Edelsteen in opspraak JOHNNY clown HAZET LEDIKANTEN MET EXTRA GESPANNEN SPIRAAL Quiche Lorraine Diamantair bevecht knoeiers SCHADE&BUYSING Blijvertje Sfeer Vaart Humor Injectie KONINKLIJKE HONDJES ZIJN ERG VOORNAAM DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 MEI 1967 30 jproduceerd cialist sinds n eigen wol- ig en afwer- •ichte bedrij- ïd laag voor van men be ren. De tapijt- op de solidi- van blijvende tgarantiekan zijn". Wie ooit c op deze ga- zeker zijn van soepelheid bij ;e! - Parijs Schaap Moeilijk Leiders aangehouden Slavenkampen in West-Pakistan gevonden Veel rekruten bij Vietcong zijn vrouwen Planken of hardboard overbodig, geen vocht of schimmel meer. Belgische prins Karei vraagt weer toelage 11 NIEUW in «Sc keuk servies 27 27- (ADVERTENTIE) oerbedekking >ru? aten, dessins en mplon-Domino- TAPIJT: Lana - vlayfair - Kroon MYX - bestaande uit. 2 bijtborden, 1 saUS J0P'ieS ,e en schotels. 2 lerlljk f 73.80 als primo (Von onze correspondent) AMSTERDAM Een Amerikaanse toerist, aan de leiband van de ac tieve Amsterdamse VVV bij een dia mant-slijperij gebracht, raakt hele maal onder de bekoring van het ge» glinster om hem heen en laat zich overhalen tot het kopen van een steen. Dat kan! Speciale showrooms, welbespraakte verkopers en aanlok kelijke prijzen zijn tot zijn dienst. Na lang wikken maakt hij zijn keus en telt 1200 gulden neer. In ruil daar voor heeft hij een waardevol, waar devast juweel. Waardevol? In het onderhavige geval zocht de toerist bevestiging van het ge luk, de bezitter te zijn van een kost baar kleinood. Hij staipte daartoe binnen bij een juwelier en liet de steen taxeren. Hooguit driehonderd gulden, zei de juwelier geringschattend. De toerist in alle staten ging naar de politie en de politie ging naar de diamant slijperij. „Vergissen is menselijk", V '-v'glimlachte de directeur en betaalde de twaalfhonderd gulden terug. Vraag: hoeveel van dergelijke „vergis singen" worden er begaan en pas op gemerkt, als de toerist in zijn verre vaderland is teruggekeerd of worden velemaal niet opgemerkt? Niemand in Amsterdam wil daarop een rondborstig antwoord geven. Het diamant-bedrijf (één van de hechte pijlers onder 's hoofdstads internationale faam) 's in handen van een clan, die even ge sloten is als de traditionele bewaarder van parels: de oester. Wel zegt K. Le wis (directeur van Amstone-Lewis, met 50 miljoen omzet per jaar en 115 werknemers één van Amsterdams grootste diamantairs) voorzichtig: „Er wordt geknoeid. Ik wil niet zeggen, dat het altijd met opzet is er kan soms onkunde in het spel zijn maai mij zijn verschillende gevallen bekend van toeristen die zijn afgezet". Voor de oorlog was de toeristieke belangstelling voor de Amsterdamse dia mant vrijwel nihil alleen de beken de Asscher deed iets op dit terrein. Tien jaar geleden veranderde dat. De Holland-promotors ontdekten, dat je de buitenlanders behalve met Delfts blauw, Edammer kaas en Schiedamse jenever ook met de schittering van dia mant over onze grenzen kan lokken en prompt kreeg de toeristenbusiness er een facet bij. Behalve de vyf grote industriële Be drijven kent Amsterdam thans zes a zeven kleinere diamant-firma's, die het uitsluitend van het vreemdelingenver keer moeten hebben. Ze werken zelfs met runners op Schiphol, daarmee het edele diamant-vak een aspect ge vend, dat tot dusver was voorbehou den aan de hotelerie van meer du bieuze .soort. