d Nieuwe luchthaven vertoont nog heel wat kinderziekten 100 CALTEX Rusk „redder'5 van Kennedy-ronde Samkalden opvolger Van Hall Oud CN.V.-voorzitter pleit voor harder strijd om a Parlementaire democratie in Griekenland herstellen VEEL TOERISTEN MET PINKSTEREN GULDEN GEWONNEN BESLISSING VALT DEZE WEEK Verkeersruzie op het mes uitgevochten Meer treinen in Brabant en Zeeland P.S.P. verspreidt encycliek AFRIKAAN IN CURIE? 16 zeurt, bent, in deze »edrukte hangen 100°/oTrevira WS!S bloemdruk, 36-^ 45.- in o"F i DAGBLAD VOOR ZEELAND Gesprek met De Jong VISSEIZOEN VROEGER OPEN - OP OUDE AKTE Zonnig „DAGDIEVERIJ" Europees Parlement: Van Hasselt LIFTEN HOEDJES LICHTEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen]. A ND A AG IN Landbouw Engeland Autobestuurder onder invloed: dode bij botsing T wee doden in verkeer te Made 107e JAARGANG Ne. 25500 r^vV.v. - v. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. cfr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland D INSDAG 9 MEI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. SÜreau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ..STAKEN erkenning van werknemers VOOR MEDEZEGGENSCHAP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag vindt onder leiding van premier De Jong in diena werkkamer aan Plein 1813 in Den Haag een gesprek plaats met burgemeester Van Hall van Amsterdam en de minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Defensie). Met beide laatstgenoemde ministers had mr. Van Hall, zoals gemeld, ook vorige week m Amsterdam reeds een ontmoeting. Het rapport van de com- missie-Enschede over de gebeurtenissen van vorig jaar in Amsterdam zal in dit tweede gesprek wederom ter sprake ko- men. Officiële woordvoerders in Den Haag tonen zich in de laatste dagen over deze aangelegenheid bijzonder zwijgzaam. Men wil niet bevestigen d^t vandaag een gesprek plaatsvindt. Ook zwijgt men over de vraag of de regering ten aanzien van de beleidsvra gen, welke de commissle-Enschede in haar rapport heeft geformuleerd, reeds een definitief standpunt heeft ingeno men. Als de regering nu reeds tot een dui delijke stellingname gekomen is, dan zal daar de heer Van Hall vandaag on getwijfeld mededeling over worden ge daan. Sommigen verwachten dat burgemees ter Van Hall reeds voor volgende week uit het ook aan hem bekende rapport van de commissie-Enschede uit eigen beweging zijn conclusies zal trekken en zijn ontslag zal aanbieden. I Reeds circuleren enkele namen van 1 mogelijke opvolgers. Genoemd worden oud-minister van Justitie prof. dr. I. Samkalden en de heer J. J. A. Berger, thans burgemeester van Groningen. Bei den zijn, evenals de heer Van Hall, lid van de P.v.d.A. DEN HAAG (ANP) Zaterdag 27 mei wordt het nieuwe visseizoen geopend. Dus niet op donderdag 1 juni 1967. De minister van Land bouw en Visserij wil hiermee de hengelaars tegemoet komen door ook dit jaar de opening te ver- schuiven naar het voorafgaande vrije weekeir.de. De hengelaars hebben voor deze vijf da_gen eerder vissen uiteraard de visakten en bijdragebewijzen van het tot 1 juni 1967 lopende seizoen 1966'67 no dig. Het visseizoen voor de speciale hengels wordt als gebruikelijk pas op 1 juli geopend. Dit betekent dat een snoek die aan een gewone hengel vóór 1 juli zou worden ge vangen. onmiddellijk en in hetzelf de viswater moet worden terugge zet. De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Zonnige perioden met enkele wol kenvelden. Geen regen van bete- nts. Iets warmer dan gisteren, maximale temperaturen van 16 tot 19 graden. oo Zon onc*er 20.16; maan on der 20.28 uur: morgen zon op 04.55; maan op 05.05 uur. LUNTEREN (ANP) „Voor hogere lonen hoeft niet meer ge staakt te worden staken lijkt echter onvermijdelijk om mede zeggenschap voor de werknemer te bevechten." Deze opmerkelijke uitspraak deed gisteren de heer M. Ruppert lid van de Raad van State en oud voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Hij sprak op een vergadering van „Unitas", de