Afrika in toekomst twee continenten Marathon in rkraam U KUNT SNEL VERMAGEREN Voor uw buitenlandse Shell touring pakket 1967 Kappersacademie HANS TRUYEN UIT KLIMMEN BRENGT Theorie van Indische geoloog menko T&ilenkaf 17 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG S MEI 196719 Dief stal kristallen bol van waarzegster Wagen met ivapens 31/2 maand voor Nederlander die doorreed Vogelstand met 18 raven uitgebreid BEGIN VANDAAG TWEEMAAL EXPANSIE Wedstrijd voor jonge vaklieden in Utrecht. (en toch 3 x per dag lekker eten!) Hans Truijen: nieuwe wegen voor de glazeniers. tot samenvloeiing van de traditioneel- theologische ideeën en „het beeld van nu". Voortbouwend op een apocalyptische visie op het Lijden van Christus en op de Verrijzenis van Christus heeft hij gezocht naar een directe confrontatie met de mens van deze tijd. Het resul taat is de projectie van Christus Lij den en Verrijzenis op het lijden en de dood enerzijds, op de vreugde, de herleving in naastenliefde anderzijds van de huidige wereld, van de heden daagse mens. En dit resultaat bereikt hij door zijn namen op te bouwen op moderne foto-collages en hedendaagse symbolen. Die de hedendaagse mens ongetwijfeld zullen aanspreken. Geen moeite Niemand immers zal moeite hebben met beelden (foto's) als van de laat ste pausen, als van Paulus VI en Atha- nagoras, van de ellende van de Viet- nam-oorlog, van zijn dodelijke wreed heid (soldaat-grijns met bajonet) even zeer als van zijn trieste verlatenheid in het Vietnam-weesje. Wie zal ver der moeite hebben met het beeld van de in eenzaamheid verkommerende be jaarde, maar m t het beeld van de vreugde van de bejaarde in contact met de jongste jeugd of in de sfeer van de spontane hulp! Niemand zal raadsels ontdekken in het beeld van de liefde (de kus), noch in de zelfopoffering van het jonge zustertje tijdens de plechtige inkleding» Ook de flitsende verkeerslichten efi. de tot begrippen gestolde woorden als „love, liefde, oorlog, dood" etc. bieden geen enkele moeilijkheid. En de voort schrijdende beangstigende mechanisa tie ontbreekt niet in het beeld, even min als het gehandicapte kind en de ballons van het jeugdfeest. Tranen, el lende, eenzaamheid, dood en oorlog staan tegenover de liefde, de hulp, de vreugde het zonleven van de mens, en vormen de actuele verbeelding van het mystiek lichaam van de Lijdende" tegenover de verbeelding van het „mystieke lichaam van de Verrezen Christus". Om deze gedachte te ac centueren heeft de kunstenaar al deze beelden onderling verbonden door de voortdurende herhaling van het Kruis, het oog en het Zon-motief. Vernieuwing Of al deze „beelden" en motieven bij hun actualiteit sevens voldoende ge worden zijn of zij dus voldoende als algemeen - geldend erkend zullen wor den, zal de tijd ons moeten leren. Blijft in elk geval de gelukkige po ging om, niet alleen, een bijdrage te leveren in de vernieuwing van de (ker kelijke) glazenierskunst, maar ook om de hedendaagse mens allernauwst te betrekken in de diepste geloofswaar heden. Waarbij dan nog komt de ver wachting dat de kunstenaar Hans Truij en deze ramen via een technisch nieuw procédé, via een overtuigende en mo derne kleurtoepassing en via een dui- dejijke onderlinge verbinding, tot één grote waarachtige en levendige een heid zal maken. L.M. SOUTHAMPTON (Reuter) Een waarzegster kan ook niet ales van tevo ren bekijken. Bij madame Fay in Southampton is de kristallen bol gesto len die zij bij haar werk moeilijk kan ontberen. „Gelukkig heb ik nog een bal in reserve voor onvoorziene om standigheden", was haar commentaar. