BELGIË BIEDT VAKANTIE GANGERS GROTE KEUZE Westvlaams heuvelland, ONTDEKKING IN OOST BELGIE shuit- ox uitgelezen gebied voor WAARSAMBREEN MEUSE IN ELKAAR OVERGAAN ierbeschuit Dikkebos; ooit bezocht? Te midden van de landerijen ligt als een welkome verrassing de uitgebreidevijver. latje jjXE I 2waar slagvast ■kbaar) Fraaie r keuze IKJES Ten zuiden van de kattenstad Ieperen, tegen de Franse grens aan, liggen de dertien kleine gemeenten, waarvan de namen buiten België en misschien zelfs erin, geen bekende klank hebben. Dit zijn ze: Zillebeke, Hollebeke, Voormezele, Wijtschate, Mesen, Wulvergem, Nieuwkerke, Dranouter, Loker, Kemmel, Westouter, Reningelst en Dikkebus. De bewoners zoeken hun werk in plaatsen als Kortrijk en Rijssel. Net zo eenzaam als zij zichzelf voelen in dat vergeten land in het zuiden, liggen er de heuvels: de Rodeberg, de Zwarteberg, de Scherpeberg en de Kemmelberg. Ze noemen het bergen maar de hoog ste bult en dat is de Kemmelberg, reikt niet verder dan enige honder den meters. Er zou wellicht nooit meer dan landelijke bekendheid aan die streek zijn gegeven als er niet ene Jan Hardeman was geweest, die met negen kornuiten het plan opvatte om dit heuvelland aan de vergetelheid te ontrukken. Twee jaar geleden slaagden die tien jonge Westvlamingen erin een dikke driehon derd vakantiegangers naar de streek ten zuiden van Ieperen te lokken. is het vleiende oordeel van mevrouw Bonte. Het project van Jan Hardeman kreeg bekendheid. Er kwam geldelijke siteun van de stichting „Roeping" die met een portefeuille met zevenduizend gul den rammelde omdat het een jongeren project betreft. Jan Hardeman ging naair Brussel om het geld in ontvangst te nemen maar keerde schielijk terug naar zijn streek om met het kapitaal tje een uitgebreidere campagne op sta pel te zetten. Jan Hardeman is geen redacteur meer bij het weekblad. Zijn nieuwe taak is: het Westvlaamse heu velland tot ontwikkeling te brengen. Jan Hardeman is een idealist, af- 'komstig uit deze streek. Hij was jaren werkzaam als redacteur van een ar beidersweekblad in Brussel. Met zijn vrouw, een psychologe, keerde hij te rug naar de streek die hij liefhad. Toen drong het tot hem door welk een heer lijk rustig vakantieland hij om zich heen had. Twee problemen kwelden Jan Hardeman: waar haalde hij het geld vandaan om propaganda voor zijn streek te maken en hoe kon hij de be- I volking ertoe krijgen zich te verzoenen i met de gedachte dat er wel eens ooit „vreemden" in hun contreien zouden I kunnen arriveren. - Er werd een coöperatie opgericht, de Op iliets gerekend S-V- Heuvelland, om de krachten in de streek te bundelen- In Kemmel zetelt Jan Hardeman als een (klein) soort directeur in een huis, dat in de volks mond als Malegijs bekend staat. I Er ging heel wat aan vooraf eer Jan Hardeman die dikke driehonderd va kantiegangers had gestrikt. Enige ja- ren tevoren werd een, zeer bescheiden, ■treekontwikkelingsprogramma op po ten gezet. Er was geen cent in kas- De Belgische regering schoof niets af. Maar in Westouter zetelde de culturele vereniging „De Corneblomme", die concerten, toneeluitvoeringen, film voorstellingen, exposities, balletuitvoe ringen, cabaretprogramma's en cultu rele reizen ging verzorgen. Uit die der tien gemeenten bleken zo'n tweehon derd mensen belangstelling te hebben voor die moedige daad van „De Cor neblomme". Jan Hardeman was er totaal beduusd van. Hij had op niets gerekend en dan is tweehonderd een hele stoet mensen. Hij ging verder en in 1965 moest het dan maar eens gebeuren- Er was wel enig dagtoerisme in de streek. Vooral uit 't Noordfranse industriegebied kwa men wel wat mensen die zuivere lucht wilden happen en lekker lui op hun rug wilden liggen om naar de blauwe he mel te kijken in plaats van naar slier ten rook uit fabrieksschoorstenen. Jan Hardeman dacht: als die mensen nu eens een paar dagen blijven, komt dat die mensen en onze