JAMIN Jeugdig echtpaar stal karrevrachten met goederen uit 40 woningen Nederland herdacht doden in ze nte kolen! Rapport-Enschede Moeilijkheden in Amsterdam vandaag in Ministerraad Politie voor raadsels na moord op vrouw (37) I VERBETEN STRIJD OM HEUVEL Zware druk op Johnson IN TWENTE DREIGEN OPNIEUW INTSLAGEN om meer militairen in Vietnam Twee arbeiders levend verbrand Kodak] Voor doden koe 12 jaar VERNIETIGEND NIET HOOPVOL SOVJET-HULP ANDAAG IN Brits dreigement na Torrey Canyon GERAFFINEERD INSLUIP-DUO ZONDER GERUCHT VERLOOFD PAAR GEEN SPOREN Smokkelbende in Egypte opgerold een ronde tafel met 15 poten débé meubelen DAGBLAD VOOR ZEELAND Spinnerij KNTU sluit BROODMES kokosmacaroontfes van me# duur wc! heerlijk vandaag nog een DACOLOR film in Vandaag .a schijnt de zon. Uw fotohandelaar e béste film. film, in het gele iin rgen de (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De spinnerij Ooster- veld, die deel uitmaakt van de Kon. Ned. Textiel-Unie, zal in de loop van de zomer worden gesloten. Het gevolg hiervan is dat van de 675 werknemers in deze spinnerij een aantal waarschijn lijk ontslagen zal worden. Hoe groot dit aantal wordt, hangt af van het aantal buitenlandse werkne mers in genoemde en andere spinne rijen van het K.N.T.U.-concern in Twente, dat vrijwillig zal vertrekken. Het betreft in totaal 555 buitenlandse Werknemers. Degenen onder hen met een kortlopend contract zullen na af loop van hun contract worden ont slagen. Hoeveel buitenlandse werkne mers gevraagd zal worden vrijwillig plaats te maken voor de „eigen" spin ners valt, aldus de K.N.T.U.-directie, bij benadering nog niet te zeggen. De directie heeft het personeel van de betrokken spinnerij vanmorgen op de hoogte gesteld. De maatregelen he ten een gevolg van het feit, dat de hui dige situatie in de conjunctuur zich zo danig heeft toegespitst, dat bij niet Ingrijpen nü het voortbestaan van de hele Kon. Ned. Textiel-Unie met 7.SG0 werknemers in gevaar zou zijn ge bracht. vBuitenlandse concurrentie uit o.a. Portugal speelt hierbij volgens de directie een belangrijke rol. BRUSSEL (ANP) Twee arbeiders zijn levend verbrand bij een ontplof fing in een nieuwe telefooncentrale te Jemeppe nabij Luik. Zij waren aan het werk in een ruimte waar vaten'stookolie waren opgeslagen, toen zich plotseling twee ontploffingen Voordeden en brand uitbrak. KATMANDOE In Katmandoë, de hoofdstad van Nepal, zijn twee Goer- kha's tot 12 jaar gevangenisstraf veroor- _deeld wegens het doden van een koe, Badat het dier hun kinderen met zijn I«orens dodelijk had verwond. In Nepal ■"""'den koeien als heilig beschouwd. horc won weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: gfrij veel bewolking maar op de heeste plaatsen droog. Matige tot machtige wind uit zuidoostelijke chtingen. Iets warmer. [Vandaag: zon onder 20.10 uur. Waan onder 15.43 uur. Morgen: zon op 5.02 uur. Maan op 4.15 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De ministerraad houdt zich vandaag bezig met de con clusïes uit het interimprapport-En- schede over de ongeregeldheden van vorig jaar in Amsterdam. Het is de bedoeling, dat de Tweede-Kamerleden het rapport volgende week ontvangen. Enkele fracties zullen daarna zeker aandringen op een interpellatie of op een volledig openbaar debat over de conclusies. Behalve op het interimrapport-En- schede wacht de Kamer nog op een uiteenzetting over de jongste onrust ln Amsterdam, waarbij zich opnieuw botsingen voordeden tussen de oolitie en een groot aantal jongeren. H*et ka binet zal de nieuwe moeilijkheden te gelijk met de conclusies uit het interim rapport bespreken. Het rapport, vernietigend voor bur gemeester Van Hall, wiens houding mede tot een gezagsvacuüm in de hoofdstad geleid heeft, zal belangrijke gevolgen hebben voor Amsterdam, 'al dus stelt men intern vast. Binnenkort wordt het tweede tus senrapport ingediend. Men veronder stelt, dat de vorig jaar ontslagen hoofd commissaris van politie, de heer H, van der Molen, door de rapporten ge deeltelijk gerehabiliteerd wordt. