring Den Bosch An toine Jacobs uit Den Bosch. Naar het partijbestuur van de KVP wordt afge vaardigd de dagelijkse leiding zonder penningmeester G. Tholen, in diens plaats is gekozen Gidi van Dongen uit Rotterdam. Het nieuwe bestuur zal per 1 juli de leiding overnemen. i "P. moet er ambitie voor hebben en fa je mag nooit twijfelen. Je moet doorgaan, steeds maar doorgaan". Dat zijn, zo blijkt uit het verhaal van de 65-jarige Goesenaar G. Bruël, de voorwaarden, waaraan je moet vol doen, wil je een goed afslager op een veiling worden. „Woensdag de 9e mei stop ik officieel ah afslager bij de veilingvereniging Zuid-Beveland in Goes. Dan heb ik het beroep onge veer 40 jaar uitgeoefend. Het is in- -J derdaad een beroep, ja." „JE hebt afslagers voor roerende goe deren, zoals meubels, schilderijen en zo, die mensen noemen ze taxa teurs. Wel, een afslager op een vei ling taxeert groenten en fruit. Op el ke veiling heb je maar één afslager. De moeilijkheid is dat er weinig re serves zijn. Eigenlijk zouden drie per sonen hetzelfde werk moeten kun nen doen om de boel goed draaiende te houden. Ik ben wel eens ziek ge weest midden in augustus. De af slager die mijn plaats innam, zat met zweet in zijn handen. yROEGER jaren moest je zelf maar zien dat je het beroep leerde. Eigenlijk is dat nu nog zo. Het moet een beetje in je zitten. Een eerste vereiste is dat je alle produkten, alle soorten kent. Voor de veiling be gint. krijg je een papier waarop alle produkten staan, die die middag wor den geveild. Voor je staat een klok die precies dezelfde cijfers aangeeft als de grote klok. Dan moet ik een bedrag inzetten. Dat mag niet te laag zijn, want dan wordt er gelijk op de knop gedrukt en zou ik opnieuw moeten inzetten. Dat is niet leuk als dat gebeurt. Je voelt je net een klei ne jongen. f-JET veilen moet enorm vlug gaan. Er passeren in de regel 8 tot 12 kopen in een minuut. Reken maar tegen de 600 per uur Een veiling duurt meestal drie uur. In het begin wordt je er een beetje zenuwachtifitvan, maar dat is gauw voorbij. Het mooi ste is, als je afslager bent, dat je rus tig kunt gaan zitten kijken naar de kooplui. Je ziet de spanning op hun gezicht. Morgen zal ik de laatste vei ling draaien. Dan zie ik ze allemaal log eens terug. Ik ken ze nu wel allemaal. Je moet ook alle namen weten. Iedere koopman lieeft een nummer. Stel dat nummer 100 drukt, dan moet je toch weten wie dat doet." l/OOR de heer Bruël is het allemaal zo klaar als een klontje. Geen won der: „Ik was nog maar een kleine jongen, toen ik al op de veiling kwam en naar de klok keek. Er zat een oude Van een onzer verslaggevers) GOES De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Zeeuwse Gas Maat' schappij (ZEGAM) heeft gisteren met 314 tegen 267 stemmen besloten tot 1overplaatsing van het personeel van het hoofdkantoor te Goes naar het kantoor van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij (PZEM) te Middelburg; 2. herbenoeming van PZEM-directeur ir. T. Bogerd tot waarnemend directeur van de ZEGAM en 3. bestudering van de m» gelijkheden van een verdergaande samenwerking tussen ZEGAM en PZEM (fusie of personele unie). afslager die tegen me zei ga het maar eens een keertje proberen. Daar zat ik dan een half uurtje of een uurtje te veilen. Toen moest ik ineens echt achter de klok. Op Hemelvaartsdag ben ik' 65 geworden, vandaar het af scheid. Natuurlijk tuil iJc nog wel eens helpen of raad geven, als dat no dig is. fyJIJN opvolger zal er nog wel eens moeite mee hebben, net ah ik vroeger. Vooral met nieuwe produk ten is het wel eens lastig om in te zetten. Daarom is het goed om bij de kooplui te informeren naar de prijzen. Je moet dat allemaal een beetje onder elkaar zien te regelen. Van vragen word je wijs, zeggen ze immers. En je moet alle marktbe richten bijhouden. Want twijfelen mag je nooit, als je aan de klok zit. Je moet doorgaan. Je moet maar een beetje filosoferen. De meesten krij gen hoofdpijn van al dat prakizeren Maar ik heb een harde kop", conclu deert de heer Bruël. Uit