christelijke bond van werknemers in de textiel. „Voor de oplossing van loongesehil- len zijn er doeltreffender oplossingen dan werkstaking, voor de hervorming van de ondernemingsstructuur schijnen verschillende ondernemers echter nog alleen het middel van de strijd ernstig te nemen. Zolang mogelijk zal gepobeerd moeten worden de medezeggenschap langs de weg van overleg te verwezenlijken, Maar het gehele bedrijfsleven moet we ten dat bij voortgaande weigering van de erkenning van de werknemers als volwaardig bedrijfsgenoot toepassiing van middel van de werkstaking onver mijdelijk is", aldus de heer Ruppert. Wij moeten, zei hij verder ons niet vastleggen op de huidige structuur- en rechtsvorm van de onderneming, die langs verkeerde revolutionaire weg tot stand zijn gekomen. Men moet derhalve niet wachten totdat de ondernemers het recht tot medezeggenschap erkennen maar het gaan uitoefenen en er zo nodig voor gaan strijden. Over de instandhouding van de werk gelegenheid zei de heer Ruppert dat één der kenmerken van het economisch leven de onzekerheid is. Het recht op arbeid moet telkens opnieuw gepositi- veerd worden. Instandhouding en be vordering van de werkgelegenheid k een zaak waarvoor ondernemers, werk nemers en overheid gezamenlijk verant woordelijk zijn. ,,Het is onaanvaardbaar dat de werknemers en hun organisaties pas bij de zaken worden betrokken als de werkloosheid voor. deur staat of reeds een feit is. Werkloosheid is sociaal opzicht het allerergste dat de mens kan overkomen, een mens die geen werk heeft, gaat twijfelen aan de zin van zijn bestaan", aldus de heer Ruppert. Hij constateerde dat voor de intrede van de werkloosheid in verschillende be drijfstakken de arbeidsprestatie onvol doende was. Onmiddellijk na de eerste ontslagen, nam de arbeidsprestatie toe in sommige ondernemingen. Het is ook de taak van de vakbeweging om de dagdieverij te voorkomen, zo meent de oud-CNV-voorzitter. STRAATSBURG ATHENE (A.F.P. A.P.) Het Europees parlement heeft er gisteren bij het nieuwe militaire be wind van Griekenland op aangedron gen, dat het land terugkeert naar een parlementaire democratie. Dr. W. Scliuyt (K.V.P.) verklaarde, dat Grie kenland door deze dictatoriale staats greep zün associatie met de E.E.G. op het spel heeft gezet. De Noorse en Deense vakbonden van havenpersoneel hebben het voorbeeld van hun Finse collega's gevolgd. Zij zullen geen faciliteiten verlenen aan Griekse schepen, die hun havens be zoeken. De Atheense veiligheidspolitie heeft gisteren vier inwoners gearresteerd, om dat zij onderdak zouden hebben ver leend aan communisten, die door de politie gezocht werden. De gearresteer den hebben volgens de politie niet vol daan aan de order om aan te geven welke gasten zijn onderdak verschaf ten. Zij zullen voor de krijgsraad te rechtstaan. De Nederlandse Journalist F van Has selt, die zaterdag door de Griekse auto riteiten werd gearresteerd, zal waar schijnlijk vandaag, en niet gisteren, zo als eerder gemeld, worden uitgewezen De heer Van Hasselt heeft zich giste ren voor het eerst sinds zijn arrestatie telefonisch in verbinding kunnen stel len met de Nederlandse ambassade in Athene, Hij zei dat hij door de politie wordt vastgehouden en goed wordt be handeld. Een diplomatieke zegsman heeft zondag verklaard dat Van Hasselt is gearresteerd nadat „belastend mate riaal" tegen hem was gevonden Oud-premier George Papandreou die zaterdag door een Atheense krant ervan beschuldigd is dat hij de Aspida-samen- zwering geholpen heeft, heeft in een brief aan een der nieuwe ministers te gen deze beschuldiging geprotesteerd Volgens een zegsman, die nauwe be trekkingen met de advocaten van Pa pandreou onderhoudt, wordt de afge drukte brief „lasterlijk" en „een ver valsing" genoemd. (Van onze redactie binnenland) SCHIJHOL. De spectaculaire ver huizing van het oude Schiphol aan de Ringvaart bij het Amsterdamse Bos naar het tien kilometer verder gelegen nieuwe Schiphol is boven verwachting goed