Hele stapel tekeningen over wereldmissiedag STIBBE-STYLED mantels FLITSEN IN DE ZON Maria-Om megang is zo oud ais Den Bosch zelf Moedige daad van Hans ast I plezier van) nen - zanussi Prinsekind ZONDAG OPNIEUW VAN START Brief van José sautomaten Toverfeetjes Wereldmissiedag Het poesje Oranjekindje DE TWEE STOUTE POESJES Lente P. Mvan de Walle garage kerckhaert .r,;:::*:;;.",.;,™15* Aangepast Grimeurs Bourgondisch Schuw 26 23 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 MEI 1967 ;n 'm vandaag nog bij u ar onze zaak. u ziet Delkast die het best bij uw talen zonder renteverhoging. m 38880 Vandaag, jongens en meisjes is het niet José, die jullie schrijft. José is nl. met vakantie naar een ver land. Ze heeft trouwens wel aan jullie gedacht hoor: ze heeft een brief geschreven, die kunnen jullie ook lezen. Daarom doe ik het nu. Jullie weten wel, dat we vorige week een prijsvraag hebben uit geschreven ter gelegenheid van de wereldkindermissiedag, die vandaag wordt gehouden. We hebben jullie gevraagd om een te kening te maken nadat jullie er ©ver hadden nagedact wat jullie van de missie vonden. Nou, een heleboel kinderen hebben heel diep nagedacht en hebben een he- leboek tekeningen gemaakt. Het was een geweldige stapel, de een nog mooier dan de ander. Jullie kun nen je dus wel voorstellen, dat het heel erg moeilijk was om er de beste uit te halen. Er waren zelfs hele school klassen, die hebben meedaan: de St.-Ba- vo-school in Oostburg, waar de tweede klas onder de titel „Onze vrienden" te keningen hadden gemaakt en een school uit Alphen in Brabant. Maar er waren ook veel andere kinderen, die een teke ning hadden gemaakt. We zullen jullie niet langer in span ning laten zitten. Hier is de uitslag De eerste prijs is gewonnen door Marga van de Flier, Ginnekenweg 209 uit Bre da (12 jr.); de tweede prijs door Favio Picavet, Absdaalsewee 39 uit Hulst en de derde prjjs door Frans van Alphen, Oisterwijksestraat 12 in Alphen (8 jr.); de zeven troostprijzen zjjn gewonnen door Hannie Nooijens, Affligemstraat 8, Breda (9), Jan Brosens Weimortel Alphen (7), Brigitte de Bruyckere e Marjolein Scherbeijn van de St.-Bavc school in Oostburg, DIonne Glaudeman Mollenberg 9, rBeda (10), Ilse van Rij ckevorsel, Bouwlingstraat 41, Ooste? hout (10) en Joke Beulens. Quistkosts dijk 2 in Baarland (11). Zij kunnen vlug hun prijs thuis ve. wachten. Voor jullie: hartelijk gefeli citeerd en voor de anderen: de volgen de keerb eter. De tekeningen, die jullie zien zaten bij de inzendingen Hannie Nooijens Affligemstraat 8 Breda liiiiiniiiii mmiiimiiiifl ■miiniii ■IIIIHI f Ik ben heel ver weg als ik dit schrijf onderweg van Parijs naar Oostenrijk Dat is niet gering hè. Het is natuur lijk heel erg fijn om op vakantie te zijn maar van de andere kant had ik toch ook wel graag koninginnedag gevierd in Holland. Dat bewaren we dan maar I tot volgend jaar. Ik hoop wel, dat jul- i lie heel veel plezier hebben gehad, een (heleboel beschuiten met muisjes heb ben gegeten en veel limonade hebben fedronken. Als ik weer terug ben dan oop ik van jullie te horen hoe het allemaal geweest is. JOSé Kleine Hans was een jongen van ongeveer 14 jaar oud. Maar het was geen gewone jongen, hij had een houten been. Hij had vrienden, maar zoals iedereen had hij ook vijanden. En die vijanden scholden hem altijd uit voor mankpoot. De jongen had er veel verdriet van. Op een goede dag had het gevroren een beetje maar op een grote vijver. En jongens zijn grote waaghalzen, dus je begrijpt.... De school was uit en de jongens stonden met een groepje bij de