de stemmenverhouding blijkt dat van de zijde der aandeelhouders (ge meenten) grote tegenstand is geboden tegen het voorstel van de raad van be stuur. De tegenstemmers wilden liever wachten met de overplaatsing van het personeel tot de resultaten van het on derzoek naar de fusie-mogelijkheden be kend zullen zijn. De raad van bestuur bracht hiertegen in dat een concentratie van de administratie fcran ZEGAM en PZEM zowel in de gedachte van een fusie als in die van een personele unie past. Wachten met overplaatsing heeft volgens de grootst mogelijke meerder heid van de raad van bestuur geen zin omdat £et toch in ieder geval tot een van deze twee vormen van sa menwerking zal komen. Wachten zou bovendien niet in het belang van het personeel zijn. Het personeel heeft er recht op te weten waar het aan toe is, aldus de voorzitter van de raad van be stuur, de heer A. Kaland. De beslissing in de aandeelhouders vergadering is tot stand gekomen dank zij de stemmen van de provincie (155) en een minderheid van de deelnemende gemeenten (159). Behalve Goes zouden o.a. Terneuzen, Zierikzee en de ge meenten op Zuid-Beveland hebben te gen gestemd. De raad van bestuur heeft, desge vraagd, vrijdag j.l. een gesprek met de vakorganisaties gehad teneinde de ge volgen voor het personeel te bespreken De raad van bestuur heeft de veront ruste vertegenwoordigers van de vak bonden verzekerd dat de gevolgen van de overplaatsing zoveel mogelijk door het bedrijf zullen worden opgevangen. Zo zullen bijvoorbeeld dubbele verhuis kosten soepel behandeld worden. Gedeputeerde Kaland gaf gisteren tijdens een persconferentie toe dat de beslissing, psychologisch gezien, voor de gemeente Goes een moeilijke zaak Is. Nog maar twee jaar geleden besloot de aandeelhoudersvergadering de hoofd zetel van de N.V. in Goes te vestigen. De grond voor een uleuw kantoor Is ge kocht. Het nieuwbouwplan ligt bestek- klaar. PZEM en ZEGAM zijn volgens de heer Kaland echter onverwacht snel naar elkaar toegegroeid. De heer Kaland verwachtte overigens niet dat de ZEGAM een strop zal heb ben aan de in Goes gekochte grond. Deze grond zal niet direct worden ver kocht. Mogelijk dat de grond in het ka der van een fusie zelfs nog een goede bestemming zou kunnen krijgen, zo meende de heer Kaland. De gedeputeerde verzekerde boven dien dat de nieuwbouwplannen nu niet naar Middelburg verplaatst zullen wor den. De PZEM heeft voldoende kan toorruimte om de ruim vijftig man van de ZEGAM te kunnen huisvesten. In \7erschï!lende gemeenten is het als een gemis aangevoeld dat een belangrijk voorstel als dat van gisteren niet eerst door de gemeenteraden kon worden behandeld. De heer Kaland zei hierover dat volkomen volgens de statuten is ge handeld. De aandeelhouders hebben op tijd (minstens tien dagen voor de ver gadering) de stukken ontvangen. De heer Kaland zag trouwens een belang rijk bezwaar in een behandeling vooraf m de gemeenteraden. In de aandeel houdersvergadering zelf zou een dis cussie dan nog maar nauwelijks zin hebben, aldus de gedeputeerde. Een belangrijk punt bij het komen de onderzoek naar de fusiemogelljk heden tussen ZEGAM en PZEM zal de inbreng ran de gemeenten ztfn. In de ZEGAM ligt de meerderheid bij de ge meenten. Bij de PZEM hebben de ge meenten hoegenaamd niets in te brengen. Uitgangspunt tijdens de fusiebespre kingen zal zijn dat de Zeeuwse gemeen ten „een betekenende invloed" moeten krijgen. Waarnemend voorzitter van de raad van bestuur van de ZEGAM, bur gemeester M. van Dijke van Axel. zei hierover gistermiddag dat de ZEGAM er voor de gemeenten zal uithalen wat er uit te halen is. De indruk bestond dat niet op een meerderheid voor de ge meenten gerekend wordt. De vergadering van aandeelhouders heeft gisteren de jaarstukken over de periode 16 maart 1965 tot en met 31 december 1966 goedgekeift-d. Er is in die periode een nadelig saldo geboekt 250.300,-. De heer Kaland vond ait tekort „alleszins aanvaardbaar voor een bedrijf ln wording" dat bovendien met grote investeringen in verband met de omschakeling op aardgas te maken neen gehad. De voorzitter van de raad van bestuur sprak de verwachting uit dat de ZEGAM „binnen niet al te lange tijd tot een ongeveer sluitende begro ting zal kunnen komen". De vergadering, die door 606 van de 6^6 aandeelhouders werd bijgewoond, verleende, op diens verzoek, eervol ont- rfa S7^r-nA iif' ,Xaillant< directeur van 2EGAM. Ziekte maakt het hem on- vervulien £uncüe nog langer te Het ontslag gaat in per 1 januari a.a ■s-r r iYi'ÓVS.