verlopen. In een langgerekte stoet van platform wagens, verhuisanto's en trekkers werd gisteren in de vroege ochtend als het materiaal versleept, dat op de nieuwe vlieghaven nodig was. Om twintig minuten over zeven gis termorgen kwam het eerste lijntoe- stel aan, een DC 8 van de KLM uit New-York. Het meerde nog wat onwennig aan de nieuwe pier, terwijl het voorrij den aan de pier ook nogal wat tijd in beslag nam. Dit was echter een kin derziekte, want later in de dag lukte deze manoeuvre in één minuut. vliegtuigtrap overgehuisd. De vijf koppige bemanning werd uiteindelijk maar met een vorkheftruck van boord gehaald- Het weer was gisteren goed op Schiphol. Belangstellenden waren er dan ook al in groten getale. Vanaf het dak van de drie grote pieren is het uitzicht over de Haarlemmermeer bijzonder de moeite waard. De lucht haven verwacht, dat het bezoek bin nen korte tijd enorm zal groeien en ziet dan ook niet helemaal zonder zorgen de komende Pinksterdagen tegemoet. OP DE FOTO De nieuwe behuizing van Schip hol is in de nacht van zondag op maandag door de betrokken dien sten ingewijd. Reeds zondagavond laat begon men met de verhuizing die de gehele verdere nacht in beslag zou nemen. Er waren meer kinderziekten op het nieuwe Schiphol. Veel liften wei gerden de normale dienst, terwijl anderer. plotseling in de schachten stopten. Monteurs stonden klaar om snel in te grijpen. Het stagneren van de postkokers in de posthuizen bracht grote moeilijkheden met zich mee. Ook de overschakeling van het grote aantal telefoonlijnen van het oude op het nieuwe Schiphol verliep niet al te best. Het tapis-roulant, dat als een oosters aandoend „vlie gend" tapijt door de 250 meter lange rruddenpier schuift deed het in ieder geval prima. Wel hadden sommige passagiers er nogal moeite mee. Het afscheid van het oude Schiphol is weinigen moeilijk gevallen. De oude passagiershal bood deze laatste dag toch nog een feestelijk aanzicht, want het personeel had het gebouw versierd met allerlei paperassen, die op een luchthaven nu eenmaal onont beerlijk zijn. Grondstewardessen lie pen met hoeden van hetzelfde ma teriaal en iedereen, die om tien uur s avond nog aan het werk was liep te hoop toen de laatste uitgaande pas- sagiersvlucht vertrok. De laatste pas sagier, John Donkers uit Canada, werd omhelst door stewardes Ingrid Appels. De allerlaatste machine, die op het oude Schiphol aankwam, was een Dakota van Martinair. Een uur later r Vur 's morgens werden ae lichten in de verkeerskoepel ge doofd en schakelde de Rijkslucht vaartdienst over op 't nieuwe Schip hol. Het eerste toestel, dat daar ge bruik maakte van het nieuwe areaal was de DC-8 vrachtmachine „Alfred Nobel van de KLM. De bemanning moest echter tien minuten wachten, want op dat moment was er nog geen (ADVERTENTIE) Mevr. W. M.A. Eegdeman-Balvers Lanxmeersestraat 4 Culemborg Over Amsterdam en zijn pro- (vo)blemen zijn onze lezers nog lang niet uitgepraat. „Papier voor uw pen", op pagina 5. Scheidende Hallstein: een van de bouwers van een nieuw Europa. Pagina 7. Aan welke kant zit de meeste onwil om tot vrede in Vietnam te komen? Pagina 9. De zwarf-wit televisie mag er straks niet gekleurd op komen te staan. Pagina 11 Omdat regeringen nu eenmaal niet op roof uit kunnen, zal het voor Europa problemen geven als Amerika de goudkraan dicht draait. Pagina 17. (ADVERTENTIES) N O 3 fTÏ Z ZEMEN ZONDER ZORGEN (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL/GENèVE. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, zal wellicht deze week met een Amerikaanse delegatie naar Genève komen, om de onderhandelingen over de Kennedy-ronde alsnog te redden. Als de standpunten te ver uit elkaar liggen, zal eze conferentie van ministers van buitenlandse zaken niet doorgaan. Maar een dergelijke vergadering op hoog niveau kan misschien op een gegeven ogenblik juist de doorslag geven om tot overeenstemming te komen. De Verenigde Staten en de EEG, de twee grootste handelsblokken ter we reld, hebben gisteren hun tariefbespre kingen hervat. Onderhandelaar van Amerikaanse zijde is William Roth, de speciale vertegenwoordiger van presi dent Johnson, terwijl de EEG-belangen behartigd worden door de Belg Jean Rey die in de EEG-commissie belast is met buitenlandse zaken. Rey zal voor vrij dag verslag moeten uitbrengen van zijn beleid aan de ministerraad van de EEG. Voor die dag zal er dus in principe overeenstemming moeten zijn. In het pinksterweekeinde kunnen dan de laatste details vastgelegd worden. De vooruitzichten op een akkoord zijn nog niet gunstig. Rey is met name gekant tegen een Kennedy-ronde, waarbij de tarieven in de belangrijke chemische industrie ongewijzigd blijven. Ook met de graanmarkt en de staalprijzen doen zich problemen voor. Men is het erover eens, dat Engeland zijn staaltarieven moet verlagen. De landbouwministers van de EEG- landen zijn gisteren in Brussel begon nen aan een vergadering van drie da gen, de eerste van een serie van drie. -waarvan de laatste aan het eind van deze maand zal uitlopen in een nieuwe landbouwmarathon. Op 1 juli 1968 moet de definitieve fase van de gemeen schappelijke landbouwmarkt ingaan Daarvoor moeten er nog vele regelin gen en verordeningen gemaakt worden, die op 1 juli van dit jaar moeten in gaan. Een van de grote problemen op deze vergadering is een voorstel van de Franse minister Faure om een nieuw orgaan te scheppen dat bij het uitvoeren van de landbouwpolitiek' nauw contact zal onderhouden tussen de EEG-com missie en_ de zes regeringen. De vijf overige ministers vrezen, dat het Fran se voorstel een^poging is de positie van de EEG-commissie te verzwakken. Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat het lidmaat schap van de EEG een drastische reor ganisatie van de Britse landbouw t,ot gevolg zal hebben en een zware last zal leggen op de armsten van het land. Maar het zal Engeland ook een stem geven in het vaststellen van de toe komst van West-Europa. Het Lagerhuis zal drie dagen over Engelands toetreding debatteren. Hoewel meer dan 120 afgevaardigden aan het debat zullen deelnemen, staat het prak tisch vast, dat het voorstel met over weldigende meerderheid zal worden aangenomen, omdat alle drie partijen de aanvrage ondersteunen. Als nadelen van het Britse lidmaatschap noemde Wilson, dat de kosten van levensonder houd vermoedelijk zullen stijgen van 2,5 tot 3,5 procent. Voorts zullen er in de structuur van de Engelse landbouw grote veranderingen moeten komen, om dat deze sterk verschilt van de land bouwpolitiek van de EEG. Het lidmaat schap zal het tekort op de Britse beta lingsbalans in de eerste vijf jaar met een miljard gulden vergroten, maar hieraan zal het hoofd moeten worden geboden, aldus Wilson. Hij besloot met een beroep op het Huis om een „histo rische beslissing" te nemen. Enkele uren na het nemen van deze beslissing zal de Engelse premier het lidmaatschap aanvragen. HEERLEN (ANP) De 2b-jarige au tomobilist A. C. W. uit Heerlen is door een onbekende autobestuurder drie maal met een mes gestoken tijdens een ruzie over een voorrangskwestie. Zijn verwondingen zagen er nogal ernstig uit, maar na behandeling in het zieken huis kon de man toch naar huis. De aanleiding tot de steekpartij was tiet niet verlenen van voorrang op het stationsplein in Heerlen. Beide automo bilisten stapten uit en begonnen te bek vechten over de vraag, wie voorrang had. Ze stapten weer in hun auto's, maar driehonderd meter verder laaide de ruzie weer op. Tijdens het handge meen dat daahia volgde werd W. drie maal met een mes gestoken. Hoewel voorbijgangers het kenteken van de au to van de dader hadden opgenomen, bleek dit achteraf niet juist te zijn. De politie zoekt nu nog steeds naar de da der. BREDA Zondag 28 mei gaat de nieuwe dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen in. Voor Zeeland en Brabant betekent dit dat in een aan tal gevallen de treindienst wordt uit gebreid, of dat in de spitsuren de rij tijden worden versneld. Tussen