vijver te praten. Ze zeiden tegen elkaar: „Wie durft er over, niemand zeker". Maar Jan een jongen van 15 jaar zei: „Ik durf er best over". Langzaam schuifelde hij naar voren, totdat hij middenin stond. Toen zei hij tot zijn vrienden: „Zie je nu wel dat het ijs houdt", maar toen bleef hij te lang op de dunne plek staan en zakte er door. Hij ging helemaal onder. Niemand hielp hem, omdat ze bang waren, dat ze zelf in zakten. Zo leer je pas vrien den kennen. Hans stond er ook bij. Zonder er bij na te denken, ging hij op z'n buik lig gen en kroop langzaam naar voren. Jan pakte de hand vast van Hans en met alle geweld trok hij zich omhoog. Maar het ijs brak en ze zakten er allebei in. De vrienden van Jan schrokken zo dat ze te laat de schoolmeesters haal den. Toen eindelijk de schoolmeesters kwa men, sprong er een meester in het wa ter. :alen automatisch© was- iienïng 2 kg-knop 't aan hoever da n kuip en trommel droogkookbeveili- capaciteit 4 a 5 kg ngepaste was- en r.. verstopte pomp Bitjes) breed 60 cm» >Iijvende service door Hing van de Ecomatic en per minuut staat kg handig drie-in- norsrand praktische Hij dook naar onderen en greep Jan bij zijn blouse en trok hem er uit. Ze brachten hem naar de school. Onder tussen dook dezelfde meester weer naar beneden om Hans op te halen. De vrienden van Jan stonden te kij ken maar ze hadden er nu wel spijt van dat ze Hans altijd uitgescholden hadden. De meester kwam weer boven zón der Hans. De vrienden schrokken zich een hoed je. De meester ging voor de derde keer onder. Maar na een poos I^wam hij boven met Hans. Hans was bewusteloos. Hij werd zo spoedig mogelijk naar het ziekenhui- gebracht. Hij was heel nag ziek, een half jaar. De vrienden van Jan hebben Hans nooit meer uitgescholden. Ze werden de beste vrienden met elkaar. Want Hans had zijn leven voor zijn vijand willen geven. En dat zou Jan nooit meer vergeten. Marijke Bakx, J. F. Kennedystraat 7, Steenbergen, N.-B. Er was eens een elfje dat niemand lief vond. Op een dag was ze aan de wandel. Toen zag ze opeens 4 poes jes, een zwart, een wit, een zwart met wit en een rood met wit. De een had een rood lintje om zijn hals, de ander een wit, de ander een blauw, de anider een geel. Zonder iets te zeggen pakte ze een poesje op en wou het doden, maar nauwelijks had ze het poesje of alle vier de poesjes waren spoorloos ver dwenen. Er stond in de plaats 4 scho ne jonkvrouwen. De een had een zil- vergele japon aan, de ander een zil verrode japon, de ander een zilver witte en de ander een zilverblauwe. Ze zeiden: „Gij bent een heel lelijk meisje, voor mensen dieren en kin deren. Daarvoor zult gij gestraft wor- dèn". Ze moest heel hard werken bij de feetjes en toen ze er 10 jaar was mocht ze naar huis en ze was een heel lief elfje geworden. Anja de Bruin Groenekruisstraat 82, Dinteloord (N.-B.), 8 jaar Voor de hongersnood wil ik graag wat doen. Als hartewens zou ik graag zo'n klein kindje uit Indië willen heb ben tot die hongersnood voorbij is. Dat mag natuurlijk niet. Daarom doe ik bij ons in de Hoge Vucht ook mee aan die wereldmissiedag. Hannie Nooijens, Affligemstraat 8, Breda, 9 jaar. 24 april was de grote dag dat Beatrix ln de kliniek van profes sor Plate lag Op die daff hadden we allen gewacht want 't was de dag dat de ooievaar prinses Beatrix een babytje bracht We hadden al een hele tijd in spanning gezeten want hoe lang 't zou duren, we zóuden het weten! We hadden gewacht, al een hele poos en opeens riepen ze 't af op de kükdoos Alle klokken begonnen te luiden mijn zusje die boven lag begon te huilen! De woorden gingen snel mee met de wind: „Er is geboren een prinsenkind!" Corrie Eestermans Kerkliofweg 88, Breda 12 jaar. Er zat een poesje op het hek. Het was te haar huidt en zijn snuit, dat was niet gek zijden de mensen. Het was maar een poesje van 6 jaar. Het was zwart met wit haar. Het was een snoezen poesje, zijden de mensen. Ieder een wauw het hebben. Zelf verzonnen door Joianda Feskens Veenstraat 9, Bavel. 