™ Correspondent) 7onri"i de nacht van zondag op maandag kwam het in de h,«lans:raa U0t een frontale botsing Wed Te b.romfletsen. die werden bereden door de 17-jarige M. A. v. d. K. uit Clinge, en de 17-jarige M. v. R. Uit Kapelle-Brug. Van der K. moest tiïv, s.chedelbasisfractuur in het zie- teradhVin n worden opgenomen, wènM Y 5. ernstig werd ge wond. Dokter De Gier uit Hulst ver leende de eerste hulp. (Van een onzer verslaggevers) GOES De N.V. Zegam had op het eind van 1966 38000 aansluitin gen op het gasnet zitten .Hiervan waren er 8711 omgebouwd op aard gas. Blijkens het gisteren versche nen jaarverslag van de Zegam wordt ernaar gestreefd zo veel mogelijk gemeentekernen, die nog geen gasvoorziening hebben, op het huidige of toekomstige aardgasnet aan te sluiten. Dit zal echter alleen mogelijk zijn indien de exploitatie van de betreffende gebieden winst gevend zal zijn. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG De Middelburgse Middenstands Centrale houdt op donder dag 18 mei in de Middelburgse schouw burg- een bijeenkomst, die zal staan in het teken van nieuwe winkelcentra. Volgens de M.M.C. is het van groot belang dat „de middenstand de hand kan leggen op de te bouwen winkels in uitbreidingsplannen van grotere ge meenten". De bijeenkomst begint om 8 uur. Dr. A. W. Luykx, directeur van het bureau Ontwikkeling Winkelcentra zal spdeken over het onderwerp „Ontwikkeling van het winkelapparaat". Mr. D. Schuitema ker, adviseur Onroerend Goed van de Nederlandsche Middenstandsche N.V., behandelt vraagstukken rond de bouw van winkelcentra. (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer M. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal vrijdagmiddag a.s. het wegrestaurant De Grevelingen op de Grevelingendam in de gemeente Bruinisse officieel ope nen. Dit zal het eerste wegrestaurant op de nieuwe bruggen en dammenroute GoesRotterdam zijn. Het restaurant zal worden geëxploiteerd door de N.V. Brero en de N.V. Wema. (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie perensorteermachi- nes van de veilingvereniging Zuid-Be veland te Goes zullen tot één dertig me ter lange machine worden omgebouwd. De verwerkingscapaciteit zal daardoor tot 9 ton per uur kunnen worden opge voerd. Een ander voordeel is dat een belangrijke besparing aan Loonkosten verkregen zal kunnen worden. De in stallatie zal worden opgesteld in het pakstation te Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen be stuur van het Overlegorgaan Zeehaven ontwikkeling Zuid-West Nederland zal vanmiddag in het stadhuis te Bergen op Zoom zijn eerste werkvergadering nou- den. Ook de reeds benoemde leden van de centrale werkgroep, die he^ alge meen bestuur zullen adviseren, zullen de bijeenkomst te Bergen op Zoom bij wonen. De centrale werkgroep zal van middag de opdracht ontvangen tot in ventarisatie over te gaan van alle ge gevens, die voor de zeehavenontwikke ling in het' Deltagebied van belang zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op het terrein van de Dow Chemical in Terneu zen zag een van de employés in de late avond een beest lopen, dat te gelijkertijd op een rat en een haas leek. Geschrokken van de ratachti. ge bewegingen van het beest, sloeg hij het dood. Bij nader onderzoek bleek het dier liefst 63 cm lang te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid is het een bisamrat. Vandaag komt een deskundige van een betreffen de rijksdienst uit Wageningen een nader onderzoek instellen. (Van onze verslaggeefster) GOES - Een felle uitslaande brand in de Jaeoba