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/BREDA „Het gespro ken woord en zo maar, de flauwekul, heb ik expres de grootste plaats in mijn programma gegeven. Ik voel me daar sterk in. En ik kan daarin de komiek, de clown zijn, in een doodge woon 't pakkie. Het klassieke clowns pak past naar mijn mening niet meer in deze tijd. Mijn voornaamste zorg is nu in de ronde piste naar alle kanten tè spelen. En nog wat inspelen met het orkest. Ik geloof, dat het heel leuk kan worden. Of dit een mentale deuk, een afgaan voor mij betekent? Beslist niet. Mijn nummer heeft immers alles met theater te makenAldus komiek Johnny Kraaykamp, die deze week zijn debuut maakte bij circus Toni Boltini. Hierover hebben wij woensdag in het grootste deel onzer edities als bericht. lerlijk 1 ini wit - Ion ONYX nrimoset 1 Jerlijk f 53.90 als pn"1 :ndra - „Het is een blijvertje", zegt circus directeur Boltini zeer positief. Kijk, zo'n Rob de Nijs en Johnny Lion heb ben de sfeer van het circus geproefd. Zij voelen zich er thuis. En Johnny Kraaykamp zal zich heel vlug ook bij ons thuis voelen. Ik vind het een grote ontdekking. Wat hebben de mensen de eerste de beste avond al gebruld. Als Johnny zijn draai eenmaal gevon den heeft, dan hebben we een moder ne Charly Chaplin in onze piste. Voor al zijn mimische nummers waren bij zonder effectief. Dat hij inderdaad een groot artiest is, blijkt alleen al hieruit, dat hij zich de eerste keer in de ronde piste, met publiek aan alle kanten, zo knap heeft geweerd. I Sommige artiesten hebben een hele 1 Ïj nodig om te leren niet naar één richting te spelen, zoals zij in het j?fater gewend zijn. Bij Johnny lukte dit de eerste de beste avond al heel j redelijk". wandelen Laat ik zeggen alsof ik een vuilnisbak buiten ga zetten. Dat moet sneller. En dan moet er een volle spot komen. Ineens. En met het orkest moet ik nog wat meer inwer ken. Ik had een combootje erachter verwacht: bas, gitaar en piano. Die instrumenten waren er niet. Maar ja, in Shakespeare zit ook wel eens een foutje....", lacht hij min of meer verontschuldigend naar Boltini. „Toeïi rijn er dingen, die anders I hjoeten zegt Kraaykamp plotseling. „Kijk, mijn eerste optreden duurde 23 minuten en tien seconden. Dat ga ik I langzaam terugbrengen tot precies een ^artier. Het circus vereist vaart. En daarom was eigenlijk mijn allereerste l_lopkorrien al verkeerd. Ik ben gewoon de Bühne op te wandelen; nou ja, Hierboven: De heer K. Lewis bezig met het „loepen" van de dia-mant. hij niet alleen de steen mee, maar ook een certificaat van echtheid. De nor men daarvoor zijn wetenschappelijk uit gedokterd en voldoen aan de hoogste eisen van commerciële ethiek. De heei Lewis loopt daarmee vooruit op de po ging van de VW, om de Amsterdamse diamant1- andel over te 'halen tot een gezamenlijke bonafide certificaat een zaak, die om ondoorgrondelijke rede nen slepende blijft. Hij zegt: „Als wij het goed doen, moeten de anderen wel mee. Het is voor de hele toeristenin dustrie belangrijk". Hij schaamt zich er niet voor, dat zijn initiatief uit allesbe halve filantropische overwegingen ge boren is. „Mijn produktie wordt voot 95 procent geëxporteerd. Momenteel ben ik bezig in Duitsland via waren huizen de diamant te populariseren. In Engeland is er al een enorme ont wikkeling op dat gebied. Ze doen alle maal liever zaken met Amsterdam dan met andere centra. Wij hebben nu een maal de naam, dat we kwaliteit leve