8 jaar Brigitte de Bruyckere St.-Bavoseliool Oostburg 't Is feest vandaag in heel 't land Van oost naar west, aan alle kant, De «dokken hebben 't nieuws geluid Nu breekt Oranjevreugde uit Want 't prinsenkindje is nu daar Dat is alom de blijde mare Want iedereen zingt blij nu mee Lang leven Oranje hoezee Er nu beschuiten, P buiten met muisjes fijn T ter ere van ons lief Oranjekindje Zi. Ze ajn zo lekker Ze zien er zo heerlijk uit Er is in heel 't land geen lekkerder beschuit Zelf verzonnen door Jacqueline Loonen, Ekelstraat P& Oosteind Hfprfijk is de lente kopen nu weer tenten bomen gaan weer groeien de bloemen gaan weer bloeien ogels gaan weer vrolijk zingen ■•nisjes staan weer lekker te sprin Éi e lammetjes springen in de wei Ja want het is al weer mei in^te grote vakantie gaan we kampe Of met oom en tante logeren. Zelf verzonnen, Hennie Franse Kerkeboomgaardstr. 1 Kwadendamme Er waren eens twee poesjes. Die wa ren dikwijls stout. Ze woonden bij een oud vrouwtje. Ze liepen elke dag weg. Maar op een keertje zagen twee meis jes de poesjes en ze pakten ze op. Ze zeiden tegen mama: „We hebben twee poesjes gevonden" Mama zei: „Dat is leuk. Maar die zijn niet van ons. Vraag maar aan de overburen, dat oude vrouwtje, mis schien zijn die poesjes wel haar haar. Want ze zeggen dat die ook poesjes heeft". Ze gingen naar het oude vrouwtje. De meisjes zeiden: „Mevrouw zijn die poes jes van u?" Het vrouwtje zei: „Ja die zijn van mij. Nou ben ik zo blij, hier hebben jullie allebei een stuiver" De meisjes riepen daag en gingen iets kopen. De volgende dag was het ker mis. En de poesjes liepen weer weg. En weet je waar ze naar toe liepen? Naar de kermis. Toen ze er waren sprongen ze ineens op de draaimolen en ze klauterden op een paard. Maar de bel ging. En de draaimolen hield op. Maar ze hadden niet betaald En zo deden ze met alles Maar toen ze in de schommels zaten za gen ze het oude vrouwtje aankomen. En toen werden ze bang. Het oude vrouwtje zei tegen de me neer: „Laat de derde schommel eens stoppen." De meer deed het. Het vrouw, tje betaalde de meneer. Ze nam ze gauw meer naar huis. Ze was heel, heel boos op de poesjea. Ze «ti: „Nu ga ik niet met jullie spelen". Ze legde ze in de mand in de schuur. Maar de poesjes deden nóóit meer stout. Hennie Franse (10 Jaar) Kerkeko omgaat istraat 1 KwadendMum» (Zld.) Jan Brosens Alphen (ADVERTENTIES) tiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Gentsestraat HULST (ADVERTENTIES) OP VAKANTIE MET DE CARAVAN? Wij houden een permanente caravan show, waair u zeker uw keuze zult vinden. Reeds 'n SPRITE v.a. 3450 Komt eens kijken bij: (Van een medewerker) Het maken van flitsopnamen van een onderwerp dat zich 's zomers in de volle zon aan één van onze stranden laat bruinbakken staat voor de meeste mensen gelijk met het bezorgen van de bekende uilen aan een adres in Athene. Helaas moeten u}e zeggen, blijkt hieruit dat slechts een beperkt aantal mensen ervan op de hoogte is dat flitslampjes veel nut hebben als de zon het helderst schijnt. Zonlicht werpt schaduwen en hoe helderder het licht, hoe donkerder de schaduwen. Is een camera zo ingesteld, dat hij goede