van Beierenstraat in Goes heeft gisternacht naar schat ting voor 40.000 a 50.000 gulden schade aangericht. De brand is ont staan in pand nummer 8, dat wordt bewoond door de familie J. Mulder. Het losspringen van de slang in een butagaskacheltje was de oorzaak. Geen van de bewoners of omstan ders liep ernstige verwondingen op. Vlak voor het naar bed gaan had men wel de kleine kraan van het gas kacheltje zelf, maar niet de hoofdkraan op de fles dichtgedraaid. Door het los schieten van de slang aan de fles stroomde het gas de kamer in. Er ont stond een explosie met een brand als gevolg. Nadat de familie waarschijnlijk eerst zelf nog heeft geprobeerd de brand te blussen, werd de Goese brandweer ge waarschuwd. Deze was 8 minuten na de waarschuwing op de plaats des on- hedls. Het vuur had zich inmiddels ont wikkeld tot een felle uitslaande brand. Het echtpaar Mulder had zich met zijn zoon inmiddels in veiligheid gebracht. Van de spulletjes kon niets worden gered. Terwijl de brandweer onderweg was, waren omwonenden al begonnen bij de familie A. Driesprong op num mer 8 en J. Braamse op nummer 10 de inboedel de straat op te slepen. De Goese brandweer vreesde aanvan kelijk dat het hele blok van 4 wonin gen in vlammen op zou gaan. De brand weerkorpsen van Kattendijke en Wol- phaartsdijk werden te hulp geroepen. Toen de 17 „assistenten" arriveerden was het gevaar voor een uitbreiding van het vuur geweken. Hulp was ach teraf niet nodig. Na ruim een uur was de Goese brand weer het vuur meester. De woning van de familie Mulder is helemaal uitge brand. Van de tweede woning brandde de bovenverdieping uit, terwijl beneden in het huis grote waterschade werd aangericht. Huisnummer drie kreeg eveneens een aanzienlijke waterschade. Het vierde huis, van de familie A. A, P. de Dreu liep geen enkele schade op. De drie families, allemaal verzekerd, zijn ondergebracht bij familie en in het jeugdgebouw De Veste. Na het uitbre ken van de brand zorgden straatbewo ners ervoor dat de gedupeerden weer wat op verhaal konden komen. De middernachtelijke brand trok gro te belangstelling. De bovenverdieping van dit pand, no. 8, brandde geheel uit. De beneden verdieping liep grote waterschade op. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Een week of drie geleden heb ik het ontdekt. Een van onze pony's had iets. Ze waren voor het eerst in de wei. Vrolijk en opgewonden, en als je floot kwamen zij. Op een gegeven moment kwam die ene pony niet meer naar de draad. Het was Gayty". Mevr. Lockefeer, instructrice van de ponyclub „De Honteruiters" in Hontenisse en Hulst, is teleurgesteld. Met bitterheid in haar stem vertelt ze wat er met haar pony's is voorgevallen. „In Hontenisse hebben we nergens last mee, integendeel. Maar hier in Hiulst... Toen Gayty dus niet meer kwam als ik floot hebben we alle paarden in de ma nege gebracht. Gayty volgde natuurlijk omdat ze bij de kudde wilde zijn. Met man en macht hebben we geprobeerd haar te vangen. Het was een ontzettend karwei. Het dier was helemaal van streek. Het sloeg wild om zich heen en wilde naar geen lieve woordjes luiste ren. Met heel veel moeite hebben we haar in de stal gekregen. Je moest niet proberen dichtbij te komen. Het was een gevaarlijke furie. Een paar dagen later ging mevr. Locke feer gewoontegetrouw naar de ponywei aan de Zoutestraat om de dieren te ver zorgen Ook Gayty, die een paar hon derd meter verder huisde, bezocht ze, de pony was een beetje kalmer gewor den, maar tot haar grote ontsteltenis ontdekte zij de oorzaak van Gayty's halsstarrigheid. ,,Ze liet zelfs toe dat ik haar rug aaide, maar wat ik toen voel de en zag deed me ontzettend schrik ken. Onder de vacht voelde ik bloed- stolsels en harde plekken. Toen ik de rug wat beter onderzocht kwam ik tot de conclusie dat Gayty was geslagen en nog niet zo tam ook. Het moet met een stok zijn gebeurd, want met je blote hand kan zoiets niet. 11? had vrselijk medelijden met het dier. Als je werke lijk van paarden houdt dan heb je daar verdriet van". Gayty is de