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft op een persconferentie gezegd er niet aan te twijfelen dat zijn militaire adviseurs zullen aanbevelen meer Amerikaanse militairen naar Vietnam te zenden. -Er zijn op het ogenblik geen aanbevelin gen in behandeling, maar hg zei dat zowel generaal Westmore- land (de opperbevelhebber in Vietnam) als admiraal Sharp, de opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan „opmerkin gen" in die richting hadden ge maakt toew zjj onlangs met het comité van chefs van staven het niveau van de troepen hadden besproken. De Amerikaanse president had niet onmiddellijk commentaar op berichten uit Saigon volgens welke generaal Westmoreland zou hebben gevraagd de Amerikaanse gevechtskracht tn Viet nam tot tenminste 600.000 man te ver groten. Er bevinden zich thans 440.000 Ame rikaanse militairen in Vietnam, Ver wacht wordt dat dit aantal eind dit jaar tot 470.000 man zal zijn opgevoerd. Johnson zei nogmaals dat de Verenig de Staten totonderhandelingen bereid zijn, maar dat de kansen op het ogen blik niet erg hoopvol waren. De president hield woensdag de pers conferentie vlak voor hij een bijeen komst van de nationale veiligheidsraad zou voorzitten. De raad zou „verschil lende alternatieven" bestuderen waai- voor de Verenigde Staten zich gesteld zien. Johnson zei niet wat hij met „ver schillende alternatieven" bedoelde. In Washington is inmiddels officieel bekendgemaakt, dat de 35.000 Ameri kaanse militairen, die uit West-Europa worden teruggetrokken, niet voor Viet nam zijn bestemd. Zij zullen in NAVO- verband beschikbaar blijven om zono dig onmiddellijk naar Europa terug te keren. De Sovjet-Unie zal Noord-Vietnam m 1968 hulp verlenen die een waarde ver tegenwoordigt van honderden miljoe nen roebels. Dit is gisteren van* welin gelichte communistische zijde in Mos kou vernomen. Het gaat hier om militaire en econo mische steun en levering van voedings middelen. Het akkoord over deze nulp- verlening zou gesloten zijn tijdens het geheime bezoek aan de Sovjet- Unie van een Noordvietnamese delega tie onder leiding van premier Pham Van Dong in de- eerste helft van april. Tijdens de Scheldemondraee moest de reddingboot van Breskens in actie komen. Sport op de pagina's 9 en 11. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - AMSTERDAM - BER GEN OP ZOOM Op tal van plaatsen in ons land zyn woensdag en gisteren de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog herdacht. Bjj vele monumenten en op begraafplaatsen hebben militai ren en burgers kransen gelegd. Nergens werden wanklanken gehoord. Op verschillende plaatsen viel in toe spraken te beluisteren, dat men het be treurt, dat de dodenherdenking niet op 4 mei kon worden gehouden. Bur gemeester Van Hall van Amsterdam hoopte, dat de dodenherdenking vol gend jaar weer op 4 mei, devoor avond van de bevrijdingsdag, zal plaats vinden. In Amsterdam namen gisterenmiddag naar schatting 3000 Amsterdammers deel aan een stille tocht vanaf de Wester- markt door het centrum van de hoofd stad en de voormalige jodenbuurt. De tocht verliep rustig en waardig. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben woensdag na afloop van een stille tocht door Baarn een krans van witte anjers gelegd bij het monument van de gevallenen. Prins Claus en prin ses Christina woonden de plechtigheid bij. Behalve de deelnemers aan de stil le tocht werd niemand bij de plech tigheid toegelaten. (Zie ook elders in dit blad) BIJ FOTO: Een meisje brengt bloemen naar de cenotaaf te Bergen op Zoom. Zij was een van de tiendui zenden in ons land, die de doden uit de Tweede Wereldoorlog her dachten. LONDEN (RTR) Engeland zal de twee zusterschepen van de in maart gestrande tankboot „Torrey Canyon" in beslag nemen wanneer deze in de Britse territoriale wateren verschijnen. Het zijn de „Sansinena" (38.000 ton) en „Lake Palourde" (61.000 ton). De tankers zijn, evenals de „Torrey Ca nyon" eigendom van de „Barracuda Tanker Corporation". Olie uit de ge strande tankboot vervuilde de kusten van Engeland en Frankrijk. De kosten die aan bestrijding en opruiming van de olie zijn gemaakt worden geraamd op twintig miljoen gulden. Autoriteiten op het gebied van het Internationale recht hebben echter ge zegd, dat regeringen niemand kunnen laten vervolgen voor het vervuilen van hun kusten door olie uit vergane tan kers. In Londen is 'de raad van de inter gouvernementele maritieme consulta tieve organisatie (IMCO) een zitting van twee dagen achter gesloten deuren begonnen over de dreiging van veront reiniging door olietankers. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG De rijkspolitie van de groep Raamsdonk heeft een inval gedaan in de woning van het jonge echtpaar D.-K. in Geertruidenberg. Bij een hieropvolgende huiszoeking kwam vast te staan dat man en vrouw (respectievelijk 24 en 23 jaar) in de afgelopen vier maanden op tal van plaatsen insluipingen hebben gepleegd. Een zeer groot aantal goederen, waarvan de waarde in de tienduizenden guldens loopt, werd in beslag genomen. pier. vloerbedekking, een huiskamerta fel, een keukenameublement, een sta len aanrecht, een paraplubak, tuin meubelen, handtasjes, portemonnees met inhoud, een bandrecorder, een gaskom foor, een hanglamp, drie mixers, 399 bouwvakvakantiebonnen, blikken worst, pakjes kauwgom en talloze andere goe deren. Bij zijn arrestatie droeg Teun D. een in Waalwijk gestolen windjack en een in Raamsdpnksveer ontvreemde gouden ring. D. was van beroep óon- structieschilder. Mevrouw D. die op dat moment al leen thuis was, werd onmiddellijk ge arresteerd. Haar man werd later op zijn werk in Rotterdam aangehouden. Het echtpaar zal vandaag aan de offi cier van justitie in Breda worden voor geleid. Hun twee kinderen werden onder gebracht bij familie. Het echtpaar heeft •een volledige bekentenis afgelegd. De arrestatie van het ondernemende duo was het resultaat van een gecoördi neerd onderzoek van rijks- en gemeen tepolitie en de rijksrecherche te Breda. De afgelopen maanden werden onge veer veertig insluipingen gemeld uit Raamsdonksveer, Made, Terheyden, Wagenberg, Oosterhout, Teteringen, Breda, Sliedrecht, Gorcum, Hank, Dus- sen, Den Bosch, Waalwijk, Drunen, Vlij men en Prinsenbeek. Iedere keer weer bleek, dat een of meer personen zich in de nachtelijke uren toegang ver schaft hadden tot woningen zonder een spoor van inbraak achter te laten. Thans is gebleken dat Teun D. en zijn vrouw, door een ijzerdraad door de brievenbus te steken het slot van de voordeuren van, voor het merendeel nieuwbouwwoningen, wisten te trek ken. Hierna sloegen zij, zonder enig ge rucht, hun slag, om vervolgens met hun zwarte auto en de buit er vandoor te gaan. Ze opereerden bij voorkeur op don derdag- en vrijdagnacht. Hun verzameling ontvreemde goede ren nam in de loop der maanden ont zagwekkende vormen aan. Blijkbaar konden zij van alles en nog wat gebrui ken. Zij stalen bontjassen, transistor radio's, gouden sieraden, gouden horlo ges, zilverwerk, cassettes, behangselpa- Op een plaats dupeerde het duo een verloofd paar dat spoedig zou gaan trouwen. Dit was druk bezig met het inrichten van de woning. D. en echtge note haalden hier een lamp vtn het pla> fond en namen ook een keukentafel en twee stoelen mee, die men bij thuis komst beschadigde en de volgende dag bij Vroom en Dreesman ging inruilen. Alle ontvreemde goederen werden in de woning van D. aangetroffen. De motieven van het echtpaar voor deze diefstallen zijn nog niet duidelijk. D. is eerder veroordeeld geweest voor diefstallen. Hij is een zwak sociaal fi guur. Zijn vrouw was eerder van een andere man gescheiden. Een van haar twee kinderen stamde uit haar eerste huwelijk. Teun D. had op de dag van zijn ar restatie een nieuwe auto willen kopen. Hij had daartoe 's avonds een afspraak gemaakt in Tilburg. De politie heeft die voor hem geannuleerd. Op verzoek van de politie te Waal wijk zijn gistermiddag de bewoners uit de wijk Bloemhorst te Waalwijk, waar het echtpaar D. een stevige slag heeft geslagen, naar Geertruidenberg gegaan om daar te kijken of er goederen van hen bij de buits waren. De Waalwijkers vonden daar inderdaan hun bezittingen terug behalve het geld. per puf S3 et. Toen men deze terugsloeg ontdekte men een groot broodmes in haar rug tussen de schouderbladen. Bovendien bleken haar