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DrtXTercir\A«« ROTTERDAM Aanv. nieuwe cursus 10 juli 1967 BRUSSEL (ANP) De rechtbank te Bergen heeft de Nederlander C. H., die in februari na een wilde autojacht door de Belgische politie werd gearresteerd te Eigenbrakel (ten zuiden van Brussel), veroordeeld tot drie en een halve maand gevangenisstraf en een boete van 2000 frank (ca. 150 gulden), zo meldt „Het Laatste Nieuws" te Brussel. H. was op 25 februari j.l. aan de Bel gisch-Franse grenspost Bois-Boudon doorgereden en kon pas te Eigenbrakel, tussen Bergen en Brussel, tot staan wor den gebracht. In de auto, die gestolen bleek te zijn bij V D in Roosendaal werden wat wapens aangetroffen. Voor dit laatste feit is hij nog niet veroor deeld. Wel werd de inbeslagneming van de wapens bevolen. (Van een onzer redacteuren) ZEIST Dezer dagen is het vorig jaar door het Wereld Natuur Fonds (Nederland) in samenwerking met het R.I.V.O.N. en andere diensten van Staatsbosbeheer begonnen experiment de sinds 1924 in ons land uitgestorven raaf te doen terugkeren uitgebreid. Nadat ruim een jaar geleden vier door de landsregering van Sleeswijk Holstein geschonken jonge raven in een speciale vliegruimte bij Ugchelen op de Veluwe zijn geplaatst, zijn op woensdag 3 mei veertien raven ingevoerd, die broedstations bij Dwingelo en in de bossan van de Utrechtse Heuvelrug gaan bevolken Ook deze vogels zijn een geschenk van de landsregering van Sleeswijk Holstein aan het Wereld Na tuur Fonds, de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund. De achttien raven worden op drie verschillende wijzen ten opzichte van de mens gehuisvest. De op de Veluwe verblijvende vogels leven geheel ge ïsoleerd, die bij Dwingelo daarentegen in de onmiddellijke nabijheid van de mens. De huisvesting in de broedsta tions op de Utrechtse Heuvelrug houdt het midden tussen deze beide uitersten. A product from AsheLaboratories, England snel afslanken met een minimum aan wilskracht PASTILS/808 zijn nu verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist N.V. Devam-Amsterdam NEW DELHI (AP) Als u een we reldkaart hebt, waar maar zeven con tinenten op staan, is het misschien be ter een nieuwe te bestellen. Een eminente Indische geoloog en enkele van zijn collega's in andere lan den zijn nl. van mening, dat Afrika be zig is maar heel, heel langzaam in tweeën te breken. „Het proces is reeds aan de gang, want dalen in het noordoostelijke ge deelte worden breder en breder", zei de Indische geoloog prof, F. A. Ahmad in een persgesprek. „De volgende etappe zal zijn, dat er zeeën in ontstaan, zoals 0de Rode Zee tussen Egypte en Saoedi- Arabië. Tenslotte zal dan het continent werkelijk worden gesplitst, waarbij het oostelijk gedeelte naar de Indische Oce aan zal verschuiven en het westelijke naar de Atlantische." In feite is het onwaarschijnlijk, dat de scheur precies door het midden van Afrika zal lopen. Ahmad ziet integen deel het oostelijke gedeelte als een ge bied, dat Ethiopië, Kenya en Tanzania omvat. Hij zei dat de vorming van twee Afri ka's de verdere verwezenlijking zou zijn van een geologische theorie, vol gens welke er een super-continent is ge weest, met name Gondwanaland, dat bestond uit Afrika, Indië, Australië, het Zuidpoolgebied en Zuid-Amerika. Ahmad, die professor is aan de Mo hammedaanse universiteit te Aligarh, 160 km ten zuidoosten van New Delhi, heeft een verhandeling over deze theo rie gehouden op een onlangs gehouden internationaal symposion over de Indi sche Oceaan. Hij meent, dat ongeveer 170 miljoen jaren geleden 'n grote scheur in Gond wanaland is ontstaan, waarbij een enor me brok land zich afscheidde van de oostkust