streek ten goede. Want Hardemn wist natuurlijk al lang diat toerisme een inkomstenbron vormt die de welvaart stimuleert. Mooie gedachte; maar waar breng je die mensen onder? Hotels zijn er vrijwel niet en met pensions is het evenzo gesteld. Er was wel in 1931 reeds een streek-WV opgericht maar die had weinig te betekenen. Als er geen mensen komen, blijven de folder tjes rustig in het pakpapier liggen- Jan Hardeman bekommerde zich niet om die kwijnende VW en stelde een eigen plan op. De Noordfransen waren welkom maar hij mikte op de Neder- I landers. Hardeman en de zijnen ondernamen een strooptocht. Bij de inwoners klop ten zij aan met de vraag of zij bereid waren voor vakantiegangers een ka mer af te staan. Men voelde er niet zo bar veel voor. Het bleek dat de heuvellandbewoners niet zo'n hoge dunk van de Nederlandse vakantiegan ger hadden. Woordvoerster was mevrouw Bonte uit Westouter die een kapsalon drijft, de enige in de plaats. Een kapper is er niet- Mevrouw Bonte schudde krachtig Ihet hoofd op de vraag of zij misschien een kamer beschikbaar wilde stellen, '*^e hebben me gezegd dat de Neder landers gierig zijn- Ze stappen een ca- te binnen, vragen om een glas water j en vinden het gek a's ze daarvoor iets moeten betalen". Beetje dorst In 1965 vond hij negentien gezinnen bereid om vakantiegangers op te ne- Laat ze maar komen ,Pat zou inderdaad een slechte beurt zijn in het Westvlaamse vlasland. Me vrouw Bonte is totaal bekeerd. Toen de eerste Nederlanders haar streek bezochten die dikke driehonderd heeft zij ijlings haar kijk op de noor derburen gewijzigd. En nu spreekt zij tegen haar klanten in de kappersstoel over niets meer dan over de voorbe reidingen voor 't aanstaande seizoen ..OUanders''? Je weet tenminste wat i W. w.ïe V- Laat ze maar komen. We hebben ze liever dan wie dan ook", J7LKE vakantieganger is anders geaard en dat is maar goed ook. De een wil ver weg, de ander wil dicht bij huis blUven, er Zijn er die volop zon willen hebben en er zijn er, die daar niet zo goed tegen kunnen en meer „gematigde" streken pre fereren. Er zijn vakantiegangers die het in de zomer laten afweten en zweren b(j een wintersport vakantie. Met recht dus zoveel (al dan niet gebruinde) hoofden, zoveel vakantiezinnen. JN een poging om ieder van die verschillende categorieën aan zijn trek te doen komen, wordt vandaag de toeristische schijn werper op het land dicht bij huls gericht. Niets bijzonders, zal men geneigd zijn op te merken. België, de naaste buur, kent men langzamerhand wel. De Arden nen, de kustplaatsen, Brussel en de andere grote steden. Maar er ligt ook nog zoiets als het West vlaamse heuvelland, langs de Franse grens. Het is geen streek om uitbundig vankantie te vieren. Het is meer een oord voor hen, die houden van het landschappe lijke, van een herder met zijn kudde, van stille dorpen en rus tig zwerven zonder Iemand tegen te komen. Het is nog niet zo bar lang geleden ten hoogste enkele Jaren dat niemand ooit die streek bezocht. Het is er nog dood stil, zeker vergeleken met de reeds lang gearriveerde oorden. gELGIë heeft ook nog de Maas, Die is meer geschikt voor men sen, die het op één plek niet kun nen uithouden. Het volgen van de Maas leidt tot ongedachte en onver wachte ontdekkingen. Ook uiterst geschikt voor hen, die niet over al te veel tijd beschikken of er eens een weekje uit willen. Zwerven langs de Maas is dan het recept, Dit zijn wellicht twee vakantie- onderwerpen waaraan men niet zo gauw denkt. En het zijn er nog maar twee uit de vele en geva rieerde vakantiemogelijkheden, die België heeft te bieden. men. Vorig jaar waren het er veertig. Jan Hardeman organiseert bustochten in de omgeving, haalt mensen (vooral uit Brabant), geeft dans- en filmavon den. verhuurt fietsen, laat maaltijden aanrukken in een zaaltje van de Cor neblomme, geeft een wandelgids uit en doet nog duizend en een dingen meer want