pony van twee kleine meisjes. Toen ze hun paardje in deze ellendig toestand zagen stonden ze er bij te huilen. Gayty weigerde te eten en werd in korte tijd broodmager. Mevr. Lockefeer opent de deur van de stal. Schichtig springt de pony opzij. ,,Ze is bang van vreemden. Dat was vroeger nooit het geval. Zo zie je maar dat in een paar ogenblikken alle moeite die je aan zo'n dier hebt besteed, wordt verprutst." Het is niet de enige klacht die ze laat horen. De afrastering rond de wei wordt herhaaldelijk vernield. „Het feit op zich is natuurlijk niet goed te praten, maar het ergste is dat de paarden er vandoor gaan. De grote weg is vlakbij". Regelmatig vindt zij stokken en stenen in het gras. Een bewijs dat er op de dieren wordt gegooid. Een bewijs ook dat Gayty opzettelijk is mishandeld. Kinderen hebben het niet gedaan. Het moeten minstens opgeschoten jongens zijn geweest die puur uit verveling of baldadigheid hebben gehandeld. In Hulst is dit verschijnsel niet nieuw. Enige weken geleden schreven we in deze editie nog over ernstige vormen die de vernielzucht ln Hulst is gaan aannemen. Behalve de verkeersborden, omhei ningen van speeltuinen en beplantingen moeten nu ook de dieren het ontgelden. Niet alleen de pony's van de Honte ruiters. maar ook andere dieren, met name de vogels die vaak op een misse lijke manier worden mishandeld en in deplorabele toestand worden achterge laten. Het gemeentebestuur fronst bij de gedachte aan dit vandalisme het voor hoofd. men doet alles om zich er tegen te verweren. Soms helpen maatregelen, soms niet. Worden de verkeersborden een tijdlang ontzien al gauw is er een ander doelwit gekozen. Nu zijn het weer de pony's. „Hiet is gelukkig niet allemaal kwaad willigheid". aldus mevrouw Lockefeer. „Er zijn ontzettend veel mensen in Hulst waar we heel veel vriendschap aan be leven. Ze helpen ons vaak heel spon taan. Het is alleen jammer dat de mees te mensen niet precies weten wat een pony wel of niet mag eten. Neem b.v. Johnny. Het diertje had brood gegeten met schimmel er op. Dat is funest voor een pony. Gevolg is dat de pony heel ernstig ziek is geweest, en nu nog aan een ontgiftigingskuur bezig is. Er wordt van alles in de wei gegooid. Het is goed bedoeld in de meeste gevallen. Het zijn boterhammen met kaas. Vanmorgen had zelfs een pony een toffee in de wangzak. Dat is wel het laatste wat ze mogen hebben". Mevr. Lockefeer wil dus wel degelijk onderscheid maken tussen de mensen die voedsel in de wei gooien, omdat ze denken dat het goed is voor de dieren, en degenen die om minder vriend schappelijke redenen allerlei dingen over het prikkeldraad werpen. Bij de heer L. Fassaert, die een pony wei heeft aan de Absdaalseweg gebeurt precies hetzelfde, hoewel zijn wei aan de andere zijde van Hulst ligt. Kapotte omheiningen, stenen en stokken, melk flessen enz. „Ik weet niet", zegt hij, „of het grote of kleine kinderen doen. De paarden worden schichtig en het gevaar bestaat dat ze agressief gaan worden". De winnaars in klasse III in de race Breskens - Oostende. (Van een onzer verslaggevers» TERNEUZEN Het vertrek voor de Breskens - Oostende zeilwedstrijd vond onder ideale weersomstandighe den plaats, waarbij tot aan Knokke ge zeild kon worden. De One Ton Cup zeilers lieten zich wederom niet onbe tuigd en lagen weer voorop. Dwars van Zeebrugge kreeg men windshift, waardoor het veld in tweeën werd ver deeld. De ene ploeg ging overstag en de andere bleef op dezelfde boord lig gen, hetgeen latër een verkeerde tac tiek bleek te zijn. Het bleef rustig weer. Tussen de One Ton Cuppers was er onderling genoeg spanning, maar bij de rest bleef het nogal lauw. Een van de boten, de Pol lux, heeft bijvoorbeeld een uur lang wrak boei gevaren zonder overstag te kunnen gaan: de wind bleef uit. De uitslag: Klasse 1 en 2: 1 Tonnerre, 2 Rrug- sche Swaene, 3 Zeezot van Veere. Klasse 3: 1 Callirhoe, 2 Tina, 3 Raa- bora. Klasse 4: 1 Ondine, 2 Mordicus, 8 <T Angel. Drie zeilers gaven het op, omdat er geen wind stond.

de Stem | 1967 | | pagina 3