ren, dat de roem van Amsterdam als diamant-centrum nog steeds gefundeerd is. Daarom dient er een einde- te ko men aan eventueel geknoei Het is In deze hoek dat de glans van de Amsterdamse diamant door beden kelijke transacties wordt aangevreten. Niet op grote schaal misschien, „maar", zegt de heer Lewis, „een teleurgestel de toerist kan de industrie al onnoe melijk veel schade berokkenen. U weet hoe dat gaat. Als je honderd schapen hebt en er zit één zwart tussen zijn de anderen niet wit meer maar grijs. Laat er van de duizend verkopen eens vijf niet in orde zijn. Die vijf krijgen meer publiciteit dan alle 995 goede bij elkaar. Het zou zo moeten zijn, dat er geen mens uit Amsterdam vertrekt, die niet tevreden is". Dat zijn woorden. Wat de daden be treft: de heer Lewis heeft in zijn met veel marmer beklede hoofdkantoor aan de Amsterdamse Wibautstraat 'n show room ingericht, waar de toerist de meest moderne optische apparatuur ter beschikking heeft, die bij het beoorde len van een diamant dienstig kan zijn Daar kan de adspirant-koper met ei gen ogen en vijftig maal vergroot zien, welke waar hij voor zijn geld krijgt. Heeft hij zijn keus gedaan, dan krijgt De heer Lewis verheelt niet, dat hei voor de leek een lastige zaak is, een diamant op zijn juiste waarde te schat ten. „De groothandelsprijs gaat van 200 gulden tot 900 gulden per karaat (is 205,1 mg). De grote marge zit hem uitsluitend in de kwaliteit en die hangt weer af van drie dingen: de kleur, de slijpaard en de zuiverheid. Alleen op het gebied van de kleur kennen we minstens tien variaties de gele ste nen zijn het goedkoopst en de kleur loze het duurst Voeg daarbij vier a vijf categorieën wat de slijpaard be treft en tien a vijftien graden Van zui verheid, en u begrijpt, hoe moeilijk het is, de prijs van een steen te bepalen". Deskundige voorlichting, gebaseerd op onkreukbaarheid, zou het antwoord nioe- ten zijn, maar het blijkt niet altijd te kunnen. De heer Lewis: O, ja, er zijn klachten gekomen". Vandaar nu zijn showroom, waar de koper de beste apparatuur vindt om zelf op zijn gemak de kleur, de slijpaard en de zuiverheid te kunnen be studeren van de steen, die zijn interesse heeft opgewekt. Het is de enige ma nier, om het predikaat „diamant-zui ver" de waarde van een garantiebe wijs te laten behouden. op het circuspubliek afgestemd. Krachtig en sprekend zijn zijn mimi sche effecten, in een enkel opzicht wellicht iets te plastisch-triviaal, met name in de overigens voortreffelijke scène, waar hij aan het boetseren is. Zijn praatje kwam, door een niet zo bijster gelukkige opstelling van de luidsprekers, niet helemaal tot zijn recht. „Die zullen we meteen eens anders plaatsen", beloofde Toni Bol tini. Johnny, een rap parlando maar gelukkig, zeker gelukkig voor het cir cus, niet zo snel in zijn spreken als een Wim Kan is kostelijk in zijn mimiek, als hij vertelt, hoe gezond nicotine-filters in de sigaretten wel zijn. „Je trekt je eigen een hernia.... En nog hoest ik me te barsten. Zegt de dokter tegen me: Wat rook je Johnny? Ik zeg: twee pakjes per dag, dokter. Johnny, dat is teveel, zegt-ie. Moet je bovendien eens uitrekenen wat dat kost: meer dan duizend gul den per Jaar. Laat het roken, jongen. En je leeft dan nog tien jaar langer. Zeg Ik tegen de dokter: Moet je eens uitrekenen, wat dat kost Vol humor, Amsterdams-geinig is zijn verhaal over de vrouw, die zich staat op te maken. „Je weet wel