van Afrika. Gedurende de vol gende 130 miljoen jaren is dat stuk land volgens deze theorie tweemaal opnieuw gesplitst. Eerst scheidden Australië en het Zuidpoolgebied zich af, van wat nu Indië is en vervolgens maakte het Zuidpoolgebied zich los van Australië. Aangenomen woidt, dat te eniger tijd gedurende deze periode Zuid-Amerika is losgebroken van West-Afrika. Zelfs nu nog duiden de kustlijnen van beide continenten erop, dat zij eens verenigd zijn geweest. Hoe komt het, dat continenten hun eigen weg gaan? Een gebruikelijke verklaring is vol gens Ahmad, dat d^ aarde zelf expan sionistische neigingen heeft, die veror- zaken dat landmassa's scheuren en zee stromingen stijgen. „Het ligt voor de hand, dat binnen de aarde een kracht moet hebben bestaan, die in staat was, de continenten in be weging te brengen en er schijnt geen reden te bestaan om aan te nemen, dat, indien in het verleden zulk een kracht bestond, deze thans heeft opgehouden te bestaan", aldus Ahmad in zijn ver handeling. Niettemin verwachten de geologen geen grote veranderingen in de nabije toekomst en tegen de tijd, dat Afrika scheurt, zullen de ingenieurs waarschijn lijk de kunst machtig zijn, bruggen over oceanen te bouwen. (ADVERTENTIE) GR ATI. extra reden om te stoppen bij een Alstublieft, opnieuw een extra aanvraagkaart v00r een gratis i en een voordelig vakantie-arttkell Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. UTRECHT (ANP) In de Marijke hal van de Jaarbeurs in Utrecht wordl van 30 mei tot en met 1 juni voor de vijfde maal een nationale beroepenma- nifestatie gehouden, georganiseerd door het Nederlands comité voor nationale en internationale beroepenwedstrijden. Aan de wedstrijden nemen bijna 300 jonge vaklieden deel in 43 beroepen. Deze aantallen geven duidelijk de groei van deze manifestatie aan, want in i.963 waren er nog maar 90 deelnemers uit 10 beroepen In dat jaar trokken de wedstrijden ruim 2000 bezoekers, in 1966 kwamen 12.000 mensen naar de prestaties van de jonge vaklieden kij ken. J De deelnemende jongens en meisjes zijn door de landelijke opleidingsorga- n?,n 7anu h?' >Pedrijfsleven geselecteerd uit de beste leerlingen van de oplei dingen. Op de internationale beroepen- wedstrijden die dit jaar in juli in Madrid worden gehouden mogen twin ig jongeren die in de Marijkehal als eersteprijswinnaars uit de bus komf,, Nederland vertegenwoordigen. De 43 be roepen die voor de wedstrijden in Utrecht op het programma staan (en Hridi V. meer da" voor die in Ma- dnd) varieren van bouwtimmeren en straatmaken tot jachtbouw (hout), glas. instrumenten, zwakstroomtechniek kan pen en vliegtuigbankplaatwerken (ADVERTENTIE) Onze foto-reproducties tonen duidelijk aan dat de gebezigde „beelden en motieven" vrijwel geen enkele moeilijkheid opleve ren voor de toeschou wer. Begeleid door kruisen (in de Ljj- densramen) en het apocalyptische oog, alsmede door ballon- achtïge kleursymbolen van de vreugde (Ver- rijzenis-ramen) zijn de politieke smarther- lnneringen, de oor logsheelden, de ele menten van liefde en onderlinge verbon denheid en steun dui delijk te herkennen. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen dat de kleur-vlakken en -scherven en de loodlijnen evenals het gebruik van letters en woorden een zeer be langrijke rol meespe len in de totale een heid der ramen. (Van een onzer verslaggevers) De jonge, in Klimmen woonachtige glazenier Hans Truijen heeft van de Bisschoppelijke Bouwcommissie voor Limburg de officiële goed keuring gekregen op zijn ontwerpen van acht glas-in-loodramen, be stemd voor de Sint-Martinuskerk te Wijk-Maastricht. Vier Lijdensramen en vier Verrijzenisramen (elk van 4.50 bij 1 meter). Acht ramen die in de hoeveelheid van de jaarlijks, ook in onze provincie, vervaardigde kerkramen een bijzondere aandacht ver dienen. Alleen al om het feit dat zij een nieuw element toevoegen aan de moderne ontwikkeling van het kerkraam, dat de laatste jaren steeds minder belangrijk steeds minder overtuigend en steed« minder bezield dreigt te worden. De mens van vandaag leeft in beel den. In een verbijsterende overvloed van beelden, uit alle windstreken en vanuit alle denk- en leefrichtingen toe stromend via dagbladpers en magazi ne, via reclame en televisie, via film- en foto-hoogbloei. Beelden die meer dan ooit realistisch zijn. Die in him actualiteit, suggestivitiet en op dringerigheid meer dan ooit de waar de van nieuwe symbolen krijgen. Beel den tenslotte die in hun huidige com plexiteit, in hun realisme en in hun opdringerige symboliek de neerslag vormen van een modern, verbeten en alle grenzen negerend levensritme en levenspatroon. Dat deze beelden- en motievenexplosie niet nagelaten heeft haar invloed te doen gelden op de aan de rand van het totale niets geraakte hedendaagse kunst, wie zou anders verwacht hebben? Wij herkennen haar in de moderne poëzie, evenals in de moderne muziek, waar zij via de da gelijkse leefgeluiden binnendringt in de moderne film evenzeer als in de mo derne schilderkunst, waaraan zij met haar foto- en knipselcollages een min der overtuigend dan verrassend aspect heeft toegevoegd. Acht ramen Thans heeft deze pop-art-stijl voor het eerst, naar wij menen, ook zijn intrede gedaan in de glazenierskunst, beter gezegd: in het glas-in-loodraam ten behoeve van een kerk. Namelijk in de acht (ontwerpen van) ramen voor de parochiekerk van Wijk-Maas tricht Van de hand van de glazenier Hans Truijen, die zich daarin losge maakt heeft van de op theologische i- deeën steunende bijbelse santen en san tinnen en traditioneel-liturgische sym bolen. Maar zich losmaakte ook van de, bij alle licht- en toonsfeer, starre, overwegend decoratieve, abstracte gla zen. Immers niet zo lang geleden, nog in 1964, voorzag Hans Truijen de Pastoor van Ars-kerk te Delft van twintig gro te, subtiel-getinte, maar volstrekt-ab- stracte ramen. Ramen waarin prak tisch alleen het licht een rol speelde. Ramen die als ultra-modern geno teerd werden, maar die wèl-beschouwd een totale negatie waren van het mo derne levensgevoel en levensritme. Een negatie dus niet alleen van het verle den maar ook van het heden. Na een maandenlange voorstudie, in samenwerking met een professor in de exegese, is Hans Truijen teruggekeerd tot de figuratie. Meer: tot een poging U hoeft geen honger te lijden terwijl u vermagertals u PASTILS/808 gebruikt. U eet gewoon vlees, vis, kaas, groenten. kortom alles en u vermagert snel! Want met PASTILS/808 eet u wat u nódig hebtu hebt alleen geen behoefte om méér te eten! Deze nieuwe, revolutionaire methode om uw gewicht onder controle te houden wordt reeds door duizenden in Amerika en Europa gevolgd! Neem gewoon 1 of 2 PASTILS/808 voor iedere maaltijd en houdt u aan het uitgekiende puntensysteem. U zult minder eten r en daarom het teveel aan gewicht verliezen! Neem de pastilles ook tussen de maaltijden, wanneer u in de verleiding komt eens extra te snoepen. Neem de proef op de som! Ga vandaag nog naar uw apotheker of drogist en haal een pak PASTILS/808 (f 15,90). U doet er lange tijd mee enu zult ze aangenaam van smaak vinden. Maar het belangrijkste is, dat u alle overtollig gewicht snel zult j verliezen. Zodat uw figuur weer wordt zoals u het graag wilt j hebben!

de Stem | 1967 | | pagina 17