foto's maakt van alles wat direkt door het zonlicht wordt beschenen (zoals dat het geval is bij een niet-instelbare camera en het geval moet zijn bij een instelbare camera als u de gebruiksaanwijzing bij de film hebt gevolgd) dan kunt u er geen foto's mee maken waarop de scha duwen wat meer zijn dan een paar zwarte vlekken. Voor landschapfoto's is dit niet zo nadelig, omdat schaduwen aan de voorwerpen vorm geven. Bij close-ups zijn ze echter allerminst welkom De eenvoudigste methode om schaduwvorming zoveel mogelijk te vermijden is het licht van voren op het onderwerp te laten vallen. De meeste schaduwen liggen dan achter het onderwerp en zijn voor de camera onzichtbaar. Waar delen van het gezicht naar voren steken zoals wenkbrauwen, neus, kin en jukbeenderen komen dan echter toch nog wel onaantrekkelijke schaduwen voor. Het nadeel van dit soort verlichting is echter, dat het onderwerp recht in de lichtbron kijkt en daar door de meest vreemde gezichten gaat trekken, hetgeen natuurlijk nog minder gewenst is dan donkere schaduwen. Het beste kunt U een middenweg kiezen door de opstelling zodanig te wijzigen, dat het licht van ter zijde op uw onderwerp valt. Hierdoor wordt natuurlijk wel de éne helft van het gezicht helder verlicht en blijft de andere helft in de schaduw, maar deze schaduwkant kan worden opgelichtdoor middel van een flitslamp, zoals de foto laat zien. Mits op de juiste afstand „afgevuurd", brengt het flitslicht de schaduwkant meer in balans met de door de zon beschenen kant. Die afstand is echter een belangrijk punt. Als uw camera op helder zon licht is ingesteld, veroorzaakt een flitslamp die te dichtbij wordt afgevuurd onherroepelijk een overbe lichting. Op korte afstand verlicht een flitslamp het onderwerp ongeveer even sterk als het zonlicht. Op de foto is er dan weinig of in het geheel geen schaduw overgebleven. Aangezien het voor een natuurlijke levendige indruk in de regel gewenst is enige schaduwwerking te behouden moet de flitslarap op een afstand van ca. 3 meter of meer worden ontstoken, afhankelijk van de contrastwerking die u wenst te bereiken. Een van de vele groepen, voorstellende de genezing der blinden. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Vorig jaar kon de traditionele Maria-Ommegang in Den Bosch niet doorgaan. De grootste pessimisten dachten dat het met de optocht voorgoed ge daan was. „Voor zoiets lopen de mensen in deze tijd toch niet warm", zeiden ze. Dank zij ech ter het enthousiaste comité, de medewerking van een schare jon geren en de financiële steun van het bedrijfsleven zet Den Bosch op 7 mei a.s. deze eeuwenoude traditie toch voort. Vele schilderachtige groepen, die door middel van voordracht en dans gebeurtenissen uit het Oude en Nieu we Testament uitbeelden, zullen weer aan de ogen van de toeschouwers voor bijtrekken. De Mariaverering die in het kerkelijke leven van de Bosschenaren altijd een bijzondere plaats innam drukt zijn stempel op de stoet. Past een dergelijk evenement nog in deze tijd? Dit hebben velen zich afgevraagd. Ook de mensen die al jarenlang bij de organisatie betrokken zijn en die de omgang als hun levenswerk be schouwen- In het programmaboekje van de Maria-Ommegang die in 1954 gehou den werd, schreef men nog: „De Plech tige Ommegang is geen kijkspel maar een religieuze plechtigheid ter ere van de Koningin des Hemels. Het is de be doeling van de deelnemers om door hun houding en gebaren de toeschou wers op te wekken in de geest mede te trekken. Eerbied in stilte passen de toeschouwers het best". De tijd echter dat er in