de bevolking heeft hij on derhand zo enthousiast gekregen dat er steeds meer „onderdak" wordt aangeboden. Intussen blijft hij bij de autoriteiten in Brussel de deur plat lo pen voor subsidie en rekent hij de ho ge heren voor hoeveel de vakantiegan gers al in het Westvlaamse heuvelland hebben „achtergelaten". Maar Jan Hardeman zal er streng voor waken dat zijn streek overspoeld wordt. Het moet ook geen luxebewe- De Semois buitelt en kronkelt als een uitgelaten jonge hond door het land. ging worden want dan wordt de streek geweld aangedaan. Wie er heengaat, neemt in zijn koffer liever geen stropdas mee maar een lekker los vakantiehemd, een paar ste vige wandelschoenen, een beetje dorst want het bier is ook best in de dorps cafés en een open oog voor het ver stilde, rustige landschap waar men nog helemaal alleenkan dwalen zonder overdadig verkeer en zonder de buur man van een flat naast u tegen te ko men- Of hij moet dit ook lezen en en thousiast geraken voor wat genoemd kan worden een pioniersvakantie". Waf huizen, een kerk, een heuvel, die trots de Kemmelberg wordt genoemd, en verder het wijde land om t* zwerven en de stilte te proeven. Wie de tocht maakt langs de Maas zal enigszins georiënteerd willen zijn. Er kan nu wel gezegd worden, dat langs die rivier meer valt te beleven dan alleen het kijken naar de wis selende stroom en het dito landschap maar men zal een vastigheidje wen sen. Van Eysden af is achtereenvol gens soms met afwijkingen naar links en rechts o.a. van het vol gende te genieten: Visé: zwemmen en kanovaren in het water van het lie Robinson, Luik: rondom rotsen en beboste heu vels; vele museums; stad van mo numenten en huizen met leien dia ken, te bewonderen vanaf de heu vels rondom. Chaudfontaine (enige kilometers van Luik): bossen; grote zomerfeesten; basiliek van Chèvremont Hoei: gelegen tussen twee van de mooiste streken van België, Condroz en Haspengouw; fraaie bouwkunst. Marche-les-dames: uitstekend wan delgebied met bossen. Andenne: monumenten uit de zeven tiende en achttiende eeuw; reliek schrijn van St.-Begga; museum voor oud porselein en plateelwerk. Jambes: strand aan de Maas. Namen: oude onderaardse gangen; park van 70 hectaren; avondrondrit langs geïllumineerde gebouwen e.d. in de Maasstreek; monumenten; kathe draal. Wepion: centrum van aardbeienteelt met derde zaterdag van juni aard- beienfeest: bossen; kasteel Marlagne; specialiteit, gebakken vis. Profondeville: karakteristiek dorp in bocht van de Maas; bossen. Annevoie: zie artikeL Anhee: geïllumineerd park; gebak ken Maasvis. Yvoir: strand met badeiland; zand- steengroeven; fraaie panorama's. Dinant: zie artikel. Ciney: oude stad, ontstaan uit een Gallo-Romeinse nederzetting. Foy Notre Dame: bedevaartsoord. Een van de gezichten van de Maas: rustig tegen de rotsen en ideaal om de hengel uit te werpen. Anseremme: eilandje in de Maas met strand: priorij uit de zeventiende eeuw; bergslot Walzin op twee kilo meter; hengelsportcentrum. Waulsort: Freyr. kasteel en tuinen van Nationaal Belgisch V erkeersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam tel. 020-24.59.59 Hastières: grotten; Romaanse kerk uit 1033; rivierbaden; wandelen. (Foto's op deze pagina van Belgisch Verkeersbureau te Amsterdam) Het misverstand blijkt hardnekkiger te zijn dan men wel denkt. De Maas ontspringtniet in de Vogezen maar op de winderige hoogvlakte van Lan- gres, waar ook Seine, Marne en Sa- óne hun toch naar zee beginnen. De Maas ontstaat uit twee beken, die in Fort FUIières samenvloeien en dankt zijn naam aan het dorp Meuse. Dit stukjes aardrijkskunde vooraf. Maar het gaat om de Maas in België, als de rivier al dor en schraal land is ge passeerd maar ook door joyeuze stre ken heeft gestroomd. En om het zoe ken zo eenvoudig mogelijk te maken, begint de toch bij Eysden. Dan kan men op de weg daarheen ook nog een stukje vakantie meenemen, geheel Lim burg, ook