polsen doorgesneden; zij had nog drie messteken in de rug en was ernstig gewond aan het achter hoofd. Het lijk was geheel leeggebloed omdat er tussen het tijdstip van ont dekking van de moord en de moord veel tijd verlopen moet zijn. De politie begon onmiddellijk met een uitgebreid verhoorvan de leden van de kennissenkring van de vermoorde vrouw. Ook haar vroegere echtgenoot van wie zij in 1962 is gescheiden, werd voor een verhoor ontboden. De ver horen haJiden gisteravond nog geen re sultaat opgeleverd. De vrouw was een onbekende voor de politie en stond bekend als een toe gewijd werkneemster. Zij had geen kin- deren. Zij ontving in haar woning niet opvallend veel bezoek. In de woning heeft men nauwelijks sporen gevonden. De toegang tot het huis was niet geforceerd; in de slaap kamer waar de vrouw gevonden werd, werden geen sporen van een worsteling ontdekt en evenmin stille getuigen. Niets wees ook op roof of een gewel- dadig zedenmisdrijf. Bovenburen hebben niets van de moord gemerkt. De politie zal vermoe delijk pas aan een verder onderzoek kunnen beginnen wanneer via de justi tie het sectierapport zal zijn ingele verd. Men verwacht, dat de sectie veel tijd zal vergen omdat het lijk ernstig verminkt is. (Van <mze redactie buitenland) CAIRO De Egyptische autoritei, ten hebben een goudsmokkelbende op gerold die edel metaal verveerde tus sen Zwitserland, Libanon en Egypte. De leider van de bende, een Ameri kaan, werd bij aankomst in Cairo aan gehouden toen hij uit het vliegtuig stapte.. Hij had tien staven goud en vier verschillende paspoorten bij zich. (ADVERTENTIES) Laten we eerlijk zijn: Ondank» om 3000 m2 showroom moeten we tóch wel eens 'nee' verkopen. Een kop koffie of thee serveren we echter altijd. Ook de bezoeker die een tafel met 15 poten zoekt! Teterlngsedljk 89bls, Breda. Gratis expositie; weekdagen 8.30-18 u„ maandag en vrlidag tot 21 u„ zaterdag tot 17 u. 107e JAARGANG No. 25497 Uitgave; N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 V RIJDAG 5 MEI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893). Een teug water tijdens een korte pauze in de verbitterde strijd om heuvel 881, waar al meer dan duizend Ameri kaanse en Noordvietnamese militairen gesneuveld zijn. De heuvel ie van stra tegisch belang, omdat hij toegang geeft 'tot de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Bovenstaande aangrijpende foto, die de ellende van de tropische oorlog treffend uitbeeldt, is gemaakt door Worldpress-winnaar Kyoichi Sawada. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Amster damse politie probeert sinds woensdagmiddag een moord op te helderen, die haar voor even grote raadsels stelt als de des tijds beruchte „koffermoord". Woensdagmiddag ontdekte de politie, gewaarschuwd door een verontruste werkgever, in een woning aan de Prin sengracht het lijk van de op beestach tige wijze vermoorde Jacoba Theresia Van der Voort (37)Zij was secretares se van een handelsfirma en sinds 1962 gescheiden van haar echtgenoot. De moord kan gepleegd zijn tussen zaterdagmiddag vijf uur en dinsdag ochtend acht uur. De vrouw moest toen weer op haar kantoor komen, maar verscheen niet. Dinsdagavond stuurde haar werkgever een van de leden van zijn personeel naar haar huis, maar deze kreeg geen antwoord. Toen ook woensdag de als stipte werkneemster bekënd staan de vrouw nog niet verscheen, meldde de werkgever zijn bevindingen bij de politie. Woensdagmiddag forceerde de politie een van de twee deuren van de etage-woning en ontdekte het geheel ontklede lijk in bed De vi*ouw was toegedekt met twee dekens. Wet eet Alfred Hitchcock graag? Pagina 27 Niet alleen op zondag in de kerk geloven, zegt mr. dr. A. Mes, als Hij over hervorming van het partijwezen spreekt. Pagina 23. In de Amsterdamse diamant wereld is het ook niet alles goud wat er blinkt Pag. 27. Bier van de Brouwerij „De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda DE INDONESISCHE regering heeft woensdag het beheer van de Heiniken Bierbrouwerij N.V. in Soerabaja aan de aandeelhouders teruggegeven. De brouwerij werd in 1965 genaast.

de Stem | 1967 | | pagina 1