Tilburg en 's-Hertogenboseh gaan buiten de spitsuren vijf nieuwe treinen rijden. Hierbij heeft de gedach te voorgezeten dat daardoor de verbin ding tussen het Brabantse industriege bied en het midden en westen van het land aanzienlijk wordt verbeterd. In 's-Hertogenbosch geven die vijf treinen aansluiting op de sneltreinen van en naar Amsterdam. In Utrecht wordt overstapgelegenheid geboden. Daar door wordt de verbinding tussen het zuiden en het noorden en oosten van het land aanzienlijk uitgebreid. De forensendienst op het traject Ven- lo-Helmond-Eindhoven wordt uitge breid. Toenemend weekeindvervoer heeft NS ertoe gebracht op zon- en feestdagen meer treinen tussen Eindhoven en Am sterdam te laten rijden. Op vrijdagen wordt de dienst Eindhoven - Maas tricht uitgebreid. Op maandagochtend zullen van Maastricht naar Eindhoven en van Eindhoven naar Sittard en na ai- Amsterdam rijdende treinen het aantal reeds bestaande verbindingen op deze route vergroten. Op de Zeeuwse lijnen zal uitbreiding worden gegeven aan het systeem van splitsing in snel- en stoptreinen. Rei zigers van en naar Brabant kunnen dan gebruik maken, via de aanslui tingen in Roosendaal, van de Zeeuwse sneltreinen. ROTTERDAM (ANP) Morgen krijgen alle inwoners van Schiedam en Kethel de encycliek ,,Populorum progressio'' in de brievenbus. Het is een overdruk van een krantepagina over deze encycliek. De verspreiding is gefinancierd en geor ganiseerd door de PSP-afdeling van Schiedam, en een aantal rooms-katholieke particulieren uit deze stad. Zij willen met deze verspreidingsactie een zo groot mogelijke bekendheid geven aan de encycliek en tevens de stoot geven tot be spreking binnen alle kerkelijke, politieke en sociale groeperingen. In een teach-in op 31 mei zal men er over van gedachten gaan wisselen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een dronken be stuurder van een personenauto, A. de P. uit Hoek, veroorzaakte zondagavond een frontale botsing met een andere auto, bestuurd door A. J. de Guchtenaere (58) uit Koewacht. Deze is gisteren aan de gevolgen overleden in het Julianazie- kenhuis te Terneuzen. Het ongeluk gebeurde op de weg Axel-Terneuzen, ter hoogte van Drie wegen. De dronken bestuurder reed waarschijnlijk te veel naar Links. De echtgenote van de heer de Guchte naere liep een lichte hersenschudding op. De P. werd door de politie ingerekend omdat hij onder invloed verkeerde. Ook zijn rijbewijs werd ingehouden. Na te zijn verhoord werd hij maandagmorgen vrijgelaten. Drie andere slachtoffers van het ongeluk werden na het ongeval naar het Terneuzense Julianaziekenhuis over gebracht. VATIKAANSTAD (KNH> Volgens geruchten in Rome zou paus Paulus VI de aartsbisschip van Vaoende in Ka meroen, mgr. Jean Zoa benoemd hebben tot secretaris van de congregatie voor het consistorie. Tot dusver was hiervan geen officiële bevestiging te verkrijgen. Mgr. Zoa is een van de leidende figuren uit het Afrikaanse episcopaat. De congregatie voor het consistorie is competent voor diocesane aangelegen heden zoals de benoeming van bisschop pen, hulpbisschoppen de oprichting en splitsing van diocesanen enz. Speciale bemoeienis heeft deze congregatie met diocesane aangelegenheden in de mis sielanden. MADe Op de Steelhovenschedijk ui Made is een personenauto, bestuurd door de militair J. F. Nieber uit Am sterdam door onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. De bestuurder en zijn passagiere, de achttienjarige mej, M. Vermeulen uit Amsterdam werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Raamsdonksveer overgebracht, waar mej. Vermeulen is overleden. Op de Zuideindsestraat m Made is een personenauto, bestuurd door de zestigjarige mevrouw A. de Vries Nouwens uit Leiden geslipt en tegen een woning gebotst. Mevrouw De Vrtee xr ü?ar ^^tigjarige moeder, mevr. M. Nouwens - Van Leeuwen, werden zwaar gewond. Tijdens het vervol naar een ziekenhuis in Breda is m». ZnZvzrïZT aan haar verworidin.

de Stem | 1967 | | pagina 1