heerlijk toegetakeld, met van die bougies op d'r haar. Veel smeerseltjes op d'r gezicht En dan moet je je voorstellen, dat zo'n pot brill-cream bij je komt liggen „Het orkest moet wat harder. En ik moet een wagen hebben, waar ik me in kan vlijen, hier bij het circus. Dan proef ik de sfeer beter". Hierbij Bol tini aankijkend: „Nou ja, eentje van veertien meter, zoals meneer Boltini heeft, hoeft het niet te zijn. Per slot van rekening ben ik ook niet zo lang als meneer Boltini. Johnny vervolgt: „Mijn eerste op treden vond ik zonder meer fijn. Als de spreekstalmeester Frits Mullens je aankondigt en je krijgt dan in één keer een knetterend applaus, dan doet je dat goed. Dan weet je, dat je pu bliek hebt, dat met je meeleeft. En je gooit er graag zelf nog een schepje bovenop. Ach ja, en dan troost ik me maar met de gedachte, dat, als ze het geen van allen mooi vinden, er dan nog altijd een landelijk ochtendblad is, dat het wel mooi vindt. Zijn optreden heeft hij duidelijk Het is een schoon stuk theater wat Johnny Kraaykamp brengt. Hij' past in het circus, waarschijnlijk omdat het klassieke circus te klassiek ge bleken is, om nog levensvatbaar te zijn. „Een stuk theater-injectie was nodig stelt Toni Boltini nuchter vast. Met Johnny Kraaykamp die overigens nog zoveel werk voor de t.v. heeft, dat hij in de meeste mati nees van Boltini niet zal optreden hoopt hij die injectie gevonden te hebben. Het circus, dat ai opgetreden is in Tilburg staat vandaag (vrijdag) nog Jn Breda. Het verdere programma luidt: 6 en 7 mei Bergen op Zoom, 8 en 9 mei Roosendaal, 10 mei Zun- dert. Daarna volgt de hele maand mei een tournee door Vlaanderen, waar van de eerste vijf dagen (11 t.m. 15 mei) te Antwerpen en 16 mei te St. Niklaas RAWALPINDI (AP) De politie in West-Pakistan heeft 171 jongens bevrijd uit slavenkampen in Sukkur en Hala, 800 km van Rawalpindi. 25 personen die de kampen exploiteerden, zijn gearres teerd. Het waren, volgens een bericht van The Associated Press of Pakistan, een soort nazi-concentratiekampen, waar de gevangenen dwangarbeid moesten verrichten. De politie probeert nog andere sla venkampen in West-Pakistan te ontdek ken naar aanleiding van tal van klach ten dat kinderen uit steden naar de kampen ontvoerd worden. De kinderen werden gebruikt om voor hun „eige naars" te bedelen. Verscheidene kinderen, die reeds ja ren in de kampen verbleven, wisten niet meer hun namen of de woonplaatsen van hun ouders. Enige van de kampen werden diep in het oerwoud gevonden. (ADVERTENTIE) K2r helpt altijd Imp. Brocades. Amsterdam SAIGON (AP) Naarmate Noord- Vietnam en de Vietcong meer militairen nodig hebben, gaan steeds meer vrou wen aan de oorlog deelnemen. In maart verloren de communisten 12.500 doden op het slagveld terwijl 3.550 militairen naar de regeringstroepen overliepen. Vooral in de Meko-ngdelta vechten aan de zijde van de Vietcong al jongens van 14 jaar, terwijl soms 25 procent van de nieuwste rekruten uit vrouwen bestaat. Hoewel de vrouwen veel gebruikt worden voor ongevaarlijk werk als ko ken en administratie, worden' zij ook ingeschakeld als schildwachten en spionnen. Regeringstroepen zijn al eens in vuur gevechten gewikkeld geweest met klei ne, geheel uit vrouwen bestaande Viet- cong-eenheden. Vrouwen verrichten een groot deel van het graafwerk in bi vakken, en maken zelfs deel uit van de speciale eenheden die doden en gewon den van de slagvelden halen. 