dorpen en steden op zondagen processies werden gehouden is sinds lang voorbij. De Maria-Ommegang bleef daarentegen in aangepaste vorm gehandhaafd. Doel bewust gaf men de stoet in 1953 een geheel ander aanzien. Kunstenaars ont wierpen kostuums en toneelregis seurs schiepen orde in een massale stroom van acteurs, dansers, danseres sen en declamators. De stoet werd in de volgende jaren nog aanmerkelijk uitgebreid en artistiek bijgeschaafd. In 1962 zag men de optocht niettemin voornamelijk nog als een godsdiensti ge gebeurtenis. ,,Zo lang er mensen leven met een godsdienstig hart, zullen zij door omgangen en trektochten tot uiting willen brengen, dat zij op weg zijn naar de hemel, heel hun leven lang", zo werd toen in het program maboekje aangetekend. Met die jaren verschoof echter het accent naar de uiterlijke vormgeving, zodat de Maria-Ommegang een histo risch schouwspel is geworden dat de toeschouwers een middag van kijkgenot wil bezorgen- Met dit doel voor ogen hebben de organisatoren zich dit jaar verzekerd van de medewerking van de Militaire Luchtmachtkapel, die zich in groepjes in de optocht verspreidt. De landelijke Ruiterbond heeft haar leden 7 mei concoursvrij gegeven om hen in de gelegenheid te stellen aan de optocht deel te nemen. Ruim elfhonderd scho lieren, van wie de meesten uit Den Bosch, staan uren voordat de stoet begint te trekken al in de rij bij een twintigtal grimeurs en costumiers, die met een drietal toneelregisseurs nauw lettend zullen toezien op de presenta tie van het geheel, ieder detail is op de vele voorafgaande repetities al ter sprake gekomen. Niets wordt aan het toeval overgelaten om de optocht zo perfect mogelijk te laten verlopen. De plebaan van de Sint-Jan in Den Bosch en bisschoppelijk commissaris van de omgang, mgr. J. van Susante. ziet de Maria-Ommegang uitsluitend nog als een cultuurmonument. „Maar" aldus het comité, ,.de omgang bevat even stellig óók een inspirerende waarde voor de gelovigen van vandaag, die hun eigen religieuze aandrift kun nen toetsen en verrijken, in verbonden heid met zov el generaties Bosschena ren vóór hen". De omgang dateert uit de tijd dat Den Bosch als stad en pelgrimsoord in de dertiende eeuw betekenis begon te krijgen en werd opgericht door de Broederschap van Ónze Lieve Vrouw. Het Lieve Vrouwebeeld dat toen werd meegedragen was nog niet het tegen woordige b^ald wart d-^t zou pas later in 1380 bekend worden om de vele tf id der de omgang trok was 24 juni, de kei -vw ui ue afraai van Smt-Jan in het herfsttij der Middel eeuwen was de omgang al een stoet van een Bourgondische pracht. De ver overing van uen Bosch door Frederiu Hendrik in 1629 betekende voorlopig het einde vrn do plech+'ge omgang. Om het beeld der Zoete Moeder te be hoeden ca ,.r»iv n sten bracht men het over naar Brussel. De katholieke eredienst in Den Bosch werd verbo den. Slechts heimelijk en in onopvallen- groepjes bleven de Bosschenaren jaarlijks rond 7 juli pelgrimeren: de Stale Omgang. De eeuwenlange ver drukking had de katholieken stil en schuw gemaakt, zodat de heropleving van de Plechtige omgang lang op zich !»n ™acl)ten. Pas in 1916 werd beslo- Met hij? 9 ise omSang herstellen. Met historische en symbolische groe pen werd de stoet ieder jaar langer en bezienswaardiger. «anger Er heerst onder de medewerkers het Omm dat ?et tii<Jens de Maria- Ommegang nooit zal regenen. De vo- n<£! 1 rcsende het 's morgens pü- pestelen, maar 's middags scheen de zon. Over het weeT op 7 mei a maaen de organisatoren zich dan ook geen zorgen meer.

de Stem | 1967 | | pagina 25