nog Brabant zo men wil dat Zijn ook vakantiestreken bij uit stek, waar h-t goed toeven is voor een paar dagen. (.Eysden dus, waar de Maas nog Maas Verder, bij Visé, moet er t'.va" Mfuse worden gesproken. De de kJSt naar tuik' dat midden in de koeltorens, schoorstenen, fabrieks complexen en industrieterreinen ligt rentn.m™ g°e2 V00r heel Wallonië eSi v«S vl va" ltunst en Cultuur is. E- vtï. ÏJ- vn)maken voor het kasteel A'grejnont en via Hoei naar Na men. Goed beschouwd wordt het daar pas volop interessant. Niemand min- e d nÏT8 fbert heeft *ens«- o^d t? Maas is een kostbaar klein ood en Namen i® er de parel van". De stad die aan de samenvloeiing van Sambre en Meuse ligt, is het hart van een van de schoonste landstreken van België. U komt er toch wel overheen maar het is de moeite waard even nader de Romeinse Maasbrug in Jambes te bekijken. Het is diat men zeker weet in België te zijn, anders zou men zwe ren op de Sint-Servaasbrug van Maas tricht te staan, zo lijken die twee brug gen op elkaar. En het vergelijkingsma- sv" v.v' 1 M teriaal hebt u bij de hand, want u bent de tocht door België niet begonnen zon der even te pleisteren op het Maas trichtse Vrijthof, altijd een evenement ondanks het ,,blik" dat helaas in rij en staat opgesteld. Trap niet te hard op het gaspedaal maar waarom zouden de jongeren deze tocht niet op de fiets maken? Op de trein naar Maastricht en dan maar peddelen en nog veel meer zien en beleven dan in een auto want er moeten van Namen naar Dinant enige zijsprongen worden gemaakt. Naar het uit de late middeleeuwen daterende riddergoed Spontin, het oudste bewoon de kasteel van geheel België. Naar het kasteel Annevoie met tuinen die de beroemde tuinen van Versailles naar de kroon steken. Het zou trouwens niet alleen de tuinen maar het samenspel van cascades, snelle beekjes met de schichtige forellen, vijvers met statig drijvende zwanen en bronnen, die van de tuiinen van Annevoie een uniek schouwspel maken. Vooral bij avond, als alles is verlicht en er een sprook jessfeer wordt opgeroepen, tegen het decor van het machtige kasteel De gids zal u graag rondleiden geduren de een uur. En die tijd moet er toch af kunnen voor iemand die zich niet wil haasten in de vakantie- Nog een zijsprong: naar de Benedic tijner abdij van Maredsous. Als u er een kijkje wilt nemen, is een ruk aan de bel voldoende, mits men natuurlijk niet op een ongelegen uur komt, want ook benedictijnen eten. bijvoorbeeld. En dan Dinant. Kennen we, zult u zeggen. De citadel, de stiftskerk, de grot. Misschien kunt u dan op jacht gaan naar de ateliers waar het gedre ven en bewerkte koperwerk wordt ver vaardigd (de dinanderie, waaraan Di nant zijn naam ontleent). Trouwens, hoe dikwijls men er ook is geweest' Dinant blijft boeien en de Meuse is er wel ongeveer op zijn mooist als u hem bekijkt vanuit de citadel. Voor wie althans kijk heeft op het mooie van een rivier. Allicht hebt u dat, an ders begint u niet aan deze tocht, want er staan meer rivieren op het pro gramma. Na het wisselende landschap langs de Meuse eindigende bij Gi- vet waar zovelen even op Franse bo dem overwippen en een prentbriefkaart sturen, zodat het thuisfront zal opmer- 20 ZLtten waarachtig in Frank rijk en ze zouden naar België gaan kan de terugweg langs de trots van Belgie voeren: de rivieren Lesse, Our- ^he,fn. Semois. Wellicht heb u wel eens Sf^friand een tocht gemaakt langs de Vlist van Haastrecht naar Schoon hoven en bent u ónder de beko ring gekomen van de lieflijkheid, het rustgevende van dit riviertje dat door het landschap slingert met een sou- elegance die verbazen. Zo zijn ook de Lesse, de Ourthe en d« SMnois, maar dan langer. En dian kunt u de grotten van Han, aan de Lesse. nog overslaan als u daar geen behoefte aan hebt. Het is niet eens zo'n kléin bootje, <iat de strandliefhebbers naar het badeiland van Yvoir brengt.

de Stem | 1967 | | pagina 15