'NHAZET ZAKT NIET DOOR! Vraag ome rijk geïllustreerde gratis katalogus HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN-TEL. 01680-3910* BRUSSEL (ANP) Prins Karei van België, die in de jaren na 1944, tijdens de strijd rondom koning Leopold, prins- regent is geweest, heeft de regering ge vraagd zijn dotatie van vier miljoen frank per jaar (circa 300.000 gulden) weer in te stellen. De toelage werd hem in 1950 toege kend wegens zijn verdienste als regent, doch in 1961 liet prins Karei weten dat hij het geld niet meer wenste te ont vangen. De regering heeft nu op zijn verzoek bij de begroting van de koninklijke toe lagen een amendement in het parlement ingediend om zijn dotatie van vier mil joen frank weer uit te keren. Volgens de Belgische pers schijnt er in het par lement geen bezwaar tegen te bestaan. Een enkele krant, De Standaard, vraagt zich echter af, waarom de prins zijn dotatie terug wenst. Hij deed indertijd af9tand ervan omdat hij geen enkele pu blieke functie meer had en daar is, voorzover bekend, sindsdien geen wijzi ging in gekomen, aldus het blad. IN EEN café op het Leidseplein in Am sterdam is de 20-jarige kantoorbediende J. P. aangehouden. Hij was in het bezit van een pond hasjiesj. Volgens de poli tie handelde de jongeman al een half jaar in verdovende middelen. (ADVERTENTIE) OVERGORDIJNEN Honderden -gordijnen, hon derden fleurige, kleurige, niet-strijken-gordijnen van Terlenka, allemaal op die grote show-carroussel in K-Mkim de winkel.Ga morgen eens WMlWlliïi heerlijk snuffelen tussen al J die nieuwe kleuren en des sins Verrukkelijk, die Terlenka. En gemakkelijk I V"' NÏFÏÏW BREDA C LONDEN (A.P.) Dé koninklijke hondjes van Engeland leiden echt ko ninklijke levens. Ze zyn zo voormam, dat de firma's, die hun voedsel leveren, pronken met het koninklijk zegel, compleet met de wapenspreuk „God en mün Volk" in het Latijn op hun produkten. En in hun advertenties verkondigen zijn trots: „Hofleveranciers van hon- denvoedsel' De koninklijke honden komen bijna even vaak in de krantenkoppen en op de t.v.-schermen als de koninklijke kinderen. Het jaar 1967 is begonnen met een golf van hondennieuws. Rowley van prinses Margaret,, een hooghairtige King Charles' spaniel be reikte de voorpagina's, toen hij tussen een trein en een perron viel. Aangezien Engeland het hondigste land ter wereld is, zou het niemand be hoeven te verwonderen, als de galante spoorman, die het dier redde, een on derscheiding zou krijgen. Als leden van de koninklijke familie van hun ene residentie naar de an dere reizen, gaan hun honden gewoonlijk mee. Tn de loop der jaren zijn ze gewend geraakt aan fotografen en flitslicht. Een Londense fotograaf, die al meer dan 25 jaar foto's maakt van konink lijke gebeurtenissen, zei: „Je kimt met de koninklijke honden feitelijk ge makkelijker werken dan met sommige vorstelijke personen. De honden schenken eenvoudig geen aandacht aan je". (ADVERTENTIE) „Ik vind het niet leuk om over eten te praten. Het is een onaange naam onderwerp voor me nu ik dieet moet houden", zegt Alfr. Hitch cock, de gezette meester van de angstaanjagende spanning op het witte doek. Maar dat neemt niet weg, dat hij even vakkundig spreekt over eten als over moordzaken. „De uitdrukking „dieet houden" is niet helemaal juist. Mijn omvang is het gevolg van mijn temperament. Het is een eigenschap die ik van een van mijn ouders heb geërfd. Mijn moeder was een zeer kalme en rustige vrouw", zegt Hitchcock zeer openhartig. Ik ben geen grote eter, maar klaar blijkelijk heeft mijn gestel veel moeite al het voedsel dat ik tot me neem te verwerken. Er zijn veel mensen die denken dat ik een lekkerbek ben. Ze denken dan aan iemand die zijn ser vet voorbindt en zich op lekkere hap jes stort. Ik ben een theoretische lek kerbek. Ik heb meer plezier in het opsporen van moeilijk te verkrijgen gerechten dan in het consumeren er van", zegt Hitchcock. Zo laat hij ieder jaar in september oesters overkomen uit Engeland. Ook is hij steeds op zoek naar pauilleac, het vlees van lam metjes die opgefokt zijn met melk en nooit gras hebben gezien." Soms kun je het in Pa- rijs of New York kopen", legt hij uit. Verder be kent hij meer de supervisor in de keuken te 'zijn, 't koken laat hij aan zijn vrouw of een kok over. Hitchcock heeft een aversie tegen bier, hij is een echte wijnliefhebber. Hij heeft een indrukwekkende voor raad inlandse en geïmporteerde wijnen in de kelder van zijn Bel Air-woning. „Vroeger kochten de mensen hun ei gen wijn", zegt hij, „en die werd dan een aantal jaren in de kelder gelegd. De moeilijkheid in deze tijd van over vloed is, dat te veel mensen lezen over een bepaald soort wijn, deze gaan kopen en daardoor de prijs opschroe ven. En het is overal hetzelfde. De kunstenaar leeft niet meer terugge trokken op zijn zolderkamer. De ar tiesten en schrijvers zijn veel te com mercieel geworden", „De meisjes leren op school hoe ze een cake moeten bakken. Ze zetten een drassige massa in de oven en die komt er als een prachtige cake weer uit, het waarom blijft een mysterie voor ze. Omgekeerd begrijpen ze ook niet wat er gebeurt met een sappig stuk vlees, dat in de oven gezet wordt en er droog en verbrand weer uitkomt." Een andere grief van HitchcockDe grote hoeveelheden voedsel die ze in restaurants op een bord .doen. „Het is zo ordinair, soms doen ze vis en vlees op hetzelfde bord. Als ik alleen een stukje vlees op mijn bord leg, kun nen de mensen eenvoudig niet ge loven dat ik niet meer wil", zegit nij verontwaardigd. Andere dingen waaraan hij zich er gert, zijn het gebruik van ketchup het eten van gekookte eieren zonder meer. Hitchcock geeft met de raad zijn instructies nauwkeurig op te vol gen ons zijn fa voriete recept Alfred Hitchcock Quiche Lorraine Kneed tot deeg: 2 kopjes bloem, een half kopje boter, een eierdooier, een snuifje zout en een kwart kop- je water. Zet het deeg op een koude plaats. Rol na een uur of langer de helft van het deeg uit in een bakpan. Geef hier en daar een prik met de punt van een mes. Daai de zijkanten om met een vork. Bewaar de rest voor een tweede pastei. Verspreid twee of drie plakken ham als dobbelsteentjes over de pastei. Smoor twee gesneden uien in boter (niet bruin laten bakken). Verdeel de uien over de ham op de pastei. Sla vier eieren in een diepe pan. Voeg wat zout, cayennepeper en lichte no tenmuskaat toe. Klop de eieren onder toevoeging van twee koppen hete melk. Ga door met kloppen boven een zacht vuur tot de massa dik be gint te worden. Giet uit op de pastel in de bakpan. Bak de quiche in een matige oven gedurende ca. 30 minu ten tot de massa stijf en de bovenkant goudbruin is. Warm serveren direct uit de pan. Twee vee! gevraagde VIEUX-merken zijn: CORD9GNAC (zacht en geurig) en DUCOSSQN {verwarmend goed). Beide ookals"tic"in longdrinks favoriet! SCHIEDAM

de Stem | 1967 | | pagina 27